Mr. Slagter (70) nam afscheid van het hoogheemraadschap Shakespeare's Caesar op het witte doek VAM MENS TOT MENS Demmenic NIEUWE LEIDSCHE COURANT s ZATERDAG 27 APRIL 1957 In Rijnlandshuis te Leiden Hij gaf een zodanige stuwing, dut veel kon worden bereikt A LS PUNT 14 stond op de agenda voor de gistermiddag in het Rijnlands- ■L*- huis aan de Breestraat te Leiden gehouden vergadering van het hoog heemraadschap van Rijnland het afscheid van de dijkgraaf, mr, J. Slagter, aan wie in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd op zijn zoek eervol ontslag was verleend. Gistermorgen nam de heer Slagter af scheid van het dagelijks bestuur. Maandagmorgen zal hij afscheid nemen de kring der ambtenaren en 's middags volgt dan nog een receptie. De loco-dijkgraaf, jhr. L. M. E. vor Flsenne. burgemeester van Warmond, sprak de heer Slagter in hartelijke be woordingen toe. Hij zei, dat de heer Slagter Rijnland niet in de loop der jaren heeft lief gekregen, maar dat hij het van het begin af heeft liefgehad. Niet alleen om de problemen en het werk. waarvoor het hem stelde, maar ook om zijn dijken en duinen, het bloemengebied en de bouw- en weidepolders, de rivieren en meren, de flora en fauna en de steden en dorpen. Banden Zes-en-dertig jaar heeft mr. Slagter het hoogheemraadschap van Rijnland ge diend. waarvan negen jaar als dijkgraaf. Er zijn in die tijd hechte persoonlijke banden ontstaan. De heer Von Fisenne herdacht nog de heren Lafeber en Schim- melpenninck, die kort na elkaar over leden en wier verscheiden ongetwijfeld een schaduw over dit afscheid wierp. Om de werkzaamheden niet te stagneren, was de heer Slagter bereid, zijn ontslag enige maanden op te schorten. Sprekend over het jaar 1948, het jaar. dat de heer Slagter dijkgraaf werd, zei de heer Von Fisenne, dat het maatschappelijke en economische leven zich toen had hersteld van de zware slagen, die het in de oor log had gekregen. Het leven begon zich te ontplooien en te moderniseren men zag overal ontwikkeling, maar in het bijzon der in de randstad Holland en dus ook dn Rijnland. De bevolking nam toe, niet alleen door natuurlijke aanwas, maar ook door de trek uit de andere delen van het land naar het westen. De industrialisatie werd werkelijkheid. Verhoudingen Spreker herinnerde aan twee belang rijke reglementswijzigingen, die onder het dijkgraafschap van de heer Slagter tot stand kwamen, namelijk de uitbrei ding van het aantal hoofdingelanden en de verhouding tussen de gebouwde en ongebouwde eigendommen. De verhou ding tussen Rijnland en de gemeenten is directer geworden, wat aan de samen werking ten goede kwam. Met omliggende waterschappen werden verschillende re gelingen op de meest prettige wijze ge troffen. De heer Von Fisenne merkte op, dat de verhoudingen van Rijnland naar binnen, waar men toch vijftig gemeen ten en 206 polders aantreft, en die naar buiten, onder meer met de aangrenzende waterschappen, beslist goed te noemen zijn. Ook bracht spr. nog in herinnering de bouw van het gemaal te Katwijk aan Zee, de ramp van 1953, die ook voor het hoog heemraadschap betekenis had. en het probleem van de zuivering van het afval water „U hebt als voorzitter van ons college een zodanige stuwing gegeven, dat veel kon worden bereikt", aldus de heer Von Fisenne. Eenvoudig Als tweede voerde de heer Van der Linden, voorzitter van de vergadering van hoofdingelanden, het woord. Hij zei, dat de 36 jaren, waarin* de heer Slagter in verschillende functies aan het hoog heemraadschap verbonden is geweest, Rijnland zeer ten goede zijn gekomen. „U was ter zake kundig en tegelijk toch eenvoudig van geest". De heer Van dei Linden bood mr. Slagter een draagbare radio met toebehoren en een enveloppe met inhoud voor langspeelplaten aan. Ook voerde de secretaris van Rijnland, Prof. Van Calcar overleden cze week is in zijn hui: aan de Rijns- burgcrweg overleden de 84-jarige oud- hoogleraar in de bacteriologie en gezond heidsleer aan de Leidse universiteit, prof. dr. R. P. van Calcar. Eerst nu is bekend eworden, dat de professor woensdag morgen levenloos in zijn studeerkamer 5 aangetroffen. Reinier Pieter van Calcar is te Veen- ouden geboren. Hij studeerde medicij- en in Amsterdam, waarna hij zich als huisarts in de Jordaan vestigde. In 1905 werd hij in Leiden hoogleraar; hij was dat tot 1935. Prof. Calcar heeft veel gepubliceerd. Mede op grond van zijn adviezen werd het academisch ziekenhuis gebouwd vol gens het paviljoensysteem. De overledene adviseur van He Algemene Neder landse Invalidenbond Met pensioen ruim veertig jaar in overheidsdienst te zijn geweest, waarvan eerst 38 iaar bij de Leidse politie en daarna bij de af deling bijzondere wetten,'zal de heer A. Plekkringa dinsdag met pensioen gaan. Van drie tot vier uur is er gelegenheid afscheid van hem te nemen. GEMEENTE LEIDEN Oiticiële publicatie* SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat d< gemeente-secretarie en de bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, als mede het gemeentelijk badhuis, op dins dag 30 april a.s. de gehele dag voor hel publiek gesloten zullen zijn. SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOK ALITEITEN OP 30 APRIL 1957 De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem onthef fing is verleend van het sluitingsuur vooi vergunnings- en verlofslokaliteiten in d« nacht van 30 april op 1 mei a.s. tot 1.0C Houders van muziekvergunningen mo gen gedurende genoemde nacht tot dat tijdstip muziek ten gehore doen brengen Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters De Jager Jasperse, Stoffels, Kortmann en Veld- Welhe apotheek? Zaterdagmiddag 's avonds en s nachts zijn geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten apotheek Boekwijt, Bree straat 74, tel. 20552, de Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085, en apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Zon dag zijn alleen geopend de Havenapotheek en apotheek Oegstgeest TH. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. de heer S- J. Fockema Andreae, hel woord. Hij sprak mede namens de amb tenaren een hartelijk woord ten afscheid en deelde mee. dat de ambtenaren aan staande maandagmorgen op het vertrek van de heer Slagter zullen terugkomen. De heer Fockema hield een interessante voordracht over de dijkgraven in de laat ste honderd jaar. Hij zei ten slotte, dat de heer Slagter met volkomen waardig heid zijn plaats in de rij van dijkgraven heeft ingenomen. Inzicht Mr. Slagter viel het moeilijk, woor den te vinden om afscheid te nemen. Hij dankte de leden van de verenigde vergadering voor de wijze, waarop zij het hem mogelijk hebben gemaakt, dijkgraaf te zijn. Zij handelen met inzicht en voorkomen daardoor warring en onaangenaamheden. De heer Slagter stond ook nog stil bij het andere karakter dat aan de ver gadering werd gegeven, waardoor het maatschappelijke leven beter vertegenwoordigd werd. Hij meende ten slotte, dat de belangen van Rijn land bij de loco-dijkgraaf, de heer Von Fisenne. in zeer goede handen zijn. Werkloosheid in Leiden In alle sectoren is nog personeel nodig 15 tot Het aanbod (arbeidsreserve) over de pe- riode van 15 tot en met 20 april heeft een kleine stijging ondergaan, namely! van 150 tot 160, als gevolg van de eindi ging van los werk. Overigens kan worden opgemerkt, dat de werkloosheid gedui de het voorjaar en de zomer aan schom melingen onderhevig is, door wjjzigings- factorcn (korte perioden van werkloos heid b(j wisseling van arbeidsplaats). Een vergelijking met de standcijfers het overeenkomstige tijdstip in 1954, 1955 en 1956 wijst duidelijk de toeneming de werkgelegenheid uit. De voordelige verschillen bedragen 930, 335 en 25. Een analyse van het aanbod naa van werkloosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid zoenwerkloosheid 15, overige vori werkloosheid 55. Het aantal geregistreerde aanvragen be liep ruim 700, waarvan er 240 betrekking hadden op jeugdigen in de leeftijd met 18 jaar. In nagenoeg alle an het bedrijfsleven kan perso neel worden geplaatst. In de metaalin dustrie, de textielindustrie, de betonwa- renindustrie en de bouwnijverheid be staat een tekort aan arbeidskrachten, dat evenwel, hetgeen als een gelukkige om standigheid kan worden gezien, niet tot buitengewone spanningen heeft geleid. Wel heeft het tot gevolg, dat hier en daar de levertijden of leveringstermijnen worden verlengd. Aan jeugdig personeel bestaat, vooral in de ambachts- winkelbedrijven, grote behoefte. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef vrijwel gelijk en bedroeg op 20 april 70. De geregistreerde vraag beliep 310 aanvragen, waarvan veertig betrekking hadden op jeugdigen (15 tot met 18 jaar). In vrijwel alle bedrijfstakken bestaat plaatsingsmogelijkheid voor vrouwelijk personeel. Een permanent tekort doet zich gevoelen in de textiel-, de confectie- industrie en in de sector huishoudelijk personeel. Ex-pater José Borras komt naar Leiden Uitgaande van de stichting De Spaansi Evangelische Zending wordt woensdag avond om acht uur in de Christelijke Ge reformeerde kerk aan de Steenschuur een bijeenkomst gehouden, waar ex-pater José Borrés uit Spanje zal vertellen over zijn overgang tot het protestantisme. De bijeenkomst staat onder leiding van ds der Weele en als tolk treedt op de heer C. Neeser uit Den Haag. De voorzitter van de vergadering van hoofdingelanden van het hoog heemraadschap Rijnland, de heer Van der Linden, biedt hier dijkgraaf mrSlagter een draagbare radio aan. „U was ter zake kundig en een voudig van geest", had de heer Van der Linden gezegd. Foto N. van der Horst Laatste K. en O.-film van maand miste diepte deze werk is een goed evenwicht te krijgen tussen het visuele en het audi tieve element. Tussen het zien en het horen. De waarde van Shakespeare's drama's ligt voor een niet gering deel in de tekst. Dit geldt met name voor zijn drama „Julius Caesar" waarvan het proza en poëzie tot het beste be hoort wat Shakespeare heeft geschreven. Uit de aard der zaak geeft een film in de eerste plaats iets voor het oog, on is het de moeilijkste opgave voor een regisseur om het woord tot het publiek te laten komen door het oog. Hij moet dus de tekst „visueel vertalen". Slaagt hij hierin niet, dan blijft er vaak niet veel over. Dan krijgt men, door gebrek aan handeling en actie, in een lm van het werk van Shakespeare veel doop of het beeld blijft te statisch. De regisseur Joseph L. Maukiewicz heeft in Julius Caesar hele goede stuk ken. maar ook gedeelten waarbij het /erfilmd toneel blijft. Het eerste gedeelte 7an de film vonden we het minst ge daagd. Dat kwam ook omdat James Ma- ;on het weifelen van de idealist, die 3rutus is. niet kon realiseren. Zijn spel bleef te vlak, temeer daar zijn tegen speler John Gielgud als Cassius uitste kend was. In het tweede gedeelte werd het beter, maar het best vonden we in het derde gedeelte de scène in de tent an Brutus. Het stuk draait eigenlijk om de figuur an Brutus. Shakespeare's sympathie gaat it naar de idealist. Toch is Shakespeare dit stuk nog niet zover dat hij ónze sympathie voor Brutus vermag op tè •ekken. Het zijn niet meer de omstan digheden die de tragiek moeten veroor- :aken, zoals in „Romeo en Julia", waar- >ver we kort geleden schreven. maar toch is Brutus nog geen echt tragische Daarom vonden we het jammer dat ;ze rol niet door John Gielgud gespeeld werd, hij had er waarschijnlijk meer diepte aan gegeven dan James Mason Ook nu, bij de lang niet ideale geluids weergave, werd weer duidelijk hoe uit stekend Gielgud de tekst weet te zeggen. Het slot, de strijd van Antonius tegen Brutus was ons te veel „van dik hout zaagt men planken"; men schoot en sloeg er lustig op los, maar in de andere volks scènes, zoals op het forum, was de film ingetogen en niet opdringerig. Men had enige uitstekende typen voor de lens gehaald. Al vinden we dan deze film niet in alle delen geslaagd, toch is ze de moeite waard, alleen reeds om John Gielgud als Shakespeare-vertolker te zien. A. C. Bouwman. Afrikaanse studenten bezochten De Waag Gistermorgen heeft een aantal Afri kaanse studenten een bezoek gebracht aan het Waaggebouw. Nadat een partij Goud se kaas op de ouderwetse manier was gewogen, ging het gezelschap naar de kamer van de directeur van de markt en havendienst, de heer M. Weima, die de groep hartelijk verwelkomde en onder meer opmerkte, dat Boerhaave in de be trokken kamer nog college heeft gegeven. De heer Vergeer vertelde één en ander over de kaasbereiding op de boerderij. In dit verband merkte de heer K. Adema, zuiveltechnicus uit Den Haag, op, dat het te betreuren is, dat het aar tal zelfkazende boeren zo sterk terugloopt Vervolgens begaven de studenten zich naar de boerderij van de heer Van Vliet te Voorschoten. Tussen de bladzijden „Marcelino, brood en wijn", getuigenis van Christelijk geloofsleven rpRIANON. DE FILM „MARCELINO, brood en wijn" is een heel bij zondere rolprent, die niet alleen technisch knap is gemaakt, maar die bovenal geestelijk verrijkt. Het is een film, die ver uitsteekt boven de meeste speelfilms, een film als geloofsstuk, méér dan wat voor verfilming van een bijbels onderwerp ook. Uit Spanje mag men natuurlijk geen God". Hij nam zelfs de doornenkroon orotestantse film verwachten en dat is Marcelino ook niet. Het is een ro< katholieke rolprent, maar in haar meenheid zouden wij haar liever Christelijke film willen noemen, onder de kundige regie van Ladislao Vajda ge maakt naar de nouvelle van José Maria Sanches-Silva. Het verhaal is zo simpel mogelijk. Het gaat over een jongetje, dat in een dorpje in Spanje in een klooster door twaalf paters wordt opgevoed. De echte gezonde deugniet, die volop kattekwaad uithaalt, maar daarnaast alles voo paters over heeft, ontdekt op de stoffige zolder van het klooster, waar hij eigen lijk niet mag komen, de Man, die een enorm kruis is genageld. Marcelino begint te praten met dat beeld, hij ziet de smartelijke gelaat drukking van Christus en hij gaat brood en wijn halen voor „de Man od zoldei Die Man is zijn vriend geworden, aan v hij dag en nadtot denkt. Op de Kim ziet men dan een vastgena gelde hand zich losmaken om brood, wijn aan te nemen. En men hoort stem, die Marcelino vraagt: „Voor alles wat Je voor Mij deed. wil ik je belonen. Wat zou )e willen". Dan komt het eer lijke antwoord van de jongen: „Ik zou graag mijn moeder willen zien". In de stoel bij het beeld moest Marce lino gaan slapen en hij is niet meer ont waakt. Marcelino was bij zijn moeder. Al geloven wij zeer zeker, dat er nog steeds wonderen kunnen gebeuren, laat ons voor dit keer eens aannemen, dit geen wonder was. Het verhaal moet symbolisch worden gezien. Heeft deze kleine Marcelino, die maar vijf jaar werd, ons allen niet iets te zeggen? Hier ts het eióh volkomen overgeven aan God. in vol vertrouwen. „Weet je wel wie ik ben?" had de stem op zolder gevraagd en Marcelino antwoordde: „Jawel, jij bent Marcelino geeft het brood zijn vriend op zolder. inkeer gekomen op zijn i logies b\j de V.V.V. ging vragen, had het nog niet eens zo slecht bekeken. What's in a name? Bons "T\AT OP DEZE WERELD niets vol maakt kan zijn, ontdekten de bou wers van het nieuwe Leidse station enkele jaren geleden. Terwijl de laat ste jubeltonen van de blijde openings redevoeringen nog in de lucht hingen, rolden enkele voortvarende reizigers van de zijkanten van de stationsstoep naar beneden, omdat men daar geen trap had gemaakt. Enkele weken la ter waren er trapjes en kwamen er aan de zijkanten van de stationsstoep geen misstappen meer voor. Maar dat het Leidse station toch niet de graad van volmaaktheid heeft bereikt bemerkten we van de week, toen we heel veel haast hadden en bij de uitgang bijna dwars door een gla zen wand renden. We dachten, dat het een deur was. Nu is dit voor on^niet zo heel erg; de dokter heeft al eens ten einde raad gezegd, dat we met ons hoofd eens flink tegen een bakstenen muurtje moesten lopen, omdat alles winst be tekende. Maar de huisarts van het oude dametje, dat enkele dagen later ook tegen de glazen wand opbotste, geeft ongetwijfeld andere adviezen. Wanneer men in de stationshal de uitgang nadert, vereist het voor de ondeskundige reiziger een speurzin als van Sherlock Holmes om direct de goede glazen wand te bereiken. En misschien is dit euvel niet eens zo heel erg moeilijk te verhelpen. Omdat in Duitsland na de oorlog de meeste steden geen station meer hadden, is men daar eveneens glazen gebouwen gaan optrekken. Ook daér was het heel moeilijk precies te weten, welke glazen wand van scharnieren was voorzien en welke vastgeklonken zat Maar onze oosterburen vonden er iets op: de onwrikbare glaswanden werden met speelse schilderingen versierd en niemand botst daar thans nog tegen dichte deurenalthans op de stations niet meer. Nachtdienst TAE STIJFHEID is er nu wel zo'n beetje uit. maar vlak na Pasen waren toch heel wat Katwykers en Noordwijkers, die zich niet al te fit voelden. Hoe gaat dat als je gezellig in de familiekring zit en je wordt er van alle kanten op geattendeerd, dat de buitenlandse toeristen bij het V.V.V.-bureau gewoonweg staan te smeken om een bed. Tsjongc. tsjonge. iedereen is het er wel over eens, dat die zes-en-een-halve gulden gauw wor den verdiend. Je laat je eigen lekkere warme bed 'n nachtje je bed en heer lijk sluimerend in een gemakkelijke stoel wordt het geld je zomaar in de schoot geworpen. Katwijkers en Noordwijkers, die op zulke dagen nog in hun bed stappen, moeten, óf heel dik in de slappe was zitten, óf gespeend zijn van elk com mercieel gevoel. Zolang Je nog geen slaap hebt en je zit onder het genot van een kopje koffie gemoedelijk te praten, dan lijkt dit allemaal zo logisch als het maar kan. De V.V.V. is gauw bereikt en de verheugde gasten liggen al spoedig onder jouw wol. Zcs-en-een-halve gulden voor een nachtje in een stoel slapen, dat lijkt niet mis, maar o wee, als het twee uur, half drie, drie uur, half vier, vier uur gaat worden. -Het bedrag, dat je van de toeristen tegoed hebt, gaat met de minuut onbeduidender schijnen. Ter wijl het tevreden gesnurk van de uit gaanders tot beneden door dringt, loop je half verdwaasd rondom de tafel te stappen. Die fauteuils blijken bij nader inzien tóch niet zo heel gemakkelijk te zitten en er komt zelfs een ogenblik, dat je met de deurknop in de hand staat om naar boven te stormen, je vredig sluimerende gasten uit hun bed te sleuren en hun desnoods nog een tientje toe te stoppen. Maar je doet het niet. Je schuift het gordijn eens opzij om te kijken, of het al licht wordt. De langzaam nade rende morgenstond heeft nog nooit zoveel goud in de mond gehad. Nee, die Noordwijker, die zijn bed had verhuurd en laat op de avond tot gehad, toen hij verklaarde, dat een naam er niets toe dóet; dit hebben wij deze week ervaren. Vorige week hoorden wij een spannend verhaal over een heertje, dat 's nachts in het zie kenhuis gedichten wilde maken en in een onbewaakt ogenblik zijn kamerjas aantrok om in de stad zijn sigarenvoorraad aan te vullen. „Kom", zo dachten we onbe vangen, „laten we daar een loepje over schrijven; het is een leuk verhaal. We hebben er om ge lachen en waarom zou de overige mensheid ook niet een paar se conden plezier mogen hebben?". We konden niet precies te weten komen in welk ziekenhuis het dichterlijke heertje op de loop was gegaan, maar we dachten aan de onsterflijke woorden van Shakespeare en kozen speels het Diaconessenhuis als decoratieve achtergrond. Zoals de scherpzinnige lezer en het oplettende lezeresje ongetwij feld al zullen hebben geconsta teerd, bekeken we het verhaal slechts uit journalistiek oogpunt, maar dr. Nolle, geneesheer-direc teur van het Diaconessenhuis be keek het uit medisch oogpunt, om dat hij medicus is en geen journa- iacht- list. „Lopen mijn patiënten zo maar op de Witte Singel?", zo riep dr. Nolle verrast uit, en een uit gebreid onderzoek begon. Geen van de verpleegstertjes op de Witte Singel boog echter tij dens dit onderzoek beschaamd het hoofdje om in snikken uit te bar sten. Dit kon ook niet, want op Paasmorgen, toen we ons eerste eitje onthoofdden, hoorden we de ware naam van het ziekenhuis. En dit lag niet op de Witte Singel. Maar daar we inmiddels, door de ervaring gerijpt, tot de ontdek king zijn gekomen, dat de zaak ook een medische kant heeft, wil len we déze naam thans met de mantel der liefde bedekken. Overigens valt het ons echt tegen van die meneer Shake speare. Als je iets niet héél zeker weet, moet je het ook niet zeggen, vinden wij. het Sartre bij Sikkens TN DE WARE betekenis van woord „existeert" de gehele Sik kens lakfabriek natuurlijk, want deze industrie „bestaat", maar voor de rest zijn de sporen van Sartres levensfilo sofie daar nu niet direct rijk gezaaid. Woensdag werd er echter een nieuwe afdeling geopend en voor die gelegenheid had men een hele groep bezoekers uitgenodigd. Onder al deze genodigden bevond zich dan dit hele kleine exlstentialistje. De jongen had alles mee. HiJ was op weg een groot fotograaf te worden en de filosofie van Sartre heeft vooral de kunstenaars in haar boeien geslagen. Als fotograafje liep het kleine exlstentialistje daar woensdag tussen de bezoekers rond om de meest ont roerende ogenblikken op de gevoelige plaat vast te leggen. HU had een pluk- kerig baardje onder zUn kinnetje en alles scheen dus volmaakt in orde. Maar boven dit baardje kwamen een paar lichtblauwe ogen, die verbaasd en onschuldig de wereld in keken. Wil men waarlUk existeren, dan be horen de ogen echter leeg te zijn. Met een blik. die moeheid en ongeïnteres seerdheid verraadt, dient de ware existentialist de wereld misprijzend te bezien en dit nu was voor het hele kleine exlstentialistje echt onmogelijk. Zjjn lichtblauwe ogen bekeken de wereld met ongeveinsde belangstel ling en met hooggestemde verwach ting. En wanneer er iets is, dat Sartre kan doen huiveren van diepe afschuw, dan is het wel belangstelling en ver wachting. Daarom existeerde het exlstentia listje dan ook niet helemaal, alhoewel hU natuurlijk wel bestond en nog be staat, als we goed zijn ingelicht. Maar dat plukkerige baardje onder zijn kinnetje deed de zuivere existen tie bevroeden en Sartre zou ontsteld zUn geweest. Zijn levensfilosofie vraagt offers en wie alleen maar een plukkerlg baardje wil laten groeien of zich slechts wil tooien met muizen- beknabbeld haar, hoort niet thuis in het existerende leger van het exisen- tl'alisme. Sartre in Parijs CEDERT SARTRE in Parijs heeft ge dacht over een nieuwe levens filosofie. is een groot deel van de jeugd plotseling op zichtbare wijze fi losoof geworden. Wanneer een meisje vroeger met een jongen, die op de verkeerde momenten zijn mond dicht hield, een avondje uit was, nam ze na afloop van het festijn ontgoocheld afscheid. Thans is ook deze moeilijk heid opgelost. Naar de oorzaak van zijn zwijgzaamheid gevraagd, ant woordt de ondernemende jongeman nu: „Ik existeer!", en het fnoisje wordt van louter ontzag ook stil, omdat ze geluidloos wil ervaren, wat er wel in die jongen omgaat. In feite gaat er op dergelijke mo menten in de jongen niets om, maar het gevolg van dit niets-doen is, dat er aan de kin van de knaap een klein baardje ontspruit. Op de linkeroever van de Seine te Parijs, in Saint Ger main des Prés, existeert iedereen; je kunt je daar eenvoudig niet hand haven. als je niet existeert En denk vooral niet. dat alleen de jóngens daar het recht hebben te existeren. De meisjes zijn thans vol doende geëmancipeerd om het exis tentialisme in al haar leegheid even eens te kunnen beleven. Maar omdat de natuur zich bij haar verzet tegen een baardje onder de kin, dragen zij de plukkerige haartooi op het hoofd. Met een begroeiing, waaraan een nest hongerige muizen schijnt te hebben geknaagd, plegen zij langs de linker- Seine-oever te dwalen, als maar exis terend, dus alsmaar niets-doende. Nu dwalen wij doorgaans niet langs de linker Seine-oever en dus zou het existentialisme onzichtbaar aan ons voorbij dreigen te gaan, ware het niet, dat ook jong Nederland aan het filo soferen is geslagen. Ook in ons goede vaderlandje kan men jongens en meis jes zien existeren en van de week trof fen we zelfs een heel klein existen- tialistje op het feest van Sikkens lak fabrieken te Sassenheim. Voor de poes Een kater met een aantal wonden Werd na een vechtpartij gevonden. Een dokter kreeg hem uit zijn roes En zei: „U bent niet voor de poes". „Dat is zo", zei het dier verlegen, „Maar toch ben ik er ook niet tegen". van het hoofd van zijn vriend, omdat die to'n pijn deed. Een beschamend kinder lijk geloof. Noem dit alles nu maar rooms, noem het sentimenteel, voor ons is dit verhaal een ontmoeting tussen God en de een voudige mens. Symbolisch is deze film, waarin de kleine Pablito Calvo zo eer lijk de hoofdrol speelt, uitgeheven boven de room-katholieke kerkmuren en ge worden tot een getuigenis van Christe lijk geloofsleven. Een ontroerende en verrijkende film. Anastasia Luxor. Zo lang op de wereld naar ro mantiek smachtende harten kloppen, zul len er ook lieden zijn, die deze harten op gang weten te houden door op grond van een toevallige gelijkenis of een handig ge plaatste opmerking pretendenten voor tro nen of grote vermogens te lanceren getuige de veelvuldige Franse Lodewijken en de niet minder talrijke grootvorstinnen, die in de literatuur en op de film zelfs hun louche promotors weten te overtui gen, hoeveel te meer de welwillende le zers en toeschouwers. In werkelijkheid blijven de pretenden ten in een armoedig schuurtje ergens in Duitsland jarenlang ziek liggen, maar in Anastasia doen ze het weer eens heel Ingrid Bergman geeft op talentvolle wij- een Anastasia. die daarom zo boeiend overtuigend is, dat ze er in is geslaagd m figuur uit te beelden, die nooit vol komen overtuigt. Wanneer tenslotte de oude keizerin (die :er goed door Helen Hayes wordt ge speeld) haar als kleindochter herkent, daarna haar trouwe onderdanen mee deelt, dat „het spel uit is" realiseert men zich, dat men slechts een zeer boeiend en knap kijkspel heeft gezien. Ingrid Berg- haar spel in deze film de hoogste onderscheiding heeft ontvangen, heeft als sterke tegenspeler Yul Brynner als de Wit-Russische generaal, beminne- lijk-imponerend. maar toch een beetje erg kaal De bezetting van de overige rollen roept herinneringen op aan oude operettefilms. (Boeiend kijkspel, maar meer ook niet). Giant Lido. Kort nadat de film Giant in Amerika was opgenomen, overleed de hoofdrolspeler, James Dean bij een auto- ongeluk. Onder de Amerikaanse jeugd ontstond toen een verheerlijking van de geptorven filmster, zoals zelfs dit land nog nimmer te zien heeft gekregen. Zijn graf werd een soort pelgrimsplaats en er rden clubs opgericht om de herinne ring aan hem levend te houden. Thans draait In Lido dan zijn laatste film en hoewel James Dean hierin een goede rol apeelt, waagt men zich toch af, wat de Amerikaanse jeugd mag heb ben bewogen om precies voor deze film ster een rage te beginnen, die de perken van goede smaak verre overschreed. Giant is te vergelijken met een goede familieroman. Een meisje uit het groene Maryland trouwt met een rancher uit Texas. Het nieuwe leven vraagt van haar veel aanpassing, maar met de nodige ups en downs weet zij zich 'n eigen plaats in de samenleving te veroveren. Met vrou welijke hardnekkigheid verzet zij zich tegen de heersende mening over de Mexi canen en de daarmee gepaard gaande rassendiscriminatie. Het gevecht duurt een mensenleven, maar dan heeft zij dn haar kinderen de strijd gewonnen. Als tegenspeler fungeert een arme, boe renknecht (James Dean), die de Mexi canen veracht en zelf weer wordt veracht door de welgestelde ranchers. Via een oliebron maakt hij een carrière zoals deze alleen dn Amerika gemaakt kan worden, wegzinkend in zijn rijkdommen blijft hij de verliezer. De film is onderhoudend en van een variatie, die men op het witte doek niet altijd is gewend- Aan de andere kant is de tijdsduur de film duurt ruim drie- n-een-half uur een weinig te veel van (Goede speelfilm, die historie heeft ge maakt door haar gevolgen). Verboden planeet De ruimtevaart is een onderwerp, dat velen interesseert en niet ten onrechte; fascinerend, werkt op de verbeel ding en opent onbegrensde mogelijkheden. Daarom is het niet vreemd, dat er steeds films op de markt verschijnen, waarin de ruimtevaart de hoofdrol speelt. Meestal zijn het bizarre fantasieën, die in slechts geringe mate de werkelijkheid van thans of van de toekomst benaderen. Een uitzondering hierop is Verboden laneet zeker niet, al heeft men vooral wat de geluiden betreft de huidige stand der elektronische wetenschap niet ver- aarloosd. Om echter een goed filmver- al te krijgen compleet met romantiek liefde heeft men ook andere mid delen toegepast. Wat dat betreft valt de film misschien wat tegen, maar amusant zij in elk geval. De spanning is goed te verdragen, het spel (vooral van Anne Franois en Walter Pidgeon) vlot (Amusante fantasie) Sissi SCHOOLARTIKELEN Haarlemmerstraat 169 F. J. Arnoldt overleden In Utrecht is op tachtig-jarige leeftijd overleden de heer F. J. Arnoldt. De heer Arnoldt was oud-hoofdinspecteur van de Ned. Spoorwegen en bekleedde nog steeds de functie van secretaris van de Raad van beheer van het Homoeopathisch Zieken- De begrafenis op bepaald op maandag 29 april om half 3 op de algemene be- graafplaals Tolsteeg aan het Houtense- pad te Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3