Honderdduizend scholieren werken in de vakantie Als er geen synthetische wasmiddelen waren... Pauls invalidewagen komt na de Paasvakantie In meeste afdelingen vallen morgen beslissingen Enorme investeringen van Hoogovens in Breedband .NIEUWE LEIDSCHE COURANT PROBLEEM ROEPT OM REGELING kan Mits in goede banen het gezond verschijnsel zijn (Van een onzer verslaggevers) rVEKER zo'n honderdduizend leerlingen van middelbare scholen heb- ben in de zomervakantie van het vorig jaar gewerkt in grote en middelgrote ondernemingen. Hier kan men nog een aanmerkelijk aantal bijtellen, die gewerkt hebben by kleine bedrijfjes of in éénmanszaken. Het valt te begrijpen dat zodoende deze arbeid in de vakantie, die voor de oorlog slechts sporadisch voorkwam, thans tot een macht bij ons eco nomisch leven is uitgegroeid, waarmede men rekening dient te houden. De Stichting Contactcentrum Bedrijfsleven Onderwijs heeft dan ook aan de problemen die aan deze vakantie-arbeid vastzitten in het Kurhaus te Scheveningen een tweedaags congres gewijd. Dit is het derde congres, dat de C.B.O aan dit probleem heeft gewijd. De rector van het Haagse Marlantlyceum. dr. P. W Steenbergen, kon een 150 congressisten verwelkomen, afkomstig udt bedrijfsleven en onderwijs, terwijl ook vertegenwoordi gers van de departementen voor O., K en W. en sociale zaken en van de ge meente Den Haag aanwezig waren. De directeur van de gem. middelbare handelsdagschool in Den Haag, de heer A. v. d. Wijden, sprak over de voor- en nadelen van het werken ln de vakantie Hulpkelner: f 500 Inleider had een kleine enquête gehou den en daarbij was veel' interessants aan het licht gekomen. Een achttienjarige leer ling b.v. had acht weken als hulpkelner gewerkt en daarmee vijfhonderd gulden verdiend. Hij kwam nadien als gebroken op school terug en bleef dat jaar zitten Van honderd-acht-en-zestig ondervraagde leerlingen had het merendeel in de va kantie gedurende twee weken gewerkt om wat geld te verdienen voor een trektocht of een horloge. Er waren er echter ook die 7 of 8 weken, zelfs was er één die 9 weken had weten te maken. Er waren lonen verdiend die varieerden van vijftien tot vijftig gulden in de week Erger wordt het, als het verdiende geld benut wordt voor de aanschaf van brom fietsen en scooters, waarmee gebranièd wordt. Over het algemeen was de stemming bij de jongelui die in fabrieken zwaar werk hadden verricht deze dat men beter zijn einddiploma kon werken dan zonder diploma arbeider worden. De heer Van der Wijden zocht de voor naamste oorzaak in de toegenomen mo ney mindedheid of anders gezegd: de geld zucht bij de jeugd. Het Amerikanisme is dichter bij ons gekomen. De krappe ar beidsmarkt kan hulpkrachten gebruiken is behoefte naar vrijheid onder d* jeugd. Als deze zaak echter in goede banen kan •orden geleid, kan het werken in ae va kantie en voor het bedrijfsleven en voor de jeugd zelf goede vruchten afwerpen. Maar dan moet er ook goed georganiseerde samenwerking ontstaan tussen 't bedrijfs leven, de ouders en de scholen. Deze laatsten zouden dan een adviserende taak kunnen hebben. Halve vakantie In eenzelfde geest sprak ook de di-ecteur an de Ned. Kabelfabriek te Delft, jhr. ir. R. E. Laman Trip, die scnetste hoe in zijn bedrijf de vakantie-arbeid was toege- n. In 1952 meldden er zich 7 jonge lui in '53: 7, in '54: 19, in '55: 41 en in '56: 56. Aanvankelijk werd voor hen kan toorbezigheid gezocht: opberg- en archief- Sowjetambasadeur ontboden Adenauer vraagt opheldering (Van c correspondent te Bonn) Bondskanselier Adenauer van West- Dui'tsland heeft gistermiddag de SOwjet- russische ambassadeur Smirnoff bij zich ontboden om hem opheldering te vragen over een tegenstrijdigheid in enkele cente Russische uitlatingen ten aan van de Bondsrepubliek. Dr. Adenauer liet hiervoor minister Von Brentano uit conferentie van Westduitse ambassadeur» in Berlijn terugroepen. In het informatieblad van de Sowjet- ambassade kon men dezer dagen lezen, dat het herstel van een goede verhou ding tussen West-Duiteland en de Sow- Jetunie niet behoeft te betekenen, dat beide landen zouden moeten afzien var hun goede betrekkingen mèt andere lan- Dit acht Adenauer niet te rijmen met de uitlating van Boelganin in zijn brief premier Macmillan, waarin de Russische premier neutralisering van West-Duits- land eist-, waarbij dit land uit de Navo zoi moeten treden. Smirnoff moet nu aan zijr regening in Moskou opheldering vragen over deze tegenstelling. Op een persconferentie verklaarde dr Adenauer met nadruk, dat het idee van een neutraal Duitsland als bufferstaat tussen oost en west absoluut verworpen moet worden. Parijs past op radioactiviteit De Parijse politie heeft een nieuwe s tie gevormd ter voortdurende controle op de radioactiviteit in de lucht boven Parijs. De minister-president van Ceylon wil met Nehroe, die op 17 mei in Colombo komt, de mogelijkheid bespreken ee: roep op de grote mogendheden te doen de proeven met atoombommen te staken. De heer Laman Trip wees er op, dal niet leder werk geschikt Is voor de scho- 'leren. Er moet een modus gevonden wor den. waarop zowel het bedrijfsleven als de jongelui zelf profijt kunnen trekken uit hun „stage". Deze spreker bepleitte daarom een arbeidstijd van 3 a 4 weken (de halve vakantie), geëigend werk. gere gelde voorwaarden en een degelijke orga nisatie ter regeling en controlering van de vakantie-arbeid. Op al deze voorwaarden ging de heer L. W. van der Heem. president-directeui van Van der Heem N V. in het bijzonder in, terwijl prof. dr. B. Meulenbeld verslag deed van zijn ervaringen in Amerika, de bakermat van de 6tage-arbeid. Ook de part-time-arbeid op vrije middagen in magazijnen en waren huizen kwam terloops ter sprake. De jeugd wil nu eenmaal geld ver dienen en het bedrijfsleven kan deze hulpkrachten onder bepaalde voor waarden best gebruiken. Het ver schijnsel is niet meer tegen te gaan, laat het daarom in goede banen ge leid worden, aldus het algemene oordeel van het congres, dat vandaag enkele bezoeken bracht aan grote bedrijven. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek Directie en commissarissen van de N.V Koninklijke Nederlandsche Gist- en Spi ritusfabriek te Delft zullen aan de aan deelhouders onveranderd 9 procent divi dend voorstellen. In koffie hoort koffieklaar Was er een miljoen ton vet meer nodig TNE aandeelhoudersvergadering van Unilever heeft zich gisteren akkoord verklaard met de voorgestelde winst deling. Op vragen van aandeelhouders deelde de voorzitter, de heer F. J. Tem pel. mèe dat men in zakèlijk opzicht niet over de situatie in Indonesië heeft te klagen op de prijscontrole De kwaliteit van de margarine hier te lande is misschien nog te verbeteren. Men wil hierbij echter niet te ver op de toekomst vooruit lopen. Wat dit laatste betreft, zei de heer Tem pel. dat de meeste speurwerkprojecten voortkomen uit constatering Van een behoefte, bijvoorbeeld die aan een ver dere verbetering van de margarine of aan een stof. die aan waspoeders kan worden toegevoegd om het geel wor den van witte textielgoederen tegen te gaan. De Unilevèr besteedt niet minder dan de helft van het voor natuurwetenschap pelijk onderzoek en ontwikkelingswerk uitgetrokken bedrag aan marktonder zoek. omdat het geen zin heeft, een produkt hoe groot ook de verdien sten zijn te fabriceren als het pu bliek het niet kan of wil kopen. Als de nieuwe synthetische reinigings middelen niet waren ontdekt, zou de wereld nu jaarlijks bijna een miljoen ton oliën en vetten méér voor zeep/abi cage nodig hebben. Deze hoeweelheid voldoende om het jaarlijkse verbru van vetten te dekken van 50 miljoen mensen in westerse of van 250 miljoen mensen in oosterse landen. 2250 rerk bij de Unilevi ensen deel. van w academici. De grootste twee onderzoek- laboratoria zijn die te Vlaardingen er te Port Sunlight, Het derde grote cen trum voor wetenschappelijk onderzoek ligt in de Ver. Staten (Edgewater, New Clare Benedict toernooi Duitsland heeft deze schaakkamp gewonnen IN DE LAATSTE RONDE van hel Clare Benedictschaaktoernooi had Duitsland voldoende aan de kleinst mogelijke overwinning op Oosten rijk om zeker te zijn van de eerste prijs. De uitslag werd 31. waar mede de Duitsers deze wedstrijd verdiend hebben gewonnen. Nederland deed zijn uiterste best om althans in punten gelijk te komen en het zag ernaar uit, dat de derde 40 .vinnlng in dit toernooi zou worden behaald, thans op de Zwitsers. Van den Berg. die zich tegen Nievergelt met een int van de Spaanse partij verde- en een zeer sterke aanval op bouwde, greep op het beslissende mo ment echter mis. Het stukoffer, dat hij acht had was correct, doch zijn kansen liepen daarna terug. Toen hij tijdnood nog de dame inzette, was dit alleen verhaasting van het einde. Blau speelde tegen dr. Euwe de Rau- >r-variant van de Siciliaan. Geheel be vredigend kwam hij niet uit de opening. profiteerde van de half open b- ?n kwam met een bijzonder aardige combinatie. Donderdagavond laat werd de partij uitgespeeld. Euwe won op overtui gende wijze. Bhend verdedigde zich Hollands tegen Bouwmeester. Deze kende het klappen an de zweep, bouwde een goede aan- al op èn won twee pionnen, daarna m stuik en tenslotte de partij. Roessel weerde zidh goed tegen de Konings-Indisohe verdediging van Joh- Hij offerde tijdelijk een pion, bel den kregen een vrij-pion, doch die van Roessel kwam eerder naar voren en le- een stuk op, toen hij daarna de zwarte vrij-pion onschadelijk maakte, gaf Johner op. De derde ontmoeting voor deze ronde •as die tussen de hekkesluiters. Hoe- el in de volgorde van Italië en Frank- jk niets meer te veranderen viel, werd ook hier fanatiek gespeeld. Tenslotte ten de Italianen met 2Vt—1V4. eindstand luidt: 1. Duitsland 16 pt.; 2. Nederland 14'a pt.; 3. Oostenrijk 9!i pt.; 4. Zwitserland 9 pt.; 5. Italië 7 pt. i Frankrijk 4 pt. H ET CHR. LYCEUM zal Leiden vertegenwoordigen bij de streekfinales van het Paastoemooi, die morgen in Katwijk gespeeld worden. Op de Leidse finales, die gisteren op de terreinen aan de Boshuizerkade gehouden werden, wist deze ploeg een 20 overwinning te behalen op het team van de Leidse Hout-ulo. Bij de lagere scholen werd de school van de Da Costa straat eerste, terwijl bij de juniores de ploeg van Titus Brandsma met de eer ging strijken. De prijsuitreiking werd verricht door de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, die een groot deel van de wedstrijden had bijgewoond. Wereldtitel schaken Smyslov lieeft nog een halve punt nodig De een en twintigste partij om het reldkampioensrhap schaken tussen titel houder Botwinnik en uitdager Smyslov is na 13 zetten reeds in remise geëindigd. Met nog drie partijen te spelen is de stand 129 in het voordeel van Smyslov. Geen der beide spelers deed moeite de partij ingewikkeld Ie maken. Botwinnik stelde na de 13de zet remise voor, hetgeen door Smyslov uiteraard werd geaccep teerd. In de paar laatste partijen was het spel van Botwinnik zonder geestdrift, het geen er op wijzen kan. dat hij zich er mee heeft verzoend zijn titel te verliezen. Als Botwinnik de laatste drie partijen zou winnen zou de stand 1212 gelijk zijn. Met een dergelijke uitslag behield hij zijn titel eerst tegen David Bronstein en later tegen Smyslov. Voetbalprogramma Jodan Boys 2—SVOW 2. R< :ap«lle 2Excels! koop. ^Reser P 2. Koz Boys 2Qul( Bekerwedstrijden? Ter LeedeLiss VVGZBolnes. KoudekerkWoubrugp» wijk—Hoekse Boys. JAC—Leiden. VVOR— MFB, ZBVHSSS. RSM-RWH, Semper Altius—Die Haghc (terrein Die Haghe), Excelsior P—ZWSH, Sunlight—Excelsior M. CSVD—HBSS. Sch gen HSDSVP. Monster—VGravenzande, ^-Sportvereniging 35. Jodan BoysSpirit. Noordwijk. Oegstgecst—Kat Boys—ONI. WE- udrichem. UnicumGr. Lindt, SHOZuldland. ONZE LEZERS zullen zo lang zamerhand wel nieuwsgierig geworden zijn hoe het staat met die invalidewagen voor Paul van Ooyen uit Asperen. Door de Paas vakantie is er een kleine kink in de kabel gekomen. De kinderen zijn met vakantie uit de Johanna- stichting naar huis en de directie van deze stichting heeft bij die gelegenheid met de ouders van Paul overleg gepleegd over de aankoop. Er zullen enkele voorzieningen aan de wagen moeten worden getroffen. Over de versnellingsnaaf voor het ge makkelijker voortbewegen schreven wij al en nu zal dc wagen bovendien nog zó gemaakt moeten worden, dat zijn benen in horizontale 6tand kun nen rusten, aldus de heer J. van den Berg van de Johannastichting. Dat gaat allemaal gebeuren en als dat klaar is, zullen we U vertellen, hoe de overdracht van de wagen is verlopen. Dit zal echter na de Paas vakantie worden. Het aantal giften is de afgelopen weken nog aanzienlijk gestegen. Onze verantwoording hield de vorige maal op bij 636.54. Daar komt nu de vol gende slot-verantwoordlng nog bij: A. v. d. M. 7.50; G. J. v. d. K 2.50; M. de S. de R. 10.—; J. J. de J. 10.—; A. G. v. d. D. 2.—; M. G. W. 4.50; Mw. v. G. 2.50; A. 0.50; N.N. 1.50; C. 2.50; J. A. g. 1.—: - - - g. v. J. B. B. 3.—. Leert Bijbel. Asperen. aanvulling 10. 50; M. R. 2.50; W. M. I.—; W. de B. I.—; A. 2.50; V. 1.—; N.N, 1.—, l.. S. 6.-; A. J. M. H. 2.50; P. 5.—; A. H. 2.50; G. Spel van korf en bal Pernix 2 en V.E.O. 2 worden kampioen TN DE MEESTE AFDELINGEN vallen morgen enkele beslissingen, maar de hoofdklasse west is nog niet in het beslissende stadium aangeland. Aan de kop van deze afdeling zal wel niets veranderen, want leider Vrien denschaar en concurrent Pernix zijn tot winst in staat. De Hardinxvelders blijven op eigen terrein baas over DES en Pernix moet twee punten rijker worden van de strijd tegen TOP in Rotterdam. Voor Ons Eiland een prach tige kans om twee punten op TOP uit te lopen. Worden alle zeilen bijgezet, dan kan het een flinke zege worden tegen DIO in Rotterdam. Chr. Lyceum gaat naar de finale van het Paastoernooi De wedstrijd van de senioren tussen Ulo-Leidse Hout en Chr. lyceum, is er één om snel te vergeten. Van enig goed spel was geen sprake, terwijl de spanning reeds in de eerste minuten gebroken werd door een doelpunt van de Chr. lyceum. Een misverstand ln de Leidse Hout achterhoede werd door Bouman afge straft. 1—0. Hoewel de ulo-mensen die met de vrij sterke wind ln de rug speel den, nu de aanval ln handen kregen ont stonden er toch direct geen gevaarlijke mej. M. 2.50; 1.-; D. A. L. S. i G. G. L. 1.—; B. I.—; Inzr :lijk personeel I. S. 2.—; J. de R ,1w. M. L. 1.—; L. H K. 5.—; H. G, I - R. 2.—; L. J H. 2.50: W. F. 10.—; A. N. 25.—; J. M. F. 2.50: D. J. v. B. 1.—; D. 10.—; J. S. 2.50; Dames B 4.—; W. D. 2.50; A. N. 1.50 Zr. J. S 12.50: fam. B en IJ. 5.—; D. E. 3.—. Dat bracht het totaalbedrag van de inzameling op niet minder dan 945.84. Er blijft dus nog geld over, wat daarmee gedaan zal worden, staat nog niet vast Het Is wel zeker, dat het voor een zeer goed doel bestemd zal Wij zijn benieuwd of Excelsiors herstel ook morgen zal blijken. VES zal (jet in Delft zeker niet makkelijk krijgen. In IA valt de eerste beslissing aan de staart. Pernix 3 gaat van VES 2 verliezen en dat betekent degradatie naar de 2e klasse.VES 2 behoudt nog een kans op de titel. Tonego kan het eerste doel van deze competitie bereiken. Wordt morgen van Fiks gewonnen dan volgen straks promo tiewedstrijden voor een plaats in de hoofdklasse. Ook het kampioenschap is dan zeer dichtbij. Voor Fiks betekent een nederlaag vrij wel zekere degradatie. Wij zien de Oegst- geesters niet tot een verrassing in staat. Ijsvogels heeft winstkansen tegen VEO il die wel Niet moeilijk Wij nemen aart, dat Pernix 2 morgen zijn kampioenschap van 1B gaat vierei De titel wordt een feit, wanneer de Leid: reserves morgen van Oranje Wit winnen en dat is geen moeilijke opgaaf. ODI zal tegen Excelsior 2 kunnen winnen, door de kans op de belangrijke tweede plaats aanzienlijk wordt vergroot. Vr'schaar 2 gaat van het reeds voo gradatie aangewezen Blauw Wit wi Ook 2A bezit morgen onzes inziens zijn kampioen. VED 2 komt bij winst op Fiks 2 buiten bereik van alle andere twaalftallen en dat zal op eigen terrein wel lukken. Velocitas ontvangt Fluks. Een belangrijke ontmoeting voor de Leiderdorpers; bij winst is een gedeelde tweede plaats met Ons Eiland 2 al verzekerd. Ons Eiland 2 moet nog spelen tegen Tempo en Veloci tas krijgt VEO 2 nog te bekampen. Juniorenmiddag W/armond Dertien twaalftallen nemen deel Het door het district Zuid-Holland- Noord georganiseerde toernooi voor ju nioren uit Leiden en omgeving heeft een succesvolle inschrijving geboekl. Vrijwel alle twaalftallen schreven in. Er zijn zes twaalftallen ingedeeld ln een groep van 14 en 15 jarigen en zeven twaalftallen in de groep van 12 en 13 jarige junioren. Eerstgenoemde junioren spelen wedstrij den van 20 min.; de jongeren spelen 15 min. De wedstrijden worden gespeeld op het WARMOND-terrein, waar drie velden worden uitgezet. Er volgen nog meer toer nooien voor de Junioren. Het best in club tenue gestoken twaalftal komt voor een prijs in aanmerking. Amateur-districtself tallen Het zuidelijke amateurelftal, dat zater dag in Gonndhem tegen de westelijke amateurs speelt is al6 volgt samengesteld: doel: De Rijk (MOC 17); aohter: Krekels (Llndenheuvel) en Claus OHelmocidia 55); midden: Van Munnecom (Roermond), Barten (Vli6singen) en Stroo (Vli6singen); voor: Roosenbeek (Heer), H. de Nooyer (Vlissingen), J. de Nooyer (Vlissingen), Van Gaans (MOC 17) en Lardinoy (Heer). Voor de wedstrijd oost-noord, die za terdag in Leerdam wordt gespeeld, zijn de elftallen als volgt geformeerd: Oost: doel: Kempink (WVC); achter: Rikken (ESCA) en Gerrits (Germania); midden: Paule (WVC), Hellegering (WAW) Reeken (ESCA); voor: Elfrink (Robur et Velocitas), V. d. Schuur (De Graafschap) Krayèr (ZAC), Schuit (ZAC) en Slijk huis (Vitesse). Noord: Bouma (LSC); ach ter: Zwerver (Heerenveen) en V. d. Ark (WW); midden: Walburg (Veendam), Blom (WW) en Bouman (Appingedani; voor: Venema (Zwaagwesteinde). Fabels (Be Quick Gr.), Wesseling (Achilles), De Rij'ke (Friesland) en Brugge (FW>. De Jong leidt in het jeugdkampioenschap In het toernooi om het jeugddamkam- pioensehap van Nederland, dat deze week in Apeldoorn wordt gehouden, leidt de Friese speler D. de Jong, die uit ze» partijen bien punten verzamelde. Hij heeft drie concurrenten, die hem met een score van negen punten op de Melen zitten. Het zijn de Zuidhollandse jeugd kampioen L. v. d. Heuvel, de Limburger J. Jaspers en de Groninger H. Poort. De overige deeflnemers zijn vier punten of meer achter. De Rotterdammer Krayo stelt teleur. Hij bezet de voorlaatste plaats (2 pnt.). Titelhouder O. Hoekstra is met 6 pnt achterstand op nummer één kansloo». Voor Tulpenrally 220 deelnemers Voor de negende internationale tulpen rally, die van 6 tot 12 mei wordt gehou den. zfjn 220 Inschrijvingen ontvangen. Twaalf landen, te weten Nederland (101), Engeland (80). Duitsland (12), Zweden (7), Denemarken (6), Frankrijk (4), Noorwegen (3), Tsjecho-Slowaküe (3), België (1), Ier land (1), Griekenland (1) en Zwitserland (1) zullen met ploegen vertegenwoordigd zijn. In de wedstrijdklasse rijden 210, ln de rallyklasse 10, te weten 7 Nederlandse Engelse rijders. Van de rijders beginnen 183 in Noordwijk, 14 in Brussel, 13 in Hamburg en 10 in München. Sportflitsen In Rotterdam wordt op 11 mei een volleybalwedstrijd gespeeld tussen de heren B-téam6 van Nederland en Frank rijk. Het voetbalteam van Real uit Madrid heeft zich in de finale van het toernooi om de Europese voetbalbeker geplaatst door gisteravond in Manchester tegen de kampioen van de eerste divisie Engelse league Manchester United gelijk te spelen (2—2). Met rust leidden de Spanjaarden met 20. De eerste ontmoe ting tussen beide ploegen eindigden een 31 zege voor Real. Op 15 mei wordt »n Madrid de finale tussen Real en Fio- rentina gespeeld. De prijs van het kapltool, een spring- wedstrijd, die tijdens het concours hip- pique in Rome wordt gehouden is door de momenten. Er werd in het algemeen veel individueel gespeeld, wat het spel niet ten goede kwam. Na rust bleef de Leidse Hout-ulo vankelijk nog in de meerderheid. Zelfs kwam er een kans voor open doel. die op Jammerlijke wijze gemist werd. Behalvi enkele harde schoten vlak naast of ove: de lat. valt er niets te vermelden. Dat Bouman vlak yoor het einde met prachtig doelpunt de score nog wist verhogen, was beslist tegen de verhou ding m. De wedstrijden van de lagere scholen hadden een zeer spannend verloop; spannend zelfs, dat strafschoppen de be slissing moesten brengen. De school de Da Costastraat bleek uiteindelijk het meest koelbloedig. B(j de junioren deed zich wederom eer onaangenaam incident voor, zo onaange naam zelfs, dat de wedstrijdleiding besloot de finale af te gelasten. Tltus Brandsma werd als winnaar aangewezen. WU radi het onderwijzend personeel wel aan. i leeftijden van de jongens In het vervolg goed te controleren. De uitslagen luidden: Lagere scholen: Da Costastraat—Zuid singel 00, Zuidsingel—Maresingel 0—0. MaresingelDa Costastraat 0—0. Costastraat wint na strafschoppen. Senioren: Ulo Leidse HoutChr. lyceum 0—2. VRIJDAG 26 APRIL 1957 Sterrenwacht nam komeet waar Tot midden mei met blote oog te zien De Leidse Sterrenwacht heeft gis teravond eindelijk de kans gekre gen de komeet Arend-Roland waar te nemen. In de maanden november tot februari hadden de Leidse astronomen geregeld de helderheid van de komeet gemeten, maar deze week werd hun geduld op de proef gesteld. Iedere nacht bleef de he mel bewolkt. Gisteravond lussen negen en tien uur kon tussen de wolken door de komeet echter vrij goed worden geobserveerd. Daarna trok de lucht dicht en werd waarnemen verder onmogelijk. De komeet is gemakkelijk met het blote oog zichtbaar. De Leidenaars zagen een staart van ongeveer zes gralen lengte. Maar wellicht is bij waarneming onder gunstiger omstandigheden de staart aan zienlijk langer. De kop of coma van de komeet is in helderheid te vergelijken met een ster van de tweede a derde grootte. De astronomen hopen bij beter weer nauwkeurige metingen van de hel derheid te kunnen doen en foto's te ma ken ter bestudering van de bouw van de staart. De komeet blijkt aan de verwachtingen te beantwoorden. Zij zal tot de helderste van deze eeuw kunnen worden gerekend. ZU overtreft verre de laatste komeet die in ons land met het blote oog zichtbaar was. de komeet van Whipple-Fcdtke uit 1943. Waarschijnlijk blijft ze tot midden mei met het blote oog zichtbaar, maar het gedrag van een komeet is moeilijk te voorspellen. De komeet is het best waar te nemen in de avonduren tussen half tien en half twaalf Ze bevindt zich dan op vijftien a twintig graden hoogte tussen het noord westen en het noordnoordwesten. Ze blijft de hele nacht boven de horizon. Om half twee staat ze lang in het noorden, tegen de ochtendschemering is ze in het noord- noordoosten. Koop zo'n Kwatta pakje ...,rs3i/W De KONINKLIJKE Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden heeft de bezittingen op. de balans 1956 hergewaardeerd op vervangingswaarde, waartegenover herwaarderingsrekeningen staan. Deze zullen de waardeschommelingen opvangen. Het reeds voorgestelde dividend is 16 pet (vorig boekjaar van 9 maanden 10Vè pet.). belangen is f 1.8 miljoen Aan de reserve diver f 12t4 miljoen toegevoegd Is in de verlies- en winstrekening opge nomen voor uitkering aan personeel. Daar de ftecu6 toestemming gaf tot een beperkt ljzeren-voorraadstelsel in de fis cale Jaarrekening, kan men f 11 min. van rekening belastingen overbrengen naar reserve diverse belangen. Men wil de bedrijfsontwikkeling voor een belangrijk deel zelf financieren. Met de fiscus ie afgerekend tót 1 april 1949, over het verdere deel wordt nog onderhandeld. Het ealdo bedrijfsrekening na belasting wa6 f 21,1 min. (v.j. 9 mnd 20,9 min deelnemingen f 6,1 (1,9) min., verdéetbare winst f 13,7 (6,7) min. Uitge geven kapitaal in januari 1956 verhoogd van f 51,6 min. tot f 77.4 min., maatschap pelijk kapitaal van f 75 min. tot f 240 min Investeringen over 1956 f 84.3 min., w v f 23,2 min. afgeschreven. Reserve diverse belangen door verschillende dotaties ver hoogd tot f 135,2 min. Door stijging van grondstofprijzen, lonen en lasten daalde de marge tussen kosten en verkoopprij zen, zodat de bedrijfswinst ondanks ge stegen produktie lager was. Er is een overspanning van bedrijvig heid en gebrek aan werkkrachten, zodat de uitbreiding van eigen werkzaamheden niet het gewenste tempo kreeg en de bouw vertraagd werd. Mede door de duurte van Amerikaanse kolen kon men een prijsverhoging niet uitstellen. Half miljard In theorie kan ook de kampioen van 3A bekend worden. Pernix 4 moet dan van TOP winnen om Warmond 2 de titel te rgen. Dat zit er echter beslist niet In. Fluks 2 heeft op eigen terrein de beste kansen tegen Unitas. In 4A is Velocitas 2SVOW de enige wedstrijd. De thuisclub heefi goede kan sen. Benut ze die. dan blijft de tweede plaats binnen het bereik. Voor de junioren zijn geen competitie wedstrijden vastgesteld. Dit betekent dat ze ook niet spelen; praktisch alle twaalftallen nemen deel aan de junioi middag op het Warmond-terrein. Het competitie-programma luidt: Hoofdkl. West: Vr'schaar—DES; TOP— Pernix; Excelsior—VES; DIO—Ons Ei land; le KI. A: TonegoFiks; Pernix VES 2; Ijsvogels—VEO; le KI. B: Oranje WitPernix 2; ODIExcelsior 2; 1 schaar 2—Blauw Wit; 2e KI. A: VEO Fiks 2; Velocitas—Fluks; 3e KI. A: Pernix I Italiaan Paglieri gewonnen. Als beste Ne- 4— TOP; Fluks 2—Unitas; 4e KI. A: Velo- derlander plaatste zich B. Uytendaal met cjtas 2—SVOW. „Manilla" op de 30st« plaats; M. Koster |met „Tarahumara" werd 32ste De totale omzet van Hoogovi Breèdband was f 520 min. (1955 ongeveer idem). Het Nederlands slaalverbruik wa6 225 kg per hoofd, wereldverbruik 105, ,G.-landen 290, Gr. Brittannië 410, Ver. Staten 610. Het bouwplan omvat vergroting huw- «taai-capaciteit van 400.000 tot 1.1 min. ton begin 1958. De zesde martln-ov< sinterfabriek kwamen gereed. Men hoopt de vierde hoogoven begin 1958 gereed te hebben met capaciteit van 1400 ton ijzer per dag tegen de oude ovens 60 650 Daarna kan men de oude c grondig repareren. De hoogovens blijven doende om staal in het buitenland te Produktie De voornaamste produktiecljfers ztjn: Hoogovens: Ruw ijzer 664.570 (1955 669.667) ton, uitvoer ruw ijzer 183.959 (257.595). stalen blokken 715.150 <678.603) tegen een totale Nederlandse produktie van 1,1 min., gegoten buizen 38.625 (36.294). dikke platen 260.508 (264.832), gas 200,6 (123,3) min. kub. meter; Breedband: warmgewatete pl 29.410 (57.745) ton, koudgewatete plaat 234.471 (230.492), vertind blik 67.177 (61.900). Mekog: kunstmest in zuivere stikstof 73.182 (72.873). Cemij. cement 408.150 (351.900). Personeel 11.100 (11.040). w.v. 75 Italianen, 20 Hongaren; lemen, salarissen, sociale lasten f 72,4 (62,6) min. Ongunstige woningvoorziening weinig verbeterd. Uit voer met name van scheepsplaten beperkt Vijfde cementmolen wordt gebouwd. Ni derlandse cementindustrie voorzag slechts in 47*/i van de behoefte. Breedband Financieel resultaat van Breedband be vredigend, dividend 8 (8)*/«; liquiditeit gunstig; noodzakelijke produkti dering uitsluitend bij warmge-walste pro- dukten. Mogelijkheid om in buitenland staal te kopen verminderd. Koudgewalst plaat afgezet in Duiteland, Frankrijk en Engeland. Marges daalden. Uitbreiding vordert goed. Saldo bedrijfsrekening f 28.1 (39,3) min., netto-winst f 9,5 <9,2) min. Aandelenkapitaal bleef f 87,5 min. VMF bereidt zich voor op kernenergie Het geconsolideerd exploitatiesaldo van de Verenigde Machinefabrieken was in 1956 f 28,1 (v.j. 27,8) miljoen na belastin gen. Na f 12,2 (11,6) min. afschrijving is de winst, f 15,9 (16,2) min., waarvan f 2,9 (4,8) min. voor extra-afschrijving, f 3,8 (7,4) min. dotatie reserves en f 3,4 (3,2) min. voor dividend. Het reeds voorgesteld dividend is 10 (10) pet over f 33,6 min. kapitaal, desgewenst ln aandelen uit agio- reserve. In enkele fabrieken werden meer orders afgeboekt dan de normale jaarpro- dukrtle. De produktie nam voor de gehele groep toe, de diepte-investeringen begin- resultaat af te werpen, waardoor fi nanciële resultaten beter dan gecalculeerd concurrentiekracht verbeterd, zodat ondanks grote kostenstijgingen en scherpe concurrentie, meestal met bui tenlanders voldoende werk kreeg. Ieder groter bedragen voor ontwikkeling produkten, die door afstemming van speurprogramma's in waarde toenemen. Nieuwe produkten in voorbereiding. Voor kernenergie zijn eigen specialisten in op leiding. Voor 1957 bevredigend resultaat verwacht op grond van orderportefeuille. Tweede Kamer Luchtvaartverdrag met V.S. ingediend (Van onze parlemenUredactie) De regering heeft hU de Tweede Kamer en de Staten van Suriname en de Ne derlandse Antillen een wetsontwerp in gediend lot goedkeuring van de op 3 april Jl. met de V.S. getekende Luchtvaart- overeenkomst. De wet treedt met terug werkende kracht tot 24 april In werking. In de memorie van toelichting schrij ven de minister Drees. Algera en Staf. dat de regering met de delegatie over tuigd is, dat het bereikte resultaat in derdaad het maximum le, dat in de gege ven omstandigheden kon worden ver kregen. Dit resultaat kan het best ge karakteriseerd worden als een „redelijk- heidecojnpromis". dat de elementen bevat voor een uiteindelqke overeenkomst, die de billijke verlangens van Nederland vol lediger zal bevredigen. Het heeft de re gering zeer teleurgesteld, dat de voor ons zo belangrijke route naar Los Angeles niet in de overeenkomst kon worden op genomen. Zij vertrouwt echter, dat bin nen afzienbare tijd de Inzichten en om standigheden in de V.S. zo zullen zijn, dat bij een heropening van het gesprek meer tegemoetkomendheid ten aanzien van de Nederlandse wensen zal worden getoond en ook meer begrip voor het feit. dat Nederland tot de vier grote luchtvaar tmogendheden behoort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7