0 slaap Ramadan beheerst Mob a m in edaa n se thans de wereld st Wij blij ven kloppen voor Ambons vrijheid <popia h Ledental A.R. liep terug tot 95.042 „Nederlandse Gedachten heeft 18.500 abonnees Verplaatsing tuinbouw is hoogst nadelig Voor Nationale Reserve geen pardon EENTOONTJE LAGER ZINGEN EN HOREN VRIJDAG 26 APRIL Bruggen.) JERUZALEM, april. Een purperen gloed begint i en heuvels in een fosfori- serend licht te zetten. Dan, een knetterend kanonschot, dat echoënd over de stad heen slaat en als het gerommel van een onweersbui in de oneindig heid verdwijnt. De stem van een voorganger begint door de straten te gal- helder, klagend, van een ontroerend timbre vaak. Zijn zang, die voort durend met een korte kuch wordt afgebroken, komt van de minaretten G der moskeen, die op de vier hoeken luidsprekers hebben staan. Vroeger stond elke „imman" individueel te zingen. Maar tegenwoordig heeft men degene met de beste stem er uit gekozen en hem een plaats in een studio van het radiostation toegewezen. Dat is het beeld van een stad in een mohammedaans land tijdens de Ramadan, de vastènmaand. Het kanonschot heeft 'net begin van de dag aangekondigd. De (ebeden, die de voorzanger uit de Koran citeert, luiden de aanvang van de vas- iperiode in, die pas bij zonsondergang als geëindigd wordt beschouwd. Eens in de drieëndertig jaar verplaatst de Ramadan zich door de seizoenen heen, althans zoals deze in het -2) westen gelden. Want de mohammedaanse ltt0 jaartelling is op het jaar van de maan él n' ke BRANDENDE UITTE Vastenmaand is van invloed op werklust en humeur (Van onze reiscorrespondent Link TN ALLE STILTE gloort de koele morgen aar I zich over het land te spreiden en lijkt huizi Op het ogenblik valt de Ramadan in het voorjaar. Van een uur of vier 's morgens jf tot een uur of zes 's avonds toe wordt gevast, iets wat betekent, dat de^ mos lem geen kruimel voedsel tot zich mag Ook water valt onder het com- an verboden, dat gedurende dertig geldt. De gelovige mohammedaan ral zelfs zijn speeksel uitspuwen, ten- nde zich aan de letter van zijn gods dienstige plichten te houden. Elk mohammedaan boven de veertien lar is gehouden de regels van de vasten maand in acht te nemen. Slechts zieken zwangere vrouwen wordt dispensatie verteend en in bijzondere gevallen ook reizigers. Inhalen Dispensatie betekent overigens niet, dat de ontberingen, welke tot inkeer en overdenking moeten lei den, de man of vrouw in kwestie voorbij gaan. De verloren uren of dagen zullen moeten worden inge haald en wel voor de nieuwe Rama dan aanvangt. Tegelijkertijd heeft elke geletterde mo- ammëdaan dë plicht de Koran tenminste en keer in zijn geheel door te lezen. Is hij ongeletterd, dan dient hij de gebeden, welke hij kent, zo veel mogelijk te reci- ren. of op een stil plekje over Allah te editeren. Breekt iemand de vastenmaand, zonder at er een geldige reden voor ls het opzettelijk insnuiven van het parfum van wordt al als zodanig aange rekend dan moet hij hiervoor boete doen. Hij kan kiezen tussen het vasten gedurende een periode van twee volle maanden, het aanrichten van een maal' tijd voor tenminste zestig armen en he vrijlaten van een slaaf, dat op het ogen blik alleen nog voor Saoedie-Arabië geldt Bloed mag gedurende dc vastentijd in de Ramadan niet vergoten worden. Zelfs de klaagvrouwen, die zich het gezicht stuk krabben als ze een dode be wenen, moeten deze gewoonte tijdelijk laten varen, willen ze tenminste niet het risico lopen, dat al haar vasten nutteloos wordt. Ramadan betekent „brandende hitte". Hier wordt eigenlijk mee gezegd, dat het vasten het zelfde effect moet hebben als het gloeien van de zon op iemands naakte huid gedurende vele uren. De praktijk bewijst, dat het zich onthouden voedsel in welke vorm ook, inder daad een zware beproeving is- In de mo hammedaanse landen ziet men gedurende de Ramadan vele mensen uitgeput op straat liggen, half bewusteloos vaak van de ontberingen, welke ze moeten door staan. Men kan bijna wel zeggen, dat de economie van een mohammedaanse staat gedurende dè vastenmaand op halve toeren draait. De werklust is verdwerïen, omdat er geen energie meer kan worden opgebracht; win kels en kantoren zijn de helft van de tijd gesloten, omdat de dag naar de nacht is verplaatst. Vooral het laatste is een kenmerkend I verschijnsel van de Ramadan. Niet zodra vindt de zonsondergang plaats aan gekondigd door een tweede kanonsschot of de moslems gaan „ontbijten", iets wat betekent, dat ze de schade van die dag zoveel mogelijk trachten in te halen. In de vroege morgen, bij het eerste ha nengekraai. moet dan weer een zware maaltijd verorberd worden, om de ver moeienissen van de dag zo goed mogelijk te kunnen doorstaan. Wat het betekent, als de Ramadan in de zomer valt, in een seizoen dus, dat zich door lange, broeierige dagen en korte, benauwde nachten ken merkt, kan iedereen zich wel een voorstelling van maken. Een moham medaans land staat dan helemaal in het teken van lusteloosheid en hu meurigheid, beide factoren, welke in het roerige Midden-Oosten tot reli gieus fanatisme kunnen leiden. Zeven jaar van strijd Waarom zou u méér betalen Er is immersde to i letrol 300 vel van het fijnste toiletpapier VRAAG BIJ UW BOODSCHAPPEN OOK EEN ROL POP LA Italiaanse minister van defensie naar Nederland Van 29 april tol en met 3 mei breng: de Italiaanse minister van defensie E. P Taviani een tegenbezoek aan zijn Neder landse ambtgenoot Staf. De minister za; ook legerplaatsen, vliegbases, havenwer ken en industrieën bezoeken en visites af leggen bij de minister-president, de ver enigde chefs van staven en de voorzitter der Eerste Kamer. In sloot verdronken. In een sloot tt Rotterdam is vannacht het stoffelijk over schot gevonden van de 53-jarige A. Hop- Pënbrouwer, die bij het tuinieren waar schijnlijk te water is geraakt. (Van één onzer redacteuren) JfENS KOMT DE DAG, dat Ambon zal herrijzen, zongen gisteren kleine meis jes in kleurige sarongs en kebaja's. met zwarte ogen onder welige zwarte haren. De jeugd van Ambon die opgroeit, vei weg van de blauwe zeëen en dc groene eilanden met hoge bergtoppen van hun vaderland Parmantige jongens droegen de wapens, waarmede de strijd op Ceram en de an dere eilanden wordt voortgezet, nu zeven jaar lang. Stramme Nederlandse vetera- speelden forse marsen ter ere van zevenjarig bestaan van de republiek Zuid-Molukken in de Haagse Dierentuin op de door de stichting Door de Eeuwen Trouw en het Veteranenlegioen Neder land georganiseerde avond. De heer C. Kruisheer, voorzitter van de afdeling Den Haag van D.E.T., sprak het welkomstwoord tot de aanwe zigen onder -wie. generaal H. Behrens. rid der M.W.O., drager van de eresabel en luitenant-generaal M. R. Calmeyer, mr. G. L. de Lint en mr. Bouman, die in het Zweeds een boek over de republiek Zuid-Molukken schrijft. In een minuut stilte werden de geval lenen in de vrijheidsstrijd herdacht. Dc heer H. Coenradi, voorzittei van D.E.T., herinnerde eraan, dat een volk, hetwelk zeven jaren voor zijn vrjj- heid strijdt, recht heeft op zelfstandig heid. D.E.T. wil de klok piet terugzetten en dc soevereiniteitsoverdracht nïet gedaan maken. Het vraagt slechts recht en het zal blijven kloppen als de weduwe uit de Bjjbcl. Het grondt dit op drie-cn-ccn-halve eeuw bondgenootschap, op Nederlands handtekeningen onder de •dragen en de toezeggingen regering. Spreker beschuldigt de regering, dat zij nooit openlijk één voet heeft verzet vóór het zelfbeschikkingsrecht van Ambon, D.E.T. zal blijven kloppen zo lang er één man op Ceram vecht, zo lang één Ambon- Hij protesteerde tegen het beleid van de commissaris voor Ambonnezen- zorg, die mensen overplaatst van het ene kamp naar het andere en hen de verhuiskosten laat betalen, die werkt met personen in de kampen, die hem inlichtingen verschaffen. Spr. wil dat deze commissaris verdwijnt en er een man komt. die Maleis spreekt. Trouw bloed Ds. Tutuarima herinnerde eraan, dat cr bloed vloeit door zijn aderen, dat weet wat door de eeuwen trouw is. Hij kent de veteranen. In Depok heeft hij in 1945 reikhalzend naar hen uitgezien, ook later in de gevangenkampen. Hij heeft hun ellende gezien, als zij gewond en sterven de bij hem kwamen. Wil men "weten wat Ambon bezielt, dan had men moeten komen aan de voor avond van Koninginnedag in de over volle kerk van Ambon, waar men uren in de rij moest staan om binnen te komen. De Koningin was de moeder van het Am- oonse volk, dat trouw is aan God, trouw aan Oranje en Nederland! Al6 Jacob is Ambon bedrogen door eigen viees en bloed. Als Jacob zal het na zeven jaar s zeven jaar strijden. Eenmaal hoopt men de geliefde baai van Ambon Het woord Prof. mr. P. S. Gerbrandy noemde de atoombom een machtig wapen, maai het woord is dit ook. Hij herinnerde aar het woord van Willem van Oranje in zijl machtige apologie, aan Koning Stadhou der Willem III. aan Churchill wiens woord wel twintig divisies waard was Helaas waakt de 'Nederlandse regering, dat de republiek Zuid-Molukken niet ten volle aan het woord komt. De Ambonne- zen vechten op Ceram. in Nederland moet men het woord al6 wapen hanteren. Onze wereld is in grote nood omdat het recht niet aan het woord komt. Negeren wjj hel recht tot opstand van Ambon, dan zal het recht ons wonden. Wtf zijn reeds zwaar gewond omdat we het recht ran Ambon met voeten hebben getreden, want achter het recht staat God, de Al- Spreker las een brief voor van de presi dent der republiek Zuid-Molukken dr. Soumokil. die nooit getwijfeld heeft, dat de stem van het recht in Nederland zal klinken, die zal voortstrijden ln geloof op de Almachtige God zijner vaderen. De heer P. J. G. A. Ego. voorzitter van de afdeling Den Haag van het Veteranen- legioen, sprak het slotwoord en wekte op eens te zien in het woonoord Lunetten welke krotten wij onze wapenbroeders hebben gebracht. De regeringspersonen van de R.Z.M., de heren Nikijuluw, Manusama en Lo kollo woonden de tweede helft van d( avond bij na afloop van de herdenikings- dienst in de Valkenboskerk. Degenen die voor ons zijn, zijn mcei die bij hen zijn", hierover sprak ds. W. H. Tutuarima gisteravond in de Val kenboskerk aan de Loosduinsekade in Den Ambons hoop. Kleine meisjes zongen gisteren in de zaal van de Haagse Dierentuin haar vast vertrouwen uit. dat Ambon zal herrijzen. Zij voerden sierlijke dansen uit met zakdoekjes, waarop geschreven stond: „Leve Ambon'. Fransen en Duitsers nu zonder pas over grens Ter vervulling van de wens het Euro pese toeristenverkeer zoveel mogelijk te bevorderen heeft de regering bij wijze proef Fransen, die zich omstreeks de Paasdagen naar Mederüand begaven, toegelaten op vertoon van een .carte d'indentité nationale". De tot nu toe opgedane ervaringen geven aanleiding deze proef voort te zet- Daarom zullen met ingang van 26 april en voor de duur van het bloembol lenseizoen Fransen in Nederland kunnen worden toegelaten voor een kort bezoek ertoon van een geldige carte d'iden- tité". Eenzelfde regeling zal gelden voor Duitsers, die in het bezit zijn van een .Personalausweis". Haag. Ds. Tutuarima koos deze tekst uit 2 Koningen 6 16 om dc bewoners en vrienden van de Zuid-Molukken cr op te wijzen dat met Gods hulp de republiek der Zuid-Molukken, die zeven jaar gele den werd opgericht, zal blijven bestaan. „Maar niet iedereen kan zo maar in de schoenen van Elisa. die deze woorden tegen zijn dienstknecht spreekt als de Syriërs het kleine Israël belagen, gaan staan. Elisa sprak uit eigen levensover tuiging.. Wij kunnen wensen, verlangen en bidden, maar God zal het alles toch moe ten geven. Elisa moge voor ons een voor beeld zijn, immers hij kon stil zijn temid den van woelingen, vol vertrouwen op zijn God. Excellenties, landgenoten en vrien den van de Zuid-Molukken, moge God ons de ogen openen, zodat we door de duisternis en vijandigheid, die onze jonge republiek omringen, kunnen heen zien. zien op het Licht van Pasen. Dan blijft het Pasen, voor ons en de republiek. Maar allen samen en elk alleen, moeten wij kunnen zeggen: Ik weet aan wie ik mij vertrouwe," aldus ds. Tutuarima. Aan le dienst verleenden het fluit- orkest .Schattenberg", de gecombineerde zangkoren van ae woonoorden „Lunetten" en „De Biezen". Ds. D. S. Pesulima preek te in het Maleis. ROSEMARY ZONG MET „SWEET SIXTEEN" Op Schiphol termiddag een de Amerikaanse 'erdrong zich gis- irote menigte om zangeres Rosc- verwelkomcn. Ro- gewipt om een paar opnamen te maken in dc AVRO-studio's te Hilversum. Behalve dc meisjes van het radiokoor „Sweet Sixteen", die samen met de zangeres „This Old House" en „Sister" op het winde- ricg platform ten beste gaven, ver drongen zich ook Karei Prior (met een bos tulpen), Jos Cleber, Cecs de Lange en Frans van Schaik zich om Rosemary, die eigenlijk me vrouw Ferrer heet omdat zij met filmacteur Jose Ferrer is getrouwd. Rosemary heeft twee kinderen. Miguel José van twee jaar, die haar vergezelde en Maria van ze ven maanden, die bij pappa José was gebleven. Een derde baby is op komst. Gisteravond is de char mante zangeres zonder ster-allures weer naar Londen teruggekeerd. Prinses Wilhelmina onthult monument Op 4 mei zal te Rotterdam op het stad huisplein het monument voor de geval lenen worden onthuld. De Koningin heeft haar moeder, prinses Wilhelmina, ver zocht haar te willen vertegenwoordigen bij deze plechtigheid en namens haar de onthulling te verrichten. Ook zal de prinses namens de Konin gin aanwezig zijn bij de plechtigheid van de kranslegging bij het gedenkteken ter nagedachtenis van de gevallen bij de Maasbrug. gezoneC Eerste jaarver slag (Van een onzer verslaggevers) [N 1956 IS HET ledental van de Anti-Revolutionaire Partij met 2986 ge daald. Het bedroeg in dat jaar 95.042 tegen 98.028 in 1955 en 102.737 in 1950. Deze teruggang is voor een belangrijk deel te wijten aan het optreden van het Gereformeerd Politiek Verbond, de emigratie en de verhoging van de contributie. Wat het laatste punt betreft: in 1950 bedroeg de afdracht aan het Centraal Comité nog f 0,50 per lid per jaar. In 1955 was dit bedrag reeds gestegen tot f 1,25 en in 1956 tot f 2,50. Dat dit ledenverlies tot gevolg zou hebben moest wel worden gevreesd. Daarom heeft men vorig jaar een ledenwerfactie op touw gezet, waarvan het resultaat niet onbevredigend genoemd kan worden, aldus lezen wij in het dezer dagen verschenen jaar verslag van de Anti-Revolutionaire Partij. Door vele kiesverenigingen is de actie met kracht gevoerd en de indruk is dan ook, dat een ledenverlies van 3000 had kunnen worden voorkomen, wanneer allerwege de zaken energiek waren aan gepakt. In de teruggang mag dan ook niet worden berust, aldus het jaarverslag. Hét Centraal Comité is er van overtuigd, dat het huidige ledenaantal te laag is. Het hoopt zeer, dat het volgend jaar een stij ging te zien zal geven. Regelmatig actie tot vermeerdering van het ledenaantal blijft dringend nodig en aan dit onderdeel van de actie moet blijvend grote zorg worden besteed. Dit jaarverslag (over 1956) is het eerste dat de partij sedert de oprichting in 1878 bliceert. Het is een goed verzorgde uitgave gewordendie in 221 bladzijden overzichtelijk beeld geeft van de gang van zaken in de partij. Men vindt m. een uitvoerig verslag in over de reorganisatie van de A.R.P. en de daar- voorafgaande commissoriale werk zaamheden. In hoofdstuk twee treft men een over zicht aan van de activiteiten op het ter rein van de kaderscholing. De in novem ber 1955 ingestelde „Documentatiedienst" blijkt met zijn twee-wekelijkse publi- katies in een behoefte te voorzien. Per jaar worden 800 pagina's (in twee-kolom druk) geleverd. De prijs is zeer laag, n.l. 12. De oplage bedraagt op het ogenblik 700, wat, gezien het karakter van de publi- katie. bevredigend genoemd kan worden. Een studentenabonnement kost 8. Met, de „sprekersorganisatie", die opgericht is voor de vorming en scholing der spre kers, verloopt het nog niet geheel naar wens. De zaak is thans zo geregeld, dat door de besturen der Kamercentrales in overleg met dë besturen der Statencen- trales in ieder rayon een aantal sprekers is aangezocht tot een aantal van één spre ker per 5 kiesverenigingen. Het totaal aantal aangezochte sprekers bedraagt dus bij 1100 kiesverenigingen rond 220. De regeling is ingegaan per 1 november 1955 en geldt voor twee jaar. In het najaar 1957 moet deze zaak dus opnieuw worden Ned. gedachten In het algemeen kan worden geconsta teerd, dat „Nederlandse Gedachten" tr zpn nieuwe vorm als weekblad ten zeer ste wordt gewaardeerd. Dc vele reacties die worden ontvangen, wijzen daarop. En wat het aantal abonnementen betreft: het resultaat heeft de verwachtingen i trof/en. Binnen korte tijd steeg het aantal abonnementen tot 18.500. De kostenstij ging noopte de abonnementsprijs te ver hogen van f 6,20 tot 6.50 per jaar ei Ledenraad van de N.C.L.B. 1,55 tot 1,65 per kwartaal. Het jaarverslag dringt er op aandat de actie •ermeerdering van het aantal abon- t kracht wordt voortgezet. Het geschrift concludeert voorts, dat de verkiczingsactie door de A.R.P. in al haar geledingen met grote opgewektheid ge voerd. De oplage van de affiches met de „kop" van lijstaanvoerder Zijlstra bedroeg ln totaal 131.442 en die van Arjos-plaat Minister Staf onvermurwbaar (Van onze parlementsredgctie) Minister Staf is kennelijk niet van plan terug te komen op zijn besluit de Nationale Reserve op te heffen. Dit blijkt uit zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid kol. E. Visch (kath. v.) De bewindsman deelt mee geen gevolg te kunnen geven aan het verzoek van de heer Visch om nog even te wachten met de opheffing van de Nationale Reserve en eerst na te gaan of door nauwkeurige selectie zowel van het kader der N. R. als van de vrijwilligers een kwalitatief beter voor zijn oorlogstaken berekend korps opgebouwd kan worden. (Van Op dc ee: gadcring van dc Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond (N.C.L.B.) heeft dc •oorzitter. de heer P. Stokman gisteren te Utrecht verklaard, dat een vermindering i de agrarische beroepsbevolking waar- •mbaar is, maar dat toch de produktic stijgt. Om de afvloeiing van landarbeiders aar de stad tegen te gaan. acht/te de heer Stokman, behalve behoorlijke lonen, goe de huisvesting, -recreatie en algemeen vor mend ij vakonderwijs, ook een betere ver deling van de werkzaamheden over het gehele jaar van groot belang. Door een meer verantwoorde keuze van de te telen gewassen zouden de schommelingen in de bezetting tengevolge van de seizoenwissc- lingen sterk tegengegaan kunnen worden. Scherp keerde de beer Stokman zich tegen de plannen tot verplaatsing van belangrijke bedrilven. Hij dacht met name aan de tuinbouwcentra in het westen van het land. Bedacht dient te worden, dat door verplaatsing onberekenbare schade ontstaat met betrekking tot de grote In- om nog maar niet te spreken van dc pro- vesteringen in de bodem, bedrijfsruimten, duktiviteii in en het rendement van dc ondernemingen. Het handhaven der tot grote bloei gebrachte centra Is een natio naal belang van dc eerste orde: alles zal in het werk gesteld moeten worden om onverantwoorde verschuivingen tegen te gaan. Aan de voorbereiding van de werkolas- sifcatie voor de landarbeid wordt nog steeds hard gewerkt. Het zal echter niet mogelijk zijn met ingang van het ni< contraotjaar, d-at 1 mei begint, de werk- elassificatle al in te voeren. In de nieuwe c.a.o. zal echter wel een aanpassingsmo gelijkheid gemaakt worden. Bij de bespreking van het bestuursbe leid over het afgelopen jaar. stelde de heer Stokman de „zwarte lonen" aan i orde. Hij verklaarde, dat het Convent v« Christelijk Sociale Organisatie zich u-it® sproken heeft tegen het uitbetalen v« „zwarte lonen", waarmee de N.C.L.B. het ..De hier voorgestelde gedragslijn", al dus minister Staf. „zou er toe leiden, dat de Nationale Reserve numeriek sterk zou dalen onder de huidige, voor haar taken reeds onvoldoende sterkte. Daar deze taken territoriaal gespreid zijn. zouden de eenheden te klein worden om nog mili taire waarde te hebben" De vraag van de heer Visch of in de afgelopen jaren bij de samenstelling en de opleiding van de N.R. niet tè veel gelet is op de kwantiteit en te weinig op de kwaliteit, beantwoordt de minister ont kennend. De Inspecteur der Nationale Re serve heeft bij herhaling een aantal re servisten, die niet geregeld aan de oefe ningen deelnamen, ontslagen. Dat is ook geschied met hen, wier graad van ge oefendheid niet voldoende werd geoor deeld. Vrij algemeen hoorde men juist de mening verkondigen, dat te veel nadruk werd gelegd op de kwaliteit en dat met name voor wat betreft de fysieke gesteld heid te hoge eisen werden gesteld. De keuringseisen waren echter toch nog lager gesteld dan voor dienstplichtigen het ge val is. Wallenberg- Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de Zweedse ambassadeur in Moskou meege deeld. dat het niet beschikt over meer ge gevens betreffende de sinds 1945 vermiste diplomaat Wallenberg. Volgens de Russen is Wallenberg in 1947 gestorven. Torli i.s het zn 919) Onder het absolute gehoor moe muzickstuderende jeugd, van de orkest- door oetei Eer lodxakelyk hie want iemand het geheuge: we ook willen bezigen, lehoor is een aangeboren irop slechts een betrekke il mensen zich kunnen be Uiteraard bezit niet iedere gelukkig! Hit vermogen in geljjke mate. Er kunner zirh byv. vry aanzienlijke verschiller voordoen in- de grootte van het toon gebied, waarbinnen de tonen worder leljjke scholieren en muziekliefhebbers 17 pet. begiftigd waren met bet lute gehoor tegen slechts 2.5 pet. de vrouwelijke. In Amerika liggen cijfer» waarschijnlijk nog wat ongi lute gehoor zich' ui len. Ook do, betrekking I varianten w< verdiepen, mislagen t Het i er vrijwel muzikale toongebied. en lechts de tonen binnen een Ier beperkt toongebied met -urigheid kunnen vaststel- i zich verschillen voor mei t de klankkleur, in welke ben aanzienlijk klei >lel oF hetgeen erfelijkheid B hore :egd, zal hel i. dat het absolute zikale aanleg heb -nleeshaa al I beschoui zuil. bleker volger absolute gehoor is in •en aangeboren gave. die eeds in de jeugd openbaar kaal zeer begaafde kindere eeds in het derde levensjaa keurig absoluut gehoor w gesteld. Desondanks kan dei onderzoek 1 soluut gehi overgeërfd, welke 1 drie opeenvolgend, k te stellen. i; En weet u. dat er (Nadruk verboden) „Jeugd stemt 3" 28.255. Er werden 3 ver kiezingscouranten van 4 pagina's (totale oplage 2926.500) en 3 koperdiepdrukfolders van 8 pagina's (totale oplage 3239.000) uit gegeven. „Het Laats-te Woord" ging in L186.000 exemplaren de deur uit Het totaal verspreide propagandamateriaal bereikte een oplage van 7.651.500. In 1952 was het totaal 9.642.000. Aan de vergaderingen werd ditmaal meer zorg besteed dan bij vorige verkie zingen. Er werden 68 vergaderingen ge organiseerd en het aantal bezoekers kan op 35.000 worden geschat. De Arjos orga niseerde niet minder dan 92 vergaderin gen in het land. Ook deze samenkomsten zijn over het algemeen geslaagd. Het totaal aantal bezoekers wordt geschat op 31.000. De slagzin „Voor modern Christelijk Staatsmanschapdie bij de advertentie campagne werd gebruikt en die vele re acties. ook parlementaireheeft opgeroe pen, is met behulp van deskundigen van een erkend reclamebureau opgesteldI „Het is minder eenvoudig dan men denkt om in een paar woorden, kernachtig en pakkend een politieke gedachte te lan ceren", aldus het jaarverslag. De metho de om een serie kleine annonces gedu rende drie weken, veelal als ingezonden mededeling, in de daarvoor in aanmer king komende dag- en weekbladen op ta nemen, heeft overigens wel voldaan V erkiezi ngsu it slag In het hoofdstuk „De verkiezingsuit slag" wordt gewezen op het opvallende feit, dat het aantal zetels der reforma torische partijen meer is gedaald dan het percentage van de behaalde stemmen. Dit hangt samen met het nog vóór de oorlog ingevoerde systeem der zetelver deling. Niet meer de lijstoverschotten geven de doorslag, maar het z.g. zetel gemiddelde. Dit stelsel werkt vooral ten goede van de grote partijen. Verder blijkt, dat de gezamenlijke reformatorische par tijen niet vooruitgaan, in tegenstelling met b.v. katholieken, die 220.000 hebben gewonnen. „Ons verlies van rond 80.000 is inderdaad opmerkelijk en stemt tot be zorgdheid", zo heet het in het jaarver slag, dat in hoofdstuk elf een uitvoerig overzicht geeft van het beraad na de ver kiezingen. Het eigenlijke verslag, dat namens het Centraal Comité ondertekend is door de voorzitter, dr. W. P. Berghuis en de adjunct-secretaris R. Gosker. besluit met de woorden: „Wij hebben geen reden een juichtoon aan te heffen ,over behaal de overwinningen. We hebben integendeel met tegenslag te kampen. Maar zolang bij ons het besef aanwezig is, dat wij aan christelijke politiek moeten doen om Gods wil, hebben we in het midden van het Nederlandse volk, waarmee we ons ver bonden weten, een taak te verrichten". Het geschrift bevat voorts nog de finan ciële verslagen, het negende jaarverslag van de Arjos (die blijkens het verslag vorig jaar 5018 leden en 339 clubs telde), het jaarverslag van het college van ad vies, van de Kuyperstichting en van het Verbond van Verenigingen van A.R. Ge meente- en Provinciebestuurders alsmede een overzicht van de buitenlandse con-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5