i STAD AVOND VAN VERFIJND MUZIKAAL GENOT Door vergroting omzet betere resultaten dan in 1955 Pro Juventute Rijnland krijgt gebouw op de Herengracht Voor PICK-UPS: H. C. VAN LUYKEN -BULTHUISJ ONS EILANDSCHIEP EEN ECHTE SPROOKJESSFEER NIEUWE LE1ÜSCHE COURANT 3 VRIJDAG 26 APRIL 1957 Dr. J. G. Schalkwijk (84) overleden Vier-en-tachtig jaar oud is overleden dr. J. C. Schalkwijk, die van 1901 leraar in de wiskunde en van 1923 tot 1938 di recteur van de gemeentelijke H.B.S. te Leiden is geweest. Dr. Schalkwijk werd in Amsterdam geboren. Hij studeerde daar ook wis- en natuurkunde. In 1902 promo veerde hij tot doctor in de wis- en natuur kunde cum laude. In 1923 volgde dr. Schalkwijk de heer W. Massink op als directeur van de gemeen telijke H.B.S. alhier. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nam hij in 1938 als zodanig af scheid. Dr. Schalkwijk was lid van ver dienste van het genootschap M.S.G. te Leiden, dat hij als leraar in de natuur kunde heeft gediend. Maandagmiddag om 1 uur wordt dr. Schalkwijk op de begraafplaats Rhijnhof ter aarde besteld. Advertentie Niemand durft het te zeqaen Lichaamsreuk is echter lends en het ergste van alles is wei. dat degene die ermee behept is, zelf dikwijls niet weet. dat zij (of hij) een kwelling is voor de omgeving En toch is er zo'n eenvoudige methode stift de laakt h jnserende stift an lichaamsreuk on mogelijk! Een paar keren per dag een enkel streekje in de oksel houdt U uren lang fris! Gunt Uzelf bewegingsvrijheid en de zekerheid, niemand met hchaams- reuk te hinderen. Gebruikt regelmatig Bac-stift 2.15 en 3.60: voor heren Bac-stift forte). Haagse rechtbank Gevangenisstraf geëist voor mishandeling Voor de Haagse rechtbank stonden te recht een 33-jarige en een 41-jarige sloper uit Leiden. De officier van justitie eiste respectievelijk tien en acht maanden ge vangenisstraf met aftrek. Op de derde maart kwamen deze man nen, nadat zij café's hadden bezocht, fn beschonken toestand door de Leidsestraat, waar een 42-jarige wachtmeester bij de rijkspolitie bij de garage stond om de deuren te sluiten. Zonder enige reden werd hij opeens door een van hen uitge scholden voor „schoft". Hij maande bei den tdt kalmte, maar dit scheen de een niet te bevallen. Hij liep op de wacht meester toe en gaf hem een stomp in het gezicht. Toen kwam ook de tweede in het geweer. Terwijl de politieman de eerste in bedwang hield, kreeg hij een schop van de tweede in het gezicht. De 33-jarige verdachte voerde aan, dat hij lange tijd geen drank meer had gehad en dat hij nu waarschijnlijk wat teveel had gedron ken. De officier van justitie meende dat men de wachtmeester zonder enige nood zaak had uitgescholden en mishandeld. Uitspraak 9 mei. Laatste concert in de meesterserie van K. en O. TJET LAATSTE CONCERT in dit seizoen in de „meesterserie" van K. O. werd gisteravond gegeven door het Residentie Orkest, dat onder de directie stond van Willem van Otterloo. Er stonden drie werken op het programma: Mozarts Serenata Notturna, Ravels Shéhérazade en Berlioz' Symphonie Fantastique. Deze programmakeuze voldeed in hoge mate; met name de beide laatstgenoemde werken hoort men te Leiden slechts zelden, al behoren- ze tot de „grote" literatuur. Er werd op deze avond voortreffe lijk gemusiceerd, men kon zelfs van een crescendo spreken in overdrachte lijke zin, want het laatste werk vormde ontegenzeglijk het hoogtepunt van de avond. Mozarts Serenata Notturna behoort evenals de meer dan tien jaar later ge componeerde „Kleine Nachtmusik", tot het genre van de beschaafde amusements muziek van de 18de eeuw. d.w.z. dat de componist streeft naar gemakkelijke en vooral zingbare thema'6 zonder formele verwikkelingen, terwijl elke zwaarwich tigheid wordt vermeden. Het tegenover elkaar stellen van een strijkkwartet met pauken enerzijds, en een grotere tutti- groep anderzijds is een technisch middel, ontleend aan de praktijk van het concerto grosso. Dit laatste feit geeft, naar ons ge voel. de uitvoerenden het recht de solo passages van het kwartet (concertino) dan opk met de nodige zwier en durf uit te buiten, terwijl de ensemble-passages (tutti: allen) het geheel een zeker elan moeten verlenen. Van Otterloo scheen evenwel eer. an dere opvatting te zijn toegedaan: hij vatte dit werk veel eerder op als een voorbeeld van serene, streng klassieke en buitengewoon verfijnde kamermuziek, zelfs de tutti-passages klonken wat ge dempt en terughoudend. De bedoelingen van de dirigent werden door de uitvoeren den (Krebbers en Adrienne de Smet voerden het kwartet aan. Louis Sons het ensemble) nauwgezet en zeer knap uit gevoerd. zodat een vertolking kon ont staan. waarvan stellig viel te genieten, doch waaraan een zekere verveling niet geheel vreemd was. Eugenia Zareska Men vat in Nederland Mozart te vaak nog op als een soort Ariël of luchtgeest, schepper van serene of zelfs etherische muziek, die men vooral met voorzichtig heid en ontzag dient te benaderen. Mo zart was echter een zeer warmbloedige Oostenrijker en juist in dergelijke wer ken kan hij best enige speelvreugde ver dragen. Doch. zoals gezegd, binnen het raam van Van Otterloos opvatting was deze uitvoering zeer opmerkelijk. Met spanning zagen we uit naar het op treden van de zangeres Eugenia Zareska in Ravels prachtige Shéhérazade, een werk uit Ravels eerste periode en dus nog vol impressionistische en zelfs „Debussysti- sche" trekjes. De luchthartige, doch te vens zeer dichterlijke tekst heeft Ravel zeer zingbaar en expressief gecomponeerd en voorzien van een uiterst rijk gekleurde orkestrale achtergrond, welke laatste op meesterlijke wijze door Van Otterloo en zijn orkest werd verwezenlijkt. Helaas stond de vertolking van de so- Grofsmederij Leiden Er zijn werkmethoden vereist, die minder lichamelijke inspanning vergen HOEWEL TEN GEVOLGE van de prijsstabiliserende politiek van de re gering de marges kleiner werden, heeft de N.V. Koninklijke Neder- landsche Grofsmederij Leiden in 1956, door vergroting van de omzet, een aanzienlijk beter resultaat bereikt dan in 1955. Deze vergroting van.de om zet kwam tot stand met een nog iets kleinere personeelsbezetting. De bruto winst beliep 1.397.055 (vorig jaar 1.024.907). Rekening houdende met de aanzienlijke stijging van de materiaalprijzen, heeft de directie bij de waar dering van grondstoffen en onderhanden werken de nodige reserves in acht genomen. niet geheel op het zelfde peil. Haar timbre, dat op zichzelf stellig bijzondere hoedanigheden heeft, is niet dat van een mezzosopraan doch van een alt. zodat zij zich vaak moet forceren om binnen het stembereik van de partij te komen. Haar itemomvang is matig, zodat het orkest haar meer dan eens overstemde, terwijl bovendien haar voordracht veel te statisch bleef voor deze verfijnde stemmings- uzlek. De geest van de impressionistische Ravel ligt haar niet, zij zou beter meer roman tische liederen kunnen zingen en dan liefst in altligging. De verstaanbaarheid tekst liet ook één en ander e.. over en dat is bij dit werk bepaald jammer. Het is te hopen dat deze onge twijfeld begaafde zangeres, van Poolsi afkomst, zal inzien waar haar domeii ligt, ook al zou dat tevens de noodzaak ;en zekere herscholing met zich mei brengen. Een hartelijk applaus bewei intussen, dat Eugenia Zareska met haar zang en haar lieftallige verschijning wel indruk op het auditorium had gemaakt. Grootse uitvoering i grootse prestatie van dirigent it betekende zeker de uitvoering Berlioz' befaamde „Symplionie fanta Hoewel dit werk tot de centrale composities van de vorige eeuw behoort het vormt de logische verbinding Beethovens zesde symfonie er symfonische gedichten van Liszt hoort ■en dit werk betrekkelijk zelden uit- Dit is in zoverre te begrijpen, omdat heel veel hier afhangt van de bezielende lei ding van de dirigent en van de discipline in de vaardigheid van het orkest. Want op zichzelf is Berlioz' muziek niet diepzin- ran aard. de melodie is alles, har- e en thematische odoouw zijn niet oorspronkelijk, wel de prachtige orkestratie. Eigenlijk interesseert ons thans het nog al gezochte verhaaltje, dat de componist als sleutel bij dit werk gaf. nog maar matig; het staat trouwens wel vast daf Berlioz deze symfonie grotendeels uit oudere composities vervaardigde, waar hij achteraf het ..idéé fixe" en het programma toevoegde ten dienste van een bepaalde omstandigheid uit zijn veelbe wogen liefdeleven. Deze muziek Is evenwel nog altijd bui tengewoon fris en boeiend, met een ge weldige climax in de „marche au sup- plice" en de satirische heksensabbath. tenminste als de dirigent er alles uit kan halen wat erin zit. De uitvoering van steravond mocht zeker subliem genoemd en, we hebben in grote spanning ge luisterd naar de hartstocht van het ste deel, de zwier van het bal, de herder lijke sfeer van het derde deel met kostelijke onweersfragment, naar de op zwepende mars. naar het schavot en de sabbath, waar diverse thema's zc ivolgbaar worden geparodieerd, o.a „Dies irae" (dodensequentie). Alle groe- van het orkest onderscheidden zich hierbij door virtuositeit en bezieling, en deze partituur is bepaald niet gemakkelijk Een langdurig applaus bewees, dat de toehoorders dit schitterend slot van deze avond en tevens van deze serie ten ze ste hadden gewaarde.erd. Dr. J. van der V» Wegens de snelle voortgang van de techniek heeft de directie verder boven de gebruikelijke afschrijvingen een ex tra afschrijving van f 175.000 toegepast. Van de reserve voor bijzondere risico's ad f 120.000 zijn de kosten afgeboekt. Het resterende saldo is verwerkt in de voor ziening in het risico van het onderhan den werk en derhalve op de post „voor raden en werken onder handen" in min dering gebracht. Na reservering van f 225.000 voor be lastingen, kan de belastingreserva vol doende worden geacht. Een bedrag van f 60.000 wordt toegevoegd aan de pensioen- reserve. Na deze voorzieningen en af schrijvingen resteert een saldo van f 275.438 (v. j. f 206.378). Voorgesteld wordt 6 procent dividend (onv.) op de prioriteitsaandelen en 7 procent op de gewone aandelen (v. j. 6 pet.) over een kapitaal van f 3.200.000 (v.j. f 3.000.000). Veel werk Het gehele jaar waren alle afdelingen goed van werk voorzien. Vele belangrijke objecten werden afgeleverd. In tal van afdelingen werd de produktie van de laatste jaren overtroffen en in de meeste afdelingen is voor 1957 reeds een goede bezetting gewaarborgd. Ook voor latere jaren werden reeds verscheidene orders geboekt. In 1956 werden veel meer bui tenlandse opdrachten ontvangen dan de laatste jaren het geval is geweest. Het personeelsverloop was opnieuw heel groot. De materiaal-voorziening bleef zorgen banen. De investeringen hadden wederom vooral betrekking op verbete ring en vernieuwing van de outillage. De snelle ontwikkeling van de techniek noopt de directie voortdu rend aanzienlijke bedragen voor in vestering te bestemmen, hetgeen zware eisen stelt aan de financiering van het bedrijf. Wil de vennootschap. In het algemeen, haar positie interna tionaal kunnen handhaven, dan zal er per hoofd meer moeten worden ge produceerd, hetgeen een verhoging van de investeringen noodzakelijk maakt. De belastingen werken reeds zeer remmend op de verdere ontwik keling van het bedrijf. Worden deze nog verzwaard, dan zullen de gestel de ddelcindcn moeilijk kunnen wor den bereikt. In het begin van het jaar kwam de vennootschap in het bezit van de helft, het aandelenkapitaal van de Davit Company N.V. te Utrecht, waardoor ivere binding met deze onderneming stand werd gebracht. In verband daarmee werd overgegaan tot de uitgift» aandelen tot een bedrag van f 200.000. inmiddels in de notering zijn opgeno- Ter verbetering van de liquiditeit werd in de loop van het jaar een aanvul lende onderhandse lening gesloten ten bedrage van f 953.500. verscheidene afdelingen is de pro duktie behoorlijk opgevoerd, maa krappe arbeidsmarkt brengt mee, dat zware werk in sommige afdelingen steeds minder gegadigden zijn te vinden. Men moet dus zoeken naar werkmetho den, die geringere lichamelijke inspan ning vergen. De oplossing van dit pro bleem maakt echter vrijwel steeds extra investeringen noodzakelijk. Herv. vrouwendienst in de Mors In de Hervormde wijkgemeente Mors- kwartier (wijkpredikant: ds. H. J. var Achterberg) is een zogenaamde „vrou wendienst" gevormd. Op 1 mei aanstaan de zullen de werkzaamheden van deze dienst beginnen. Er zijn in totaal vier groepen gevormd. De eerste groep heeft tot taak, gezinnen die zich in de wijkgemeente vestigen bezoek te brengen. De tweede houdt zich speciaal bezig met het bezoeken chronische zieken in de wijk, terwijl de derde zich het thuis stoppen en breien ten doel heeft gesteld. De vierde zal zich wijden aan „kleine diensten onder elkaar". Voor elke groep is een contact adres bekendgemaakt. Gedurende de eerste drie maanden zul len enige leden van de wijkcommissie voor de Hervormde vrouwendienst de vier groepen leiding geven, waarna dit in sep tember aan de contactdames zal worden opgedragen. AGENDA VOOR LEIDEN Vr(jdag Terrein voormalige militaire hospitaal lan Morsweg. 8 uur: blokploegwedstrijden A-kring Leiden B.B. Stadsgehoorzaal, 8 uur: aria- en liede- enavond van zangeres Ruth Tippett met Gerald Moore piano. Den Burcht, 7.30 uur: Selskip „Fryslan". Fryske joun, opfiering fan „De Hoger- huis-saek" fan D. A. Tamminga troch toanielploech fan krite Den Haech Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: vertoning in ..Julius Caesar", voor K. en O Leiderdorp: dorpshuis, 7.30 uur- Leiderdorpse Chr. Oranjevereniging, „Ons Genoegen" met „Poiverientje wint de laatste slag". Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Kon. vereniging „Litteris Sacrum", opvoering van „Meneer Pim komt even aan". Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Stichting Leidse Jeugd-actie, balletopvoering van de groep „Scapino" te Amsterdam. Feestzaal, Hogewoerd 87, 8 uur: Feest avond mondaccordeonvereniging „Mon- dorico's". Kantine Ver. Touwfabrieken Leider- orp, 7.30 uur: Stichting „De Sleutel bloem". revue „Zoek op z'n tijd wat vro lijkheid" Leiderdorp: Dorpshuis. 7.30 uur: Leiderdorpse Chr. Oranjevereniging, op voering van „Poiverientje wint de laatste slag" door toneelvereniging „Ons Ge noegen". Tentoonstelling Prentenkabinet. Kloksteeg: fototentoon stelling (tot en met 4 mei. 2 tot 5 uur, mei uitzondering van de zondagen). Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok. Ra penburg 9, tel. 24807, de apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48. tel. 21060, ei de apotheek te Oegstgeest, Wilhelmina- park 8. tel. 26274 Diamant aan Herengracht Echtpaar Van Dalen gaat nu al niet het feest beginnen Binnenkort is het zestig jaar ge leden, dat de timmermansknecht H. van Dalen uit Zuilen bij'Utrecht in Zoeterwoude naar het gemeentehuis ging om de huwelijksdatum met het Leimuidense meisje A. de Vos vast te stellen. Dat werd na onderling overleg 13 mei 1897; op die datum is er op de Herengracht 17 in Leiden Bemoeiingen verlegd naar de jeugd uit beter gesitueerde gezinnen \OG DIT JAAR zal het pand Herengracht 82 in gebruik genomen worden door de vereniging Pro Juventute „Rijnland" voor een permanente vestiging van een bureau en ruimten voor clubhuiswerk. Gezien het stij gend-aantal bemoeiingen van de vereniging met kinderen 317 in 1956 zal de opening van een eigen bureau de werkzaamheden veel ten goede komen. De medewerkers van Pro Juventute hebben deze mededelingen van het bestuur met grote voldoening aangehoord. De jaarvergadering van de medewer kers van Pro Juventute, leden en gezins voogden. werd gisteravond in het Fede ratiegebouw, Gerecht 10 te Leiden gehou den onder voorzitterschap van mr. H. li. Goudsmit. Het jaarverslag van drs. M. Hins gaf een indruk van de werkzaamhe den van Pro Juventute Rijnland in het voorbije jaar. Het aantal bemoeiingen met gezinnen is dermate gestegen, dat het tot verheuging stemt, hierbij de medewerking te hebben van twee volledig gesalarieerde krachten. Toch zullen er nog meer mede werkers moeten komen, die de moeilijke en mooie taak op zich willen nemen, ge zinnen bij te staan. Want het zwaartepunt van de hulp is van de kinderen uit, ver legd naar de gezinnen zelf. In 1956 werd Rijnland door de Raad van Kinderbescherming 56 maal en 17 maal door de kinderrechter gevraagd voor ge zinsvoogdij. Er is een verschuiving merk baar van hulpmilieu. De tijd van sloppen en stegen is voorbij; nu gaat het om de kinderen uit de beter gesitueerde kringen. Behalve het binnenkort te openen ge bouw, zijn ook de zomerkampen erg doel matig gebleken om de kinderen blijheid te geven en de leiders gelegenheid, de pu pillen in een andere sfeer dan thuis te observeren. Verder werden ter verstevi ging van de kas 2106 prinsessekalenders verkocht. TRIOTRACK, BRAUN, PHILIPS, COLARO, FRIDOR BREESTRAAT 97 LEIDEN TELEF. 200S5 Herdenking in wijkgebouw „Bethel" Herv. zondagsschool „De 24 Huizentachtig jaar ln het Hervormd wijkgebouw Bethel werd gisteravond een herdenkings bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan van de zondagsschool „De 24 Huizen", die uitgaat van de Herv. wijkgemeente „Marewijk". De avond werd geopend door ds. M. Ottevanger. Zwakke pogingen waren het slechts, tachtig jaar geleden, zo merkte de predi kant op. Maar in de loop der jaren zijn vele kinderen met het Koninkrijk Gods in aanraking gebracht. Het gedenken moet uillopen op dar.ken, aldus ds. Ottevanger. Wij moeten gedenken, dat Eén de Gever van alle dingen is. Wanneer wij zien op onze zwakke krachten, lijkt dit alles heel klein in onze ogen. maar bij de Here zijn alle dingen mogelijk Een persoonlijk woord richtte de predikant tot de heer J. Kalsbeek, oud-hoofd van de Hervorm de school aan de Pasteurstraat, in wiens school de zondagsschool gastvrijheid ge niet. Hij dankte de heer Kalsbeek voc het gebruik van het gebouw. Vervolgens brachten verscheidene afgt vaardigden gelukwensen over. Onder ar deren de heer J. Turenhout uit Katwijk Zee, oud-onderwijzer van de zondags school. de heer Kalsbeek en mevrouw der Reijden, die namens de kinderkerk de Marewijk een enveloppe met in houd overhandigde voor het uitstapje var de kinderen van de Z.S <£ediManJjeS C.H.LENS&Co NIEUWE RIJN 39-40 Compositie Nadat de laagste twee klassen onder leiding van de heer J. C. Sleyser enkele liederen hadden gezongen, was het de heer Sleyser, die de levensloop vai zondagsschool in dichtvorm naar v bracht. Na de pauze was er declamatie van mej. N. Sleyser. Toen de jongste kinderen een lied had den gezongen, liet het personeel va zondagsschool zich horen met een door de heer H. J. van Leeuwen, organist de Oosterkerk, gecomponeerd vers, Bestuursverkiezing feest. Maar de feeststemming i dit diamanten echtpaar begint nu al, want met tien kinderen, 19 klein kinderen en sinds enkele maanden ook een achterkleinkind moet de vreugde wel verdeeld worden. Overigens herinnert de bruidegom zich nog de gemoedelijkheid van de secre in Zoeterwoude, toen de politieman w Leimuiden om de vereiste geboorte-acte het meisje zou gaan. Deze vergiste zich, want er waren meer Adriana's in het dorp, die de achternaam De Vos hadden. Bijna had Van Dalen dus de verkeerde vrouw getrouwd, maar de „aanteken- datum" werd door de gebeurtenissen een dag verzet. Vader en moeder Van Dalen zijn nu resp. 81 en 80 jaar oud; hun ge zondheid is echter nog vrij goed. De familiekwaal is doofheid, maar ondanks deze handicap weet de heer Van Dalen zich nog veel te herinneren. De dag na de trouwdatum kwam het jonge echtpaar naar Leiden, waar de man eerst nog vijf jaren timmermansknecht Van Dalen wilde hogerop en begon annemersbedrijf. Daar zat wel brood in; de timmermansfirma H. en P. van Dalen op de Herengracht is in de stad be kend geworden. Beiden zijn dankbaar voor het vele goede dat ze in hun huwelijksleven ont vingen. Alleen valt het de bruidegom wat tegen, dat zijn kinderen er zo oud gaan uitzien; „dan voel je jezelf ook al zo oud". Het zal komende weken feest zijn in dit huis aan de Herengracht. De bruidegom van plan flink mee te doen. want naar igen getuigenis „lust hij zijn portie nog best". In het bestuur kwamen weer enkele mutaties. In de vacature van mr. J. C. de Vroom werd tot penningmeester dr. F. W. N. Hugenholtz gekozen. Voor het Leger des Heils zal kapitein De Graaf zitting nemen in plaats van mevrouw Van Dijk. Het is nog niet gelukt iemand te vinden voor het secretariaat. De avond werd verder gevuld mei exclusieve voorstelling van de filn paraplu vervaardigd door de stichting Pro Juventute te Arnhem. Eerst las de heer Hins de lezing voor van de Arnhemse kinderrechter, mr. Van Houten, die gehouden heeft bij de introductie va rolprent. De tijd van Boefje en Ciske do Rat is voorbij; nu doet zich het probleem van de bedreigde kinderen voor. Het ver warmende contact wordt niet meer in veel gezinnen gevonden. Veelvuldig zijn de echtscheidingen, talrijk de gebroken ge zinnen, de werkende vrouwen, vaders met uitpuilende succes-agenda's en door de drukte ook overwerkte moeders. De kinderbescherming weet dat er geestelijke ontsporing is, waarbij ook ge holpen moet worden. De film vertoonde een dag uit het leven van de kleine Char les, die ogenschijnlijk alles bezat, ma« bescherming van het ouderlijk gezag f ouderlijke liefde miste. Zo'n kind leeft nog onder ons, en misschien is het ons kind wel, zo eindigde mr. Van Houtens De film zelf was vervaardigd door Kees Brusse, wiens vader succes oogstte Boefje. Na de vertoning werd er nog gepraat over de inhoud en de strekking van de film. die vele lessen bevatte voi ieder, wie het welzijn van de jonge medi mens ter harte gaat. Moderne Bouclé Vloerbedekking „ANTRACIET" 100 cm breed 12.50 extra zware kwaliteit 15.75 BOTERMARKT 23 Haagse rechtbank 1 Brandkast uit Leids huis meegenomen Op de avond van 4 maart 1954 werd bij de familie Kralt te Leiden een brand kast ontvreemd, waarin voor f 800 aan bankbiljetten zat, voor f 400 aan zegels en nog enkele papieren. Als verdacht van deze inbraak verschenen thans voor de Haagse rechtbank een chauffeur, een colporteur en een los-werkman, alle drie uit Leiden. Bovendien stond een spinner terecht. Een 44-jarige en een 43-jarige man werden ervan verdacht, de eigen lijke inbraak te hebben gepleegd. Dit werd door beiden ten stelligste ontkend. De chauffeur verklaarde voor de recht bank dat hij die avond met een vracht wagen zijn vrienden naar het bewuste adres had gebracht. Zij hadden hem toen gezegd een eindje rond te gaan rijden, wat hij deed. Toen hij enige tijd later terugkwam, stonden de heren op hem te wachten en vertelden zij, dat er in de gang van de woning een brandkast stond, die in de vrachtwagen moest wor den geladen. De chauffeur zei, hier niet bij geholpen te hebben. Toen men weg reed. kreeg hij een bedrag van f 175 toe gestopt voor de moeite. De beide an deren hadden toen verteld, dat het be drag een derde deel van de buit was. Op 16 mei 1954 werd de brandkast leeg in een sloot gevonden. De officier van justitie vond, dat de man wel een gevangenisstraf van een jaar of anderhalf jaar verdient, maar hij wilde clement zijn, omdat verdachte direct had bekend, en eiste een voor waardelijke gevangenistraf van acht maanden met een proeftijd van drie jaar. De spinner had hem omstreeks de tijd dat de inbraak werd gepleegd een be drag van f 25 geleend. De 43-jarlge ver dachte wilde of kon dit bedrag niet te rugbetalen en gaf een schrijfmachine bij hem in onderpand. De man zelf was toen niet thuis geweest, maar zijn vrouw wel, en die wist nergens van. De man had de schrijfmachine in de gang gezet. De spinner bleef volhouden, dat hij niet had geweten, dat het een ge stolen machine was. De officier eiste zes maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf. Uitspraak 9 mei. Kooravond met 200 zangers in Maranathakerk TN DE HERVORMDE MARANATHAKERK aan de Lage Morsweg werd gisteren voor het eerst een grote zangavond gehouden. Daaraan werk ten mee Die Rhijnsangers te Oegstgeest, Excelsior te Abbenes, Excelsior te Leiderdorp, het Hervormd gemengd koor te Katwijk aan den Rijn, het meisjeskoor van Excelsior te Leiderdorp, de organist Feike Asma, de pianist Aat van Vliet en het Leiderdorpse kop er ensemble. Het geheel stond onder leiding van Hans Boelee. Het koor van Woubrugge kon wegens het overlijden van de Hervormde predikant aldaar, ds. Schinkel, niet aan de avond deelnemen. Aangezien deze avond eigenlijk een herhaling was van wat deze koren al in andere gemeenten hebben gezongen en wij bij die gelegenheden uitvoerig op de kwaliteiten van de uitvoering zijn inge gaan, achten wij het geven van een recen sie ditmaal niet nodig en volstaan wij met een verslag. De avond werd geopend door ds. Visser, Hervormd predikant te Oegstgeest. die zei, dat het gemakkelijker is, God met de mond te loven dan met het hart. Als wij God met het hart willen loven, moet er werkelijk blijdschap in ons hart zijn. Maar éls wij hier samenzijn met ons hart, dan zijn God en Jezus Christus, de levende Heer, erbij. Wij leven temidden van vele afgoden. Maar ook door het zingen van het lied willen wij blijven laten zien, dat alleen God ons de Overwinning heeft gegeven, met Pasen, in de opstanding van Zijn Zoon, aldus ds. Visser. De koren traden eerst afzonderlijk en daarna gemeenschappelijk op. Het bleek, daf de Maranathakerk voor een dergelijke uitvoering zeker geschikt is. Het verhoog de gedeelte van de kerk, waar anders preekstoel, doopvont en avondmaalstafel staan, kon de ongev. tweehonderd zangei nét bevatten. De toehoorders waren ni< gedwongen tot passiviteit; verscheidene gezangen zongen zij in samenwerking mei de koren en met een stimulerende bege leiding. Het orgel van de kerk toonde ook het ontstaan en de ontwikkeling van de zondagsschool „De 24 Huizen" weergeeft. De kinderen van de hoogste klasse zon gen „Beveel gerust uw wegen". De heer Sleyser sprak een slotwoord. Dank bracht ian de heer Van Leeuwen voor het componeren van het door het personeel gezongen lied. Ook werden de hoogbejaar de wijkbestuursleden de heren J. F.lker- bout en J. Serdijn niet vergeten. De avond werd gesloten met het zin- _ïn van psalm 105 1, 5 en 24. Ook woon den verscheidene oud-personeelsleden en oud-leerlingen hem bij. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Geeske Sylvia dr v A Ruben en G H Somer; Simon Petrus zn v J L Tuithof en J C Schouten, Adriana dr v A Kersbergen en M van Leeuwen, Johan Alex, zn v H Schellingerhout en C van Brakel, Johannes Franciscus Maria zn v G Bouwmeester en E M Schoonderwoerd. Overleden: G S Schinkel 49 jaar, man; G L van Lavieren 7 weken, zn. Gehuwd: P J de Groot en M van Po- lanen, W J Vaal en M C B Hoekstra, A Hoogeveen en J Dozij, S P Paauw en J M Sommeling, F A Kriek en S Beij, N van der Ploeg en G Matheijsen, J Gee- rards en M Th B Lammers Lisnet, E A Th Vogelenzang en S A J de la Rie, W P Jagel en A J Versteegen, J Stol en A de Ruiter, B van Dam en W de Tombe, J de Bruijn en M D M Serdijn, J Hakkenberg en C P Haasbroek. De speeltuinvereniging „Ons Eiland" heeft gisteravond een uitvoering gegeven die, zoals de gewoonte is bij deze vereniging, geheel verzorgd werd door de kinderen. De voorstelling werd bijgewoond door wethouder Van Schaik, mevrouw De Koster, deechtgenote van de beschermheer en een afgevaardigde van de Leidse bond van speeltuinverenigingen. In zijn openingswoord verwelkomde de heer B. Broers de vele gasten, waarna het feestprogramma werd ingezet met een volksdansje door de kleintjes, gevolgd door enkele ritmische dansen door dp oudere meisjes op muziek van Delibes en Offenbach. De decors en kostuums maak ten de danstafereeltjes, die onder leiding van mevr. E. Sieval-Hooidonk waren in gestudeerd, tot een sprookje. Het sprookje duurde voort; ook mevr. A. Verbiest-Schlagwedn, die het toneel stuk „Er loopt door 't gehucht" met de kinderen instudeerde, had eer van haar werk. In fleurige kledij en met een men geling van ernst en vrolijkheid werd dit sprookje van de prinsessen Astra en Atra. die de zon en de duisternis symboliseren, ten tonele gevoerd. Het spel werd afge wisseld met een lied. In „Er loopt door 't gehucht" leest een oude petemoei voor uit een sprookjesboek en heel langzaam komt het sprookje tot leven. Met behulp van de toverkol An- neke-tanneke traoht prinses Atra haar zusje Astra uit de weg te ruimen, maai zij ontkomt niet aan haar straf; zelf word ze, nadat ze Anneke-tanneke heeft bedro gen door een zak met stenen inplaats var goed te brengen, in een kromme boom veranderd. Astra, die in een boerenmeisje is omgetoverd, krijgt na de dood toverkol haar oorspronkelijke gedaante weer terug. Zij besluit haar zusje te hel pen. Het lukt haar ook inderdaad dooi haar vergevingsgezindheid en haar lief devol begrip. Als Atra ten slotte haar ouders opbiecht wat zij heeft gedaan, valt de betovering van haar af en de beide zusjes zijn dolblij weer bij elkaar te zijn, ditmaal zonder jalouzie van de kant van Atra. Het applaus en de hulde voor de spelers en voor hen die de dansen en het toneel stuk hadden ingestudeerd, was ook dit jaar weer ten volle verdiend. Apart wil len we nog vermelden de goed gespeelde rollen van de poppen, die het dorpsjonge tje Bartje zo dwars zitten, dat hij meer weet hoé zich te gisteravond zijn kwaliteiten. De avond werd gesloten met het zingen van gezang 93: Ere zij aan God, de. Vader. WALTHER BENSER KLEUREN-WONDERLAND Maandag 29 april in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal te Leiden. Aanvang 20.00 uur. Vraag uw fotohandelaar of hij nog kaarten voor u heeft Leger des Heils Leiden Tien korpskadetten, jonge soldaten die een schriftelijke catechisatie-onderricht volgen om zich verder in plaatselijke Leger-dienst te bekwamen, van het korps Delft, komen naar Leiden voor assistentie ln de samenkomsten van het Leger des Heils gedurende het weekeinde. De lei ding berust bij sr.-kap. A. de Graaf. De korpskadetten van Leiden assisteren de zelfde dag in het Delftse Legerkorps. Dr. D. L. Kedde doceert de levensmiddelenchemie Bij K.B. is aan dr. D. L. Kedde. far maceutisch inspecteur der volksgezond heid te Leiden, alsnog opdracht verleend om van 1 oktober 1956 tot een nader te bepalen datum ln de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, onderwijs te geven ln de levens middelenchemie. Puzzelpromiiieiiteii 1. Mevr. E. C. J. Dikkes-Nieuwen- huis, Middelstegracht 3, Leiden; 2. Anth. van den Berg, Hoofdstraat 38, Valkenburg; 3. Mej. W. Bakker, Baron van Wassenaerlaan 25, Kat wijk aan den Rijn. Vee kwam jammerlijk om in brandende schuur Binnen een half uur heeft woensdag avond een felle brand een vrijwel geheel van hout opgetrokken schuur van het veehoudersbedrijf van de heer J. Zonne veld aan de Kijkduinsestraat 573 in Den Haag in de as gelegd. Drie kalveren, een koe, die juist zou kalven en een jonge geit kwamen in de vlammen om. Veel landbouwmateriaal en enkele wagens verbrandden eveneens. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3