CHRISTELIJK KANTTEKENING De kerk als moeder Puzzel mee Bewogen met wereld buiten de Kerk therqolven Een dromer op pad Consumeren en prijzen LDe hedendaagse jeugd (Van een onzer redacteuren) T")E KERK als moeder van onze hedendaagse jeugd. Dat was het onderwerp, dat prof. dr. G. Brillenburg Wurth uit Kampen gistermiddag in de laatste zit ting van de jaarvergadering der Vereniging van predikanten der Gereformeerde Kerken heeft besproken. Oorspronkelijk droeg zijn referaat de titel: „De ethisch-paedagogische taak van de kerk ten aanzien van de hedendaagse kerkjeugd". Zodra het over dit soort in het grensgebied van bijv. wetenschap pelijke ethiek, levenspraktijk en pastorale zorg liggend onderwerp gaat, vallen de woorden „veran derende wereld", want daarin le ven wij. En inderdaad gaat dit op, wanneer gesproken wordt over He verhouding ouders-kinderen. Héél vroeger was het kind een volwas sene in het klein (en heus niet alleen in de kleding!stonden gro ten en kleinen dichter bij elkaar. En wanneer daar verschillen wa ren: er w^s toch een levens- en gedragspatroon, dat slechts lang zaam verschoof. Er was een con tinuïteit, die ouderen en jongeren Maar nu lijkt er een diepe kloof tussen de generaties. En de generaties volgen elkaar steeds vlugger op. Het kind blijft langer kind, is ook meer écht kind. En de verhouding tussen de oudere en de jongere is gespannen: ze be grijpen elkaar niet, den van elkaar. AL lijkt de jeugd ook nog zo opstandig, zij hunkert naar een vast, op traditie berustend levens patroon. Maar dat moet in een dynamische tijd als de onze wel ontbreken. Dit is vaak niet alleen een uitwendige zaak. In veler zgn. christen-bestaan neemt de religie niet de centrale plaats in. En dan is het niet verwonderlijk, wanneer de jongere zich afkeert. Daar komt bij, dat heel wat le vensconflicten bij de jeugd (ook bij de kerkelijke jeugd) samenhangen met het uit elkaar vallen van het gezin. Dit hoeft nog niet te bete kenen. dat de ouders openlijk met elkaar gebroken hebben, maar dat hun huwelijk dood is. of een voort durend conflict. Wanneer door het defect van het gezin de kinderen liefde tekort komen, dan moet men zich verder ook niet over die kinderen „bij het opwassen" ver bazen. Natuurlijk is het niet zo. dat ieder gezin en iedere jongere to taal anders is dan de gezinnen en de jongeren vroeger in het alge meen waren. Er valt veel te dan ken. maar desondanks ook veel te denken. HOE moeten de ouders, hoe moet ook de kerk als moeder deze wantrouwende, vervreemde, bal sturige jongeren bereiken. De eer ste taak van de kerk is de pre diking met al wat daarmee sa menhangt Maar zij heeft toch ook een opvoedende taak. En een fout van vroeger was toch»wel dat de toegepaste ethiek wat levens vreemd de zedelijke normen te veel van een afstand aanlegde. De huidige jeugd zal de ambts drager, de oudere, nooit vertrou- komt". Zij willen merken, dat hij hen begrijpt, eventueel beter dan zijzelf. IET dwang bereikt men niets. I Vroeger kon men gemakkelijk met schema's komen. Maar het leven is thans niet meer schema tisch, het draagt zelfs een chao tisch karakter. En men bereikt niets: de jeugd is van onpersoon lijke schema's en daaraan ontleen de regels en geboden niet ge- Liefdevol begrip. Men is geneigd te zeggen, dat liefde een slap woord is en dat er in de Bijbel wel flinkere dingen staan. In dat geval heeft men niet de liefde in bijbelse zin verstaan. Er is geen tegenstelling tussen liefde en ge. hoorzaamheid der wet (iets anders dan wettische gehoorzaamheid). De jeugd voelt scherp aan, of een ouderlijk, of kerkelijk „neen" uit liefde, die nu eenmaal streng moet zijn voortkomt, of uit kramp achtige machteloosheid, die alleen maar stram is. Een vlug meedo genloos oordeel doet alleen kwaad. Maar een begrijpende veroorde ling aanvaarden zij graag, wan neer de liefde en de wil tot hel pen gevoeld worden. DE kerk mag haar kinderen niet opvoeden door regels, maar zij moet ze al spoedig toerusten met onderscheidingsvermogen, zodat zij de christelijke vrijheid goed kunnen gebruiken en haar niet verwisselen voor een normloze on gebondenheid. En zo zal zij ook zonder wantrouwen die kinderen nieuwe wegen zien gaan. De kerk is moeder. Zij zal haar kinderen moeten opvoeden met •org. toewijding, wijsheid en tact. Tact daar zit misschien niet altijd een duidelijke lijn in Maar mensen zijn verschillend Natuur lijk zijn er richtpunten, ook voor de kerkelijke opvoeding tot leven naar Gods wil. Zij moet gericht zijn op een christelijke levensstijl van binnenuit, die niet gebeden oplegt, maar waarin Christus door zijn Geest zijn kinderen aan God bindt en ze daardoor in de vrij heid stelt. Het aanvaarden van verantwoordelijkheid is verbonden aan het volwassen-zijn. De kerk en haar ambtsdragers sullen bij hun opvoedende taak in prediking, catechese en pastoraat self moeten laten merken, dat de vreugde van het doen van Gods geboden In hun leven gestalte krijgt. IVR VAN HER EN DER De Gemeenten Gods, „the Assemblies of God", die eerst van 1914 dateren, zijn thans de sterkste „Pinksterkerk" in d< Verenigde Staten. Deze gemeenten tellen over de gehele wereld gerekend meer dan een miljoen leden (Ver. St.: 470.361; andere landen: 375.811). De laatste tien Jaar gaven een groei met ca. 65 procent te sien. De Assemblies willen nu in haar centrum, Springfield in de Amerikaanse staat Missouri, reusachtig hoofdkwartier bouwen hebben in die plaats ai een eigen ge bouw met een moderne drukkerij. Chr. Geref. congres in Baarn j. EN PLEIDOOI voor bewogenheid met de wereld buiten de kerk, r zo kan men de besprekingen noemen, die gisteren tijdens de tweedaagse conferentie van Chr. Geref. predikanten en academisch gevormde niet-theologen van Chr. Geref. huize in het Geref. Zen dingscentrum te Baarn werden gehouden. Het was voor het eerst, dat de Vereniging van Chr. Geref. predikanten en de Reünisten organisatie van de Chr. Geref. Studentenbond een dergelijk congres hielden. Het bleek, dat deze manifestatie in een behoefte voorzag. Boek VAN Dfc DAG V7ANDAAG kondigen wij enkele acade mische geschriften aan. Allereerst de redevoeringen, die bij de diesviering der Rljksbelaatingacademle door de hoogleraar-directeur, door prof. Ch. Glasz en door de president van het stu dentencorps gehouden zijn. Van Kok te Kampen ontvingen wij Drie toespraken (van prof. mr. A. Ane- ma, prof. dr. J. Zijlstra en prof. dr. J. Waterink), gehouden bij de vijftiende lustrumviering der Vrije Universiteit; het is jammer, dat een uitvoerig ver slagboek als in 1930 verscheen niet mo gelijk bleek 1.75)twee inaugurele oraties, van dr. D. S. Attema, hoog leraar aan de V.U., getiteld Mohamme daanse gedachten omtrent het Christen dom 1.25) en van dr. H. Bergema, hoogleraar te Kampen, getiteld Univer saliteit en eigen kring in de missiologie 1.50), en ten slotte een brochure van prof. dr. J. J. Duyvené de Wit, getiteld Die Paleontologie as „openbarende" we tenskap 1.75). OPGAVE PUZZEL No. 8 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 2 Dier. 4 vreemd, 6 plantengeslacht. 8 dorpel. 11 opwaarts, 12 verheugd. 13 echtgenoot, 14 vis soort, 17 man met veel geld, 19 staaf, 20 jong roofdier. 21 heilige. Verticaal: 1 Niet breed. 2 geregeld, 3 titel, 5 strijdperk, 7 steen, 9 sierduif 10 zangnoot, 12 oudt werpgeschut, 14 de oudere, 15 naakt. 16 plezier, 18 paard. OPLOSSING PUZZEL No. 5 Horlsontaal: 1 Humbug, 7 ba, 9 ter ra, 10 Oma, 12 eb, 13 aks, 15 si, 16 kepi. 17 ozon, 18 er. 19 rijk. 21 ba, 23 bei. 24 orgel, 27 re. 28 merrie. Verticaal: 2 Ut, 3 melk. 4 Br.. 5 urn, 6 ga, 7 boeket, 8 amber, 11 finale, 13 air, 14 sok, 15 sober, 20 ijzer, 22 ore, 24 om, 25 gr., 26 li. Advertentie Welterusten Kunt u niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en u slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88 „Het getuigenis van Christus buiten de Kerk", vormde gisteren het hoofd thema. Ds. P. op den Velde van Hilversum-Oost leidde de gedachten- wisseling in. Het getuigenis van Christus, 20 zei de hij, heeft ook buiten de kerk te klinken. De roeping, ge tuige van Christus te zijn, ligt ver ankerd in de bede „Uw Koninkrijk Ds. Op den Velde waarschuwde scherp tegen een teveel naar binnen gekeerd zijn van de Chr. Geref. Kerker. In de gemeenten meende hij een negativisti- sche instelling t.a.v. de wereld te kun nen constateren en door het ontbreken van een totaalvisie op de taak der kerk in onze moderne wereld schijnt de prediking dit negativisme niet te kunnen doorbreken. Daarbij kan worden opge merkt, dat de verantwoordelijkheid voor het evengelisatie- en zendingswerk in breder verband verschoven dreigt te wor den van de kerken naar de deputaten. Naast het stimuleren tot daadwerkelij ke evangelisatie-arbeid dienen de plaat selijke kerken hun leden gedurig aan te sporen tot aktlev deelneming aan het werk van allerlei organisaties, die in vloed uitoefenen op het volksleven, op- opdat meer door hun getuigenis dit werk naar Gods ordinantie geschiedt en zo het volksleven gekerstend wordt. Piëtisme In de discussie werd nader gepreci seerd, waarvan het geconstateerde naar- binnen-gekeerd-zijn van vele Chr. Gere formeerden het gevolg is. Men ontwaar de in eigen kerk nog overblijfselen van de conventikel-mentaliteit, zoals die ten tijde van dé Afscheiding in de Hervorm de Kerk welig tierde. De legerpredlkant, ds. R. J. van Pagee, hield in dit verband een klem mend pleidooi voor meer bewogenheid met wat zich buiten de kerk afspeelt. „We moeten meer met de wereld en met de cultuur meegroeien", betoogde hij, „en onze kerkleden niet in de kon laten staan ten aanzien van de wereld, waarin zU leven. Ds. Van Pagee vooral noemde enkele methoden, waar door het contact tussen gemeenteleden en buitenkerkelijken zon kunnen wor den bevorderd. Woensdag, de eerste conferentiedag, hield drs. A. C. de Geus uit Doorn een referaat over „De prediking van Chris tus binnen de Kerk." Hij legde vooral de nadruk op het verband, dat bestaat tussen het gebed en de prediking. De preek geeft leiding aan het ge bed. Wij luisteren het meest gezegend, als we alles, wat in de preek aan de orde komt, direct omzetten in gebed. Krijgt daardoor in de eredienst het slotgebed een veel grotere betekenis dan het zg. grote gebed, nog beter achtte drs. De Geus het, wanneer men gebeden in de preek inlast, telkens op die punten, waar een gebed als het ware uit de preek opkomt. Op die ma nier staat bovendien de preek onder de censuur van het gebed. Door cor respondentie met het gebedsleven zal de prediking ook aan actualiteit win- Geestelijke groei Ten slotte stelde de inleider zich twee vragen: Kan de prediking meewerken aan de geestelijke groei van de gemeen te? en: Is bevindelijke prediking altijd bevorderlijk voor de geestelijke groei? Ten aanzien van de eerste vraag ant woordde hij, dat de apostelen wijzen op de noodzaak van geestelijke volwassen heid, en dat de preek hier dus opaan moet sturen. In dit verband is het no dig, ook bevindelijke zaken te bespreken, bijvoorbeeld de ervaring van Gods volk in de omgang met God wat betreft het gebedsleven. Drs. De Geus verheelde echter niet, dat hierin ook gevaren schui len, met name het gevaar, dat zoals het wel is uitgedrukt in de plaats van geloofszekerheid gevoelszekerheid Aan het eind van de conferentie gaf ds. W. H. Velema van Eindhoven samenvatting van het besprokene. Wat betreft het getuigen van de kerk buiten kon hij concluderen, dat de wezigen de apostolaatsvisie van de Her vormde Kerk grondig afwijzen. Nog maals wees hij erop, dat het gemeente lid in het bezit moet zijn van een har telijke liefde en een heilig vuur, de 1 sen buiten de kerk te winnen voor Chris tus. Ais methoden daartoe achtte hij vooral celvorming van gemeenteleden in hun omgeving en „adoptie" van eei Wat ten slolte het spreken van de kerk in het openbare leven be treft, de voorkeur bestond hier voor een gezamenlijk spreken van de gehele Gereformeerde gezindte. Dit zou het best verwezenlijkt kunnen worden via het Gerefor meerd Convent, dat waarschijnlijk binnenkort opgericht zal worden. liproepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Heteren: kand. C. G. Baart te Utrecht, te Blauwkapel-Groenekan: H. Harkema te Zeist. Beroepbaarstelling: vik. R. Houtsma, Riemerinkweg 1, Markelo GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Werkendam: J. C. Lamain te Grand Rapids. Bedankt voor Leerdam: H. van Gilst te Dirksland. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 39 K.O.) Beroepen te Vrouwenpolder; kand. M. van Beveren te Amsterdam. Rectificatie. Het bericht als zou de heer J. van Lambalgen, hulpprediker te Vlaardingen, beroepen zijn bij de Herv. Evangelisatie te Oostvoorne, blijkt niet juist te zijn. Tot predikant-voorganger van genoemde Evangelisatie is benoemd ds. J. de Vries te Canterbury-Sydney (Australië). Wanneer ds. De Vries zal terugkeren en zijn werk zal beginnen is nog niet bekend. Onderwijsbenoemingen Tot hoofd van de CVO-school (ulo) .Bolswaard is benoemd de heer J. L. de Visser te Klundert en tot hoofd van de CVO-sohool (lo) de heer J. Hoekstra te Blswaard. De heer W. Horstman te Horstman te Zwolle is benoemd tot derwijzer aan de chr. school te Parrega en de heer A. Hoogenvorst te Amster dam Z in gelijke functie aan de Geref. school te Bennekom. EEN WOORD VOOR VAN DAAG Eén voor één ,Er zijn nog vele andere din gen die Jezus gedaan heeft; in dien deze één voor één beschre ven werden, dan zou, naar ik meen, de wereld zelf de boeken geschreven werden. niet kunnen bevat ten." Zo besluit Johannes zijn evangelie. Oosterse over drijving? Zo op eerste ge zicht wel. Maar ge weet het tochJezus leeft! Het doen van Jezus is niet opgehouden op Golgotha en ook niet bij de he melvaart als Koning van he mel en van aarde zit Hij aan Gods rechterhand en bestuurt Hij alles en allen. Jezus werkt in uw leven, in mijn leven, in het leven van alle mensen. Wat er ook gebeurt in de wereld, in het groot en in het klein, in de grote politiek en in uw en miin leven-van-iedere- dag Jezus „zit er achter". Zo bezien is dat slot van Jo hannes' evangelie toch niet over dreven. Zo bezien geven die paar regels u een zekerheid en een troost, die niet meer in woorden uit te drukken is. Een troost, die groter is dan dat de wereld ze zou kunnen bevatten. COMMENTAAR Goede keus De eerste van een ■Mji i1) serie klankbeelden over féffiSSga (je steden langs de oude route van de Oost- Indische Compagnie, welke route nu noodgedwongen weer moet worden bevaren, deed ons naar meer verlangen. De A.V.R.O. heeft hiermee goede keus gedaan. Wat de reporters over Kaapstad te ver tellen hadden, ging niet op pro blemen in, maar was zo wer kelijk, dat men het gevoel had er zelf te lopen. Bar vervelend Laten we er geen V>-" "V doekjes omwinden: zo'n I 1 vervelende televisie- - uitzending als de K.R.O. 00 ui ui 00 ons gisteravond voor- TELEvisiF zette, hebben we in tijden niet beleefd. Het grootste deel wan deze uitzen ding (een dikke drie kwartier) werd gevuld met een reportage over een scheepsschroeven- fabriek. Als we de veronder stelling, dat dit toch wel heel dicht bij de reclame-televisie ligt laten rusten, .vragen we ons nog af wie een klein uur zonder ergenis naar al die rook- plaatjes heeft kunnen kijken en heeft willen luisteren naar het zoet-mannengebabbel tegen een achtergrond van machinege- dreun. Wat een armoe aan keus om zo iets op het programma te zetten. Dat kan het N.T.S.- journaal korter en vlotter. Een van de schaarse lichtpun ten was: Het vrijmoedige (ano nieme meisje) dat de jeugduit zending Testplaat aankondigde op een manier een geroutineerde omroepster waardig. 70 Maar je bent praktischer geworden, je weet meer de waarde der woorden die je spreekt en dat is al een p,rot*> verbetering in het leven van eenex-bedelaar. Corneliaik zal je Je doet niets, drink een kop koffie en je blijft eten en natuurlijk weer geen dak boven je hoofd. Ik zal me een huis aanschaffen en dan. Houd op. want je bent nog echt een dro mer, onderbrak Cornelia en met haar handen op de oren verliet zij de kamer. Deze schermutseling tilde de Dromer op uit de trieste gedachtengang waarin hij zich tot on macht gedoemd voelde. Haastig dronk hij een kop koffie en weer wip te hij geladen met dadendrang de trap op naar de kamer van Gerard. En weer werd hij onvriendelijk begroet: Ben je daar al weer?— Druk met brieven schrijven? Ik schrijf geen brieven, ik ben nu bezig met het opstellen van een lijst der schadever goedingen, die ik „die kerel" zal laten betalen. Daar zal je weinig succes mee hebben, „die kerel" is nog maar enkele weken vrij uit de gevangenis. Gerard sprong op, zijn gehele wezen veran derde, het was alsof hij door een harde klap uit een diepe slaap werd gewekt Hij slikte een paar maal en vroeg toen ongelovig: Uit de gevangenis... weet je het zeker? Het is zo zeker als ik hier zit. HaAan zal ik dat de wereld die mij uitgelachen heeft in het gezicht smijtente- gen een boef kan niemand zich wapenen en de grootste naam kan een mens niet beveiligen te gen de listen van een schurknu is er bewe zen dat hij een bandiet is zo als ik altijd gezegd hebnu zullen de lachers spijt hebben,want ik zal hen laten zien dat ik nog steeds de oude benik zal al die lachers uitschakelen als ik weer in zaken ben Deze reactie had de Dromer niet verwacht. Het bewees hem hoe weinig hij Gerard kende. Er was geen sprake v.an een ongelukkig wezen, dat verpletterd was door een tragische gebeur tenis. Het weglopen van zijn vrouw liet hem ei genlijk onbewogen De man, die zich grote zaken in het uitzicht gesteld had, was geremd op zijn weg naar de top van het geluk waarvan hij droomde. Geldmachtaanzien, waren de goden, die door Gerard aanbeden werden. Toen die go den verbrijzeld werden ontviel hem de reden van zijn bestaan. Stuurloos was hij speelbal geworden van zijn eigen gedachten. Beledigd was hij en dat vrat aan zijn trots. Toen begon hij spoken te zien. Hij meende be lachelijk gemaakt te zijn en de man. die nooit anders dan voorspoed en succes gekend had, verloor geldveel geld en hij wist wie daar aan schuldig was. Hij kon niet meer los komen uit de cirkelgang van zijn gedachten. Rancune- gevoelens ontnamen hem alle initiatief. En toen bleek hoe klein de main was, die steeds met de borst vooruit minachtend had neergezien op de tobbers, die zich slechts met moeite door het leven heen worstelden. Gerard was ten onder gegaan aan zelfbeklag en hij zocht de schuld daarvoor buiten zichzelf bij „die kerel". Nu was „die kerel" zo diep gezonken als een mens maar zinken kon en hierdoor wist Gerard zich te bevrijden uit de ban van zijn zeurende gedachten. Hij voelde zioh weer verheven boven de kerel, die gladder geweest was dan hij. Gerard was een misselijk product van trotse opgeblazenheid en de Dromer kon geen mede lijden meer voor hem opbrengen. Met afkeer zag hij het zelfbewuste gebaar waarmee Gerard een sigaar opstak. Straks zou hij weer met de duimen in de arms gaten van zijn vest gaan vertellen van de grote plannen die hij weer had. En Janna is weer bij haar ouders, zei hij opeens bruusk. Die vent dacht mij er onder te krijgen, antwoordde Gerard. Hij heeft je onder Dat denk je maar, ik heb even uitgerust om fris opnieuw te kunnen beginnenik zal de wereld laten zien wat een goed koopman berei ken kan. En denk je daarbij je vrouw ook nog no dig te hebben? Die zit daar goed op die boerderij, nu kan zij melken en klompen dragen. Ik moet niets meer om me heen hebben wat me hinderen kan. Wordt vervolgd) Celloconcert van Dvorak (23.15 u.) Zijn Celloconcert in b. kl. t. is het laatste werk dat Dvorak tijdens zijn verblijf in Amerika (1892-1895) schreef. Dit werk, geschreven in 1895, is geheel geboren uit de her inneringen aan zijn Tsjechische va derland en het heeft een verlangend karakter, een romantisch smachten. Het le deel is wat pathetisch- heróisch, waarbij een Amerikaans volksliedachtig thema snel verloopt in een nationale Boheemse sfeer. Het 2e deel is van een zuivere lyriek, met een parafrase op Dvorak's lied ,,Laszt mich allein" uit de Vier Lie- der Opus 82. Ook een aanwijzing voor zijn heimwee naar het vader land, waar Dvorak's schoonzuster, de actrice Josefine Kaunic-Cermak leerde. Op die schoonzuster is Dvo rak altijd al verliefd geweest en hij wist dat dit het lievelingslied van haar was. Het 3e deel is een soort vreugde-uiting over de spoedige terugkeer in het vaderland. Het slot van dit deel schreef Dvorak pas in Bohemen en het is een blijde cli max geworden. Caspar Cassado speelt het werk vanavond met het Berlijns Filh. Orkest o.l.v. Hans Schmiat-Isserstedt. Waarom de VARA dit brengt onder „grote kun stenaars uit vroeger jaren" weten we niet, want dirigent en cellist zijn nog springlevend en spelen nog zon der enige inzinking. Programma voor morgen liturg, kal: 8.00 Nws. en weerber; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; (9.35—9.40 Waterst.) 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V tws; 13.20 Mil. Kapel; 13.55 Gram; 14.00 3it is leven, caus: 14.15 Gram; 14.20 En- ;else les; 14.40 Boekbespr; 14.50 lachte lachte muz; 18.15 Journalistiek weekoverz; 18.25 Gram; 18.30 Pari. overz; 18.40 Gram; 18.45 Regeringsuitz.Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aange sloten bij het Atlantisch Pact; 19.00 Nws; 19.10 Commentaar op het nws; 19.15 Ka- merork. en solist; 20.10 „Lichtbaken", caus; 20.30 Act; 20.45 De gewone man; 20.50 Gevar. progr; 22.10 Cabaret; 22.35 de zondag in. (Aansluitend: "turg. kal; Strijd om de wimpel op. Koninginnedag Ook dit jaar organiseren de om roepverenigingen op Koninginnedag weer een groots opgezette speurtocht naar de oranjewimpel. Radio-ver slaggevers zwermen dinsdag uit over het gehele land en zullen zich van tijd tot tijd in het nationale program ma melden en vage dingen vertellen over de stad, waar zij zich verschui len. Aan de luisteraars in de betref fende plaats de taak de oranjewim pel op te sporen, die in de buurt van de verslaggever is verstopt. Maar voorwaarde is het wachtwoord te We ten en in het bezit te zijn van een nader te noemen voorwerp. De veroveraars van de wimpel maken 's avonds op kosten van de N.R.U. de grote feestavond mee in de Rivièra-hal te Rotterdam. Zij krij gen daar aantrekkelijke prijzen. Maar wie in de kortste tijd de wimpel heeft veroverd, wacht nog een prettige ver rassing. Aan de avond „Nederland Jubelt in de Rivièra-hal werken o.a. mee het Promenade Orkest, elf zangko ren, uit elke provincie één, en ver schillende solisten. Peter van Houten in ons land De 32-jarige uit Nederland afkom stige guitarist en leider van een kwar tet Peter van Houten, die onder de naam Van Wood de laatste tijd in Ita lië maar ook daar buiten successen behaalt en aan wie kortgeleden de Italiaanse onderscheiding het gouden masker is toegekend, is gisteren in ge zelschap van zijn echtgenote en zijn medewerkers in ons land gearriveerd. Hij heeft onmiddellijk na zijn aan komst in het Amstel Hotel in Amster dam in tegenwoordigheid van talrijke vertegenwoordigers van pers. radio en televisie, op een vlotte en charmante wijze geantwoord, op de talloze vragen die van alle kanten op hem werden afgevuurd. Vooraf had impresario Lou van Rees de aanwezigen meegedeeld, dat Van Wood zal optreden zowel in het Showboatprogramma van de VA RA als voor radio en televisie van de AVRO. De geschillen, die tussen bei de omroepverenigingen in verband met het optreden van Van Wood wa ren gerezen de VARA zou Van Wood van de AVRO hebben „wegge- waren op een min of meer TIPS uit het buitenland ontbijtclub; 9.00 V d vrouw. VPRO: 10.01 Tijdelijk uitgeschakeld, caus; 10.05 Mor- Ssnwljdlng. VARA: 10.20 Gram; 10.25 ansmuz: 10.50 Bultenl. weekoverz; 11.05 De familie Doorsnee; 11.35 Planorecital; 12.00 Gram; 12.30 Land- en tulnb. meded; 12.33 Gram; 13.00 Nws; 13.15 VARA-Va- 13.45 Sportpraat- caus; 16.55 Instr. kwint, en soliste; 17.20 Act; 17.50 Gram; 18.00 Nws. en comm; 18.20 Ballroomork; 18.45 Gram; 19.00 Ar tistieke staalkaart VPRO: 19.30 Passepar tout, caus; 19.40 Het Evangelie van Jo hannes, caus: 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr; 22.00 Soc. comm; 22.15 Amateursuitz; 22.40 Politie patrouilles, documentaire; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Opsporing verzocht. DRAADOMROEP (over de 3e lijn.) Vrijdag 26 april 1957 van 18—19.30 t olv. Eugen Jochu: IV. Friedrich von Flotow: Letzte Rose. Rita Streich, sopraan. Rias Symphonie is Schi Dame". WQrttniiVBHHMHH gart, olv. Ferdinand Leitner. VI Jacques Offenbach; Uit ..Orphée 19071957, dat vanavond door Duitsland (363 m) van half elf tot half twaalf wordt uitgezonden. Voor de Hessischer Rundfunk (506 m) speelt het Omroeporkest onder leiding van Otto Matze- rath de Symfonie in d kl. van Franck, An die Höfnung van Fr. Hölderin, opus 124 van Reger en het Pianoconcert in es gr. van Beethoven Jazzmuziek is te horen na twin tig over tien voor de Westdeutscher Rundfunk (98.4; 89,7 en 89.7 Mhz). De Nederlandse televisie geeft van avond een relais van de Vlaamse televisie, -die Ibsens' Peer Gynt op het scherm brengt. Het stuk wordt opge- ^rogromit-o voor morgen 10.55 Gevar. progr; 21.50 D EEDS enige tijd is er woordenstrijd gaande tussen de Nederlandse Consumentenbond en een aantal mid denstandsorganisaties. Met nam staat op het ogenblik grote onenigheid over de winstmarges van de slagen, marges die volgens de consumenten bond te hoog zouden zijn. De Consumentengids, het orgaai in de consumentenbond, opende enige weken geleden de aanval op de vleesprijzen en prompt dienden een aantal middenstandsvakbladen van repliek. Ook de directeur van het Eco nomisch Instituut voor de Midden stand, drs. P. M. van Nieuwenhuyzen, mengde zich in de discussie, omdat hij meende, dat de consumentenbond het door het E.I.M. geproduceerde cijfer materiaal onjuist hanteerde. Een der middenstandsvakbladen schreef zelfs: De consumentenbond heeft zo langzamerhand het peil be reikt van een zeker dagblad, waarmet de bona fide dagbladpers ook geen polemiek meer voert. Wij willen in dit verband voorop stellen, dat wij elke actie, die beootf de consument niet meer te laten be talen voor een bepaald artikel du strikt nodig is, toejuichen. Maar wil betreft de wijze, waarop deze actie gevoerd moet worden, menen we om een gelukkiger methode te kunnen indenken dan welke de consumenten bond gekozen heeft. ^/ANNEER een consumentenorgani satie van mening ls, dat een be paalde consumentenprijs te hoog ligt, zal zij primair overleg moeten plegen met hen, die de consumentenpriji vaststellen, i.e. de middenstanders. (We laten hier bulten beschouwing in hoeverre de middenstander ook derdaad de hoogte van de consumen tenprijs in zijn macht heeft. Voorlig gende schakels als grossiers, fabrikan ten, importeurs etc. spreken ook een woordje mee. Maar hierover willen wi het thans niet hebben.) Wanneer een consumentenorganisa tie klachten heeft over bepaalde prij zen en zij zich niet in eerste instantii tot de middenstand zelf richt, doch tot het brede publiek wat de consu mentenbond gedaan heeft ontaardt dit maar al te gauw in het opzetten van de ene groep der bevolking tegen de andere. Bovendien menen we, dal deze methode in strijd is met de waar digheid van de plaats, die de midden stander in ons maatschappelijk bestel toekomt. Het is immers de eerste taak van de middenstander-winkelier, zo goed mogelijk voor de consument te zorgen. Heeft de consument een klacht, dan vereisen de goede vormen, dat men zich ook eerst tot die middenstander richt. J7EN permanent overlegsorgaan, waar in zowel consumenten als midden stand georganiseerd zijn, lijkt oni daartoe het geëigende middel. Nu bestaat er sinds enkele Jaren een Consumenten Contact Orgaan (C.C.O.), waarin echter de midden stand niet is vertegenwoordigd. IVi laten hier in het midden, of de mid denstand hiertoe niet bereid is ge weest, öf dat hier een misverstand in het spel ls geweest. Blijft, dat de mid denstandsorganisaties in principe niel ongenegen zijn samen met de consu menten zitting te nemen in een or gaan van overleg. In hoeverre de consumentenbond zijn wijze van optreden gewijzigd zon hebben, indien de middenstand tot het C.C.O. ware toegetreden, valt niet te zeggen. Een feit ls echter, dat de hui dige acties van de consumentenbond niet het resultaat zijn van overleg In het C.C.O. Het C.C.O. draagt als zo danig dan ook geen enkele verant woordelijkheid voor de acties. Wij achten een goed functionerend orgaan van overleg van groot belang. Acties, die de goede verhouding tussen groepen van de bevolking dreigen te verstoren en het gezag van het E.I.l dreigen te ondergraven, zullen dan achterwege kunnen blijven. Ook zullen dan wellicht Initiatieven tot prijsverlaging, zoals onlangs met betrekking tot de prijzen van genees middelen. niet van het departement van economische zaken behoeven uit te gaan. Ds. J. F. Colenbrander 80 jaar Ds. J. F. Colenbrander, emeritus-pre dikant van de Geref. Kerken, te Er- melo, viert vandaag zijn 80ste verjaar dag. Ds. Colenbrander werd te Varsse- veld in een landbouwersgezin geboren. Hij werd in november 1903 kandidaat en na als hulpprediker enige maanden te Gorinchem werkzaam te zijn ge weest op 30 oktober 1904 te Vijfhuizen bevestigd. In 1909 beriep de kerk van Appingedam hem voor het zendingswerk op Soemba. Ds. Colenbrander kreeg Melolo als standplaats en werkte er tot 1928. Op 16 juni 1929 verbond hij zich, na bevestiging door zijn zwager, wijlen ds. H- Veldkamp, aan de kerk van Vriezenveen Hier was hij werkzaam tot aan zijn emeritaat, dat hem op 26 april 1946 verleend werd. Tot april 1953 is hij daarn„ nog werkzaam ge weest als geestelijk verzorger van „Son- nevanck" te Harderwijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2