Jlicume £riltsrfje GTourant Jordanië onder hoogspanning „Vuurflits en bloedhond" de moderne wapens van de RAF Hoessein houdt heft in handen Koewatly overlegt met Nasser en Saoed Geleide bom dreigingsmiddel om oorlog te voorkomen China is onvriendelijk tegen de Sow jetunie Minister Luns ruimde enkele misverstanden uit de weg AUTO TE JONGELUI WATER: VIER VERDRONKEN 1.98 —BULTHUIS VRIJDAG 26 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F DIKMRB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-red.: a W. J. EN8ERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stontvasticfi "win bert in Ugfrenspott ditendertigste jaargang No 10941 Werkende scholieren vormen probleem ZIE PAGINA 7 DE KRACHTMETING van koning Hoessein met zijn pro-communis tische en pro-Egyptische tegenstanders duurt voort. De gevaarlijke Jordaanse crisis wordt over de gehele wereld nauwlettend gevolgd. Radio- Moskou beschuldigde Amerika ervan, de onrust in het Midden-Oosten te hebben veroorzaakt. Intussen stoomt de Amerikaanse zesde vloot van de Franse en Italiaanse kust naar het Midden-Oosten. Het vliegdekschip Forrestal, het slagschip Wisconsin en twaalf kleinere schepen zijn op weg. In Kairo arriveerde president Koewatly van Syrië gisteren onverwacht. Hij heeft driemaal een conferentie gehad met Nasser over de toestand in Jordanië. Vandaag zou Koewatly naar Saoedi-Arabië vliegen, om met koning Saoed overleg te plegen. Hij zal vergezeld zijn van een Egyptische delegatie. De druk op Syrië, om de vijfduizend man, die sinds november in Jordanië zijn gelegerd terug te trekken, wordt steeds groter. Irak heeft er thans met klem op aangedrongen, dat dit onverwijld zal ge beuren. Hoewel Engeland evenals de Verenigde Staten duidelijk heeft laten weten, dat zij de onafhankelijkheid van Jordanië als essentieel beschouwd voor de hand having van de vrede in het Midden-Oos ten, heeft koning Hoessein nog geen ver zoek om hulp tot het Westen gericht. Tussen de westelijke landen. Engeland. Frankrijk en de Verenigde Staten, en de Bagdad-landen Irak, Iran, Turkije en Pa kistan wordt op het ogenblik druk over leg gepleegd over de kritieke toestand. Aan Israël hebben de landen te kennen gegeven, gezien de ernst van de situatie, bescheiden te reageren op de crisis in het buurland Jordanië. Tot nu toe is alles kalm gebleven in Israël. Niets wijst er op, dat een interventie wordt beraamd. Er zijn geen reservisten voor het leger opgeroepen, zoals kort voor de aanval op Egypte. De gebeurtenissen In Jordanië hebben elkaar het laatste etmaal in een versneld tempo opgevolgd. Na het afkondigen van de staat van beleg, het instellen van een avondklok cn het vormen van een nieuwe regering onder leiding van de 83-jarige pro-westerse Ibrahim Hasjem. heeft ko ning Hoessein zijn positie verder ver- iterkt. Niet alleen heeft hij het leger aan- (evuld met reservisten uit de hem trou we Bedoeincn-stammen, maar ook zijn 3500 man Saoedi-Arabische militairen in het zuiden van zijn land onder zijn bevel geplaatst. De politie staat thans onder commando van het leger- De voormalige premier Naboelsi, die mi nister van buitenlandse zaken was in het juist afgetreden kabinet van Khalidi, is volgens de Israëlische radio gearresteerd. De nieuwe Jordaanse minister van bui tenlandse zaken, Rifai, die westers ge zind is, heeft alle diplomatieke verte genwoordigers van de Arabische 6taten bij zich ontboden om hen over de toestand in te lichten. Richards naar Bonn De Amerikaanse regering heeft inmid dels haar speciale afgezant in het Midden- Oosten, Richards, die in de Arabische lan den over de plannen van Eisenhower moet onderhandelen, naar Bonn ontboden. Daar zal hij van 2 tot 4 mei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, ontmoeten. Dulles is dan in Bonn om vergadering van de ministerraad va N.A.V.O. bij te wonen. Vanmorgen heeft koning Hoessein de minister van defensie, Soeleiman Toukan, benoemd tot mil. goeverneur van Jor danië. Door deze aanstelling is Toukan een van de machtigste personen vai staat geworden. Jongetje onder auto. In Kaapstad is de achtjarige Johannes A. van der Donck. zoontje van een Nederlands emigranten echtpaar, door een autobus overreden en gedood. Hoewel ziek en reeds aan de rand van z\jn aftreden verliet premier Khalidi (rechts) woensdag toch met een opgewekte glimlach de kabinets vergadering te Amman met de minis ter van binnenlandse zaken Said Moefti (links). De bevolking demon streerde inmiddels tegen zijn kabinet, dat snel ontbonden werd en vervan gen door het kabinet wan de 83-} rige premier Hasiem. Finse regering afgetreden De Finse regering is afgetreden. Dit ii het gevolg van de verkiezing van de 76- jarige dr. Vaini Tanner als leider va socialistische partij, die met de agrari sche partij de regering vormt. Prémier Fagerholm bood gisteren aan president Kekkonen het ontslag van zijn gehele kabinet aan. Nieuwe aanvalstechniek Britse luchtmacht (Van onze correspondent) DE BRITSE MINISTER voor luchtvaartzaken, George Ward, heeft giste ren in de memorie van toelichting op de luchtvaarthegroting die 4.876 miljoen gulden bedraagt. 100 miljoen gulden meer dan vorig jaar vrij sensationele bijzonderheden verstrekt over de Britse luchtverdediging en de op komst zijnde wijzigingen in het karakter van de RAFHet belang rijkste nieuws is, dat de RAF een nieuwe aanvalstechniek tot ontwikkeling heeft gebracht: haar bommenwerpers van het type Valiant, Victor en Vulcan zijn thans in staat een door motor- of straalkracht voortbewogen bom tot op enkele honderden kilometers afstand van het te bombarderen object te voeren, waar de bom wordt losgelaten en tot boven het doel geleid. Mag Adri v. Hoorn blijven wonen bij neger-echtgenoot? Zal mevrouw Adri Matimba-Van Gouda, die gisteren o*p""schiph'ol ontroerd afscheid nam van haar familie, zich ongehinderd bij haar echtgenoot kunnen vervoe gen in Zuid-Rhodesia? Zij weet het zelf nog niet en is erop voorbereid, dat haar verblijf in Afrika ernstige moeilijkheden kan opleveren. Mevr. Matimba is namelijk getrouwd met een Rhodcsiaanse neger-jurist cn de kwestie is, dat de wetten van deze Britse kolonie blanken verbie den te wonen in streken, die voor de oorspronkelijke bevolking van dat land zijn aangewezen. Omge keerd mogen negers er niet tussen blanken wonen. Voor het jonge echtpaar, dat in 1952 huwde, is deze wettelijk® bepaling fataal, maar toch is mevrouw Matimba gisteren in het vliegtuig gestapt om samen met haar anderhalf jaar oude doch tertje Hanneke naar Rhodesia te gaan. Want er is een mogelijkheid om aan die wetten te ontkomen en dat is de bepaling dat mensen, die bij de missie werkzaam zijn, niet onder de rasscnvoorschriften val len. De jurist krijgt misschien een taak bij de missie cn zo hoopt het echtpaar de moeilijkheden te om zeilen. Adri van Hoorn leerde mr. Matimba destijds in Londen ken nen, toen hij daar rechten studeer de en zij in de Britse hoofdstad verbleef om do Engelse taal te ,mocdervliegtuig" blijft buiten be- n de luchtafweer der te bestoken industriecentra. Deze nieuwe techniek is dus gebaseerd op een compromis tus bombardementstechniek van de tweede wereldoorlog cn het lange-af- stands geleide projectiel komst. Volgens de memorie zal deze door motorkracht voortbewogen geleid" bom „voor tal van jaren' het dreigings middel zijn waarmee Groot-Brittanni een aanvalsoorlog wil voorkomen. Ofschoon dit niet met zoveel woordei wordt gezegd, moet hieruit worden afge leid dat de bom voorzien is van ee atoomlading. Voorts wordt in de memorie bekend g< maakt, dat de RAF thans de beschikking heeft over een drietal raketprojectielen: de Fireflash, de Firestrcak en de Blood hound. Verscheidene vliegtuigen zijn door Fireflashes, ofschoon deze geen oorlogs lading hadden, tijdens oefeningen neer geschoten en binnenkort zullen Swift straaljagers gewapend met dit projectiel oefeningen op grote schaal beginnen. Vit de Fireflash is de Firestreak ont wikkeld, die zelf haar prooi opzoekt doot middel van een systeem van in/ra-rode stralen die zeer gevoelig zijn warmte, uitgestraald door een vliegtuig. De Firestreak zal de bewapening vormen van de straaljager Javelin en de superso nische straaljager English Electric P 1. Deze beide projectielen zijn van het type „luchtdoel tegen luchtdoel", doch de üjks ■angen bij de luchtverdediging van he' Verenigd Koninkrijk". Aan dc kust opgestelde radarstationi uilen vroegtijdige waarschuwingen geven bij nadering van vijandelijke vliegtuigen. Deze waarschuwing wordt rutomatisch doorgegeven aan controie- tosten van de dichtstbijzijnde projectiel- batterij. Zodra het aanvallende viieg- uig binnen bereik van de battcrU is gi komen worden opnieuw automatisch Djectielen afgevuurd als nood zakelijk is om dc aanvallers te vernletl- Projectiel-stations Zelfs indien twee of meer vliegtuigen /lak naast elkaar vliegen, kunnen zij door de radar zodanig onderscheiden wordei dat zij alle afzonderlijk onder vuur g( kunnen worden. Het eerste va deze „projectielstations" is in aanbouw n North Coates in Lincolnshire en ■blgend jaar in gebruik worden genomen. English Electric heeft bovendien, hier toe gemachtigd door het ministerie vai bevoorrading, dezer dagen bekend ge naakt, dat zij een geleid projectiel in pro> iuktie genomen heeft „dat beter is dan 'elke straaljager ook". Prestatie geg- ens werden niet verstrekt, maar w deelde de commerciële d»r®ct®ur. de heer E. K. Berkerley, mee dat de prestaties va het projectiel te vergelijken zijn met di "an het Amerikaanse projectiel Nike Hei cules. Bovendien is bekend dat zij een be reik heeft van tachtig kilometer en een hoogte kan bereiken van 14.000 meter. Ook liet men doorschemeren dat English Electric bezig is met de ontwik keling van een ballistisch bombarde- mentsprojectie". met een bereik van om streeks 1600 kilometer. Een woordvoerder van het ministerie van luchtvaart liet zich gisteren over het vraagstuk van de verdediging tegen dergelijke wapens van de vijond als volgt uit: „Dit is een for midabel probleem. Hoewel het niet onop- losbaar schijnt, zal er toch een enorme krachtsinspanning noodzakelijk zijn om de oplossing te vinden. En dat kost geld Officieel protest tegen congres vrije Russen (Van een onzer verslaggevers) De Russische ambassadeur in Den Haag heeft bij de Nederlandse regering gepro testeerd tegen een congres van Russische afgevaardigden uit dertien Europese en drie Amerikaanse landen, dat tot en met zaterdag in de Pulchri Studio in Den Haag wordt gehouden. De Nederlandse regering, die voor het congres haar toe stemming had verleend, heeft het Sowjet- Russische protest naast zich neergelegd. „Voor burgerrechten en vrijheid in Rus land" is de leuze, waarover de uitgewe ken Russen in Den Haag spreken en overleg plegen over de wijze, waarop de Russische bevolking achter het ijzeren gordijn voorlichting zal geven het communistische systeem, dat alle burgerrechten en vrijheden met voeten treedt. De Russische bevolking zal men voorlichten door in Rusland pamfletten te verspreiden, door toespraken voor de vrije radio en door inschakeling van de wereldpers. aarde man verdronken. In Maas tricht Is het stoffelijk overschot opge haald van de 81-jarige H. van Ham. die een ochtendwandeling door het duis- misleid moet zijn en tewater is ge- Zestien doden bij aardbeving in Turkije Turkije is gisteren weer door 28 aard schokken geteisterd. Daarbij kwamen in het dorp Fethiye, precies tegenover het Griekse eiland Rhodos, zestien personen om het leven en werden 80 inwoners ge wond. Het plaatsje, dat 4000 inwoners heeft, is voor vier vijfden verwoest. Nieuw Amerikaans plan voor ontwapening Amerika heeft gisteren, op de ontwape ningsconferentie in Londen, voorgesteld, dat alle experimenten met Intercontinen tale ballasfische projectielen In het eer ste stadium van een eventuele ontwape ningsovereenkomst stop te zetten. De Russische afgevaa.rdiigde Zorin wilde dit uitbreiden tot het toezicht op de bouw van alle raketten, die kernwapens kunnen vervoeren. Mao verwacht ontbinding van militair bondgenootschap RADIO PEKING heeft de bevolking gewaarschuwd, dat de lucht boven uitgestrekte gebieden in het noorden van China besmet is met radio actieve stoffen. De radio-activiteit komt uit Siberië, waar de Russen in de laatste weken vijf atoomontploffingen hebben veroorzaakt. Groente en fruit, zo zeide de radio-, spreker, moeten met warm water worden gewassen alvorens te koken of rauw te gebruiken. In Hongkong is ook ietwat onvriendelijk ten opzichte van Rusland gesproken. Daar is een delegatie van de Japanse socialistische partij op bezoek. Volgens de delegatieleider heeft Mao Tse-toeng, de Chinese communistische leider, medegedeeld te verwachten, dat HONDURAS VOELT ZICH DOOR NICARAGUA BEDREIGD i Nica- iguese troepen. In enkele gevallen zouden Hondurese onderdanen gedwongen zijn geweest te vluchten. Honduras eiste de onmiddellijke terug trekking van de Nicaraguese troepen en de verzekering, dat gewelddaden niet nog maals zullen voorkomen. Een oud grensgeschil tussen Nicaragua »t op Schiphol, in uiteenzettingen en gesprekken met alle collega's en leiders van delegaties de Europese verdragen be sproken. „Ik heb de illusie, dat ik iets van de misverstanden heb kunnen weg ruimen," voegde hij er aan toe. Minister Luns verklaarde, dat de arg waan bij sommige Aziatische landen, ont- -.taan door dé opneming van de overzeese gebiedsdelen in de vl.» dragen, gebaseerd is op de vrees van 'n nëo-kolonialisme. Dit echter komt meer voort uit gevoelsover wegingen dan uit zakelijke argumenten Mr. Lun? zeude, dat met name in India zekere vrees bestaat, dat de verdragen beogen de verhoudingen in Afrika te be stendigen. Na zijn gesprekken met de secretaris generaal van de Verenigde Naties is geen wijziging gekomen in het standpunt der Nederlandse regering ten aanzien van d< doorvaart van het Suezkanaal. Wel warer de gesprekken verhelderend. De Neder landse regering, aldus mr. Luns, is no* steeds van mening dart de wijze waarop de Verenigde Naties in de crisis in het Mid den-Oosten hebben gehandeld, eerder tot teleurstelling heeft geleld. Hij v< hieraan onmiddellijk toe, dat de secreta ris-generaal sleahts de uitvoerder is besluiten van de V.N. en dat de desbe treffende resoluties soms verre van duide lijk waren. Daarbij is het wel duidelijk, dat de Verenigde Staten een iets te zware last op de V.N. en de secretaris-generaal hebben gelegd. Honduras leefde in februari weer op, toen Honduras een nieuwe provincie stichtte langs de grens met Nicaragua. Honduras betoogt, dat een gedeelte van het grondgebied langs deze grens, dat door Nicaragua voor zich wordt opgeëist, Hon- durees is volgens een beslissing van ko ning Alfonso XIII van Spanje in 1906. Deze beslissing is door Nicaragua ver worpen. Nicaragua heeft het probest van Hon duras verworpen. Fusie onderwijzers en kleuterleidsters De gisteren in Utrecht gehouden voor vergadering van de Protestant Christe lijke Onderwijzersvereniging heeft beslo ten tot fnsle met de Vereniging van Chris telijke Kleuterleidsters. Een voorstel tot wijziging van enige artikelen van het werkprogram als uit vloeisel van een rapport over de interne sohoolverhoudingen werd uitgesteld tc het volgend jaar. De vergadering, die geleid werd door aftredende voorzitter de heer J. W. van Hulst, directeur van de Chr. Kweekschool te Amsterdam, sprak haar voldoening uit over het verkre gen akkoord aangaande salarissen- Het jaarverslag vermeldde een leden tal van 11695 op 1 januari 1957. Prinses Irene neemt deel aan concours Op 3 Bloodhoundontwikkeld tfbor de Bristol fabriekenkan vanaf de grond tegen luchtdoelen worden afgeschoten. Het projectiel wordt voortbewogen door een .ramjet" (stootstraalmotor), die met een snelheid van meer dar. 1600 kilometer per uur vliegt en wordt door middel van radar naar zijn doel geleid. Volgens de Bristol is de Bloodhound 'n „supersonisch projectiel, dat op den duur de jager zal programma staan springnummers en wed strijden voor landbouwtuigpaarden. De organisatoren hebben de deelneming voor het springconcours B moeten beper ken tot 30, wegens het te grote aantal in schrijvingen. Voor deze wedstrijd, waar van het parcours 11 hindernissen telt met een maximum hoogte van'1.10 meter, heeft ook prinses Irene ingeschreven met het paard „Jungle Landing". Tijdens net werkbezoek dat koningin Juliana gisteren aan Zaandam bracht, heeft ztf de nieuwe nijver heidsschool „Juliana van Stolberg' bezocht. Een aantal leerlingen van de school voerde voor de Koningin en haar gezelschap een fragment op van het spel „Juliana van Stolberg", ge schreven door Leonard Roggeveen. Na afloop van de opvoering onder hield de Koningin zich met de Helikopter sloeg rebel knock-out Een Frans officier heeft een de zer dagen op originele wijze een Algerijnse rebellenleider over meesterdPer helikopter achter volgde hij de man over een af stand van ruim een kilometer, haalde hem in en gaf hem een „tikje" met het landingsgestel. De helikopter kon in de lucht blijven hangen, terwijl een van de Inzit- tenden de knock-out geslagen te genstander naar binnen bracht. Droevig slot van schoolfeestje in Wo&num waar vannacht om twee uur een perso nenauto met zeven jonge mensen erin tewater reed. Vier van de inzittenden die terugkeerden van een feestje, verdronken jammerlijk. De drie anderen konden ter nauwernood worden gered. De jongemensen, afkomstig uit de om geving van het nabij Hoorn gelegen dorp Wognum, hadden er een fuifje van ge slaagde leerlingen van de r.k. landbouw- winterschool bijgewoond. Na het feest reed men in een grote Buick naar huis. maar nog maar enkele meters van het café, waar de fuif was gehouden vandaan, vloog de auto uit een bocht van de weg. De wagen ontwortelde twee boompjes, kantelde en kwam met de wielen naar boven in de brede sloot langs de weg terecht. De inzittenden poogden wanhopig zich te bevrijden, maar slaagden er in de verwrongen deuren te openen. MET BIJL Enkele andere jnogelul, die met een auto van het feest op weg huis waren, zagen het ongeluk gebeuren. Zij sprongen in het water en trachten de deuren te openen, echter zonder resultaat. Bij omwonenden haalden zij een bij een voorhamer en sloegen daarmee deur kapot. Zo slaagden zij erin drie de inzittenden te redden. De vier omgekomen scholieren zijn Theo Koning uit Midden-Beemster (19), Simon de Ruyter uit Oosthuizen (19), Trees van Alphen uit Hoorn (23) en Nellie van der Lee uit Upendam (17). Trees Alphen is de oudste dochter van de direc teur van de landbouwwinterschool, de heer J. van Alphen, die met zijn twee dochters op het feest aanwezig was. In de wagen zat ook zijn andere dochter Franca, die gered werd. Ook een inzittende broer van het slachtoffer De Ruyter en Lucii Koning, een zuster van het slachtoffe; Theo Koning werden gered. Simon de Ruyter chauffeerde. MAO TSE-TOENG het Chinees-Russische militaire bondge- noodschap zal worden ontbonden. Mao bovendien gezegd hebben dat het Japanse veiligheidspact met Amerika geen beletsel is voor een Chinees-Japans vredesverdrag. Het Chinees-Russisch vriendschapsver drag dateert van 1950. Hierin zijnn beu lingen opgenomen tot wederzijdse bij stand indien Japan agressie pleegt. Waarnemers nemen aan, dat Mao be doelde, dat deze bepalingen geschrapt zullen worden. De Japanse woordvoerder zeide, dat Mao had medegedeeld, dat het karakter van het militaire bondgenoot schap met Rusland zich in deze zeven jaar had gewijzigd en dat Rusland geen troepen meer heeft op Chinees gebied. Heybroek Zeiander. Exploitatiesaldo 1,72 (1,02) min., winst 857.909 (539.903); dlvidendvoorstel 12'/» v.j. 10*/», w.v. 4 uit agioreserve)voorgesteld 220.514 re servering; omzetten en kosten hoger; outillage verbeterd; goederenretoendng 8 (7) min.; debiteuren 11,5 (9) min.; eer ste kwartaal 1957 bevredigend. ZEER MOOIE GEMINDERDE NYLON MODE TINTEN ALLE MATEN EERST KIJKEN DAN KOPEN BIJ Gfffi HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA BONNEN VOOR ONZE CLIËNTEN. HET WEEB IN EUROPA hl s ,sl!i !s f ïl 1 i llli! Aberdeen Dublin Londen Minder wind De Bilt verwacht tot morgen avond: Veranderlijke be- wolking en op de meeste plaatsen droog weer. Tot zwak of matig afnemende wind tussen noordoost en oost. Iets hogere temperatu ren. (Opgemaakt om 11.15 u.). (Advertentie) MODERNE BOUCLÉ-KARPEITEN 200 x 300 135.- BOTERMARKT 23 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1