Katwijkse Chr. Wijkverpleging vierde gouden jubileum C.-li. jongeren kregen overzicht van Indonesische historie Leidse voetbal jeugd was ook woensdag weer actief Quick Boys door Roodenburg met 1-0 geklopt Geref. predikanten twee dagen in Utreeht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 25 APRIL 1957 Liefde en barmhartigheid Ook inwoners van Valkenburg zijn de wijkzusters dankbaar TVE VIERING VAN HET 50-JARIG JUBILEUM van de Chr. Wijkver- pleging werd gistermiddag geopend met een drukbezochte receptie in het jeugdhuis Irene. Ónder meer merkten we op dr. Eltzbacher uit Den Haag, districtskinderarts in het district Zuid-Holland-noord van het Oran- je-Groene-Kruis, zuster Furda, districtsverpleegster, en de secretaris-ge neraal van de genoemde kruisvereniging de heer R. Smit Jr., burgemeester M. A. van der Have te Valkenburg, wethouder D. C. van Leeuwen namens het gemeentebestuur van Katwijk en voorts vele afvaardigingen van plaatselijke instanties en verenigingen. De voorzitter van de jubilerende ver eniging, ds. W. A. B. Hagen, sprak de aanwezigen toe en zei er behoefte aan te hebben God te danken, die 50 jaren lang dit werk der barmhartigheid heeft moge lijk gemaakt. Door het werk onzer zusters hebben velen in de gemeenten Katwijk en Valkenburg Gods zegeningen ondervon- Ds. Nawijn was de eerste, die het be stuur toesprak en wel namens de kerke- raad der Geref. Kerk. Spr. wees op het prachtige werk, dat door de Ohr. wijkver- ging wordt verricht. Het is een ge deelte van het grote werk, dat van Chris- tuswege ons is opgedragen, waarbij spr. herinnerde aan de knielenle Jezus tijdens de voetwassing, Die sprak: „Ik heb u het irbeeld gegeven". God geve u de wijs heid deze arbeid nog verder uit te bou wen, zei ds. Nawijn. De burgemeester van Valkenburg, de heer Van der Have, sprak woorden van gelukwens namens gemeentebestuur en bevolking van Valkenburg. Karakter De secretaris-generaal van het Oranje Groene Kruis, de heer R. Smit, voerde het woord voor de gehele bond van Pro testants-Christelijke verenigingen voor wijkverpleging in Nederfand. Omdat ge noemde bond nu de naam heeft van Oran je Groene Kruis, is het gevaar voorhan den, dat we teveel op het zakelijke vlak komen. Spr. wekte daarom op, om te blij- i streven naar de liefde en de barm hartigheid, die altijd het karakter zijn geweest van het werk. De dienende liefde moet de basris blijven. Het is Gods zaak geweest, dat de ver pleging 50 jaren lang in Katwijk heeft gewerkt. Laat het Zijn zaak blijven. de in het medisch cen trum te consulteren specialisten en artsen, sprak dr. G. A. Schalij te Sassenheim on der aanbieding van een onderzoektafel. Ds. F. Offerings voerde nog het woord lamens de centrale kerkeraad der Her- 'ormde Gemeente. Een zeer groot aantal belangstellenden kwam na de officiële re ceptie het bestuur nog complimenteren. Strijdbijl De heer T. Lodder sprak voor het Groe ne Kruis. Spr. wees op de prettige sa menwerking met de Chr. wijkverpleging. Sedert de tijd, dat het Oranje Groene Kruis ds geworden, zijn er van beide zij den pogingen in het werk gesteld om tot samenwerking te komen, wat niet is gelukt. Spr. hoopte, dat de kleine strijd bijl, die zij hanteren, spoedig mag begra ven worden. Namens het gemeentebestuur van Kat wijk sprak de heer D. C. van Leeuwen De tegenwoordige gezondheidszorg is zo omvattend geworden, aldus spr., dat bijna niets aan de taak der kruisverenl- en ontgaat. Dit vraagt van het bestuur wijsheid en juist inzicht. Een eerste eiste is bekwame wijkverpleegsters. KATWIJK Raadsleden kregen antwoord Het college van B. en W. heeft voor de raadszitting van hedenavond een aantal antwoorden op vragen, gesteld tijdens de rondvraag in een vorige raadszitting, bij zijn pre-adviezen gevoegd. De heer dr. G. W. Overdijkink had de aandacht gevestigd op de gevaarlijke af ritten langs de Zeeweg. B. en W. zeggen het met de heer Overdijkink eens te zijn. Ter bescherming van de jeugd, die hier veel speelt, zullen voorzieningen niet uit kunnen blijven. Door het plaatsen van ijzeren hekken aan de onderzijde van de afritten zal het onmogelijk zijn om met steps, sleeën en andere dingen onverwacht met grote snelheid het rijwielpad en de verkeersbaan over te steken. Een plan in die geest kan tegemoet gezien worden. De heer N. J. van Duijvenbode had de opmerking gemaakt over minder gunstige tramverbindingen ten aanzien van het treinverkeer van Rotterdam en Amster dam. Het contact met de N.Z.H. had geen resultaat opgeleverd, omdat bij verande ring het verkeer in de richting Amster dam en Rotterdam, maar vooral Utrecht nadeel zou ondervinden. Mr. J. van der Plas had gevraagd, of het wel noodzakelijk was geweest on\ G.S. alsnog in te schakelen voor voteren van gelden voor de bouw va xwe Geref. school aan de Randweg. Hierdoor was vertraging ontstaan. B. er W. antwoorden, dat die inderdaad nood zakelijk was, omdat regeringsmaatrege len hiertoe noodzaakten. Nu is intussen de verklaring van geen bezwaar binnen ïrantwoordelijkheid voor de vertraging ligt overigens bij het schoolbestuur zelf, dat te lang heeft gewacht met de aan- Optocht koninginnedag Gisteravond kwamen in zaal Haasnoot de deelnemers en de besturen van ver enigingen bijeen om een laatste bespre king te voeren over de optocht op konin ginnedag. Men maakte een druk gebruik van de gelegenheid de leider van de op tocht, de heer Koevoets uit Leiden, vragen te stellen. Na de bespreking volgde bestuursvergadering. (Advertentie) ALTIJD VERS GEBAKKEN VIS! VISHANDEL P. V. d. PLAS ich verheugen In het Onderzoektafel Uit In de avonduren was er een feestelijke bijeenkomsrt voor de leden in de kapel, die tot de laat9te plaats bezet was. De voor zitter. ds. W. A. B. Hagen, opende deze samenkomst en gaf een historisch over zicht van de voorbije halve eeuw en wees op hetzelfde ideaal, hetzelfde principe, dat In al die jaren de stuwende kracht is geweest, namelijk de roeping van Gods wege. In het bijzonder dankte spr. de zus ters voor hun liefdevolle arbeid. „Onze kruisverendgang heeft zich een aparte plaats veroverd in de gezondheidszorg. Het Wit-Gele Kruis is principieel R.K.; het Groene Kruis principieel neutraal en het Oranje Groene Kruis is principieel Protestants. Hierna werd de feestrede uitgesproken door ds. Klüsener uit Rotterdam. Deze sprak over de groei van het werk van wijkverpleging, dat vele weerstanden heeft moeten overwinnen. Het is goed. dat deze overwonnen zijn, want de taken vermeerderen zich, die nu de aandacht meer en meer nodig hebben. Spr. ging dan nog nader in op het wezen van de christelijke wijkverpleging en hoe dit in de allereerste plaats principieel moet wor den gezien. De Chr. reoiteerclub „Ora et Labora" voerde op het karakterstuk „Zij, die ge stuurd was" van Wim Dumont. Heit stuk, dat zeer goed gespeeld werd, viel bij zonder in de smaak. De Chr. wijkverpleging Katwijk vierde het gouden jubileum. Gister middag werd een receptie gehouden, waarop velen gelukwensen kwamen aanbieden. Een der velen was de secretaris-generaal van het landelijke Oranje-Groene Kruis, de heer J. Smit jr. Hij schudt ds. W. A. B. Hagen, de voorzitter der wijkverpleging, geanimeerd de hand. Links van ds. Hagen secretaris D. Gesink, rechts tweede voor zitter A. v. d. Berg en penningmeester M. den Hollander. Achter de heer Smit jr., een der wijkverpleegsters. Foto D. Kruyt KATWIJK AAN ZEE "l^ELE CHR.-HIST. JONGEREN waren gisteravond naar het Weeshuis gekomen om er op de maandelijkse vergadering van de C.-H. jongeren groep te luisteren naar dr. G. W. Overdijkink, die een interessante causerie hield over de huidige Indonesische toestand. Dr. Overdijkink verklaarde het teruglopen van de Nederlandse volksbelangstelling voor Indonesië uit de sterke daling van het aantal Nederlanders daar van 250.000 vóór de souvereiniteitsoverdracht tot 80 a 90.000 daarna. Eerst gaf spreker een overzicht van de Indonesische historie. Daaruit zij vermeld wat gezegd werd over de komst der Por tugezen, Spanjaarden, Engelsen en Neder landers in Indonesië, waarvan de laatsten al spoedig de eerste viool speelden. In de eeuwen der Nederlandse overheer- was hoofddoel het zoveel mogelijk profijt van de koloniën trekken. In de 19de eeuw gingen de Nederlanders echter wel degelijk een ideële taak zien: de op voeding van het Indonesische volk. Op enkele stammen na was het hele volk content met de overheersing der blanken. Een oosterling komt niet in op stand tegen een goed bestuur, dat hij ge steund waant door de hemelse macht Dertig tot veertig duizend soldaten waren voldoende om een 70 miljoen mensen tel lende bevolking in rust te doen leven. Het geloof in de suprematie van het blanke ras werd geschokt, toen Japan de oorlog van 1904-'05 tegen Rusland won. Ook de Chinese revolutie stimuleerde het nationaal zelfbewustzijn. In 1908 werd de eerste nationalistische partij in Indonesië gesticht, die weliswaar meer een cultu reel dan een politiek karakter droeg. Pas na de Russische revolutie ont stond door krachtige communistische reclame een links georiënteerde na tionalistische partij, die niet voor samenwerking met Nederland voel de. De Nederlandse regering trad tegen deze non-coöperatoren krach tig op en interneerde de leiders, waaronder Soekarno, op Nieuw Guinea. Tijdens de Japanse bezetting werd de Indonesische jeugd volgepompt met haat- gedachten. Na de oorlog oogstten wij d« storm der Japanse windzaaiers. De poli tionele acties kosten een miljard gulden per jaar konden wij zonder Amerikaan hulp niet dragen en de Verenigde Sta ten dwongen ons min of meer Indonesië zelfbestuur te geven, hetgeen gebeurde oi 27 december 1949. Een federalistische'een- heidsstaat ontstond. Hierna gaf dr. Over dijkink het relaas der gebeurtenissen var de laatste jaren. Nadat hij zijn causerie had beëindigd werden vragen gesteld. Alle aanwezigen deden nog mee aan een gezellig spel. Daarna werd de vergadering door de voorzitter gesloten Hoogste punt van de ambtswoning bereikt Gistermorgen omstreeks 10 uur ging de vlag in top van de in aanbouw zijnde ambtswoning van burgemeester H." Dui ker. Het was een teken, dat het hoogsti punt bereikt was. Bij deze plechtigheid waren aanwezig de burgemeester en diens echtgenote, de gemeentesecretaris, de D. C. O. Boekhoven, de directeur vai meentewerken, de heer P. C. Priester, voorts de aannemer, de heer K. Meyvogel en een vertegenwoordiger van de archi tect, de heer T. H. Zwiers. De burgemees ter hield een korte toespraak, waarin hij de hoop uitsprak dat de verdere bouw even vlot zal mogen gaan als het verloop tot nu toe was geweest. De heer Meyvogel beantwoordde de burgemeester. Dan werd het pannebier geschonken. De werknemers ontvingen van de burge meester een gratificatie onder couvert. Benoeming onderwijzer Tot onderwijzer aan de Nijverheids school te Aalten werd de heer R. Til benoemd, onderwijzer aan de Chr. opleidingsschool in Katwijk (hoofd de heer C. van Rooyen). Spreekbeurt Vanavond om acht uur spreekt ds. Abma uit Monster in de Kapel vooi afdeling van de Gereformeerde Bond. Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 1.11 en 13.14 laag water 8.55 en 21.32 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN Groenteveiling had een topjaar Vrijdagavond om kwart voor acht wordt in café Fennes de voorjaarsvergadering gehouden van de groentenveiling vereni ging Katwijk en Omstreken. De balans, eindcijfer 558.069, sluit met een bruto winst van 126.512. Aan de activazijde wordt een bedrag van 282.438 genoemd voor vastgelegde middelen. De passiva- zijde vermeldt aan vreemd kapitaal op lange termijn een bedrag van 82.629 en op korte termijn 297.138. De exploitatie rekening over 1956 heeft als eindbedrag 245.457; lasten, lonen en salarissen 65.926. Baten: veilingprovisie 176.206 en emballagehuur 51.843. De omzet bereikte in 1956 een record hoogte sinds het bestaan der veiling en wel 4.031.881. Voor het eerst sinds de oprichting werd de 4.000.000 gepasseerd, wat op 21 december 1956 plaats vond. De omzet over 1956 was ruim 898.000 hoger dan die van 1955 of wel 28,7meer. Hoogste maandomzet: augustus 781.805 (in augustus 1955 ƒ506.628); laagste maandomzet: juni 133.874 (mei: 139.570); hoogste dagomzet 7 september 669.50 (2 september 406.06); laagste dag omzet 5 juni ƒ671 (7 Juni ƒ941). De totale aanvoer van goedgekeurde produkten in 1956 bedroeg 14.323.000 heden (kg, stuks of bossen). In 1955 u dit 14.725.900 eenheden. Een daling dus van bijna 403.00 eenheden of 2% Concours hippique in Rome In Rome is gistermiddag een interna tionaal concours hippique begonnen vaaraan ook enkele Nederlanders deel- lemen. In het springconcours om do ,Prix Esquilino", voor paarden die nog limmer op het concours hippique in Rome zijn uitgekomen, werd Carlo Eng- lebert met „Pretmaker" 29e, M. M. Kos ter met „Harmonieuse" 42e en B. Uyten- daal met „Manilla" 50e. De Fransman kapitein Lefrant werd winnaar met „Ni- (O ft 1 min. 18 sec.) voor zijn land genoot d'Oriola met „Glngembre" (O ft n. 20,6 sec.) en de Italiaan Salvati met „Ruy Bias" (O ft 1 min, 23,8 sec.). Een springconcours met 14 hindernissen n de „Prix Palatin" werd gewonnen door de Fransman kapitein de Fombelle „Buffalo" (O ft, 1 min. 16,8 sec.), tweede werd zijn landgenoot du Breuil iet „Helüade" (O ft, 1 min. 22,2 sec.) De Nederlanders M. M. Koster en Car lo Englebert bezetten resp. met „Cobbey" „Lady Jane" ex aequo de 30e plaats, met „Tarahumara" werd Koster 32e. Buy- tendaal eindigde met „Farandole" als 34e De beker voor de overwinnaar werd door prinses Beatrix uitgereikt aan ka pitein de FomlbelJe. Het was zijn tweede zege in de „Prix Palatin" zodat de beker thans definitief in zijn bezit is gekomen. De beker, die door kapitein Lefrant in het springconcours om de „Prix Esqui- was gewonnen, werd hem uitgereikt door prins Bernhard. NCWB is koninklijk goedgekeurd De Nederlandse Christelijke Wandel sport Bond heeft thans koninklijke goed keuring op zijn statuten ontvangen. Hierdoor komt de organisatie in aan merking voor rijkssubsidie, waarvoor zij reeds een toezegging heeft ontvangen Bovendien zijn nu alle bonden, die de Ned. Chr. Sport Urne vormen, rechtsper- Clare Benedict toernooi Duitsland wint van Nederland Ite Nederlandse schakers, die na dc derde ronde van het Clare Benedict schaaktoernooi nog slechts een halvi punt op het leidende Duitsland achter stonden, doordat de afgebroken partij van Van den Berg tegen de Italiaan Paoli door de Nederlander werd gewonnen de uitslag Nederland-Italië daardoor was geworden, verloren hun wedstr(|d tegen Duitsland met 2,/4-lW. zoda afstand tussen beide landen weer ander halve punt Is geworden. Duitsland is hierdoor vrijwel zeker de beker. De vierde ronde zou de be ing kunnen brengen en de Neder landers opperden de mogelijkheid royaal innen. Drie partijen werden evenwel in nog geen 30 zetten remise en de vierde ging na 33 zetten verloren. De uitslagen waren: Euwe-Unzicker J/4; Schmid-Bouwmeester Van den Berg-Darge Vien Pfeiffer-Roes- 6el 10 De andere uitslagen waren Frankrijk- Zwitserland '<4—3Vi; Oostenrijk-Italië 12 1 afgebr. partij. de vierde ronde luidt de stand thans 1. Duitsland 13 pt.; 2. Nederland UVj pt.; 3. Oostenrijk 8 pt. en 1 afgebr. partij; 4. tserland 8 pt; S. Italië 4 pt. en 1 af gebr. partU en 6. Frankrijk 2Ü pt. Gisteren werd het Paastoernooi van de Leidse voetbaljeugd voortgezet. Nu kwamen ook de junioren aan bod en ondanks het vrij uitgebreide pro gramma verliep alles vlot. Bij de senioren was er een verrassende neder laag van de kweekschool tegen de Ambachtsschool, die door strafschoppen overwinnaar werd. Trouwens deze tweede voetbaldag werd er veel beslist door strafschoppen. Jammer was het, dat er een team gediskwalificeerd moest worden, omdat een te oude speler was opgenomen. Vandaag worden in Leiden de finales gespeeld en zaterdag a.s. de streekfinales. De uitslagen van woensdag luidden: Lagere scholen.' Dom Savio IPr. Bea- trixschool 10. Voorschoten IHaver- straat 10, 3 OctoberstraatCaeciliastraat 10, Da CostastraatLeidse Hóutschool —1, PaciellischoolZuidsingel 12, Ma- :singel—Lorentzkade 00. Winnaarsronde: Dom SavioDa Costa- raat 01. Voorschoten—Zuidsingel 02, OctoberstraatMaresingel 00. Juniores: poule 1: Titus Brandsma I ULO Hoogl Kerkgr 3—0, Ulo Hoogl. Kerkgr.R.K. Lyceum III 02, Titus Brandsma IR.K. Lyceum III 20. Poule AmbachtsschoolUlo Noordeinde 51, Ulo NoordeindeTitus Brandsma III 23, AmbachtsschoolTitus Brandsma III 70. Poule 3: R.K. Lyceum IUlo Leidse Hout 2—1. Ulo Leidse HoutUlo Pieterskerk- straat II 0—0. R.K. Lyceum I—Ulo Pie terskerkstraat II 60. Poule 4: Gem. HBS -Titus Brandsma IV 0—1, Titus Brandsma IVUlo Plesmanlaan 40. Gem. HBS Plesman 0—2. Poule 5: Ulo Pieters- kerkstr. I—R.K. Lyceum IV 40, R.K- Ly- IV—Don Bosco II 0—2, Ulo Pieters- kerkstr.Don Bosco II 30. Poule 6: VGLO Oude VestVGLO Boommarkt II 90, R.K. Lyceum VTitus Brandsma II 02. VGLO Oude VestR.K Lyceum V 3—0. Titus Brandsma II—VGLO Boom- markt II 4—1. VGLO Oude Vest—Titus Brandsma II 1—0. Poule 7: VGLO Boom- markt I—Asserstraat 1—1, Don Bosco I— R.K Lyceum II 4—0, Asserstraat—R.K. Lyceum II 1—2, Don Bosco IVGLO Boommarkt 60, R.K. Lyceum IIDon Bosco I 06. Winnaarsronde: Titus Brandsma IAm bachtsschool 1—1, R.K. Lyceum I—Pieters kerkstraat (gediskwVGLO Oude Vest- Don Bosco I 0—1, Titus Brandsma I—R.K. Lyceum I 02, Don Bosco ITitus Brandsma IV 12. Senioren: Leidse Hout ILeidse Hout II 32, Ambachtsschool ICjir. Kweek school I 00, Chr. Lyceum IIChr. Ly ceum I 01, R.K. Lyceum IInstrument makers 10. Halve finale: Leidse Hout IAmbachts- Soor t flit sen Voor de kwartfinale van het voetbal toernooi om de Ned. voetbalbeker is gisteren in Den Haag de wedstrijd Sche- venlngen HS tegen Fortuna '54 gespeeld. Fortuna '54 won met 32 en gaat over naar de halve finale. Het Nederlandse jeugdelftal (spelers van 18-20 jaar) dat 27 april op het PSV- terrein in Eindhoven tegen het Belgische jeugdteam uit zal komen, ie al6 volgt samengesteld: doel: Bals (Zeist); achter: Kanselaar (AGOW) en Kraay (DOS); midden: Pothoven (Vitesse), Schilder (Vo- lendam) en Luyten (NAC); voor: Dekker Schew./Holland Sport), Vreeken (EHaar- iyem), Sleven (VVV), De Vries (Sparta) en Snijders (VW). Reserves: Hoogeman (Ajax), Los (DFC), Brokx (Ajax) en De Jong (DOS). In het 01ympi6dh stadion in Amster dam is woensdagavond een hockeywed strijd gespeeld tussen de herenploegen van Nederland en Zuid-Afrika. De Ne derlanders wonnen met 3*1. Bij de rust leidden zij met 2-1. school 20, Chr. Lyceum IR.K. Lyceum I 2—0. Het programma voor de Leidse finales, die vandaag zullen gehouden worden, ziet nu als volgt uit: Lagere scholen: Da CostastraatDom Savio; ZuidsingelMaresingel; 3 October straatDom Savio. Juniores: R.K Lyceum I—Titus Brands- la IV. Senioren: Leidse HoutChr. Lyceum. Wereldtitel schaken Smvslov heeft drie punten voorsprong De twintigste partij om de wereldtitefl schaken is door Botwinnik zonder ver- ïr te spelen, gewonnen gegeven. De stand is thans 1114—8 >4 voor Smys- lov. Met nog vier partijen te spelen, kan de wereldtitel hem praktisch niet meer ontgaan. Westelijk aiuateurelftal samengesteld Het westelijk amateurelftal, dat 27 april in Gorinchem tegen de zuidelijke speelt, is als volgt samengesteld: doel: Mouw (Rapiditas); achtei Bruggen (DFC) en Sjerp (Quick, Den Haag); midden: aVn Ham (Zeeburgia). Pe- (Gooi en Ten Braak (HRC); voor: Klinkenberg (Velox), Risbergen (VUC). Verhoeven (Lugdunum), De Kreek (Feijen- oord), Bult (DCG). Het zuidelijk elftal is nog niet samen gesteld. Contrarevolutionaire groep in Hongarije door politie opgerold De Hongaarse politie heeft in de plaats Komarom een contra-revolutionaii nisatie vernietigd. Volgens radio-Boeda- peat, zijn vijftien personen gearresteerd. Zij zouden hebben getracht een nieuwe staking te doen uitbreken, o, i daarna het munistisch regiem met geweld om- te werpen. De leider van de groep ls de onderwijzer Mazalin, die ook bij de opstand in oktober een leidende rol heeft gespeeld. Zi Iveren-molentoern ooi Een iets doortastender spelend Rooden burg plaatste zich in de volgende ronde van deze interessante wedstrijdenreeks door Quick Boys de kleinst mogelijke ne derlaag toe te brengen na een volkomen geljjkopgaande strijd. Voor rust hebben beide ploegen met aantrekkelijk spel en snelle aanvallen ge tracht de vijandelijke defensie te door breken, maar doelman Den Hollander van de Katwijkers en zijn blauwzwarte col lega Keereweer hielden hun doel op vak kundige wijze schoon, en de rust brak dan ook met dubbelblank aan. De tweede helft gaf een licht Quick Boys-overwioht te zien, maar de meestal korte combinaties gaven de Leidsehout- bewoners voldoende gelegenheid in te grijpen. Roodenburg dat in deze periode een iets beitere spelopvatting toonde, kon evenmin tot bepaald gevaarlijke aanvallen komen, omdait vooral Schoneveld en bestuur stelt voor de brutowinst van 126.512 als volgt te bestemmen: afschrij ving gebouwen 10.000 afschrijving kis ten- en kunstmestloods 5000; afschrijving terreininventaris 660; afschrijving em ballage 102.852; naar reserve dubieuze debiteuren ƒ8000. Het bestuur stelt de ledenvergadering voor, de algemene veilingvoorwaarden te vervangen door het zogenaamde ver koopsreglement. Chr. Wijkverpleging ♦Ter gelegenheid van het gouden Jubi leum van de Chr. Wijkverpleging Kat wijkValkenburg wordt vrijdagavond 26 april om kwart voor acht in de grote zaal van het Missiecollege aan de Overrijn eer feestelijke bijeenkomst gehouden voor dc leden. De feestrede zal worden uitgespro ken door de secretaris-generaal van hei Oranje-Groene-Kruis, terwijl daarna de Chr. reclteerclub „Ora et Labora" ui' Katwijk aan Zee zal opvoeren het karak- terstuk „Zij, die gestuurd was", van Wim Dumont Konlnginnefeest Tet gelegenheid van dc verjaardag de Koningin zullen maandagmiddag in de zaal van het Missiecollege aan de Over rijn een tweetal filmvoorstellingen den gegeven voor de kinderen vai drie lagere scholen. De eerste voorstel ling vangt om 2 uur aan en de tweede Dinsdag 30 april 's avonds om 8 uui zal op de Turfmarkt bij de Roskam eer wielerwedstrijd worden gehouden oj home-trainers. Bij de heer A. van dei Jagt kan men zich voor deelname opge- Zandbergen in de Katwijkse verdediging •lkens resofluut ingrepen. Reeds naderde het einde toen de han dige Van Weerlee op de linkervleugel hoog schot loste dat doelman Den Hol lander volkomen verraste: 1—0. Wel kwam Quick Boys hierna even geducht op zetten maar Steenbeek c.s. konden toen de versterkte Leidse verdediging met "•olanen aan het hoofd toch niet mee erschalken. Beurshandel K.L.M. begint 1 mei De beurshandel in aandelen K.L.M. zal 1 mei te Amsterdam beginnen met bedrag van 15.063.000 in coupures f 100 en 1.000. Deze aandelen w overgenomen van de Staat. Het geplaatste kapitaal is 122.95 miljoen, waa 35.000 prloriteits- en de rest gewone aandelen. Tegelijkertijd geschiedt de emissie van nominaal 25 miljoen nieuwe aandelen te New York door een Ameri kaans bankierssyndicaat onder leiding de firma Smith, Barney en Co. en First Boston. Corp. aldaar in American certificates, waarvoor notering aan dc New York Stock Exchange wordt ge vraagd. Het oogmerk der emissies is niet in d« eerste plaats uitbreiding van beschikbare geldmiddelen, maar opbouw van markt en schepping van voorwaarden zo nodig met succes een beroep op de kapitaalmarkt te doen. De prijs der American certificates wordt de dag voor de uitgifte vastgesteld. Als re gistrar is aangewezen The Chase Manhat tan Bank en als transfer agent de First National City Bank of New York. Am certificates kunnen slechts toebehoren niet-ingezetenen van Nederland maar kan Nederlandse aandeelbewijzen en certificates verwisselen. OUDÉ WETERING Jaarvergadering Morgenavond om acht uur wordt in de Christelijke kleutershcool de jaarverga dering van de school gehouden. Dwangarbeid voor spionnen De Zweden Robert Folike Dametadt ei Arnold Jakobeeon zijn te Stockholm ver oordeeld tot reep. viereneenhalf en vij: jaar dwangarbeid. Zij waren beschuldigd van plannen tot verkoop van geheime documenten aan een vreemde mogend heid. In het Eykmanhui» Schuld: theologisch en psychologisch GISTEREN hébben de in het „Eyk- manhuis" te Driebergen verga derende predikanten met belangstel ling geluisterd naar de beschou wingen over het schuldgevoel, dat psijchologisch benaderd werd door dr. E. KrijgersJansen, psychiater in Den Haag en theologisch door dr. P. J. Roscam Abbing, Hervormd predi kant te Scheveningen. Dr. Krijgers Jansen behandelde het on derwerp vanuit de ontwikkelingspsycho logie, en begon met de opmerkingen, dat ontwikkeling zowel differentiatie als in tegratie inhoudt, terwijl schuldgevoel op treedt bij een tekort schieten tegenover een waarde (d.i. iet6, dat waard is nage streefd te worden). Het eerste stadium der ontwikkeling is het primair-narcistische: voor de zui geling bestaat niets dan hijzelf. Het 2e stadium is het sociale: de zich ontwikkelende mens moet zichzelf in schakelen in het grotere geheel. Schiet hij hierin tekort, dan dreigt 6traf en Het 3e stadium i6 dat der volwassen heid: Schutld is nu tekortschieten in liefde en veroorzaakt smart. Dr. Roscam Albbing begon zijn refe raat met de stelling dat terwijl de psy- oholoog speurt naar wat er in de mens omgaat, de theoloog vraagt, naar wat God over de men6 zegt. Hij ziet het ge doopte kind. Psychologisch zou spr. de erfzonde de „over-neurose" van de men6 willen noe men: wij zijn bevangen in het uiterst onbewust afweren van God, hetgeen ge paard gaat met het verdringen van Gods waarheid (Rom.). De ethische schuld wordt nu verdiept tot schuld aan God. Freud waardeerde de religie als dwangneurose (het niet-overwonnen va derbeeld), doch als theoloog mogen wij de zaak omkeren: in onze oudere als re presentant van God leren wij voor ge zag buigen om uiteindelijk voor Hem te knielen. Door de kennis van schuld t.o. de ouders (in de liefdeverhouding) moet het komen bot schuldbelijden t.o. God. TIEN JAAR BOND VAN OUD-STRIJDERS Dertig januari was het tien jaar gele den, dat ln Delft de Nederlandse bond van oud-strijders en dragers van het mo- bilisatiekruis werd opgericht. Ter her denking van dit feit zullen de landdag en de algemene vergadering van de bond op 26 en 27 april in Delft worden gehou den. Men verwacht dat ongeveer twee honderd afgevaardigden van de verschil lende districten naar Delft zullen komen. Op de eerste dag zal de drumband van de koninklijke luchtmacht een taptoe uit- van Hervormde zijde (Van een onzer redacteuren) TJET KOSTTE voorzitter ds. P. D. -"-J- Kuiper van Sassenheim enige moeite het geanimeerde vragen naar welstand, standplaats, gemeente, vrouw en kroost te onderbreken voor de opening van de gisteren en van daag te Utrecht gehouden jaarver gadering der Vereniging van Predi kanten van de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Voor het eerst mocht hij vertegen woordigers van de Hervormde Pre dikantenvereniging welkom heten in dit Gereformeerde tweedaagse pre ludium op de ,,domineesvierdaagse' van volgende week. In zijn openingsrede heeft ds. Kuipei enkele aspecten van het kerkelijk leven bezien. Dat de woorden evangelisatie" „apostolaat" thans in de kerk geen vreemde klank hebben zal mede verband houden met het feit dat de kerk in Ne derland (niet bevoordeeld meer door staatsgezag en traditie) zich haar terrein- verlies is bewust geworden. Ook in de prediking wordt gezocht naar het aanspreken van de mens van deze tijd. In kerkbouw en liturgie is een verheu- MARINIERS HERHALEN Van 6 mei tot 1 juni worden bij het korps mariniers herhalingsoefeningen ge houden. Hiervoor wordt een bataljon ter sterkte van ongeveer 1400 man onder de wapenen geroepen, hoofdzakelijk be staande uit militiemariniers. Na een al gemene instructieperiode, zullen gedu rende de tweede en derde week oefenin gen in compagnieverband worden gehou den o.a. een landingsoefening op Texel er een uitgebreide schietoefening op de Hars kamp. In de vierde week worden de herha lingsoefeningen besloten mei een alge mene bataljonoefening, tussen Nijkerk e' de Elspeetse heide. In de periode van 9 september tot 5 ok tober zal een tweede bataljon onder de wapenen komen. Academische examens WAGENINGEN, 23 drecht; C. dc Jonj Leersum; J. van N. J. de Vos. Arn Geslaagd va I. Hegemans, Do ningen; H. Jonkei Iogenleursex Ned loenmi. Roosenda hem; A. J. A. Hul- Smildc, Lceuwarde ndse landbouw: S. J. G. J D. Dorgelo, Doe tin- J. J. Ph.lif J. H. H. Wageningen. W. Dijkstra, Sleg G. J. F. Hildeb steijn, Bilthoven; M. J. M. Schret i het oog moeten houden. Groeten van overzee bracht ds. K. Hart /er van de predikanten der Christian Reformed Church die in de Canadese pro vincie Ontario deze week hun conferentie houden. J R. Wolfensberger sprak namens de Hervormde Predikantenverenlging. Hij e hopen, dat de simpele afvaardiging tot gevolg sou hebben dat belde kerken nog deze eeuw samen komen. Het is er de laatste tien jaar niet gemakkelijker op geworden. Laat once aanwezigheid hier niettemin een wolkje als eens mans hand :Un, aldus ds. Wolfensberger. Over het Oude Testament en de geschie denis hield prof. dr. Nic. H. Ridderbos uit Amsterdam een referaat. In de redactie van het Gereformeerd Theologisch Tijdschrift werd prof. dr. J. Ridderbos vervangen door prof. dr. Herm. N. Ridderbos uit Kampen. Lintjes bij overdracht laatste kustmijnenveger De overdracht en lndienststelling van de kustmijnenveger Woerden stond gis te- te Rotterdam in de belangstelling van velen, onder wie minister Stal, de zaak gelastigde van de Amerikaanse ambas sade en de burgemeester van Woerden, was omdat het schip de laatste was een serie van 32 in Nederland ge bouwde mijnenvegers volgens het „off shore procurement program", dat 26 mil joen dollar beliep. De overige zijn gefi nancierd met gelden uit de tegenwaarde- rekening. Tijdens een receptie heeft mi nister Staf een aantal onderscheidingen uitgereikt De Chief of the United States navy bureau of ships. Rear-admiral Mumma is benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaar den. Tot officieren in de orde van Oranje- Nassau zijn benoemd: kapitein-ter-zee P. A. Riedel, hoofd afdeling aanbouw mij nenvegers van het ministerie van marine Ir. J. E. Woltjer, directeur van de dok en werfmaatschappij Wilton Fijenoord en A_F^Sprey' direc*eur van de scheepswerf y/h De Groot en Van Vliet N.V. te Slik- kerveer. Tot ridder ta de orde van Oran- je-Nassau is benoemd ir. B. B. Zinkweg dnamlUeUr bij WiK<>n Fijenoord te Schte- Grote fraude verwekt opschudding in Wedde Het Oost-Groninger dorp Wedde is in opschudding gekomen na de arrestatie van de notarisklerk G. S., werkzaam op het notariskantoor Schuring. De klerk wordt verdacht van frauduleuze handelingen. In het dorp circuleren hardnekkige geruch ten dat S. zeker tachtigduizend gulden verduisterd zou hebben, doch bevestigd t« dit niet. De rijkspolitie zwijgt over de maikjen daarme® nemen de geruchten toe. wel is vast komen te staan dat de cliën ten van de notaris geen nadeel van de aan het licht gekomen verduisteringen zullen ondervinden. Ongeluk in mijn. De 27-jarige mijnwer ker H. Hartman uit Voerendaal ls giste ren in de mijn Oranje-Nassau 1 te Heerlen met zijn hoofd bekneld geraakt tussen twee stijlen op de 250-meter verdieping. Hij overleed kort daarop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7