Vier koeien het eerst op de nieuwe Koepoortsbrug 31] TANDARTSEN HEEFT DE GOEDE WIL ONTBROKEN" Aan Leidenaar danken wij de rose pracht der Japanse kers Tweede feestavond van Leidse Chr. metaalbewerkers NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 25 APRIL 1957 Feestelijke opening 'fn RoyaV veel vriendelijke woorden voor vele personen ZO GERUISLOOS DE OPENING van de Marebrug zich enige maanden geleden heeft voltrokken, zo feestelijk is het gisteravond toegegaan bij de openstelling van dc Koepoortsbrug. Herenstraat en Doezastraat waren in jubelstemming en de winkeliersverenigingen aldaar zijn erin geslaagd, voor een ingebruikneming te zorgen, die door allen, autoriteiten en de talrijke belangstellenden die de brug omgaven, wel zeer origineel werd gevonden. Op de hoek van de Herenstraat en de Eoeterwoudsesingel stond een veewagen, om half acht vier koeien bleek te ;en. die de naar hen genoemde brug eerste zouden betreden. De voorste droeg om de kop een grote krans in Ie Leidse kleuren (rood en wit) en de weede was bij het linkeroog getooid met oranje lintje. Van de feestelijkheid dit ogenblik hebben de koeien klaar- lijkelijk niets dóór gehad, want ze had- i er niet veel zin dn. hun eervolle taak volvoeren, en moesten haast over de rug worden getrokken. De tweede originele noot van deze ope- as het lied, dat de harmoniekapel 'erkmans Wilskracht voor het forum der tnodigden speelde: „In naam van Oranje, oe open de poort!" Er waren weliswaar Geuzen in de buurt, maar de vele ionderden Leidenaars stonden toch "ken- te popelen om de nieuwe brug. n men door de zeer royale breedte aast niet merkt dat het een brug is, in nemen. Toen de politie dan ook Ie afzetting had opgeheven, was er in een oinimum van tijd van de hele brug niets zien. En wat ons opviel was, dat ovelen een poos op de brug bleven 6taan. e zich ineens bijzonder gelukkig «elden. Schaar Het zevenjarige meiske Annemieke Ber- bood wethouder Jongeleen een grote chaar aan, die op een praalkussen lag blikkeren in de avondzon. De wethou- r pakte het ding haast met eerbiedige foorzichtigheid. Toen het lint in twee tukken door de wind was weggegolfd. egonnen de koeien onder hilariteit van !e omstanders te lopen. De burgemeester. Toot dierenvriend als hij is, trad de om- ranste koe tegemoet en werp haar een emoedigende glimlach toe. Werkmans Wilskracht speelde het ge- oemde lied. En alle autoriteiten stonden lp een trottoir van de brug stil te luistc- jven hun hoofden wapperden de kntallen vlaggetjes aan touwen, die de nnkeliersverendging van kant tot kant ad laten spannen. En aan de kant van de lerenstraat hing een kolossale getekende met een Koeppört als achtergrond vreugde uit te loeien. stuk werk heeft geleverd, aan ir. Boter, de wijze waarop hij voortvarendheid degelijkheid wist te koppelen, aan hoofdopzichter Barentsen en opzichter Mollenvanger, aan het technische perso- van de PTT en de stedelijke liSitfa- brieken, aan de hoofdaannemer firma Zitman, de uitvoerder Wassenaar en de huidige directeur van Gemeentewerken ir Lem. „De nieuwe brug schept mogelijk heden", zei de wethouder nog. Hij doelde daarbij onder meer op de toekomstige verbreding van de overweg tussen de Herenstraat en de Zoeterwoudseweg, die. gezien de uitbreidingen in het zuidwesten an de stad, wel urgent wordt. De heer Jongeleen richtte zich apart tot de pers. Dit zouden wij niet vermeld heb- ware het niet, dat we er graag even op antwoorden. Hij herinnerde eraan, dat de pers ten opzichte van de Marebrug so vriendelijk heeft geschreven (zeer trage gang van zaken enz. enz.), en hoopte, dat de pers nu met nadruk zo ver moge lijk zal verspreiden, dat de Koepoorts brug, enkele dagen buiten beschouwing gelaten, op tijd is klaargekomen. Wat de Marebrug betreft, hebben wij in dertijd niet anders gedaan dan de open ba- mening in de stad weergegeven, die zei dat het toch wel „schandalig lang" duurde. En wat de gisteravond geopende brug aangaat, voelen wij geen behoefte met zoveel klemtoon naar voren te brengen, dat het werk toch nog op tijd is gereed gekomen, omdat wij dat in gewone om- tandigheden ook heel gewoon vinden. En de bouw van de Koepoortsbrug i s onder gewone omstandigheden verlopen. Wan neer wij op iets normaals een accent leggen, dreigt het óngewone gewoon te worden. In RoyaV Vóór de opening hoorden wij een van ie genodigden aan een andere genodigde Tragen, of hij ook naar de kou was komen lijken. Het gezelschap zal het dus wel 'rettig gevonden hebben, zich te kunnen erugtrekken in de warme schutse van .Royal", waar vele goede woorden tot We personen zijn gericht. Daar waren onder anderen de burge- Kester en mevr. Van Kinschot, -de heer Jongeleen, wethouder van openbare wer- heer Van Schalk, wethouder van «derwijs, verscheidene leden van de had, de heer Weima, directeur van de narkt- en havendienst, ir. Lem, directeur »n gemeentewerken, de heer Dreeuws, ommissaris van politie, en de heer Ba- entsen, chef van de afdeling bruggen. Je heer Bergers heette hen namens de linkeliersverenigingen welkom. n toespraak zei wethouder Jonge- at er al lang een plan was 01 Koepoortsbrug te vernieuwen. Het kwam 'indelijk zo ver, dat ir. Boogerd, de Ure directeur van Gemeentewerken. college de opdracht kreeg, een defini te plan te maken. „Dit werk is naar mijn lening vlot gegaan", zei de wethouder .Toen er een paar dagen vorst was en ei fcchts enkele mensen werkten, werd ik «middellijk opgebeld door Iemand, die bij vertelde, dat er geen voortgang in Kot werk zat". De wethouder wees erop, nneer er nog steeds onder de grond tordt gewerkt, het wel eens lijkt, dat het «rk niet vlot. „Maar toen we eenmaal Wen de grond waren, ging het vrij vlot to vlot dan toch, dat het bestuur van d. linkeliersvereniging eigenlijk een beetj' taiauwd was, met de voorbereidingei Wor de opening van de brug niet op tijd klaar te kunnen komen." De heer Jongeleen bracht dank as Heust van Gemeentewerken, die een goed Leidse veemarkt in teken van Goed Zo Morgen zal de Leidse veemarkt niet alleen in het teken Van de handel, doch ook in dat van het gebrekkige kind staan. Op initiatief van enkele wekelijkse bezoe kers van deze markt en in nauw overleg met de directeur van Markt- en Haven dienst, zullen morgen de boeren en hande laars in de gelegenheid worden gesteld te reageren op de door Johan Bodegraven met zo veel succes geleide Goed-Zo-actie. Een eerste gift van f 25.— is voor dit doel reeds binnengekomen. Zij, die dit voorbeeld willen volgen en naar men verwacht zijn dat er velen kunnen hun gift afgeven aan een kantoor van de Ned. Middenstandsbank, dat mc genochtend is ondergebracht in Café Achtje aan de Beestenmarkt. Feestavond van de jongensclub Phebe Een schetterende fanfare opende giste ren de familiefeestavond, die door de jongensgroep Phebe van het C.J.M.V. was georganiseerd. De algehele leider van het C.J.M.V., de heer J. Boogaarts, sprak een welkomstwoord en beloofde elk wat wils in dit programma van „Voorjaars klanken". Nu, het werd een bont en gezellig pro gramma van muziek, declamatie, sketches en wedstrijden. Een bandje van jongelui speelde onder leiding van Bram Faas gezellige liedjes. Trouwens, de dirigent liet zich later zelf nog horen in declama ties. Een verhaal van de heer Boogaarts over een reis naar Amerika, werd door de imitator Willy Gijsman op bekwame wijze van de toepasselijke bijgeluiden Gelet op de naam besloot het feestcomité voor de opening de Koepoortsbrug tussen Heren- en Doezastraat vier koeien als eerste de nieuwe brug te laten betreden. Dui zenden mensen waren van deze originele ingebruikneming ge tuige. De houten noodbrug, die de last van honderden kijkers moest torsen, bewees voor het laatst zijn degelijkheid. Foto N. van der Horst Intussen weten wij ons de tolk van de velen, dóe belang hebben bij de nieuwe Koepoortsbrug, als wij zeggen, bewonde- te hebben voor de wijze, waarop vooral in dé laatste fasen aan de uitvoe ring van dit belangrijke plan is gewerkt. Geschenken Van die bewondering liet gisteravond de heer Bergers na het woord van de heer Jongeleen op velerlei wijze blijken. een ware Sinterklaas deelde hij ge schenken uit. Het begon bij burgemeester Van Kinschot cn het verspreidde zich over de gehele kring. En voor ieder had de heer Bergers een woord van welge- mde waardering. Wethouder Jongeleen kreeg in een mooi doosje zijn schaar terug de heer Lem kon voorzitter Bergers nauwelijks een hand geven, zó zwaar lag de mand met fruit hem in de armen. een heel gezellig onderonsje zijn allen wérkelijk voldaan naar huis gegaan Oud-padvinders hoorden iets over de politie De broederschap van oud-padvinders vergaderde gisteravond in de recreatie zaal van Ergon Electrc aan de Uiterste gracht. Op deze kringbijeenkomst sprak de heer E. Kronenburg over „De politie, voorheen en thans". De heer Kronenburg, die adjudant- groepscommandant van politie te Leider dorp is en lid van de broedersohap van oud-padvinders, vertelde eerst iets over de wijze van werken en de organisatie van de politie in vroeger tijden en nu. Na uitvoerig de groei van 1815 af tot het uit breken van de tweede wereldoorlog be handeld te hebben, ging spreker dieper op de huidige situatie in. De gemeente politie, de rijkspolitie en de marechaus see waren onderwerp van gesprek, even als de veertig jaar oude strijd over hel politievraagstuk, dat wellicht nu een op lossing vindt in de recente politiewet. Vervolgens gaf de heer Kronenburg een overzicht van de indeling van korpsen en hun werkzaamheden. In genstelling tot voorheen is er nu een strenge centralisatie. Ten slotte werden nog speciale diensten, zoals de rijks- speurhondendienst en de dactyloscopi- sche dienst besproken. AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Den Burcht, 8 uur: gewestelijk arbeids bureau, voorlichtingsavond over Canada. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-Or kest o.l.v. Willem van Otterloo. soliste Eugenia Zareska, mezzo-sopraan. Terrein voormalige militaire hospitaal aan Morsweg, 8 uur: blokploegwedstriid 'A-kring Leiden B.B. Schouwburg, 7.30 uur: speeltuinvereni ging „Ons Eiland", toneel, dans en muziek, opvoering o.m van „Er loopt door 't ge- Herv. Maranathakerk, Lage Morsweg, 8 uur: „Massale zangavond medew. 250 zangers, Feike Asma en anderen. Hervormd wijkgebouw Bethel, Stille Rijn 13, 8 uur: Zondagsschool „De 24 Hui zen", herdenking van 80-jarig bestaan. Hervormd wijkgebouw Het Centrum, 7.45 uur: C.J.M.V.-jongenswerk Phebe feestavond voor leden. Vrijdag Terrein voormalige militaire hospitaal aan Morsweg, 8 uur: blokploegwedstrijden A-kring Leiden B.B. Stadsgehoorzaal, 8 uur: aria- en liede- renavond van zangeres Ruth Tippett met Gerald Moore plano. Den Burcht, 7.30 uur: Selskip „Fryslan". Fryske joun, opfiering fan „De Hoger- huis-saek" fan D. A. Tamminga troch nielploech fan krite Den Haech ""oyer stadsgehoorzaal, 1.30 en 4 uur: filmvoorstelling voor de jeugd van „Wil liam heeft geluk", voor K. en O. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: vertoning in „Julius Caesar", voor K. en O Leiderdorp: dorpshuis, 7.30 uur: Leiderdorpse Chr. Oranjevereniging, „Ons Genoegen" met „Poiverientje wint de laatste slag". Schouwburg, 8 uur: Kon. vereniging „Litteris Sacrum", opvoering van „Meneer Pim komt even aan" Stadsgehoorzaal, 2,30 uur: Stichting Leidse Jeugd-actie, balletopvoering van de groep „Seapino" te Amsterdam. Feestzaal, Hogewoerd 87, 8 uur: Feest avond mondaccordeonvereniging „Mon- dorico's". Kantine Ver. Touwfabrieken Leider dorp, 7.30 uur- Stichting „De Sleutel bloem", revue „Zoek op z'n tijd wat vro lijkheid". Leiderdorp: Dorpshuis, 7.30 uur: Leiderdorpse Chr. Oranjevereniging, op voering van „Poiverientje wint de laatste slag" door toneelvereniging „Ons Ge noegen". Tentoonstelling Prentenkabinet, Kloksteeg: fototentoon stelling (tot en met 4 mei. 2 tot 5 uur, mei uitzondering van de zondagen). Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt genomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807, de apotheek Tot Huip der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060, en de apotheek te Oegstgeest, Wilhelmina- park 8. tel. 26274 C. J. van Lienden voor L.O.Z.: Kennelijk onder invloed van het tandartsengeschil was de belangstelling voor de contactavond, die het Leids Onderling Ziekenfonds dit jaar reeds voor de derde maal zijn leden aanbood, zo groot, dat één avond niet vol doende bleek en hedenavond een tweede groep belangstellenden in de grote zaal van Den Burcht verwacht wordt. veel gemopper Gisteravond werden de aanwezigen, die de grote zaal tot de laatste plaats vulden, verwelkomd door de voorzitter van het L.O.Z., de heer J. J. van Stralen. Deze uitte zijn vreugde over de grote opkomst en kondigde een medisch filmpje microben aan. Hierna was het w aan de voorzitter van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, die de aanwezi gen een inzicht gaf in het tandartsenge- Na de oorlog is de tandverzorging in niet geringe mate gestimuleerd door de voorlichting, die van overheidswege het publiek gegeven is, en een contract tussen de ziekenfondsen en de Maatschap pij van Tandheelkunde bracht een goede verzorging van het gebit binnen het be reik van iedereen. De statistieken van de laatste jaren hebben de verhoogde belang stelling van het publiek met klinkende cijfers tot uitdrukking gebracht en thans is dit vruchtbare werk door het geschil tot stilstand gekomen. heer Van Lienden merkte op, dat de goede wil bij de tandartsen ontbroken heeft, daar zij het voorstel van de minis- ran Sociale Zaken om de werkzaam heden niet stop te zetten, maar naar een >romis te blijven zoeken, afwezen. De heer Van Lienden achtte het verant woord de leden te adviseren niet, dan in noodgevallen de tandartsen momenteel te ladplegen en hij voegde hieraan toe. dat verantwoording van deze teruggang bij de tandartsen ligt. maakte een vergelijking met de toe stand in het buitenland, waar het zieken fonds meestal slechts een gedeelte van de tandarts-rekening betaalt, zodat voor velen daar van een geregelde controle geen sprake kan zijn. Spreker vertelde, dat de mogelijkheden voor de toekomst groot waren geweest, want dat de plan- om ook de meer luxe behandelingen, stifttanden, kronen e.d. binnen het van de verzekering te trekken, op het ministerie ter goedkeuring aanwezig Voorts sprak de heer Van Lienden over de volgorde van waarden, die door de iekenfondsen in acht genomen dient te worden. Een huisarts die een grotere ver antwoording draagt en wiens arbeidsveld uitgebreider is, dient een grotere belo- te krijgen dan een tandarts. Spr. zag de kwestie als een principieel geval: „De Nederlandse economie verdraagt het mo menteel niet. dat men ongemotiveerde prijsverhogingen toepast". In dit verband de heer Van Lienden de mening toe gedaan, dat de leden van N.V.V., C.N.V. K.A.B een beter begrip voor de econo mische toestand van Nederland tonen, dan de tandartsen gedaan hebben. Spr. deed beroep op de leden in deze strijd ach ter de fondsen te staan en de tijdelijke moeilijkheden Wanneer er geen oplossing mogelijk zal blijken te zijn en spreker was hier nog helemaal niet van overtuigd zal het kapitaal, dat tot nu toe aan de tandver zorging werd besteed, een andere bestem ming vinden. Spreker dacht aan een be tere verzorging voor geesteszieken, vooi chronische patiënten en gebrekkige ouden van dagen; voorts besprak hij de mogelijk heden van een meer uitgebreide verstrek king van geneesmiddelen en van inrich tingen, die ten dienste zullen staan var patiëntjes met kinderverlamming en hel spastische kind. Na een korte pauze werd de speelfilm „Het is middernacht, dokter Sch' vertoond. KANTOORMACHINES Demmenie Haarlemmerstraat 184 tëlef. 21400 Volkstuinders verhoogden de contributie In gebouw Rehobobh hield de Leidse bond van Volkstuindersverenigingen gis teravond de jaarvergadering, onder voor zitterschap van de heer A. Zaalberg. De bijeenkomst werd bijgewoond door het hoofdbestuurslid, de heer J. Mallon. Uit de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester bleek, dat de toestand van de afdeling gezond is. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter A. Zaalberg, penningmeester C. Baart en de 2e secretaris A. J. Lager- berg herkozen. Een voorstel van het bestuur om de contributie met ingang van 1 januari van het volgend jaar met 25 cent te verhogen, werd met algemene stemmen aangeno men. In de controlecommissie zal nu een vertegenwoordiger van „Ons Buiten" Bij de rondvraag werd gesproken over de regeling, van de vaste complexen, die de volkstuinder zekerheid van een stukje grond geven. De heer Wallon verzekerde dat door een groter aantal leden veel meer te be reiken zal zijn. De heer Zaalberg deelde ten slotte nog mee. dat de bloemen, die de volkstuinders jaarlijks afstaan, dit jaar aan het Diaconessenhuis en het St. Elisabeths-ziekenhuis gegeven zullen worden. Gouden jubilaris Maandag hoopt de heer L. H. Klooa uit de Acaciastraat te Leiden zijn gou den jubileum als pianostemmer in dienst van Benders piano- en orgelhandel te vieren, 's Morgens wordt de jubilaris op de zaak gehuldigd, 's Middags kan men hem thuis feliciteren. Roerig tijdvak uit Ned.-Indische P.T. T.-geschiedenis besproken De Leidse postzegelverzamelaars hebben gisteravond veel interessante dingen gehoord en gezien over de Nederlandse briefcorrespondentie in Irfdië gedurende de jaren 1940 tot 1949. De heer J. Krajenbrink hield een lezing over dit bijzondere tijdvak van de filatelie, waarbij hij enkele zeld zame exemplaren uit zijn collectie toonde. Stempels Nadat in mei 1940 alle correspondentie met Nederlands-Indië was stopgezet, werd nog één zending over Siberië doorgelaten. Korte tijd kon het Rode Kruis bemidde lend optreden, maar ook dit werd spoedig verboden. Men vond een andere uitweg via correspondentie-adressen in Amerika, maar toen ook dit werelddeel in oorlog geraakte, was ook deze verbinding af gelopen. Al spoedig kwam het oorlogsgeweld Nederlands-Indië. Alle correspondentie werd eerst verboden en daarna beperkt tot briefkaarten. Na de capitulatie var Japan werd het ook op filatelistisch ter rein in Nederlands-Indië een chaos. De extremisten hadden de allures var Japanners geheel overgenomen, onder meer de censuur. Door bemiddeling van de Rapwi en de Amacab werden afzonder lijke postkantoren voor de luchtpost in gesteld. Dit was mogelijk, omdat de vlieg- Met een hartelijk applaus werd de xylo- foongroep „Jeanne" beloond. Ook de winnaars van de ballonnenwedstrijd, die onder leiding van de heer John van de Ploeg gespeeld werd, kregen een ap plausje. De vrolijke vagebonden zorgden voor frisse liedjes en na de pauze werd de voordracht „De gestolen uitvinding' gehouden. Nu werden vijf jubilarissen met het gouden C.N.V.-insigne onderscheiden De tweede feestelijke jaarvergadering van de afdeling Lelden van de Chr. Me- taalbedrjjfsbond werd gisteravond in het gebouw „Prediker" gegeven. Ook deze stond onder leiding van de heer P. Ba- rendse, die In het bijzonder de districti- bestuurder de heer C. Jaarsma verwel komde. Deze sprak na het begroetings woord over „Doet u ook mee?" De heer Jaarsma wees naar het Hon gaarse volk, dat op 4 nov. 1956 de vrij heid dacht te herkrijgen. Een van de lea ders van de Hongaarse vakbeweging is in die tijd naar Utrecht gereisd met deze simpele vraag: „Kunt u als christelijke vakbeweging het contact met de vluchte lingen bevorderen?" Een andere vraag luidde: „Bent u bereid, een aantal cur sussen te geven?" „Zodra wij weer onze vrijheid hebben bevochten, zullen wij een christelijke vakbeweging opbouwen". De heer Jaarsma bracht een en ander in ver band met de vrijheid, die ons in 1945 werd teruggegeven. Wij moeiten zien, dat ons een taak is opgelegd, en wij moeten die taak willen volbrengen. De distriotsbestuurder be lichtte nog verschillende sociale voorzie ningen. Hij zei, dat wij ook in de alle daagse dingen iets moeten laten zien van ons Christen-zijn. Het benaderen van deze dingen kan geschieden vanuit onze diepste levensovertuiging. De Chr. vakbe weging heeft het Woord van God als De heer Jaarsma reikte vervolgens aan een aantal jubilarissen het C.N.V.-insigne uit. Zij ontvingen ook een oorkonde. Het waren de heren C. Beijer, P. A. van der Steen, Ph. Selier, A. van der Laan en C. Plasmeijer. Allien zijn 25 jaar lid van het C.N.V. Voorzitter Barendse overhandigde hun een rokertje. Voor de dames waren er bloemen. Ook nu voerde de toneelvereniging T.O.G. uit Waddinxveen onder regie van de heer K. Stuiver het stuk „De dag begint vanavond" op. De tweede feest in voor- en achtertuinen en open bare perken en plantsoenen in Lei den verspreidt op het ogenblik de Japanse kers haar zachte rose pracht. De boom op deze foto, die het perk in de Koninginnelaan tussen Lam- menschansweg en Seringenstraat siert, werd gisteren door een buiten lander zorgvuldig gefilmd. Opge togen kwam hij uit zijn wagen zet ten en de mede-inzittenden huppel den hem achterna. De Japanse kers, wier weten schappelijke naam „Prunus Serru- lata" is, hebben wij in Nederland eigenlijk te danken aan een Leide naar. Het was de Duitse geneesheer Philipp F. B. von Siebold, naar wie de Sieboldstraat is genoemd, die de boom in 1830 in Nederland invoerde. Von Siebold was ontdekkingsreizi ger en natuuronderzoeker en werkte als militair arts in Ned. Oost-lndië. waardoor hij ook in Japan kwam. Hij bracht een belangrijke collectie op ethnografische en botanisch ge bied mee naar ons land, waaronder de Japanse kers. De pracht van deze soort vormen de zachtrose gevulde bloemen, die na het ontluiken van de bladeren verschijnen. We avond werd door een deputatie van del^it zo> Von SiebQld zijn sier- Ohristelijke besturenbond bijgewoond. I kersen in z'n Japanse tuin, die hij in de omgeving van de Lage Rijndijk had, met bijzonder tedere zorg heeft gekweekt en verzorgd. Aan zijn natuur- en ontdekkings drift danken wij het, dat ook de stad enige dagen in het voorjaar een bloesemtooisel draagt, dat zelfs bui tenlanders in vervoering brengt. Klaverjastoernooi voor het Rode Kruis Ten behoeve van de bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis heeft de Leidse federatie van klaverjasverenigingen een nationaal klaverjastoernooi georganiseerd. Door het grote aantal inschrijvingen heeft men zich genoodzaakt gezien de prijzencollectie uit te breiden. Men kan nu zelfs dekens en serviezen winnen. Er wordt gespeeld in de recreatiezaal van HCW en NEM, Zoeterwoudseweg 2, op vrijdag 26 april, woensdag 1 mei en vrydag 3 mei, steeds om acht uur pre- Idee dat goud waard was Onze stadgenoot, de heer A. Z. Vermey, had in de ideeenbus van de Spoorwegen een briefje gedeponeerd met wenken tot een economischer gebruik van de lampen in de bagagetunnel van het Leidse sta tion. Dit bleek een waardevolle tip te zijn. De heer Vermey werd in klinkende munt beloond. velden Nederlands bezit 5 en postzegels had men niet; aanvankelijk was het vervoer gratis, later werd er in Nederland dan port geheven. De toestan den waren primitief. Men moest zich on der meer behelpen met noodafstempe- lingen, vervaardigd uit rubber en alleen een datum. De heer Krajenbrink had mooi demonstratiemateriaal bij zdch, waarop een echte filatelist trots en ja loers kan zijn. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jan Rudolf, z v J H Pleiter en E J Landaal; Berdina Elisabeth Maria Anna, d v Th W Schouten en A F T Thorn; Johannes Wilhelmus z v J W van Duuren en M C Broekman; Alida Mieke, D Bol en M Hulsbos; Robert Maria. J Vinkesteijn en J M Zandbergen; Ru- dolf Hubertus Maria, z v C R Hillebrand C C van Dijk; Karei, z v J van den Bosch-en M A Beekers; Pieternella Mar jan, d v N Ceinola en P S M van Velzen; Maria Cornelia, d v P Visser en M C den Berg; Geertje, d v P Visser en M C van den Berg; Comelis, z v W Brak en M Timmerman; Paulus Gregorius Ge- rardus, z v G A M Twaalfhoven en J C M Gilberts; Karei Peter, z v J van Rossen A W van Son; Peter Johannes, z v K Fidom en W M Visser. OVERLEDEN: C P van Schie, 74 j; C Kok, 73 j, e.v. S Martljn; T Kloezeman, 72 J, wed. v M Galjaard; P Verleg, 89 J. Benoeming Onze stadgenoot dr. K. H. Boers cm a en r. K. de Vries zijn benoemd tot leden »n het Historisch Genootschap. Dit ge nootschap heeft ten doel de bevordering der kennis van de geschiedenis van Ne derland en zijn overzeese gebiedsdelen en voormalige kolonleën. Onderzeedienst viert tiende lustrum Tal van festiviteiten staan op het pro gramma van de onderzeedienst die op 31 mei en 1 juni zijn vijftigjarig bestaan viert. Twee Amerikaanse, twee Engelse en zes Nederlandse onderzeeërs meren op 28 mei aan de Parkkade te Rotterdam en zullen voor het publiek te bezichtigen zijn. Er staan die dag ook duikdemonstraties op het programma. Op 31 mei geschiedt de eigenlijke herdenking op het terrein van de onderzeedienst bij het monument voor de gevallen kameraden. Daarbij zijn genodigde, reünisten en nabestaanden aanwezig, alsmede de drie mannen, die de indienststelling van de aller eerste Nederlandse onderzeeër hebben meegemaakt en erop hebben gediend. Dia avond zijn er maaltijden voor officieren, onderofficieren en reünisten. De volgend® avond viert de bemanning feest in de Rl- vièrahal. De stad Rotterdam zal de ju bilerende onderzeedienst, waarvan ka- pltein-ter-zee H. M. L. F. E. van Oostrom Soede de commandant is, op 29 mei ont vangen. Tot negen juni is in het Flevo- gebouw een tentoonstelling te zien. dia Is gewijd aan de onderzeedienst en aan verwante diensten. De walorganisatie en de boten van de dienst omvatten 840 man personeel. (Advertentie) Vergeet niet kaarten te halen voor: „KLEUREN-WONDERLAND" door Walther Benser (zie advertentie van gisteravond) met projectie van meer dan 100 verrassend mooie dia's (Grote Zaal Stadsgehoorzaal, maandag 29 april, 8 uur 's avonds). Kaarten f 0.75 bij: FOTO-CINÊ JAN WOLFSLAG Ds. J. B. F. v. KI effens, 74, Leeuwarden overleden In da ouderdom van 74 jaar is te Leeu warden plotseling overleden ds. J. B. F. van Kleffens, Hervormd emeritus predi kant. Ds. Van Kleffens werd in 1910 bevestigd te Thcsinge (Gr.); voorts stond hij te Nes op Ameland, te Tinallinge, te De Wilp (Gr.) en tc Kielwindeweer (Gr.) In 1929 bond hij zich aan zijn laatste gemeente te Hempens, waar hij 1 december 1950 met emeritaat ging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3