CHRISTELIJK „Gezangen en diepgang" Puzzel mee t3 li -LM1- Boek Mag een geestelijke zich aan de leugendetector onderwerpen Met eigen stijl :a Een dromer op pad tips Een handreikingzonder geleerden gheid In De Bazuin schrijft ds. Chr. W. J. Teeuwen, dat vaak zo gedachteloos de mooiste psal men gezongen worden. Hij knoopt daaraan een beschou wing vast over „Gezangen en diepgang". A/TOET ik dat gedachtenioos zingen zo'n gemeente maar dadelijk heel erg kwalijk gaan nemen? Och, welnee. Niemand» geloofsleven be weegt zich onophoudelijk in de diep ste diepten der profetie. Een van de grootste oud-testa- mentisohe dichters is ongetwijfeld de profeet Joël geweest. Wat liet hij ons na? Per saldo een gewel dig pinksterlied. Een profeet kan niet altijd profeteren. En wie nu meent, dat hij het wel kan, heeft niet de minste geestelijke zelfken nis. Daar heb je het nu juist. De profetische geladenheid heeft in Israël altijd haar tijden en gele genheden gehad. En het is eenvou dig ondenkbaar, dat een christen ziel deze profetische spanningen steeds zou kunnen verwerken. Ge tuige immers het gedachteloos ge zongen psalmversje. Indien wie dan ook beweren mocht, dat hij steevast met zijn ziel bij de opgegeven psalmen is, dan weiger ik eenvoudig hem te ge loven. In het geestelijk leven van de ge meente kan de boog niet steeds strak gespannen staan. Zo zal 't bij Joël zelf ook wel niet altijd ge weest zijn. Waarom dan slechts één pinksterpoëem? Het gaat er immers niet om of wij altijd wel afstoten naar de diepste diepten der profetische be waarheid kent verschillende diep ten. Wat Petrus ook al wist toen hij over de brieven van zijn ge liefde broeder Paulus sprak. Alle zee is nog geen diepzee en een oceaan is onmetelijker dan een binnenzee. Maar wat ze gemeen hebben is, dat het zeeën zijn alte- gader. TAAAROM behoeven we heus niet met alle gezangen te dwepen. Diepzeeën zijn ze niet, maar zij vertolken de waarheid naar de taal en de tijd waarin zij ontston den. En altijd valt het op dat hoe meer een gezang zich houdt aan de taal der schriften, des te die per z'n inhoud zal zijn. Moet daarom elk gezang schrift- berijming zijn? Men kent de op pervlakkige stelling: in Gods Huis niet anders dan Gods Woord. Welaan, laat ons dan dadelijk de preek afschaffen. Een verklaring van Gods Woord is nog wat anders dan het Woord zelf. En zo moet men de gezangen ook zien: ze heb ben niet anders te zijn dan verkla ring en vertolking van bepaalde schriftuurlijke gedachten en inhou den. En dan kan men honderd maal van een oppervlakkig gezan- getje spreken, maar ik vrees, dat dezelfde keurmeester het ook wel eens hebben zal over de oppervlak kige preekjes van zijn overigens zeer beminde dominee. Of vergis ik me? NEE, het gezang heeft wel dege lijk z'n plaats in het Huis Gods Op deze ene voorwaarde dan, dat het vertolking en verklanking geeft aan de waarheid en de waarachtig heid van het Woord. En al moge het lang niet de diepte bereiken van zo menige psalm, een zekere diepte bereikt het altijd. Een diep te waarop ook de eeuwen door al tijd wel wat te vangen was. Hoe menige zondaar is niet vertroost, misschien wel tot inkeer gekomen door het eenvoudige ..Jezus neemt de zondaars aan" of door Gunnings „Ga niet alleen door 't leven", dat hij dichtte om de meisjes op de voormalige Leidse katoenfabriek het straatlied te helpen afleren. Waar hij overigens niet al teveel deugd aan beleefde. In het teme rig Leids klonk zijn lied hem dag in dag uit tot vervelens toe tegen door de bovenlichten der fabrieks- ramen. En geen enkele organist deed hem in later dagen een ge noegen om tot meerdere ere des dichters juist dit gezang op zijn orgel te gaan kwelen. Het is immers, en vooral in de ze tijden, al zo heel veel gewon nen als de gemeente bij de Waar heid Gods blijft. Hoe dat bereikt wordt? Op alle mogelijke wijzen En door preken en door psalmen en door gezangen. Een preek die niet meer is dan dogmatisch pro za vertolkt de waarheid maar voor een minimaal kwantum en een ge zang als ..Wat de toekomst bren gen moge", dat geboren is in hoogdichterlijke uren van geloofs beleving en waaraan alleen maar blindemannen dat machtige slot: ..loop ik met gesloten ogen (is bid dend) naar het onbekende land" niet kunnen begrijpen, zulk een ge zang brengt meer waarheid naar voren dan een ellenlang gesprek op het huisbezoek. Laten we de dingen toch in hun verband zien. Alles komt hierop neer: dat het gewone christelijk leven in al z'n ongekunsteldheid en gewoonheid ook zijn plaats heeft in het ge meentelijk leven. Het probleem In het kerkelijk le ven Is altijd: hoe moet ik de ge wone alledagchrlsten met zijn een voudig gestemd geestelijk leven benaderen met de Boodschap? En we kunnen niet dankbaar genoeg zijn dat juist het christelijk ge zang ons een handreiking komt doen als alle mogelijke geleerde- rlgheld bezig is ons geestelijk te doen verdrinken. En dat is óók een kant van de zaak. Chr. school mag niet vreemd zijn aan deze maatschappij HONDERD jaar geleden kwam de schoolwet-Van der Brugghen tot stand. Het was dan ook geen wonder, dat de voorzitter van de Schoolraad voor de Scholen met den Bijbei, ilr. G. P. van Itterzon, gisteren op de alge mene vergadering in Utrecht, in zijn openingswoord uitvoerig herdacht wat mr. J. J. L. v. d. Brugghen en mr. G. Groen van Prinsterer voor het Chr. onderwijs in Nederland hebben betekend. Een eeuw geleden propageerde Groen de facultatieve staatsschool, terwijl hij de bijzondere school op dat moment zag als een „onmisbaar surrogaat". Van der Brugghen koos daarentegen voor de vrije school naast de openbare, al legde hij de grootste nadruk op de persoonlijkheid van de christelijke onderwijzer. „Thans lijkt ons een combinatie van beide accenten niet alleen mogelijk, maar ook hoogst gewenst", aldus dr. Van Itterzon. De plaats van de chris telijke scholen in de Nederlandse wetgeving is van eminente betekenis. Maar aan de andere kant zullen wij om onderwijzers moeten vragen, die door Christus zijn gegrepen en uit liefde voor de Heiland de jeugd tot Hem willen brengen. Schoolraad herdacht Groen en Van der Brugghen Heme pin usrverk NED. HERVORMDE KERK Benoemd tot hulppred. te Made (N. r.): J. Homan, as. em. predikant te Hulst. Aangenomen naar Brugge België (Toez.): T. H. L. Beernihk te Ouden- plj, met haar jacht, nervositeit mm ITT rr- - m urn au 16 M'71 VI m mm «Sri □J jjJËH OPGAVE PUZZEL No. 5 HORIZONTAAL: 1 Bedrog, 7 uitroep, 9 kleur, 10 familielid, 12 getijde, 13 grote bijl, 15 zangnoot, 10 mil. hoofddeksel, 17 aktieve zuurstof, 18 bijwoord, 19 land, 21 uitroep. 23 schel. 24 muziekinstru ment, 27 zangnoot, 28 paard. VERTICAAL: 2 Grondtoon, 3 drank, 4 uitroep, 5 lijkbus, 6 bevel, 7 ruiker, 8 welriekende hars. 11 slotstuk. 13 hou ding, 14 kledingstuk. 15 eenvoudig, 20 metaal, 22 vreemde munt, 24 voorzetsel, 25 gram. 26 Chin. maat. OPLOSSING PUZZEL No. 4 HORIZONTAAL: 1 Hup, 4 oom. 7 teint 8 op, 11 rob, 13 er. 14 nestel, 16 gribus, 18 en. 19 iep. 21 as. 22 aster. 24 bad, 25 VERTICAAL: 2 Ut, 8 per. 4 onbesuisd, 5 O.T. 6 spelling, 8 ion. 10 vergaan, 12 ets, 15 wit, 17 set, 20 pen, 22 Aa, 23 ra. De ontkerstening neemt ook in Neder land hand over hand toe. De onkerke lijkheid laat geen enkele kerkformatie ongemoeid. „God beware ons in deze da gen van oppervlakkigheid en neutralis me voor conflicten zoals die een e geleden tussen Groen en Van der Brug ghen bestonden, en binde ons samen de kinderen van ons volk bekend te ken met Hem, die verloren zondaars zoekt", zo besloot de voorzitter. De secretaris van de Schoolraad, J. J. Hangelbroek, gaf een overzicht van de huidige stand van zaken bij het christelijk onderwijs. „Het christelijk onderwijs in de maat schappij van nu". Hierover refereerde in de middagvergadering de heer J. W. van Hulst. Hij vroeg zich af, of de chr. school wel meegegroeid is met de ver anderde maatschappij. De chr. scholen moeten de innerlijke kracht bezitten, zich van dag tot dag op deze maatschap pij in te stellen, anders voldoen zij niet aan de hoge eisen di$ thans aan haar gesteld worden. Bij de verdediging van het chr. onder wijs wordt van niemand gevraagd de argumenten van 1857 en 1900 ontrouw te worden. Er moet op deze argumenten verder gebouwd worden, maar zó, dat ze in onze tijd weerklank vinden. Wan neer de chr. school midden in de bran ding wil staan, moet zij aandacht be steden aan de gewijzigde gezinsverhou dingen, de onevenwichtige relatie tussen kerk, gezin en school, de politieke ver houdingen in de hele wereld en de nihi listische levensbeschouwelijke beïnvloe ding van het leven. Juist In onze veranderende maatschap- Advertentie Verwaarloos ze niet die Rheumatische Pijnen- Anders kunt U straks niet meer op ol neer Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervinden en al spoedig! hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kru- schen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. VAN Dfc DAG Evangelisch commando, door ds. H. Vollenhoven. Deel II: In actie ve dienst. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Dit tweede deel van het reeds door ons aanbevolen boek van ds. Vollenho ven (was bundeling in één band onmo gelijk?) oevat een beschrijving der praktische vormgeving van de eerder als principieel noodzakelijk geschetste persoonlijke benadering van de buiten kerkelijke, zoals die in J. en E. ge schiedt. Het begint met een beschrij ving vr.n de blanco-jongere, in wiens trekken wij uitgediept enige rimpeltjes op het gezicht van een bepaald gedeel te der kerkelijke jeugd menen te her kennen. Met instemming lazen wij de gedachten rond het kampwerk, al vra gen wij ons af, of hier en daar de hoofdofficier te veel de kamptechnische mogelijkheden uit het oog verliest. Per soonlijk acht< onvoldoende Mag van een geestelijke worden geëist, dat hij alch voor een rechtbank onderwerpt aan een onderzoek door middel van een z.g. leugendetector om na te gaan, of zijn getuigenissen overeenkomstig de waarheid zijn? Deze vraag is actueel in de Amerikaanse staat Californië en het gaat om de getuigenissen van de drie geestelijken bij de strafgevangenis te San Rafael, waarin de reeds achteneenhaif jaar geleden ter dood veroordeelde Caryl Chessmann verblijft. Chessmann heeft in al die jaren twee veel aandacht trekkende boeken geschreven. De leiding der gevangenis ver bood hem het schrijven van een derde boek. maar niettemin kwam het gereed: het manuscript werd uit de cel gesmokkeld en is nu in handen van Chessmanns agenten in New York. De gouverneur der gevangenis wil thans allen, die toegang tot de dodencel hebben, aan een verhoor door middel van de leugendetector onderwerpen om de kwestie tot opheldering te brengen. De leider der geestelijken, een protestantse loonlijk achten wij het week-endkamp dominee, heeft zich reeds vrijwillig aan de test onderworpen, zijn rooms- jnvoldoende voor een goede gemeen- katholieke collega nog niet. De joodse geestelijke heeft verklaard: „Wanneer «Juptvormlng, En het 1, de yrjjf of het he, ymM |len,lr Gods nietsïo,doende hu „bbi, dierat is. I priester of dominee dan kan hij het beste zijn gewaad van geestelijke afleggen en begraven". nadrukkelijk bij de groep betrekken de verlegens wel steeds Aanbevolen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rotterdam-C. (8e pred, ol.): F. Vroon te Groningen. CHRISTELIJK GEREF. KERKEN Beroepen te St. Jansklooster: A. Ziwiep te Schiedam. Bedankt voor Zaamslag: E. Venema te Maassluis. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Sioux Center (U.S.A) K. de Gier te 's-Gravenhage. NED. HERVORMDE EVANGELISATIE Beroepen te Oostvoorne: hulppred. van Lambalgen te Vlaardlngen. Het vormingscentrum der Hervorr - - - .Kerk, het Stiftshuis te Weerselo (Tw^„- zekerheid, krijgt de chrl,lelijke echool te), krljgt gedurende de rnmermaenden opnieuw een plaats, een taak en eenieen nieuwe bestemming. De kerkvoog- functie. „In heel de schoolproblematlekden in Weerselo willen het Stiftshuis. moeten wij mee-evolueren met het gn- da< de ]aatste tijd wegens financiële te maatschappelijke gebeuren Als de moeilijkheden niet meer gebruikt werd. chr. school op dit punt stil blijft staan, |ee, andere exploitatie-opzet geven. De groeit er een mensengeslacht op, dat *>Ij i stieliting vakantie-vreugd, uitgaande van j,et wereldonweer zich enkeie grote Twentse bedrijven, zal het aldus de,gebouw nu aan werknemers voor vakan tieverblijf beschikbaar stellen. het losbreken alle grond voelt ontzinken' heer Van Hulst. EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Volg Mij Petrus, in ere hersteld, gaat Jezus volgen. Heel duidelijk is hem gezegd wat dat zal beteke nen: wanneer gij eenmaal oud wordt zult gij uw handen uit strekken en een ander zal u om gorden en brengen waar ge niet wilt Ook aan Pe- trus' leven zou het kruis een ein de maken. Hoe reageert Petrus? Och, heel menselijk: het kruis wil hij wel dragen, maar hij zoekt een medestander. De eenzaamheid die Christus in Zijn lijden te verduren had, is voor mensen te zwaar. En daarom vraagt hij w^t er van Johannes zal worden. Het antwoord is scherp: „Wat gaat het u aan? Volg gij Mij!" Scherp en bijna hard maar voor ons zo nodig. Want Christus vol gen is niet iets van met-de-stroom- meelopen, niet iets van kijken wat de anderen doen. Het is zélf ja zeggen tegen God, ook al voert Gods weg u tegen de stroom in. Maar het betekent ook dat ge u nooit eenzaam behoeft te voelen. Want naast u staat altijd de Heiland. Dat weet ge toch, chris ten? TN ONS GOEDE VADERLAND ver- toont elke politieke groepering haar eigen karakter en dus ook haar eigen stijl. In deze wetenschap zijn we ver sterkt, toen we gisteren het genoegen smaakten de algemene vergadering bij te wonen van de Christelijk-Histo- risché Unie. Een klein trekje, dat op een buiten staander misschien een vTeemde in druk kon maken, maar dat hier op een prettige manier werd „verwerkt": onder de vele voorstellen, door c.h. kiesverenigingen ter tafel gebracht, er ook een, de openingsrede van de voorzitter voor de algemene ver gadering te beperken tot een half uur. Natuurlijk vond dit voorstel geen steun; in de C.H. Unie staat men op zijn vrijheid en die vrijheid wil men ook de reeds even bescheiden als vriendelijke voorzitter van harte gunnen. Maar het voorstel was wel enigszins typerend. Dit lag er achter: men wil op de algemene vergadering het gesprek tot zijn recht laten komen, men wil de kiesverenigingen volop de gelegenheid geven naar voren te brengen wat er leeft aan vragen en COMMENTAAR Eerlijk en onthullend De V.A.R.A. had het I aangedurfd een klank- beeld over de onge- hutode moeders voor de microfoon te brengen. Het resul taat was eerlijk en onthullend. De toestanden en omstandig heden, die tot de ongewenste status leidden had men ver meden en men was uitgegaan van de situatie als zodanig. Anonieme interviewtjes leerden ori-sdat ouders soms het ver mijden van de schande hoger stellen dan het geluk van hun dochter. Een zin, die tot nadenken stemt: Het is onze verdienste niet, dat wij wettig kind zijn. RADIO VANAVOND Actie Goedzo sluit 5 juni Tijdens een gecombineerde radio- en televisieuitzending zal 5 juni'a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam het eindbedrag van de actie Goedzo bekend worden gemaakt. Men heeft voor deze slotavond de woensdag ge kozen in plaats van donderdag om ook de N.C.R.V.-uitzending van de te levisie te kunnen inschakelen. Er wordt een uitgebreid muzikaal pro- i Boekbespr; 14.50 Gevar 16.00 V d Jeugd; 17.J 18.50 De pun- 19.00 V d kleu Vollenhove, klankb. ■ijzinnig Pro- 20.00 Nws: Onbegrijpelijk Priestley is een En gelse schrijver van een dergelijke faam, dat de simpele aankondiging van één van zijn stuk- EL=.,,C. ken iedere toneellief hebber rechtop doet zitten. Daarom heeft „De Spie gel" dat onder regie van Ton Lensink gisteravond voor de A.V.R.O. op het scherm kwam ons zo teleurgesteld. Dit stuk behandelt de moeilijkheden van een helderziend meisje, dat zo in het leven van een componist is doorgedrongen, dat zij van hem is gaan houden, maar hem toch wil „overlaten" aan zijn vrouw. Het gegeven miste ont knoping en climax en krachten van reputatie als Sara Heyblom, Yda Andrea en Henk Rigters stonden er dan ook vergeefs aan te tornen. De keuze van een stuk als dit is onbegrijpelijk. 18.15 Act: 18. tjes op de 1 19.10 Geslagt.. VPRO: 19.30 Wat geloven testanten?, caus; 19.50 B< 20.05 Boekbespr; 20.10 Op zicht. bespreking v. toneelpremières: 20.20 Koorzang. VARA: 21.00 Dansmuz; 21.25 Mensen zoals wij. interviews: 22.10 Buitenl weekoverz; 22.25 Lichte muz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. caus.; 22.50 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws; .00 Gra Engeland, BBC 1 12.00 Vragenbeantw.: 12.30 Ork. iws: 13.10 15.00 Gevï pro- 16.30 Hoorsp; 15.30 Ork 17.00 V d kind: 17.55 Nws; 18.15 Stad en land; 19.00 Gevar 20.30 Gevar progr; fl als briljanten IVOROL Kerk en bedrijfsleven in Twente De stichting Textielvak in Twente gaat met predikanten en pastoors pra ten over bepaalde vraagstukken uit het raakgebied van kerk en bedrijfsleven. 69 De verte had geen bekoring meer voor hem en hij wist nu heel zeker dat hij niet zijn hele leven Lang zou kunnen omgaan met vrienden als die hij langs de wegen had leren kennen. Hij zou nu niet meer met Dirk bij de boerde rijen kunnen aangaan om de mopperaar te leren hoe hij verkopen moest. Zijn levensvisie was geheel anders geworden. Het verblijf bij zijn vriend was alleen daar de oorzaak van- Als hij terug dacht moest hij zich bekennen dat hij reeds maanden lang weggroei- de van het zwervende leven. Het begon hem te vermoeien en hij voelde zich onbevredigd. Zijn idealisme was niet anders geweest dan een ont lopen van alle verplichtingeneen vlucht in het gedroomde leven. Maar nu wilde hij gaan aanpakken en Corne lia moest hem daarbij helpen. Hij had achter haar masker geblikt en gezien dat zij daar achter een zachte vrouwelijkheid verborg. Als de zaak van Gerard in orde was gebracht zou hij aan het regelen van zijn eigen leven be ginnen. Na een hartelijk afscheid van de heer en mevrouw Hoeve ging hij oo pad voor zyn laatste voettocht langs de wegen. Hoe geheel anders zag hij de dingen nu. Hij passeerde een zware plataan, waaronder hij dik wijls had liggen dromen. Hoe zot was hij toen. Het leven vraagt actiev® mensen geen dag dromers. Toen hij de 9tad naderde werden zijn voeten trager. Zijn taak begon hem zwaar te drukken. Hij zag er geen gat in, beslist niet. Waar zou hij de woorden vandaan halen die Gerard overtuigen moesten? Aarzelend belde hij aan bij het huis van zijn vriend en voor de eerste maal voelde hij zich tegenover Cornelia verlegen toen zij hem onder zoekend aanzag. Hij Las een vraag in haar ogen, maar hij had nog niet de moed om te erkennen dat hij zich een verslagen man kon voelen- Er was nu geen dispuut aan de deur. Zwij gend ontving Cornelia hem en zwijgend liep hij naar de huiskamer, waar Cornelia bij hem kwam zitten. Niets zeker, informeerde zij. Ik heb haar gezien en gesproken. Hoe gaat het haar? Slecht, of liever het ging haar slecht, nu is zij met haar kind bij haar ouders. Met haar kindEn weer weggelo penerg betrouwbaar is zij nietspreek er maar niet met Gerard over. Dat zal ik juist wel dren. je weet met welke woorden wij de vorige maal afscheid v.an elkaar namen. Je kan jezelf wel een handvol sterren be loven. maar daarmee heb je ze nog niet. Vertel liever hoe je die vrouw ontmoet hebt. Vertellenhet was gemakkelijk gezegd, maar Cornelia had niet zo als hij tegenover een gebroken mens gezeten. Zij zou oordelen volgens de code die haar aangeleerd was en die gold in een samenleving van enkel nette men sen. Hij vreesde dat zij zidh nu weer als „de huzaar" zou gedragen. Haar oordeel zou niet onrechtvaardig maar wel hard zijn. In haar le ven was geen plaats voor zondige zwakheid. Durf je niet? vroeg Cornelia en hij meende iets van spot in haar stem te horen. Het was een uitdaging en hij vertelde alles wat hij bij zijn vriend en met de vrouw van Gerard ondervonden had. Hij besloot zijn ver haal met de scherpe opmerking: Veroordeel nu als je durft. Ik zal niet veroordelen, antwoordde Corne lia, dat komt mij niet toe. Het is niet onze knapheid als wij staande blijven waar anderen vallen. Dat is christelijk gesproken Cornelia, ik bewonder je milde houding, juichte De Dromer met zijn oude geestdrift. Glimlachend antwoordde Cornelia Van de huzaar had je andere woorden ver wacht. Die bijnaam wil ik niet meer horen, zij doet my pijnvoor mij ben je een vrouw met een groot hart. Het is al goed, maar wat denk je met dit verhaal bij Gerard te bereiken? Ik weet het niet, maar toch ga ik hem er over sprekenzonder plan..., zonder ver trouwen maar wel met een ongemotiveerde hoop op een goede uitslagik ben nog altijd de onberekenbare dromer. iWordi vervolgd.) Bachs concert voor vier piano's Bach heeft twee concerten voor 2 piano's en orkest geschreven, een voor drie piano's en een voor vier piano's. Laatstgenoemd werk, dat vanavond wordt uitgevoerd door vier vrouwelijke pianisten en een orkest o.l.u. Arthur Goldschmidt is een bewerking van het concert voor vier violen van, de Italiaanse componist Antonio Vivaldi. Bach heeft de toonaard gewijzigd en het Vivaldi-concert van h-moll naar a-moll gebracht. Doch verder heeft hij alleen de vier vioolpartijen voor vier cembalo's overgeschreven, maar zodanig dat het werk er veel mooier door werd. Het werk heeft drie delen: een zonder titel aangegeven eerste deel, dat overigens in een tamelijk snel tempo moet worden uitgevoerd, een largo als 2e deel en een allegro als 3e deel. Jos Cleber laat om tien voor tien met zyn Cosmopolitain-orkest horen hoe humoristisch de muziek kan zijn. (A.V.R.O.). Hierna volgt het ere-concert van de winnaars van de jazz-competitie 1956 1957: de Southern Mixed-up Di xie'^, de „Kees Kuyt Combo" en het „Zaans Rhytme quintet". Het donderdagavondconcert van de A.V.R.O. wordt gegeven door het omroeporkest onder leiding van de Engelse gast- dirigent Hugo Rignold. Ge speeld wordt onder meer het symfonisch concert voor piano en orkest van de in 1895 in Krakow geboren Joseph Rosen- stock. Het werk is in een laat- romantische stijl geschreven. 9 Johan Spelde speelt om tien over tien op het orgel van de Nicolai- Mevrouw Hermine Heyermans kerk in Utrecht werken van Bach en een improvisatie over ,,'k Wil U o i God mijn dank betalen". (N.C.R.V.) 21.45 Pia- 13.00 Ork 8.15 Stad 19.45 Ork i 21.00 Nws: 21.15 Buitenl norecltal: 22.15 Klankb; 23.00 Nws: 23.08 —23.13 Koersen. Engeland, BBC Light Progra en 247 m. 12.15 Lichte conc; 13.45 V d kind; 14.00 V d vrouw; 15.00 Nws en mil. ork.; 15.45 Lichte muz 16.15 Mrs Dale's dagboek: 16.30 Orgel spel: 17.00 Lichte muz; 17.45 Pianospel; 18.00 Lichte muz: 18.45 Hoorsp; 19.00 Nws; 19.24 Sportber; 19.30 Gevar muz; 20.15 Discussie 21.00 Lichte muz; 22.00 Nws; 22.15 Act caus: 22.20 Dansmuz; 23.00 Voordr; 23.15 Lichte muz: 23.55— 24.00 Nws. Brussel, 324 ra. 12.00 Ork conc; 12.30 Weerber; 12.34 Gram; 13.00 Nws; 13.11, 14.00 en 15.00 Gram: 15.15 Instr trio; 15.45 Koorzang; 16.00 Koersen; 16.02 Mu- - -t illustraties; 17.00 Nws; 17.45 Duitse les; rdr; Nwa; 20.00 Ork conc; 21.45 Houtblazerstrio: Brussel, 484 r 13.10 Ork conc; i> 16.05 Dansmuz; 18.38 Gram; 20.20 urn 22.35—22.55 Chansons. uit het buitenland i haar vader Herman Heyermans. Morgenmiddag om half drie is de Suite d'orchestre sur des Psaumes des Huguenots van Gagnebin te ho ren, gespeeld door het Omroepor kest onder leiding van dr. Walther Boer. (N.C.R.V.) Programme voor morgen Jag; 8.00 Nws 8.15 Gram; 9.00 V d zieken; auw; 9.30 Gram; 9.35 Waterst; Morgen- In het verzoekprogramma voor de ze zender wordt om twintig voor ne gen de Psalmensymfonie van Stra- winsky uitgevoerd. Het Engelse derde programma (464 Land- en 12.53 Gri tropole ork; 13.! :t; 13.00 Nws; 13.15 Me- Gram; 14.05 Idem; 14.30 15 Voordr; 15.35 Pianoduo; ..Hangplanten voor de kamer". 16.15 Gram. 16.30 Hobo en harp; toordr; 17.20 Musettemuz; 17.40 er; 17.45 V d Jeugd; 18.00 Stem- se; 18.15 Mil kapel; 18.50 ..Wachtend op een beti portage; 19.00 N' (•eringsuitz; Rub Ichting- Industriali; Rubriek ..Verklaring Een causerie over „Die Ohristlichen Grundfragen" wordt om elf uur uit gesproken voor Duitsland (363 m). Het tragische sprookje van de waternymf, die verliefd wordt op een prins, geschreven door Jaroslav Kvapil, wordt uitge beeld in de opera Rusulka, ge toonzet door Dloorsjak. Het werk is om kwart voor tien te horen voor Engeland (330 m.) TELEVISIE vanavond 1.15 Radio Filh lvaart door mdoverden- Langs wegen van 3.35—24.00 Gram. nieuws ..Testplaat", een uitzending voor en door jonge mensen. Later op de avond is er nog een directe repor tage uit een grote gieterij voor scheepsschroeven te Drunen in Noord- Brabant. Tenslotte laat Maria der Eist nog iets zien van de voorjaars- meded: 12.33 Sport en prognose; 12.50 ^roqramrr-o voor morgen "TEN EIGEN karakter en een eigen! stijl. Neem de deputatenvergade- j ringen van de A.R. Partij. Daar krij- vooral: kregen de „mannen broeders" een geduchte „deputaten- rede" opgeschoteld, waaraan men voorlopig wel genoeg had en die j alleen al aan tijd zoveel in beslag |T nam, dat de rest wel in de verdruk-J] king dreigde te raken. Vandaar dat die a.r. deputatenver-1 gaderlngen veel meer het karakter a hebben gekregen van betogingen. De algemene vergaderingen van de C.H. Unie op haar beurt hebben ^et karakter gekregen van ontmoetingen. Wij spreken geen voorkeur uit, maar zien in beide vormen wel een eigen karakter, een eigen stijl. Past die eigert stijl ook niet helemaal bij de C.H. Unie? Zij is een unie, wil een unie zijn en gaat er trots op, het te zijn. Wanneer men het op een be paald punt onderling niet geheel eens is, dan wordt dat kalm en nuchter geconstateerd en men gaat er bepaald ook niet onder gebukt. Men vraagt voor zichzelf een zekere vrijheid en die vrijheid gunt men ook aan een ander. En juist door elkaar van harte een -ruime mate van vrijheid te gun nen, daarom ook slaagt men er in, elkaar te waarderen en elkaar ook vast te houden. karakteristiek is voor deze interessan te politieke groepering. Wij durven de stelling wel aan, dat de C.H. Unie en de christelijk-historische gedach- tenwereld in hem gestalte hebben aan genomen. De gaven der vriendelijkheid er der gemoedelijkheid sieren hem; hier in liggen voor ons al verdiensten. Maar ze winnen nog aan betekenis, wanneer men ze plaatst in het kader en de sfeer van deze politieke groe pering. In het openingswoord van de heer Tilanus hebben wij voor onszelf twee opmerkingen, die ais terloops werden gemaakt, onderstreept. De eerste wat de rustige vaststelling van het feit, dat de C.H. Unie geen partij is van over dreven, opgeschroefde propaganda; de waarde daarvan acht men gering. Wij zouden er aan toe willen voegen! daarvoor appelleert zij als zodanig reeds voldoende aan belangrijke groe pen van ons volk. j£N DE TWEEDE opmerking kwam aan het slot van de openingsrede (wij zouden deze waardevolle opmer king hebben moeten missen wanneer die rede maar een half uur had mogen duren....): de christelijk-historlschen streven er naar, staat en maatschappij te helpen opbouwen naar een even wichtige samenwerking, waar sociale gerechtigheid heerst. Onze gedachten bleven haken bij dit woord „evenwichtig". Wij vonden het goed gekozen en kenmerkend voor deze politieke groepering met haar eigen karakter en dus ook met haar eigen stijl. De heer Tilanus heeft nu tegen vol gend jaar zijn afscheid als voorzitter aangekondigd. Dat dit een verlies, en een ernstig verlies, zal betekenen, is buiten kijf. Het valt niet mee, een voorzitter te kiezen voor een groepe ring, die er een eer in stelt, ook en juist in de onderlinge verscheiden heid de hartelijke eenheid te beoefe nen. De heer Tilanus is daarin ge slaagd op een wijze waarvoor de Unie hem wel veel dank mag weten. Men mag hopen, dat zij de waarden, in zijn persoon belichaamd, straks zal weten te bestendigen. De paus over de kernenergie Paus Pius de twaalfde heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de lei ders van alle landen en geloofsovertui gingen het als hun plicht moeten be schouwen dc kernenergie in dienst te stellen van de mensheid in plaats van hu; activiteit te verspillen aan een ..verschrikkelijke en kostbare wedloop de dood".

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2