Jlieume geibsctft ÖTouranf iNASSER AANVAARDT ARBITRAGE D Veiligheidsraad komt morgenmiddag bijeen Egypte wenst de vaargelden volledig te ontvangen Conferentie Grote Vier wenselijk geacht HOESSEIN GEEFT NIEUW KABINET VOLMACHTEN Algerijnen overvielen de gestrande Bergsingel Overeenstemming over zendtijd partijen? DONDERDAG 25 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0-59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10940 Bedreiging voor de Chef-red H W. J- ENSERINK CBRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken f Uxtvcf ttct H ihefcltten min telt to U^enspott vrede ZIE PAGINA 5 TIE VEILIGHEIDSRAAD van de Verenigde Naties zal morgenmiddag om half vier bijeenkomen om te spreken over het nieuwe Egyptische memorandum, betreffende de exploitatie van het Suezkanaal, dat gisteren gepubliceerd is. In dit memorandum komt Nasser in zoverre de wensen van het Westen tegemoet, dat geschillen over de toepassing van de Con ventie van 1888 aan een internationale arbitrageregeling onderworpen kunnen worden. Maar aan de andere kant eist Egypte alle vaargelden op. De Franse regering heeft, hoewel Smen vrij sceptisch was. een verzoe- Sjnende houding aangenomen tegen over het memorandum. Nasser, zo meende men, heeft zijn goede wil getoond. In Londen werd het memo randum eenzijdig genoemd en niet in overeenstemming met de „zes be ginselen", die reeds voor de Veilig heidsraad zijn geaccepteerd. Macmïllan naar. Moskou? Compensatie of andere rechten voort vloeiende uit de nationalisatie van het Suezkanaal worden bij arbitrage geregeld. A Opvallend is dat in het memorandum geen enkele garantie wordt gegeven, dat het Suezkanaal geen voorwerp mag zijn i de politiek van welk land ook. Naar nomen wordt wil Engeland nogmaals trachten, de zes-principes van de Veilig heidsraad door Egypte te doen aanvaar- Het jongste memorandum van de Egyp tische regering herhaalt, dat de Conventie onvoorwaardelijk wordt onder schreven. Geschillen over de interpretatie van dit verdrag zullen worden opgeli In de geest van het handvest van de Ver enigde Naties en kunnen worden voi legd aan het Internationaal hof van justl- de uitspraak bindend is. Geschillen over overtredingen be dens de doorvaart van het Suezka moeten worden voorgelegd aan het Egyp- isch gezagsorgaan. Wordt geen oplossing gevonden, dan zal een onpartijdige arbi- ge beslissen. Deze arbritage wordt uit geoefend door een commissie van drie: vertegenwoordiger van Egypte, van hei waarmede het conflict ontstaan ij n onpartijdige derde, aan te wijzen door de beide betrokken landen in over leg. Kan men niet tot overeenstemming deze derde komen, dan wijst de pra- lident van het Internationaal hof deze Jongens stichtten per ongeluk pakliuisbrand De Amsterdamse politie heeft gisteren de veroorzakers van de enorme pakhuis- brand op Wittenburg opgespoord. Het zijn twee jongetjes van zeven e jaar oud, die een vuurtje stookten tegen de deur van een van die magazijnen. Van opzettelijke brandstichting is geen sprake geweest, dus is het bij een verhoor ge- Kantoorhouder bouivde zelf postkantoor PTT te Zoutelande, de heer K. Wouters, is het probleem van het plaatselijke postkantoor daar uit de wereld geholpen. 't Was al jarenlang veel te klein, daar waren de dorpelingen het met de vele badgasten roerend over eens. De klaagliederen van de kan toorhouder schenen echter langs de lange weg naar Den Haag te ver zwakken. Tenslotte besliste men van hogerhand: Zoutelande zou geen nieuw postkantoor kragen. „Dan la; zelf c sprak de kantoorhouder, en hij voegde de daad by het woord. In de afgelopen maanden verrees ge stadig het kantoor annex woon huis. Nu is het klaar en op elke eerste van de maand krijgt de heer Wou ters prompt met zijn salaris de be dongen huurpenningen, want de PTT was direct bereid het kantoor te huren. En zo is alles tot volle tevredenheid van alle party"en op- Vaargelden De vaargelden moeten bij vooruitbeta- ing voldaan worden. De heffing geschiedt 'olgens de op 29 april 1936 gesloten over- eenkomst tussen Egypte en de voormalige maatschappij. Verhoging der tolgel den mag niet meer dan één procent per jaar bedragen. Een kwart van de vaar gelden wordt gereserveerd voor de ont wikkeling van het kanaal en vijf procent t aan de Egyptische regering afge- In het memorandum wordt dank gezegd in allen, die hebben bijgedragen tot een snelle ruiming van het Suezkanaal. Aardschokken in Iran eisen doden In Iran zijn 31 personen om het leven gekomen ten gevolge van hevige aard schokken, die bovendien overstromingen veroorzaakten. De eilanden van de Griek- Dodekanesos langs de kust van Tur kije zijn getroffen door enkele s hokken, welke het hevigst gevoeld en op Rhodos en Kalymos. Er vielen geen slachtoffers. Ook op Cyprus, in Israël en Kairo wer den aardschokken gevoeld. De seismograaf van het K.N.M.I. ii Bilt hebben gisteravond om kwart acht en vanmorgen om half vier sterke aardbevingen geregistreerd, waarvan de haard vermoedelijk op 2700 kilometer af stand lag. K.L.M. is tweede luchtrederij TEN aanzien van de totale gevlogen afstand en vervoerde vracht is de K.L.M. de tweede luchtvaart maatschappij ter wereld. Wat betreft het aantal gevlogen -passagierskilo meters, geproduceerde tonkilometers verkochte kilometers is zij (op basis van cijfers over 1955) derde, aldus het prospectus van de K.L.M. De capaciteit van de K.L.M. was c het eerste kwartaal van 1957 vijf pro< hoger dan vorig jaar. De produktic steeg 18 procent, dank zy intensiever gebruik van de beschikbare capaciteit. De be ladingsgraad was 57.6 pet., tegen 56.6 pet. In dezelfde periode van 1956. voerskosten stegen 25 pet. Staat van beleg afgekondigd linkse partijén, hebben hun uitwerking niet gemist. Na een langdurige vergadering, die geen overeenstemming opleverde met de politieke par tijen, heeft de regering van Hoessein Khalidi besloten haar ontslag in te dienen. Onmiddellijk na het aftreden van de regering heeft koning Hoes sein Ibrahim Hasj em belast met de vorming van een nieuw kabinet, dat reeds vanmorgen werd bekendgemaakt. Hasjem is premier en minister van justitie. De eerste daad van de nieuwe regering is volgens radio-Kairo ge weest, het ontbonden verklaren van alle Jordaanse politieke partijen. Op het ogenblik dat het kabinet be sloot af te treden, was hel leger de toe stand in het land meester. De militairen hielden de voornaamste punten ln de hoofdstad Amman bezet. Voor het de partement van premier Khalidi demon streerden gistermiddag ongeveer 3000 links georiënteerde stakers, die het af treden van het kabinet eisten. „Sterker dan ooit" Koning Hoessein heeft gisteren in een gesprek met vier Amerikaanse corres pondenten gezegd, dat het internationale communisme de schuld is van de moei lijkheden in zijn land. Over de incidenten in het leger zei Hoessein, dat sommige Jordaanse politieke partijen, gesteund door het buitenland, hebben geprobeerd zich in het leger in te dringen. De officieren en manschappen, hadden 'deze plannen echter gedwarsboomd. Ko- Fransen verjoegen rovers LI MAAR EERST in de afgelopen nacht be kend is geworden, hebben Algerijnse opstandelingen twee dagen geleden ge tracht, het op 16 kilometer van Philippe- vllle gestrande Nederlandse kustvaartuig Bergsingel uit Rotterdam te overvallen Onder het uitstoten van oorlogskreten, vurend met geweren en mortieren, kwa men zjj 's nachts uit «hun schuilplaatsen om het scheepje te plunderen. De Fransr torpedojager Kabyle was zo actief, dat de rebellen hals-over-kop de vlucht na men. Daarna betrokken Franse mariniers ■tellingen op het strand. De Franse militaire autoriteiten had den de torpedojager opgedragen, de wachl te houden, terwijl de Deense sleepbool Svitzer (onderweg van het Suezkanaal laar Rotterdam) pogingen deed, de Berg- ingel van de klip af te krijgen. De Al gerijnse rebellen hadden in de nu 29 maanden durende strijd nog nooit bui tenlanders aangevallen, evenmin als een schip. Maar ditmaal scheen er een wil lige prooi op drie meter van het strand Toen de opstandingen kwamen opzet ten. gaf commandant Van de Walle de sleepboot opdracht, uit de weg te gaan opdat de torpedojager gebruik zou kun nen maken van haar geschut. De rebel len zagen dit en vluchtten terug in de Men hoopte het gestrande schip van- laag vlot te krijgen en het naar Philippe- ville te slepen. In Rome heeft gisteren prinses Beatrix de winnaar van 't inter nationale springconcours om de Palatinoprijs, de Franse kapitein B. de Fombelle, de beker uitge reikt. Winnaar van het spring concours om de Esquilinoprijs werd de Fransman G. Lefrant, die de beker uit handen van prins Bernhard ontving. Met prinses Armgard woonden Prin ses en Prins de hele dag het internationaal concours- hippique bij. (Ass. Press Telefoto Nu ook landbouw vrijaf op Koninginnedag De hoofdafdeling sociale zaken van he Landbouwschap heeft alle individuen werkgevers en alle combinaties van werk gevers in de agrarische sector aanbevolei op Koninginnedag, voor zover het werk zulks toelaat, aan de in hun dienst zijnd- arbeiders vrijaf te geven en deze vriji dag niet in mindering te brengen op d. vakantie van de arbeiders. ning Hoessein verzekerde, dat hij aanhangers sterker dan ooit tevoi :owel door het leger als het volk. Het leger stond als één man achter hem. De grens met Syrië is gisteren geslo- en. Deze maatregel was een volkomen ■errassing voor de Syrische autoriteiten, aldus radio Damascus. Mogelijk wordt de grens bewaakt, om generaal Noewar, de oegere bevelhebber van het Arabische legioen, te verhinderen met een „bevrij dingsleger" het land binnen te trekken Staat van beleg Vanmorgen heeft de Jordaanse radio medegedeeld, dat de staat van beleg is afgekondigd en d: Amman, Jeruzalem, Irbed en Ra- mallah een uitgangsverbod is afge kondigd. Koning Hoessein heeft via de radio e beroep gedaan op het volk zich kalm houden en demonstraties te staken. Volgens Israëlische luisteraars deed ko- ing Hoessein een verbitterde aanval op de vroegere Jordaanse regering onder ieiding van Naboelsi. Dit kabinet zou chards. de afgezant van president Ei taower hebben uitgenodigd, terwijl de ko- tg hiertegen was. De koning waarschuwde, dat hy de :uwe regering volledige volmachten had gegeven en dat een ieder, die de vrede verstoorde, streng gestraft zal wor- Langs de gehele grens, speciaal langs die met Syrië zyn speciale maatregelen genomen. Misdaden in V.S. nemen toe Het aantal misdaden is in de Verenigde Staten in 1956 met 13,3 procent gestegen vergeleken by 1955. Zesenveertig procent der gearresteerde bedryvers was nog geen achttien jaar. Er werden 12.620 moorden begaan en voor 440 miljoen schade be rokkend. Deze cyfers werden gepubliceerd door het Amerikaanse federale bureai Grote groepen demonstranten trokken gisteren door het cen trum van Amman. Op verschil lende plaatsen kwam het tot botsingen met de gewapende politie, die trachtte de betogers te scheiden. Nieuwe gouverneur te Willemstad De nieuwe gouverneur der Nederlandse Antillen drs. A. B. Speekénbrink is teren tezamen met zijn echtgenote boord van H.M. Van Speyk te Willemstad op het vlaggende Curasao aangekomen. Tevoren was hij verwelkomd op Aruba, waarheen hij zich per vliegtuig uit New York begeven had. Vliegtuigen van de marineluchtvaartdienst begroetten hem op Curacao. T~VE ENGELSE PREMIER Macmillan zou vandaag met Winston Churchill dineren en met de ex-premier vermoede lijk van gedachten wisselen over de laat ste brief van premier Boelganin. Macmil- zlan zou Churchill polsen over de wen selijkheid. de Russische uitnodiging voor een bezoek aan Moskou te aanvaarden. Het is bekend, dat Churchill vast gelooft in de waarde van persoonlijke contacten tussen staatshoofden. Niet alleen de uitnodiging, maar ook de vraag of de brief va-n Boelganin wellicht een inleiding is van een Russisch v stel tot een topconferentie van de Grote Vier, zal worden besproken. Het doel van een dergelijke conferentie zou zijn, eer eind te maken aan de atoom-bewape ningswedloop en de consolidatie van de wereldvrede. In het Westen ziet men niet direct het nut van een samenkomen van Boelganin. Macmillan. Eisenhower en Mollet in, maar er gaan steeds meer stemmen op voor het houden van een conferentie van de Grote Vier. Een aantal mogendheden, waaronder Japan, zijn voorstanders van deze idee, omdat zij zich ernstig bezorgd maken over kernproeven. Gezien de gespannen toestand in het Keizerlijk paar van Iran naar Zwitserland De sjah van Iran en keizerin Soraya zullen zich eind mei in Zwitserland aan een medisch onderzoek onderwerpen, ten einde zich zekerheid te verschaffen ten aanzien van de mogelijkheid hun kinder loosheid op te heffen. De sjah heeft uit zijn eerste huwelijk een dochter. Hij trouwde in 1951 met Soraya. Het keizerlijk paar zal voor hun Zwit serse reis een officieel bezoek aan Spanje brengen en na hun verblijf in Zwitserland een maand naar de Franse Rivièra gaan, waar de sjah een prachtig jacht heeft ge kocht. Spionage voor NAVO in Tsjechoslowakije In Praag is een spionage-organisatie ontdekt, die volgens Tsjechoslowaakse autoriteiten, rechtstreeks werd geleld door de NAVO. Een lid van de groep, de Tsjechische arts dr. Josef Maier, is ge arresteerd. Hij zou economische en poli tieke inlichtingen hebben verstrekt aan een hoge officier van de NAVO, die als diplomaat naar Praag was gekomen, doch inmiddels weer vertrokken is. Er zijn, aldus de bekendmaking, verschillende vijandeiyke agenten in Tsjecho-Slowa- kije werkzaam. Zy zouden hun instruc ties krijgen uit de Westeuropese plaat sen, waar NAVO-eenheden zijn gelegerd. Midden-Oosten hebben ook enkele Azia tische landen druk uitgeoefend voor het houden va-n de topconferentie. Ook vooraanstaande leden van de Britse con servatie partij en de Labour partij, voe len veel voor een persoonlijk contact tus sen de staatshoofden. Reconstructie had dodelijke afloop Tivee politieinspecteurs schoten zichzelf neer In het Waalse dorpje Quaregnon, bij Bergen, heeft zich een vreselijk drama afgespeeld. Bij het jiaar bed gaan, legde Charles Gallez, inspecteur van politie, :ijn dienstrevolver naar gewoonte naast ijn bed op een nachtkastje. Blijkbaar vas hij vergeten het wapen op „veilig" te stellen, met het gevolg, dat een schot af ging, toen hy de haan aanraakte. De ko gel drong achter het linkeroor zijn hoofd binnen. De toestand van Gallez Is zeer ernstig. Op precies dezelfde manier speelde zich korte tijd later in Quaregnon een tweede ongeluk af. Een collega van Gallez, Henri Soupart, werd daarbij gedood. Vermoede lijk heeft Soupart zijn vrouw willen uit leggen, hoe de zaak-Gallez zich moet hebben afgespeeld. Hij deed de bewegin gen -van zijn collega na en vergat even eens, dat zijn wapen niet op veilig stond. Een kogel trof hem dodelijk. Worden terugkerende gevluchte Hongaren gefusilleerd In de raadsvergadering van Voorburg heeft burgemeester dr. J. W. Noteboom gisteren medegedeeld, die morgen bezoek van een Hongaarse dame te hebben ge had, die werkzaam is onder de H on gaar- vluchtelingen. Deze had hem verteld, dat ook de Hon garen die thans in Nederland vertoeven, worden opgeroepen naar hun land terug te keren. Zij had echter uit zeer be trouwbare bron vernomen, dat de terug kerende Hongaren bij de Hongaarse grens worden gearresteerd en daarna gefusil leerd. Staart èn baard OP BASIS VAN VRIJWILLIGHEID TS ER op het gebied van (partij)po- litieke uitzendingen overeenstem ming op basis van vrijwilligheid te verwachten tussen partijen en om roepverenigingen? Men zou het mo gen afleiden uit wat de heer H. Kik kert gisteren heeft gezegd op de jaar vergadering van de C.H.U. te Am sterdam (zie pag. 5). In radiokringen, die wij voor nadere informatie op belden, geloofde men ook wel, dat vrijwilligheid de basis voor overeen stemming zou scheppen, hoewel er op de weg naar verwerkelijking er van nog wel enige struikelblokken van formaat liggen. Ilct is begonnen met de aanvraag van de VVD om zendtyd. onafhankeiyk van enige omroepvereniging. Zou de minister, die daarover reeds advies vroeg van de radioraad, dit toestaan, dan zou dit uiter aard vérgaande consequenties hebben voor de houding der andere politieke partyen. Men zal zich kunnen voorstellen, dat het vrijwillig afstaan van zendtijd mogelijk verwante) politieke partijen de omroepverenigingen liever is dan door de minister opgelegde regeling. Men toonde zich daartoe wel geneigd, maai de WD volhardt voorlopig in haar hou ding dat zij eigen zendtijd wil en niet die door een omroepvereniging wordt afge- FAGERHOLM VERSLAGEN IN FINSE SOCIALISTISCHE PARTIJ "6-jarige Vaino Tanner, die met 95 tegen 94 stemmen gekozen is als leider van de socialistische party. Tanner was reeds van 1919-1926 voorzitter van de socialistische party. Gedurende de oorlog met Rusland was hy in 1940 minister van buitenlandse zaken. Op aandringen van Rusland werd hy in 1945 verantwoordelijk gesteld voor het deelnemen van Finland aan de Twee de Wereldoorlog aan de kant van Duits land. Hy werd tot vilf en een half Jaar dwangarbeid veroordeeld. Toen het duidelijk werd, dat Tanners in vloed in de socialistische party, de op een na sterkste van Finland, steeds toe nam en een voorzitterszetel hem waar- schijniyk wachtte, hebben de Russische bladen een krachtige campagne tegen hem gevoerd. Tanner echter antwoordde dat in een onafhankelijk land iedere partij vry is haar eigen beslissingen over haar eigen zaken te nemen. De vergadering waarin Tanners be noeming een feit werd had een drama tisch verloop. Een deel van de aan wezigen liep weg- Premier Fagerholm heeft onmiddellijk na de uitslag van de stemming doen weten, dat hij uit het hoofdbestuur van de partij zal treden. Er bestaat volgens waarnemers een grote kans, dat Fager holm als premier zal aftreden. Het is niet onmogelijk, dat de benoe ming van Tannor een scheuring zal be tekenen in de Finse socialistische partij. morgen te Boedapest bekendgemaakt. partijen wil afstaan, als ze allemaal voor de AVRO-miorofoon komen. Ten slotte is er nog de vraag, wat de omroepverenigingen vrijwillig zullen en willen doen, ook indien de regering zend- tyd beschikbaar stelt. Men kan aannemen, dat de VARA daarbuiten ook wel met po litieke uitzendingen zal doorgaan, welk voorbeeld dan vermoedelijk door de deren zal worden gevolgd. Hoe het ook zy, het laatste woord in deze kwestie is bepaald nog niet gesproken. Zwitserse banken beschuldigd Een grote particuliere bankinstelling In Zwitserland heeft gisteren ontkend, te hebben getracht Amerikaanse. Canadese en Nederlandse wapenindustrieën onder communistische controle te brengen. Louis J. Lefkowitz, procureur-generaal van de staat New York. betoogde dinsdag dat twee Zwitserse financieringsmaat schappijen voor personen achter het IJze ren Gordijn probeerden meerderheids- pakketten op te kopen in de aandelen kapitalen van westerse wapenbedrijven Lefkowitz noemde „Ferrier and Lullin and Co" en de „Soclété Anonyme", Hersenspoeling voor Nagy Anna Kethly, de voormalige Hongaar; minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren ln Londen gezegd, dat de Hon gaarse ex-premier Imre Nagy, die tijdens de Hongaarse opstand ten val kwam er later door de Russen naar Roemenië werd gedeporteerd, waarschijnlijk een „hersen spoeling" zal ondergaan om hem misda den tegen de staat te laten bekennen. In de Hongaarse stad Tab zijn negen leerlingen van middelbare scholen gear resteerd, wegens het verborgen houden van wapens en het oprichten van een Ille gale organisatie. Begin mei zal het Hon gaarse parlement voor het eerst sedert de vorige zomer weer bijeenkomen. In oktober werd de zitting uitgesteld in i band met de opstand. De vroegere vooraanstaande leider de Hongaarse communistische party oud-minister van defensie Mihaly Far is tot zestien jaar gevangenisstraf ven dceld wegens „ernstige inbreuken op wet tydens zyn amhtsperlodi Deze foto van de komeet Arend-Ro- land maakte de Britse astronoom dr. R. L. Waterfield in zijn observatorium te Ascot in Berkshire. Een ongewoon verschijnsel levert de sterk ontwikkel de „baard" op, die naar de zon wijst in tegenstelling tot de staart die al tijd van de zon af gericht is. De ko meet is ongeveer 5 miljoen mijl van de aarde verwijderd en heeft een bere kende diameter van 40.000 mijlen, drie- en-half keer groter dan die van de aarde. De staart en de baard zyn ieder vijftien miljoen mijlen lang. HET WEER IN EUROPA i III tl :l windstil 9 WEERBERICHT Vrij koud De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige noord oostelijke wind. Dezelfde a als vandaag of iets hogero. om 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1