Bij Sikkens te Sassenlieim werd glanzende bron aangeboord WERKNEMER HEEFT GEEN RECHT OP WINST' Prof. Dijk stelt de ouders in gebreke IIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 25 APRIL 1957 Van verfraaiing via bescherming naar veredeling nSTERMORGEN TIEN VOOR TWAALF drukte de directeur-generaal 7 voor de industrialisatie, dr. E. L. Kramer, in het wijde fabriekscomplex Sikkens Lakfabrieken te Sassenheim op een knop; sirenes begonnen loeien, machines gingen draaien, karretjes kwamen aangereden; het euwe complex, dat de uitbreiding van deze fabriek voorlopig voltooit, was (icieel geopend. hebben rich thans veelal gelieerd en dere 1939 ging te Sassenheim de eerste al in de grond, die be9temd was voor de fabriek van Sikkens. Dere fabriek kon reeds op een indrukwekkend ver- terugzien, want in 1792 werd de branderij in Groningen opgericht, rgelijkt men echter de ruim anderhalve tot 1940 met de 12 jaren, die na oorlog verlopen zijn. dan krijgt men Indruk, dat het laatste dozijn meer tot faam van de firma heeft bijgedragen de 148 Jaren, die daaraan vooraf zijn [aan. n de na-oorlogse jaren werd de pro- ttie verviervoudigd en de bedrijfs- mte te Sassenheim verdrievoudigd, jvens werd samenwerking aangegaan It bedrijven, die tot de Sikkensgroep groeiden en ten slotte onderging het Idukt een verandering, die de evolutie ;euw daarvoor verre achter zich t Deze verandering van het produkt niet alleen in vorm, maar ook in toe- werd uiteengezet door de ■vangend directeur, ir. A. van lel, die de talrijke genodigden in de rgenuren welkom had geheten, ferf zo legde ir. Van Drlel uit eerst uitsluitend aangewend ter [fraaiing. De volgende fase was be- srming en het laatste stadium al- tot op dit ogenblik ia „verede- teredeling" van het produkt wil la ken, dat men b.v. papier door middel lak „plastieke" eigenschappen geeft; relfde kan men doen met hout, ijzer. laarnaast zette ir. Van Driel uiteen, het aanbrengen van de lak ook een le ontwikkeling in de laatste jaren te i geeft. Een der nieuwste vindingen, tijdens de rondgang werden getoond, het lakgordijn. waardoorheen het te ken onderwerp geschoven wordt recteur drs. A- M Mees, die hierna woord voerde, schetste met enkele re lijnen de ontwikkeling van het ijf en vestigde de aandacht op de gelijkheden, die In de lakfabrikage uilen. Verf is al sinds lang geen een- dsprodukt meer. maar wordt afgestemd de doeflen, waarvoor ze bestemd is. kleine bedrijfjes van vóór de oorlog mengang heeft onder meer het weten schappelijk onderzoek naar de mogelijk heden van het produkt vergemakkelijkt. Belang Een hartelijk woord van dank sprak de directeur tot overheid en bedrijfsleven, die na de oorlog de laklndustrie een kans gegeven hebben zich te ontwikkelen. De heer Kramer wees. voordat hij de offici ële opening verrichtte, op het belang, dat de Nedertandse economie bij de lakpro- duktle heeft Twintig procent van de Ne derlandse produktle wordt uitgevoerd en hiermede staat Nederland aan het hoogste uitvoerpercentage ter wereld. Ook vele andere industrieën zien hun mogelijk heden uitgebreid door de ontwikkeling der lakindu9trie Hij herinnerde in di verband aan de woorden van Henri Ford. I boord. Vooraanzicht van het bedrijjs- complex van Sikkens N.V. te Sassenheim met het nieuwe fabrieksgedeelte. die een eeuw geleden zei: „Ieder soort auto kan ik bouwen wanneer hij maar zwart mag zijn!" De officiële opening werd gevolgd door een rondgang met demonstraties, waarna de genodigden onder wie de burge meesters van Sassenheim. Leiden ei Oegstgeest. Jhr. mr R. Sandberg var Boelens. jhr. mr F. H van Kinschot er de heer H. L. du Boeuff bevonden eet lunch werd aangeboden. Tijdens dez« lunch werden van verschillende 'zijden felicitaties aangeboden. Burgemeester Sandberg van Boelens, wiens gemeente wel zeer nauw betrokken is bij de groei van de fabrieken, beklemtoonde in een geestige toespraak de band van vriend schap, die de gemeente met Sikkens ver bindt, een vriendschap, die zo zei de burgemeester getekend wordt door de gepeperde brieven, die men elkaar op gezette tijden zendt. En tussen al deze bedrijven door w de nieuwe machines al op volle kracht met de produktie begonnen. De ma in overall lieten de feestelijkheden langs zich en de glanzende lak in de bussen jtromen een nieuwe bron was aange- NIEUWS VAN Sclioolvoetbal met succes voor S.heim Begunstigd door fraai voorjaarswc zijn dinsdag de schoolvoetbalwedstrijderi gehouden. Hier volgen de uitslagen. Eerste elftal R.RK. jongens 'Lissetwee de Visserschool Sassenheim 3—0, senioren Dom Savio Lissesen. Visserschool 02, tweede elftal Pancratiusschool Sassenheim rste Ned. Herv. school Sassenheim 01. Door een fout bij de Herv, school erd Pancr. winnaar. R.K. HBS Lissejun. D. Bosco Sassen heim 01. Willibrordus8chool LisseVis serschool (lag. scholen) 03, senioren D.B. sen. D.S. 2—0, tweede elftal D.S.—twee- Wilhelmusschool Lisse 12, St. Nico- laasschool Warmondeerste elftal Pancr school 02, eerste elftal Visserschool— eerste Wilhelmusschool 10, tweede elf tal R.K. jongens Lisse—elftal Pancr 2—0. Middags traden de winnaars tegen el kaar in het krijt. Visserschool sen.D.B. sen. door D.B. gewonnen (sen.-wisselbe- ker), R.K. jongens Lisse eerste elftalD.B. Nieuws van en voor Voorschoten ubilerend Rouwkoop liad feestavond een geheel gevulde Stadsgehoorzaal Leiden heeft de sportvereniging Rouw- glsteravond het zilveren jubileum !rd met een vrolijke feestavond, ver- 1 door het cabaret van Gé Hofenk medewerking van Cees de Lange, p Last, Bep Bouwmeester, Roland gter. Co van der Heide Weima, Nick iberg, Annabella en the Chico's. voorzitter van de feestcommisle, heer J. van den Berg, verwelkomde laai burgemeester Van der Hoeven Voorschoten en diens echtgenote, de houders Schrama en De Graaf, als- 7/71 gemeentesecretaris Van Dammen begroette hij de bestuursleden van afdeling Leiden van de K.N.V.B., de rek fybalbond, de ere-leden en afgevaar- van zusterverenigingen, de Lange bracht een vlot program- aarin vooral Roland Wagter veel ces had. Voorzitter Hartogh sprak slotwoord. Postduivenwedvlucht postduivenvereniging „De Zwaluw" I een wedvlucht met oude duiven van I feel. Afstand 115.46 km. In concours 180 en, die om 9 uur gelost werden met wind. Aankomst eerste duif 10.31,13 snelheid 1265.80 meter per minuut. te duif 10.38,51 uur. snelheid 1166.20 per m. prijzen werden als volgt behaald: o 1, 2, 13, 15, 21, 34; Fr. Hendriks I, 25, 31; P. d. Haens 4, 10, 14, 17, 6; C. Zwaan 5; G. L. Schrijvers 6, 29; «i Ewijk 7; P. N. van Wissen 8, 9. 11; OEGSTGEEST Burgerlijke stand iboren: Johannes Theodoras Maria der Meer en A. van ien; Johanna Cornelia Jacoba, d. van Zuidhoek en W. C. van Velzen. •dertrouwd: A. Mandemaker, 23 jaar, erdam, en P. van Tol, 20 jaar; D van Tooren, 80 jaar. Leiden, en M. A. der Blij, 27 jaar; J. A. E. Niemeijer, Amsterdam, en N. A. Jungerius, P. C. van der Meij, 34 jaar en J. oond, 32 jaar, Leiden, trouwd; E. A. Hazes en A. van der 6 jaar; G. G. J. A. de Graaf 16. 19, 28, 33; K. I. Waasdorp 18, 20, 24, 26, 30; M. Wolleswinkel 22; van Klaveren 27; F. C. van Heusden 36 Burgerlijke stand Geboren: Albertina d. v. T. Borgers E. G. Klopman, woonschip liggende ach ter Valkenburgseweg 34; Constance An- drée Louise, d. v. A. Oosterbaan en E. C. Mulder, Raadhuislaan 9; Hendrlka Maria d. v. F. J. Angenent en G. J. M. Beuningen, Fred. Hendriklaan 32; Aleida Gerarda d. v. L. Bruinsma en B. Kraaije- veld, woonschip liggende aan de Molen laan; Elisabeth Andrieske Catharine d, v. J. C. Groenewegen en A. E. van der Lin den, Fred. Hendriklaan 16. Ondertrouwd: Hendrik Jongkind te Wassenaar en Jacqueline Elize van Beek; Willem Albertus Verplancke en Wilhel- mina Theodora Maria Spiegeler; Benito van Bronckhorst te Eindhoven en Mariet ta Noordhoorn. Gehuwd: A. Mol en A. M. M. van Amerom; L. van Barneveld te Wassenaar en S. Zuijderduin. WOUBRUGGE De teraardebestelling van ds. Schinkel Over de teraardebestelling van ds Schinkel, m leven Hervormd predikant alhier, werd ons meegedeeld, dat de kist met het stoffelijk overschot van de pre dikant morgenmiddag tussen half 1 en 1 uur opgebaard zal 6taan ln het gebouw Immanuel. Om 1 uur volgt een rouw dienst in de Hervormde kerk en daama is de begrafenis op de algemene begraaf plaats aan de Kerkweg. LEIDERDORP Gouden huwelijk Voor het echtpaar Zandbergen aan de Hoogmadeseweg zijn de bruidsdagen inge gaan. Ze zijn op 14 mei vijftig jaar ge trouwd. De bruid komt uit Haarlem en de bruidegom uit Zoeterwoude. De heer Zandbergen heeft eerst een kruideniers winkel gehad en werd later postbode. Na een dienstverband van 35 jaar werd hij in 1948 gepensioneerd. De bruid is 75 jaar en haar man 73. Beiden zijn nog goed gezond. Uit dit huwelijk werden zes kinderen ge boren. Er zijn 17 kleinkinderen. EN VOOR LISSE Jun. 02, tweede elftal Wilhelmus—eerste Visserschool 03, lagere school tweede elftal Pancr.—lagere school Visserschool 32, eerste elftal lag. school Pancr.twee de Lisse 32. D.B. jun.—jun. Visserschool door laatstgenoemde gewonnen (jun.-be- ker), tweede elftal Pancr.eerste elftal Pancr. 1—3 (eerste elftal de beker). Sas senheim ging met de drie wisselbekers De kampioenen van Lisse gaan zaterdag te Katwijk de kampioenen van Alphen Leiden bestrijden. Herv. kerkeveiling bracht f 7000 op Gisteravond werd in het gebouw Reho- both de jaarlijkse Kerkeveiling var Hervormde Gemeente gehouden. De presi dent-kerkvoogd, de heer J. Dekker, sprak namens de kerkvoogdij een woord van welkom tot de aanwezigen. Dank werd gebracht aan notaris Pinxter, de heer C. Plug en de heer W. van Ruiten, die de •iling zouden houden. De heer Dekker richtte zich ook tot alle medewerkers. Het ctie-comité is zeer actief geweest om deze veiling weer mogelijk te maken. Na de opening nam de heer Plug het oord, die met geestige vakbekwaamheid waren aan de man wist te brengen. Het as een bijzonder genoegen, deze vlotta wijze van verkopen gade te slaan. Er wer den goede prijzen gemaakt. De president- kerkvoogd was zeer tevreden over het re sultaat van deze avond, ongeveer 7000. Woningbouw De bouw van 52 woningen voor de wo ningbouwvereniging Volksbelang is voor een bedrag van 770.000 gegund aan de firma Horsman en Co te Lisse. Evangelisatie Hedenavond wordt in het evangelisatie gebouw Contact een bijeenkomst gehou- rin ds. Eerland en mej. Scholte spreken. Bloembollencultuur De afdeling Lisse van Bloembollencul tuur houdt morgenavond de jaarvergade ring in De Witte Zwaan. Jaarvergadering Arjos De Arjos houdt zaterdagavond de Jaar vergadering in De Witte Zwaan. De heer A. C. Schalk jr. spreekt over „Afhankeiy- 2 en onafhankelijke besturing in gewest i gemeente". Boerenleenbank Het gouden jubileum van de boeren leenbank zal op 2 mei met een feestavond n Treslong te Hillegom worden gevierd. Sieet in 'f gezin De ..Nieuwe Leidsche" ex in I Uitbreker De Vlo weer in arrest Gistermorgen om zes uur is de Amster damse politie erin geslaagd de inbreker De Vlo te arresteren, die op 22 maart uit de strafgevangenis in Haarlem ontvlucht te. De inbreker bevond zich op het ment van zijn arrestatie in zijn woning in de Bloemstraat. De politie was door een tip van parti culiere zijde op de hoogte gesteld var zijn verblijfplaats. Toen De Vlo bemerkte dat het huizenblok was afgezet, trachtte hij nog via het dak te ontsnappen, maar hij gaf deze poging op toen bleek dat zich ook daar reeds politiemannen bevonden om hem de pas af te snijden. RIJWIELOMZET VIJFTIG PCT. TERUGGELOPEN De rijwielverkoop in Nederland die elk jaar omstreeks Pasen zijn hoogtepunt bereikt is dit jaar slechts vijftig pro cent geweest van andere jaren. Ook in de bromfietshandel is een grote teruggang geconstateerd. Acht Cyprioten kregen levenslang Acht Cyprioten zijn gisteren door de rechtbank van Nicosia tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wegens het verbergen van wapens en ammunitie In het gebergte in zuid-west-Cyprus. Congres Geref. Politiek Verbond (Van c i sociale redacteur) Gereformeerd Politiek Verbond dinsdag te Amersfoort gehouden, heeft mr. P. W. Smits uit Bilthoven over Bezitsvorming gesproken. Hij meende, dat het onjuist is thans in verband met een eventuele huur- blokkering, te spreken van over schrijding der grenzen van het com promis. Naar zijn mening had in deze zaak in het geheel geen compromis gesloten mogen worden. De overheid heeft geen taak tot leveren van een actieve bijdrage aai bezitsvorming; het verlenen van sL premies bij sparen achtte de heer Smits dan ook onjuist. Op deze wijze wordt van de bezitsvorming een ordeningsvraagstuk gemaakt, dat de staat helpt uitvoeren Werkloosheidsbestrijding en premiëring van woningbouw zouden hier niet als precedenten kunnen worden aangevoerd, omdat dit zaken zijn op een ander niveau. De overheid heeft slechts een negatieve taak, namelijk het weren uit wetgeving bestuur van alles wat de bezitsvorming Nieuws van en voor Warmond Spaar- en voorschotbank Onder voorzitteredhap van de heer P F. Vergeer hield de spaar- en voorschot bank voor land- en tuinbouw de 55ste algemene vergadering. De voorzatter cc stateerde, dat het afgelopen jaar voor bloembollencultuur en voor de land- tuinbouw een gunstig jaar is geweest. De heer Th. R. de Vroomen werd secretaris benoemd. De winst bedroeg 4245, tegen 3073 in 1955. De heer W. S. van Noord werd gekozen to van de raad van toezicht. Een wijziging houdt in, dat een lid, dat behoort tot het agrarische bedrijf en reed6 geruime tijd met de bank relaties onderhoudt, voorschot kan worden verleend, tot maxi maal 3000. Aangezien het vereiste tal leden niet aanwezig was, zal een stem ming over het voorstel in de volgend# vergadering plaats hebben. Viering oranjefeest Voor de viering van het koninginne- feest op 30 april i6 een uitvoerig pro gramma vastgesteld. De schooljeugd zal 's morgens in optocht naar het gemeente huis trekken, waarna een muzikale rond wandeling door het dorp volgt. Na afloop hiervan worden traktatie# uitgereikt. Middags om drie uur wordt een kir derbioemencorso gehouden. Men kan in schrijven met autopeds, fietsen en andere voertuigen. De bloemen kunnen m dagmiddag tussen twee en vier uui de firma W. K. Heijl en Zn. aan de Dorps straat worden» afgehaald. Braziliaanse minister van luchtvaart vijf dagen in Nederland (Van een onzer redacteuren) Minister Staf zal hedenmorgen op Schiphol de Braziliaanse minister van luchtvaart, de generaal-majoor Henrique Fleiuss. verwelkomen. De generaal komt vijf dagen in Nederland op bezoek ei als gast van de regering, K.L.M., de Fok kerfabrieken en Philipsfabrieken, lucht havens en fabrieken bezichtigen. Er zal hem worden gedemonstreerd met de Fokker S 14. Vandaag wordt de Bra ziliaanse minister ontvangen in hotel Wittebrug in Den Haag. Vanavond wordt hem door de regering in Kasteel Oud-Wassenaar een diner aangeboden. Vrijdag vliegt de generaal van Ypen- burg naar Eindhoven, waar hij de Philips fabrieken zal bezichtigen. Zaterdag is Zij- Excellentie de gatt van de K.L.M. ei zal hij vliegveld Schiphol bekijken. In Oegstgeest luncht de generaal met de K.L.M.-direetle en de Braziliaanse am bassadeur. Zaterdagavond biedt de Bra ziliaanse ambassadeur een diner aan. Zon dag brengt de generaal een informeel be zoek aan prins Bernhard en maandag is hij de gast van de Fokkerfabrieken. Van af Ypervburg vliegt de minister mef een Friendship naar Schiphol, waar hij de S. 14 zal bekijken. Vervolgens wordt door de directie van Fokker een lunch aange boden, waaraan ook prins Bernhard aan zit. Maandagmiddag worden de fabrieken in Amsterdam bekeken. Op 30 april ver trekt generaal Fleiuss weer naar New York. Mr. C. Veen overleden De president van de rechtbank te Utrecht, mr. C. Veen is 66 jaar oud, in het ziekenhuis te Utrecht overleden. Hij werd i29 benoemd tot rechter te Utrecht Daarnaast toonde hij grote belangstelling het kerkelijk en maatschappelijk leven. Vele jaren waa hij president van de kerkvoogdij der Hervormde gemeente en president van de voogdijraad. Zijn stoffelijk overschot is gistermiddag in alle stilte t« Bilthoven ter aarde be steld. Nieuws van en voor Noordivijk Klein Avifauna hield propaganda-avond In „Ons gebouw" hield de vereniging m vogelliefhebbers „Klein Avifauna" :n groots opgezette propaganda-avond. aarop niet minder dan vier sprekers het woord voerden. De voorzitter, de heer W. de Haas, ver welkomde de aanwezigen en de sprekers i wenste allen een leerzame avond toe. De voorzitter van de nieuwe bond van vogelliefhebbers, de heer G. Smit, uit Amsterdam was de eerste spreker. Hij hield een causerie over tropische vogels de hand van een collectie opgezette dieren. De heer G. Dilg uit Amsterdam, keur meester van de bond gaf een beschou wing over de zogenaamde „wildzang", de inheemse vogelstand. Met behulp van de epidiascoop vertelde de heer Dilg iets over het kruisen van deze vogels mei tropische soortgenoten. De heer P. Lubke, eveneens keurmees ter te Amsterdam, vertoonde met de epidiascoop, interessante en zeldzame op namen van tropische vogels, zoals dia- mantvinken en paradijsvogels. Ook werden de broedresultaten besproken. De redacteur van „de Vogelgids", de heer Klein uit Leiden, liet een aantal in Engeland vervaardigde grammofoonplaten horen, met opnamen van de zang van di verse vogels, zoals nachtegalen, sijzen. De bondsvoorzitter beantwoordde di verse ingekomen vragen en zei tenslotte dat „Klein Avifauna" één van de grootste bij de bond aangesloten verenigingen is. Hij wekte bestuur en leden op om op de ingeslagen weg voort te gaan. Een vier tal aanwezigen gaf zich op als lid. Christen-Vrouwenbond De jaarvergadering van de Christen Vrouwenbond, afdeling Noordwijk, is niet, zoals aanvankelijk, vastgesteld op van avond, maar wordt vrijdagavond in het Hof van Holland gehouden. Om acht uur zal de r.k. muziekvereni ging St. Matthias in de gemeentelijke muziektent een concert geven, waarn: het feest met een rondtocht door War mond wordt besloten. Bevrijdingsdag Op de bevrijdingsdag zal Warmonds Fanfare een muziekuitvoering ln de open lucht geven. Herdenking gevallenen Zaterdag 4 mei worden in Warmond de gevallenen herdacht. Om tien over hali acht vertrekt men van het plein voor het oude raadhuis voor een stille tocht naar het monument. Om acht uur zal twee mi nuten stilte in acht worden genomen. Verder wordt gedeclameerd en gezongen en gemusiceerd door de muziekverenigin gen St. Matthias en Warmonds Fanfare. Ook is er gelegenheid bloemen te leggen. Men wordt verzocht van 's avonds vijf uur af tot zonsondergang de vlag half stok uit te steken. VALKENBURG Christen-vrouwen hoorden over Nieuw-Guinea Gisteravond kwam de afdeling Valken burg van de Ned. Chrietenvrouwenbond bijeen in de zaal bij de Hervormde Keric. De presidente, mevr. E. C. van Kesteren- Kranenburg, hield een korte meditatie, waarna mevr. C. Slump-Beauveser een causerie verzorgde over „Ona leven en werk in Nieuw-Guinea". Uit de veelheid van ervaringen, die zij in de vijfentwintig jaren, dat zij daar met haar man heeft gewerkt, yertelde zij van een tocht, die per prauw gemaakt moest worden om in een dorp mensen ta dopen, die christen waren geworden. Bij het maken van dergelijke tochten moet van alles worden meegenomen, maar voor ons als Hollanders is bovenal een grote dosis geduld nodig, want de roeiere in de prauw stellen dat geduld wel eens op een zware proef. Als men eindelijk op de plaats van be stemming is aangekomen, worden ze op gewacht door de evangelist en zijn vrouw. Deze zijn op een zendingepoet opgeleid en vormen de voorposten voor de arbeid van de Zending. Eerst heeft er een onder zoek plaats naar het geestelijke leven var hen, die gedoopt worden. Bij de plechtig heid zelf krijgen de mensen een nieuwe naam. Merkwaardig is ook de verande ring in kleding, want voor de doopplech tigheid dragen de mannen broeken en d< vrouwen sarong en kabaje. Na de pauze vertelde mevrouw Slump nog merkwaardige dingen uit sommige streken, bijv. waar de vrouwen rokjes dragen van boomschors, die ze aan el kaar naaien met naalden, die gemaakt zijn van muizenritoben. De presidente deelde nog mee, dat de jaarvergadering op 26 mei zal worden gehouden. Programma Koninginnedag De grote jublleumavond van de Oran jevereniging „Wlihelmina" zal dus plaats hebben op 30 april in het Missiehuis in Katwijk a.d. Rijn. Voor alle kinderen van het dorp zullen 'a morgens filmvoorstellingen worden gegeven in zaal De Vries. Om 9 uur voor de kinderen van vijf tot negen jaar en »m 11 uur voor de jongens en meisjes /an negen tot twaalf Jaar. VOORHOUT Onthulling monument op 4 mei De gemeente Voorhout zal dan eindelijk >ok een monument krijgen ter nagedach tenis van hen, die in de tweede wereld oorlog zijn gevallen. Het monument wordt onthuld op 4 mei, een half uur voor het begin van de dodenherdenking. Het la een granieten beeld van de beeldhouwer Etienne. Er is een vierkante zuil anderhalve meter hoog met daar boven een zogenaamd brandend vuur. waaralt een vogel zich losmaakt. De voor stelling betekent: bevrijding uit de hel an de oorlog. De plaats van het monument is de zij gevel van het gemeentehuis aan de Churchill-laan. Het beeld is in zijn ge heel 2.30 meter hoog. Gouden jubileum bij Colijn De heer C. van der Tang, Jac. van Beierenweg alhier, hoopt binnenkort te gedenken, dat hij vijftig Jaar geleden in dienst trad van de firma C. Colijn en Zn. Van deze halve eeuw Is de jubilaris bijna veertig jaar cultuurchef-baasknecht ge weest. Morgenmiddag van 4 uur tot half 6 wordt In café De bonte Koe een receptie gehouden, waar voor ieder gelegenheid la, de heer Van der Tang geluk te wensen. De heer Van der Tang hoopt dit Jaar 65 jaar te worden. Vrouwenbond Ds. Kalf, Ned. Hervormd predikant te Bennebroek, zal morgenavond 8 uur ln de Chr. school voor de afdeling van de Christen-vrouwenbond spreken over zijn en door IsraëL in de weg sta: de regering t van het geld e politiek t. En op deze punten schoot kort: dalende koopkracht onrechtvaardige belasting- de winstdeling verklaarde de heer Smits dat er geen recht op winst bestaat voor de werkne mer. De ln dit verband aangevoerde ge dachte dat de onderneming een gemeen schap is, zou misleidend zijn, omdat hier geen sprake is van een economische ge meenschap. De werknemer heeft een ar beidscontract en de ondernemer draagt alle risico. Eventuele werkloosheid kan geen risico genoemd worden, omdat er geen recht op arbeid bestaat, aldus de heer Smits. Niet alleen kritiek In zijn openingswoord bad ds. F. A. den Boeft te Helpman, erop gewezen, dat men ervoor moeten waken niet geheel op te gaan In het leveren van kritiek. Bij een Juiste schrlfuurlljke houding gebeurt dit ook niet, dan blijft men bewaard voor louter negativisme. De ruimheid die Schil der toonde voor de opvatting van anderen stelde spreker ten voorbeeld :t ledental steeg het afgelopen Jaar 5400 tot 5600; het aantal kiesvereni gingen van 171 tot 174. Bij de Tweede- kamerverkiezingen van juni 1956 kreeg het G.P.V. ruim 37.000 stemmen. Verwacht wordt, dat in verband met de uitbreiding van de Tweede kamer bij een volgende verkiezing ook een lid van de G.P.V. ver kozen zal worden. Op 31 oktober en 1 november hoopt het G.V P. een congres te organiseren, ge wijd aan de buitenlandse politiek. H. W. Tilanus voor de laatste maal voorzitter C.H.U. De voorzitter van de C.HU., de heer H. W. Tilanus, heeft gisterochtend op de algemene ve-gaderlng van zijn partij in Amsterdam medegedeeld, nog een maal bereid te zijn, een herbenoeming tot voor zitter te aanvaarden. Dit jaar had hij reeds voor deze functie willen bedanken, maar op verzoek van het hoofdbestuur Is dit voornemen uitgesteld tot volgend jaar. Dan bestaat de C.H.U. vijftig jaar. De heer Tilanus deelde mee. dat het hoofdbestuur van de C.H.U. akkoord gaat met het voorstel van de kiesvereniging van Heemstede, dat bestuursleden op zeventigjarige leeftijd hun functies in de partij dienen neer te leggen, met dien verstande, dat de periodieke aftreding in acht wordt genomen. Professor De Zwaan, Jarenlang tweede voorzitter van de C.H.U. die zich niet meer beschikbaar had ge steld voor bestuursfunctie, werd op voor stel van de heer Tilanus benoemd tot adviserend lid van het hoofdbestuur. Prijzen en opdrachten Ned. componisten Bij beschikking van minister Cals is ingesteld een commissie van advies voor het toekennen van prijzen en het verlenen van opdrachten aan Nederlandse compo nisten in 1957. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: prof. dr. A. A. Smijers te Huis ter Heide, tot leden: J. N. Mul te Haarlem en A. Rieu te Maastricht, tot secretaris: B. P. Wagemans te Voorburg. Band met de school dreigt meer en meer te verslappen sinds het Volkspetitionnement van 1878 kwam gisteren de Unie Een School met de Bijbel te Utrecht in jaarvergadering bijeen. Er is gespro ken over de christelijke school en de ouders aan wie die school behoort. Willen die ouders nog wel hun taak beleven of hebben we ook hier te maken met verschraling? Prof. dr. K. Dijk liet ln zijn openings woord waarschuwende klanken horen. Terwijl in de openbare school ernaar ge streefd wordt haar te maken tot school n de ouders, leeft dit besef niet meer sterk bij de christenouders, die de roep i een eigen school eertijds beleefd heb ben als een klacht van het ouderhart. De Schrift echter legt duidelijk de verant woordelijkheid voor de vorming op de schouders van de ouders en van hen al- Zo lijkt het accent van het werk der Unie te verschuiven. Streden en baden daarin vroeger de ouders om erkenning van hun school, thans moe' men vanuit de school de handen uitstrekken naar de ge zinnen en naar de ouders. De schuldvraag, de banden worden los ser, de onderwijzers vervreemden vi oudergemeenschap. Ligt de schuld bij de ouders, bij de besturen, bij de te weinig meelevende kerk? Hier zal men ook bij zichzelf moeten zoeken. Dat het christelijk onderwijs in de zen- dmgsgebieden van geheel andere aard ls RIJNSBURG Chr. Overheidspersoneel over werkclassificatie In de zaal achter de Chr. Geref kerk vergaderde gisteravond de sectie Rijns burg van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Bonds- bestuurder J. H. J. Colijn was uitgenodigd om te spreken over het werkclassificatie- systeem. Voorzitter Borsboom verwelkom de onder meer nog burgemeester B. H. Koomana en de bestuursleden van de tweede sectie, de heren J. Loeve en P. J. Mark. De heer Colijn behandelde zijn onder werp uit een algemeen gezichtspunt. Het is niet zo dat werkclassificatie in de plaats zal komen van het loonoverleg, zoals dat tot nu toe heeft plaatsgehad. In feite ls het beoogde in het geheel niet nieuw, maar de zaak wordt alleen wetenschap pelijk geordend. Dit onder het motto „De Juiste man op de juiste plaats". Uitvoerig besprak de heer Colijn de rangorde der functies. Nauwkeurig wo; den kwaliteiten van personen tegenovt andere eigenschappen afgewogen en bi oordeeld. Na een bespreking was het woord as burgemeester Koomans, die zei zelf lid van de bond te zijn, maar hier zich niet op wilde verheffen. Integendeel, Christus zei slechts „Volg mij". Materiële noch andere overwegingen ontslaan ons va plicht, om op het teTrein van de Christe lijke vakbeweging werkzaam te zijn. Zelfonderzoek is noodzakelijk, opdat ons niet ln valse rust neerzetten. Hier geldt ook, dat de hand des vlijtigen ge zegend zal worden. Eervolle benoeming Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. M. A. Collée, is benoemd tot secretaris de directie en van de raad van com missarissen van de Twentse Bank te Am sterdam. Cefa-film Gisteravond werd in de Maranathakerk door de afdeling Rijnsburg van de Cefa, voor leden en donateurs cie film Jody en het herten jong getoond. Er was goede be langstelling voor deze overbekende rol prent met de mooie natuuropnamen het zuivere spel van een jongen, die ge slingerd word! tussen de liefde lot zijn moeder en tot een jong hert. Natuurlijk vinden moeder en zoon elkaar weer aan het einde van de mooie film. Burgemeester van Ten Boer Tot burgemeester van Ten Boer (Gr.) is benoemd mr. P. J. Molendijk te Zaan dam, thans hoofdambtenaar bij gemeente werken te Zaandam. Hij is 33 jaar en lid de Partij van de Arbeid. dan het onze, bleek uit het referaat van prof. dr. J. H. Bavinck. Het onderwijs in de zendlngsgebieden mist juist door zijn aard de aansluiting met cultuurbezit, le venservaring en vooral religie van de gezinnen der leerlingen. Prof. Bavinck schetste de grote gevaren, die dit voor de jonge mensen met zich meebrengt. Daarnaast kan er grote zegen uitgaan van dit zendingsonderwijs en de dagopening met lezen, zingen en gebed heeft in de zending een grotere waarde dan het in ons land kan hebben. Ook doordat de christelijke school een voorbeeld van een vrije levensgemeen schap geeft (in tegenstelling tot de gebon den collectieve samenlevingen In dorp en stam) en haar leerlingen kritisch leert staan tegenover de ln het Oosten en Afri ka te gretig aanvaarde Westerse levens beschouwing is het christelijke zendings- onderwijB een daad van uitnemende be- f 376.923,22 De opbrengst van de Jaarlijkse Unie collecte waa dit Jaar t 376.923,22. Niet alle lokale comités zonden een opgave. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen ds. S. van der Molen. Chr. Geref. predikant te Amsterdam, die binnenkort naar Middelburg vertrekt, de heer F. J. van Dam, directeur van de Haagse Chr. ekschool en de heer A. van Vliet te Christen-democraten bijeen „De crisis van het communisme" (Van e n speciale verslaggever) Het jaarlijks congres der christen de mocraten in West-Europa ie gisteren te Arezzo in Italië geopend door de heer A. E. de Schryver, voorzitter der Unie van Christen Democraten, die in grote lijnen de politieke ontwikkeling van de laatste maanden belichtte. Het onder werp van dit jaar luidt: „Het antwoord an de christen democraten op de crisis an het communisme". De voorbereiding van het congres, dat ook wordt bijgewoond door geestverwan ten uit de landen van Centraal-Europa achter het IJzeren Gordyn, is goed ge weest. De delegatie* ontvingen van te voren rapporten over de positie der communisten in de verschillende delen an de wereld. Een der rapporteurs ls prof. B. U. M. Vlekke, lid der commissie buitenland van de KVP. die een uiteenzetting gaf van de consequenties der communistische ex pansie in Azië. De Franse staatsman Bidault diende m rapport in over de recente ontwik keling van het communisme in Rusland in de satelliet-landen, waarbij vooral aandacht werd geschonken aan Hongarije a Polen. Men kan erop rekenen, dat, gezien de actuele gebeurtenissen rondom Suez en Noord-Afrika. de debatten in de komen de dagen zeer levendig zullen zyn. Toverballenactie voor Hongaarse jeugd De Nederlandse Jeugd gaat zich Inzetten ter leniging van de grote nood die heerst onder de circa 3000 in Oostenrijk verbiy- vende jeugdige Hongaarse vluchtelingen tussen de 14 en 20 Jaar. Onder de auspiciën van de Nederland- Jeugdgemeenschap en in samenwerking met het Nederlands Olympisch Comité en de Nederlandse studentenraad begint za terdag de grote landelijke toverbalaetle onder het motto „Ken je het geheim van de toverbal?" De leden van de by de Jeugdgemeen schap aangesloten organisaties en die van de by het Nederlands Olympisch Comité aangesloten verenigingen willen een mil joen doosjes, elk inhoudende vier tover ballen, verkopen. Elk doosje ballen dat tegelljkertyd als lot dient, mag niet ge opend worden tot op een dag in mei, waarop via de radio het geheim zal wor den bekend gemaakt. Er zyn grote prfj- an verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11