Jlieuure £dJtsri)ê (üouriml „Slag om de bedden" werd glansrijk gewonnen Amsterdamse pakhuizen prooi van verwoestend vuur ill Ca. 140 mensen hielpen 40.000 aan onderdak Ook vuurzeeën in de Jordaan en in vele andere plaatsen Oorlog met Rusland is niet onvermijdelijk Ernstige crisis in het Jordaanse leger RECORD AANTAL TOERISTEN DINSDAG 23 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdelmg: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Hoofdredacteur Chef-red H. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken «tutvutlcft k «bekleven myn bert In Ugjjenspoct Achtendertigste jaargang No 10938 Huurverhoging desnoods zonder compensatie zie pagusa 5 (Van een onzer verslaggevers) iTEN ZAL een tijd in de geschiedenis moeten teruggaan om Paasdagen 'L te vinden, die samenvielen met de bloei van de bollen en de fruit- in tegelijkertijd en die bovendien nog zulk uitgelezen weer hadden ok. Geen wonder, dat de achter ons liggende dagen drukker zijn geweest an ooit aan het begin van het Nederlandse toeristenseizoen. De A.N.V.V. ichat, dat de buitenlandse gasten voor miljoenen aan deviezen in het iederlandse laatje hebben gebracht. Van de ongekende stromen buitenlan ds, die voornamelijk met auto's en tou- :ars onze richting uitkwamen, vorm de Duitsers weer het grootste aan tel. Fransen (voornamelijk uit Noord- nnkrjjk) waren onbedreigd tweede en kwamen de Belgen, relatief veel min- dan andere jaren. Amerikaanse mi- lairen van standplaatsen in Westeuro- tse landen volgden hierop. Als men de jjters vergelijkt met die van de andere i, valt ook het relatief hoge aantal Koekers uit Luxemburg en de Scandina- ische landen op. Natuurlijk was West-Nederland, waren bollen, was vooral Keukenhof weer (t brandpunt van de belangstelling. De waren verschillende dagen dan vol auto's en andere motorvoer- agen, dat er tientallen kilometers iel anders dan stapvoets kon worden reden. Sinds Goede Vrijdag boekte eukenhof een slordige 160 000 bezoekere hoe de toegangswegen naar de Bol- nstreek er uit zagen, kan men zich wel voorstellen Geen paspoort werd van Duitsers en Fransen tol met gisteren geen paspoort, maai hts een identiteitsbewijs (voor onder en van beide landen verplicht) ge raagd. Dat aan deze tijdelijke onthef- ng (allicht hoopt de ANVV op besten- Iging ervan) een beperkte ruchtbaar- was gegeven, zal ook wel tot de stroom hebben bijgedragen. marechaussee zorgde aan de gren- voor een soepele regeling. Er werden ire- uitgedeeld, waarin de ANVV de sten aanspoorde, zich met het diohtst- pijnde kantoor van de Logiesinforma- KÜenst in verbinding te stellen, alvo- verder te rijden zonder dat er voor ichtlogies was gezorgd. Met een derge- '<e maatregel kan men de vreemdelin- ostroom wel niet ombuigen deze heeft men trouwens ook geen mo tent gekosterd maar het heeft er el toe bijgedragen, dat men alles in sdelijk geordende banen heeft weten te Hiden. Het drukste grenskantoor was 'ernhout. dat naar ruwe schattingen de latste dagen meer dan honderdduizend Enorm werk Er is op de V.V.V.-kantoren enorm ge werkt. Schema's over dienstverdelingen, die van tevoren waren gemaakt, konden niet worden nageleefd; het kwam er op neer, dat de volledige staf van 's mor gens vroeg tot Iaat in de nacht in touw was. Een legertje van ongeveer 140 man heeft zeker 40.000 buitenlanders aan on derdak geholpen. In het algemeen waren zaterdag de beschikbare hotel- en pen sionplaatsen uitgegeven en begon men aan de noodreserve particuliere adressen. In Amsterdam is men daarmee trouwens al eerder begonnen. 16 ondoenlijk om al degenen te noe- imen, die belangeloos hun medewerking hebben gegeven om de buitenlanders aan nachtlogies te helpen. De marechaussee noemden wij al. De Bond van Neder landse amateurgidsen, die soms op een fiets een buitenlandse wagen naar het nachtadres loodsten, de politie, die in Dordrecht en Zaandam per luidspreker wagen particulier logies voor vreemde lingen vroeg en in Seheveningen per jeep een groep trekkers van hotel naar kam peerplaats en de volgende morgen terug bracht, de naamloos velen, die 6oms in het holst van de nacht nog een maaltijd gingen klaarmaken voor de toch nog on verwacht gekomen gasten, zij en nog veel meer Nederlanders hebben deze da gen weer een grote goodwill voor ons land opgebouwd. Terwijl gisteravond i'n oost-Néderland het flikkerend licht van de paasvuren zich tegen het wolkendek aftekende, ston den duizenden automobielen voor de Duitse grenskantoren op weg naar huis. De Duitse grenscontrole kon de massale stroom niet verwerken, zodat urenlang oponthoud ontstond. En reeds eerder Paasdrukte in getallen EN KAN vreemd met cjjfers goochelen: toen het personeel van de Haagse V.V.V. op een avond oververmoeid naar huis keerde, waren er nog 1150 adressen voor nachtlogies ongebruikt; waaruit men (maar dan volkomen ten on rechte) zou kunnen afleiden, dat het met de drukte in de Residentie niet zo'n vaart had gelopen. Dat heeft het wel, want men bracht er. net als in Arnhem, vijfduizend vreem delingen onderdak. Het cijfer werd alleen overtroffen door Amsterdam met 7500. Voor een aantal andere gemeen ten luiden ze: Noordw'ijk 4000. Rot terdam 2200, Utrecht, Alkmaar en Haarlem ieder 2000, Delft en Hen gelo ieder 1800, Dordrecht 1200, het Gooi 1100 en Groningen vele hon derden. Keukenhof boekte 160.000 bezoe kers, de Linnaeushof 25.000. Schip hol 27.000. Artis 30.000, Volendam 200.000 en de Haarlemse bloemen meisjes sierden de bezoekers van de Spaarnestad met 15.000 bloemen. Hoe druk het was! En hoe gespreid: zelfs op Texel waren alle hotelbed den bezet! Men laxeert het aandeel, dat de buitenlanders in het bezoek aan Keukenhof hebben, op 70 pro cent. De N.Z.H. in Haarlem had al het tram- en busmateriaal op straat, zelfs de bussen, die alvast gekomen zijn voor een nog te openen bus lijn, waren in bedrijf. De grenswisselkantoren hebben cén omzet gehad van ongeveer vtff cn een half miljoen gulden. Af en 'oe dreigde de voorraad van een bepaalde muntsoort op te raken, maar koeriers per auto konden het onheil steeds bijtijds afwenden. Omtrent het totaal aantal buiten landers, dat de laajste dagen onze grenzen heeft overschreden, kan men slechts gissingen maken, maar de A.N.V.V. houdt het erop. dat wie 500.000 zegt, niet te laag raamt. Vergeleken met vorig jaar Pasen, toen het ook al druk was, is dat een aanzienlijke vooruitgang; toen Waren er ca. 100.000. Het Hongaarse hooggerechtshof heeft 'ivel gegeven tot een nieuw proces tegen vijftienjarige meisje Marta Wiszt, dat van wordt beschuldigd tijdens de re- 'lutie enkele personen te hebben gedood, was reeds veroordeeld tot een jaar Wangenisstraf, doch het hooggerechts- vindt deze straf te licht. Tot opstoppingen is het doordat de politie alle krachten inscha kelde, vrijwel nergens gekomen. Maar tot stapvoets rijden des te meerJ zoals deze van het gele viaduct te Wassenaar af genomen foto duidelijk toont. Voor auto's waren op de drukke momenten snelheden van 60 km/u al hoog. Overigens heeft dat zijn voorde len wel gehad, want, de fabuleuze aantallen verkeersdeelnemers in aanmerking genomen, zijn er op merkelijk weinig ongelukken ge beurd. waren vele automobilisten opgehouden op het verkeersplein Ouderijn bij Utrecht waar slechts stapvoets of soms geheel niet gereden kon worden. Vroeg geboekt Het groteaantal vroege reser veringen (een Haags hotel boekte vorig jaar september de eerste voor deze Paasdagen!) zorgde ervoor, dat alle krachten waren ingespannen en gecoördineerd. Daaraan is het ook te danken, dat er geen radio-oproep be hoefde te worden gedaan. Hier en daar had men last van particuliere „runners", maar waar hei mogelijk was, greep de politie dan in. Nederland heeft het drukste Paas- toerisme, dat het ooit beleefde, goed opgevangen. Het heeft „de slag om de bedden" glansrijk gewonnen. NBHHSe Rook was zelfs in Leiden te zien TNE AFGELOPEN DAGEN hebben enkele zware branden gewoed, waar- van die op het oude eiland Wittenburg te Amsterdam wel de kroon spande. Daar was men zaterdagavond met twintig stralen en acht water kanonnen urenlang in touw voordat de vlammen in een oud pakhuis complex zich gewonnen gaven. Deze brand was op een na de grootste, die na de oorlog in de hoofdstad heeft gewoed. Een etmaal later, toen de brand weer nog volop met de nablussing bezig was, stegen opnieuw zwarte rook wolken boven Amsterdam op. Ditmaal brandde een r.k. jongenshuis in de Jordaan als een fakkel. Gelukkig kon hier voorkomen worden, dat het ge bouw geheel werd verwoest, zoals het geval was geweest met de pakhuizen. Het vuur In het v(jf verdiepingen tel lende complex pakhuizen werd zaterdag middag tien voor vjjf ontdekt. De vier pakhuizen van de fa. Lierens en Co waren tot de nok toe gevuld met balen oud papier. Toen brandweerlieden een deur forceerden, schoten metershoge vlammen langs alle verdiepingen naar boven en verteerden meteen het dak. Kennelijk had het vuur dus al lang ge smeuld en waren de vloeren reeds aan- Niet alleen vlamde het vuur meters hoog hoven, de vier nas wegsmeltende puntdaken uit en kolkte een ontzaglijke, ■tot in Leiden zichtbare grijze rookmassa naar de blauwe hemel omhoog, doch tel kens stortten met veel geraas vloeren in, waarna nieuwe vuurhaarden ontstonden, doordat brandende papierbaken uiteen vielen. Muren wankelden en stortten in, een6 zelfs bijna op de drijvende spuit Jan van der Heyden. die enkele seconden daarvoor was verhaald. Een loods, v in een kuiperij was gevestigd, werd ver pletterd. In een garage van een ti portbedrijf kwam ook een geveltop neer. Tot op een afstand van bijna ti kilometer van de brand moesten Am sterdammers hun ramen sluiten, or neerdwarrelende zwartgeblakerde papièr- snippe-uit huis te houden. Van het complex bleef vr(jwel nieti overeind staan. Ook de inhoud var een grote wijnkelder (tien duizender liters w(jn) ging verloren. Met de na blussing is de brandweer tot van morgen bezig geweest. Vijf gezinner zijn tijdelijk dakloos geweest, omdal een van de weinige nog overeind staande muren enkele woningen aar Amerika strijdt voor de vrijheid A MERIKA is vastbesloten te volharden in de strijd voor de vrede; de begin selen van de Verenigde Naties trouw te blij vi zich controle op de lossing ning te vinden; de volkeren cconomis en militair te helpen hun collectieve v ligheid te verzekeren: te strijden voor bevrijding van de onderdrukte volkei cn het zoeken naar soevereiniteit v( alle volkeren aan te moedigen. Deze punten heeft minister Dulles in zijn laatste rede genoemd als de belang rijkste doelstellingen van de tegenwoor dige buitenlandse politiek der Verenigde Staten. ..De V.S. verwerpen het idee. dat een oorlog tussen de vrije wereld en de wereld van het internationale commu nisme onvermijdelijk is", zei Dulles. Zijn rede was door Eisenhower goedgekeurd. Met nadruk stelde Dulles, dat de Rus sische dreigementen, zoals die onlangs ge richt zijn tegen enkele N.A.V.O.-bondge- n, het collectieve verdedigingsstelsel de vrije wereld naet zullen ontbinden. Washington meent Kans op akkoord over de ontwapening FNE ONDERHANDELINGEN in de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties rechtvaardigen de voortzetting van ernstige pogingen om te komen tot een gedeeltelijk ak koord over de ontwapening. Dit ak koord zal gepaard gaan met eer wederzijdse inspectie en controle. Deze verklaring heeft de Amerikaanse regering uitgegeven, nadat de Ameri kaanse afgevaardigde in de commissie, Harold Stassen, rapport had uitgebracht over de laatste besprekingen te Londei de Tweede Wittenburgerdwarsstraat derigdc te verpletteren. De pakhuizen waren vrijdagmiddag om drie uur gesloten. Daarna is niemand meer in het complex geweest. Over de oorzaak tast men in het duister. (Zit VERVOLG OP PAG. 5) Minister Luns van geld en sieraden bestolen Burgemeester Maastricht vermist zijn bagage Minister mr. J. M. A. H. Luns en de burgemeester van Maastricht, baron W. Michiels van Kessennich, zijn dezer dagen tijdens hun verblijf, resp. in de Verenigde Staten en Italië, bestolen. Minister Luns ontdekte zondag in Ambassadorhotel te New York dat uit zijn koffer een paar antieke manchetknopen, een ring en een paar schakelmanchetkno pen waren gestolen alsmede een geldbe- bedrag van 100 en 22 Engelse ponden. De waarde van het gestolene wordt ge schat op 2000. Minister Luns vertelde di recherche vrijdagavond gemerkt te heb ben, dat zijn koffer was opengemaakt. Pas twee dagen later ontdekte hij de diefstal. De burgemeester van Maastricht is in Florence van zijn reisbagage beroofd toen hij daar een museum bezocht en zijn auto onbewaakt achterliet. Hij maakte een va kantiereis door Italië PRINS EN PRINSES IN ROME VOOR CONCOURS Prins Bernhard en prinses Beatrix zijn maandag in Rome gearriveerd ter bijwo ning van het concours hlppique, dat daar morgen begint. In eerste kwartaal 25 doden op de weg In het eerste kwartaal van dit jaar zijn vijfentwintig mensen bij ver keersongevallen gedood. Vorig jaar was dat aantal tien. Tijdens de Paasdagen gebeurden weer en kele ongelukken, waarbij levens te be treuren waren. Bij een botsing tussen een personenauto en een bestelauto op do verkeersweg bij R ij e n, zijn de bestuur ders van beide auto's om het leven ge komen. De botsing was zo hevig, dat de chauffeur van de bestelauto, N. J. J. Ros uit Bavel, op slag werd gedood. De be stuurder van de personenauto, J. A. Bax uit Rijen, bezweek aan zijn verwondingen tijdens het transport naar het ziekenhui» in Breda. De slachtoffers waren beide ge huwd. Bij het passeren op de provinciale weg tussen Westzaan en Zaandijk ls de 33-jarige motorrijder N. J. Spreeuw Santpoort in volle vaart tegen een boom opgereden en zwaargewond geraakt. On derweg naar het ziekenhuis overleed het slachtoffer. Bij het oversteken van Biltstraat te Utrecht werd de 81-jarige voetganger J, S., door een motor aange reden. Onderweg naar het ziekenhuis be. zweek de bejaarde man aan zijn verwon dingen Op weg naar de start voor een puzzel- rit, is tussen Middenmeer en Sloot- dorp op Tweede Paasdag de 41-jarige motorrijder G. Duinmeyer uit Bakkum bij het passeren van twee wielrijders komen te vallen. Hij overleed vrijwel onmiddel lijk. Een der fietsers, een 15-jarige jon gen. brak een sleutelbeen. Op de avond van tweede Paasdag is de 5-jarige mejuffrouw A. M. Nijenhuis uit Vorden op de rijksweg Warnsveld— Vorden door een auto gegrepen. Zij is met een schedelbasisfractuur opgenomen In het ziekenhuis, waar zij later overleed. Verdronken in Kaapstad. In Kaapstad ls het lijk opgehaald van een man. waar van vermoed wordt, dat het de sedert 13 april vermiste opvarende van de Willem Barendsz., D. Gardenier (27) is. Op thuisvaart van de Zuidpool verdween hij spoorloos. Tot ver in de omstreken waren zaterdgg de vlammen te zien, die sloegen uit de papierpak huizen aan de Wittenburger- gracht te Amsterdam. Het was op een na de grootste Amster damse brand sinds de oorlog en er werd voor enige miljoe nen guldens schade aangericht. Urenlang zwoegden de brand weermannen om de vlammen zee in bedwang te krijgen, daarbij gebruik makend van drijvende motorspuiten en om liggende schepen, zoals de foto laat zien. Sowjetnota over Eisenhower-leer De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft aan de diploma-j tieke vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de V.S. nota's overhandigd, waarin de Eisenhower-leer een directe in menging wordt genoemd, in dc zaken van de landen van het Midden-Oosten. De j nota's vormen een antwoord op de weste- j lijke commentaren op het program- Sjepilof. Dit program, dat behoud van vrede en veiligheid in het Midden-Oosten behelsde en niet-inmenging in binnen landse aangelegenheden, werd door het westen van de hand gewezen. De Sow jet regering ziet niet in, waarom men 't Rus sische plan, dat in overeenstemming zou zijn met het handvest van de V.N., moest afwijzen. De Eisenhower-leer zal de span ning in het Midden-Oosten vergroten, aldus de nota's. Vrachtschip aan cle grond bij Algerijnse kust Aan de Algerijnse kust is zondag het Nederlandse motorvrachtschip Bergsingel uit Rotterdam op een klip lek gestoten. Het schip seinde, dat het ernstige averij onder de waterlijn had opgelopen en vroeg om hulp. Ondanks een zware zeo kon de bemanning met behulp van een dingy door het vrachtschip Le Légion- naire, dat in de buurt was en te hulp kwam, worden overgenomen. De kapitein bleef met vier bemannings leden aan boord. Britse en Franse oorlogsschepen lig gen thans bij kaap Bourgaron naast da kustvaarder (400 brt, eigendom van rede rij Invotra) Daarmee wordt de achtergebleven be manning beveiligd tegen het persoonlijke risico b(j een mogelUke schipbreuk, maar ook tegen een niet denkbeeldige overval door Algerynse nationalistische benden, die langs deze eenzame kust opereren. De Bergsingel is met hout geladen en loopt daarom geen direct gevaar te zullen zin ken. Verschernte strijd in Algerije In vele gevechten zyn, volgens de Franse gegevens in de afgelopen dagen in Algerye 750 Algerynen en 75 Fransen ge sneuveld. Op verscheidene plaatsen deden de opstandelingen aanslagen op treinen en auto's. In de met bossen overdekte bergen van Wcst-Algerye werden gevech ten van man tegen man gevoerd, waarby de Fransen geen steun van de luchtmacht konden ontvangen wegens het slechte Generaal Habes el Majali is thans opperbevelhebber van de Jordaanse strijdkrachten geworden, nadat zijn beide voorgangers slechts enkele da gen na hun benoeming naar Syrië waren uitgeweken. Koning Hoessein zet door dagen in functie te zün ge weest is generaal-majoor Hiyari, de nieuwe staf-chef van het Jordaanse leger, evenals zyn voorganger Noewar, naar Syrië uitgeweken. In hel leger heerst een rnstige crisis. De ströd gaat tussen de jonge officieren, die tegen het huidige regiem zün, en de oude officieren, die groot deel achter koning Hoes- i. Het grootste deel van de troe pen is gisteravond in dc kazernes gecon signeerd. De omliggende Arabische landen volgen de toestand in Jordanië nauw keurig. Dc Arabische pers in Egypte ver meldde met grote koppen, dat Iraaksc troepen Jordanië waren binnengevallen. Maar in officiële kringen in Amman en Bagdad zqn deze berichten „verzonnen" genoemd. Het uitwijken van staf-chef Hiyari (hij diende zijn ontslag In, nadat hij vlucht) viel samen met een ingrijpende organisatie in de legerleiding, waarbij rendeels aan de koning getrouwe Be- doeinen in sleutelposities zijn benoemd. Tweeëntwintig officieren van het leger werden gearresteerd, nadat een onderzoek was ingesteld naar de incidenten, die zich een week geleden in Zirka afspeelden. Ook zijn de politieke moeilijkheden weer toegenomen. De oorzaak is. dat ko ning Hoessein een grootscheepse pagne is begonnen tegen de com tische activiteit om de v.eg te bereiden voor de aanvaarding van de Amerik; hulp. Verder zou koning Hoessein streven naar een distanciëring van Egypte Syrië en toenadering tot Irak, dat gi geerd wordt door de neef van koning Hoessein, koning Feisal. Passagier werd uit vliegtuig gezogen Zevenduizend meter boven de Iraakse woestijn brak het „onbreekbare" glas van raampje in een Frans vliegtuig. Er ontstond een zó grote zuiging, dat een passagier, de 32-jarige Amerikaan J. R. Nash, door het raampje naar buiten werd gezogen. Hij viel te pletter in de woestijn. Aangezien de luchtdruk in de cabine tevoren kunstmatig op peil was gehouden, liet de piloot zijn toestel enkele duizenden meters dalen, om meer ongelukken te voorkomen. Autoriteiten van de Air France hebben een onderzoek inResteld. Het ruitje is naar Parijs opgestuurd. Mo gelijk is een constructiefout in het glas de oorzaak. HET WEER IN EUROPA I a It i II i S .sii WNW NNO ON© NNO WZW til WEERBERICHT W einig verandering De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog en overwegend zon nig weer. Matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uurj. ZON EN MAAN Woensdag 24 april: zon op 5.27, onder 9.54; maan op 3.04, onder 14.13.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1