Jlicuwe £riisfJje (Courant VEEL MEER TOERISTEN DAN OOIT In vele plaatsen laatste bedden al uitgegeven Satellieten krijgen van Rusland kernwapens Hongaarse vluchtelingen spoedig allen onderdak Britse schepen door het Suezkanaal gevaren Veldslag bij Makassar ofrootste sinds 11 jaar De engel op de steen ZATERDAG 20 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10937 Chef-red: H. VP. J. EN SERINE CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stutvastfcfthsbebltvea tnyn bert In Ugfteaspott Aan de Grafkerk heeft tand des tijds geknaagd Zie pagina 5 Nederland zit nu al propvol met buitenlanders MET ENIGE ONGERUSTHEID ziet men in de elf kantoren van de logiesinformatiedienst de grote stroom van buitenlandse bezoe kers aan, die gisteren ons land is binnengetrokken. De enorme invasie is begonnen. Gisteren, Goede Vrijdag, was het aan de Nederlandse grensposten drukker, dan ooit op overeenkomstige dagen tevoren. Alleen al bij Elten kwamen naar schatting 25.000 buitenlanders de grens over. Wat moet dat vandaag en morgen, Eerste Paasdag, wor den Er is reden voor enige ongerustheid. Maar men heeft alle mogelijke voorbereidingen getroffen om zoveel mogelijk buitenlanders lan onderdak te helpen. Gistermorgen om acht uur reeds be gon zioh aan de Duitse zijde van de grens Elten-Emmerik een onafzien bare ry motorrijwielen, auto's en autobussen te vormen, een rij, die in de middaguren al een lengte van tien kilometer had bereikt en door de beide controleposten onafgebroken werd voortgeduwd. Maar de douane was soepel. Men nam het bij de passencontrole niet al te nauw Duitsers en Fransen, die niet in het bezit waren van een paspoort, werden deze keer toegelaten op vertoon van hun identiteitskaarten. Waar de grootste stroom van buitenlan ders, die ooit is voorgekomen, heengereisd is? Men neemt aan naar de drie grote steden. Gisteravond om negen uur waren Amsterdam en Rotterdam tenminste al propvol. OP VOLLE TOEREN )e informatiediensten van de A.N.V.V. de V.V.V.'s werkten op volle toeren en n probeerde de buitenlanders zoveel mogelijk in de naaste omgeving te plaat sen. In Den Haag was men gisteravond bezig de laatste pensionbedden uit te ge en en verder ook vele logieszoekendeu aar de naaste omgeving te dirigeren. De hotels aan de „bollenkust" en in Delft en Gouda waren vol. Ook in Utrecht, zowel in de stad als de provincie, werden gisteravond reeds de laatste bedden gegeven. Hetzelfde werd gemeld uit Arn hem en Breda, waar de toeristen omliggende dorpen werden PARTICULIEREN In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag het reservelogies bij particulieren reeds aangesproken. Deze drie steden beschik- >ver 4600 particuliere adressen, die ir geval van nood benut kunnen worden. De stroom van toeristen bestaat hoofdzakelijk uit Duitsers en verder Fransen, Amerikaanse militairen en vele Belgen. Aan de grenspost Nieuwe Schans passeerden veel Scandina- viërs, een veel groter aantal dan in vorige jaren. Aan zes grenskantoren heeft de mare chaussee aan buitenlandse automobilisten ANVV-folders uitgereikt, waarin ze werd aangeraden, zich met het dichtst bijzijnde kantoor van de Logiesinformatie dienst in verbinding te stellen, alvorens de reis naar de plaats van bestemming te aanvaarden. Automobilisten, die Nederland bij Zun- dert binnenreden, konden zo bijvoorbeeld bij het L.I.D.-kantoor te Breda horen, dat zij in Amsterdam weinig kans meer maakten, maar in Den Helder nóg wél. „Vliegende brigade" nam boter in beslag Een „vliegende brigade" van de Ne derlandse douane heeft gisteren in Oost burg 800 kilo boter, die door smokkelaars op klaarlichte dag bij de winkelier De in een auto werd geladen, in beslag j nomen. In het belang van het onderzoek zijn geen namen van de smokkelaars be kend gemaakt. Zij zouden' afkomstig zü« uit België, en deel uitmaken van eei ©mokkelcomplot, waarnaar de douam reeds enige tijd speurde. Dg dagen voor Pasen zijn die van jaarmarkten in vele plaatsen. Twee meisjes hebben op een van die markten Paasbroden gekocht en brengen ze mee als een verras sing voor thuis. New York nodigt Makarios uit Aartsbisschop Makarios is door Averill arriman. de gouverneur van New York. uitgenodigd voor een bezoek aan de Ver enigde Staten. In Turkije heeft deze uitnodiging ver ontwaardiging gewekt. In een radiorede heeft de premier van Turkije Makarios een „terrorist" genoemd. Menderis legde de nadruk op de zeer vriendschappelijke betrekkingen tussen Turkije en Engeland maar zeide het te betreuren, dat Engeland Makarios in vrijheid had gesteld. De toeristenstroom, die giste ren Nederland binnenviel, ver overde niet alleen West-Neder land, maar verdrong zich ook in de bureaus van de V.V.V. Iedereen kon een kamer krij gen, dank zij een geperfectio neerd organisatiesysteem van de Alg. Ned. vereniging voor vreemdelingenverkeer in Den Haagdie met télexverbingen en telefoontjes met alle delen van het land contact hield en de stroom aardig wist te spreiden. Hoewel er nu meer toeristen dan ooit naar Nederland zijn gekomen, zal iedereen vermoe delijk toch met de Paasdagen onderdak gebracht kunnen worden. Staatsbankroet in Sow jetunie De Sowjetregering heeft een bedrag var 260 miljard roebels of ongeveer 250 mil jard in de laatste 30 jaar uitgegeven staats obligaties bevroren. Dit vormt de uitvoe ring van de op 10 april door Kroestsjef aangekondigde maatregelen. De rentebe taling wordt gestaakt en de aflossing 20 tot 25 jaar bevroren. Tevens heeft aangekondigd dat hierdoor de uitgifte nieuwe staatsleningen onnodig is gewor- Dreigende taal in Moskou RUSLAND zal zijn communistische bondgenoten kernwapens verstrek ken om een eventuele agressie van de N.A.V.O.-landen, die atoom wapens van de Ver. Staten kregen, tc kunnen weerstaan, heeft de Russi sche minister van defensie Zjoekof, gisteren aan journalisten verteld op een receptie in Moskou, ter ere van de Poolse premier Cyrankiewicz. Tegelijkertijd werd uit Wenen gemeld, dat de Russen vier grote bases hebben ingericht in Tsjechoslowakije voor het lanceren van projectielen op lange afstand. Verder zou Rusland in Oost-Duitsland atoombommen hebben opgeslagen. Op dezelfde receptie verklaarde partij secretaris Kroesjtsjef: „Wij moeten de grens langs de Oder en Neisse versterken en wij moeten onze weerbaarheid verster- gen. Indien iemand uw grenzen over schrijdt", zei hij tot de Poolse premier, „is dit niet alleen een aanval op Polen, maar ook een aanval op ons. Wij willen de kapi talistische landen waarschuwen: Maak geen grapjes met ons, tracht ons niet op de proef te stellen, zoals u met de staats greep in Hongarije hebt gedaan. U denkt aan een dergelijke staatsgreep, niet alleen in Hongarije, maar misschien ook in Oost- Duitsland. Wij zijn geen heiligen en zo nodig geven wij u een gevoelige tik op de vingers." Toen journalisten Zjoekof vroegen of zij uitgenodigd zouden kunnen worden Rus- •erwachting ma« worden uitgespro ken, dat het Hongaarse vluchtelingenpro bleem nog dit jaar tot een oplossing zal kunnen worden gebracht. Van de 172.000 Bongaren, die naar Oostenrijk zijn ge vlucht, zullen aan het einde van het jaar nog 4 a 5000 gebleven zijn. Dit zijn mensen, die er om bijzondere Wenen de voorkeur aan geven, zich blij- end in Oostenrijk te vestigen. Voor de MOOO Hongaren die naar Joegoslavië zijn. ftvluoht, is juist dezer dagen de moge lijkheid geschapen te vertrekken naar de landen waar zij zich blijvend kunnen ves ten, Ook daar zal het probleem dus zijn pgelost. Deze mededeleangen heeft de ris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Have- man. gisteravond gedaan in een regerings- uitzenddng van de radio. Jordaanse leger wordt gezuiverd Een raad van vijf officieren is dooi koning Hoessein belast met de reorgani satie en de zuivering van het Jordaanse leger. Men verwacht, dat verscheidene officieren, die tijdens de machtsperiode van de pro-Egyptische generaal Al Hayari werden ontslagen, in het leger zullen kunnen terugkeren. sische proefnemingen gade te slaan n kernwapens, gaf hij het verrassende ai woord: „Ja, wanneer U ons uitnodigt". Gisteren is in Rusland de vijfde proef met kernwapens genomen binnen de tijd an twee weken. Het Weense blad Die Presse weet nader .■er dc bases in Tsjechoslowakije te mel den, dat deze deel uitmaken van een keten van bases voor geleide projectielen, die in een halve cirkel in de meest westelijke landen van het Sowjet-blok wordt aange legd. De bases worden gebouwd in de zo genaamde herbebossingsgebieden, die on der strenge militaire bewaking staan en waaruit de bevolking is verdreven. Spanje heeft inmiddels van Rusland de waarschuwing gekregen een groot risico te lopen, als het zich bij de NAVO aan sluit. Redelijk paasweer In de afgelopen nacht bereikte een rug van hoge druk ons land, waardoor wind en bewolking afnamen en de temperatuur plaatselijk tot dichtbij het vriespunt daalde Vlakbij de grond werd zelfs op verscheidene plaatsen een graad i gemeten. Een kleine storing, die gisteren van de oceaan Ierland naderde, bleef ta melijk zuidelijk. Zij lag vanmorgen ven het Engelse kanaal en trok Frankrijk. Voor het weer gedurende de paasdagen is een front van belang, dat zich uan gen nog midden op de oceaan bevond. Het hangt samen met een depresie bij IJsland die heel langzaam naar het oosten gaat. Het front zal gedurende de paasdagen ons land passeren, maar het is niet er: actief zodat de neerslag waarschijnlijk to enkele plaatselijke buien beperkt zal blij oen. Daarnaast zullen zonnige perioden voorkomen. De temperaturen zullen niet belangrijk van de normale waarden af wijken. Frankrijk handhaaft boycot 'T'WEE BRITSE schepen hebben gisteren bet Suezkanaal gepasseerd; zü be- taaaldcn de vaargelden in Zwitserse francs. Volgende week worden de eerste Amerikaanse schepen in het Suezkanaal verwacht. Alleen Frankrijk houdt vast aan het advies aan de rederijen, hel Suezkanaal te boycotten. Frankrijk kan dit advies kracht bijzetten door de flnan- cle druk, welke de staat op de rede- jen, in de vorm van subsidies, oefent. De Egyptische Suezkanaalmaatschappij heeft medegedeeld, dat tot 1 mei de vaar gelden betaald kUriiWl worden in de va luta van het land waartoe het schip be hoort. Daarna zal betaald kunnen wor den in Noorse, Zweedse en Deense kro nen, Belgische francs, Italiaanse lires. Duitse marken en Nederlandse guldens voor schepen van deze landen. De ove rige kunnen betalen in Indiase ropijen. V uur gevechten Aan de grenzen van Israël zijn enige schermutselingen geweest. Ten noorden van het meer van Galilea werd, zo wordt uit Tel Aviv gemeld, een Israëlische pa trouille door Syriërs onder vuur genomen. De Israëliërs beantwoordden het vuur niet en konden onder bescherming van versterkingen terugtrekken. Ook aan de Jordaanse grens kwam het tot een vuur gevecht. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. G. Kruys, kapitein-ter-zee, is benoemd :ot officier in de Orde van Oranje-Nassau net de zwaarden. Nenni-partij weigert coalitie Saragat De Italiaanse socialistische partij var Nenni heeft de voorwaarden van de Sa- ragatopartij om tot een socialistische een heid te komen afgewezen. De Nenni-partij geeft als reden op, dat het ontslag van de partijsecretaris der Sa- ragatpartij. een gevolg van de weigering van de Saragatpartij om te breken met de regering, een overtuigend bewijs levert, dat de Saragatpartij geen werkelijke so cialistische eenheid wenst. Amerika wenst geen conferentie Grote Vier A MERIKA acht op dit ogenblik een vler- •F*- moccndh di "e Dit Is gebleken uit het antwoord van het ministerie van buitenlandse zaken aan Richard E. Sperber, dc voorzitter van de Amerikaanse raad voor de hereniging van Duitsland. Deze had bij president Eisenhower en Dulles aangedrongen op een nieuwe con ferentie van de Grote Vier, uit hoofde van de onrust, welke in Oost-Duitsland broeit. Het ministerie van buitenlandse zaken echter meent, dat een dergelijke opstand niet waarschijnlijk is en vreest, dat het mogelijke mislukken van de conferentv groter nadeel zou opleveren dan er voor delen kunnen zijn. Twee dagen staken kostte Frankrijk 150 milj oen "PJE STAKING van de Franse openbi vervoermiddelen die precies volgens ichema donderdagnacht om 12 uur digde, heeft het land waarschijnlijk 150 miljoen gulden gekost. De loonsverhoging van ongeveer 10 procent, welke g werd, is echter niet bereikt. Er is slechts één ernstig incident ge weest. toen ongeveer duizend betogers donderdagavond het ministerie van wilden binnendringen en door de politie met gummiknuppel, brandweer- slangen en traangasbommen bestreden werden. Twintig politiemannen werden gewond, doordat de stakers hen met puin en straatstenen bestookten. Het Franse kabinet heeft gisteren uii en-een-half uur vergaderd over de noc zakelijke bezuinigingsmaatregelen die miljard gulden moeten opleveren, minister van defensie keerde zich heftig tegen vermindering van de defensie uitgaven. Men verwacht spoedig eet geringsverklaring omtrent de te volgen gedragslijn. Duizend stakers trokken don derdagavond op naar het minis terie van vervoer aan de bou levard Saint Germain te Parijs maar de politie was paraat i bewerkte hen met gummiknup pel, traangas en brandspuit. De stakers hadden puin en straatstenen als wapens gekozen. Prinses Margriet met vakantie in Parijs Prinses Margriet is donderdag van Schiphol naar Parijs vertrokken om haar Paasvakantie in Frankrijk door te bren gen. Zij werd door haar moeder naar het vliegtuig gebracht. Prinses Beatrix is donderdagavond uit Kopenhagen teruggekeerd, waar zij logeerde bij haar vriendin jkvr. Renée Röell, wier moeder gehuwd is met de Canadese ambassadeur aldaar. Gomulka, de leider van de Poolse com munistische partij, lijdt aan een long aandoening. Een Zwitserse specialist is geconsulteerd en heeft Gomulka een maand absolute rust voorgeschreven. Hele bataljons met elkaar slaags rjE VERBINDINGEN tussen Djakarta en Makassar waren gisteren verbro ken door de gevechten te Maros op veer- kilometcr van Makassar. Dit is de tigste strijd, die er sinds elf jaren geleverd is. Gehele betaljons waren met elkaar slaags. De troepen van de Daroe-l-Islam zou den onder bevel staan van Kataar Mn- zakkar, die vroeger overste is geweest In het Indonesische leger en nn reeds 1950 in opstand is. Onvolledige berichten uit de omgeving van Makassar melden dat de opstande lingen dinsdagavond een aanval hadden gedaan op het Javaanse hoofdkwartier en dat er gisteren nog zpu gevochten worden bij het vliegveld Mandai. De vliegverbinding tussen Djakarta en Ma kassar stond gisteren reeds drie dagen stil. De woordvoerder van het Indonesi sche leger te Djakarta, majoor Harsono, deelde mede. dat de regering beschikt over volledige lijsten van doden en wonden, doch deze niet wenst bekend maken. Bezoek over en weer Een woordvoerder van het leger Zuid-Sumatra heeft volgens radio-Palem- bang bekend gemaakt, dat een delegatie onder leiding van burgemeester Amin naar Djakarta vertrokken ls voor ontmoeting met Sukarno. De Indonesische premier Djuanda zal een reis door Sumatra maken om ti trachten de breuk tussen de central) regering en de opstandige provincies ti helen. Hij zal vergezeld worden van di minister van inter-Indonesische zaken Tobing, een Sumatraan, afkomstig Tapanuli. VERLEDEN JAAR tegen Pasen heb ik enkele uren rondgedwaald over een van de reusachtige kerk hoven van Genua. Eigenlijk niet zozeer een kerkhof als wel een per manente tentoonstelling van Ita liaanse beeldhouwkunst. Hoewel er ook simpele mensen bezig wa ren kleine tuintjes om een grafje te verzorgen, was het merendeel van het enorme park gereserveerd voor de elite-doden, die in over dekte zuilengangen onder de prachtigste marmeren monumen ten rusten. De rijke families van Genua steken elkaar daar de loef af met de scheppingen van de be kendste kunstenaars van vroeger en nu, met hele familiegroepen, wenende weduwen, schreiende kinderen, veelszins een protserig vertoon van versteend verdriet. Daartussen het natuurgetrouwe beeld van een straattype, het vrouwtje met de gebraden kastan jes, dat haar hele leven gespaard heeft voor het naïeve ideaal zich zelf door de duurste beeldhouwer van de stad op haar graf te laten uitbeelden. Heeft men daar, zo vraag je je af, eigenlijk iets verstaan van de Op standing van Christus? Is het niet allemaal veel te veel attentie voor het graf, te veel eer voor de dood? De grote gebeurtenis van Pasen houdt immers in, dat de donkere tiran, die de wereld in zijn greep schijnt te houden, van zijn dic tatoriale zetel wordt verwijderd en teruggezet tot de nederige dienst van boodschappenjongen van de almachtige en genadige Heer des Levens. Hoezeer de boze bakens verzet zijn en het doodsgetij verlopen is, wordt in het Paasevangelie op on navolgbaar humoristische wijze gedemonstreerd door de Engel des Heren, die met een achteloze hand beweging de steen van het graf van Jezus opzij wipt en zo staat er dan „Hij zette zich daarop." Zo in de geest van: waarom zal ik blijven staan, als ik voor het zelfde geld kan zitten? En het was nog wel de steen, waarachter kerk en wereld, broederlijk samenspan nend, Jezus hadden opgeborgen, definitief en onder de plechtigste synodale zegels. Maar graf en steen en alle handlangersdiensten aan dood en duivel hebben geen betekenis meer, het imposantste grafmonument is niet meer dan een zitje voor de engel, die de Opstanding en het Leven verkon digt, Jezus Christus, de levende Heer. Het is dc blijde bedoeling van Pasen, dat wij niet bij de graven blijven staan, niet ons gelaten gevangen geven aan de machten van zonde en dood, maar langs de afgewen telde steen heen op zoek gaan naar de gekruisigde en opgestane Heer om Hem vlakbij, tussen de graven en in deze wereld des doods te vinden en te herkennen als de Overwinnaar. Alle goedbedoelde grafopschriften als „Rust zacht, lieve dode", „Hier rustenz." zien voorbij aan het majestueuze gebaar van de Engel des Heren, die zich op de steen van Jezus zet. Maar op een Duits kerkhof vond ik eens deze woor den: „Hier erwartet ihre Auf- erstehung Helma Schell". Dat is andere kost, geen zinloze wens voor de onbereikbare, maar een getuigenis: Hier wacht op de dag van haar opstanding.... En op een Engels kerkhof staan boven een kindergraf slechts twee woor den, een roep en een antwoord: „Freddy!" „Yes, Lord". Pasen is de stem van de Heer, die ons roept hier en nu om Hem, de Levende, te volgen door het be staan van elke dag en eenmaal over de laatste grens. Hij ver wacht slechts het simpele ant woord: Ja Heer! G. P. KLIJN. WEERBERICHT Zonnige perioden De Bilt verwacht tot mor- l-'( J genavond: Zonnige perioden en slechte Afjl tm hier en daar een bui. Zwak- 'lj& ke tot matige wind uit zui- IDjt delijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hoger (opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: Maandag: Dinsdag: i 5.31—19.51, m 2.17—12.05; 5.29—19.53, an 2.42-13-09. Op 22 april L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1