Wat Jimmy cle Leeuw zoal beleefde SCHAAKRUBRIEK ZATERDAG 20 APRIL 1957 Mat in Vier zetten. Donner weer landskampioen Hoe het gelopen zou zijn indien dr. Euwe van de partij geweest zou zijn is een vraagstuk op zichzelf. Maar nu Euwe ditmaal verstek moest laten gaan heeft Donner de titel behaald op een wijze welke niet kan worden misverstaan. Met 9 punten uit 11 partijen werd hij eerste, daarbij andere gegadigden Bis Van den Berg. Roessel. Bouwmeester, Cortlever en Spanjaard twee of meer punten ach ter zich latende. Ziehier de partij van Donner uit de laatste ronde, welke hem de titel defini tief verzekerde. Achteraf bleek dat hij ook zonder dit winstpunt kampioen ge weest zou zijn. Wit: Graaf van den Bosch. Zwart: Donner 1. e4 c5; 2. Pf3 Pc6; 3. Lb5 Pf6; 4. Pc3 Pd4; 5. e5 Pxb5; 6. Pxb5 Pd5; 7. 0—0 a6; 8. c4 Pb4; 9. Pc3 Pc6; 10. Tel e6; 11. d4 cxd4;. 12. Pxd4 d6; 13. Pxc« bxc6; 14. exd6 Lxd6: 15. Dh5 0—0; 16. c5 Le7; 17. Lf4 f5; 18. Tadl Da5; 19. Ld6 Lxd6: 20. cxd6 Ld7; 21. Pe4 e5; 22. Pg5 h6; 23. Pf3 e4; 24. Txe4 Le8: 25. Txe8 Taxc8: 26. ciT Te4: 27. h3 Dc7; 28. Ph4 Td8; 29. Dxfó Txd7;. 30. Dxd7 Telt- 31. Txel Dxd7; 32. Pf3 Dd3: 33. Tel a5; 34. b3 De4; 35. a3 Dd3; 36. b4 Dxa3: 37. Txc6 Dxh4; 38 h4 a4: 39 h5 a3: 40. Tc8i Kh7j 41. Ta8 a2 en wit gaf het op. Onze brievenbus Dit meisje op de tekening wil voor de Pasen eieren gaan kleu ren. Kunnen jul lie de zes eieren vinden? De be doeling is dat je de eieren zo mooi mogelijk kleurt en dan in stuurt vóór dins dag 23 upril aan staande. Doe. je best allemaal! Arie Vreeken stuurde mij ook weer een briefje, je staat er in Arie. Greetje Overduin heeft leuk postpa pier. schrijf je eens meer? Wat en en stuurde jij een leuk berichtje bij. je oplossing was keurig zeg! Dat had- jullie den jullie leuk verzonnen het zaaien dit lezenhebben met de beginletters van je namen jullie allemaal al Mieke Post, ik vind het erg leuk Hallo ne nichten. Terwijl schooltuintje. Je andere brief heb ik wel maar ze was te laat binnen, be dankt Kreeg je voor je verjaar dag een schooltas of een handtasje, Inr Schrijver'' Nu zo af en toe mag je het wel eens vergeten Rikkie Ro- niet altijd hoor. vakantie. Nu ik hoop dat het mooie weer dat we deze week hadden, ook in de vakantie zal blijven en dat jullie vaak naar buiten kunt om Ik ontvinq brieven rapportcijfers in, zijn jullie rapporten nogal meegevallen? De puzzel van de vorige week LailkC JC uaai„ niet moeilijk de vijf liedjes Zlct Helene Stoorvogel, het bloemen- ben henieuwd wat je voor je verjaar dag zult krijgen Adri Steenhoek, al vast gefeliciteerd hoor. Maar je gaat dus toch later wel naar de M.U.L.O., Win van 't Zelfde, dat had ik goed geraden. Wat hadden jul- de lie de oplossing prachtig geverfd Ko- bi en Annie v. d. Plas, bedankt hoor. Verzorg iii de konijnen ook wel IHarja de Witte? Je rapport was Drima in o da Gonnie van Tienen. Dat is leuk dat tante je erg gemakkelijk sprookje van Klein Duimpje het enige dat niet in de rij thuis hoorde. L e n i e V er ne e heeft de hoofdprijs gewonnen. Kees corso was zeker wel prachtig? was zal een be'-rie geweest zijn bij jullie thuis, 16 kinderen op de verjaardag "an Ankie. Ik ben benieuwd hoor Hans Rouw. Ik zou het fijn vinden op zondag jarig, Ap Wijnands, dan van o i e en i s, l. u c i e w o i- ben je de heJe dag vrijj Gefeliciteerd, t er s en Henk Siersem a Prachtig vond ik je oplossing Rei- krijgen alle drie een hoofdprijs, na van Wetten, alleen jammer dat ik Gefeliciteerd alle vier. je geen orijs kon geven, ik had je wel bij de lijst staan, maar je viel er af. Hoe heet je poesje Freddy Struik, Marga Verwijs, ik vind dat je dc groeit het al? Tinie Vogelaar mijn eerste brief er keurig afgebracht adres staat toch voorop de krant? hebt hoor. Ook al vast gefeliciteerd. 'EEN DAG UIT EEN HONDENLEVEN (Slot) Dan hoort hij eindelijk het fluitje van het vrouwtje, kijkt om, kwispelt vriendelijk en gaat verder met zijn spel, dat hem helemaal in beslag Als de vrouw tenslotte doorloopt, komt hij toch aarzelend achter haar Nu blijf ik niet meer om je fluiten, nu moet je het zelf maar weten, denkt de vrouw en gaat op huis aan. Af en toe kijkt zij om naar de hond, die haar van verre volgt. Ineens is hij wéér weg. Zij ziet hem nog net voortdartelen met een andere rasge noot. Hij ziet en hoort niets dan deze „Hij is vandaag ondeugend zegt iet vrouwtje later tegen een dames kennis, die zij tegenkomt en die graag wil weten, waar de hond is Na wat praten over en weer vertelt zij. dat Boy op het ogenblik het voor jaar in z'n bol heeft. Niets met hem te beginnen „Hé. daar ginds komt hij", roept zij dan plotseling. .,Wat draagt hij toch in z'n bek?, vraagt de kennis lachend en het vrouwtje voegt er dromerig aan toe: ..Het is zo groot eri wit Verder komt zij niet, want plotseling laat de hond zijn prooi .vallen en die fladdert!" „Een kip" roept een vrouwen stem opgewonden en van drie kanten snellen mensen naar de plaats, waar Boy is blijven staan. Ja, het was een kip. Het dier had een schuilplaats gezocht in een hol letje in de heg en keek van daaruit met schuwe oogjes naar het bewegen van de grote gedaanten om haar Zij laat zich gewillig oppakken bekijken. Gelukkig mankeert haar niets. Er wordt beraadslaagd wat te doen. De kip moet terug naar haar eigenaar, dat staat vast. Voorzichtig neemt de vrouw haar onder haar arm en brengt haar weg. Boy moet mee. En als bij aankomst tegen hem gezegd wordt: ..heb jij dat gedaan?" weet hij wat hem te doen staat. Hij gaat zitten, legt zijn plat tegen zijn droeve kop Schrijft Astrid Scbeps mij ook eens een brief? Gelukkig schreef brief. Beopie mij toch weer Nellie mij Scbuijer, zijn jullie .hard aan het spa ren? Wim Visser verveelt zich niet want hij schrijft autonummers op. Hoeveel heb ie e - al Wim1 Schrijft bruiken. Wat leuk tien konijnen Jaap van de Weetering, is er eentje n jou bij ook? Ik kan me inden- geloof wel dat jullie goed kumen leren Plet en Sjaak Stok, een pretti ge vakantie hoor! Hettie de Vrijer maakte een mooie tekening voor me. is je zusje al weer beter Hettie? De eigenwijze ster Lilliputje was nieuwsgierig en dat staat niet voor een ster, ook al ben je pas geboren, en al pinkel je van ver. Oud're sterren zeiden: „Nee hoor, jij mag niet de aarde zien. Jij moet eerst nog maar wat [groeien; later Lilliput, misschien." Maar de ster liet ze wat praten en hij dacht: „Wat is dat nou? Als ik nu de aarde zien wil, dacht je, dat het hind'ren zou?" En hij waagde, kleine ondeugd!, wat ik wel nóóit durven zal: hij sprong.en daar viel de kleine pijlsnel door het groot heelal. Beide oogjes hield-ie open. Ja, hij zag de aarde daar! Maar.... wat werd hij plots'ling [duiz'lig, jongens, zo ontzettend naar! Onze aarde riep: „Wie durft daar zo te vallen door mijn lucht?" En vóór Lilliput kon spreken, eindigde zijn snelle vlucht. Met een klap viel hij in 't zand [neer van de aard' en die zei gauw: ..Nooit zie jij het wijd heelal weer. Blijf maar hier, je bent er nou!" In het „Sterpieuws" stond [geschreven: Lilliputje komt niet weer. Want.... wie eigenwijs wil wezen, die bestaat voor ons niet meer! M. W. H. DE WEERD. hebben jullie lang vakantie Robbie den Oude. weet je al wat je allemaal gaat doen? Dag Aart, Peter, Leo en Marja. Dat is een mooi gedichtje Corrie Rijkaart heb je het op school geleerd? Je schreef me erg weinig Willy Ooms, was er niets nieuws? Corrie Verkade is ook al gauw jarig, schrijf je me eens wat je hebt gekre gen Corrie? Ik heb wel door dat jullie er een reuzefeest van maken, Beppie Schnijer, gelukkig dat je gro te broer helpt. Dat wist ik nog niet dat je padvinder was Basje van Roon. ben je al geïnstalleerd? Dat is zeker wel erg moeilijk schrijven, zoals jij deed Cobi Smit, de oplossin gen van -jullie (van Elsje ook) waren goed. Marrie Verweij schreef mij niet waar ze woonde, zeker buiten, Marrie? Maar deze oplossing was iii'st iets voor ion niet Mattie van Wifferen? Je schrijft keurig zeg. Is je zusje ouder of jonger dan jij Marja van Schothorst? Nellie de Wachter stuurde mij weer een keu rige oplossing, zoals gewoonlijk, har telijk bedankt Nellie. Wat leuk een broertje erbij Gretha Vos, ga je wel eens met hem wandelen in de wa gen? Bedankt voor je plaatjes Jij had de beren en Klein Duimpje leuk nagetekend Dik de Ruiter, teken je thuis ook veel? Nu Ronnie Ver hoeven, je staat in de krant, schrijf ie.voortaan Tegelmatig? De nieuwe rij van nieuwe nichten en neven komt hieronder Marijke Söhellevis, Ria Ravenek, Aria Verschoor, Lenie en Natta van Steen- sel. Joke Stam. Leni Zwarteveld, Jantje en Marjan Westerik, Ellie v. de Waal, Annefieke Pop- peliers, Jan v. d. Wal en Geert van Zetten. Dat en ze dan. De volgen de keer beantwoord ik r de briefjes van A- G, Jongens en meisjes ik is jullie prettige Paas dagen en heel veel mooi r in de vacantie. Oplossingen zet 1. e3ü het veld e4 voor paard c vrij: 2. Txe3 Pe4; 3. Tfe2 (dat verliest terstond: slechts het opgeven var kwaliteit had nog enig uitstel gegeven) 3. Txg2fEn nu gaf wit het op, omdat hij na 4. Txg2 door Df2t wordt matgezet. Onze opgaven Ditmaal drie problemen voor U, wel ke naar onze smaak de verdienste heb ben dat hun moeilijkheid omgekeerd evenredig is met het aantal zetten van de oplossing. Met andere woorden: ^'ij vinden de vierzet het gemakkelijkst, dan de driezet en ten slotte de tweezet. Zulk een uitspraak roept natuurlijk om tiek. Welnu, 'stel U gerust. U moogt het gerust met onze opvatting oneens zi; Trouwens, begrippep' als makkelijk moeilijk liggen niet bij iedere oplosser gelijk. Maar mocht U de oplossingen van de driezet en van de vierzet niet kun nen vinden, speel deze dan eens na i neer ze over 14 dagen in deze rubriek zullen worden afgedrukt. Wellicht komt 142. Rollo blijft maar doorspelen. Telkens verzint hij een nieuw kunst je. En Jimmy kan z'n ogen bijna niet geloven: die Rollo is een vol maakt kunstenaar. Hij is zó in zijn spel verdiept, dat hij met zijn rug naar de deur is gaan staan. En hij ziet er dus niets van dat de meester het lokaal is binnen gekomen. De meester is woedend. Wat zijn leerlin gen vandaag mankeren, kan hij maar niet begrijpen. Maar nu is zijn ge duld dan ook ten einde, en hij geeft Rollo zo'n mep, dat deze met bal en al over de grond rolt. Susi begrijpt dat ze nu een mooie kans heeft. Ze grijpt de bal en wil er mee naar bui ten rennen. Maar dat weet de mees ter op 't laatste ogenblik te beletten. Rollo is weer van. de schrik beko men en wil natuurlijk zijn bal terug hebben. Maar Susi loopt wat ze kan om 't mooie speelgoed te houden, 't Wordt in de klas een. geweldig spek takel. Jimmy kijkt belangstellend toe en is erg benieuwd wie de wedloop winnen zal. -Hij vindt 't maar een ra re school. Maar toch wel leuk. 143. Mijnheer de schoolmeester is de wanhoop nabij. Geen moeite is hem te veel om zijn leerlingen schrij ven, rekenen en nog zo veel andere nuttige zaken te leren, die ze later in 't leven zullen nodig hebben. Maar er is met de jongelui geen land te bezeilen. De meester legt zijn moede hoofd op de lessenaar. Hij moet even bijkomen. Zo'n leven is niet vol te houden. Op dit ogenblik schijnt Susi gewacht te hebben. Nog is de bal in haar bezit en juichend stormt ze naar buiten. Maar dat laat Rollo er zo maar niet bij zitten. Hij holt Susi achterna. Buiten zullen ze de strijd wel voortzetten. Met ingehouden adem heeft Jimmy naar de wisse lende kansen van deze wilde wed strijd gekeken. Graag zou hij de twee vechtersbazen naar buiten zijn gevolgd. Maar hij heeft groot mede lijden met de arme meester. Voor geen honderd gulden per week zou hij dit baantje willen overnemen. De meester schijnt Jimmy vergeten te zijn. Hij neemt zijn paraplu en ver laat het schoollokaal. 144. Jimmy is erg met 't lot van de meester begaan. Maar nu deze weg is, kan hij toch niet alleen in school achterblijven. Hij zal ook maar naar buiten gaan, want. daar zal nog wel wat zijn te beleven. En ja hoor: als hij op 't- schoolplein komt, ziet hij dat Rollo de bal weer in zijn be zit heeft. De kleine Susi zit te huilen. want ze heeft van Rollo een draai om haar oren gehad. „Ha Jimmy", roept Rollo. „zullen we samen gaan spe len? Je hebt zeker wel gezien, dat de meester kwaad is weggelopen. Dat gebeurt wel meer. Ik vind dat altijd leuk. Want dan zijn we vrij en hoe ven we niet in dat bedompte lokaal te zitten. Ga je mee naar mijn huis? Dan mag je al mijn ballen zien". Jimmy heeft best zin om met Rollo mee te gaan. Maar hij heeft mede lijden met die arme Susi. Wacht, hij zal 't kleine ding eerst een beetje troosten. Maar daar is Susi helemaal niet van gediend. Ze draait hem haar rug toe en wil niets zeggen, 't Is jam mer, maar er is niets aan te doen. KRUISWOORD RAADSEL HORIZONTAAL: 1 Zweep, 5 por, 9 taal eigen, 11 waardeloos goed, 14 vast teken, 16 aardigheidje, 17 onfris, 19 zangnoot, 20 zang- noot, 21 voorzetsel, 23 kledingstuk, 25 muziekteken, 27 af val, 28 gevangeniska mer, 30 insekt, 31 me taal, 32 aangename rust, 34 pers. voor naamwoord, 36 sein, 38 veger, 41 bewerkte huid, 43 aanzetten, 46 klein persoon, 48 plant, 49 strak, 50 beteuterd, 52 vertragingstoestel, 53 verstandig, 54 merk van gehalte, 56 veer kracht, 58 aankomend, 50 maat, 60 Fr. edel metaal, 62 grappenma ker, 64 zangstem, 65 lied, 67 volksopruier, 68 dunne rotting, 70 muts, 71 vogel. VERTIKAAL: 1 Kleur, 2 lichaam, 3 le venslucht, 4 zangnoot. 5 opschik, 6 gebouw, 7 bovendien, 8 voor zetsel, 10 dienstmark, 12 familielid, 13 strop, 15 fles, 18 geslepen vlakje, 20 mistige damp, 22 naakt, 24 ka meel, 26 voorzetsel, 27 ketting, 29 bediende in livrei, 33 paardje, 35 weefsel, 37 kostbaar bont, 39 hemellichaam, 40 afstandmaat, 42 vuurroer, 44 pakken, 45 kansspel, 47 kledingstuk, 49 vogeltje, 51 Chin, maat, 55 staaf, 57 toiletgereedschap, 58 drank, 61 plaat vensterglas, 63 verstand, 64 ten jare, 65 inseki, 66 de naam onbekend, 68 uitroep. 69 maanstand. Oplossing kruiswoordraadsel 13 april HORIZONTAAL: 1 Ketjoe. 4 pseudo, 8 ut, 10 in, 11 klei, 13 mos, 15 grot, 17 escorte, 20 op, 22 tel, 73 are, 24 dL„ 25 rug, 27 lente, 28 fel, 29 stap, 31 lama, 32 sloot, 34 guitig, 37 egoïst, 41 sloof. 44 reek. 45 pers. 47 men. 48 knook. 50 nat, 51 in, 52 pen, 53 gil, 55 ka, 57 gemalin, VERTIKAAL: 1 Kikvors, 2 juist, 3 O.T., 5 si, 6 eng, 7 outillage, 9 kor, 12 Ee, 13 molest, 14 statig, 16 ra, 18 cel. 19 ere, 21 puts, 24 demi, 26 galjoen, 28 fatsoen, 30 Po, 31 li, 33 ons, 35 uil, 36 kermispop, 38 geen, 39 ik, 40 tunnel, 41 slogan, 42 op, 43 frak, 46 station, 48 keg, 49 kil, 54 libel, 56 en, 58 mijl, 59 NL, 61 dun, 65 te, 66 nu. Inzendingen Inzendingen uitsluitend per briefkaart, vóór donderdag a.s. aan het bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek van de kaart, aan de adres zijde vermelden: „Puzzeloplossing". Er zijn drie pry zen, één van 5.en twee van 2.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 18