Brussel werkt voor 1958 Wereldtentoonstell ing is hier nu onontkoombaar lapport van A.R. partij ver wettelijke regeling BOUW KERNCENTRALES IS NOODZAKELIJK ÏEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 16 APRIL 1957 (Van een onzer verslaggevers) i BRUSSEL is op het ogenblik een borrelende, stampende, A hamerende bouwput. Al sinds maanden wordt er in een drieploegenstelsel dag en nacht gewerkt. Straten, die u gisteren nog mocht inrijden, zijn vandaag afgesloten, mor- gen tien meter afgegraven. Parken zijn omgeploegd, hele stadswijken zijn tegen de grond gegooid, wat niet zo'n ontzetting teweeg bracht als het in Holland zou doen, omdat Brussel en heel België trouwens, de woningnood al tijden te hoven is. Deze maquettefoto geeft een indruk hoe de ruimte onder het Atomium er zal komen uit te zien: net als de Eifeltoren een enorme staal constructie, maar toch geheel anders van karakter. HET ZIEKENFONDSWEZEN K de serie rapporten van het College van advies der Anti-Revolutionaire irlü is een rapport verschenen Inzake wettelijke regeling van het Zleken- ndswezen. Het rapport Is samengesteld (or een commissie bestaande uit mr H. is Kzn. voorzitter, dr. A. C. Drogendjjk, pporteur, prof. mr. W. F. de Gaay Fort- in. J. P. Koegeler, prof. dr. G. A. Lln- boom, A. van Rijn, mr. J. Roos en A. ipelkamp. Het Ziekenfonds wordt gedefinieerd als n sociaal georganiseerde instelling ten- nde individuele geneeskundige verzor- ng te waarborgen, met een collectieve rzekering als middel om dit geheel te nancieren. De individuele gezondheidszorg moet olgens het rapport allereerst als een per- onnlljke plicht worden beschouwd. Het «hoort evenwel tot de taak- van de over bid zodanige voorzieningen te treffen, lal deze plicht tot verzorging der gezond- tid voor geen enkele groep van de be- olking geheel of gedeeltelijk onuitvoer- m wordt. Men acht het dan ook alles- ins te verdedigen, dat de overheid deze laterie in een wet regelt. Het rapport geeft vervolgens een op- amming van de voor- en nadelen zowel an een vrijwillige als van een verplichte iekenfondsverzekering. De voorkeur gaat it naar een vrijwillige ziekenfondsverze- tring, doch in de gegeven omstandig- eden kunnen de opstellers van het rap- »rt de verplichte verzekering tot een ekere weistandsgrens aanvaardbaar ach- :n. Aan een weistandsgrens naar boven ou toch in ieder geval moeten worden "(gehouden, omdat een ongelimiteerde erzekering het ziekenfonds in een van ijn grondslagen zou aantasten. De sanering van de vrijwillige verzeke- ing wordt vooral in een aanvullende nota «pleit De overheid zou daartoe een bij- - Jrage moeten geven in de kosten van deze «rzekering. Voorts komen in dit rapport aan de orde ie rechten en plichten der medewerkers, i^/er e bestuurssamenstelling, de verstrekkin- en en de argumenten voor en tegen een lironderlijk ambtenarenziekenfonds. Opgemerkt wordt, dat het zeer zeker •"'Uk is, dat de overheid, evenals de «ndere werkgevers, haar bijdrage levert o de ziekenfondspremie. Het is echter de Traag of dit beter langs de weg van de vrijwillige of verplichte ziekenfondsver- iekering kan worden geëffectueerd, dan vel vla een afzonderlijk ziekenfonds voor imbtenaren. Voor de ambtenaren, die loven de weistandsgrens komen, zou ech- er een dergelijke ziektekostenverzekering ;oe te juichen zijn. aldus het rapport De laatste paragraaf van het rapport gaat over de organisatie van het zieken fondswezen. De conclusie is, dat de zelf werkzaamheid en het zelfbestuur van de ziekenfondsen voorop dienen te staan. Tenslotte wordt het karakter en de sa menstelling van de Ziekenfondsraad be handeld. I zou, aldus het rapport, alleszins aanbeveling verdienen het karakter de Ziekenfondsraad zodanig te wijzigen, dat de raad een zuiver maatschappelijk orgaan wordt ten dienste van het ziekei fondswezen. Daarnaast, maar 'dus scherp gescheiden, zou dan het staatstoe zicht op het Ziekenfondswezen kunnen fungeren. Deze figuur zou, volgens rapport, meer in overeenstemming zijn met het karakter van het ziekenfonds zen, dat toch in wezen privaatrechtelijk niet publiekrechtelijk is. 'en aanzien van de samenstelling wordt o.m. opgemerkt, dat het gewenst wordt geacht de Ziekenfondsraad s« te stellen uit vijf leden, twee afkomstig uit de medische wereld, twee uit de tor der sociale verzekering en een v zltter, die geaehtjean worden in algemene zin op sociaal terrein deskundig te zijn vertrouwen te genieten. Benzine blijft op de bón in Engeland De benzinerantsoenering in Engeland li Iets verzacht, maar bUJft van kracht, ondanks het feit, dat het peil van de bevoorrading bevredigend Is. De rege ring besloot hiertoe In verband met de T«rwarde toestand in het Midden-Oosten, *»»rdoor men niet kan rekenen op een regelmatige aanvoer. Met ingang van morgen mogen parti- uliere automobilisten 480 kilometer per maand rijden. Tot nu toe waren de bon een slechts toereikend voor 320 kilome- '«r per maand. De verkeersdrukte de laatste dagen sterk toegenomen de berichten, dat de opheffing van rantsoenering een feit zou worden. Noorwegen is de distributie van olie en benzine met Ingang van daag opgeheven. Het ministerie van han del heeft er bij de verbruikers op aan gedrongen, zo zuinig mogelijk te zijn, zolang de Suezkanaalkwestie niet geheel Is opgelost. LUCHTVAARTVERDRAG WELDRA IN KAMERS In een brief aan de Tweede Kamer heeft minister-president Drees (als ml van buitenlandse zaken ad interim) meegedeeld, dat de regering de op 3 april k Washington met de Verenigde Staten gesloten luchtvaartovereenkomst op korte termijn aan de goedkeuring der Staten- Generaal zal onderwerpen. Mutaties rechterlijke macht Benoemd tot kantonrechter te Leeu- arden, mr. U. M. Ubbens, thans kanton- ichter te Winschoten. Benoemd tot kan tonrechter tc Heerenveen en tevens tot kantonrechter-plaatsvervanger te Leeu warden, mr. F. H van den Brink, advo caat en procureur te Leiden, tevens kan tonrechter-plaatsvervanger aldaar. Ja, wat voor de Nederlanders nog maar een theoretische wetenschap is, a Is ze er überhaupt wel eens bij stilstaan, is voor onze Zuiderburen sinds meer dan een jaar een onont koombare werkelijkheid: dat op 17 april 1958 de wereldtentoonstelling zal worden geopend. Wie België, wie Brussel heeft zien werken, twijfelt er niet meer aan, dat alles op die dag gereed zal zijn. Misschien pas op 16 april, maar te laat komen, nee. Wie Brussel heeft zien werken, is voor eeuwig van het misverstand genezen, dat wil, dat de Belgen niet, of maar matig zouden kunnen wer ken. In Nederland heeft Rotterdam de naam van de hardst werkende stad te zijn, welnu, Brussel steekt nze (en de Belgische) havenstad aar de kroon. Overal in de stad komt ge enorme kiep- wagens tegen met dat geel-bruine. grond- achtige zand, dat bij ons nauwelijks wordt gevonden. Overal, op aanplakbiljetten, op borden, op transparanten van auto ruiten, op reclames ln bussen en trams ziet men de onregelmatige vijfpuntige ster met de wereldbol en het cijfer 58: misschien wel de verbluffendste combi natie van veelzeggendheid en beknopt heid, die ooit een tekenstudio verliet: Brussel (het gestyleerde stadhuis) in het hart van de vijf werelddelen (de vijf punten van de ster) houdt in '58 de we reldtentoonstelling. OPKNAPPEN Men kent de gevoelens van het echt paar, dat over enkele weken belangrijk bezoek zal krijgen, dat er nog niet eerder is geweest. Dan kén eenvoudig dat vuil geworden behang niet meern de al jaren gebarsten keukenruit moet nu eindelijk vernieuwd worden en zij krijgt tenslotte haar zin met een nieuwe loper op de trap. Onder enig voorbehoud gaat deze vergelijking ook voor Brussel op. De Bel gische hoofdstad, die de jaren na de oor log Amsterdam voorbijgeschoten is wat stedelijke vooruitstrevendheid betreft en Parijs op het gebied van uitgaansstad zware concurrentie biedt, had nog een aantal problemen, die binnen het kader van enkele tientallen jaren werkelijk ook wel opgelost zouden worden. Men mag verwachten, dat met de ophanden zijnde wereldtentoonstelling deze zaken echter binnen een jaar zó geregeld zullen zijn, dat Brussel op allerlei gebieden vele Europese hoofdsteden voor tijden achter zich gelaten zal hebben. Onderschat ze niet, deze Belgen. aangetrokken strop bedreigt. Meen niet, nu uitgerekend Brussel de steen der wijzen op dit gebied heeft gevonden en de remedie tegen allerlei kwalen heeft uitgevonden. Maar meen wél, dat aller lei complexe problemen, waar in andere steden over gepraat wordt in de trant „dan zouden we eigenlijken „ln Amerika, maar ja. déér meen wél, dat in Brussel daarover niet ge praat wordt. Niet méér gepraat wordt. Het praten is al gedaan en nu wordt de praktijk gedemonstreerd. Er zouden eigenlijk brede toegangs wegen naar het hart van de stad moeten komen. Ze worden aangelegd. de hotelcapaciteit van Brussel, die waar lijk niet gering is. tot het uiterste zal worden opgevoerd. Tot het uiterste wil overigens weer niet zeggen, dat er nu hotelruimte wordt gebouwd tot de te verwachten behoefte. Deze behoefte is zo groot, dat daaraan alleen door Brus selse hotels niet kan worden voldaan; zou dat wel het geval worden, dan zou men in de jaren na de wereldtentoonstel ling, die toch al hun eigen problemen zullen krijgen, een nieuwe en sterke fac tor zou toevoegen aan degene, die een soort kunstmatige malaise scheppen. Aan de rand van de stad zal een Expox- motel komen, een stadje in het klein met 2000 kamers, verdeeld over vijftig pavil joens. In ieder ervan zijn een lounge, een recreatiezaal en sanitaire inrichtingen aanwezig. Een weg van drie kilometer zal dit stadje met de tentoonstelling ver binden: over deze weg zal een busdienst komen. Vlakbij de ingang komt een ge bouw voor de administratieve diensten (post, telegraaf, telefoon, wisselbank). De grote ontvangsthal, waarvan de muren aan de buitenzijde ge heel met aluminium zijn be kleed, heeft in het dak van het voorportaal een grote cirkel vormige uitsparing, waardoor er voor de toegangspoorten een onwezenlijk lichteffect wordt bereikt. telexverbinding meteen na uitgifte ook oan de andere boekingskantoren uit de stapel wordt pelicht. Dat men met veler lei talen b(J de Logexpo terecht kan. spreekt eigenlijk vanzelf. IN FASEN Al wordt er al een tijd gewerkt, pas de laatste maanden realiseren zich de meeste bezoekers van de Belgische hoofdstad, dat er hier iets heel bijzonders voor de deur staat. Toch is men bijna reeds -aan het einde van de derde fase van de voor bereidingen toe. Nadat in 1048 namelijk het besluit was genomen om over tien jaar weer een wereldtentoonstelling ln Brussel te hou den, tien jaar na de vorige op deze plaats, werd de uiterste inschrijfdatum op 30 september 1955 gesteld. Er bleken toen 51 landen en zeven internationale organi saties, zoals het Rode Kruis en de Ver enigde Naties acte de présence te hebben gegeven. Van 1 oktober 1955 tot 31 decem ber van dat jaar werden de definitieve plannen opgesteld en de plaatsen toe gewezen. Van 1 januari 1956 tot 30 sep tember j.l. besteedde men aandacht aan de architectonische vormgeving: de ver schillende paviljoenen werden getekend en aan het fiat van de bevoegde instan ties onderworpen. De derde periode is die van 1 oktober 1956 tot 30 juni van dit jaar, waarin de gebouwen van de diverse deelnemers uit de grond zullen rijzen. Volgens de bestaande plannen moet het grootste deel van de werkzaamheden te gen de dertigste juni van dit jaar zijn voltooid. Exposities zijn internationaal georganiseerd '"TOT HET HOUDEN van een een wereldtentoonstelling in Brussel In 1958 werd reeds in 1948 door de Belf'sche regering beslo- De srste •reldtei ïstel- het in '33 afge brande Crystal Palace te Londen In 1851. Sedertdien kon ieder land, met welke voorbereiding cn op wat voor datum dan ook, een dergelijk evenement organiseren. Er waren er, die Inderdaad wereldtentoon stellingen waren, maar soms leken op grote ja mlge stand fm-'o-tckenden in 1928 u Parijs een diploma- tentoonstellingen werden vastge legd. Er kwam een internationaal bu reau van de tentoonstellingen ln iciale eerste en tweede categorie tot stand. Speciale tentoonstellingen laten het licht sehljnen op slechts één facet van de menselijke be drijvigheid. zoals die van het wa ter tc Luik. Voor algemene tentoonstellingen n geen bijzondere beperkingen opgelegd. Op tentoonstellingen van de eerste categorie bouwen deel nemende landen een nationaal pa viljoen op een terrein, dat hun door het organiserende land gratis ter beschikking wordt gesteld, hij tentoonstellingen van de tweede categorie bouwt het organiserende land op eigen kosten de paviljoens voor de uitgenodigde naties. De algemene wereldtentoonstelling tc Brussel In 1958 Is er een van de eerste categorie. Het is de vierde keer, in zeventig jaar, dat Brussel een wereldtentoonstelling heeft. De laatste wereldtentoonstelling was in 1939 te New York. de laatste in Brussel In 1935. Verschillende nog staande gebouwen hiervan zullen nu weer gebruikt worden. Hei Atomium zal stellig even functioneel en even beroemd wor den als de Eifeltoren van Parijs. VERKEER Neem bijvoorbeeld het verkeerspro bleem, dat vele Europese mensenagglo- meraties de laatste jaren als een zelf Er zouden eigenlijk traverses onder door en enorme luchtbruggen moe ten komen om de te verwachten, nog enormere verkeersstromen uit de knoop te houden. Ze zijn er al mee bezig. Er zou eigenlijk een onder grondse verbinding tussen het sta tion Nord- en Midi -moeten komen. Is al vijf jaar geleden in gebruik ge nomen. Er zou eigenlijk een trein verbinding moeten komen met het Brusselse eindstation van de Sabena. Werkt al, met roltrappen incluis. HELIKOPTERS In Amerika gebruikt men op drukke dagen helikopters om de verkeerspolitie een overzicht van de bestaande en on middellijk te verwachten verkeersmoei lijkheden te geven. Vanuit de hoogte heeft men een voortreffelijk overzicht over de straten, die het verkeer werkelijk niet meer kunnen verwerken en de wegen, die dat uitstekend zouden kunnen, als de weggebruikers het maar wisten. De ver keerspolitie heeft in België het vorig jaar reeds helikopters van de Sabena over genomen om daarmee op warme en drukke zomerdagen het verkeer naar en van de badplaatsen in dit autodiohtste land van Europa te regelen. Dat zal in en om Brussel tijdens de wereldtentoon stelling aan de orde van de dag zijn. Toegangswegen naar het expositieter rein, ongehinderd meestal door gelijk vloerse kruisingen, een grote rondweg om de hoofdstad, politie met mobilofoons en walkie-talkies erop en met helikop ters erboven, ja, Brussel wordt de meest Amerikaanse stad van Europa. 18 het misschien al wel. LOGIES Een ander probleem is dat van de loglesverlening. Men verwacht een ge middeld bezoekersaantal van 175-000 per dag. Dat komt bU stukken na niet uit het eigen land en het spreekt vanzelf, dat Langs de weg komt een parkeerterrein voor twaalfhonderd wagens. Overigens zullen drie enorme parkeerterreinen rond de tentoonstellingsterreinen een slordige dertigduizend wagens plaats bieden. LOGEXPO Dan is er opgericht de „vereniging tot bevordering van het logies met het oog op de algemene wereldtentoonstelling te Brussel in 1958", kortweg de Lopexpo. Deze organisatie zal over zeven kantoren gaan beschikken (waarvan er nu reeds één werkt) en eigen hostesses, de gast vrouwen van de expositie, in dienst heb ben, van wie er reeds een dertigtal zijn. De Logexpo beschikt reeds over dui zenden particuliere bedden; in totaal zul len het èr ruim tienduizend toorden. De mensen die hun appartementen na een oproep beschikbaar stelden, hebben een contract getekend, dat van 1 januari van dit jaar tot en met 31 december 1958 geldt. De kamers zjjn door bevoegde functionarissen ingedeeld in klassen. In het contract hebben de eigenaars zich verplicht niets in de inrichting te ver anderen. Alle gegevens van de logies- ruimten zijn op kaarten voor een mecha nisch administratiesysteem, dat tot de modernste van Europa behoort, geponst. Hiermee kan men sorteren op wat men maar wil: alle kamers bijvoorbeeld met ramen op het zuiden, of alle kamers met privé bad, of die in Schaerbeek en aller lei combinaties wan deze en/of andere eigenschappen. Een speciale machine, die speciaal voor de Logexpo werd ontwor pen, boekt o.m. de ontvangsten zelfstan dig en maakt de logiesbewijzen ter plaatse op. Kan men dan btf een ander kantoor van de Logexpo niet. terzelfder tijd dezelfde kamer uitgeven? Nee, dat gevaar is niet aanwezig, want de grieze lig knappe elektronische Installatie zorgt er ook voor, dat dé kaart met de ge gevens van de betrokken kamer ula een LAATSTE PERIODE Dan begint de vierde en laatste periode tot 30 maart 1958 gewijd aan de inwendige voltooiing van de paviljoens en paleizen, de algemene inrichting, het plaatsen van de noodzakelijke objecten en het aanleggen van de tuinen. Men twij felt er niet aan, dat dit alles volgens de plannen zal verlopen, als men weet, dat een tramtunnel van 415 meter lengte, waarvoor 8000 kubieke meter beton en een miljoen kilo staal werden verwerkt, in minder dan zeven maanden werd vol tooid. Men mag er trots op zijn, dat Ne derland, mèt Frankrijk, Amerika en de Sowjetunie, tot de grootste bui tenlandse inzenders behoort: het heeft een terrein van 25 hectare, net als de andere drie. Alle overige landen heb ben, België natuurlijk uitgezonderd, veel kleinere ruimten. Als men bedenkt, Wat deze m.ani- festatie van menselijk kunnen voor gevolgen voor de internationale sa menwerking kan hebben, mag men slechts vurig op een welslagen ho pen. België zélf heeft ook hierin weer het voorbeeld gegeven met zijn drie landelijke campagnes: voor de hoffelijkheid, voor het leren van vreemde talen en voor de verfraaiing van het land. De wereldtentoon stelling Brussel 1958 gedurende een half jaar (april tot oktober) wil een „pleidooi voor de mens" worden: ieder land kan er zijn opvatting van het geluk en de middelen om dit te bereiken, toneii. De wereld zou zich geen beter thema kunnen wensen. Een overzicht van de terreinen, die de Belgische inzending zul len dragen. De foto, die al weer enkele jaren geleden werd ge nomen, toont de gebouwen, die van de wereldtentoonstelling in 1935 "zijn blijven staan. Deze zijn uiterlijk veranderd en gecom pleteerd met nieuwe hallen. Er zal niet veel zijn, wat op de wereldtentoonstelling onvind baar blijkt. Juist deze maanden is men hard bezig met het ver- maakcentrum, dat als een oud stadje zal worden aangelegd. Jongen redt zusje uit brandend huis Toen gisteravond in een bovenhuis op de Egelantier6gracht in het hartje de Amsterdamse Jordaan het licht floepte, wist de veertienjarige Flip K., dat er een nieuwe munt ln de elektrici teitsmeter moest. Bij zijn manipulatii om dit alleen klaar te spelen liet hij e« brandend kaarsje op een stapel kranten vaLlen. In een oogwenk stond de stapel in lichterlaaie. Gelukkig had Flip de tegenwoordigheid van geest om zijn jarig zusje Bettle, op wie hij moest pas sen, uit bed te halen en naar beneden te brengen, voordat hij alarm 6loeg. Toen moeder even later van haar werk thui6 kwam. stond de hele verdieping ln brand, waardoor het uit vijf personen bestaan de gezin K. dakloos werd en de buren flinke waterschade opliepen. Dividend Van Ommeren De raad van commissarissen van Phs. van Ommeren N.V. heeft besloten op 24 mei aan de aandeelhouders 16 procei dividend in contanten voor te stellen (v.j. 14"/« contant plus 5"/o agiobonus). Toch in hel HOE WIJ DE SUIKER BEREIDEN 913) Zelfs de huisvader die niet regelmatig boodschappen behoeft te doen, herinnert zich uit xjjn kinderjaren hel plezierige verschijnsel dat er ver schillende soorten suiker by de kruide nier voorhanden waren. Behalve de ge wone kristalsuiker, waren er de klontjes, had men de bruine en witte basterd suiker, de poedersuiker, de bruine «n blanke stroop en de honig, die we even eens tot de suikers mogen rekenen. Daarmee is het areaal, dat we bü de kruidenier konden ontdekken wel so'n beetje uitgeput. (Sommigen zullen ook de kandysoorten nog genoemd willen hebhen. doch onze kruidenier hield zich daarmee niet op en verwees ons daar voor resoluut naar het snoepwinkeltje in een onaanzienlijke sijstraat). Maar goed, uit bovenstaande onvol ledige opsomming, heeft u alvast enige sulkersoorlen leren kennen. De meeste hiervan waren afkomstig van de suiker biet, andere van bloemen (honig), of aardappelzetmeel (blanke stroop). Met klontjes, basterd- of poedervormen be hoeven we ons niet op te houden, want dit zijn verschijningsvormen van dezelfde in de eerste plaats genoemd moet wor den de palmsuiker, die vooral gewonnen wordt uit het bloedingsvocht van de arènpalm en daarom ook ala arènsuiker of goela-djawa bekend staat. Goela- djawa wordt ook uit suikerriet gewon nen, maar dat vertellen we alleen vol ledigheidshalve om niet door een ge- is i velen evenmin ker, of lactose een onbekende naam, oradit aeze suixer die niet zoet is en als kristalletjee tussen de tanden knarst - veelvuldig voor voeding van zuigelingen en zieken gebruikt wordt. Deze suiker, die uit de wei der kaag- en raseïnefabrieken ge wonnen wordt, vormt echter niet alleen een vast bestanddeel van kindermeel, maar wordt ook in de biscuitfabrieken gebruikt. Voorts maakt men suiker uit de wor tels van dc stachys, welk product daar om stacliynose wordt genoemd; raffi- nosc uit het manna van de eucalyptus; trehalose uit schimmels, gedroogde gist, tnoederkoorn en trehalamannalevulose, dat een der stoffen is die in de aard peer voorkomen en talloos vele andere ingewikkelde name suikers worden ge1 gomsoorten, grassen, vruchten ens. Deze opsomming mag ons echter niet tot de veronderstelling verleiden, dat suikers alleen in het plantenrijk voor komen. De planten nemen weliswaar de voornaamste plaats luikei gelang de I cellulose, die uitsluitend en niet i de v Behalve de drie genoemde soorten, kent ieder ook de rietsuiker, en uit de tyd van de Canadezen ook de maple- suiker, althans van horen zeggen. Er zijn echter nog enige zoorten, waarvan repatrieerde suikerplanter gevoelig a de vingers te worden getikt. Ook uit hout kan de zgn. houtsuiki worden gemaakt, die weliswaar vo< menselijke voeding kan worden ge- geheii brui kt, maar toch in hoofdzaak van be- Das lang ia voor da gistindustrie. Melksui- oude bereidingswijze, die nog s De Kemi (N.V. tot Keuring ven Elek- trotechniiche materialen te Arnhem) meent, dat ook ln ona land de bouw van enkele door kernenergie aangedreven elektrische centrales moet worden voor- In een overzicht van haar werkzaam heden op het terrein van het kernfysisch onderzoek merkt de Kema op, dat de toe. neming van de kolenproduiktle van alle K.S.G.-landen tezamen aanzienlijk ach terblijft bij het aecree, dat de elektrlcl- teiteproduktie te zien geeft. Daardoor zijn de elektriciteitsbedrijven steede meer aangewezen op het verbruik van Amerikaanse kolen. Volgens de Kema zal men moeten over gaan tot het bestuderen en het eventueel vervaardigen van andere types reactoren ala waarvan in het oorspronkelijke werk- •chema ls uitgegaan. Voor de financie ring van de aan de uitbreiding van hsar werkzaamheden verbonden kosten, doet de Kema opnieuw een beroep op haar aan deelhouders, i.e. de gemeenten, die een elektriciteitsbedrijf bezitten. Wat betreft net kapitaal voor het aanschaffen van de benodigde outillage, geschat op rond f 5 miljoen, verzoekt zij, de bijdrage van f 0.03 per verkochte KwU te c in de jaren '57 en '58. A.IS.W.B. meent: Rijbewijs ook na periode van intrekking geldig Indien iemanda rijbewijs verloopt tij dens de periode dat dit bewijs ala bijko mende straf na een verkeersmisdrijf ls ingenomen, moet In negen van de elf provincies (Noordholland en Friesland zijn uitzonderingen) opnieuw een rtyprbef worden afgelegd. Tegen deze ongelijke rechtsbedeling maakt de A.N.W.B. in een brief aan de minister van verkeer en wa terstaat bezwaar. Voor 1952 verloor men bij het intrek ken van zijn rijbewijs als bijkomende straf zijn rijbevoegdheid. De Staten-Ge- neraal aanvaardden toen een wijziging in de Wegenverkeerswet, waarin terug gave van het rijbewijs na de intrekkings periode verplicht werd gesteld en waarin werd bepaald, dat dit rijbewijs zijn gel digheid alleen voor de duur van de in trekking zou verliezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7