CHRISTELIJK n KANTTEKENING Geen dure kolen door Europese integratie De maatschappelijke consequenties Puzzel mee Boek In Ghana zijn zendelingen hartelijk welkom Een dromer op pad Denkers van deze tijd 2 Uit de vakpers (Van onze sociale redacteur) HET METAALBEDRIJF, orgaan van de Christelijke Metaal- bedrijfsbond, trekt deze week van leer tegen de nogal te veel gehoorde opvatting, dat de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal voor een be langrijk deel debet is aan de sterke stijging van de kolenprij- zen in de naoorlogse jaren. Al leen op deze grond, aldus het Metaalbedrijf, wordt soms de E.G.K.S. en het streven naar economische integratie van Europa afgewezen. Nu moet worden toegegeven, dat de kolenprijzen inderdaad op ex orbitante wijze zijn gestegen. De cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek wijzen uit, dat de kolen vergeleken bij 1939. meer dan zesmaal zo duur zijn ge worden. terwijl de algemene kos ten van levensonderhoud „slechts" meer dan twee en een half maal zo hoog zijn geworden. Maar in welke periode vonden deze prijsstijgingen plaats? Na 1953, in welk jaar de E.G.K.S. werd opgericht? Nee. en nu komt de aap uit de mouw, juist vóór 1953. Wanneer we voor 1939 het in dexcijfer op 100 stellen dan blijken de groothandelsprijzen voor steen kolen in 1953 te zijn opgeklommen tot het indexcijfer 627. Na 1953, het jaar van de instelling van de E.G.K.S.. had zelfs een afremming van de verhoging plaats. De enige verhoging, die een ge volg genoemd zou kunnen worden van de E.G.K.S. is de afschaffing van de subsidies op huisbrand, zo als antraciet. Dit geschiedde slechts eenmaal en was nodig voor een herstel van de gezonde con currentie verhoixiingen. De thans nog voorkomende prijs stijgingen zijn geen gevolg van de E.G.K.S.. maar uitsluitend van de verslechtering van de ontginnings omstandigheden en de stijging van de lonen. winkeliers, wijst op het dodelijk gevaar, dat de verouderde onteige ningswet vooral vormt door de middenstanders, die in de oude stadskernen in huurpanden hun bedrijf uitoefenen. Enige jaren ge leden heeft deze bond reeds voor speld. dat duizenden middenstan ders de dupe zullen worden van de uitvoering van de sanerings plannen. die overal in het land op stapel staan. Dit alarm heeft indertijd de re gering doen besluiten een wijzi ging van de onteigeningswet in voorbereiding te nemen. Maar de regeringsmolen maalt langzaam. De regering heeft de onhoudbaar heid van de huidige wet erkend, maar inmiddels onteigenen de ge meentebesturen rustig voort en de middenstanders, die ongelukkiger wijze juist nu uit hun huurpanden worden gezet, worden het slacht offer. Na de regeringsverklaring heeft de regering niets meer van xlch laten horen. In Amsterdam leven nu niet minder dan 200 midden standers in angst en vreze. Bin nenkort zullen zij hun panden moe ten verlaten, maar de overheid zwijgt nog steeds. In afwachting van een wijziging der wet dient zo spoedig mogelijk een noodregeling te worden afgekondigd. Anders zullen we straks het schandaal be leven, aldus De Schoenhandel, dat deze middenstanders uit hun zaken worden gezet met als schadever goeding niet anders dan de 'POENADERING, orgaan I Christelijke Bedrijfsj Centrale, komt nog eens terug op de rede, die dr. H. M. Hirschfeld onlangs heeft gehouden voor het departement Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Njverheid en Handel over het door Colijn in de dertiger jaren gevoerde beleid. Hirschfeld ver klaarde. dat het toentertijd stellig niet aan inzicht mankeerde. Een ernstige crisis zou thans nog die per ingrijpende gevolgen hebben dan toen. Toenadering, tekent hierbij aan, dat er nog altijd mensen zijn, die geen begrip hebben voor het gro te onderscheid tussen de periode- Colijn en de huidige situatie. Het is zeer te hopen, dat we nimmer meer een internationale economi sche crisis moeten doorworstelen als in de dertiger jaren. Zou dit onheil de wereld nog eens treffen, dan zijn wij er helemaal niet ge rust op, dat de gevolgen minder rampspoedig zouden zijn, dan in de dertiger jaren. En dit alle con- junctuurbeheersing. waarover men in deze dagen spreekt, ten 9pijt. aldus Toenadering. Belang van organisatie-keuze ligt juist nu bij (Van sociale redacteur) /"kNLANGS wijdden wij in deze rubriek aandacht aan de Christelijke Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit. Wij lichtten de positie van deze, evenals van de r.k. en neutrale bond, toe en spraken er onze verbazing over uit, dat zovele prot. chr. groentenhandelaren neutraal georga niseerd zijn en bovendien in deze groepering veelal nog een vooraanstaande plaats innemen ook. Begrijpelijkerwijze is hierop van de zijde van de prot. chr. vleugel in de neutrale bond nogal gereageerd. Wij achten dit verheugend, omdat op deze wijze een gesprek tot stand kan komen. ONDER WIJ SBENOEMIN GEN Benoemd tot leraar Frans aan de christelijke lycea te Haarlem: H. B. Sol te Rotterdam leraar te Amersfoort. Benoemd tot onderwijzeres aan de De Visserschool te Harderwijk: mejuffrouw J. Ebes te Hilversum en mejuffrouw A. Hoekstra te Bedum. Horizontaal: 1 Fruit, 3 onderdompe ling, 6 snelloop, 8 werkelijk, 11 zang- noot, 12 sleepnet, 13 zangnóot, 14 duw, stoot, 15 paardje, 16 voegwoord, 17 figuur. 19 zangnoot. 20 slotwoord. 22 dier, 24 bevel, 25 klap. Verticaal: 1 Uitroep, 2 muziekinstru ment, 3 onvriendelijk, 4 drank, 5 zang- noot, 7 banaal, 9 voedsel, 10 de oudere, 13 rij, 14 overwinning, 15 uitspansel, 17 koortswerend middel. 18 bevel, 19 kleedje, 21 bij voortduring, 23 de lezer heil. OPLOSSING PUZZEL No. Horizontaal: 2 Drift, 7 is, 9 abeel, 11 tuk, 13 i.l., 14 Ue. 16 buis, 18 kit. 19 blik, 20 pias, 21 uil, 22 nona, 23 S.E., 24 M.O., 25 arm, 27 moord, 30 da. 31 Verticaal: 1 Wit. 3 ra. 4 ibis, 5 fel. 6 te, 8 subliem, 10 luiaard, 12 kuil, 15 ets, 17 ik, 18 kina, 19 bus, 20 Po, 22 norm, 24 moe, 26 maf. 28 oh, 29 de. Het is thans echter niet onze bedoe ling nog weer nader in te gaan op de specifieke situatie bij de georganiseerde groentenhandel. Wij willen ditmaal de kwestie in haar algemeenheid stellen en op een bepaald facet nader ingaan. Principieel gesteld achten wij het juist, dat een fchristengelovige, wanneer hij zich organiseert, toetreedt tot een chris telijke organisatie, zo deze bestaat in zijn tak van beroep. Het is ons bekend, dat er plaatselijk en ook wel landelijk indertijd bepaalde organisaties zijn opgericht, die toen tertijd enig waren in haar soort. In deze zo genaamde neutrale or ganisaties waren uiter- aard ook de christen- vakgenoten georganiseerd. Eerst later I is in sommige gevallen daarnaast een 'christelijke bond opgericht en (tot op ze kere hoogte zeer begrijpelijk) vele leden van de Hervormde Kerk of de Gerefor meerde gezindte achtten toen met het oog op de gunstige situatie, ja misschien wel de christelijke geest, in de neutrale bond geen reden aanwezig om uit te treden. Wij kunnen in dit standpunt inkomen. Maar we zouden er toch' een belangrijk voorbehoud aan willen verbinden en wel dat der maatschappelijke consequenties. Zijn er immers maatschappelijke con sequenties in het geding, dan kunnen we niet meer volstaan met het in aanmer king nemen van de structuur van de be trokken organisatie en de wijze, waar op het lid zich onder bepaalde omstan digheden hieraan heeft verbonden. Deze kwestie van de maatschappelijke consequenties, is vooral na de jongste wereldoorlog in Nederland bijzonder be langrijk geworden. De wijze, waarop men zich organiseert, heeft maatschap pelijk grote betekenis gekregen. En dan hebben wij hier met name op het oog de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Ook bij deze nieuwe vormgeving van de maatschappij rust op de christen im mers de roeping het christelijk beginsel te laten doorwerken. De wet op de P.B.O. gaat er dat de besturen van de bedrijfsorganen zullen worden samengesteld uit leden, aangewezen door organisaties van onder nemers en werknemers, dus dooï de vak organisaties. De overheid vraagt hier eigenlijk via de wet aan het gehele maatschappelijk leven, zich te organiseren. Bij ieder lid van de maatschappij wordt er als het ware op aangedrongen zich niet te ont houden van het lidmaatschap ar vakorganisatie. In de wet op de P.B.O. is echter ook nog vastgelegd, dat de verschillende geestelijk-maatschappelijke stromingen, welke aan de aangewezen organisaties ten grondslag liggen, in de bedrijfsorga nen vertegenwoordigd moeten zijn. Dit betekent, dat bij de opbouw van de nieuwe maatschappij -structuur ook deze verschillende geestesstromingen als danig tot erkenning moeten komen vertegenwoordigers uit haar midden besturende functie zullen moeten ont vangen. De overheid roept hier dus niet alleen iedereen op, zich te organiseren, maar via de wet vraagt zij ook om de chris telijke vakorganisatie. Zij vraagt om tegenwoordigers uit het midden rvan organisatie, die op de grondslag der christelijke geloofsbelijdenis en levens beschouwing staat. De christen-mensen worden hier opgeroepen invloed uit te oefenen op het ontsta.-.* van de nieuwe maatschappij-vormen. In deze factoren liggen op het ogen blik de maatschappelijke consequenties de organisatie-keuze. Iedere christen Heme Din esioerk Friedrichfeld (Evangelische Kirche Rheinland): W. K. Post te Warmen- huizen. Beroepen te Leerbroek: P. J. Dors man te Staphorst. GEREF. KERKEN Beroepen te Gapinge: kand. J. Vlaar- dingerbroek te Loosduinen: te Zout kamp: kand H. Alsmeier te Bentheim. GEREF. KERKEN (onderh. art. 31) Beroepen: te Hoek (Z.kand. J. G. Meijer te Oldehove. Aangenomen naar Heerenveen: J. van Dijk te Schildwolde (Gr.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalsmeer (vak.-S. v. d. Molen): M. Vlietstra te Eemdijk. Aangenomen naar Soestdijk (tweede beroep)P. de Smit te Middelharnis. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Werkendam: W. C. Lamain te Grand Rapids en H. Rijksen te Vlaardingen. d,c in elk geval nlet-christelijk wil zijn, draagt er toe bij, er voor te zorgen, dat de overheid tevergeefs zoekl naar chris telijke vakorganisaties en draagt hij er toe bij, dat de christenheld als christenheid, nu zij er toe in de ge legenheid wordt gesteld, afwezig is. Op deze gronden menen wij, dat het maatschappelijk niet meer verantwoord is voor een christen, lid te zijn van zogenaamde neutrale vakorganisatie. Mij dorst! „Hierna zei Jezus, daar Hij wist it alles reeds volbracht was, op dat de Schrift vervuld zou wor den: Mij dorst!" De mens Jezus, uitgeput door lichamelijk lijden en meer nog door de last van Gods toorn die in volle hevigheid over Hem is heen gegaan, gaat sterven. Die mens Jezus is in dit als ieder EEK WOORD VOOR VAK- DAAG mens dat sterven gaat: met droge lippen die om vocht vragen. Niets mense lijks is Hem ook dit uur nog vreemd. Straks komen u en ik voor de poort des doods, komt voor ons het ogenblik dat wij weten dat het einde daar is. Weten we dan ook dat dan „alles volbracht" is? Kunnen we dan te rugziende op ons leven, zeggen dat we de opdracht die God ons gegeven had, vervuld hebben, zij het dan ook gebrekkig en vol van fouten? Maar wat meer is: kunnen we op dat ogenblik ons overgeven aan Jezus omdat we geloven dat Hij, de mens geworden Zoon van God, alles voor ons volbracht heeft? Geloven wij in dat uur, als het angstig doodszweet van ons leekt, dat onze schuld voor God bedekt is? Dat geve God! VAN DL DAG Bestevaer Michel, Schipper naast God, door P. v.d. Leeden. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. De herdenking van Nederlands groot ste zeeheld en vlootvoogd wordt extra cachet gegeven door dit boek, waarin men tot in bijzonderheden kan kennis nemen van Michiel Adriaanszoon de Ruyters leven. Een boeiende historische roman over een man wiens daden zo veel betekenis hebben gehad voor ons vaderland. Michiel de Ruyter wordt be schreven als de zeeman-uit-één-*tuk. betrouwbaar en rechtvaardig, de lief hebbende huisvader, de krijgsman voor het vaderland als de krijgsman in dienst van zijn God. Dit edele karakter gaat werkelijk voor ons leven. Eerste minister Kwame Nkrumah van de nieuwe staat Ghana heeft ge zegd, dat hij de christelijke zendelingen altijd welkom zal heten in het land. „Wij hebben heel veel aan de zendelingen te danken," vertelde hij op een persconferentie. De meeste leden van het kabinet van Ghana hebben zen dingsscholen bezocht en 80 pet. van de kinderen op deze scholen staan als christenen geregistreerd. Ds. Christian G. Baeta, voorzitter van de Nationale Christenraad van Ghana, bracht ook hulde aan de zendelingen en legde er de nadruk op, dat het nodig is het christelijk godsdienstonderwijs te verbeteren. „Het gewone godsdienstonderwijs, dat thans gegeven wordt, is erg primitief", zei hij. „Wij geven de jeugd eenvoudige bijbelse geschiedenis, maar er wordt weinig on derricht gegeven hoe wij ons als christenen hebben te gedragen in het prak tische leven. Alleen de christenen kunnen het morele voorbeeld geven, dat van zo groot belang is voor een jonge staat en zij moeten dit doen door middel van literatuur". Advertentie Schilder als een man van 't vak: Cetalac! Titel niet juist A.V.R.O.'s radioscoop fégggggffi I besloot gisteravond met een wat moeilijk hoor spel, dat ging over een man, die vit wroeging over de moord, die hij tien jaar geleden op een nedeminnaar beging, zelfmoord pleegt. Dat geeft al lerlei complicaties voor zijn broer, die inmiddels met de weduwe is getrouwd. Haar zoon uit het eerste huwelijk, die zijn stiefvader niet graag mag, be sluit de zaak maar geheim te houden omdat hij bang is voor haat" He} geheel zat in de hoek van de thrillert met een achtergrond van kwdsi-psychologische ver knipte verhoudingen. Het was jammer dat de titel „Velen van ons heten Kain" dé inhoud allerminst dekte. Zwakjes De K.R.O. is er toch nog niet met de politieke poppenkast, waarin een maal in de vier weken papieren figuurtjes rELBvic trant van spotprenten een impressie van de politie ke situatie moeten geven. De veel al rijmende tekst van mr. Jan Derks is voor het grote publiek te ingewikkeld en zeker niet puntig genoeg om echt geestig te zijn. Ditmaal kreeg prof. Oud „als de wijze uil" de grootste portie kri tiek en natuurlijk werd ook Evert Vermeer weer flink in het zon netje gezet. Maar. afgezien van het feit dat alles natuurlijk door de Roomse bril wordt gezien, is het geheel toch te zwak om werkelijk tot reac tie te prikkelen. Meneer Kijkus zegt: „Camera in het beeld, een uitgevallen microfoonslechte beurt!" „Vier jaargetijden" van Vivaldi (22 uur) De Italiaanse componist Antonio Vivaldi (16801743) heeft enkele tientallen jaren vóór Haydn ook een „Die Jah^eszeiten" geschreven, echter niet als oratorium maar als een orkestwerk. „Le Quattro Stagioni" (Do vier jaargetijden) van Vivaldi maakt deel uit van een serie van 12 Concerti voor orkest, genaamd „11 cimento dell'armonia dell'inventio" (Toets steen voor welluidendheid èn vin dingskracht). De eerste uitgave verzotgde een Amsterdamse druk ker, in 1725 In de vier Concerti van dit werk wordt het natuur leven soms zeer programmatisch verklankt: ruisen van bladeren, kabbelen van een beekje, vogel gezang, ja'.htgeluiden, storm geloei, enz. leder tafereel wordt nog voorafgegaan door een viool gedicht. Het eerste tafereel is „La primavera" (De lente) en heeft drie delenAllegro, Largo en Allegro (heraersdans), het tweede „L'Estate" (De zomer) volgt met Allegro non molto, Adagio en Presto. Ook „L'Autunno" (De Herfst) heeH die indeling: Allegro, Adagio molto en Allegro (de jacht) en „Llnverno (De winter) ten slotte besluit met Allegro, Largo en Allegro. Deze vier Con certi grossi worden gespeeld door het Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haiiink en Theo Olof speelt de vioolsoli. Het goed instellen belichten, De conferentie van predikanten der Vrije Evangelische Gemeenten wordt op 7 en 8 mei gehouden te Nijverdal onder presidium van ds. J. Karelse van *Goes. Als referenten treden op ds. J. Ytsma te Bussum (De leiding der nieuwtestamentische gemeente: tweeër lei arbeiders): ds. H. C. Leep te Rotter dam (De gesteldheid van de heden daagse mens); ds. J. van den Werfhorst te Utrecht (Wat leert de exegese van I Corinthe ons in verband met de geestelijke gaven?). 63 Zo deed hij, doch achter dit toneelspel ver borg hij de ergernis die de verplichting hem bezorgde. Lommerrijk was een mooi goed, maar hij kon niet over éigen land de openbare weg bereiken. Toen de weg geschikt gemaakt werd voor het moderne snelverkeer, coacht hij uit zijn horige staat verlost te wordep. Hij zag landmeters op zijn lamd en hij rekende dat de weg omgelegd zou worden. Hij voelde zich al vrij man, maar de weg werd niet verlegd en de jaarlijkse gul den bleef gehandhaafd. Nu zat hij tegenover de heer Hoeve in de mooie kamer van zijn huis. Hoeve was nerveus en Klaas Vorster dacht dat de vermogens verslindende nieuwe tijd ook hem getroffen had. Maar drie duizend gulden zou hij nu niet meer biedenhet stuk weg was waardeloos voor de Hoeve's... duizend gulden was geld genoeg.Hoeve zat in de knel. dat was hem aan te zienmisschien zou nu voor de eerste maal in de geschiedenis Lom merrijk zegevieren over het goed van de Hoe ve's. Gul bood hij de heer Hoeve een sigaar en vriendschappelijk informeerde hij naar de stand van de gewassen. De heer Hoeve gaf op alle vragen slechts een kort antwoord. Dit versterkte de overtuiging in Klaas Vor ster zo zeer, dat er iets beschermends in zijn optreden kwam. Als Hoeve wankelde, wilde hij dit onervaren knaapje met raad en daad terzijde staan. Ten slotte zou hij dan toch sterker blijken dan het geslacht van de oude heren van het dorp. Deze Ho«»ve zou een góede partij geweest zijn voor Jannamaar deze gedachte was zin looshij had geen dochter. Even doorpriemde hem een felle pijn, doch hij haalde diep adem en toen was het weer voorbij. Niemand behoefde te weten hoe pijn lijk de gedachte aan zijn dochter nog steeds was. Zelfs voor zijn vrouw verborg hij het leed dat hij in zich omdroeg. Wat deed die Hoeve zenuwachtig.. het moest er we] heel erg nijpenvijfhonderd gulden was eigenlijk genoeg voor dat stukje waardeloze grond de jonge man durfde er niet over beginnenhij moest geholpen wor den. Als Klaas Vorster vanaf de hoogte waarop hij zichzelf geplaatst had ergens hulp kon verlenen, was hij daartoe volkomen bereid. Maar hij was een man, die diplomatiek wist te handelen. Langs een omweg koerste hij naar het doel dat hij zich gesteld had. Het is tegenwoordig een heel karwei om een bezitting te beheren, begon hij. Het valt niet mee. antwoordde Hoeve afwe zig. Heel wat oude dingen hebben hun tijd over leefd. Dit antwoord opende de weg voor een directe aanval en gretig maakte Klaas Vorster hiervan gebruik door te zeggen: Er zijn heel wat zaken belachelijk gewor den.... die gulden voor verouderde rechten be hoort ook niet meer in deze tijd thuiswe hadden die zaak al lang in der minne uit de we reld moeten helpen, dat is mijn eerlijke me ningen niet om die gulden, maar omdat wij moderne mensen zijn. De heer Hoeve begon belangstelling te tonen. Ook hij begon te rekenen. Met een gul gebaar hoopte hij Klaas Vorster ontvankelijk te maken voor alles wat hij nog te zeggen had. W.aarom zouden wij het niet doen? vroeg hij levendig. Klaas Vorster verklaarde de plotselinge inte resse v.an Hoeve op zijn manier en voorzichtig antwoordde hij: Ja waatom niet het is mij wel een paar centen waardniet teveel natuurlijk, want wat is dat stukje grond eigenlijk waard voor jou niets en voor mij niet veel. De prijs zal je niet tegenvallen, ik vind het zelf ook een zotte geschiedenis. —Ik geef je vijfhonderd guldenin de stad wordt de bouwgrond met minder betaald zou ik zeggen. Daar doe ik het niet voor, Vorster. Het gezicht van Klaas Vorster betrok en hij maakte zich gereed voor een gevecht om de prijs. Zoetsappig antwoordde hij echter: lWordt vervolgd punt en het hanteren mera zijn voorwaarden voor het maken van goede foto's. Nu de vakanties weer in zicht komen zal Jan Wolfslag op eenvoudige ma nier deze dingen uitleggen. Van avond om half zeven (A.V.R.O.) begint hij zijn eerste tips door te geven. De Oostenrijker Max Rostal, die in Londen woont en bezitter is van een aantal prachtige violen, speelt om vijf over zeven met de Nieuwzeelandse Colin Horsley (piano) een sonatine van Schubert en de sonate van Debussy (Hil versum II). La fille de madame Angot van Charles Lecocq is de opera- comique die de A.V.R.O. van avond na vijf over acht uit zendt. Programma voor morgen dag; 8.00 ber; 8.15 Gram; 8.35 Ork conc; 9.00 V d zieken: 9.25 V d vrouw; 9.30 Gram; 9.35 Wateist: 9.40 Lichte muz; 10.00 Gram; Metropole ork; 13.50 Gra_._. muz; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 18.00 Koorzang: 18.20 Spectrum v.h. Chr. Org. en Vereni gingsleven: 18.30 R.V.U.: Mevr dr E Pe- reira: ..Voedings- De vrede schijnt in Hilversum nog niet getekend te zijn. Het rommelt nog steeds wat na. In de Radiogids van de V.A.R.A. van deze week wordt de vraag beantwoord wat de letters A.V.R.O. betekenen. „Zoals de trou we luisteraars zullen weten wordt hier een omroepvereniging bedoeld", aldus de Radiogids, „die veel prijs stelt, hoge prijs stelt, op het uitzen den van goede bonte programma's. Dat dit in het verleden niet altijd is gelukt, wordt duidelijk, wanneer wij u de betekenis van de letters ver klaren: „Ach Vara Redt Ons" Nog eens Pilatus Het is wel opmerkelijk en mis schien toch een mankement in het gemeenschappelijk overleg? dat in deze lijdensweken tweemaal achtej- el kaar op woensdagavond een televisie spel ovet Pilatus wordt opgevoerd. Verleden week gaf de NCRV Ons in „Vonk in Judea" een blik op Pilatus als de man die, als vertegenwoordiger van de Romeinse bezetting in Jeruza lem in politieke schermutselingen ver. ward, Jezus veroordeelt en dan tot wroeging komt. Woensdag a.s. is het weer Pontius Pilatus, die het middelpunt is in het spel „Voor altijd Pilatus". Ook in dit spel gaat men uit van de stelling, dat Pilatus in feite niet besefte, wat hij deed toen hij het „schuldig" uitsprak. De schrijver Joseph A. H. Heyden- dael tekent in zijn verklaring van het stuk aan, dat iedere gelovige in zijn leven voor een Pilatus-oordeel kan komen staan en dat ook wij dan wel licht pas later beseffen, wat wij ant woordden op de confrontatie met de eeuwige dingen. De zangeres Corry Brokken heeft een uitnodiging aanvaard morgen op te treden voor de televisie en de radio te Parijs, in de uitzending „Mu- tó——l", uit de Olympia Halll. i 18—20 uur. I. Orke Géczy en Benedict Silberman: Rote Teu- fel; Night of gladness; Stephanie gavof- Carol. Detle\ ;rber; 19.10 Or- verdenking. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 N' 1.10 Gym; 7.20 De Ontbijtchib; 8.00 N\ 5.18 De Ontbijtclub. 8.50 V d "0.10 Schoolradio. VARA Müller, Ray Anthony Billy May. Sound off; Little brown jug: Jambalaya; Dancing in the dark; You and the night and the music; I guess I'll have to change my plan; Son ~-lne on your werd Ja all Mizzl; All Glück bist du; Das MSrchen unserer Lie- be; Folletti natturni; A scatto libero: Ta bak und Rum; Fiddler's boogie: Dark eyes: Mackl-Boogle: Twelfth Street Rag; The Crazy Otto Rag; Junge, Junge; Auf- takt; Dobs Dixie: III. 1. Sir Charles ale; 2. Sir TIPS uit het buitenland Hoe dit ook mag zijn, er zullen stellig nog veel luisteraars over blijven voor het Requiem van Duruflé, het Concerto" grosso van Handel en de Hymn of Jesus van Holst, die, uitgevoerd door het stedelijk koor en orkest van Bir mingham, door het Brits Third Programme worden uitgezonden. (7.25—21.10) Een hoorspel naar de Faust van Goethe is om aoht uur te horen voor Duitsland (363 meter). De muziek is van Mark Lothar. Beromiinsic- (567 meter) zendt van tien over negen tot half tien de cantate de Schoolmeester van G. Ph 1 cie.mann uit. ■am; 11.00 R VU.: Eig n Coolen: 11.30 Gevar 17.00 Idem: 17.20 Dansmuz; 17.50 Rege- ringsuitz: Rijksdelen Overzee. Jeugdultz Surinaamse vertellingen, door August Pen- gel; 18.00 Nws en comm: 18.20 Hammond- trio: 18.40 Act: 18.50 Gram: 19.00 V d jeugd; 19.10 De grenzen open, caus; 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V d jeugd VARA- 20.00 Nws: 20.05 Tussen de regels door; 20.15 Wien bleibt Wien: 21.10 Pro gr na^r Joodse motieven; 21.45 Lichte muz: 22.15 Tussen mens en nevelvlek. ".30 Strijkork: 23.00 Nws: 23.15 kind. KRO: 20.00 V( in het gezamenlijk filmprogramma geeft de N.T.S. vanavond een kleine documentaire over de vervaardiging van het beroemde Sèvres porcelein. Dan volgt als hoofdfilm „Het huis der stilte". ProgramiT'O voor morgen Gram: 23.50—24.00 Soc r i Esperanto, spel. pjET is weer even geleden, dat op deze plaats de aandacht hebbq gevestigd op een pas verschenen boel Dit al geeft ons de vrijheid, nog eem een boek te vermelden. Zulks temeei daar er een is uitgekomen, dat q bijzondere vermelding aanspraak mi| maken. doelen op het derde deel uit di serie „Denkers van deze tijd", uitgt. geven bij T. Wever te Franeker. heeft tot onderwerp een vijftal fig* die op het sociaal-economisch denken van onze tijd belangrijke h vloed uitoefenen of zonder wie geldt speciaal Marx belangrijk sociaal-economische gedachten uit on- 8 tijd niet denkbaar zijn. Het boek handelt over Marx, Schuin, peter, Sorel, Keynes en Röpke. Waarii ons gevoel de betekenis van hu boek schuilt? Hierin, dat het steil doet uitkomen, hoe de sociaal-econfr mische opvattingen die iemand aaj- hangt niet maar aangelegenheden ziji louter zakelijke aard, maar die opvattingen rechtstreeks ontsprh aan de kijk zelf, die men heeft q het leven, wil men: aan de levensbi schouwing. J)E schrijvers (dr. K. J. Kraan ovb Marx, prof. dr. S. U. Zuidema ove Schumpeter, prof. dr. ir. H. van Rl» over Sorel, prof. dr. F. de Ro» over Keynes en D. W. Ormel Röpke) aarzelen daarbij niet, naar di diepte af te steken. Terecht menen wij. Het komt de be sproken en behandelde figuren toe En wanneer men aanneemt, dat di sociaal-economische opvattingen vooil vloeien uit de levensbeschouwingen dan moet men ook nagaan, wat du achter die opvattingen aan levensbe schouwing ligt. Intussen kunnen wij hier welnlj eer doen dan op de verschijning vu dit belangrijke boek de aandacht vestigen. Weinig meer, maar toch wel iets. Dat zal dan hieruit bestaan dn we een enkel kenmerkend citaat gi ven. £0 troffen ons in het artikel van di Kraan qver Marx de volgende zin nen: „Marx heeft geprofiteerd 1 Godsrijk zonder God. In plaats vu het „totdat Hij komt" kwam „totdat Hti komt". In plaats van „met Christui" „zonder Christus". Helaas zag hij de kerk van zijn dagen veel te wei nig, dat het Christelijk geloof geet opium is in de sociale tijd, doch hel tonicum. Helaas riep de kerk van zijl dagen aan de uitbuiters niet toe h« woord van een Amos: „Hoort dit, gij die fel zijt op de arme, om de weer lozen des lands te vernietigen hiervan de aarde niet beven?" En nq beschaamt Marx ons, als hij profiteer- van arbeidstoestanden, waarin mens niet het verlengstuk zal zijn vu de machine, een geborneerd arbeldi- dier, maar waarin de mens zich mede in en door zijn beroepswerk vol-men selijk kan ontplooien. Dit is in den wereld nog lang niet overal verwer kelijkt". JN het artikel van prof. Zuldenu wordt de belangrijke sociaal-econo mische filosoof Schumpeter ons gete kend als „de intellectuele socialist': „die meedoet uit z.i. louter rationele en wetenschappelijke overwegingen maar die ook anders kan". „Hierin bestaat niet het minst de invloed en betekenis van Schumpeter: Een intellectueel, die zichzelf als danig respecteert behoeft zich in dl kring der intellectuelen niet meer t< schamen, wanneer hij de komst van het centralistisch socialisme inwacht en metterdaad helpt versnellen' Van Sorel schrijft prof. Van Riessco onder meer: „De verdienste van Sorel is, dat hij voor de moraal en de arbeid is opgekomen, en dat hij de construc tieve betekenis van de techniek door zag. De balans slaat echter naar de an dere zijde door vanwege zijn bijdrage tot het verval van het denken en tot de ontreddering van de levenspractijk. Op de achtergrond van dit alles staat een in wezen humanistische dwaling. Sorel heeft in weerwil van zijn door lopend pessimisme een ongeschokt vertrouwen in de mens en in de men selijke mogelijkheden om de moraal te verbeteren". JJIERBIJ moeten wij het laten. Wij leven in een tijd, waarin het nut tig en wenselijk is, dat wij de geesten, waarvan zo grote invloed pleegt uit te gaan, kennen en onderkennen. Dat vereist inzicht en dat inzicht veron derstelt studie. Deze studie heeft ech ter een beloning in zichzelf. Bij de studie van sociaal-economi sche opvattingen, zoals ze, aan zekere levensbeschouwingen ontspringend, op ons tijdbeeld grote invloed oefenen, kan dit boek over denkers van dexe tijd ons alleszins van dienst zijn. Benoemd tot onderwijzer aan de Prinses Beatrixschool te Nijverdal: G. C. Bos te Heino: aan de chr nat. school te Dedems- vaart: H. A. van Niftrik te Amsterdam; aan de chr nat- school te Kinderdijk: J. Nap te Woerden en P. Boelema te Aalsmeer; aan de hervormde school te Opheusden. A. J Hoogesteger te Oud- Beijerland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2