Jlicutue gcihsdjt ÖToaranl Ontsnappen uit „Scheveningen is beslist niet moeilijk Vernieuwing van systeem de oorzaak Rusland maakt gebruik van Britse oppositie Geen verlaging broodprijs Nederland wil meer emigratie naar Ver. Staten Zwarte Ruiter nog vrij Hoessein formeerde zelf een nieuw kabinet Bijna tien pet. Hongaren heeft ons land verlaten Mollet: Frankrijks zonen zijn geen folteraars Ontploffing eist doden en gewonden DINSDAG 16 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten ƒ.0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F DLEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DfEMER Chef-red.: H W. J- ENSER1NK CUmSTEUlK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Staotvactlcft ts abtbleoto "b»d bert In l»Jbensp«t_ Achtendertigste jaargang No 10934 Pelgrims kussen devoot de grond Zie pagina 5 (Van een onzer redacteuren) DE verrassende ontvluchting van de „Zwarte Ruiter" uit de Sche- veningse gevangenis moge de bui tenstaanders verbazen, het perso neel van deze gevangenis, alsmede van de psychiatrische afdeling en I het huis van bewaring heeft zich j allerminst verwonderd. Men is alleen maar verbaasd, dat niet meer gedetineerden er van door zijn gegaan. Stellig is men er van overtuigd, dat de beruchte Braban der, die zoals bekend door de rechtbank wegens doodslag tot vijftien jaar en terbeschikkingstel ling is veroordeeld, niet de laatste zal zijn, die de weg van de vrijheid zal kiezen. Kansen om te ontvluchten zijn er genoeg; een ieder, die de vruchten der vernieuwing van het Nederlandse gevangeniswezen wil proeven want zo beschouwt men de geslaagde ont vluchtingen - krijgt daartoe ruim schoots de gelegenheid. Het is een wonderlijke geschiedenis aan de .Scheveningse Pompstationsweg. Ge vangenisbewaarders met heel wat jaren dienst, weten niet meer waar zij aan toe zij n Het werk in de gestichten te Sche veningen vraagt toch al veel meer in de vooroorlogse jaren, want zoals ook in andere particuliere- en, overheidsbe- 1 drijven zit men met een tekort aan per- i soneel. De salariëring van het gevangenis personeel is nu niet van dien aard, dat er dagelijks tientallen sollicitaties bij de directie binnen komen. Voegt men hier bij de onregelmatige dag- en nachtdien sten. dan is het personeelstekort duidelijk verklaarbaar- Maar dit mag men zeker niet ziei de aanleiding van talrijke geslaagde ont snappingen. zo menen onze zegslieden. Er is een andere, veel ernstiger oorzaak dat gevangenen, onder wie verschillend* recividisten. de kans krijgen te ontvluch* ten. De kern van het probleem kan mei vinden in de wftze, waarop zU. die me de strafrechter in aanraking zijn geko men. zo spoedig mogelijk en veelvuldig als niet-toerekeningsvatbaar worden klaard. Met als resultaat, dat zij ni< de strafgevangenis, maar in de psychia trische afdeling worden geplaatst, met alle voordelen en kansen van ontsnapping van dien. Zware jongens met ettelijke volge schreven strafbladen, die tot voor enkele Jaren een steeds weer terugkerende klant in de strafgevangenis waren, verblijven thans in de psychiatrische afdeling of i: de afdeling O.V.C. ongeschikt voor cel len. Omdat ze „patiënt" zijn en daarom I speciale, uitzonderlijke behandeling moe ten ondergaan Patiënten9 De kans om in deze afdeling te komen 1 is vrij gemakkelijk en is reeds door ver schillende gedetineerden in de strafge vangenis aangegrepen. Een paar malen i ten ruit ingooien of de boel kort klein slaan met de mededeling, dat i „gek" wordt in die gevangenis, betekent in negen van de tien gevallen, dat de man wordt overgeplaatst en vervolgens als een „patiënt" een verzorging krijgt, aldus een bewaker. Een verandering op medisoh advies wordt dit dan genoemd 4 Het is allerminst aan ons de medische ad viezen en beslissingen in twijfel te trek ken, maar de resultaten zijn, dat dieven en moordenaars vrij rondlopen. (ZIE VERVOLG OP PAG. 5) ,,'t Westen lijdt aan atoomkoorts N* A IN DE AFGELOPEN twa«lf dagen: vier keer kernwapens tot ontploffing te hebben gebracht, heeft de Sowjetunie een nieuwe oproep gedaan, de proeven stop te zetten. Een commentator van radio Moskou stelde de westelijke mo gendheden voor, de proeven voor onbe paalde tijd op te schorten, zolang geen overeenstemming tot stand is gekomen, om ze geheel af te schaffen. In een voor Noorwegen antwoordt: Lidmaatschap NAVO fundamenteel In antwoord op het Russische dreige ment van vernietiging door middel van atoomwapens indien Noorwegen in geval van oorlog Navo-bases door Amerikaanse strijdkrachten laat innemen, heeft pre mier Gerhardsen aan de Sowjetrussische premier Boelganln laten weten, dat het lidmaatschap van de Navo een fundamen teel onderdeel is van de Noorse politiek. Zo lang er geen internationale ontwape ningsovereenkomst met afdoende controle op de naleving is gesloten, zal elke rege ring individueel moeten bepalen, op wel ke wijze de veiligheid van haar land het beste is gediend, zo verklaarde de Noorse premier. HIJ verzekerde Boelganin, dat elk lid van de Navo zijn reoht tot zelfbeschik king houdt en dat Noorwegen zich dus geen bommenwerpers, oorlogsschepen of atoomwapens van vreemde mogendheden behoeft te laten bpdringen, zoals in het Russische dreigement was gezegd. Bazel in het KLM-net. De Zwitserse stad Bazel is weer opgenomen in het luchtnet van de KLM. Ter gelegenheid daarvan kwamen gisteravond een aantal Zwitserse gasten op Schiphol aan. Zij blij ven enkele dagen in Nederland Ook Speidel en Heusinger bij gesprek ADENAUER ONTBIEDT ACHTTIEN ATOOMGELEERDEN NAAR BONN (Van onze correspondent) BONN, 15 april, TELEFONISTE in de bondskanselarij te Bonn heeft het vanmiddag druk gehad: in opdracht van dr. Adenauer moest zij trachten in contact te komen met de achttien atoomgeleerden, die vrij dag in een door hen ondertekende verkla ring waarschuwden tegen uitrusting van de „Bundeswehr" met kernwapens en Produktie van kernwapens of delen daar van in West-Duitsland. Dr. Adenauer heeft de atoomgeleerden uitgenodigd woensdagochtend in Bonn een onderhoud met hem te hebben. Hij hoopt dat in ieder geval de belangrijkste atoomgeleerden (onder wie prof. Hahn, de ontdekker van de atoomsplitsing en vicevoorzitter van de Westduitse atoomcommissie), zijn uit nodiging zullen aannemen. Van de zijde der regering zullen evenveel vertegen woordigers aanwezig zijn, onder wie de minister van defensie Strauss, atoom-mi nister Balke, de inspecteur-genefaal der Westduitse strijdkrachten, generaal Heu- 'inger en vermoedelijk ook generaal dr Wans Speidel. bevelhebber der Navo- •Irijdkrachten in centraal-Europa. In politieke kringen hecht men aan deze samenkomst van de verantwoordelijke Westduitse politici met de atoomgeleerden zeer grote betekenis. Beide groepen heb ben te verstaan gegeven, dat zij de dis cussie niet verder voor het forum dei publieke opinie willen voeren. Tijdens een gisteren te Rotterdam door de meelfabrieken gehouden bespreking, is besloten de meelprijzen weer op het economisch verantwoorde niveau t te brengen. Dit betekent, dat de meel fabrieken van de Nederlandse Bakkerij (de M.N.B. te Rotterdam) de prijsver laging, welke zij in Zuid-Limburg hadden toegepast, weer ongedaan hebben ge maakt. Daarmee is een dreigende meel- prijzenoorlog van de baan. het binnenland bedoelde uitzending zei ,dio Moskou: „Het westen Ijjdt aan atoomkoorts die aan hysterie grenst." Het ogenblik waarop Rusland zijn oieu- e voorstel defd, was zeer goed gekozen, omdat het kwam op de vooravond het defen6iedebat in het Britse Lagerh Ondanks de oppositie in Engeland i andere landen (vooral Japan) zullen de Britse kernproeven in de Stille Oceaan normaal doorgaan. De Engelse ministe: bevoorrading, Aubrey Jone6, deeld* gisteren in het Lagerhuis mee^ dat eei ieder, die zioh in het gebied waagt, waa: de proeven worden genomen, dit op eigen risico doet. Alle redelijke voorzorgs maatregelen, ook het zoeken door vlieg tuigen, zullen worden genomen, ot voorkomen, dat schepen en vliegtuigen' zioh in de omgeving van het gebied be vinden. t socialistische Lagerhuislid Frank Beswick protesteerde tegen deze verkla ring, omdat Engeland naar zijn mening, geen juridisdh recht heeft het gebied ver boden te verklaren. „Er is absoluut niets, dat enig ander land ervan kan weerhou den, vliegtuigen naar Christmas Island te m, om monsters te nemen en m te doen," aldus Beswick. De 6< list Sir Lynn Ungoe D. Thomas vroeg of de regering zich op het standpunt stelt, dat zij onder het internationale recht, ju ridisdh in een positie verkeert, een bied „gevaarlijk" te kunnen verklaren dit gebied zo gevaarlijk te maken, dat dere vliegtuigen en schepen hun normale koers moeten wijzigen. Minister Jones antwoordde hierop, dat verklaringen over gevarenzonës aam de zaken zijn en hield vol, dat soortgelijke verklaringen voordien nooit werden be schouwd als een 6dhending van het In de bloeiende Betuwe rusten mens en dier in de middagzon onder de vruchtbomen. Wat verlangt een mens nog meer in het voorjaar dan soezerig te kunnen dromen op een zonbe schenen bank, omgeven door de heerlijke voorjaarsgeur? s Door middel van officiële nota's en via de diplomatieke kanalen is de Neder landse regering druk doende er in Wash ington op aan te dringen het qnotum vooi Nederlandse emigranten, die naar de Ver enigde Staten willen gaan, te vergroten. Op het ogenblik worden er jaarlijks drie duizend Nederlands in de Ver. Staten toe gelaten, maar Nederland zou graag zien, dat dit cijfer wordt verhoogd tot tien duizend, aldus heeft dr. A. Tuinman, emigratie-attaché in Washington, gisteren verklaard. De regering is onlangs begonnen be kwame Nederlandse boeren te adviseren zioh in de staat Vermont te vestigen. In Vermont zijn de boerderijen goedkoop en ervaren boeren schaars, zei dr. Tuinman, die zich ervan bewust was, dat vergroting van het immigratie-quotum voor Neder landers een wijziging in de Amerikaanse wetten noodzakelijk zou maken. Hij deel de evenwel mee, dat de Nederlandse regering de steun van het Amerikaanse Congres hoopt te winnen. De Nederlandse immigrant is een uitstekende goodwill- ambassadeur voor zijn land, hetgeen var belang is voor de betrekkingen tussen beide landen, aldus de attaché. Vragen over de vlucht van de Zwarte Ruiter (Van onze parlementsredactie) Het Tweede-Kamerlid jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen (c.h.) heeft de minister van justitie schriftelijk gevraagd, of het waar is, dat de officier Yan Justitie te 's-Gravenhage, mr. dr. J. C. Maris, naar aanleiding van de ontsnap ping van de z g. „Zwarte Ruiter" uit de centrale penitentiaire in richting te Scheveningen een ver klaring heeft afgelegd van de vol gende inhoud: „De directie van de Scheveningse inrichting treft geen blaam, de ontsnapping moet in di rect verband worden gebracht met het huidige stelsel". „Indien inderdaad een dergelijke verklaring is afgelegd, wat is dan bedoeld met „het huidige stelsel?", zo vraagt het Kamerlid voorts en zjj vervolgt: „Was de z.g. „Zwarte Ruiter" in de centrale penitentiaire inrichting, welke bestemd is voor de verpleging van geestelijk ge stoorden, opgenomen op adv'ies van psychiatrische zijde?" Tenslotte vraagt zij of minister Samkalden het verantwoord acht, dat iemand, die in eerste aanleg tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld en daarna ter beschikking van de regering gesteld is, hangende het hoger beroep wordt opgenomen in een inrichting voor geestelijk ge stoorden, die uiteraard minder be veiligd Is dan een strafgevangenis. (Van e r verslaggevers) Met grote nauwgezetheid kamt de rijkspolitie in Noordbrabant stad en land uit op zoek naar een spoor van de nog steeds voortvluchtige Zwarte Ruiter. Vooral diens vrouw In Mierlo-Hout wordt in de gaten gehouden, maar ontkent iets van de verblijfplaats i haar man te weten. Hij is maar even bij haar geweest, verzekert zij, en had maar nauwelijks tijd voor een begroeting. Hij heeft zijn pas poort meegenomen, maar de grens kan hij zo neemt men aan nog niel passeerd zijn. Evenmin schijnt hij tact te hebben gezocht met zijn verdedi ger, mr. P. Scheefhals uit Den Bosch, die druk bezig i6 met de voorbereiding zijn appèlzaak voor het gerechtshof. De raadsman tracht nog Steeds bewijzen voor de onschuld van zijn cliënt, althans wat de overval in Ravestein betreft, te vergaren. Voor hem is het echter moeilijk het zonder verdachte te doen. Hij hoopt dan ook, dat Gruytere tevoorschijn zal komen, althans dat hij met hem in ver binding kan treden. Sterker nog is de hoop van de justitie, dat zij de misdadiger eal vinden, want ongevaarlijk kan men Gruytere geenszins noemen. Zijn strafblad levert daarvoor de bewijzen. De vrees leeft, dat de Zwarte Ruiter naar het buitenland zal gaan en bijv. Spanje zal opzoeken of een ander land waarmee Nederland geen uitleverïngs- overeenkomst heeft. Dan kan men pro cederen zoveel als men wil, maar Gruy- ters bljjft op vrije voeten. Ex-pfemier Naboelsi nu minister van buitenlandse zaken TERWIJL HIJ ZICH GESTEUND WIST door zijn trouwe en fanatieke Bedoeïnen-soldaten, die alle strategische punten van de hoofdstad be zetten, heeft koning Hoessein gisteren zelf een kabinet geformeerd en reeds beëdigd. Ex-premier Naboelsi is benoemd tot minister van buitenlandse zaken en van verbindingen. Men noemt de opneming van de socialistische Naboelsi een zeer handige zet van de 21-jarige vorst. De pro-communisti sche Rimawi, die in het vorige kabinet minister van buitenlandse zaken was, is door koning Hoessein gepasseerd. Premier en minister van defensie is Hoessein Khalidi. Zes dagen heeft de regeringscrisis in Jordanië geduurd, die het land aan de rand van de afgrond bracht en het Mid den-Oosten in vuur en vlam dreigde te Dr. Khalidi. die nu door de koning tot premier is benoemd, was de eerste, die als kabinetsformateur werd aangewezen, nadat koning Hoessein het kabinet-Na- boelsi naar huis had gestuurd. Het geluk te dr. Khalidi niet een regering te vor- Said Moefti, de partijloze oud-premier, had aanvankelijk succes, maar slaagde toch ook niet. Het belangrijkste punt op het programma van de nieuwe regering is, dat Jordanië zijn „positieve neutrali teit" zal bewaren. Khalidi, de nieuwe premier, is een vluchteling uit Palestina. Zijn benoerping is belangrijk, omdat meer dan een derde van de bevolking van Jordanië bestaat uit Palestijnen. Uitgewezen Koning Hoessein heeft de Egyptische zaakgelastigde Izzoedin Abdoel Aziz Moestafa verzocht het land te verlaten. De Syrische ambassadeur in Amman is met een boodschap van koning Hoessein in Damascus aangekomen. President Koe. Vriend met buks doodgeschoten Een uitermate tragisch ongeluk heeft gistermiddag om vier uur het leven ge kost aan de 16-jarige H.B.S.-er N. H. van der Elzen. Hij werd dodelijk getroffen, toen z(Jn schoolvriend, de 17-jarige T. van dér W. per ongeluk een geladen buks liet afgaan. De jongen was op bezoek bij zijn vriend in Rietveld bij Woerden. Samen hadden zij op de boerderij van de familie Van der W. zitten studeren. Tegen vier uur -aren zij naar buiten gegaan. In de schuur hing een buks, die ge bruikt wordt om op schadelijk gevogelte te schieten. Er geen ogenblik aan den kend, dat de buks geladen kon zijn, haal de T. van der W. de buks van de spijker en haalde de trekker over. Het wapen ging af en zijn schoolvriend werd in de hartstreek getroffen. Men bracht het slachtoffer naar het r.k. ziekenhuis te Woerden. Maar bij aankomst bleek hij reeds te zijn overle- Thans 261 weer vertrokken (Van redacteuren) VAN DE 3000 Hongaarse vluchte lingen, die in Nederland een gastvrij onthaal hebben gevonden, zijn er inmiddels 223 naar hun land teruggekeerd Bovendien zijn er rpWEE CAFéS in een buitenwijk van Parijs, waar veel Algerijnen komen, zijn gisteren met machinegeweren be werkt. Er vielen twee doden en twaalf gewonden. Premier Mollet heeft gister avond via de radio aangekondigd, dat de dienstplichtigen, die 1 juli onder de wape nen komen twee jaar moeten dienen. De normale dienstplicht blijft anderhalf jaar. Over de beweerde wreedheden in Alge rijnen zcidc Mollet, dat waar zulke bui tensporigheden ontdekt waren, de schul digen gestraft zijn. Er zijn in totaal 700.000 man naar Algerije gegaan. Indien enkelen van hen zich misdragen hebben, is dat geen reden te beweren, dat 700.000 zonen van Frankrijk folteraars zijn, aldus Mollet. Verscheidene leden van het Franse kabjnet hebben onder de naziterreur ge leden, Mollet noemde het schrikbarend, dat zij beschuldigd werden van mede plichtigheid aan dergelijke wreedheden. De Oostduitse militie, arbeiders in blauwe overall met rode band om de arm, houdt dezer dagen uitgebreide oefeningen om een „opstand van verzets strijders" te onderdrukken. Gewapend met karabijnen sluipt hier een groep om een straathoek in Oost-Berlijn om een „bezet pand" te „zuiveren". De westelijke mogendheden hebben inmiddels bij de Sow jetunie geprotesteerd tegen het bestaan van deze fabrieksmili- tie, die zij een schending van het Viermogendhedenpact achten. achtendertig naar andere landen ver trokken. Alles bijeen is dus nog geen tien procent op het meestal impul sief genomen besluit om naar Neder land te gaan, teruggekomen. De motieven die hebben gegolden bij hen, die ons land weer hebben verlaten, lopen nogal uiteen. Het eenvoudigst zijn die van de achtendertig, die een ander land hebben verkozen boven Nederland. Bij hen gold meestal, dat familie of goede vrienden elders verbleven, wat voor hen voldoende aanleiding was hen te volgen. Minder duidelijk waren de redenen der 223. Veelal was er heimwee naar het plot seling verlaten land. Ook kwam het nogal eens voor, dat men gezinshereniging ste, die alleen mogelijk was door terug keer. Verder weïd aangevoerd, dat het niet verantwoord achtte de aan zorg toevertrouwden zoals een oude hulpbehoevende moeder of vader on verzorgd te laten. Enkele anderen lieten zich door vrienden met wie zij waren ge vlucht, overhalen om mee terug te gaan en ten slotte was er een kleine groep, die ontevreden was over de in Nederland ondervonden behandeling. Thans is de terugkeer niet goed meer mogelijk. De amnestietermijn is verstre ken, zodat de regering in Boedapest ge val voor geval bekijkt eer zjj in terugkeer bewilligt. Men schat dat het wel maanden duurt eer beslissingen zij verwachten. Overigens is er nu - mogelijk een enkel geval na geen be langstelling meer voor repatriëring. Prinses Beatrix in Kopenhagen Prinses Beatrix vertoeft momenteel enige dagen in Denemarken. In het afge lopen weekeinde is zij de gast geweest van de nieuwe Nederlandse ambassadeur In Kopenhagen. M. F. Vigeveno. Zaterdag vertrok zij strikt incognito met een lijn- toestel van de K.L.M. met een klein ge volg van Schiphol naar het Deense vlieg veld Kastrup. Zij blijft nog een paar da gen in de Deense hoofdstad. Over het doel van haar bezoek is niets bekend ge- watli zou deze boodschap reeds beant woord hebben. Ook de afgezette staf-chef, generaal Noewar is in Damascus aangekomen. Hoewel de politieke situatie in Jorda nië nog niet normaal i6, heeft koning Hoessein de toestand volkomen in de hand. Het gehele leger staat na de mis lukte staatsgreep van zondag, onder lei ding van Ali El Hijara achter hem. De Syrische president heeft gisteren met ko ning Hoessein getelefoneerd en hem in lichtingen gevraagd. De koning zou de president geantwoord hebben, dat de toe stand bevredigend was. Bij het ter perse gaan van deze editie bereikt ons het bericht, dat in de Waalhaven te Rotterdam op een schip een ketel is ontploft. Er zouden zowel doden als gewonden te betreuren zijn. Nadere gegevens ontbreken nog. Beroep op Hammarskjöld in kwestie-Algerije Een groep van negentien Aziatische en Arabische landen heeft secretaris-gene raal Dag Hammarskjöld vandaag ver zocht, dringend aandacht te schenken aan de toestand in Algerije. Zij zeggen, dat de Franse autoriteiten in Algerije geen maatregelen hebben genomen, om de problemen overeenkomstig de resolutie van de V.N. op te lossen. Robert Damstedt, de 29-jarige adjunct- secretaris van de Zweedse commissie voor kernenergie, die gearresteerd is op beschuldiging van spionage. Met hem werd de 35-jarige tekenaar van de marine Gösta Jacobson gearre steerd. De twee mannen, die samen bevriend waren en een duur leven leidden, wilden atoomgeheimen aan het buitenland verkopen. Zij zouden echter gearresteerd zijn nog boordat de verkoop plaats had. HET WEEF IN EUROPA HÜ ozo w. bew. NW iw. bew. windstil onbew. ONO WEERBERICHT Vrij zonnig De Bilt verwacht tot mor- genavond: Droog en tamelijk £>20/ zonnig weer. Overwegend •jffu matige wind uit westelijke mj-i m richtingen. Weinig verande- ring in temperatuur. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 17 april: Zon 5.42—19.43; Maan 23.34— 7.16. Op 22 april L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1