BLOEDIGE OPSTAND IN JORDANIË Tticutue jCcüisrljc (öiouront Zwarte Ruiter Scheveningse ontsnapt uit gevangenis Arabisch legioen verijdelt staatsgreep Hoessein wint de eerste slag tegen communisten Frangoise Sagan zwaar gewond bij auto-ongeluk Aanvankelijk met gestolen auto naar Limburg vertrokken Drama in Indonesische luchtmacht op Timor De POLITIEKE CRISIS IN JORDANIë heeft gedurende het weekeinde ernstige gevolgen gehad. In het leger brak een revolte uit, maar na ge vechten wisten koningsgezinde troepen een staatsgreep de kop in te druk ken. De staf-chef van het Arabische legioen en enkele politieke figuren werden gearresteerd en later uit het land verbannen. Met het uur werd de toestand meer gespannen. Terwijl overal in het land heftige betogingen uit braken tegen koning Hoessein, deden geruchten de ronde, dat Syrische pantsereenheden Jordanië waren binnengerukt. In de westelijke hoofdsteden wer den de alarmerende ontwikkelingen nauwlettend gevolgd. Zowel van offi ciële Jordaanse als van Syrische zijde ontkende men echter gisteren, dat er sprake zou zijn van een Syri sche inval. MAANDAG 15 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0-59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10933 Chef-red.: H. W J. ENSERINK CHRlSTELkJK'NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken sStdat»a*tlct| Is abeblmo "myn htrt la Ugljenspoet Tot dusver was alles rustig... Zie pagina 5 U was geheel Jordanië in rep en roer dreigde elk ogenblik een burgeroorlog te breken, achter de schermen werd hard gewerkt aan de formatie van een regering. Na mislukte pogingen van Abdul Halim nimr, lid van de Nationale socia listische partij, en Said El Moefti, de voor- an de senaat, was het duidelijk, dat de kloof tussen de anti-communistische koning Hoessein en de anti-Amerikaanse ;-premier Naboelsi niet te overbruggen as. De enige oplossing moest nog de for matie zijn van een kabinet van partijloze personen, waarin Said El Moefti eindelijk slaagde. Gisteravond heeft hij de lijst van ministers aan de koning overhandigd. Said El Moefti is een gematigd man met grote politieke ervaring. De crisis in Jordanië gevaarlijk, omdat de mogelijkheid bestond, dat aangrenzende Arabische lan den zouden ingrijpen, om Jordanië te an- 1 en te verdelen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, me- Golda Meir, gaf zaterdag in een redevoering dan ook duidelijk te verstaan, dat Israël niet met de armen over elkaar .blijven zitten, wanneer de Arabische landen zich met Jordanië zouden gaan be kochten buitenlandse troepen zidh in de Jordaanse kwestie mengen", zo zei me- Meir, „dan zou dit invloed kunnen hebben op Israëls veiligheid. Wij zullen daar niet onverschillig tegenover staan". De waarschuwing van de Israëlische mi nister kwam hierop neer, dat de status Nadat de staatsgreep in het leger onder drukt was en de stafchef, Nawar, en en kele leiders van de nationale socialistische partü waren over de grens gezet, gaf het paleis gisteren het volgende communiqué uit: „Bepaalde onverantwoordelijke elemen ten hebben getracht binnen te dringen in de rangen van het leger en geruchten te verspreiden met het doel de belangen van het vaderland te ondermijnen. Deze vuige poging heeft geen succes gehad. Alles is weer normaal en officieren en manschap pen hebben allen hun oprechte trouw aan de Koning gezworen." Opstand Toen bleek, dat een opstand was uitge broken in het leger, greep het koningsge zinde woestijnregiment in en omsingelde met andere onderdelen, die trouw waren gebleven aan de Koning, de kampen, waar de opstand was uitgebroken. Dat was te Zarka, ongeveer 50 km ten noorden van Amman. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij drie officieren, aanhangers van de rebellerende Nawar, werden gedood. Er waren verscheidene gewonden. Na het gevecht werd Nawar naar het paleis ontboden. Ali Hayyari, de plaats vervangend staf-chef omsingelde het pa leis met tanks en liet Nawar arresteren. Later werd Hayyari bij koninklijk decreet tot staf-chef benoemd en Nawar ontslagen. Staking Behalve in de hoofdstad Amman, zjjn ook in het Jordaanse gedeelte van Jeruza lem, in Rammalah en Nebuls, de grootste stad op de westelijke oever van de Jor- daan, felle betogingen gehouden. In Ram malah wisten de betogers zelfs een radio station te bezetten, waarna de uitzendin gen ophielden. Overal voerde men leuzen mee, die het beleid van Koning Hoessein veroordeelden. Comité's riepen het volk op, vandaag een algemene staking te beginnen uit pro test teg enhet optreden van de Koning. De woede nam toe, toen bekend werd, dat de Koning het Parlement zou ontbinden de grondwet opschorten. De afgezette staf-chef Nawar, die middels in Damascus is aangekomen, heeft lang geconfereerd met de Cyrische leger leiders. Met grote snelheid over de kop De bekende 21-jarige Franse schrijfster Francoise Sagan is gistermiddag ernstig (ewond bi) een auto-ongeluk tussen Parijs Fontainebleau. ZU sloeg met een van haar vier sportwagens, een Aston-Martin, over de kop, waarna de auto over een (reppel heen in een bouwland terecht kwam. De schrijfster Is met gecompli ceerde breuken en inwendige kneuzingen Parijs ziekenhuis opgenomen. Zes i het ongeluk was zij buiten direct levensgevaar. Francoise Sagan braaht het weekeinde door op het landgoed van de modekoning Christian Dir. Met drie vrienden, Bern- hard Frank, Philip Klein en mevrouw Ve- e Campion, besloot zij een autoritje •e gaan maken. Volgens de politie is het ongeluk te wijten aan de grote snelheid, waarmee het meisje reèd. Men had haar hiervoor al eerder gewaarschuwd en zelfs gedreigd met intrekking van haar rijbe wijs. Twee vrienden, die aahter Francoise Sagan In een auto reden, konden pas veertig minuten na het ongeluk een pas serende motorrijder aanhouden en om hulp vragen. Al die tijd lag de schrijf ster buiten kennis onder het wrak van haar auto. Haar metgezellen waren licht gewond. In het ziekenhuis Millot werd Francoi6e Sagan in een zuurstoftent gelegd. Zij bleef buiten kennis en men vreesde dat n schedelbreuk had. Men gaf haar bloedtransfusies. Francoise Sagan heet eigenlijk Fran- toise Quiray. Haar vader is een rijke Pa- fijse industrieel. Zij heeft haar grootste bekendheid te danken aan haar boeken „Bonjour tristesse" en „Un certain sot rire". die miljoenenoplagen bereikten i vele talen. Duizenden jongeren trokken door de straten van de Jor daanse hoofdstad Amman. De demonstratie was bedoeld als een protest tegen het optreden van koning Hoessein. (Van een onzer verslaggevers) KOORTSACHTIG wordt op het ogenblik gezocht naar Hans Gruyters, de bijna 32-jarige misdadiger, bekend als „De Zwarte Ruiter", die in de nacht van zaterdag op zondag is ontsnapt uit de strafpenitentiaire in richting in Scheveningen. Gruyters, die kort geleden wegens doodslag op de postkantoorhouder te Ravesteyn tot vijftien jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling is veroordeeld, is op buitengewoon handige wijze buiten gekomen en daarna met een gestolen auto verder gevlucht. De minister van justitie, prof. mr. I. Samkalden, is zondagavond naar Sche veningen gegaan, waar hij samen met de secretaris-generaal van justitie, mr. J. C. Tenkink, zich op de hoogte heeft laten stellen van de omstandigheden, die het Gruyters mogelijk hebben gsmaakt te ontvluchten. Gruyters heeft zjjn vlucht uitstekend voorbereid. Waarschijnlijk had zijn vrouw, die kort geleden bij hem op bezoek is geweest, hem een vijl in handen weten te spelen. Bovendien had hij steigertouw en hout, afkomstig van in de omgeving van de gevangenis in uitvoering zijnde bouwwerken, weten te bemachtigen, die hij met vakmanschap en vernuft heeft Van hout en touw heeft hij een soort touwladder weten te maken, die hem de mogelijkheid bood zonder te groot ge vaar langs de hoge en steile muren van de gevangenis te komen. Overigens heeft Gruyters in zijn berucht verleden n malen getoond voor een halsbrekende toer niet beducht te zijn. Bed opgevuld De vlucht was tot in details geregld. Toen men zondagmorgen de gevangenen wekte, verscheen Gruyters niet op het appèl. Men stelde toen een onderzoek in op de kamer, die hij met drie anderen werd geacht te delen. Zijn bed was ter leeg, afgezien dan van wat kleren die de suggestie moesten wekken, dat hij onder de dekens lag. De medegevangen nen wisten van niets, zo verzekerden zij althans plechtig. De Zwarte Ruiter kon de nodige spij len rustig doorvijlen. Daarna was het hem mogelijk zich door een klein luchtver versingsraampje te wringen, waarna hi; zich op een afdak kon laten zakken. De vrijheid had hij daarmee echter nog niet bereikt. Na een korte wandeling het dak van de luchtplaats en de keuken had hij nog twee hoge muren te nemen. Zijn „touwladder", maar meer nog zijn ervaring als geveltoerist, kwam hem uit stekend van pas. Zonder gezien te zijn, kwam hij buiten het toch vrij streng be waakte complex. De Zwarte Ruiter was vrijheid Alleen een spoor Aan opgelucht ademhalen was de ont snapte misdadiger echter nog niet toe. Hij stond weliswaar al op de Pompsta- tionsweg, maar de kans op ontdekking nog buitengewoon groot. Langs de weg zocht hij naar een vervoermiddel. Al spoedig had hij succes. Aan de Violen- weg ontdekte hij een groene Buick. eigendom van een employé van een pe- troleummaatschappij. Deze Amerikaan deed zondagmorgen aangifte van de missing van zijn wagen. Reds spoedig kon de politie hem dedcien, dat zijn auto terecht was. stond in Keipen, een klein plaatsje tus sen Weert en Roermond. Van de wagen bleekje een ruitje te z|jn ingeslagen. Van Gruyters had men weer een spoor, maar meer ook niet. Aan het Licht kwam, dat hij bij zijn vrouw in Mierlo-Hout kleren en geld had gehaald cn dat hij daarna naar zijn broer in Valkenswaard was gegaan. Broerlief raadde hem aan niet bij hem te blijven, doch elders zijn heil te zoeken. De Zwarte Ruiter deed dit en liet zich door zijn broer van Keipen af naar de buurt van Eindhoven brengen. Eden geopereerd, rustige nacht he Engelse oud-premier, Sir Anthony Eden is zaterdag te Boston (V.S.) geope- 'eed aan het galkanaal. De operatie werd verricht door Richard Cattell. die Eden h 1953 ook reeds opereerde. Volgens een bulletin, dat vandaag is '«strekt, heeft Eden een rustige nacht ïehad. De algemene toestand is zeei ^tadigend. Sterke pijlenschier onneem bare murenDat is het beeld dat de Scheveningse strafge vangenis biedt. Maarhet door de tralies zichtbare uitkijkto- rentje is 's nachts onbemand.... Een bordje verteltdat de toe gang verboden is. De Zwarte Ruiter vijlde de spijlen door en klom over de muren en het verbod op het bordje wil hij wel nalevenWat dat aan gaat is hij bereid de wet te respecteren Zestien ontsnapten zeven tveer terug Sinds het begin van dit jaar zijn reeds zestien ontsnappingsgevallen gere gistreerd. Zeven voortvluchtigen werden inmiddels achterhaald, de anderen genie ten nog van hun vrijheid. In Den Haag het aantal uitbrekers niet minder dan vijl. Een hunner is achterhaald. Meisje vermoord door 18-jarige Herpense jongen De rijkspolitie te Ravenstein heeft zater dag de 18-jarige jongen H. M. uit Groot Koolwijk te Herpen (gemeente Ravenstein) gearresteerd op verdenking van moord op de veertienjarige Maria Wolfs uit Herpen. Donderdagavond werd het meisje in de omliggende bossen met messteken om het leven gebracht. De jongen heeft bekend. De jonge arrestant, die nog zaterdag avond voor de officier van justitie in Den Bosch werd geleid, woont vlak naast de boerderij, waar Maria donderdagavond eieren haalde. Hij was vroeger op dezelfde B.L.O.-school, waarvan het meisje thans nog leerlinge was. Door opmerkzaamheid van een politieman, werd snel duidelijk dat hij de moordenaar moest zijn. Hij be hoorde tot een groepje personen, die, naar aanleiding van getuigenverklaringen, eventueel in aanmerking kwamen voor verdenking. Bij een verhoor zag de politie man een klein wondje aan zijn linker hand en de jongen kon geen aannemelij ke verklaring voor die verwonding ge ven. Bij zijn bekentenis vertelde hij dat hij met het meisje had gevochten in het bos, waarheen zij hem desgevraagd had gevolgd. Daarbij had hij het wondje op gelopen. De jongen is ingesloten in het huis van bewaring in Den Bosch. Verzoek tot opsporing Naar aanleiding van het ontsnap pen van de Zwarte Ruiter is giste ren het volgende opsporingsbericht verspreid: Namens de officier van justitie te Den Haag verzoekt de comman dant van politie, hoofd justitiële dienst aldaar, de opsporing, aan houding en terubrenging van de in de nacht van 13 op 1 4april 1957 uit de straf-penetralre inrichting te Den Haag ontvluchte gedetineerde Johannes Josephus Grutfters, ge boren te Boekei 28 april 1925 en wo nende te Mierlo-Hout. Signalement: 1.78 meter, fors figuur, donker ge kleurd haar, grijze ogen, gezonde gelaatskleur en littekens op beide onderarmen. Grutters staat als ge vaarlijk bekend. Hedenochtend is hij nog in de omgeving van zijn woning gesignaleerd en vermoede lijk meegereden naar Keipen met de bestuurder van een crèmekleuri ge personenauto, met zwarte vlek ken aan het rechter voorportier. DODEN OP DE WEG Op de Loenenseiweg te Beekbergen vloog zaterdag een huurauto uit de bocht en botste via een lantaarnpaal tegen een boom. De 70-jarige inzittende. T. Schroe- der uit Eerbeek werd gedood, zijn echtge note en zijn 20-jarige dochter zwaar ge wond. In Zevenaar kwam de 32-jarige bromfietser H. Buitig onder een hard rij dende auto. De vader van vier kinderen kwam om het leven. In E d e overleed de 47-jarige A. van der Meyden, die vrijdag op zijn fiets door een auto werd aange reden, toen hij de weg overstak. Op de Laan van Meerdervoort in Den Haag werd de 75-jarige S. H. Rijlaarsdam bij het oversteken van de trambaan ter hoog te van de Pomonolaan overreden door een tram op lijn 2. Aan het Westeinde is hij overleden. Waarheen Waarheen Gruyters daarna gegaan is? Niemand weet het nog. Wel weet men dat hij sterk naar huis verlangde en de laatste tijd zeer gedeprimeerd was, om dat hij van het proces in hoger beroep voor het gerechtshof in Den Bosch maar weinig verwachtte. Herhaaldelijk had hij gezegd niet tegen celstraf te kunnen en naar huis te verlangen. Woensdag 24 april moet hpt proces beginnen. Dan zal wor den uitgemaakt of Gruyters terecht tot vijftien jaar is veroordeeld wegens dood slag. beroving enz. Zelf zal hij zijn zaak somber in, al heeft hij steeds volgehou den onschuldig te zijn. Of hij voor de datum van het pro ces zal zijn gegrepen of zich vrijwil lig zal hebben aangemeld, is natuur lijk niet te zeggen. In elk geval kan zijn zaak worden behandeld. Mis schien laat hij het van het vonnis afhangen of hij alsnog tevoorschijn zal komen Zivarte Ruiter schreef afscheidsbrief „Zeer geachte vrienden", schrijft tie Zwarte Ruiter boven een kat tebelletje, waarin h\j afscheid neemt van directie en medebewo ners, „Angst voor de cel deed me ertoe besluiten te ontvluchten. Het spijt me dat ik dit de directeur heb moeten aandoen, maar ik weet dat de cel de dood voor mij betekent. Ik verzoek mijn bewakers mij dit niet te kwijlyk te nemen. Gegroet aldus besluit de Zwarte Ruiter, die in een P S.-je vertelt, dat men hem hier niet meer levend terug z#l zien Gearresteerde luitenant gedood hij ontvluchtingspoging DE INDONESISCHE luchtmachtofficier, luitenant W. A. Staal, is bij een ontvluchitingspoging gedood, aldus deelt het hoofdkwartier van de Indonesische luchtmacht mede. heden door de militaire politie te Bandoeng voor een verhoor opgeroe pen. Naar werd vernomen, zullen hem inlichtingen worden gevraagd over een zaak, welke thans door de militaire autoriteiten wordt onder zocht. HET WEEP IN EUROPA Volgens het verhaal van de Indonesische luchtmacht was luitenant Staal door de commandant van de luchtbasis op Koe pang in arrest gesteld, daar op hem do cumenten waren gevonden, welke wezen in de richting van een „verraad", dat in dien het was uitgevoerd, grote schade zou hebben berokkend aan het land in het al gemeen en de luchtmacht in het bijzon der." Toen een transporttoestel van de lucht macht naar Koepang kwam om luitenant Staal naar Java over te brengen, trachtte hij te ontsnappen, maar werd neergescho ten. Tijdens de vlucht naar Soerabaja, waarheen hij voor verdere geneeskundige behandeling werd overgebracht, is hij overleden. Verder wordt verteld, dat het onderzoek naar de „poging tot verraad" in volle gang is. Ventje Sumual, bevelhebber van Oost-Indië, is naar Koepang gevlogen voor een onderzoek. (Reeds eerder was geseind, dat de plaatselijke commandant, het hoofd van de politie en de chef van de voorlichtingsdienst op Timor gearresteerd waren). De secretaris van het kabinet van president Sukarno, Brotodiningrat, is Twee branden eisen twintig doden In Montreal zijn veertien bejaarden om gekomen in een brand, die uitbrak in een tehuis in een der buitenwijken. De slachtoffers bevonden zich op de tweede verdieping en konden niet meer gered worden. In de Engelse badplaats Southport kwa men zes gasten, alle ouder dan zeventig jaar, om in de vlammen, toen zondagmor gen in de vroege ochtenduren brand uit brak in hun hotel. lil X t! s HSi li! li Kopenh. AberdecD Dublin Londen A'dam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble licht bew. onbew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbew'. onbew. licht bew. licht bew. NNW 2 NO 2 W 2 Z 6 W 1 Z 3 ZZW 2 N 2 windstil •4 1 -2 0 1 0 14 0.2 8 0 5 0.4 I 1 II 0 -1 0 FranJcfort München Genève Locarno Rome™0'' Mallorca onbew. half bew. mist z^beL half bew. N 1 windstil NW 2 WNW 1 NO 9 3™ 2 NO 2 NO 2 -0 0 -1 0 0 0.6 -3 1 2 0 1 0 1 0 1 0 6 6 7 Minder koud De Bilt verwacht tot mor- genavond: Veranderlijke bewolking i met morgen tijdelijk wat ré- gen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Over het algemeen iete ho gere temperaturen dan van daag. ZON EN MAAN zon 5.44—19.41 uur, maan 22.31 Op 22 april L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1