h Leidse sportstichting verzette veel werk Agenda voor Leiden Drie Franse meiskes bovenop een corsowagen ZWITSALINE KteffaLEaeH Verdienstelijke opvoering van goed gekozen stuk Oude cokesbreekinrichting is door nieuwe vervangen NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 13 APRIL 1957 NIEUWS "ïdeSLEUTELSTAD Verschenen is een uitgebreid jaarverslag van de Leidse sportstichting. Het dagelijks bestuur vergaderde in 1956 in totaal 22 maal voor bespre kingen met besturen van sportverenigingen. Verschillende initiatieven konden in gezamenlijk overleg tot ontplooiing komen. Wait de binnensporten betreft is er een gestage groei van de gymnastiekvereni gingen merkbaar. Het aantail zalen, nam toe door het gereed komen van de oefen gelegenheden aan de Marndxstraat en de Antonie Duycklaan. In de loop van vorig jaar werd een commissie gevormd met de opdracht een onderzoek in te stellen naar de huidige en toekomstige behoefte aan sportvelden. Een tegen valler was het, dat b. en w. bezwaar hadden tegen de financiële consequen- •an de schooltenniscommissie, zodat hiervan moest worden afgezien. De intensieve bespeling en de strenge winter zijn er oorzaak van geweest, dat de grasmat op de meeste velden in het jar in een slechte toestand verkeer de. Voor het herstel is het beslist nood zakelijk dat zij gedurende de zomer niet worden bespeeld. Maar dan komen de korfbal toernooien en de jeugd wedstrij der in het gedrang! Een bevredigen de oplossing zaïl pas verkregen kunnen worden, indien wordt beschikt over en- velden, die niet voor de normale competities worden gebruikt. Voor de korfballers, die wel in een uitzonderlijk ongunstige positie verkeer- werd een verbetering bereikt door het beschikbaar stellen van het vroegere bockeyterrein in de Leidse Hout. Het aantal keuringen nam sterk toe. Bouw Koepoortsbrug vertraagd De heer E. Meester heeft vragen gesteld aan B. en W. over de bouw van de Koe poortsbrug. Het college heeft er nu antwoord op gegeven. In dat antwoord delen B. en W. dat de brug omstreeks half april zou ten worden opgeleverd. De openstelling voor het verkeer zal vermoedelijk twee weken later plaats hebben. De oorzaak de geringe vertraging is daarin ge legen, dat de ingenieur van Gemeente werken. die met de voorbereiding va belast, op het ogenblik het verlaten van de gemeentedienst de detailtekeningen nog niet klaar had. De bouw zou iets vlotter zijn verlopen, als de opvolger van deze ingenieur op t vroeger tijdstip dan nu het geval s in dienst had kunnen treden. De uwe ingenieur heeft de uitwerking van detailtekeningen terstond aangevat en ontstane vertraging zoveel mogelijk ten in te lopen. Dertig oud-gevangenen komen in Leiden De Nederlandse vereniging voor ex- olitieke gevangenen uit de bezettings- jd organiseert, zoals vorige jaren hef verblijf van een groep studenten, die al len een veroordeling in de Sowjet-zonc In Duitsland hebben ondergaan en naai vesten vluchtten, gedurende eer drietal weken in Leiden. Deze actie val! tussen 26 april en 17 mei en geschiedt onder auspiciën van het comité ter be strijding van het concentratiekampsy- it is de bedoeling hen door een gast verblijf in ons land enkele weker idee te geven van de westerse de- ratie en vrijheid en van het gezins- i in een westerse vrije staat.' Daar- worden door verschillende professo- en andere vooraanstaande figuren uit het politieke en wetenschappelijke loven voordrachten gehouden, terwijl daarnaast verschillende excursies en sa menkomsten zijn georganiseerd, waar in vrij gesprek deze studenten kennis len nemen van de ideeën, die in de [westerse wereld leven. Opgaven van personen, die gedurende >emd tijdvak één of meer van deze gastvrijheid willen verlenen, 1 het secretariaat van de ver ing verwacht, Stieltjesstraat 35. Gaar- met bijvoeging van een mannelijke vrouwelijke student. Telefonisch zijn [nadere inlichtingen te verkrijgen bij L Questroo, tel. 21414 en J. Th. Witte, tel. 11525. Drie jubilarissen bij de Vooruit Maandag zullen drie leden van het per soneel van de coöperatie „Vooruit" de dag I herdenken, waarop ze resp. 25, 40 en 50 :]aar geleden hun werk hier begonnen. Het zijn de heren A. Buis, banketbakker, Ch. de Koning, magazijnchef afdeling [kruidenierswaren, en G. Jansen, waarne mend chef-bakker. Op deze dag bestaat J er gelegenheid de jubilarissen thuis ge- Ëte wensen, waarna zij 's avonds wor- i ontvangen door het bestuur, de raad i commissarissen en de ondernemings in 1954 werden 1487 keuringen verricht, lm 1955 steeg dat tot 1494 en in 1956 be reikte dit zelfs de 2401. De helft hiervan ligt in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. Zweminrichting De sportstichting acht de bouw van een nieuwe zweminrichting met open en overdekt zwembassin urgent en even eens de modernisering van het zwembad De Zijl. Uitbreiding van het aantal gym- nastiklokalen is noodzakelijk, evenals de bouw van een sporthal. Bij een uitbrei ding van de huisvesting voor het tech nische en administratieve personeel zal in 1957 nog meer kunnen worden be reikt. De stichting rekent weer op de medewerking van alle Leidse sportver enigingen. Foto-expositie in het prentenkabinet Ter gelegenheid van het congres van de Interacademiale Kunsthistorische organi satie. dat dit jaar in Leiden wordt gehou den. is in het prentenkabinet van de Rijksuniversiteit speciaal voor de studen ten een tentoonstelling ingericht, die ge heel samengesteld is uit eigen collectie De expositie bestaat in hoofdzaak uit het zelfde materiaal dat op de jubileumexpo sitie van de Haagse amateurfotografen h zien was. en aanwinsten van de laatstf De tentoonstelling zal voor ieder toe gankelijk zijn tot en met zaterdag 4 me- elke middag van 2 tot 5 uur. Zij is, be halve op de zondagen, ook gesloten op 19 en 20 april. Ds. T. Kloek. 77 jaar, overleden In Driebergen is plotseling overleden ds. T. Kloek, de vader van ds. P. Kloek Herv. predikant te Leiden. Hij is 77 jaar geworden. Ds. Kloek werd in 1904 kandidaat in Zeeland. Op 25 juni 1905 werd hij te Oudelande (Zeeland) in het prediktambt bevestigd. Daar stond hij tot 1921. In 1921 ging hij naar Goudswaard, waar hij tot 1928 de Herv. Gemeente heeft gediend. Zijn laatste standplaats was Longerhou Friesland. Op 1 mei 1945 werd hem emeritaat verleend. Zaterdag Speeltuin: „Om de Doorbraak" tot 12 uur: kermisfeest. Den Burcht, 8 uur: toneelvereniging D.O.B., opvoering van „Hilde", toneelstuk in 3 bedrijven. Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelavond „Ons Grunnegerlaand", opvoering van „De Honderddoezend" van Jac. Kremer. Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: Vereni ging van gerepatrieerden voor Leiden en omstreken, jaarvergadering. Voorschoten: Grote Vink, 8 uur: feestavond atletiekvereniging „Holland" Pieterskerk, 7 uur: „Dienst voor geheel Leiden", voorg. ds. B. van Gelder van Haarlem, onderwerp: „Judas, de man die zich vergiste". Zuiderkerk, 7.30 uur: „De Kerk spreekt naar buiten", voorg. ds; G. Toornvliet van Bloemendaal, onderwerp: „Het vreemde Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Antonius-clubhuis, 8 uur: opvoering van „Romeo and Juliet" van William Shakespeare door 24 middelbare scholie ren van de Queen Mary's School uit Bakingstoke Hampshire (Engeland). Hervormd wijkgebouw Bethel, Stille Rijn 13, 7.45 uur: oud-catechisantenver eniging wijkgemeente „Marewijk", her denking 10-jarig bestaan, lezing met licht beelden over het zendingswerk op Mid- den-Celebes door ds. J. de Lange, direc teur G.Z.B. Gebouw Steenschuur 6, 8 uur: Leden vergadering „De Natuurvriend", G. Laroo over „De fantastische amazone". Leider dóirp: dorpshuis, 8 uur: af deling van Ned. Chr. jongeboeren- en -tuindersbond, de heer Verhaar over de C.M.C. Dinsdag Den Burcht, 2.30 en 8 uur: Wala-musi- cal-comedy. Turk, 7.30 uur: coöperatieve boeren leenbank LeidenOegstgeest, algemene vergadering. Turk. 12.30 uur: departement Leiden Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, buiten gewoon hoogleraar aan de T.H. te Delft, over „De industrialisatie en haar gevol gen voor individu en gemeenschap". Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: afdeling Leiden cn omstreken Kon. Ned. Vereni ging „Onze Vloot", P. Verhoog, oud commodore der Holland-Amerikalijn, over „De Ruyter als zeeman" eri prof. dr. T. H. Milo, hoogleraar in de geschiedenis van het zeewezen te Leiden over „De Ruyter als admiraal". Antonius-clubhuis, 8 uur: buurt- en speeltuinvereniging „Rondom de Mare- dijk", openbare les van gymnastiekafde- ling. Het gulden Vlies, 2.30 uur: afdeling Lei den Ned. Vereniging van Huisvrouwen, mevrouw H. P. de Muinck-Keizer houdt Stadsgehoorzaal. 8 uur: afdeling Ver eniging voor Veilig Verkeer, propaganda- Leiderdorp dorpshuis, 7.30 uur uitvoering gymnastiekverén. „Sparta". Woensdag Den Burcht, 2.30 en 8 uur: Wala-musi- cal-comedy. Pieterskerkgracht 11, 4 uur: Vereniging voor schoolkindervoeding en -kleding, al gemene ledenvergadering. Chr. Geref. kerk, 8 uur: contactcommis sie voor evangelisatiewerk, interkerkelij ke samenkomst, ds. C. van der Weele, ds. M. Ottevanger en ds. G. Th. Rothuizen, medewerking van koor „Alles ter Gods", dubbelkwartet „Musica" en orga nist F. van dér Reyden. Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging Rijnland, F. A. J. Alofs over „Mens hond". Donderdag De Doelen. 8 uur: genootschap Neder land-Engelénd, mr. Th. Joekes te Londen over „De taak van de buitenlandse respondent en die van de correspondent i van de Nieuwe Rott. Courant in het bij zonder". Kerk Oude Vest, 8 uur: Goede-Vrijdag- en Paaszang, medewerking van kerkkoor, declamatie. Haagse economische politierechter Overeenkomstig de eis van de officier van justitie veroordeelde de Haagse nomische politierechter een bloembollen kweker uit Rijnsburg tot 25 boete of 10 dagen. Deze had vorig jaar bloembollen uitgevoerd zonder dat hij de daarvoor nodige vergunning had. Voor de rechter kwam ook een monteur uit Noordwijk. Deze had in de groentezaak van zijn vader na 6 uur een klant geholpen. De veroordeling was 25 boete of 10 dagen Haags gerechtshof Het Haags gerechtshof veroordeelde iemand uit Alphen aan den Rijn tot een week gevangenisstraf. De ver. had ont kend, in Leiden, onder invloed van drank een auto te hebben bestuurd. C'était magnifique De hoogste plaats van de hele stoet voor Marie Thérèse: brr. wat koud IN DE KASSA van het Bloemlust- gebouw werkte men op volle toe ren. Dat was gisteravond om zeven uur en dat blééf zo tot laat in de avond. Op het grote parkeerterrein stonden de auto's bumper-aan-bum- per en moest men de ene verkeers- puzzel na de andere ontwarren. De reden van deze drukte was de ten toonstelling van de corsowagens, die vandaag door de bollenstreek trok ken. De show was deze grote belang stelling meer dan waard en de be zoekers hebben dat ook niet onder de stoelen en de banken gestoken. Het publiek ging voetje voor voetje langs de karavaan-in-aanbouw en keek en bewonderde. Neem nu die wagen van de groep Blóem- bollenexporteurs op Frankrijk. De wa- werd getrokken door een trekker, die volledig schuil ging onder een vin- ge Franse haan met een magnifieke lijn. De wagen zelf had op de achterkant enorme druiventros geheel blauwe hyacinten gestoken en daarboven men de zitplaats van Marianne ge maakt. De Franse groep had voor deze gelegenheid speciaal drie ras-, was kleurechte Frangaises naar de bollen streek laten komen. De heer Vos uit Hi! legom heeft ze woensdagmiddag in zij meegebracht: Collet Labrette u Orleans en Marie Thérèse Parent e Paula Bernard uit Malmaison. Marie Thérèse had de min of meer twijfelachtige eer de hoogste plaaats van de gehele karavaan te krijgen. Ze moest op vyfeneënhalve meter bo ven de begane grond zitten. Of ze 't niet wat griezelig vond? Nee, hele maal niet. Ze was wel bang, dat ze het koud zou krijgen'. Fantastisch Fantastisch was ook de wagen Maan- issen, waarmee een scheepvaartbedrijf in tonele kwam. De maanvissen warer briljant van lijn, knap van kleur er sierlijk over de wagen aangebracht. Heel aardig vonden we ook Flora'! zegewagen, waarmee de afdeling Lisse Bloembollencultuur voor het i licht trad. Vier dartele schimmels Romeinse strijdwagen. De wagen Narcissus. waarmee De Narcis uitkwam, heel apart; voor een juiste aankleding beste voor bezige handen Volgen* handgelee DE DON A U #REVTER IS HEUS LEK! 910) Hier t« lande is het gebruikelijk, dat een rivier naarmate hy zijn loop vervolgt, steeds meer water gaat bevat ten. Het mag dan wel eens voorkomen, dat bij een splitsing een gedeelte van het water door een andere rivier wordi afgevoerd, maar een goede boekhouder het geval het gehele gebied Fridingen water r de Donau ia dit i het dalatuk dat als rekei den. Niet voor niets heeft hij geleerd, dat de Rijn by Lobith in ons land valt en dat diezelfde Rijn zich by Pannerden splitst in Waal en Rijn, waarbij de Waal van de aanwezige hoeveelheid water krijgt toebedeeld, terwijl de Rijn zelf zeer bescheiden genoegen neemt met het overblijvende deel. By Wes tervoort herhaalt zich een dergelijk spelletje met de IJasel, maar we zullen daarop niet verder ingaan, omdat het geval ontstellend vervelend dreigt te worden. We willen de onderwijzers geen aangevoerd door een bepaalde rivier, vanzelfsprekend rekening houdt met de aftakkingen. Is dat gebeurd, dan zal blijken dat dii dichter bij de monding en verder van de oorsprong worden verricht. Vandaar, dat riviermondingen onvergelijkelijk veel breder zijn dan de talloze bron netjes waaruit de rivier ontsprongen ia. verliest, kom de Noordze Dat zit zo. In de Briihl ligt de bron de Aach op een afstand van 12 km de Donau; bovendien is deze Aach- hron 172 m lager dan het Donaudal. Door kleuren van het Donauwater, is aangetoond, dat dit water na 60 uren in de Aachbron te voorschijn treedt. Door de Aach komt dit Donauwater in de Bodensee en dus uiteindelijk in de Noordzee terecht. Nu bestaan er welis waar plannen de verschillende lekken de Donaubedding te dichten, lflkt niet waarschijnlijk dat het proces hierdoor te stuiten is. Hiervoor zou eeD geheel gebetonneerde rivierbedding nodig zijn, wat economisch uiteraard aangeduid, kan 100 kubieke meter per niet te verantwoorden is. Zodat de seconde verloren gaan. De rivier blijkt Noordaee zich vooralsnog in aanvoer doodgewoon lek te zyn. In de boven- v«n Donauwater kan blijven verheugen, •oorat hij door een complex van Over beton gesproken, weet u, dat lagen, waartussen enige lagen bewoners van mergel en mergelachtige klei liggen, jichtig m< De laatsten zijn slecht doorlaatbaar voor tengevolge van talrijke ien zijn? volgende keer. (Nadruk verboden) In dó corsostoet trekken in ver starde steigering vier schimmels mee, gespannen aan de bloemstren- gen van Flora's Zegewagen, getim merd en gelast en bekleed en met bloemen bestoken door de afdeling Lisse van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Foto N. van der Horst had men diverse bloeiende perebomen moeten hakken. En dan: Nacht in Vene tië, de grootste wagen van het corso: zeventien meter lang. Gemaskerde pret makers vormden de bemanning. De wagen van de Keukenhof, Jacob^ van Beieren, compleet met hofdames en valkeniers, was ook goed en dat kunnen we eveneens zeggen van Pauwenogen. Iets aparts was Rhapsodie in rood en Blauw, recht en strak van lijn en hele maal uit de toon vallend, maar toch bloeiend en attractief. En zo zouden we kunnen doorgaan. Het Vrouwtje van Stavoren, Apollo en Diana, Odysseus, Vuurvogel, enzovoort, enzo- WARMOND Bloemenmozaieken Een jury, bestaande uit de heren A. J. Warburg, dokter H. Schrage, J. van der Meij en C. M. van Stijn, heeft de voor lopige uitslag bepaald van de wedstrijd in het leggen van bloemenmozaieken. De definitieve uitslag wordt vastgesteld door de jury, die alle mozaïeken uit de gehele bollenstreek beoordeelt. De voorlopige uitslag luidt: 1 St. Joris met de draak; 2. Leevliet; 3. Het laatste oordeel; 4. Veilig Verkeer. Het mozaïek voor de Hervormde kerk was nog niet klaar en kon dus niet in de beoordeling worden betrokken. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door de dokters Van Nes te Sassenheim en Walenkamp alhier. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Alette dr v F J de la Court E Kam; Johannes zn v J van der Lelie en H F van Leeuwen; Catharina dr v W Faas en C Wiebes; Elvire Isabella Marina dr v G M Kuyck en S H E Wève; Elisa beth Johanna dr v P Th M Hagen en J Hofman; Abraham zn v A van Soest en E S M Breedeveld. OVERLEDEN: H Borsboom 52 jr man; M Spaargaren 61 jr huisvr v C Ruis; A Hofstra 69 jr vrouw; S A Scholting 79 jr vrouw; C J M Broekhof 1 maand dr; R P van Tol 11 dagen GEHUWD: H Besling en M E O Zilve- rentant. ONDERTROUWD: F J Bloemkolk Ohvlee; P J de Groot en M van Polanen; F A Kriek en S Beij; G Philippo Raaijmakers; A Kraaijenbrink en G A J Stieding; J van der Born en J van Meurs; der Ploeg en Matheijsen; W J Vaal lenzang en S A J de la Rie; W P Jagel A J Versteegen; Ph H Mars en H E Clydesdale; F A Huizen en J C Veeren; B van Dam en W de Tombe; A C Hemmes en N Snoeker; C Vrij en M Th A Heid- weiller; J Hakkenberg en C P Haasbroek; C J Koppers en L Etman; J J Groenewe- gen en C Cornelisse; K Hoen en R P Bootsma; D Hon en S Y Liu; J P Mulder en R W J Franssen; C Th Verschure en A Visser. Meisje vermoord in Herpen In de bossen van de eefeee«te R*ve- stein is in voorgaande nacht het stoffe lijk overschot gevonden van het veertien jarig meisje M. Wolfs, wonende te Her pen gemeente Ravestein Zfl is waar schijnlijk die avond tussen acht en ne- De rijkspolitie van de post Ravestein staat nog voor een raadsel wat de iden titeit van de dader betreft Aangenomen moet worden dat het meisje donderdag 'oen zij te ongeveer acht uur van een boodschap naar huis terugkeerde, niets vermoedend met haar moordenaar is mee gegaan. Tegen half tien werd bij de rijks- oolitie aangifte gedaan van haar vermis sing. Te circa half twee in de nacht werd het ernstig verwonde stoffelijk overschot gevonden midden in de bossen, op enkele minuten van de ouderlijke woning ver- i M C B Hoekstra; E A Th Voge- wijderd Vrijdagmorgen is het naar het ekenhuis in Oss overgebracht NOORDWIJK Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Goudriaan. Lukas-Passion Dinsdagavond om 8 uur wordt de Lu kas-Passion uitgevoerd kt de Hervormde kerk te Noordwijk-Binnen. Leiderdorpse lekespelgroep HET LEKESPEL is een tweeslachtige toneelvorm. Enerzijds geeft het een getuigenis, anderzijds is het een gespeeld stuk leven. Het is moeilijk deze beide facetten van het lekespel tot een voor ieder bevredigende speel wijze te verenigen. Aangezien deze spelen meestal door Christelijke jon geren worden opgevoerd, zal het accent veelal vallen op het getuigenis van een geloofswaarheid. Zijn de spelen een getrouwe navolging van de bijbelstof, zoals die van Martinus Nijhoff, dan is er zelfs geen andere mo gelijkheid. Werd de stof wel uit de Bijbel geput, maar heeft men niet geschroomd de fantasie te vermengen met het oorspronkelijke gegeven, dan ts men vrijer, en dit kan de dramatische kracht van de opvoering ten goede komen. Nehemla, een spel van Henk Fedder, dat door de Leiderdorpse lekespelgroep gisteravond ter gelegenheid van het eer ste lustrum in het dorpshuis werd opge voerd, bood de gelegenheid wat dieper op de psychologie van de karakters gaan en de personen in hun handelen iets mee te geven, dat de moderne mens spreekt. Daar komt bij, dat de situatie waarin de Israëliërs zich thans bevinden, veel overeenkomst vertoont met die de Joden in Nehemia's dagen. Inhoud Onder Arttoasasta. koning der Perze keert een groot aantal Joden uit Perzi het land van ballingschap, terug na; hun land, om daar onder leiding van N hernia, opperschenker aan 's konings hof. de herbouw van Jeruzalem te voltooien. Het godsdienstige verval is groot on der de Joden en Nehemia beijvert zioh de jye.t van Mcze6 en de inzettingen der vaderen te herstellen. Hij ondervindt veel tegenstand van de naburige volken, maar hij overwint. Tussen dit hoofdthema door speelt de liefdesgeschiedenis van Nehe- mia'6 dochter Jedidjah en de zoon van zijn vriend Ahiëzer. Dit stuk biedt voldoende mogelijkhe den om er een volwaardig toneelspel van NIEUWS VAN EN VOOR LISSE Ds. Eerland beroepen Ds. H. W. Eerland. Ohr. Geref. perdi- kant, ontving een beroep van de Gemeen te van Vlissingen. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Bet, Nassaupark. Mozaïekwedstrijden Aan de mozaïekwedstrijden in Lisse hebben deze keer niet zoveel liefhebbers meegedaan. De deelneming van de zijde der schoolkinderen daarentegen was ter dan ooit. De uitslagen luiden: grote tuinen: geen enkele deelnemer; kleine tuinen: prijs L. v. Ruiten, Schoolstraat; 2de prijs: M. v. d. Vlugt, Herenweg (De Engel); 3de prijs: A. F. de Graaff, Herenweg. Jeugdgroepen (scholen en verenigingen): lste prijs Don Boscoschool; 2de prijs Ulo (Oranjel_an); 3de prijs St. Josephschool (Herenweg); eervolle vermelding: Willibrordschool (Oranjelaan) en Josephschool (De Engel). Schoolkinderen groep 1: lste prijs Henk Hogervorst, Gladiolenstraat; 2de prijs Ton Berbée, Achterweg; 3de prijs J. Ruiten, Herenweg (De Engel); eervolle vermelding: J. Berbée, Achterweg. Schoolkinderen groep 2: lste prijs R. Arrachart en J. v. Diest, resp. Lisserdijk en Beatrixstraat; 2de prijs N. Verhaar Kanaalstraat; 3de prijs P. v. d. Wolf, Wil- helminastraat; eervolle vermelding: M Schrama, Koningstraat. Oogst van de straat In Lisse zijn de volgende voorwerpen als gevonden opgegeven: blauw-witte strik; autostep; rijksdaalderbiljet; ball point; portemonnaie, damesrijwiel; zilve ren rozenkrans; damesarmbandhorloge; hamer; springtouw; sleutel; rode auto- step; portemonnaie. Gouden zakenjubileum De firma Mijnders, manufacturenhan- del en woninginrichting „De Vlijt", be staat dinsdag 50 jaar. Op die dag wordt van half vier tot half zes en van half acht tot half tien een receptie gehouden. Tennisclub „Reflex" De tafeltennisvereniging Reflex begint maandag met de wedstrijden om het club kampioenschap. Voorts ligt het in het voornemen om in het najaar een dames team te laten meespelen in de competitie. Opgave tijdens de speelavonden in de clubzaal Hereweg 39 of bij fotohandel Mieloo. Wegens verhindering van de vloot- predikant ds. Kramer, zal in de morgen dienst van de Geref. Kerk ds. G. R. Visser van Amsterdam voorgaan. Dit in tegen stelling tot wat in de predikbeurtenlijst te maken. Er Ie de „profetische" Nehe mia, die wél graag de vrijheid aan zijn volk wil schenken, maar toch trouw blijft aan wat hij de koning heeft beloofd. De koning. Arthasasta, is geen slecht mens. Hij heeft oog voor de menselijke zwak heden, maar hij is opgevoed in een sfeer, waarin macht als het hoog6te goed geldt. Zijn lieftallige vrouw, die meelij heeft met de Joodse ballingen en hem smeekt de Joden toch te beschermen tegen aan vallen van de naburige volken, zou hij wel haar zin willen geven, maar vóór alles denkt hij aan zijn macht in Perzië. Berechja, zijn geheimschrijver, zelf een Jood, i6 iemand die hoopt op het land voogdschap over Israël, wat echter aan zijn neus voorhij gaat; de koning heeft zijn sluwheid door. De schrijver heeft zijn figuren gete kend als mensen, zoals we ze In do geschiedenis en in het dagelijks leven kunnen ontmoeten. Nehemia en diens dochter heeft hU evenwel af en toe te voorbarige zinspelingen op de toe komst in de mond gelegd, maar dit is dan ook het enige beswaar dat we tegen dit stuk hebben. Erepalm De erepalm komt toe aan de speler van de rol van Arthasasta. Zijn 6tem was ver moedelijk achter in de zaal niet altijd even goed te horen, maar zijn plastiek en mimiek waren voortreffelijk. Waren de andere spelers in het eerste bedrijf niet boven een, overigens goed, „zeggen" van de tekst uitgekomen, bij de opkomst van Arthasasta veranderde dit en kreeg het spel een innerlijke spanning, die we voor heen hadden gemist. Ook de rol van Ne hemia werd door dit sterke tegenspel beter over het voetlicht gebracht. Van de kleinere rollen willen we ver melden, die van de voedster van Jedidjah, die prachtig van dictie werd vertolkt. Een woord van lof voor grime en decors. Geref. Kerk beroept De Geref. Kerk heeft een beroep uit gebracht op ds. J. Banga te Vleuten-De Meern. De beroepen predikant is op nieuwjaarsdag 1927 geboren en staat sinds 19 april 1953 in zijn eerste gemeente. Vleu ten. Dit bereop werd uitgebracht in de vakature van ds H. Sweepe, die morgen afscheid neemt. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt zondag waar genomen door dokter H. Bakema, Acacia laan 58, telefoon 24828. Afbraak op terrein van S.L.F. SASSENHEIM De mooiste versieringen Gisteravond heeft een Jury de uitslag bepaald van de mazaïekwedstrijd. Prijzen werden gewonnen door; gevèlversiering: 1. N.V. Warnaar en Co; grote tuinen: eerste prijzen; P. L. Krouwel; N.V. De Vroomen; Van. Vliet en De Vrind; tweede prijzen: jhr. mr. Sandberg van Boelens: gemeentehuis; r.k. pastorie; derde prijzen: stichting De Werkplaats; Huize Bernar- dus; M. Zandbergen; J. van Zonneveld; kleine tuinen: eerste prijzen: C. M. Jonk man, J. W. Koning; gebroeders Verdegaal; tweede prijzen: D. Zandbergen; M. Zand bergen; N.V. Scheffers en Kroes; derdi prijzen: mejuffrouw Gouverneur; mejuf frouw Vis; B. D. Kaptijn; tuinversiering: derde prijs: H. J. Eldering; scholen; L Antoniusschool; 2. Don Boscoschool; 3. combinatie Visserschool en Don Bosco- schooL Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door de dokters Van Nes alhier en Walen- De vermeuwing °P het terrein kamp te Warmond. stedelijke lichtfabrieken gaat steeds voort. Dat is nodig, want de Leidse fabrieken zijn niet alleen van belang voor de plaat selijke en regionale voorziening D it .door het. koppelnet voor een belangrijk Sarakreek. Goudproduktie lste kwar- deel van ons land. Men ls nu begonnen taal 22.775 teger v.j. 27.343 gram, tenge-.met het slopen van de cokesbreekinrlch- volge van technische storingen. ting. Met de bouw daarvan werd in 1920 de begonnen en in 1922 kwam de inrichting in bedrijf. Hier werd coke? gebroken en gesorteerd. Wegens ouderdom voldeed het bedrijf niet meer aan de eisen. En nu een nieuwe inrichting i6 gebouwd, is het mogelijk geworden, de oude aan de sloper toe te vertrouwen. De nieuwe inrichting is kleiner dan de oude.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9