CHRISTELIJK Als huwende kinderen bij hun ouders intrekken.... Een vergaderruimte is nog geen kerk Puzzel mee RU ROL Modaliteiten in Bergum vonden elkaar Een dromer op pad nps Niet op eigen houtje Uitstel voor a.s. onderwijzers 2 Enkele welgemeende raadgevingen JN Wcorri en Dienst worden onder de titel „Aanleiding tot huwelijksmoeilijkheden" belang wekkende opmerkingen gemaakt over één van die aanleidingen, nl. het sirnenwonen met ande ren. Na gesteld te hebben, dat het het beste is het intrekken door jong-gehuwden bij de ouders sterk te ontraden, merkt de schrijver op, dat men in vele gevallen helaas niet zal slagen in het vinden van een andere ovlossing. Daarom wor den enkele welgemeende raad gevingen verstrekt, waarmee jonge mensen, die bij hun ouders in'rekken, hun winst kunnen do%n. De ouderling, die in het artikel aan het woord is, zegt: TN de eerste plaats kunnen wy met beide nartiien SDreken en hen meningsverschil hebben. Zij wijzen elk verzoek om interventie van één der partijen onverbiddelijk af en verwijzen by ernstige botsingen tussen de jonge echtelieden naar een objectieve en deskundige in stantie (wykpredikant, huisarts, ouderling met bijzondere opdracht, Bureau voor huwelijks- en gezins moeilijkheden). En dan geldt nog in het byzonder voor de (schoon) moeder, dat zij zich ernstig voor neemt, nooit ongevraagd goede raad te geven aan haar (schoon) dochter Als deze regels in acht worden genomen en strikt nageleefd zal het ongetwijfeld mogelyk zijn, ern stige conflicten te voorkomen en zal de terugslag ervan op de huwelijksverhouding, in het bij zonder van het jongere echtpaar, tot een minimum beperkt blijven. Al zal het goed zijn, dat gezinnen, die in een dergelijke riskante samenwoningscombinatie moeten leven, niet van een regelmatige nazorg verstoken blijven. heden i neer de zoon inwoont bij zijn ouders (verhouding moeder-schoon dochter' jaloezie, „concurrentie" en wellicht ook het gevaarlijkst van al! op zichzelf gerechtvaardigde bezorgdheid en kritiek!). Het hoeft geen betoog, dat "deze precaire situatie nog toegespitst wordt, wan neer de jonge man enig kind is en wanneer er in het jonge gezin een baby geboren wordt. Denk, wat dit laatste betreft alleen maar aan het enerverend huilen van de baby, dat gemakkelijk langer duren kan dan gespitste grootmoederoren kun nen verdragen en aan de kwade gevolgen van een discussie tussen moeder en grootmoeder over dit feit! Het spreken over deze dingen met de ouders en de jong-gehuw- den zal niet binnen het bestek van het gewone huisbezoek kunnen plaatsvinden. Men heeft er meer tijd voor nodig en zal misschien eerst of later met de oudere en met de jongere generatie afzonder lijk moeten spreken; in het bijzon der als blijken mocht dat er reeds zekere „spanningen" tussen hen aanwezig zijn. En dan zal men hun enkele zeer concrete aanwijzingen moeten geven; 1. In tegenwoordigheid van belde echtparen moet het schoonhouden van de gemeenschappelijke gedeel ten van de woning geregeld wor den en eveneens, bij een gemeen schappelijke keuken, het gebruik van dit vertrek. Het is niet ver standig dit aan een „onderlinge" regeling door de vrouwen alleen over te laten. 2. Nooit bij elkaar binnenkomen zonder kloppen. Met deze „symboli sche handeling" erkent men elks eigen domein en betoont zich be reid dit wederzijds te respec teren. De ouderen hebben hier per sé geen rechten boven de jongeren. 3. De ouderen onthouden zich van elke inmenging in aangelegen heden, hun kinderen betreffend, deze onderling een Geref. contactkring „Kerk en kunst" TAE PAS OPGERICHTE Geref. Contactkring „Kerk en Kunst" heeft gister middag te Amsterdam zijn eerste vergadering gehouden. Dr. J. M. van Minnen, uit Utrecht, die de vergadering leidde, zette uiteen, dat in de geref. kerken, meer dan tot heden het geval is, het gehele onderwerp kunst, met name beeldende kunst en architectuur, in verband met de kerkbouw moet worden doorgedacht. Het is een geweldig bouwprogramma, dat de geref. kerken hebben af te werken. In deze kerken bestaat geen instantie hiervoor en daarom is een min of meer officieuze vorm van organisatie gekozen. Ook de kunst staat voor belangrijke vragen. Zij wordt in de geref. kerken niet meer zo incidenteel gevaarlijk beschouwd. De kunst biedt de kerk haar diensten aan, al staat zij in menige kerk nog op de stoep. Twee rabbijnen geïnstalleerd (Van een medewerker) Donderdagavond zijn in de synagoge aan de Lekstraat te Amsterdam twee rabbijnen geinstalleeerd. die onlangs door het Nederlands Israëlisch Kerk genootschap zijn beroepen om opper rabbijn A. Schuster bij te staan in zijn omvangrijke werkzaamheden. De heer B. Pels, een van de rabbijnen, is afkomstig uit Londen, waar hij een synagoge had, de andere rabbijn is de heer.Ch. Cohen, die in Israël bij het onderwijs* werkzaam was, doch voor de oorlog o.a. in Joego slavië een rabbinale functie had. Kerkdienst voor zieken in Utrecht Op zondagmiddag 12 mei a.s. zal in de Jacobikerk te Utrecht voor de eerste maal een dienst voor zieken worden gehouden. De predikanten Warners en Van Dongen zullen in deze dienst, die gewoon het karakter van een godsdienst oefening zal dragen en die ook voor gezonden toegankelijk zal zijn, voorgaan. Een klein aantal zieken zal vervoerd worden met Rode Kruis-auto's. Zy zul len in de kerk op brancards liggen. De andere zieken zullen met particuliere auto's naar de Jacobikerk worden ge bracht. In de kerk zullen helpers van het Rode Kruis en wijkzusters aanwe zig zijn. Gedurende de dienst blijft een ziekenauto bij de kerk gestationeerd. Tot leraar wiskunde aan het christe lijk lyceum te Dordrecht is benoemd de heer D. de Bruyn te Rotterdam. Mej. D. ter Maat te Aalten is benoemd tot on derwijzeres aan de Ned. Herv. school te Aalten Zuid. Aan de Rehobothschool te Monster is tot tijdelijk onderwijzeres benoemd mej. C. Keus te Scheveningen. Horizontaal: 1 Donker, 6 Dier, 7 Dierenverblijf, 8 Plaats. 11 Flinke knikker. 12 Bergplaats. 14 Zangnoot. 15 Loon. 20 Ongeschonden, 21 Plaats in de Fr. Rivièra, 22 Gemeente in Gelderland, 23 Eierpannekoek. Verticaal: 1 Sociëteit, 2 Te eniger tijd, 3. Zangnoot, 4 Verharde huid, 5 Naar, 8 Onmeetbaar getal, 9 Kuisheid, 10 Insekt, 13 Opwaarts, 16 Rustig, 17 Voegwoord. 18 Eind, 19 Klinknageltje, 22 Maat. OPLOSSING PUZZEL No. 94. Horizontaal: 1 Grimmig, 6 Proleet, 9 Een, 10 Na, 11 Er. 12 Aai. 14 be kende. 16 Asperge. Verticaal: 22 Iel, 3 Interen. 4 Ap- flaus, 5 Kandeel, 7 Omnibus, 8 Es, 13 k. 15 Eer. Meindert Zaalberg, pottenbakker te Leiderdorp, zei in een interessante cau serie, dat in Geref. kringen geen een stemmigheid heerst over de vraag wel ke functie het kerkgebouw eigenlijk heeft en welke plaats de monumentale of toegepaste kunst daarbij heeft. De kunst wordt in de kerk niet of zeer voorzichtig aanvaard en als een sur plus beschouwd. En dat terwijl juist in de kunst een goddelijke openbaring tot uiting komt en de kunstenaar in zijn werk er naar streeft om het kerkgebouw tot een 'heiligdom te maken, waar men God kan ontmoeten en de gemeente wordt verheven tot lofprijzing en aan bidding. In vele kerken wordt aan de kunst geen plaats gegeven. Niet de musicus, maar de hoofdonderwijzer moet dan het orgel bespelen. De kleuren van het kerkgebouw moeten door de vrouwenvereniging worden goed gekeurd. Drs J. Gverduin uit Rampen vroeg zich vervolgens af: waar moet het heen met de kerkbouw? Kuyper heeft ons indertijd voorgehouden, dat een ver gaderruimte voldoende is, maar dit maakt een kerkgebouw nog niet tot een kerk. Een huis der gemeente is iets an ders dan een huis Gods. Het is geen tempel, zoals Rome meent, maar een gewijde plaats voor de ontmoeting met God. Als huis des (Heren is zij een te ken voor gelovigen en ongelovigen, waarbij een toren niet kan worden ge mist. evenmin als klokkenspel. Het kerkgebouw moet een geheel eigen beeld vertonen. Het utiliteitsprincipe behoort niet bij een kerk. Hierdoor zou burgerlijkheid de boventoon voeren en dat is het ergste wat een kerk kan overkomen. Dan wordt de kerk ontsierd met bioscoopstoeltjes. Kan men. zich een bioscoop met kerk banken denken? Resumerende, zei de heer Overduin, dat hij in de kerkwijding wil doorleven. In haar ruimte moet het vergezicht zich verbinden met de eeuwigheid. In haar moet ik kunnen luisteren, zingen en bidden. Ds. M. Overduin met emeritaat Ds. M. Overduin, predikant der Chr. Geref. Kerk te Woerden, is op zijn ver zoek om gezondheidsredenen door de classis Utreoht emeritaat verleend. Ds. Overduin hoopt in een avonddienst op donderdag - 2 mei a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente. De predikant, die 64 jaar is. hoopt, zolang de gemeente vacant is, in staat te zijn des zondags nog voor te gaan in de dienst des Woords. Huidgenezing Puisljes verdrogen door Purol-poeder Advertentie RAT MUIS uitgeroeid De kerkeraad der Herv Gemeente te Bergum (Fr.) heeft in overleg met de commissie van bijstand, die de belangen der rechtzinnige lidmaten behartigt, een regeling getroffen, waardoor het Hervormde kerkewerk een reorganisatie zal ondergaan. Er zal een volledige gelijkstelling der modali teiten tot stand komen, tot uiting komend in een samenstelling der kerke lijke colleges op basis van pariteit. De evange''satievpreniging „Uw Koninkrijk kome" wordt in een vereniging van rechtzinnig Hervormden omgezet Zij zal de gebouwen der vroegere evangelisatie beheren en ter beschikking stellen voor het kerkewerk. De predikantsplaats voor bijzon dere werkzaamheden, enkele jaren geleden ingesteld voor de evangelisatie, wordt per 1 juli a.s. omgezet in een gewone predikantsplaats. Alle kerk diensten zullen in de Kruiskerk worden gehouden. Dr. Van Minnen trok enige conclusies, waarmee de vergadering zich verenigde. In de eerste plaats pleitte hij voor een adviesraad voor kerkbouw vanwege de generale synode der Geref. Kerken, die reeds een belangrijk bedrag heeft ge schonken. Er moeten verder regionale gespreks groepen worden gevormd, die contact houden met de groep voor de liturgie. Ten slotte wordt de uitgave van pu blicaties overwogen en behoort er sa menwerking met architecten en kunste naars te zijn. Beroe pinosiverk NED! HERVORMDE KERK Beroepen te Waarder: R. W. Steur te Oudd #p. Bedank,. voor Pieterbierum-Wijnal- dum: J. Walstra te Britswerd. Beroepen te Lochem (toez.): P. C. de Bruyn te Well en Ammerzoden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Enschede (3e pr. pl.): J. E. Wassink te Bussuin; te Leider dorp: J. Banga te Vleuten-De Meern. EVANG. LUTHERSE KERK mejuffrouw Particuliere synoden Geref. gemeenten De particuliere synoden der Gerefor meerde Gemeenten in Nederland zullen op de navolgende data gehouden worden: voor ^het Zuiden op woensdag 1 mei voor het Westen op woensdag 8 mei a.s. te Rotterdam, voor het Oosten op woensdag 15 mei a.s. te Barneveld. De avond tevoren zal ter plaatse een bidstond voor de synode worden ge houden. Gij met Mij Het eerste kruiswoord: gebed om vergeving voor hen die God niet kennen. Het tweede: opwekking tot de gemeente van de Heiland tot on derlinge liefde. De kring wordt nauwer. Het derde: de directe schuld vergeving voor de moordenaar die zich bekeerde De enkeling. „Heden zult gij met Mij in het paradijs zijn" dat is de taal van de Man van Smarten hangen de aan een kruis. Woorden vol ma jesteit die de woorden boven zijn hoofd „Dit is de koning der Joden" verre in de schaduw stel len. Want de man aan het kruis is Gods Zoon, koning van hemel en aarde die beschikt over dood en leven, eeuwige dood en eeuwig leven. Gij mèt Mij. Die moordenaar beleed Jezus op zijn wat stunteli ge manier. Maar samen met Jezus ging hij door de dood het eeuwige léven in. Morgen, in de kerk, be lijdt gij wellicht uw Heiland bij woord en sacrament als ge dat doet met uw hart zult ook gij mèt Hem het paradijs binnengaan. COMMENTAAR Punt van uitgang Het gevaar is met jgffiggga I denkbeeldig, dat de ac- oL2Z3u I tie Goedzo een soort 64.000 dollar-contest wordt en dan %an Nederlandse begrippen aangepast: men kan een auto winnen met een pres tatie, die daartoe in géén en kele verhouding staat en men speculéert xn de meest letter lijke zin van het woord op het munt-slaan uit dwanggedachten. Wie uitsluitend deze kritiek levert zal echter licht het goede doel van deze actie uit het oog verliezen Daarom- het een goede ge dachte van Goos Kamphuis ge weest een voor radio-begrippen lang klankbeeld veertig mi nuten) te wijden aan de be handeling van de kinderver lamming. Het was een goede reportage, niet sensationèel, maar toch in drukwekkend. Vooral het geluid van de ijzeren long en net moeilijk praten van een patientje, dat er ernstig aan toe was, zullen velen meer bij het probleem hebben bepaald dan een auto. Bnpk VAN DL. DAG Hij heeft mij verslagen, door Neville W. Wright. Uitgave Bosch Keuning N.V., Baarn. Kranten, zoals wij ze kennen, zijn nog betrekkelijk jonge datum, hoe zeer wij ons dit, gelet op de belang rijke plaats die ze zijn gaan innemen, nauwelijks realiseren. Begrijpelijk, dat onder journalisten wel de vraag rijst: hoe zouden wij over een' gebeurtenis uit het verleden hebben geschreven, wanneer wij in die tijd hadden ge leefd en toen reeds de journalistiek had den beoefend? Wright heeft in dit boekje een „reportage" geschreven over het optreden van Jezus. Men zij gerust: hij heeft het gedaan met grote inge togenheid, zonder intussen tekort te doen aan de directheid van de jour nalistieke stijl. Het boekje is vertaald door A. C. de Gooyer. zelf van het ede le ambacht der journalistiek een res pectabel beoefenaar. Advertentie ONDERWIJZERSEXAMEN De kortste en voordeligsla opleiding RESA-HILVERSUM (Bakende Schriftelijke Cursus) 61 Maar ik hield van Gerard en toen ik meerder jarig was zijn wij voor de kantonrechter ge trouwd, want mijn vader wilde geen toestem ming geven. Ik zou mijn ongeluk ingaan, voorspelde hij mij en hij heeft gelijk gehad. Na mijn trouwen mocht ik niet meer thuis komen en de brieven die ik schreef werden niet beantwoord. De-eerste weken van mijn huwelijk waren ge lukkig. Maar daarna ontdekte ik dat Gerard niet de man was waarvoor ik hem had aangezien. Hij was een koude egoïst, die alleen maar dacht aan zijn zaken en aan de positie die hij wilde berei ken. Ook ik moest dienen om zijn aanzien te ver hogen, ik droeg de duurste kleren en ik moest veel uitgaan. Hoe ik onder dit alles geleden heb kan ik niet vertellen, maar mijn 'liefde voor Gerard bevroor. Ik voelde mij ellendig en verla ten, want Gerard had nooit tijd voor mij, in ons eigen huis bestond ik eigenlijk niet voor hem Al leen als we in gezelschap w.aren speelde hij de voorkomende echtgenoot, want dat kon hém eer en relaties opleveren. Ik was in feite de reclame pop voor zijn zaak, ik moest aardig doen tegen vreemde heren die hem bezochten en soms liet hij me met een van hen uit eten gaan of een voor stelling in de schouwburg bijwonen.. alles ter- wille van de zaken, waarvoor de heren gunstig gestemd moesten worden. Hij begreep niet hoe gevaarlijk dit spel was voor een vrouw, die zich eenzaam en verraden gevoelde Een van de be zoekers. waarmee ik uit moest, was een aardi ge man en hij leek goedhartig terwijl hij mijn omstandigheden begreep. Hij kwam terug en ik ging zonder opdracht van Gerard met hem uit. We werden vertrouwelijk en ik vertelde hem hoe mijn leven was. Hij toonde begrip en van ver trouwelijk werden wij intiem met elkaar. Hij leerde mij begrijpen wat een man voor een vrouw kon zijn. Maar mag ik hier verder over zwijgenik was mezelf niet meer toen ik met hem wegliep van de man die mij verwaarloosde. We gingen in Amsterdam wonen en daar leer de ik ook hem kenmen in zijn ware gedaante. Hij deed groot op, maar hij was een man die leefde aan de zelfkant van het leven. Hij zat in aller lei ongure zaakjes en dikwijls had hjj geldge brek. In de eerste maanden merkte ik dit niet, hij had van Gerard een paar zakengeheimen meegenomen en die werden door hem uitgebuit. Lang duurde dit niet, w.ant hij was niet be trouwbaar. Geen enkele relatie kon hij aanhou den en hij dook weer onder in het leven waar uit hij was voortgekomen. Fraai was dit niet en de politie hield een waakzaam oog op hem. Ook merkte ik iets van vriendinnen, die hij er op na hield Verleden jaar kreeg de politie eindelijk vat op hem en hij verdween voor enkele maanden uit de samenleving. Hoe ïk die maanden door ge komen ben weet ik niet te zeggen, hij had me geen middelen gelaten en ik verkocht het een na' het ander van mijn bezittingen. Toen hij weer terug kwam werden de inkom sten beter, maar nu begon hij te drinken, dik wijls kwam hij dronken (huis Op 't laatst walgde ik van hem. Een maand geleden kon ik hert niet langer verdragen. Hij bracht een van zijn vriendinnen mee naar huis en eiste van mij dat ik voor hen kookte en met hen een borrel dronk. Toen ik weigerde begon hij mij te bespotten en zich met zijn vriendin vrolijk te maken over mijn uiterlijk en positie. Dit was te erg en ik ben het huis uitgevlucht ik wilde naar mijn ouders om hen te smeken mij op te nemen.... geld had ik niet en de hele weg moest ik te voet afleggenhoever ik kwam weet u. De vrouw zweeg uitgeput, zij zag mevrouw Hoeve aan met ogen, die iets hadden van een ten dode geplaagd dier. Mevrouw Hoeve kon niet onmiddellijk iets zeg gen, alles wat zij gehoord had moest eerst in haar bezinken. En zij had slechts een gedeelte gehoord van wart haar gast had moeten meema ken, begreep zij. Zegt u nietsveracht u mij? vroeg Jan na. Ik kan nog niets zeggen, maar verachten doe ik je nietje moet geholpen wordenik wil er eerst met mijn man over spreken eer ik iets zeg maar voorlopig 'ben je hier nog on derdak ga nu wat rusten, het heeft je nog al aangegrepen en sterk ben je nog niet, je moet om je kind denken. U is wel goed, antwoordde Janna dankhaar en gewillig ging zij naar de kamer die haar was toegewezen. KW or dl vervolgd RADIO VANAVOND „Adoramus" van Clemens non Papa (22.05) De eigenlijke naam van Jacobus Clemens non Papa tea. 1510ca. 1558) is Jacques Clément. Vermoe delijk heeft hij dat „non Papa" er bijgenomen ter onderscheiding van de dichter Jacobus Papa. Hij be hoorde tot de belangrijkste com ponisten uit de vierde Ned. School. Zo er een virtuoos van het contra punt heeft bestaan, dan is het wel Clemens non Papa. Hij was een vruchtbaar componist en schreef naast 15 missen een gelijk aantal magnificats en honderden motetten en chansons. Ook bestaan er van hem 3-stemmige Souterliedekens op de berijmde Psalmvertaling van Willem van Nievelt (15 in totaal). Het 5-stemmige motet „Adoramus te, Jesu Christe" is een volmaakt voorbeeld van een lyrische motet met de even verfijnde als sterk- evenwichtig geconstueerde slót- halleluja's. Het Collegium Musicum Amstelodamense o.l.v. Toon Fran ken zingt het vanavond. V ln plaats van net ontspannings programma „Tierelantynen" zendt de K.K.O. vanavond het m een wedstrijd van deze omroepvereni ging bekroonde „De deur van het veerhuis staat altijd open" uit. (8.50—10.05). In de Stille Week voor Pasen is er een reeks van programma's, die ons in het bijzonder bepalen bij het lijden en sterven van Christus. Zo brengt de K.K.U. morgenavond het luisterspel Simon van Cyrene". Dit spel van de Duitse schrijver Edzard Scha per behandelt het apocrieve ver haal van Simon van Cyrene, na dat hij op Ciqede Vrijdag ge dwongen was Christus te helpen het kruis te dragen. Het tweede spel van Edzard Schaper „De ge sprekken van Nicodemus" wordt volgende week zaterdag uitge zonden. Programma voor morgen Matthaus Passion lt; L hoe vertrouwder, dierbaarder en scnoner de passle-muziek van Jonan Sebastiaan Bacn wordt. Zo Is net tallozen vergaan. Voor nen zyn de bekende recitatieven, aria's en ko ralen uit de Mattheus Passion een ryk bezit geworden. Morgenmiddag, Palmzondag, wordt vla Hilversum 11 pauze van ruim een nalf uur, de traditionele uitvoering van de Mat theus Passion in het concertgebouw in Amsterdam uitgezonden. Dirigent is Eduard van Beinum. Voor hen, die menen niet van muziek van Bach te houden en het geduld voor deze lange uitzending niet kunnen opbrengen slechts een raad: neem de moeite deze toch gemakkelijk aansprekende mu ziek aan de hand van het Evapgelie van Matthetls te volgen. Men zal een diepe ervaring rijker worden. Ongeveer dezelfde tyd zendt de B.B.C. (434 m) morgen de Mattheus Passion uit, die ta de Koyal Albert uitgevoerd. Hall i Londen 1 koor: 17.40 Beursber; 17.45 uitz.Jan Goderie: De B.B. Orgelcc 18.40 Engelse les; 19.00 Nws en isliederen; 19.30 Volk 1.45 Beiaardoonc; 20.00 20.50 „De hoorsp: 21.35 i Staat. idiokrant; 20.20 Ai m: 21.45 Boekbespr; 2i.55 Gev; 22.10 Strijkkwart: 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nws: 23.15 Gram; 23.40—24.00 Evan- gelisatieuitz. Hilversum II. 298 m.AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.10 V d vrouw: 9.15 Gram; 9.40 Morgenwijding: 10.00 Gram; 11.00 Hersen- gym; 11.20 Gram; 11.45 Voordr; 12.00 Amus. muz; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 V h platteland: 12.43 Lichte muz: 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Promenade-ork; 13.55 Beursber: 14.00 V d vrouw; 14.45 Sopr en plano; 15.15 Hey- mans als mens en geleerde, caus: 15.30 Gram: 17.00 Orgel en zang: 17.30 V d Jeugd; 17.50 Mi! comm; 18.00 Nws: 18.15 Dansmuz: 18.50 Openbaar Kunstbezit: 19.00 Koorconc: 19.20 Muz caus: 19.30 Or gelspel; 19.45 Regeringsuitz.Landb rubr. 1. Het machinaal poten van aardappel! 2. Atoomenergie ln d« De melk-controle-verer 20.05 Radioscoop; 22.40 Volks; toelichting; 23.00 Nws: 23.15 Koersen van New Y.ork: 23.16 Onze buitenl. correspon denten melden: 23.30—23.55 Frnntloge. Grammofoonplatenprogramma Hilvc NCRV: 8.01 8^5 Orgelcc...... KRO: 9.30 Nws; 9.45 Palm ie en Hoogmis; 11.45 o-J; 12.40 Lichte muz; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en kath nws- 13.10 Ballroomork; 13.35 Gram; 13.45 Boek- ?f3nr:,- V d te"#1: H-30 Ork conc- Gram.' ,15'3J? De vll«Cende Hollan- caus, 15.40 Gram: 15.50 Chansons: 18.30 Vocaal Dubbel- 19.05 Gewijde die op. 45 nr. 2 ln g kLt.: 2. Slavü Rhapsodie op. 45 nr. 3 in as gr.t.; Bam berger Symphoniker olv. Fritz Lehmann. II. Slavische Dans nr 3 in as gr.t. op. 46; Symphonie Orkest van Radio Hamburg olv. Hans Schmidt-lsserstedt. III. Sympho nie nr. 2 in d kl t. op. 70: Allegro meas- toso; Poco Adagio; kwart; V d strijdkrachten; 20.3o "Act: "ïnVDe geA„"e man; 20-50 Cabaret; 21.20 bent toch ook van de partij? caus; 21.30 ..Si mon van Cyrene hoorsp; 22.05 Gram; 22 45 Avondgebed en liturg kalender; 23.00 Nws; kV^rt.ia 23.4524.00 Gram. 298 m. VARA: 8.00 Nws; «i postduivenber; 8.18 Weer of geen weer- 9-45 Geestelijk leven caus- VPRO- innn Senst^Ufi1:inIIvOR: 10'30 H®rvormd« kerk dienst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ma«hnau P ®n. Wereld C8US AVR0: 1200 ï^Wnn:J3'40 Bo*kbespr;h 14.00' Carnfonspel? 23.15—23.55 Met de Fi De Gouden Vlinder hoor- luz; 21,40 Cabaret; 22.10 22.50 Gram; 23.00 Nws: Radio Hamburg irstedrt. V. Concert b kl.t. op. 104: All gio ma non troppo; Finale. Allegro derato; Enrico Mainardi, cello. Berliner Philharmoniker olv. Fritz Lehmann. uit het buitenland Het Symfonisch Oratorium Jesaja van Alexander Tansman ls vanavond van elf uur tot kwart voor twaalf te beluistêren voor Engeland (464 meter), „Vlaanderen myn land. U mijn liefde. U mijn hart". Onder dit motto brengt Brussel (324 m) van negen tot tien uur een programma van oude en nieuwe Vlaamse volks- en vreugdeliederen. Het programma van Engelse kerkzang komt morgenavond (half tien )uit de Christ Church Tunstall, Stoke-on-Trent (1500 meter). Maandag 1 SOS-ber; 7.10 Gewijde muz; 7.30 Gram: 45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. weerber; 8..15 Sportuitsl: 8.25 Gram: 00 V d zieken; 9.25 V d huisvrouw; 30 Gram: 9.35 Waterst; 9.40 Mastklim- en; 10.10 Gram: 10.30 Theologische rang; 11.10 Gram; 11.20 Gevar tuinder; 12.30 TELEVISIE VANAVOND 1 tuinl ss?. De zaterdagavondgezelligheid op het scherni wordt vanavond verzorgd door de AVRO. O.m. staan een half uurtje Amsterdams studentencabaret en op treden van het vijfjarige orkest De Zaaiers op het programma. MAANDAG KRO; 20.30 Kath. tiws: 2035 Poppen kast; 20.45 Fllmrubrtek; 21.20 Rechter van Lier vertelt, één-acter; 21.55 Epiloog. KANTTEKENING Te ^LS VAN 2 TOT 4 MEI as. der Atlantische Raad van de No nieui atlantische Verdragsorganisatie van Bonn bijeen komt, zullen ongetwij de opvattingen van Engeland ovei bijeei legeropbouw ter sprake komen, selen recht is men in kringen van de N niet erg enthousiast over de m j,et g waarop het trotse Albion zijn nie toan plannen wil verwezenlijken. Engel gaat zijn strijdkrachten verminde» ontw hetgeen mogelijk is door een overtreed: keling van de conventionele stt middelen op de allermodernste atoi te b< wapens. een s De houding van Engeland is het I als volgt te typeren: „Ik ga mijn f en ik trek me van de andere Na bouv partners weinig aan." Daarom is hed® over het Engelse optreden in de Nï omh, ongerustheid ontstaan. Want als acti\ andere Navo-partners dit voorbt enz' zouden volgen, kan men de Westi defensie beter afschaffen. kwa De Russische leiders in het Kreitj oP^- zullen ongetwijfeld in hun vuto e lachen, als het Westen juist op I seizi gebied van de defensie hopeloos vtstuu deeld is. Wil de Navo iets te bete i"™ nen hebben, dan zal zij politiek wor militair sterk moeten zijn. Het is i ons bezwaar, dat Engeland bezig de positie van deze organisatie ondergraven. pjET FEIT dat de Atlantische te Bonn gaat samenkomen wijst» reeds op, dat de Navo-leiders de 05 wikkeling met enige zorg gadesliq Na de vergadering te Lissabon,)! j 1952, is deze raad tweemaal per jb j te Parijs bijeen gekomen. Uit psycli jn logische overwegingen heeft men 5 ne, Bonn als vergaderplaats uitgekoav je omdat er ook ln de Westduitse republiek stemmen opgaan, die in to. Engelse kaart spelen. Het is van het grootste belang de gehele Westduitse bevolking waarde van de Navo gaat inzien, moet beseffen, dat alleen een polit en militair sterk Westen de mogel held van een Duitse hereniging inhouden. Minister Staf heeft niet nagelat de houding van Engeland te critiser Hij kon er op wijzen, dat men ln Verenigde Staten een schild 1 parate strijdkrachten, uitgerust r conventionele wapens, enorme betekenis acht. Natuurlijk, de atoomwapens p; in het Westerse defensiestelsel. verschrikkelijk een oorlog met d( wapens ook moge zijn, nog verschrik] keiijker kan het zijn, als alleen Sowjetblok over deze wapens schikt. Een oorlog kan menselijker wijs gesproken voorkomen worden als het Westen de meest moderne vn- pens tot zijn beschikking heeft. Ms de communisten valt helaas alleei maar te praten op basis van macht jyjAAR DAT wil niet zeggen, dat deit wetenschap tot de uiterste conse quenties moet leiden. Die weg gaal Engeland thans op. Door al te veel di nadruk te leggen op de atomische be wapening, bestaat er het gevaar, dai het Westen of over zich heen moet laten lopen öf dat het zich direct vai atomische wapens moet bedienen. Dat alternatief houdt men over, als er op' dit moment eenzijdig wordt bewapend,' Om dit duidelijk te maken, willed we een voorbeeld noemen. We stellen met nadruk, dat dit niets meer das een voorbeeld is. Veronderstel, dat di strijd om West-Berlijn weer ontbrandt Als men alleen beschikt over atoom wapens dan komt men voor de vraaj te staan, of Berlijn de A- of H-bom waard is. Wordt deze vraag bevesti gend beantwoord, dan is de volgende oorlog een feit. Is het antwoord nega tief, dan zou West-Berlijn voor het] Westen verloren zijn. Heeft men con-| ventionele wapens, dan kan men nog een andere vraag in het geding be trekken: is het mogelijk, dit conflict, mede door het gebruik van conventio nele wapens, te localiseren? Kan deze vraag bevestigend worden beantwoord, dan is men ontkomen aan het alter- j natief van óf niets-doen óf oorlog. De omstandigheden kunnen natuur lijk veranderen, evenals de ontwikke ling van de militaire bewapening, maar op dit moment zijn wij geneigd, ons te scharen achter de opvattingen van minister Staf, die door de Ameri kaanse regering wordt gedeeld. Het was beter geweest, zo de Engel se regering deze problemen van wereldwijde betekenis niet op eigen houtje, maar in overleg met zijn Navo- partners had opgelost. Alle a.s. onderwijzers, die dit jaar het eindexamen derde leerkring van de onderwijzersopleiding zullen afleggen, worden niet voor oktober 1957 voor eerste oefening onder de wapenen ge roepen Zy'. die een herexamen moeten afleggen, zullen zoveel als nodig is verlenging van uitstel krijgen. Dit heeft de minister voor defensie aan zijn ambtgenoot van onderwijs, kunsten en wetenschappen meegedeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2