Jlieuwe Cciitsclie (Courant DIT JAAR RAKETTEN VOOR NAVO -a Amerikaans personeel voor bewaking van kernlading Huisarts moet weer een Adenauer slaat aanval van atoomgeleerden af Eden vandaag geopereerd Stop produktié van stoffen A-wapens Saoed duldt Israël niet in de Golf van Akaba echte gezinsarts worden SNEEUW IN EUROPABETUWE BLOEIT ZATERDAG 13 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10932 Directie: V DIE,MER Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CURISTELkJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stontvaittcti l< «ftcbltfftt "myn bert la Ugljenspott Vrije Russen worden geprest Zie pagina 5 i MERIKA ZAL ZIJN BONDGENOTEN in de NAVO nog dit jaar be- A wapenen met drie typen geleide projectielen, die alle voorzien kun- worden van kernladingen. Deze projectielen zijn de „Honest John" de „Matador" (tegen doelen op de grond) en de „Nike" (tegen doelen in de lucht). De woordvoerder van de Amerikaanse NAVO-delegatie te Parijs voegde hieraan echter nadrukkelijk toe, dat de Amerikaanse wet geen verstrekking of verkoop van kernladingen aan vreemde landen toestaat. Volgens andere zegslieden zouden atoomladingen voor deze geleide projectielen daarom worden opgeslagen in de nabijheid van de lanceer- plaatsen, maar worden bewaakt door Amerikaans personeel. De Verenigde Staten zullen deze pro jectielen leveren in het lopende belasting jaar 1957—1958 op basis van de weder zijdse hulpverlening, waaraan Canada pen deel heeft. De Canadese strijdkrach- in Europa worden niet met de „Ho- nest John", de „Matador" of de „Nike" uitgerust, deze strijdkrachten (bestaande uit een brigade infanterie en 300 vlieg tuigen) is een andere taak toebedeeld. Men verwacht, dat voor het einde van 1957 in Europa al enkele niet-Amerikaanse batterijen voor geleide projectielen br drijfsklaar zullen zijn. Onzinnig Generaal Lauris Norstad, de opperbe velhebber van de NAVO-strgdkrachten in Europa, heeft de Russische dreigementen un de Navolanden onzinnig genoemd. Hy was blü, dat de betrokken landen ze met tracht van de hand hebben gewezen en meende, dat dit zal leiden tot versterking van het bondgenootschap. NAVO-strüdkrachten, zo zei de gene raal, die „nieuwe" wapens nodig hebben, moeten deze ontvangen. H\j bevestigde, GENERAAL LAURIS NORSTAD onzinnige dreigementen dat die wapens zowel een atoomlading :n conventionele lading kunnen be- Op de vraag, of met het oog op de Rus sische waarschuwingen het plan of de bestaat, in andere NAVO-landen dan Engeland bases aan te leggen voor raketten met een 'reikwijdte van 2500 ki lometer, antwoordde de opperbevelhebber, dat het NAVO-gebied in Europa op het ogenblik niet „wemelt" van dergelijke wa pens, maar dat ze in Rusland evenmin dih gezaaid zijn. Daarom geloofde hij ook nie' een bedreiging van enige NAVO- landen door dergelijke raketten. W est-Duitsland Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft gisteren aohtbien voor aanstaande Westduitse atoomgeleerden tegen zich in het harnas gejaagd, door waarschuwing van deze geleerden, tegen bewapening van de Bondsrepubliek met kernwapens, krachtig af te wijzen. ,Elk tactisch kernwapen zal op het ogenblik dezelfde uitwerking hebben als de eerste atoombom op Hirosjima in 1945. Er is geen grens aan de levensverwoes- tcnde uitwerking van de kernkracht, motiveerden de geleerden hun w schuwing, die veel instemming vond bjj de Westduitse socialisten en ook bij groep Oostduitse natuurkundigen. Adenauer echter zei hierop, dat niet de geleerden, maar de politieke en militaire leiders van het land moeten beslissen of West-Duitsland zal afzien van atoom wapens en dat deze groep geleerden er goed aan zou hebben gedaan, eerst over leg te plegen met hen. Hij zei te betwij felen, of zij op de hoogte zijn van de be doelingen van de regering, die een alge mene gecontroleerde ontwapening, van toepassing op alle landen, van harte Sir Horace Evans, de lijfarts van Sir Anthony Eden, is igisteren naar Boston gevlogen, om overleg te plegen met de Amerikaanse doktoren, die de voormalige premier behandelen. Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee, dat Sir Antho ny vandaag wordt geopereerd. Er wordt een buisje verwijderd uit zijn galkanaal, dat bij een operatie in 1953 is aangebracht. Het buisje is de oorzaak geworden van een verstopping. Nieuwe kabinetsformateur in Jordanië Abdel Halim Nimr, minister van defen sie en van binnenlandse zaken in het af tredende kabinet-Naboelsi, is belast met het vormen van een nieuwe Jordaanse regering. Nimr is lid van de nationale socialistische partij. Vliegende Hollander, Ned. speelfilm De nieuwe Nederlandse speelfilm „De vliegende Hollander", die onder regie van Gerard Rutten en met muziek van Henk Badings door Corno Film wordt uitge bracht, nadert thans haar voltooiing. Op 22 juni, de Nederlandse dag van Haagse Filmfestival, zal de film in het Metropole-theater aldaar worden draaid.. De officiële première is zaterdag 29 juni in Haarlem, Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. Mont Blanc-tunncl. De Franse Nationale •Vergadering heeft gisteren het wetsont werp aanvaard, dat voorziet in de aanleg van een tunnel onder de Mont Blanc. Luchtvaart en de Matth. Passion In verband met de opname van Bach's Maathaus Passion in de Grote Kerk te Naarden op gram mofoonplaten hebben de leidingen van de vbliegvelden Deelen en Soesterberg besloten tijdens de op name-tijden a.s. donderdagavond, vrijdagmorgen en -middag en zater dagmiddag geen vliegtuigen boven Naarden te laten vliegen. Zoals be kend zal deze uitvoering op lang speelplaten worden opgenomen o.l.v. dr. Anton van der Horst en m.m.v. Erna Spoorenberg, Annie Hermes, Tom Brand, Laurens Bogt- man, Arjan Blanken, David Hol- lestelle, Guus Hoekman en het Re sidentie Orkest. Nieuw Amerikaans voorstel: Zorin: „Eerst staken van proefnemingen" subcommissie voor ontwapening der V.N. heeft de Amerikaanse af gevaardigde, Harold Stassen, een nieuw voorstel ingediend. Dit voor stel komt neer op het volgende: 1. Stopzetting van het vervaardigen van splijtbare stoffen voor het maken van kernwapens 2. Het instellen van een doeltreffende con trole, om de naleving van een overeen komst te verzekeren 3. Splijtbaar materiaal mag alleen ge maakt worden voor vreedzame doel einden 4. Splijtbare stoffen, die zijn opgeslagen voor atoomwapens, moeten worden voerd naar plaatsen, waar zij vreedzame doeleinden kunnen worden gebruikt. De Russische afgevaardigde in de missie, Zorin, wilde geen direct corr taar leveren op het Amerikaanse voorstel. Wel zei hij, dat er in de eerste plaats onmiddellijk een verbod moet komen van i het nemen van proeven met kernwapens. Suez-operatie kost 40 miljoen Israëlische schepen uit de Golf van Akaba De nota Is reeds donderdag In Kairo bekendgemaakt. Saocdl-Arabië staat op het standpunt, dat de Golf niet kan worden beschouwd als een „open" vaar- De Israëlische vertegenwoordiger bij de V.N., Eban, maakte na een onderhoud met Dag Hammarskjöld, bekend, dat Israël, evenals de andere landen, gebruik maakt en zal blijven maken van het recht vrije vaart in de Golf. Groothandelsprijzen gedaald In februari is de index van groothan delsprijzen van 145 tot 144 gedaald, tegen 100 in 1948, aldus meldt het centraal bureau voor de statistiek. Voedingsmid delen daalden van 129 tot 126. Plant aardige voedingsmiddelen gingen drie punten omlaag, voornamelijk door prijs dalingen van aardappelen, haver, rogge, en ingevoerde tarwe; dierlijke voedings middelen eveneens door het prijsverloop van industriemelk, eieren en kaas, ter wijl consumptiemelk, rundvee en varkens enige stijging vertoonden. Bij afgewerkte produkten waren er geringe prijsstijgin gen ,die teniet gedaan werden door het prijsverloop van tarwebloem, vlees, vlees waren, vetzuren, oliën en ingevoerde vee koeken, zodat de index op 140 bleef. Grond- en hulpstoffen daalden 1 punt tot 178. Van balkon gevallen. Terwijl hij bezig was de ramen van zijn woning te lappen viel de 55-jarigé J. P. 'Uileman te Am sterdam van zijn balkon en kwam op een stenen binnenplaats terecht. Hij overleed 'ln het ziekenhuis. Een Israëlisch legertijdschrift meldde gisteren, dat het Israëlische leger is uit gerust met een geleid projectiel van Fran- makelij, de zogenaamde SS 10. In het tijdschrift is een artikel uit het Britse blad „Aeroplane" aangehaald, waarin werd gezegd, dat het Israëlische het enige leger in het Midden-Oosten is, uitgerust met geleide projectielen. Suezkanaal De Verenigde Naties hebben gisteren meegedeeld, dat het vrijmaken van het Suezkanaal bijna veertig miljoen gulden heeft gekost. Dit is ongeveer de helft de laagste schatting. De bedragen, die door tien staten als voorschotten zijn strekt, zijn ruimschoots voldoende oi kosten te dekken. Nederland leende bijna twee miljoen gulden. Ook merkte hij op dat een ontwapenings overeenkomst alleen tot stand kan komen, ■wanneer wordt afgesproken, dat geen kernwapens worden gezonden naar den, die deze wapens niet zelf verv< digen. Het is duidelijk dat deze opmerking de Rus sloeg op het voornemen van Ame rika om de N.A.V.O.-bondgenoten atoomwapens te voorzien. Stassen stelde nog voor, dat technici uit de vijf landen, die zitting hebben in de ontwapeningscommissie, in september bij eenkomen om te spreken over het stelsel an controle. Als streefdatum voor de verwerke lijking van het Amerikaanse plan noem de Stassen 1 maart 1958. Nu pas Boedapest Hammarskjöld mag maar gaat niet De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft gister avond een uitnodiging van de Hongaarse regering, om een bezoek aan Boedapest te brengen, van de hand gewezen. De Hongaarse vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, dr. Peter Mod, had hem laten weten, dat zijn regering dr. Ham marskjöld gaarne zou ontvangen „op elk tijdstip, dat hem gelegen komt". De secretaris-generaal meent, dat een dergelijk bezoek geen nut meer heeft. In november heeft de algemene vergadering de Hongaarse regering verzocht, Hammarsikjöld toe te laten, maar dat werd geweigerd. Opnieuw arrestaties in financieringszaak Nog in verband met de Velser autofi- nancieringsaffaire heeft de Zaandamse re cherche gearresteerd de Zaandammer A. G. en P. H. van Z. uit Heiloo, firmanten van een cacaoverwerkende industrie, die in Zaandam is gevestigd. Zij worden van verdacht een personenauto tweemaal te hebben doen financieren, terwijl hun voorts geld zou zijn verstrekt voor twee personenauto's en een vrachtwagen, die slechts op papier bestonden. Het verdere onderzoek bracht aldus de recherche aan het licht da tde twee mannen ook be trokken moeten zijn bij een cacaobonen diefstal vorig jaar juli te Zaandam ge pleegd uit een pakhuis van Zaans Veem, waar voor een waarde van 30.000 was gestolen. De makers van bloemenmo- zaieken in de Bollenstreek zijn vaak actueel en zo kan men ditmaal in Sassenheim een fraai mozaiek zien, dat kenne lijk geïnspireerd is op de De Ruy terher denking. Vandaag kan men ook genieten van het fraaie bloemencorso. Communistische steun voor Djuanda De secretaris-generaal van de Indonesi sche communistische partij, Aidit heeft het kabinet van ir. Djuanda de gr mogelijke steun toegezegd, hoewel het nieuwe kabinet nog niet de volledige wezenlijking is van Sukarno's plan geleide democratie, maar het is op het ogenblik het best bereikbare. De correspondent van A.N.P. te Dja karta verneemt van gewoonlijk welinge lichte zijde, dat oud-premier Sastroaxnid- jojo zeer waanschijnlijk hoofd van de In donesische delegatie bij de Verenigde Na ties wordt. Het tegenwoordige hoofd, Sudjarwo Tjondronegoro, is teruggeroe- Experiment in de Zuiderzeepolders De HUISARTS, die zich in ie toe- komst in de nieuwe Zuiderzee polders vestigt, moet weer een echte gezinsarts worden. Behalve met de behandelende geneeskunde zullen de artsen in de nieuwe polders zich ook moeten bezighouden met pre ventieve taken en een systematische geneeskundige behandeling en con trole moeten opbouwen. Dit zal een heel experiment wor den, maar een commissie uit de Koninklijke Maatschappij tot be vordering der Geneeskunde, heeft toch gemeend, gezien het grote be lang een advies in deze geest aan het hoofdbestuur uit te brengen De idee voor dit experiment ln de me dische verzorging is geopperd door de dezer dagen overleden prof. dr. J. H. Tuntler. Inniger band De hoogleraar was van de gedachte uit gegaan, dat het noodzakelijk is tussen wetenschap en praktijk, tussen preventie behandeling van zieken, tussen gezond heidszorg en geestelijk leven een inniger band te leggen dan veelal in ons land bestaat. De huisarts neemt in ons land meer de centrale plaats in, die hem krachtens zijn positie en mogelijkheden toekomt. Deze centrale plaats moef in ere her steld worden en in de droogkomende pol ders doet zich nu de gelegenheid voor een proef te nemen met een opzet van de ge zondheidszorg, die een meer ideale vorm >n hebben dan elders in het land. Werkgroep Het slagen van dit experiment, aldus de commissie, zal het gemakkelijker ma ken de steun van de overheid te krijgen voor een uitbreiding in de rest van ons land, zij "t dan ook op principieel organi satorische andere basis. De bedoeling is dat de hnisart^en in het nieuwe land een werkgroep vormen en hun ervaringen geregeld uitwisselen. De gegevens van de artsen moeten cen traal verzameld worden en kunnen dan van groot belang voor de wetenschap zijn. Van grote betekenis is de vroege diag nostiek die de arts bij het ndeuiwe systeem van kanker kan leveren. Het is raadzaam voor de voorlichting van de artsen de bevoegd* organen op het gebied vai kankerbestrijding in te schakelen. Baron Baud grootkruis Huisorde van Oranje H.M. de Koningin heeft benoemd tot grootkruis in de Huisorde van Oranje mr. J. C. baron Baud, grootoffioier in speciale dienst van de Koningin en ka merheer i.b.d. Koningin Juliana heeft de onderscheiding persoonlijk ten paleize Soestdijk uitgereikt, dn verband met het feit, dat het vandaag 30 jaar geleden is' dat baron Baud dn koninklijke dienst trad Op Eerste Paasdag branden in vele plaatsen in Twente, de Achterhoek en Drente weer de Paasvuren. Het is een oud ge bruik, dat steeds in ere is ge bleven. De jeugd verzamelt takken in de bossen en maakt er hoge stapels van. Onder politietoezicht gaat op Eerste Paasdag de vlam erin. Deze enorme hoop takken staat gereed in Goor. waardige lente. Terwijl sneeuw, hagel en zandstormen over Europa woeden, komt uit de Betuwe het be richt, dat de perebomen daar in volle bloei staan en dat ook de kersebomen fiun bloesems ten toon spreiden. De appelbomen beginnen ook al: tussen de grote rivieren, voornamelijk nog op beschutte plaatsen, staan al verschillende bomen in bloei en dat terwijl het ln België gisteren nog sneeuwde. Niet alleen in Nederland is het de laat ste dagen een beetje koud geweest Dit zijn de tijdingen uit Europa: F r a guur weer in Parijs, hagelbuien, vermengd met zandstormen vanuit de Sahara, woe de Rivièra. Oostenrijk: in de straten van Innsbruck sneeuwt het, evenals in Tirol. Zwitserland: iuw verspert de Alpen-passen. 1 i herders in de Po-vlakte dreven deze week hun schapen net als tegen de lar boven, toen de rivier de Po ging zwellen als gevolg van sn< regenstormen. Sneeuw werd ook gemeld uit Rijnland en Oostelijk-B e 1 g i and kwam er goed af: slechts het vliegveld Deelen bij Arnjiem rappor teerde een laagje sneeuw van drie centi- De nachtvorst viel ook erg mee: er werd geen schade aan de tuinbouwgewaï aangericht, omdat er op het ogenblik ge lukkig alleen hoogstammige gewassen op de velden staan. Zou het volgende week nachts gaan vriezen, dan wordt het an ders. Want dan kunnen de dan aanwezige laagstammige gewassen beschadigd wor den. De komende nacht verwacht de Bilt nog flinke nachtvorst, maar morgen is het afgelopen. Dan nemen de zonnige pe rioden de overhand en worden de tem peraturen iets hoger. Een beetje nachtvorst hindert de ge- assennoch de verliefden. Maar een vreedzaam kusje, dat deze week een 21- jarige jongeman zijn meisje voor een winkel op het Nassauplein in Amsterdam gaf, werd wreed verstoord door een 24- jarige voorbijganger. Die meende dat het mbeisje zijn vrouw was en wilde daarom de jongeman te lijf. De jongeman week uit en viel dwars door de winkelruit ,die aav scherven ging Sneller reizen per T.E.-express Met ingang van 2 juni zal men met de Trans Europ Express, die uit bijzonder snelle internationale dieseltreinen bestaat, aanzienlijk sneller kunnen reizen. De af stand RotterdamBrussel wordt verkort tot 1 uur 41 minuten, RotterdamParijs tot 4 uur 27 minuten, Rotterdam—Keulen tot 3 uur 52 minuten, Rotterdam—rLuxem- burg tot 4 uur 16 minuten en Rotterdam- Bazel tot 7 uur 54 minuten. Philips ontkent te weten van geleide projectielen Blijkens een mededeling van de directie van Philips-Nederland is haar bedrijf niet betrokken bij de bouw van geleide pro jectielen in Engeland. Ook de Hollandse signaalapparatenfabriek in Hengelo z er niet aan meewerken. Rongga naar Ecuador Rongga neemt een klein belang bij e< op te richten maatschappij voor caca produktié in Ecuador, aldus het bestuur op de jaarvergadering. Uit Indonesië is geen transfer ontvangen. Deze wordt bin nenkort verwacht, waarna interim-divi dend volgt Bedragen zullen zeer belang rijk zijn. Aan de patiënten zullen veel meer diensten worden bewezen. De arbeid per ziel wordt veel groter. Het plan brengt meer kosten met zich mee. Om het toch te doen slagen wordt geadviseerd beroep te doen op de instelling, die de belangen van alle inwoners van de polders behartigd. Deze instelling is de directie Wieringermeer. (Advertentie) KARPETTEN-SHOW F nog vóór PASEN EEN NIEUW KARPET Haarlemmerstraat 172-174-1179 Herenstraat 9 Grootse plannen van N.D.S.M. De Nederlandsche Dok- en Sdheeps- bouwimaatsohappij kan thans 6ohepen bouwen tot 65.000 ton draagvermogen, doch heeft plannen uitgewerkt voor bouw- en dokgelegenheid ten behoeve van de grootste schepen, die IJmuiden kun pads eren. Uitvoering ie pas verant woord als er duidelijke aanwijzingen zijn voldoende voorziening van arbeids krachten en als da Hembrug verdwijnt. Nu de onderhandelingen over een Griekse werf niet geslaagd zijn, zoekt men een voorpost ergens aan de Middellandse Zee. De exploitatiewinst steeg in 1956 35 tot f 27,7 (|vj. 20,4) miljoen; diverse baten en lasten belopen f 558,999 (314.000), inte rest f 395.000 (153.000) tegenover afschrij vingen f 9,5 (8,3) min., toekomstige uit breidingen en deelnemingen f 1 min. belastingen f 8,6 (6) min.; winst f 0,5 (6,6) min,, waarvan f 4 (2.5) min. naar alge mene reserve, f 3 (2,5) min. gratificaties personeel en f 2,5 (1,5) min. beschikbaar dividend; voorgesteld wordt 12 (li)*/* vergroot kapitaal. Ondanks arbeids- schaarste door uitbreiding en verbetering vertragingen voorkomen. Zeven nieuwe opdrachten voor tankers, waarvan twee 45.600 ton en drie tot 65.000 ton draag vermogen; totaal opdrachten 1 min. ton draagvermogen (v.j. 766.000), waarde f 700 min., reparaties 352 schepen; gedokte ton nage 1,7 (1,5) min. Brt.; bouwafdeling heeft voor zes jaar werk, zij het op lager produktiepeil door arbeidsschaarete; re paratie-afdeling voor 1957 ruim van werk Wordt dr. Albering burgemeester Volgens de Volkskrant wordt dr. L. A. H. Albering uit Rijswijk genoemd als mo gelijke kandidaat voor de burgemeesters post van Venlo, die is vrij gekomen door de benoeming van mr. Chr. van Rooy tot burgemeester van Eindhoven. Dr. Albe ring is secretaris van de K.V.P. en lid van de Tweede Kamer. Hij is 53 jaar. Beschuldigingen tegen Van Duiken De ln Indonesië gearresteerde oud-mi nisters worden er van beschuldigd, dat zij dn samenwerking met de heer Van Duiken, het gearresteerde gewezen onder- hoofd van het Indonesische deviezenin- stiituut zich snel zouden hebben verrijkt. De heer Van Duiken zou dan de bron zijn van alfle overtredingen, o.a. schending van deviezenbepalingen. Beweerd wordt, dat de heer Van Duiken op de Poentjak negen bungalows heeft aangekocht en een restaurant, dat vroeger eigendom was van kapitein Westerling, met geld, dat hij door allerlei manipulaties in samen werking met „belangrijke personen" zou hebben verkregen. Canadees in Saigon om het leven gebracht Lucieo Cannon, Canadees vertegen woordiger in de internationale commissie voor toezicht op de wapenstilstand in Saigon, i6 gisteren dood dn zijn bed aan getroffen. Hij bleek met messteken ln de borst om het leven te zijn gebracht. WEERBERICHT Zware nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Vannacht bijna over al zware nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 5.48-19.37; maan 20.03-5.29, Maandag: zon 5.46-19.39; maan 21.20-5.59. Op 21 april L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1