Prinses Anne: U beeldig en snoezig kindje u4rullet\~, Lekkers voor Pasen PLANTEN OP POOTJES AMARYLLIS de mooiste kamerplant Hermien'- als enige - naar Parijs 195 m ste si cht is ZONDAGSBLAD ZATERDAG 13. APRIL 1957 Maar soms zou je haar een springtouw willen geven.... Het Buckingham Palace is ontzagwekkend groot. Zo groot, dat een onbekende gemakkelijk de weg zou kunnen kwijt raken. En ergens in dat enorme paleis is een school kamer en iedere morgen om half tien komt daar prinses Anne binnen en gaat achter haar werktafeltje zitten. Het is een eenzaam klein meisje, daar in dat grote paleis. Tot voor kort had ze samen met haar broertje, prins Char les, les van de gouvernante, miss K. Peebles, maar kort- kanï geleden is de prins leerling geworden van een jongens school in Knightsbridge. Anne is nu wel erg alleen in een Leï wereld vol volwassenen. V» Kijk-kijk-kijkdaar zijn ze! Aaaach, wal zien ze er weer lief uitEn aange gaapt door tientallen gaan Charles en Anne een gebouw binnen. De Prins al zeer zelfbewust, maar Anne voelt zich nog een beetje onzeker maken niet altijd jong Er zijn vrouwen, die met veel zorgvuldigheid haar kapsel uit kiezen, er zijn er ook, die jaar in, jaar uit, dezelfde haardracht be houden. Het is gemakkelijk, men is er nu eenmaal aan gewend. Die vrouwen zullen er niet gauw toe over gaan, een beetje te experi menteren met haar kapsel. Maar als ze het wél gaan doen. komen er soms de wonderlijkste creaties te voorschijn, tenminsie, als ze zien niet door een deskundige laten voor lichten. Op de een of andere manier „zit" het haar niet leuk, het „staat" niet. Een paar kleine foefjes moet u onthou den: als u een tamelijk lange neus hebt, draag het haar dan niet in het midden gescheiden, die neus lijkt dan nog eens zo lang. En als u een laag voorhoofd heeft, kamt u haar dan naar achteren en laat geen golfjes of krullen op uw voorhoofd vallen. Overigens is een hoog voorhoofd, mit; het mooi en rimpelloos is, besl de moeite waard om getoond te worden, dus weest u ook daar niet te kwistig met krullen. Trouwens, die krullen Veel vrouwen menen, dat gekruld haar jonger maakt, en dat is beslist niet waar. Wanneer het gezicht al wat rimpels vertoont en er bovendien CrirCtïr-üirtriiirii-iriftrii ■Crtrtrtrirtrirüirtrtrtrirtt Een prinsesje, een snoezig klein prin sesje met blonde krullen ach, het klinkt allemaal zo poëtisch en roman tisch. Zowel volwassenen als kinderen vinden het leuk om sprookjes een beetje op de werkelijkheid toe te passen, en daarom wordt prinses Anne verafgood en bewonderd op een afstandje. De mode van de Engelse koningskinderen is toonaangevend voor de kindermode in het Britse koninkriik Moeders willen niets liever, dan dat haar zesjarig dochtertje er net zo uitziet als koningin Elizabeth's dochtertje. En temp dus krijgen sommige arme Engels „De koningin is er zeer op gesteld, zelf haar kind bin nen te voeren in de wereld van de bijbel", schreven de kranten enthousiast. Men zou zo zeggen: aliicnt. Het kostbaarste wat een moeder haar kind kan meegeven mag een koningin dat a.u.b. óók doen in de toch al zo spaarzame uurtjes die ze haar dochtertje ziet? Anne leest ook graag met haar moeder, schreven de kranten, zij is dol op sprookjes en dierenverha- len, vooral op verhalen il over paarden. Verder wordt W* 1111 prinses Anne natuurlijk muzikaal geschoold haar opvoe ding is er op gericht dat ze een zo groot mogelijke algemene ont wikkeling krijgt.. Dus: twee maal per T jong als ze is, krijgt al aardrijkskunde ujggfc pianoles. En éénmaal per week en geschiedenis. Lezen, schrijven en re- kenen heeft ze al een jaar lang gehad, n verder staan natuurkennis, tekenen n schilderen op het lesrooster. En als straks, in augustus, zeven jaar is ge- I worden, zal ze Frans moeten gaan leren. Haar schoolprogramma is volgens de zelfde richtlijnen opgezet als dat van de drie schooljaren van prins Char- kepukken met stijl- en piekhaar iedere avond papillotjes te verduren, en bestu deert mama ernstig en toegewijd de fo to's van de kleine prinses, om de jurk jes en hoedjes en manteltjes precies zo na te kunnen maken. Deze week waren de vader en moeder kleine prinsesje in Frankrijk ei ongetwijfeld zal miss Peebles („Mispy' zeggen de kinderen) Anne gewezen heb ben op de landkaart, waar de hoofdstad dat land ergens ligt. Want Anne. dansles. Dan komen andere kindertjes in het paleis en dan kan Anne zich een uurtje met leeftijdgenootjes amuseren. En in de weekeinden leert zij paard- 'riesp :htbon oploi Zo schattig.. „Och, kijk toch eens, wat schattig," zeggen de vertederde Engelse moe ders, als prinses Anne uit de hofauto stapt en met haar dansende blonde krullen, haar witte sokjes en keurige lakschoentjes en haar mooie jurkje mar een kindermatinee of een par tijtje gaat. „Wat lief, hè, wat een beeldig kindje" Het beeldige kindje is een ernstig klein meisje, dat zo langzamerhand iets begint te beseffen van de uitzonderings positie. die zij onder andere kindertjes inneemt. Vroeger waren de foto's van het spontane, lachende en onbevangen kind legio maar ze worden steeds zeldzamer. Kleine Anne weet. dat ze geen gewoon meisje is en ze weet, dat al die grote mensen om haar dat óók weten: dus kijkt ze een beetje schuw en lacht ze een beetje ontredderd. Gaat ivel over Maar dat gaat wel over. Prins Charles is al zo ver, dat hij vriendelijk glimlacht bij officiële gelegenheden (alhoewel bij hem de schooljongen ook nog wel eens om de hoek komt kijken) en bij prinses Anne zal het ook niet zo lang meer duren, of zij zal zich het min zaam en vriendelijk knikken en wuiven hebben eigen gemaakt. Prinses Anne ziet haar ouders niet zo veel. Haar vader is een lange tijd op reis geweest, haar moeder heeft ontzag lijk veel verplichtingen. Ter gelegenheid van het bezoek van het Britse koninklijk paar aan Frankrijk schreven de Franse We hebben het u de vorige week al aangeraden: als u met de paas dagen geen hard gekookte eieren meer kunt zien, zoek het dan in een omelet, cis u toch niet met de traditie breken wilt. In het foldertje „Lekkernijen voor de Paastijd", dat u bij het voorlich tingsbureau voor de voedingsraad (Koninginnegracht 42, Den Haag) kunt krijgen, staan nog meer ideetjes. Er wordt een schotel in beschreven van boterham-worst met roerei en spinazie, verder een paaspudding en een paastaart. Wel tamelijk bewerkelijk, maar het resultaat moet beslist de moeite waard zijn met die chocolade-pudding „eitjes", die gevormd werden door eierdopjes te gebruiken. dezelfde lerares die vroeger haar moeder en prinses Margaret ook onderricht gaf. In een wollen pullover en rijbroek zit „prinsesje Kwikzilver" zoals de Britten haar graag noemen, t paard, óf op Windsor Castle, óf Sandring- ham, óf Balmoral. Ze is al behoorlijk zadelvast. Zwemmen heeft ze haar vader geleerd en samen met hem en prins Charles zwemt zij vaak op me zomermiddagen in het zwembad het paleis. Maarschrijven de Franse kran ten, het allerfijnste is voor Anne toch iedere dag, als haar broertje school thuis komt en haar vertelt de grote opwindende wereld buiten de hekken van Buckingham Palace. Kunt u het zich voorstellen? Het leuke prinsesje, het snoezige krulle- bolletje.... je zou haar bij een hand nemen en een springtouw geven zeggen: „Kom liefje, ga eens buiten spelen, met de meisjes op straat. Of ga hinkelen.... en het hindert niet dat de neuzen van je glimmende lak schoentjes ruw worden." moe en afgetobd uitziet, geven gekrul de haren een averechtse resultaat; ze maken zelfs oud! Bedenkt u ook, dat u een achterhoofd heeft! Kijk dus niet alleen hoe het haar van voren staat, maar ook aan de achterkant. Het beste kunt u dat doen met behulp van twee spiegels Strijk het haar eens omhoog en con troleer het verloop van de haarin plant m de nek. Is de lijn tamelijk ongelijk, ga dan niet te spoedig over tot de zo gewilde chignon of „ligne enveloppe" Strikt genomen mag uw hoofd maar eer zevende van uw gehele lengte uitma ken. Als u dus lang en tamelijk ma ger bent, moet u uw haren niet in de hoogte opmaken. Bent u klein er mollig, dan maakt een kapsel met wijde toeven op de oren u breder en dat is juist helemaal niet de bedoe ling. Toe maar..,. U moppert misschien wel eens, ama, als uw dochter zich naar uw mening te dun kleedt bij koude dagen, maar zou u haar willen aan doen, wat de mama's van het begin de 18e eeuw hun dochtertjes voorschreven? Dit moesten ze dragen: een wollen doek op de borst, een hemd, een kamizool, een vest met mouwen, een broek, een wollen „ceintuur", een wollen rok, een katoenen rok, ren katoenen japon, een gewatteerde mantel, drie paar kousen, bontschoenen, drie mutsen en n grote hoed. OefJe zou, in die tijd, maar eens een dochter gehad hebben, die 's mor gens zo verschrikkelijk treuzelt met aankledenNee, dan maar liever de poreuze en heel wat hygiënischer laagjes van tegenwoordig. Ofgaat u nu, met dit lijstje in de hand, uw dochter toch te lijf? Dit hebben tve gezien op de jaarbeurs: plantenbakken op pootjes. De bakjes zijn van geanodiseerd aluminium en dus roestvrij, de pootjes van geplastifi ceerd draad. Voor de bezitters van bloementafeltjes (stuk voor stuk een sta-in-de-weg) een reden om de oude rommel eens op te ruimen. En voor kamerbewoners, met smalle vensterbanken waarop geen enkele plant hel „houdt" evenzeer een oplossing. Zet de plant maar op poten. Van de vele voorjaarsbloeiende kamerplanten is de Amaryllis (de juiste naam is Hippeastrum) wel de mooiste, of, als we het zo mogen zeg gen, de deftigste, de aristocraat. Maartevens de duurste. Als we de prijscouranten nagaan, vinden wij daar prijzen vermeld van vier, vijf en zes gulden. tien zich zo'n bol (de Amaryllis bolgewas) wil aanschaffen, dan doet men verstandig dit bij een ver trouwd adres te doen en een bol te kopen met een duidelijk zicht- of voel bare knop. Zodra men die bol heeft, moet men hem oppotten. Ga hierbij vooral voorzichtig te werk, zodat noch de bol. noch de beschuttende vliezen beschadigd worden. Wat het grondmengsel aangaat dat voor particulieren vaak een moeilijke puzzel Daarom voegen verschillende leveranciers er de voor iedere bol be nodigde aarde bij. Moet men zelf voor potgrond zorgen, dan kan men goede resultaten verwachten, als men gelijke delen goede bladaarde vermengt met oude paardenmest. Het verkrijgen van dat laatste is juist de moeilijkheid. Dit mengsel moet voor een vierde deel ver mengd worden met scherp zand. Hierin wordt de bol zó gezet, dat de helft boven de grond uitsteekt en tussen de bol en potrand niet meer dan een vingerbreedte ruimte is. Dan zet men de pot op een warme, niet te lichte plaats en de aarde houde men vrij droog. Zorg er voor, dat er géén water tegen de bol komt. a ziet, dat de groei begint, de pot in het volle licht zet ten. iets beschermd tegen volle zon, bijvoorbeeld door vitrage. Men blijve zuinig water geven. Pas als de bloem zich opent, geve men volop water, zó, dat de aarde matig vochtig is en blijft. Na de bloei verschijnen de bladoren, soms ook wel iets eerder. Dat is de tijd, dat de plant gaat groeien moet dan veel voedsel en vrij veel water hebben. Na september geeft men geleidelijk minder water zodat men in december niets meer geeft. Het blad gaat dan dood. Is dat het geval, snijd dan alles op twee a drie vingerbreedtes boven de bol af met een scherp mes en zet dan d. bol in de nog droge aarde weg in een kast van een warme kamer. In fe bruari krabt men de bovenste laag aar de weg en vernieuwt ze. Om de twee jsar kan men ze verpotten, daarbij zorg dragend, dat wortels en bol onge schonden blijven. Het was nu niet direct om zo héél erg trots op te zijn, die dertienhonderd mode- ontwerpen voor de prijsvraag van het Internationaal Wol- secretariaat. De jury, bestaande uit de con fectionair J. Kreis- berg, de ontwerper Max Hcijmans. de onderwijs mevrouw D. Roosendaal en de mode-redactrice me- mw E. Pennink, ld het heel erg eilijk om voor hon- •d procent enthou- OF het niet de plicht van klusjes verricht in huis. Uit Ook hier vindt de liefde de Waar men in Amerika dit door lk de man is een handje de aard der liefde sPreekt juiste taakverdeling. Er zijn niet heeft ingezien, zijn de plooien. houding, vroeg mij dan de schort alsjeblieft geen pro- vorige week één lezeressen. Na kantoortijd schort meehelpen met de schoon maak bijvoorbeeld, voorts assisteren bij het vaten- moeders, die haar gezin nog een andere taak hebben. Dit bleem maken. Daar heeft dat komt steeds Amerika al de gewoonste de wereld. Er zijn Adam niets maken. Als wij de Schrift zaak zo naar de (vertaalde!) let- vrouw ter zouden nemen, kwamen der terrein dan dat der huis- In Amerika dit door God geschonken, te ont- De liefde, de vindingrijkste van alle, zal hier altijd weer de juiste taakverdeling vin den. Wij spreken tegen elkaar plicht e.i stellen geen gezinnen en huwelijken kapot gegaan. Bij een kinderloos echtpaar ligt de zaak weer wassen en of een huishoudschort mag doen. plicht ik in woord. dit Als konsekwenties. an aan Hele volksstammen van voor mannen lopen met schortjes voor. Alleen uit practische zijn N. N„ overwegingen kan ik begrij- Dat Vind pen dat een man een schort een naar Je voorbindt, als hij met z'n goeie pak aan helpt vaten bijvoorbeeld. Ze bin- ir 't gemak ook wel n theedoek 1 mm houding liggen. Als hier vóór het huwelijk goed met elkaar over gesproken is en de man vrouw aanvaard heeft, zoals zij is (met al de haar grote zegen geschonken en ontbrekende zo'n talenten) behoeven hier geen hoeft anders. Als daar en vrouw bijvoorbeeld beiden niet t arts zijn, leraar (lerares) of onredelijke anderszinskunnen zij met ^en een rustig hart ieder hun ^at taak buitenshuis verrichten en overdag een hulp huishouding het fchi laten doen. Dit vind ik narigheden uit voort te ko- uitdrukking eigenlijk! handje meehelpen den in de huishouding, zou ik eens dit liever op het vlak der mer liefde willen brengen. U gaai hebt de vorige week zeker wel dat artikel in Blad Zij gelezen, waar boven stond: Mevrouwlaat uw man maals' uit de aard der lief- verschillende levens thuiswerk perioden spelen hier ook een ik een rol. Als de kinderen klein zijn, tijd, dat behoeven zij méér moeders haar tijd niet voortdurende zorg dan wan- lijke neer zij groeien naar de vol- met wassenheid. Een moeder van alleen grote kinderen zal zich, als de kinderen naar doden (vreselijke schrob- broeken voor vrouwen, dan is onze horizon toch wel zéér begrensd en ons innerlijk leven arm. Nog- Tóch flikkert hier rood S.O.S. - _Js een vrouw trouwt moet de haar geschonken gaven al problemen «ij hiervan de konsekwenties zichzelf buitenshuis kan ont- schortjes bijkomen"? Kijk, onz( dat vind ik zerzijds wèl plicht. Die eerst mannen hebben ook hun zij va vermoeiende dagtaak. dik- Iedere wijls vol spanningen en narig heden. Daarom mogen wij de zal iedere r een (handje helpen als zij het druk heeft. Maar laten zij Overpeinzingen van Margaritha de man vragen, dat hij ons na kantoortijd nog eens mee helpt. met de schoonmaak. Mannen, die dit toch do'.i, dwingen mijn respect af. Iedere vrouw, die zo'n man heeft, mag dit wel waarde ren. maar voor de meeste mannen is dit m.i. een te zware opgaaf. Iets anders is het. dat de man meehelpt va ten wassen, de kinderen mee naar bed brengt, reparatie- zal dit toch begrijpen en hem niet dadelijk met haar pro blemen en zorgen op zijn dak vallen. In een goed huwe lijk sparen hU" het gezin. Éérst de zorg deren en huishouding, heus dit houdt niet in, dat u uw andere talenten in een eetdoek moet begraven. In plooien en anderen erir dienen, 's Avonds lig :in- een grote vreugd in 1 En elkaar vertellen van de v t u schillende belevenissen. 1 haar neventaak kunnen wijden. Maar: wees voorzichtig! Want deze gro te kinderen behoeven uw aan wezigheid bij hun thuiskomst uit school en 's avonds, méér dan u wellicht vermoedt. Vragen wij bij de juiste taakverdeling in ons leven om de leiding van Zijn Geest. MARGARITHA Mevr. W. K. Ja. wat kun nen wij als ouders voor zul ke ervaringen dankbaar zijn! micil binnenshuis. Wie 't eerste WM loopt kunnen hier regelingen gertof- thuiskomt, kookt. In dit ge- dat de jaren tussen 14 lui fen worden, waardoor het ge- val kookt de man lekkerder de moeilijkste zijn. niet onder de neventaak dan de vrouw! Maar zij stopt schrijf ik niet, o**» Dasr zal het niet voorttomen. dat de vrouw nog uren te draven, terwijl de m: in zijn stoel zit. Samen ken wij als man en het gezin. dat e behoeft te lijden. Deze 1 wen hebben wel t Het kan ook voorkomen, spannend leven, helpen bij zijn werk. Dat i op een boerderij en in winkel vanzelfsprekend. i moet tweeërlei plichten nogal de veel mogelijkheden c botsen. Laat dan altijd het wij elkaar niet, uit egoïsti- tje Laten Fijn, dat u nog gezin vooropgaan. Die sche motieven of anderszins taak móét daarvoor wijken, verhinderen, de gavei Ieder drein. meedingen in categorieëneen japon een tailleur, een cocktailjapon en een mantel. De hoofdprijzen zouden beloond worden met duizend gulden, het ontwerp zon uitgevoerd worden en dan in Parijs meedingen naar de internationale prijs. Het pleit voor de jury dat ze niet uitging van de gedachte: och die kinderen, laten we ze een pleziertje gunnen. Nee, ze hebben wel degelijk overwogen dat Nederland straks in Parijs een goed figuur behoorde te slaan. Beter één werkelijk goed ontwerp, dan enkele van inferieure kwaliteit. Hermien van Dooren, negentien jaar, in Zevenaar, is de enige Nederlandse die in Parijs zal mogen meedingen. Zij ontwierp een japon in een eenvoudige wollen stof met verticale stiksels. Wü laten haar teke ning hierby zien. De jury had er veel waardering voor, want het is iets nieuws, iets eigens, het heeft „chic" en het is uit- Dode mus Het spijt ons erg lezeressen, dat wij U bUJ gemaakt hebben met een dode mus wat de listerlne betreft. Het is en het blijft een uitstekend middel tegen roos, maar helaashet is in ons land niet meer te krijgen. Exportmoeilijkheden uit Engeland begrijpt u? V Geen kraagtóch een kraag Kraagjes kreukelen gauw onder ntt jasje van een mantelpakje, vandaar dat deze blouse mei de ronde pas, die toch em idee van een kraag geeft, wel erg practisch is Ongeveer 1.75 meter stof heeft u nodig van 90 cm breed. Welk materiaal u kiest, hangt van uzelf af. want zowel poplin als rayon of nylon, en zowel effen als bewerkte stof zal voldoen. v Zoals u ziet, komt enige ruimte in het voorpand uit de pas, terwijl de mouwen „blousend" zijn en aan een manchetje worden gezet. Patronen in de maten 42, 44 en 46 zijn a f 0.50 aan onze bureaux te verkrijgen. Ook kunnen ze per post worden toegezonaen. Plakt u dan aan de voorzi.iae van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet, 0.60 a-in postzegels bij Denkt u er we' om, binnen een week uw bes'elling te doen, want na 20 tv ril worden geen op- v drachten meer aanvaard

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 15