Jlkuwe £dltórfje (ümironl Suezkanaal wordt gemeden Golf van Akaba te smal Mijnclirecties komen terug op aanvankelijk standpunt voor open water Gesprek met Makarios pas als tijd rijp is GENOEG AARDAPPELEN TOT NIEUWE OOGST Zelfbestuur Singapore blijft aan banden Tandartsen overwegen het voorstel der artsen VRIJDAG 12 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- Advertentie.afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10931 Directie: F DIEALEB Hooldredacteur: Dr. E. DIE MEK Chef-red.: H. W. 1- ENSER1NK CUR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stontvasticft l« gteUtvN myn hert lo Ugfrcnspoct Moderne Papoea ziek van griezelverhalen ZIE PAGiKA 0 VEERTIEN LANDEN (OOK NEDERLANDBESLUITEN: Koningin Elizabeth heeft in Parijs gebroken met haar gewoonte zeer wijde rokken, ja bijna crinolines, te dragen. Tijdens haar tocht over de Seine droeg zij een fraaie nauwsluitende blauwe kanten japon met zilver doorweven. Een stola, rijkelijk voorzien van een garnering van poolvos, beschermde haar voor de koude avondlucht. VERTROUWEN IS HERSTELD De Mjjnindustrieraad betreurt de ge beurtenissen van 1 en 2 april. Over de oorzaken die ertoe geleid hebben, bestaat echter geen eenstemmigheid, zo is tijdens de vergadering van gisteren gebleken. De r»»d heeft er overigens met voldoening kennis van genomen, dat de gevoerde ac tie snel werd beëindigd en spreekt de ver- Wachting uit, dat het vertrouwen tussen Werkgevers en werknemers zodanig is hersteld, dat het overleg in de raad met ucht kan worden hervat. De werkgevers hebben een afzonder lijke verklaring afgelegd, waarin zij toe lichten waarom zij een rechtstreeks con- iet de r.k. bonden hebben bevorderd ijzen erop, dat zij daarmee verdere desorganisatie der bedrijven wilden voor- Tevens verklaren zij zich bereid de wen- Mljjkhcid te erkennen van een verbon denheid tussen boven- en ondergronds mijnpersoneel, die wordt uitgedrukt in een bijzondere premieregeling. Daarmee komen de werkgevers terug op hun aan vankelijk standpunt, dat een dergelijke regeling alleen voor de ondergrondse mijnbezetting zou kunnen worden gege ven. Ten slotte verklaren de directies zich bereid om bij voortgezette behandeling in de Mijnindustrieraad de voorstellen van de organisaties te bezien in het licht Prinses Beatrix per helikopter naar Zierikzee Het Rode-krulsziekenhuls te Zierikzee. ren geschenk van de Zweedse regering za' officieel worden geopend door H.K.H Prinses Beatrix. De Prinses zal per heli kopter in Zierikzee arriveren. Getracht wordt de helikopter te laten landen op bet terrein van het ziekenhuis. Onmiddel lijk na de landing om drie uur des1 mid dags, zal de Prinses worden ontvangen door de commissaris van de koningin m Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot De minister van zaken over zee, mr G. Ph Helders, heeft gisteren een pers conferentie gehouden op Aruba. Hij zei- de, dat de samenwerking met de gevol machtigd minister van de Nederlandse Antillen in Nederland uitstekend is en noemde het Antillenhuls een belangrijke ♦oorlichtingspost. Hij zeide zo veel mogelijk een bezoek van prinses Beatrix aan de Antillen t ellen bevorderen. Plastic sterker dan staal Een Italiaans chemisch concern heeft bekend gemaakt, een zeer lichte plasti lo hebben ontdekt, die sterker zou ziji dan staal. De stof, „moplen" is bestemd logen een temperatuur van 160 graden Ctlcius en biedt zeer goed weerstand chemische en corrosie-invloeden. hun gewijzigde opvatting. Medewer king zal worden verleend aan enige voor gestelde verbeteringen in de secundaire teer van de lóhen en arbeidsvoorwaar- len van het personeel. Koningin krijgt bloemen uit alle gemeenten Door samenwerking van de Oranjever enigingen van Baarn en Soest zal de traditionele bloemenhulde op de verjaar- van koningin Juliana dit jaar een landelijk karakter krijgen. Uit iedere gemeente van ons land zullen delegaties van twee personen naar Soest- dijk worden afgevaardigd. Het défilé, dat een uur zal duren, vangt precies elf uur aan. Zij, die niet aan het défilé kunnen deelnemen, worden even- •ns in de gelegenheid gesteld bloemen ?er te leggen. De Koninklijke familie zal zich name lijk te voet begeven naar de Koningslaan. waar duizenden een plaats zullen kunnen vinden. Hier kunnen de bloemen in ont vangst genomen worden. Zij. die de delegaties vormen, zullen op het gazon vóór het Koninklijk paleis een levende landkaart vormen. Na afloop van het défilé zullen de provinciale afge vaardigden aan de Koningin worden voorgesteld. ZOLANG ER geen redelijk uitzicht is op oplossing van de Suezksnaal- kwestie zullen de schepen van veertien niet-communistische landen het kanaal mijden. Het is niet de bedoeling van deze landen, zo verneemt A.P. in Londen, een boycot tegen Egypte te organiseren, maar wel Kairo duidelijk te laten weten, dat effectieve waarborgen worden verwacht voor het technisch en politiek beheer van hét kanaal in de toekomst. Japan en Italië zouden echter wel be reid zijn de volledige vaargelden aan Egypte te betalen om te voorkomen, dat de schepen een route varen, die commer cieel zeer onvoordelig is. De geografische ligging van die landen brengt dit met zich De landen, die het Suezkanaal wil len mijden zijn: Nederland, Ame rika. Engeland, Frankrijk, West-Duits- land. Zweden. Australië, Nieuw-Zee- land. Noorwegen, Denemarken, Iran, Portugal, Spanje en Turkije. Pakistan en Ethiopië zouden nog een afwachtende houding innemen. Volgens inlichtingen uit goede bron zou de Engelse regering de volgende week haar verzoek aan de reders, om het Suez kanaal te vcrmüden echter weer intrek ken, meldt A.F.P. Dit besluit zou gepaard gaan met deblokkering van bepaalde Egyptische rekeningen, om het aan de reders mogelijk te maken de doorvaart- rechten aan Egypte in transferable pon den te betalen. In welingelichte kringen geeft men te kennen, dat uit deze veranderde houding, vanneer zij officieel bevestigd wordt, niet llfen de geprikkeldheid zou blijken van de Engelse reders in verband met de con currentie o.a. van Italianen. Grieken. In diërs, die reeds een voorsprong op hen hebben verkregen, doordat zij sinds de heropening van het Suezkanaal daar ge bruik van maken, maar ook de vorderin- van de onderhandelingen tussen Washington en Kairo over het toekomstige statuut van het kanaal. Nog dorpen bezet Egypte heeft gisteren verklaard. dat Israël nog enige dorpen op Egyptisch grondgebied bezet houdt, nl. Ras-en-NaqS en Taba. Deze dorpen liggen op de de marcatielijn; Taba precies aan de Golf van Akaba. De wegen langs de dorpen leiden naar de haven Eïlath. Egypte meent echter, dat dit een zaak is tussen de politietroepen van de Verenigde Na- en Israël en daarom zal de Egypti sche regering zich. althans voorlopig, in deze kwestie mengen. Sadoedi-Arabië heeft thans in een uit voerige npta verklaard waarom het de Golf van Akaba als Saoedi-Arabisch be zit beschouwd. Krachtens internationaal recht moet een open vaarwater een breedte van 19 kilometer hebben. Het vaarwater ter hoogte van de eilanden Tiran en Sinafar, die tot Saoedi-Arabië behoren, is echter slechts veertien kilo- Daar de Golf van Akaba bovendien de voornaamste route is voor de pelgrims naar Mekka, en de regering van Saoedi- Arabië zich de bewaakster der pelgrims binnen de grenzen van haar soevereini teit acht, zal zij niet nalaten ook deze route te beschermen en Israël niet toe staan door de golf te. varen, aldus de Lukacs terug uit ballingschap De Marxistische wijsgeer Gyoergy Lu kacs. die zitting heeft gehad in het ka binet van de afgezette premier Nagy, Is van zijn ballingschap In Roemenië naar Boedapest teruggekeerd. Volgens het Hon gaarse ministerie van buitenlandse zaken werkt Lukacs aan een boek. Hij wil de pers niet ontvangen. Lukacs was onder Nagy minister van cultuur. Hij zocht met Nagy onderdak iD de Zuidslavische ambassade, maar verliet dit gebouw enkele weken later. Hij werd gearresteerd en naar Roemenië overge bracht. F.5. testen instrumenten voor kunstmaan Een Amerikaanse Airobee-raket, gela den met instrumenten, die ook in de kunstmaan zullen worden aangebracht, heeft gisteren een hoogte van 230 kilo meter bereikt. Men heeft de instrumenten op deze wijze aan een grondige test kun nen onderwerpen. Aartsbisschop Makarios reist in etappes van de Seychellen naar Athene. Men ziet hem hier in het vliegtuig stappen, dat hem van Tananarivo, de hoofdstad van Madagaskar, naar Nairobi bracht. Britse regering verklaart: TNE ENGELSE REGERING zal, wanneer de tijd rijp is voor onderhandellnger met vertegenwoordigers van alle bevol kingsgroepen op Cyprus, ook aartsbis schop Makarios daarin betrekken. Zij is echter niet bereid, hem te erkennen als de enige vertegenwoordiger van de open bare mening op dit eiland, zodat er in de gegeven omstandigheden geen reden is Makarios te ontvangen, heeft lord Kil- muir, de voorzitter van het Britse Hoger huis gisteren verklaard. Makarios zelf is donderdag per vlieg- Arabische afkeer van communisme Koning Saoed heeft in de Saoedi-ara bische hoofdstad Riad twee dagen be sprekingen gevoerd met Eisenhowers spe ciale vertegenwoordiger James Richards, die een bezoek brengt aan het Midden- Oosten. In een gemeenschappelijke ver klaring zeggen zij, dat beide staten zich blijven verêetten tegen het drijven der communisten, van andere imperialisten en de gevaren voor vrede en stabiliteit In het Midden-Oosten. Richards heeft, volgens de verklaring, er opnieuw op gewezen, dat de Verenig de Staten elke agressie, van welke leant ook, zullen bestrijden. Ook heeft Richards besprekingen gevoerd met de leden van het Saoedi-arabische kabinet die zijn ver klaringen volkomen onderschreven. TjE VOORRAAD consumptieaardappelen Is naar het hoofdproduktschap ak- kerbouwprodukten verwacht voldoen de tot de nieuwe oogst, ook al zou deze laat zijn. Er is tot 10 april al 100.000 ton uit dc markt verdwenen, waarvan 10 pet. werd uitgevoerd en de rest verwerkt is tot aardappelmeel. Op de gisteren in Den Haag gehouden Franse disconto 1 pet. verhoogd Het Franse disconto werd het laatst ge wijzigd in december 1954. Het werd toen verlaagd van 3*4 tot 3 procent. Het is ge durende twee jaar een van de laagste in Europa geweest. Aldus werd getracht in vestering in Frankrijk te bevorderen. De discontoverhoging van psteren is de jongste maatregel, welke de Franse re gering heeft genomen als onderdeel van het versoberingsprogramma, dat te» doel heeft de inflatie tot staan te brengen. (Advertentie) B0UCLÉ-L0PERS in de nieuwe kleuren GROEN EN ANTHRACIET 50 cm breed 7.50 9.50 70 cm breed 9.90 14.25 VOOR BETERE KWALITEIT WONINGINRICHTING BULTHUIS BOTERMARKT 23 Uitbreiding, concessie voor N.A.M. In de staatscourant van 11 april ls op genomen een koninklijk besluit van 20 rt, waarbij aan de Nederlandse Aard oliemaatschappij concessie is verleend ontginning van aardolie e» aardgas 189.850 ha in Zuid-Holland. Hierdoor wordt het mijnveld Rijswijk, waarvoor bij K.B. van 3 januari 1955 concessie werd verleend, uitgebreid tot 98 gemeenten. Be halve de bij de verlenging der oorspron kelijke concessie vastgestelde voorwaar den zijn speciale bepalingen opgenomen ter bescherming van de drinkwaterwin ning en natuurschoon. De uitgebreide concessie omvat het noorden én westen van Zuid-Holland, de zuidzijde van het eiland van Dordrecht, IJsselmonde. en het Westland. De produk- tie steeg van 1.022 miljoen kgt in 1955 tot 1.095 min in 1956 De dagelijkse produktie van West-Nederland is 800 kubieke meter. Eerste peulen in Ter Aar Heden werden aan de groenteveiling Ter Aar en omstreken de eerste peulen aangevoerd. Het was een partij van vier kilogram, geteeld door tuinder C. Esveldt Zij werden gekocht voor 6,60 per kilo gram door de heer Van der Broek uit Leimuiden. bestuursvergadering van dit hoofdpro duktschap stemden de leden in met df mening van de voorzitter, ir. T. P. Huis man. die zei. voldaan te zijn over dt nieuwe landbouwwet. „Deze legt het ge wicht meer naar onze kant, tot dusvei werd nog teveel de indruk gewekt, dat de ambtenaren aan de touwtjes trekken," Aan cacao produktcn is vorig jaar in ons land 161 miljoen ingevoerd legen 214 miljoen in 1955. De waarde van de uitvoer was bijna 177 miljoen. Aan koffie en thee is voor ruim 262 min. ingevoerd en voor ruim 16 min. uitgevoerd. De Invoer steeg in vergelij king met 1955 met bijna 70 miljoen. De Nederlanders dronken in '56 aan im waarde voor bijna 50 miljoen thee op. De suikerindustrie heeft de in druk, dat de produktlecijfcrs van 1956 dit jaar niet zullen worden gehaald, mede omdat onder druk van het tekort arbeidskrachten minder bieten zijn ge zaaid dan vorig jaar. Het wijnverbruik in ons land is toegenomen tot 1,5 liter per hoofd va bevolking. Er is voor 19 miljoen inge voerd (ruim 5 miljoen meer dan in '55 en voor 864 000 geëxporteerd. Meer zilveren guldens Bij koninklijk besluit van 19 maart is het maximum bedrag waartoe zilveren dens geslagen mogen worden, in verband met de grotere behoefte van f 100 miljoen tot f 150 miljoen verhoogd. Op 30 maart was het aantal aangemaak te zilveren guldens f 92.9 min, wagrvan f 86.7 min. in omloop. De maxima voor kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen bleef ongewijzigd. De bcnzincrantsocnering in Engeland en Ierland zal binnenkort worden opge- Veel belangstelling bestond er gisteren op Schiphol voor de aankomst van de eerste door de K.L.M. bestelde Douglas DC-7C uit de serie Seven Seas. Het vliegtuig is „Oostzee" ge noemd. Er komen nog negen andere. In proces-Montesi Voor sensatieverhalen werd grof betaald Steeds groter worden de verwikkelin gen in het proces tegen Wilma Montesi. Reeds enkele dagen is men bezig met het verhoor van Wilma's oom. Giuseppe Mon tesi, die, toen hij in het nauw werd ge dreven, zijn alibi wijzigde en dit ver moedelijk zeer binnenkort weer zal moe ten doen. Een journalist maakte het hof de manier bekend, waarop hij zijn nieuws verkreeg. Voor elk sensatieverhaal werd grof be taald. Grote sommen werden aan Wilma's moeder betaald, „voor stof om over te schrijven". We betaalden zelfs de huwe- Hjkskosten van Wilma's zuster VVanda, aldus de journalist. tuig van Madagaskar in Nairobi aangeko men Hij was in gezelschap van het Britse socialistische parlementslid Noël Baker. Op een persconferentie zei de aartsbis schop opnieuw, dat hij beschikbaar is voor besprekingen over de toekomst van Cy- orus zodra daar de staat van beleg is op geheven en het hem wordt toegestaan, naar het eiland terug te keren. Voordden is hij niet bereid, commentaar te leveren op de voorstellen van lord Radcliff over de nieuwe grondwet voor Cyprus. De Grieks-Cypriotische verzetsbeweging Eoka heeft in pamfletten gedreigd, de wapens weer te zullen opnemen als gou verneur Harding zijn actie tegen de Eoka niet staakt en niet alle uitzonderingsbe palingen opheft. De Griekse ambassadeur Maatratdie vorige week naar Londen terugkeerde, heeft zijn reperinp verzocht van zijn functie ontheven te worden. Kabinetsformatie in Jordanië mislukt Het is de door koning Hoessein aan gewezen kabinetsformateur Khalidi niet gelukt een regering samen te stellen. De vier politieke partijen van Jordanië wei gerden hun medewerking. Koning Hoessein heeft inmiddels over leg gepleegd met de aftredende premier Naboelel. Men verwacht, dat aan een lid m Naboelsi's socialistische partij ge daagd zal worden als kabinetsformateur Dodelijk aangereden. Gisteravond is de 70-jarige mej. Scheer uit Bunnik bij het oversteken door een auto aangereden en het leven gekomen. Djuanda belooft en M.-Sumatra dreigt In zijn eerste radiorede heeft de Indo nesische premier, ir. Djuanda, de opstan dige buitengewesten grotere autonomie en een ontwlkkcüngs- en wedcropbonw- plan tregezegd. Voorts vil hit evenwicht brengen in de geldmiddelen en de voikt- l niet i Hij sprak tegen dat het kabiw antwoordcljjk zou ziln aan het parlement. Over Sukarno's raad van advies, die niet aan het parlement verantwoordelijk wordt, sprak hij niet. Intussen hebben de leiders van de opstandige raad van Midden-Sumatra met krasse maatregelen gedreigd als het kabinet te ver naar links zou zwenken. Sommige Sumatraanse leiders hebben in particuliere gesprekken verklaard bang te zijn voor het verlies van de volkssteun als zij er niet in slagen een aantal verbe teringen tot stand te brengen, welke zij van de centrale regering te Djakarta ge- eist hebben. Als hun dit niet spoedig ge lukt, zouden de mensen kunnen gaan twij felen of het wel verstandig is geweest hen in hun optreden tegen de regering te steunen, verklaren zij. BETALINGEN STAKEN Op MiddenSiflnatra is men reeds ernstig verstoord over het feit. dat Sukarno ge weigerd heeft Hatta in de regering op te nemen en men overweegt nu aan de grote buitenlandse oliemaatschappijen te vragen, dat zij de betalingen aan Djakarta staken. Tot dusverre heeft men geaarzeld een dergelijke krasse maatregel te nemen, maar als het Itnkse kabinet, dat onder in vloed van de communisten staat, niet luistert, zal men deze deviezenbron van Djakarta stoppen. De Caltex brengt jaar lijks voor meer dan tachtig miljoen gul den aan deviezen in, en ook de B.P.M. en de Stanvac zijn grote deviezenbronnen. VERZET TEGEN KABINET De secretaris-generaal van de opstandi ge raad van Midden-Sumatra Suleiman, heeft verklaard, dat het kabinet niet de steun zal krijgen van de buitengewesten en niet ten volle door het volk wordt ver trouwd. De negering van de eis. dat Hatta in de regering zou komen, en de opne ming van meelopers der communisten heeft vooral de godsdienstige groeperin gen teleurgesteld, aldus Suleiman. Een bijeenkomst van alle hoge officieren van Oost-Indomesië onder voorzitterschap van Ventje Sumual te Makassar heeft be sloten een delegatie naar Djakarta te zenden ter bespreking van technische aan gelegenheden met de ministers. Een le- gerwoordvoerder te Djakarta heeft ver klaard. dat de instelling van een militair bestuur in Oost-Indonesië door Ventje Su mual niet onwettig is. De raad van Midden-Sumatra zal een delegatie naar Djakarta zenden om met de minister voor inter-Indonesische be trekkingen Tobing besprekingen te voe ren over de belangrijkste problemen van Midden-Sumatra. De bestuursleden van de Nahadatoel Oelama uit geheel Indonesië zullen zich beraden over de deelneming aan het ka- RESERVES DALEN De Indonesische goud- en deviezenre serves hebben deze week een laagtepunt van 16.19*/« bereikt tegen vorige week 16.87*/«. De geldomloop nam toe met rp. 147 miljoen, de voorschotten aan de re gering stegen bot rp. 8290 min. BRITTEN SLUITEN COMMUNISTEN UIT Op bet laatste ogenblik heeft Engeland aan het ontwerp-grondwet waarbij gapore voor het binnenlands bestuur standig werd verklaard, een beperkende bepaling toegevoegd. Deze houdt ln, dat In het eerste parlement, dat volgens de nieuwe grondwet gekozen zal worden, geen „subversieve elementen" zitting mc gen hebben. Hiermede worden dc commi nisten uitgesloten van parlementszetels- Bovendien behoudt Engeland zich het recht voor de grondwet op te schorten ln twee gevallen: ten eetste wan regering van Singapore zich niet grondwet houdt en ten tweede de binnenlandse toestand zo slecht wordt, dat gevreesd moet wórden voor de veilig heid der grenzen. Eden wordt spoedig geopereerd De doktoren hebben besloten Sir An thony Eden te opereren. Waarschijnlijk zal de operatie nog deze week plaatshebben. In Engeland hebben de parlementsleden het plan opgevat een inzameling te hou den om de ziekenhuiskosten voor Sir An thony te betalen. Anderzijds wordt er bij de regering op aangedrongen de financiële gevolgen van Edens ziekte te dragen. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde wil het voorstel van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst te arbitreren in het geschil met de zieken fondsen ernstig overwegen. Een defini tieve uitspraak doet het hoofdbestuur nog niet alvorens contact te hebben op genomen met dc initiatiefnemers omtrent dc wjjzc waarop zU zich deze arbitrage voorstellen. Naar aanleiding van de moeilijkheden met de ziekenfondsen heeft de maat schappij een memorandum uitgegeven. Hierin wordt onder meer gezegd, dat de tot dusverre geldende honorering tot haastwerk leidde en daardoor de kwali teit van de tandheelkundige behandeling van de ziekenfondsverzekerden in vaar bracht. Op langere termijn bezien is hierbij tevens het aanzien van het be roep van tandarts in het geding. Ondanks de teleurstelling, dat deze be perkingen werden toegevoegd heeft de „onafhankelijkheidsdelegatie" van Singa pore onder leiding van premier Hin Yew Hock toch de overeenkomst te Londen ondertekend. In Singapore werd onmid dellijk een speciale bijeenkomst van alle partijen belegd, waarop besloten werd te wachten op de terugkomst van de delegatie alvorens te beslissen over de verder te voeren actie. HET WEER IN EUROPA Ui II ïrla windstil ozo wzw Hill WEERBERICHT Nachtvorst De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Matige. tijdelijk zwakke |HL noordwestelijke wind. In de Im* nacht op vele plaatsen zwa re nachtvorst. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 13 april: zoo 6.51—19.36; maan 18.43—5.01. Op 14 april V M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1