70 Werk dat respect afdwingt het oerwoud in Wag eningen in Suriname met Hotel De Wereld Wat Nixon niet opmerkte Openbare school mag niet van twee wallen eten ^eger deo WOENSDAG 10 APRIL 1957 Tussen Corantijne en Marowijne EEN DER INTERESSANTSTE tochten die de parlementaire delegatie gemaakt heeft, is ongetwijfeld de reis naar het district Nickerie waar de tropische landbouw onder deskundige leiding in nieuwe banen geleid wordt. Hierbij neemt de rijstverbouw belichaamd in het „plan Wage- ningen" de grootste plaats in. Maar zo'n tocht is hier geen kleinig heid. We vertrokken maandagavond circ« half acht per m.s. Perica, een 200 tons- boot uit Paramaribo naar Nickerie. En kele leden ging per vliegtuig, niet zozeei uit angst voor een zeetocht, maar dar toch wel uit ontzag. Voor mezelf ging lk liever per boot, want lk was nog nooit in de gelegenheid geweest zeezieke Ka merleden te aanschouwen, waartoe bij een zijwind, en een wat onevenwichtig liggend bootje, enige gelegenheid bestond. Deze vlieger ging echter niet op, de zee was bijzonder effen en er stond bijna geen wind, zodat het gezelschap goed bij de positieven bleef. De zeereis was gezel lig, het nachtelijk klimaat weldadig ver kwikkend, sommige onverschrokken leden bleven zelfs de gehele nacht in een lig stoel aan dek, de verstandigsten sliepen in hun krib. Omstreeks zeven uur in de morgen voeren wij de Corantijnrivier op, terwijl de morgenzon het tropisch oever landschap feestelijk belichtte. Vele wo ningen langs de oevers waren versierd met de Nederlandse driekleur. Men zag wuivende mensen, en terugwuivende schepelingen. Te ongeveer acht uur meerden we te Nieuw-Nickerie, hoofd plaats van dit rijstdistrict. De ontvangst was allerhartelijkst en spontaan. Het Wilhelmus Er lag toewijding tn het om door een grote schare schoolkinderen toegezongen Surinaamse en Nederlandse volkslied. Het ontroerde, duizenden kilometers ver wijderd van Nederland, Hindoestaanse en t Verklaarde uitzicht RAPPORT van d< in de Verenigde r zijn Afrikaanse reis heeft vele aspec- Er blijkt uit, dat tot dusver in Amerika niet beseft is, althans niet voldoende be seft, dat in Afrika een geheel werelddeel zich ontwikkelt in een nieuwe vorm. Een werelddeel, dat eens geheel koloniaal be zit was fin handen van de Europese lan den, gaat nu bestaan uit autonome staten. Landen, die zich snel ontwikkelen, maar waar de tegenstellingen tussen een intel lectuele bovenlaag en een analfabetisch volk spanningen geven. Nixon heeft onomwonden gewezen op de Invloed van het communisme op deze volken. Er is voor het communisme met zijn leuzen gemakkelijk propaganda te maken tegen het westen, dat immers in het verleden de heersers voor deze gebie den leverde. Terecht legt Nixon de vinger op de wonde plek, dat in Amerika zelf het ras- ivraagstuk nog tal afzichtelijke voor beelden levert, hoe blank zich superieur aan zwart acht. Dat is nu juist wat de Afrikaanse volken kwetst. De jonge staten willen niet als onmondigen behandeld worden. Zij vra gen geen schenkingen. Hun verlangen, aldus Nixon, gaat uit naar investeringen van particuliere zijde. Een reëel zaken doen dus. De economische hulp. welke nodig zou zijn zonder deze zakelijke basis, wensen de Afrikaanse landen te vinden bij inter nationale organisaties. Nixon nu stelt in zijn rapport voor, dat de Verenigde Sta ten als het ware de eerste stoot zouden kunnen opvangen, voordat de internatio nale organisaties zover zijn. De economische en technische hulp aan de Afrikaanse landen zou Nixon dan ook zoveel als maar mogelijk is willen uit breiden. Echter moeten de hulpprogram ma's ook belang hebben voor de Verenig de Staten. Met andere woorden de han del tussen Afrika en Amerika moet ver levendigd worden, waarbij rekening moet worden gehouden met de oude banden, die Afrika aan Europa verbinden in dit opzicht. De Verenigde Staten wensen geenszins het alleenrecht op te eisen voor Afrika. "DIJ DIT ALLES gaat men zich toch afvragen, waarom dan Amerika niet meer belangstelling toont voor de inter nationale hulporganen. Nixon heeft ge constateerd, dat de landen van Afrika nog alle onderontwikkelde gebieden zijn. Hii wenst technische hulp. uitwisseling van studenten, beurzen, onderwijs, medl- iche hulp. Allemaal taken, die door organen van de Verenigde Naties door vakkundige krachten worden uit|evoerd. Organen, die echter slechts met de grootste moeite van de regeringen de nodige gelden los krijgen. Unicef moet trachten met de verkoop van kaarten bijdragen los te krijgen van particulieren. Sunfed is door de Ameri kaanse terughoudendheid nimmer tot da den kunnen komen. TWIXONS rapport, zo uitvoerig en reëel. gaat aan dit ene punt voorbij. Hij heetf de kans de Verenigde Naties een nieuwe impuls te geven, verzuimd. Dit is des te ernstiger, daar de jonge staten zich allen onmiddellijk in de rijen van de Verenigde Naties hebben geplaatst. Nu zich in deze volkenorganisatie steeds «cherper een lyn aftekent, die de com munistische landen van het westen scheidt, en niet meer de stemmen der (rote mogendheden alleen bepalend Is het zaak de Afrikaanse landen te door dringen van de solidariteit van het westen met hen. Niet door loze propaganda, waar mee de Sowjetunie hen tot zich tracht te trekken, maar door een ruggesteun, die het economisch leven van de staat en het dagelijks bestaan van de gewone bur- ler gezonder en evenwichtiger maakt. Creoolse kinderen het Wilhelmus te ho ren zingen, zoals wij het slechts doen in dagen van druk en nationaal bewustzijn. Voorwaar, de Koninkrijks gedachte is bij de bevolking van Suriname een levend begrip. Dat het bezoek van een Neder landse delegatie aan dit afgeleoen deel van Suriname, waar we over het water de kust van Brits Guyana kunnen zien liggen, door de bevolking zo gewaardeerd zou worden, hadden we niet verwacht. Bij de rondrit bleek ons overduidelijk dat Nieuw-Nickerie zich in moderne zin ontwikkelt en dat bij de leiding en de be volking de wil aanwezig is Nieuw-Nicke rie vooruit te brengen. Het district Nicke rie is ongeveer anderhalf maal zo groot al6 Nederland, met een bevolking van ruim 20 000 inwoners. Ai6 Nederland wat wil doen voor onderontwikkelde gebieden, laten wij dan onze gedachten bepalen binnen de grenzen van ons gemeenschap pelijk Koninkrijk. Daar is wat goeds en wat groots te verrichten. Nadat de lunch gebruikt werd, was de bevolking in haar typische nationale kle derdracht aanwezig. Een der hoogtepun ten bij deze bijeenkomst wa6 wel de vol trekking van een Mohammedaans huwe lijk, waarbij het ritueel geheel werd uit gelegd, en de overhandiging van de hu welijksgeschenken overeenkomstig de al oude traditie plaats vond. Daarna konden we een Hindoestaans huwelijk bijwonen, dat met decoratieve pracht voltrokken werd, maar waarbij de uitleg minder tot zijn recht kwam vanwege de begeleiden de oosterse muziek. Prins Bernhardt polder Na de maaltijd en de daarmede samen hangende feestelijkheden, waaraan de ge hele bevolking deelnam, werd de Prins Bernhardpolder bezocht, een proefbedrijf van de Stichting Experimentele Land bouw. waar ir Overwater een uiteenzet ting gaf van de werkzaamheden die hier worden verricht. Dit is zeer belangrijk omdat langs experimentele weg de no dige ervaring wordt opgedaan met voor dit tropisch klimaat en bodem mogelijke cultures en plantenrassen. Tot nu toe is gebleken dat de teelt van sojabonen als tweede gewas niet geslaagd is, maar des Door J. Reijers, lid der Eerste Kamer t« beter de teelt van paddi (rijst) als tweede gewas. Dit proefbedrijf kreeg dan ook een opbrengst van ongeveer 8000 kg. rijst per hektare. Vervolgens werd nog de Hampton Courtpolder bezocht, een polder zonder keurbevoegdheid maar waar een Hindoestaans priester voorzit ter is, di« met zijn priesterlijk gezag weerbarstige ingelanden in het juiste spoor weet te houden. Wageningen Het was een leerzame dag geweest toen we ons te ongeveer vijf uur weer in scheepten op het m.s. Perica en de reis 's nachts zouden overnachten. Als we in dit tropische land Wageningen zeggen, denken wij aan onze landbouwhogeschool, evens aan hotel de Wereld, en ver wonderde het ons niet in tropisch Wage- ingen ook hotel de Wereld aan te tref fen, geleid door een rasechte Limburger. Wagenings student verdeelde rij* tussen de landbouwhogeschool en hotel de Wereld, in welke verhouding is statistisch vastgelegd, maar in blij- n droeve studentendagen, leefde ho tel de Wereld mede. en zal ook hier aan de Nickerierivier het trefpunt worden. de blijde en droeve dagen van het plan-W ageningen voor de rijstcultuur worden doorleefd en gestimuleerd. Vruchtbare velden Wij maakten daar 's avonds kennis met de heer Witte, directeur van het Wage- ningenplan, en zijn staf, die daar van oerwoud vruchtbare rijstgronden maken. Als wij zo af en toe dn Nederland iets le aver het Wageningenplan, kwam wel de twijfel op aan het nuttig rende ment van deze ontginningen. Nu we ech ter met eigen ogen de resultaten hebben gezien, en weten dat sinds 1951 reeds 6000 hektare van oerwoud tot vruchtbare rijstgronden gevormd zijn, hebben we grote bewondering voor het baanbrekend werk dat hier is geschied. Vanzelfsprekend zijn deze gronden op zich zelf nog niet rendabel te exploiteren. De gemaakte investeringskosten aan ma chines etc., kanalen graven, bemalings installatie 'om water in te laten, en te doen afvloeien, zouden een te zware ka- pltaalslast worden op deze 6000 hektaren, maar als volgens plan nog 15.000 hek taren ontgonnen zijn, en de totaal kapi taal sl asten over 21.000 hektaren kunnen omgeslagen worden, waarbij door de reeds opgedane ervaring de fouten van de begintijd vermeden zullen worden, dan achten wij een rendabele exploitatie zeer mogelijk. Bovendien zijn de secun daire economische voordelen zeer groot. We zien dit in ons eigen l»nd met de in- polderingswerken van de Zuiderzee. Jammer overigen», dat we niet In de gelegenheid waren kennis te nemen van het totaal der algemene Investe- rlngskosten. en de kosten van ontgin ning per hektare, die al» gemiddelde op elk nieuw perceel In cultuur ge brachte grond zullen bUJven rusten. Gelet *op de gemiddelde rijstopbrcngst van het thans bestaande areaal moet het mogelijk x«n een rendementsreke ning voor 20.000 hektaren op te zetten. Hierbij mogen wU echter niet vergeten dat voor de IJsselmeerpolders ook rendementsrekening is op- beschrijving band te ver gaan een en van de geweldige bonden aan het cul- tuurryp maken van deze gronden, alle verdeeld in ingedijkte kavels van circa 12 hektaren, ontbost, geëgaliseerd, ge ploegd, en dan het geheel onder water, alles machinaal. Gezaaid wordt als de grond onder water staat, met voorge- kiemd zaaizaad, dat aanslaat in de dras sige bodem, waar het water de rijst doet opgroeien en tevens de ontwikkeling van het onkruid tegen houdt. Vroeger moest dit alles met de hand ge schieden, nu gaat alles machinaal. Een zetboer, die 140 hektaren in cultuur had, verzekerde mij, dat hij dit bedrijf met vier man personeel kon bearbeiden. Grote ma chines zagen wij bezig de rijst te oogsten, en deze kant en klaar in zakken van het land brengen. Wat we daar gezien hebben is een stuk Nederlandse arbeid ten bate van Surina me, waarvoor we groot respect hebben. Een koninlcrijkszaak op hoog niveau. Wes terse techniek in samenwerking met de bevolking bevordert de welvaart. Split sing tussen beide factoren, is in de eerste plaats een vloek voor de autochtone be volking. We zien het in de jammerlijke gang van zaken in Indonesë. Terug door oerwoud In Wageningen wordt een polderplan uitgevoerd dat er zijn mag, en zijn uil- werking reeds heeft in godsdienstige en culturele activiteiten, waardoor de ge meenschappelijke samenleving kleur en tekening krijgt. Van vier tot vijf uur werd een „thé complet" aangeboden in hotel de Wereld door de afdeling „Wageningen" van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, waarna we ons na een har telijk afscheid weer inscheepten voor de terugtocht naar Paramaribo. Ditmaal echter in een zestal kleine motorboten, omdat we de terugvaart zouden doen bin nendoor over de Nickerierivier, de Arro- ware en Wayombonvier en Saramacca- rivier, een tocht van circa twintig uur varen langs oerwouden, zo hier en daar een Bosneger- of Indianendorp. Onderweg werd nog een Indianendorp bezocht, waar we gastvrij ontvangen werden en de Nederlandse driekleur niet ontbrak. De andere dag 's avonds acht uur kwamen we lichtelijk vermoeid in Paramaribo aan. maar bezochten de zelfde avond toch nog een receptie, aan geboden door de Vereniging Surinaams Bedrijfsleve periode in goede rust- air-conditioned hotel- aangenaam was. Personalia J. J. H. Sluiter t resp. hoofdcommies bij het ministerie ken, zijn benoemd I i F. J. Biailosterski, A en hoofdcommies jn binnenlandse t referendaris. Mr. J. W. G. Floot, administrateur A bij het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid, is benoemd tot hoofdad- C. Doeksen, derde stuurman op het m.s. Senegal kust te West-Terschelling, is onderscheiden met de De Ruytermedaille De Paasdag zijn in aantocht en vele kleuters zijn al druk bezig eieren te schilderen. Een meester"lijke advocaat WYNAND FOCKINK ADVOCAAT per fles f 4.75 BOUW EEN VERENIGD EUROPA OP BASIS VAN CHRISTENDOM Conferentie van jonge Christen-democraten in Heme (W.-Dld.) (Van i verslaggevers) grijpen. Toch meent men in kringen der CDU, dat men moet voortgaan, de bezits vorming te stimuleren, wil men niet ver vallen in de toestand, welke zich in het Oosten voordoet. Deze toestand betekent de ondergang van de democratie. Niets wil men in West-Duitsland minder dat bleek iedere keer weer dan het verlies van de de mocratie. Pater Schröder drukte het zo uit: Omdat het ons moeite kost. de de mocratie te handhaven, moeten we haar daarom maar terzijde stellen? Neen, deze geestelijke zocht het in een andere rich ting, die van het geloof. Een gelovig mens zal zich inzetten voor de democratie. MEELEVEN In deze geest uitte zich tijdens de slot zitting ook de Nederlandse delegatie bij monde van de heer Jan van Putten uit Den Haag. Bovendien bepleitten de Hol landse jongeren een vergroting van het Internationale contact, opdat de volkeren uit Europa elkaar Ieren kennen als mens en hun vooroordelen ter zijde stellen. De Nederlandse Christenjongeren willen hier gaarne het hunne toe bijdragen. De heer Van Putten besloot met de toezeg ging, dat de Nederlanders met hun Duitse buren zullen meeleven, nu het voor hen naar de verkiezingen gaat. Prinses Beatrix is vc Zweedse Rode kruis-ziekenhuis te Zierik- zee op 11 mei officieel te openen. De bouw van dit ziekenhuis is mogelijk gemaakt door de hulp van het Zweedse Rode kruis ie watersnoodramp van 1953. trok gisteren een twintigtal jon geren uit de Westduitse industriestad Heme naar huis. Ze gingen twee richtingen: een deel naar Oostenrijk en een deel naar Nederland. Zo was een einde gekomen aan de interna tionale oonferentie van jonge Oh ris ten -democr at endie door de Junge Union, de jongerenorganisatie van de Duitse Christen-Democratische Unie, in Herne was georganiseerd. Er 'zijn vriendschapsbanden ont staan gedurende deze ontmoetinys- week, vooral omdat men zich het ge zamenlijke doel klaar voor ogen had gesteld: het bouwen van een ver enigd Europa op basis van het Chris tendom. Een van de hoogtepunten van het con gres was de redevoering van de voor malige minister van verdediging, Theodor Blank. De ex-bewindsman schilderde, welk een troepenovermacht Rusland in Europa heeft. Hoewel angst een slechte raadgever Is. moet het toch niet zo zün. dat men doet als de Duitse socialisten, die iedere vorm van herbewapening af- w(jzen. Immers, de bedoelingen van Rus- 4 land zjjn nog steeds dezelfde. De toestand In de satellietstaten, met name Hongarije, 4 is daarvoor het duidelijkste bewijs. 4 COMMUNISME 4 Vooral het communisme werd in Herne 4 tot onderwerp van bespreking gemaakt. 4 Daar waren de Oostenrijkers. Een aantal 4 van hen had de onderdrukking van het 4 Rode Leger aan den lijve ondervonden. 4 Zoals hun delegatieleider, dr. Sepp Fin- 4 der uit Wenen, het uitdrukte, had nie- 4 mand in Oostenrijk durven hopen, dat hun land nog weer eens volkomen vrij en 4 JJET f« gebeurd, dat twee zusters zelfstandig zou worden. „Het was wer- «an het Leger op een avond een kelijk een wonder." zei hij. 4 kroeg binnen gingen om, zoals dat nu Intussen bevinden zich nog miljoenen 1 n<>g elke zaterdag gebeurt, het Leger- achter het IJzeren Gordijn. Zij lijden on- 4 blad „De Strijdkreet" te verkopen en der een in wezen beslist onchristelijk als dat 20 te Pas 20U komen met de systeem. Maar, zo zeide pater Paul Schrfi- 4 bezoekers te praten, en dat ze aan der S.J. in een lezing voor de congres- j de toonbank een man ontdekten, die gangers, er zijn duidelijke tekenen, die 4 meer aan sterk vocht tot zich had ge- op de zwakheid van dit systeem wijzen. 4 nomen dan beslist goed voor hem was. Met betrekking tot dit streven naar vrij- 4 Een van de zusters vertelde me: „Er heid bij enkele Oosteuropese volkeren 4 ^a* met homogeen woord te wisselen. merkte de heer Tijmen Hopman uit Gou da, hoofdbestuurslid van de Nationale Organisatie van Antirevolutionaire Jonge ren Studieclubs (Arjos) op. dat de West- europese landen deze volken moeten 4 laten merken, dat ze vechten voor vrij- J heid en gerechtigheid. 4 H. ALGRA IN EERSTE KAMER Senatoren tegen geld verdienen in de schoolvakanties s parlementaire redacteur) behe 1 de (Van c Een nie heidsschool is voor ons niet aanvaard baar, zo zeide gisteravond de heer Algr. (a.r.) tijdens de behandeling van de on derwijsbegroting in de Eerste Kamer. Ei zijn overheidsscholen en vrije scholen. Het moet niet mogelijk zijn dat er een be heersvorm voor de overheidsscholen komt, waardoor geprofiteerd kan worden van de voorrechten van de openbare schooi én van de bijzondere school. De meest wenselijke situatie was voor de heer Algra: vrije school regel, over- heldsschool aanvulling. De poging om ook de openbare school aan de ouders te geven, wordt dus door de a.r. fractie niet met gejuich begroet. Ook de heer Gie- len (kath. v.) wees er op dat de gedachte veld wint om de openbare scholen om te zetten in neutrale bijzondere scholen. Hij stond daartegen stellig niet zo afwijzend als de heer Algra. De oud-minister van onderwijs aanvaardde nl. de pacificatie gedachte, maar toch wilde hij een rusti| onderzoek doen instellen naar de onder linge verhouding tussen openbaar en bij zondér onderwijs. Natuurlijk, de pacifi catie als politiek compromis moet gehand haafd blijven. Het is echter een overeen komst die geen der partijen bevredigt. Daarom is de vraag aan de orde hoe er ondanks de pacificatiegedachte toch nieuwe „winsten" gemaakt kunnen wor- De heren Gielen (kath. v.) en Schermer- horn (soc.) vonden het onjuist dat middel bare scholieren in hun vakantie geld gaan verdienen. Daardoor gaan zij te gemak kelijk met geld om. Zij begrepen dat de regering daar weinig tegen kan doen, maar volgens de heer Schermerhorn moe ten wel de scholen deze strjjd aanbinden. Allerlei de voortvarendheid van minister Cals. Ook nu weer Klaagde de heer Schermer horn daarover. Naar zijn mening wint de bewindsman te vaak het advies in van adviescommissies. De heer Algra had waardering voor de werkkracht van deze minister, die voor de moeilijke taak staat om beslissingen te moeten nemen van enorme betekenis. De a.r. woordvoerder zag heel goed in dat de wetgever achter de feiten aan dreigt te lopen, daar hij niet slagvaardig genoeg is. Is de vrees gewettigd dat de uitbreiding van de te levisieprogramma's voorlopig wordt stop gezet totdat er beslist is over de commer ciële televisie?, zo vroeg de heer Algra. Ook keerde deze afgevaardigde zich tegen het Haagse denkwaanbeeld, dat de cul tuur zich alleen manifesteert in de grote steden en dat deze cultuur (met steun van het departement) moet uitstralen over de provincies. Zo wordt de cultuursprei ding een soort eenrichtingverkeer, dat in de provincies moet mislukken. Het depar tement zal ook het amateurisme en de folklore moeten bevorderen. Aan de hand van tal van voorbeelden toonde de heer Algra aan dat het depar tement de boot af houdt als het gaat om het chr. V.H M.O. „Wij verwachten dat deze zaak in de toekomst bevredigender zal worden geregeld". Uiteraard vroegen verschillende spre kers naar het eventuele resultaat van de salarisonderhandelingen met de onder- BLOEDPROEF IS EEN SLAG IN DE LUCHT De minister van justitie heeft de Eerste Kamer medegedeeld, dat hij het verplicnt stellen van de bloedproef een slag in de luoht acht, zolang de artsen niet bereid zijn hun medewerking te verlenen. JAAR blad 1 4 goed luisteren: de week daarop zat 4 de man weer in die kroeg, nu nuchter en hij kocht, zonder dat wij daarom vroegen, een „Strijdkreet". Daarna be- gon hij geregeld onze samenkomsten Talrijke excursies veraangenaamden 4 \e bezoeken en nu Is hij glorieus be- deze ontmoetingsweek. De belangrijkste 4 keerd en een Heilsoldaat van het waren wel die naar de Landdag van zuiverste water". En op een samen- Nordrhein-Westfalen te Dusseldorp en 4 komst moet de man hebben bekend: de Bondsdag, het Westduitse parlement, „Toen ik 's zondagsmorgens wakker te Bonn. Bij deze laatste excursie spraken 4 werd vond ik het blad en ik ben het de 'jongeren met verschillende afgevnar- 4 gaan'iezen en ket was aisof ik recht- digden van de CDU-fractie in de Bonds- 4 streeks werd aangesproken en ik voel- dag in het bijzonder over sociale vraag- 4 de daf {k antwoord had te geven", stukken. Met trots werd door de Duitse ^eze geschiedenis heeft zich niet af- politici de nieuwe sociale-verzekeringswet 4 Kespeejd in het begin van deae eeuw, genoemd. In deze wet zijn zowel de werk- 4 maar jn 1955, net |s n|et zomaar een nemers als de zelfstqydigen opgenomen 4 verhaalt maar het |s een stuk realiteit. Dit heeft evenwel - en dat werd niet 4 £n gU&t ook „|et op tlchielf. Nog verheeld - zeer grote moexlpkheden ge- dagelyks ontmoet het Leger. al. Ik het schapen. go mag, ieggen> j,e| WOnder, en men BEZITSVORMING i 'lrh '"TV'""? w""n 4 geheim en zijn kracht liggen, en ook Sociale vragen zijn vooral voor het 4 hoe het komt, dat het naast de vele Roergebied met zijn geweldige industrie 4 kerkgenootschappen en de vele Instel- van enorm belang Hier speelt het pro- 4 Hngen op allerlei terrein een eigen bleem, de arbeiders verantwoordelijk- 4 plaats in onze maatschappij heeft wt- heidsgevoel bij te brengen. Men tracht dit 4 ten te verdienen, en dat de sterke anti- vooral door bezitsvorming te doen. Het 4 pathie, waarmee het zeventig jaar ge- resultaat is totnutoe echter Diet bijstéT 4 leden werd begroet Is veranderd in een verheugend. Het risico van het eigen 4 warme sympathie, zelfs bU hen, die woningbezit nemen de arbeiders niet 4 zich om dogmatische redenen nooit bU graag en waar de bezitsvorming gestimu- het Leger zullen aansluiten en aelfs leerd wordt door aandelen in zeer kleine 4 bij dc meest negatief Ingesteiden. coupures op de markt te brengen, zijn Het is goed er aan te herinneren, het meestal de middenstanders en niet de arbeiders, die deze gelegenheid aan- dat het Leger van generaal William Booth in Nederland geen glorieus en tree had en het zal daarop ook wed niet hebben gerekend, want het had ervaring in andere landen. Er werd heus jïiet met verlangen naar de komst van zijn soldaten uitgezien. Tyler, de Engelse zeeman, Govaars, de jonge Amsterdamse onderwijzer hebben geweten wat zij deden, toen zij in mei 1887 het werk in Neder land begonnen. U moet de namen van die pioniers onthouden, want het wa ren mensen, die uit het geloof de moed putten de buurten in te trekken. die dagen geen fatsoen lijk mens contact wilde onderhouden, om hen, die aan de zelfkant leefden deelgenoot te maken van de vreugde, die door het Evangelie in hun leven was gekomen. Maar de zelfkant, spijkerhard en er nog niet aan gewend, dat iemand zich met hem bemoeide, sloeg het aanbod radicaal af, met scheldwoorden en een regen van stenen. Een ander zou er misschien de brui aan hebben gege ven, maar Booth-soldaten constateer den alleen, dat het in Nederland nog al meeviel. In omliggende landen wa in de zeventig jaren dat het grote Leger van William Booth door Neder- land trekt, heeft het zware tegenstand weten te breken en harde harten we- ten week te maken. Het heeft popu- lariteit gekregen en goodwill ge- kweekt, nee niet gekweekt, maar ver- diend door werken en bidden. Popu- lariteit en goodwill, zelfs bij hen, die zoals wel wordt gezegd, van God en gebod niets willen weten en de naam t Jezus en God alleen gebruiken om kracht bij te zetten aan een woorden- wisseling. Of is dat soms geen populariteit als in een straatdie u en ik in nop ge enhonderd jaar zoud endoorlopen, maar toaarin het Leger des Heili kind k aan huis is, de ramen opengaan omdat het Leger zingt en speelt? En is dat geen populariteit als uit een van die ramen een papiertje valt, waarop in onbeholpen schrift staat geschreven:... mijn man lipt i nhet ziekenhuis en ik uoel me zo ellendig, speelt u eens... en er de titel volgt wan een lied, dat dte vrouio daarboven wie weet hoe- veel jaren terug heeft geleerd en waar- wan z ealleen d emelodie en de eerste regel kent? En is dat geen populariteit als uit een van die donkere huizen een jongetj ekomt rennen, dat vraagt: V speelt u eens wan: Er ruist lanps de wolken. Wat ie de kracht van het Leger des Heils, vraagt u? Zijn doel heeft gene- raai Evangeline Booth eens als volgt omschreven: „de aandacht van een verloren en verdorven wereld vestd- Toch is hel zo DOOK IJSLENZEN KLEMMEN DE DEUREN 907) Rekening houdend 1 nvoudig in Ijs wordt 1 ondenkbaar dat waterlensei grond «ouden optreden. By het bevriezen van de sieh du» een merkwaardig ipeeld, dat we on» al» vo vooratellen: het water bevri de grootate poriën van de grr Deie Ijslei •rklai •el, dat tijdei niets alerht» enkele cm, maar »oms ei decimeter» wordt opgeheven. En zelfde Ijslenzen moeten we ook antwoordeljjk «tellen voor het klemt huisdeuren in strenge wint stukvi Want, Bü -of kor la die ien wel juist, maar by de grondsoorten in ons land, bestaande uit fynkorrelig sand en klei, waarin capillaire werkingen een grote rol vervullen, treedt een geheel ander verschynsel op. Zou in die grondsoorten het water alleen maar van vloeibare in kristallyne toestond overgaan, dan zou de uitzetting ten hoogste 10 pet. kunnen bedragen. Dat zou betekenen, dat een met water verzadigde grondlaag die tot 1 ra diepte bevroren is, by een poriënvolume van 40 pet slechts 4 cm opgeheven wordt. Maar in werkelijkheid bedraagt die opheffing loras enige deci meters, sodat er iets niet klopt. Wat er nu eigenlyk niet klopt, blijkt het best uit een verticale doorsnede van de bevroren grond. Dat is niet zoal» we verondersteld hadden een door y» aaneengekitte grondmassa, maar het blykt een hoeveelheid grond te syn, waarin hier en daar yslenzen optreden. Het spreekt vanself, dst die Ijslenaen J« LrnZSM— door capillair* wsrking water va ren wordt aangevoerd dat zich deae yslaag afset. Zo groeit de bestaande uit suiver ys zondei korrels, em door de kristallisa wordt da bovenliggende grond c geperst. •ond, dan b veel water in verhouding yn natunrlyke poriënvolume. Zo- het diepste gedeelte van de laag in en verandert de 1 papperige massa, reeds by geringe hovrnlaag dus in ee Het is duidelyk, da helling van de bod onder een wegdek zand door dooien in een toestand van dryfzand over. dan betekent dit. dat het wegdek als brug zonder ondersteuning dienst doet. Zware belasting sal dan vernieling van het wegdek veroorsaken. In de winter van 1941/42 werd in ons land ruim 500 km weglengte door op vriezen en ontdooien beschadigd. Zodat we er geen heen in sien thans ook eens over siykvulkanen te spreken. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) William Booth liep eens met zijn zoon Bramwell. later zijn opvolger, door de achterbuurten van Londen. Toen ze een kroeg passeerden wierp William Booth de deur open en zei tegen zijn zoon: Kijk nu eens goed naar binnen, want daar zitten onze mensen. Tot vandaag toe zijn zij, die hun avonden, slijten in de kroegen „onze mensen" gebleven. 4 ren broeders en zusters, die hetzelfde 4 doel nastreefden in de gevangenis 4 geworpen. En ze namen het. dat ze 4 in lied en geschrift werden bespot en 4 gehoond. De naam: zuster met de 4 Halleluja-hoed, deed het in die dagen 4 en nog lang daarna geweldig. Toen in 4 Rotterdam de beruchte Zandstraat 4 werd afgebroken, omdat op die plaats i het nieuwe stadhuis zou verrijzen. 4 dichtte Koos Speenhoff onmiddellijk 4 een lied. dat veel opgang maakte en 4 waarvan twee regels luidden' ..Tante Bet draagt al een hoedje, die wordt 4 nu zuster in de Heer". In die dagen 4 werd Je. als Je sympathie had voor het Leger niet voor vol aangezien. En wie J toen toetrad tot het Leger moest wel 4 vast in de schoenen staan en zichzelf 1 volledig hebben gen op Golgotha's openbaring van Gods liefde voor de mensheid, doch ook op de verantwoordelijkheid van Zijn kinderen om door trouw en zelf verloochenend dienen de wereld te brengen aan de voeten van de Hei land der wereld". Trouw en zelfver loochenend dienen. Daarin ligt, geloof Ik, de kracht Met dit voor ogen wordt al het werk gedaan, waarover we deze week zullen schrijven. Het grote en veelomvattende werk, dat duizenden tot inkeer heeft gebracht en hebben doen besluiten het roer van hun le vensschip radicaal om te gooien. Dui zenden. die na hun aanraking met het Leger met de dichteres Nellie van Kol hebben kunnen zingen: „Het is feest in mijn ziel, want de Heiland kwam in".

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5