HENNESST n Rijnsburgs corso groter fraaier dan ooit tevoren en Teleurstellende uitvoering van Backs Matthaus-Passion Speeltuin ..Zuiderkwartier hield jaarvergadering C.N.V. in Leiden boekte 1956 vooruitgang ook m Agenda voor Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 10 APRIL 1957 In overvolle stadsgehoorzaal Samenbindende leiding en een algemene visie ontbraken GISTERAVOND heeft de Chr. gemengde zangvereniging Ex Animo haar jaarlijkse uitvoering van Bachs Matthaus-Passion gegeven. De stads gehoorzaal. was voor deze gelegenheid overvol met gespannen toehoorders, onder wie wij de burgemeester opmerkten. De uitvoering stond onder leiding van Herman de Wolff; solistische medewerking werd verleend door Heieen Verkley, sopraan, Aafje Heynis, alt, Jan Waayer, tenor evangelist, Gerard Honig, tenor-aria's, Anton Eldering, bariton-Christus partij, Meine Pot, bariton-aria's en kleine partijen; Hans Schouwman be speelde het clavecimbel, Adriaan Blankenstein het orgel, de instrumentale obligaat-partijen werden verzorgd door leden van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, welk ensemble ook de tutti-partijen speelde. Verder zongen in het eerste deel nog mee het jongenskoor van Ex Animo en een ander jongenskoor, ingestudeerd door de heer A. van Kapel. zegt: so geschehe dein Wille" bestaat geen enkele reden om dit jubelkreet fortissimo te zin gen. Jammer was dit, temeer omdat hij onlangs in de Johannes-Passion een bepaald betere indruk maakte als vertolker van de Christus-partij. Meine Pot was als Pilatus en in de ndere kleine partijen vrij acceptabel, doch in de lyrische recitativen en aria's viel hij tegen. Ook hèm schijnt het piano tamelijk onbekend te zijn, terwijl zijn in tonatie ernstige lacunes vertoonde, zodat ms het hart vasthield. Ook hij zong onlangs veel beter. In het recitatief Der Heiland knielt sr seinem Vater nieder en volgende ia dreigde het ensemble te ontsporen. De begeleiding der instrumentalisten was trouwens ook verre van vlekkeloos, de gehele uitvoering door. Wij kunnen ons voorstellen, dat de orkestleden deze par tituur in dit jaargetijde iets waker te spe len krijgen dan hun aangenaam is, doch de toehoorder is aan dit euvel onschuldig. Het is duidlijk, dat Ex Animo elk ji grote ideële en materiële offers brengt om Bachs onvolprezen passiewerk te kun nen uitvoeren en dat is op zichzelf reeds een grote verdienste. We betreuren het dan ook wel bijzonder, dat we over deze uitvoering lang niet in alle opzichten geestdriftig kunnen zijn. Reeds bij vorige gelegenheden merkten we in onze kritiek op, dat deze uitvoeringen van de Mat- thaus-Passion weinig vernieuwing of vooruitgang vertoonden. Dit jaar kregen we eerder de indruk van een achteruitgang. Zeker, het koor zingt steeds met toewijding en liefde, het beschikt over uitstekend materiaal en di verse fragmenten der koorpartijen deden zien, dat het ensemble tot grote dingen in staat is. Ook de solisten werkten naar vermogen mee en sommigen van hen be reikten herhaaldelijk een uitstekend nl- Er ontbrak evenwel een algemene visie, een alles in één grootse conceptie samen bindende leading. Koren en aria's maak ten al te vaak een slordige, ja onverschil lige indruk; het was alsof niemand het gebruik van het piano en pianissimo ken de. Het beginkoor zette slordig en te snel in. Dit gebeurt tegenwoordig overi gens zeer vaak. Beste deel De koralen behoorden tot het beste deel van de avond, er werd meer reliëf en ex pressie ingelegd dan bij vroegere uitvoe ringen wel eens het geval was. De dra matische koren, aanvankelijk niet steeds erg geacheveerd en zuiver, werden in het tweede deel beter en bereikten enkele malen een goed niveau zoals in het Lasst Ihn kreuzigen. De evangelist Jan Waayer beschikt over een geschoolde, gemakkelijk aanspreken de tenor. Zijn voordracht was in het eer ste deel wat ongenuanceerd. Later werd dat beter, mede dankzij het feit, dat deze partij in het tweede deel, naarmate dus de Christus-partij minder te doen krijgt, bewogener is geschreven. Waarschijnlijk wilde Waayer een climax in het tweede deel bewerkstelligen, doch dat is in het eerste deel nog niet te voorzien, een cli max die over een te grote afstand wordt geprojecteerd, dreigt zijn effect te ver liezen. Bovendien miste zijn voordracht soms toonvastheid en in het hoge register soepelheid. Anton Eldering had het moeilijk in de veeleisende Christus-partij; deze partij ligt vrij hoog voor een bariton, wellicht door het feit dat de orgels in Bachs tijd vaak min stens een halve toon lager waren ge stemd dan tegenwoordig, soms zelfs een kleine terts lager. Zodra Elde ring, evenals trouwens Meine Pot, boven de c komt, krijgt zijn timbre iets geforceerds. Ook Eldering leed verder aan een teveel aan forti; deze partij moet psychologisch beter wor den doorgedacht. Wanneer Jezus GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie AVONDSPREEKUUR DIRECTEUR DKK De directeur van de gemeentelijke dienst voor kasbeheer en kredietwezen te Leiden brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat door hem is ingesteld een vast avondspreekuur elke vrijdag tussen 18.30 en 19.30 uu Op andere avonden is hij te spreken na telefonische afspraak. Telefoon: 20270, Kantoor stadhuis. De directeur voornoemd, VERSTEGEN Zaterdag in Leiden Emmabloemcollecte Zaterdag 13 april a.s. wordt de populaire Emmabloemcollecte gehouden. Deze col lecte dient ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de uitzending naar sana toria van Leidse ingezetenen, die door de tuberculose zijn besmet. De sympathie der natie kwam in toen Koningin Wilhelmina de regering aanvaardde, tot uiting in het aanbieden van een grote som gelds, die de Konin gin-Moeder bestemde voor het oprich ten van het sanatorium „Oranje Nassau- Oord" te Renkum. Nu is de tuberculose, dank zij de maatregelen als bevolkings onderzoek en andere moderne behande lingsmethoden, ongetwijfeld afgenomen, maar toch niet in die mate, dat van i winning mag worden gesproken. Op sporing en uitzending van patiënten kost geld, zeer veel geld. Is het nog nodig te vragen, deze col lecte te steunen? U kunt dit doen door royaal te zijn als u de bus wordt gehouden. Om dit te doen slagen heeft men collectanten nodig. De collectanten ten 14 jaar zijn of ouder en kunnen zich melden op vrijdag 12 april 's avonds 7 tot 8 uur of zaterdag 13 april de gehele dag aan: Steenschuur 6. Hoogtepunt Heieen Verkley zong haar prachtige •ia's fraai en met name de aria Aus Liebe will mein Heiland sterben werd voor ons tot een hoogtepunt van avond. Toch kregen we de indruk, dat zij in Bach niet excelleert, waar zij haar meer dramatische gaven niet kan uit leven. Haar voordracht is soms wat con trastloos. Aafje Heynis heeft op zichzelf een prachtige stem, doch haar volume viel ons nu wat tegen. Haar aria's, vooral Er- barme dich en O Golgotha zong ze mooi. doch wat statisch; ook menen we. da» het Kathleen Ferrier-timbre. dat zij schijnt na te streven, haar toch niet he lemaal eigen is. Is zij eigenlijk niet een mezzospraan? Gerard Honig deed zijn best in de te nor-aria's. vooral in de aria Geduld, doch geheel overtuigen deed hij ons niet. Zijn timbre blüft wat schraal. Hans Schouwman en Adriaan Blanken stein vervulden hun taak in het continuo uitstekend. Het jongenskoor zong gedis ciplineerd en zuiver. Vraag Als wjj deze uitvoering overzien, dan moeten we wel tot de vraag ko men, of Ex Animo wel tenvolle geeft, waartoe zij toch zeker in staat is. Wellicht zal men moeten overwegen, of de man, aan wiens handen men de leiding van deze uitvoeringen al ge ruime tijd heeft toevertrouwd, wel ge heel voor deze moeilijke taak is bere kend. We krijgen de indruk, dat er van zijn directie te weinig uitgaat, orkest en koor vormen geen eenheid, de solis ten presteren niet datgene waartoe ze in staat moeten worden geacht. We kregen op deze avond vaak de sen satie, dat we een generale repetitie bijwoonden, het programma leerde ons evenwel anders. Wij hopen ten zeerste, dat we een vol gend jaar een geestdriftiger verslag zul len kunnen geven van de uitvoering van 'n werk, dat in geestelijk zowel als in.es thetisch opzicht tot het allerschoonste be hoort, dat onze muziekcultuur heeft voortgebracht. Dr. J. van der Veen L. D. Planjer voor zijn verdiensten tot erelid benoemd Gisteravond hield de Leidse speeltuinvereniging Zuiderkwartier in het bestuurshuis van De Tuinstadwijk aan de Hyacinthenstraat haar jaarver gadering. De vergadering stond onder leiding van de heer F. Knaap. Op deze avond werd de heer L. D. Planjer het erelidmaatschap aangeboden ter gelegenheid van het feit, dat hij dertig jaar lang de vereniging als penning meester heeft gediend. De heer Knaap overzag de werkzaam heden van de heer Planjer voor de ver eniging en noemde hem een pilaar van het speeltuinwerk Zijn hobby werd een levenstaak. Planjer heeft niet alleen waardering ondervonden van ons, maar ook van buitenstaanders. De voorzitter herinnerde ook aan het culturele werk van de heer Planjer ten bate van het kind op rijpere leeftijd. „Opnieuw zullen wij gaan werken voor het clubhuis. Wij moeten blijven rekenen op uw waarde volle adviezen en gegevens". De heer Planjer werd het certificaat overhandigd, alsmede de herdenkings penning. Voor mevrouw Planjer waren er bloemen. Namens de leden en de ouders voerde Romantiek en Bloemen Van der Werffpark in Leiden wordt ware bloementuin NAAR HET ZICH NU AL LAAT AANZIEN, zal het derce Rijnsburgse bloemencorso groter en fraaier dan ooit te voren door Leiden en Rijns burg trekken. Het motief Romantiek en Bloemen leent zich hiertoe bij uit stek. Het laat ruimte open voor een grote vindingrijkheid. Een oud ge geven kan in een nieuw licht worden gesteld, in het licht van Rijnsburgs iloemenpraóht. Was vorig jaar aan het corso een tentoonstelling in de burgerzaal van het stadhuis verixmden, dit jaar wordt het Van der Werff- park in een schat van bloemen gestoken. De vormgeving is nog wat vaag, r men zoekt het in de richting van één monumentale trekpleister met daarbij een algehele versiering van het park. De geestelijke vader van het corso, de heer Kierscih, bezit de gave van de origi naliteit. Dit merkte ook de voorzitter het comité, de heer G. Hogewoning, gisteravond op, toen deze de in Flora ge houden tekeningenexpositie opende. Men wat vroeger dan anders met de orga nisatie begonnen; de ervaring heeft ge leerd, dat dit noodzakelijk is. Ook plicht De heer Kiersch betoogde, dat het bloemencorso niet slechts een hobby is de organisatoren, maar tevens een plicht aan de gemeenschap. Men wil de schoonheid van de bloemen tonen. Na tuurlijk 6pelen hierbij ook commerciële motieven een rol. Het corso is immers het visitekaartje van Rijneburg. De good-wilJ, die men op deze wijze-kweekt, is moeilijk te overschatten., Door een hechte samen werking is het corso reeds uitgegroeid tot egn werkelijk festijn, dat vele tienduizen den op de been brengt. De heer Kiersch meende zelfs te kunnen stellen, dat de meerijdende personenwagens ook voor andere cor so's toonaangevend zijn, temeer daar door Rijnsburg een nieuwe stijl is gelanceerd, die overal navolging vindt. De personenauto's blijven nood zakelijk, omdat zjj de eentonigheid van een niet uit uitsluitend praal wagens bestaande stoet breken. Ook het motto is er op gericht monotonl- teit te voorkomen. De kleuren zullen wat meer geaccen tueerd w°rden dan vorige malen. Duide lijk bleek dit uit de zeventien ontwerpen, die de heer Kierech toonde. Er is tevens voldoende ruimte gelaten voor de inzich ten van de binders len en planten nam de praalwagen Flora, terwijl De waaier voor de fa. Th Vink was. Ook de buurtvereniging Smid straat vond een bij uitstek voor haar ge schikt object: Oud-Holland, een praal wagen met enkele woningmuren die on geveer 3>6 meter hoog zullen worden. Nog geen bestemming kregen de ont werpen: Droomland, Het Prieel, Circus, Het Spinnewiel, Fantasie en Maanlicht, erden ook enkele ontwerpen getoond, van vorige jaren geen gebruik is ge maakt. Voorts waren enkele zeer origi nele tekeningen te zien voor personenwa gens, volgens de heer Kiersch echter al leen om de mogelijkheden in dit genre De derde augustus wordt voor Leiden de plaatsen onder de rook van Leiden in bloemrijke dag. Als de voortekenen niet bedriegen en daar lijkt het voor alsnog niet op dan doet de Rijnsburgse bloemenoptocht straks vanuit de rij der Nederlandse corso's weer een stap voor in de richting van de titel „primus inter pares." eerste onder zijns gelijken. Nieuw element Een geheel nieuw element is het ge bruik van de verlichting al6 ornamentiek. De verlichting zal namelijk niet meer versaholen worden tussen de bloemen, doch een speciale taak hebben bij de ver fraaiing van de wagen. Van de zeventóen ontwerpen werden er gisteravond al tien „verkocht". Het Biede- meyerboeket was voor de buurtvereni ging „Kanaalstraat", De Arreslee voor dt gezamenlijke Rijnsburgse kwekere, Groot moeder vertelt voor de Oegstgeester kwe- kers, Laat bloemen uw tolk zijn voor d< kwekers van Katwijk en Valkenburg, Het huwelijksfeest voor het personeel Flora. Romantiek en bloemen voc buurtvereniging Sandtlaan, terwijl de kwekers van Rijnsburg als tweede wagen De postkoets kozen; de bindcursus v de vereniging van kleinhandelaren Een der ontwerpen van de Amsterdammer G. J. Kiersch voor het Rijns burgse corso, dat. op 3 augustus evenals vorig jaar door Leiden zal trekken, genaamd „De Waaier", op te bouwen en te versieren door de Noordwijkse firma Vink. Foto N. van der Horst de heer D. Hendriks het woord. Ook hii gaf een schets van het vele werk. dat de afgetreden penningmeester voor het om vangrijke werk van de speeltuinvereni ging heeft gedaan. Hij had er bewonde ring voor. Weinigen zullen weten, hoe veel werk Planjer heeft verricht. Zulk werk doe je met liefde en is een stuk van je leven geworden, zei de heer Hen driks. Namens de ouders bood hij een enveloppe met inhoud aan, „ten einde een klein reisje te kunnen gaan maken" Mevrouw M. RozierMooy schonk na mens het damescomité een boek en een rokertje. Aan het bestuur gaf mevrouw Rozier een spaarbankboekje met 950. namens de leden, voor de bouw van een clubhuis. De heer P. Filippo sprak namens de Leidse bond van speeltuinverenigingen de heer Planjer in hartelijke bewoordingen toe. Hij zei, dat de jubilaris een man is. die wars is van veel woorden. Wij heb ben hem als een betrouwbaar man leren kennen, die zijn verplichtingen volledig is nagekomen. Ook deze spreker liet zijn woorden vergezeld gaan van een stoffe lijk blijk van waardering. Ten slotte sprak de heer Planjer enige woorden van dank voor de goede woor den, die tot hem waren gericht, en de waardevolle geschenken. Hij beklemtoon-* de, dat er ook mensen om je heen. zijn, die achter dit werk staan, Jeugdwérk is zeer moeilijk. Spr. wees erop, dat de bij drage van het gemeentebestuur en van de Leidse bond een ruggesteun voor de vereniging is geweest. De heer Planjer bood als symbolische handeling een zakje cement aan voor het te bouwen clubhuis. Beschermheer Na de pauze werden de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester uitgebracht, resp. door de heren J. Feen- stra en L. E. J. Moeliker. Hieruit bleek, dat de vereniging op 31 december 1956 230 leden telde met 456 ingeschreven kin deren. De penningmeester had zijn boe ken afgesloten met een voordelig saldo van ƒ812. Aan het eind van de vergadering werd een schrijven voorgelezen, waarin ir. E. F. E. Bongaerts. directeur van de H.C.W. en de N.E.M., meedeelde, het bescherm heerschap van de vereniging te hebben aanvaard als opvolger van wijlen ir. A. Prinsen. „De Arreslee",'praalwagen uit het komende Rijnsburgs-Leidse bloemen corso. De gezamenlijke kwekers van Rijnsburg nemen dit ontwerp voor hun rekening. Foto N. van der Horst Nog heel wat te doen voor de werknemers belangrijke verbeteringen tot stand gekomen. Toch zal niemand beweren, dat er voor de vakbeweging nu geen taak meer ligt. Er wordt met de aanwezigheid van de vakbeweging ernstig rekening gehouden. We denken dan niet alleen aan de toporganen, zoals de Stichting van de Arbeid en de Sociaal-Economische Raad. De uitbouw van de P.B.O. zal in de komende tijd ongetwijfeld voortgang hebben. Er zal op dit terrein nog heel wat te doen zijn, voor de eindstreep is bereikt. Zo schrijft de secretaris van de Leidse Chr. Besturenbond, de heer W. Veer in zijn jaarverslag over 1956. En hij volgt: „Onze pioniers van de Chr. beweging hebben de strijd moeten vc voor de erkenning van de arbeider als volwaardig mens en als bedrijfsgenoi en wij plukken nu de vruchten van c arbeid, die zij in gehoorzaaheid aan ee Goddelijke opdracht hebben verricht. Dit moet voor ons geslacht een aanspoi zijn om deze arbeid zo getrouw mogelijk zetter Door fusie van de bouwvakarbeider; met de houtbewerkers werd het aanta afdelingen van de besturenbond met verminderd en op 17 gebracht. Het aantal leden bedroeg op 1 januari 1956 in totaal 2628 en op 31 december vorig jaar 2745. De vooruitgang van het ledental was groter dan in het jaar daarvoor. Niet alle afdelingen echter hebben kans gezien het ledental op te voeren „De beginselen van de Chr. vakbeweging zijn het waarc om zich hiervoor enige moeite te getroos ten". aldus de heer Veerman. „Het doet ons leed, dat vooral de jongeren zo w> medeleven betonen". Spaarfonds Het is opnieuw gebleken, dat het rechts kundige bureau zich in voldoende be langstelling van de leden mag verheu gen. Van verscheidene leden werd ver nomen, dat de adviezen tot een gunstig resultaat hadden geleid. De kwesties ren zeer verschillend van aard. Het brandstoffenspaarfonds heeft zijn taak afgesloten. In 1931 werd be- Schooljeugd in Rijnstreek Gebit heeft invloed op gezondheid De districts-schoolartsendienst Bodegra- en en omgeving, waaronder onder meer de gemeenten Leimuiden, Nieuwveen, Rtfnsaterwoude en Zevenhoven ressorte- heeft een uitvoerig rapport uitgege- over de algemene lichamelijke con ditie van de schooljeugd in de Rijnstreek. Dokter J. C. van Heil heeft 3217 leer lingen onderzocht, van wie 2543 van lagere scholen, 319 van kleuterscholen, 111 ulo-scholen, 92 van nijverheidsscholen. 93 de lagere technische school en 59 van de b.l.o. school. arts heeft geconstateerd, dat de lichaamsconditie over het algemeen gun stig is te noemen. Bij 3,45 procent liet de gezondheidstoestand te wensen over. Het grotere percentage van kinderen in de groep van leerlingen der hogere klassen, dat geen afwijkingen heeft, in vergelijking kinderen uit het eerste en tweede leerjaar, moet worden gezocht in het veel grotere percentage goede gebitten bij oudere kinderen Op de ulo-scholen werden opvallend veel gevallen van afwijkingen van de ge zichtsscherpte waargenomen. Vooral bij vele meisjes werd bijziendheid geconsta teerd. Krediet voor plan be j aardencentrum De raad zal maandag beslissen over een voorstel van B, en W. om een bedrag van 10.000 beschikbaar te stellen voor het vervaardigen van een schetsplan voor een bejaardencentrum op een terrein in het plan Leiden Zuid-west. De vorig ja: gevormde werkgroep is tot de conclusie gekomen, dat de oprichting van een bi jaardencentrum van gemeentewege allei zins verantwoord is en zo mogelfjk binne enkele jaren moet worden gerealiseerd. B. en W. brengen onder de aandacht vi de raad, dat de mogelijkheid bestaat, dat het te verwachten exploitatietekort merkelijk zal worden verkleind, aange zien de federatie van Leidse woning bouwverenigingen bereid is, te bevorde ren. dat de woningbouwverenigingen belangrijk bedrag in het tekort zullen bijdragen. Daartegenover zal de gemeente aan de verenigingen het recht moeten toe kennen om ten behoeve van hun leden over een deel van de plaatsingsmogelijk heid in het bejaardencentrum te beschik ken. Proces om Pilatus Van de zijde van de Leidse Oecumeni sche Spelgroep deelde men ons mee, da voor de cpvoering van het spel „Proces om Pilatus", hedenavond in de Schouw burg, nog kaarten verkrijgbaar zijn. Spreekbeurt Vrijdagavond spreekt in het gebouw Rehoboth, Rapenburg 10, 8 uur, d A. Smink te Den Haag. Verordening op rust en verpleeghuizen Het i»het college van B. en W. geble ken, dat in particuliere verzorgingstehui zen voor hulpbehoevende ouden van dagen met betrekking tot de daarin ge boden verzorging toestanden heersen, die tot gerechtvaardigde klachten aanleiding geven. Maatregelen tot verbetering in de huisvesting, verpleging en verzorging zijn al geruime tijd bij het college in overwe ging. Het vraagstuk is evenwel omvang rijk en gecompliceerd, zodat een afdoende oplossing daarvan in korte tijd niet bin nen het raam der mogelijkheden ligt. Het komt B. en W. echter voor, dat met het instellen vat) toezicht niet behoeft te worden gewacht, tot het vraagstuk van de zorg voor de hulpbehoevende bejaar den in zijn geheel tot een oplossing kan worden gebracht. Zij bieden de raad dan ook een verordening aan, die het toezicht op deze tehuizen regelt Voorgesteld wordt voorlopig alleen een repressief toe- zioht in te stellen. Deze verordening biedt evenwel de mogelijkheid om aandrang uit te oefenen op verbetering van bepaalde toestanden en bij onwilligheid tot scher pere maatregelen over te gaan. Woensdag Zoölogisch laboratorium Kaiserstraat. 8 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuur historische Vereniging, dr. W. Vervoort over „Een excursie naar Joegoslavië" (met demonstraties'). Schouwburg, 8 uur: Leid6e Oecumeni sche Spelgroep, opvoering van „Proce6 om Pilatus" van F. R. Delderfield. LFC-terréin Boshuizerkade, 8 uur: llchtwedstrijd Quick BoysRoodenburg (Zilveren-Molentoemooi). 7.15 u. pupillen- wedstrijd van L.F.C. en Roodenburg. Levendaal, 8 uur: afdeling Leiden Chr. Hist. Unie, familie-avond. Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: afdeling Leiden Ned. Reis-Vereniging, Oostenrijk- Donderdag Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden Veron, G. Lehmann te Den Haag over „Unieke geluidsdemonstratie". Gebouw Leger des Heils, Hooigracht, 8 uur: muzikale avond (in verband met de Lijdenstijd). VrUda; Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: lezing met kleurendia's en kleurenfilm over „Noorwegen", door dr. J. J. Smith, met zang van mevrouw Svanhild Oussoren Bentzon en begeleiding van dr. H. L. Oussoren. Trouwzaal gemeentehuis, 7.30 uur: Leids jeugdparlement, onderwerp: „Bijzondere gezichtspunten". Het gulden Vlies, 8 uur: A.R. kiesver eniging wijk 4, dr. F. H. von Meyenfeldt over „Christelijke of kerkelijke politiek?' Het gulden Vlies. 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, filmavond. Stadsgehoorzaal, 8 uur: A.V.R.O.- tournee. De Harmonie, 8 uur: afdeling Leiden omstreken Ned. Bond van oud-strijders en dragers van het Mobilisatóekruis, Hus over „De vaart met zeilschepen", met fi'lms. Oegstgeest: wijkgebouw De Kem- penaerstraat 42, afdeling Oegstgeest van Het groene Kruis, algemene vergadering. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van dt apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, de apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 en de apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. sloten gebruik te maken van de gele genheid om voor de leden coöperatief brandstoffen in te kopen en thuis te laten bezorgen. Van die gelegenheid maakten toen meer dan driehonderd leden gebruik. Het fonds heeft vele leden goede diensten bewezen. Het voorbeeld van wekelijkse inning van spaargeldert werd door een aantal brandstoffenhandelaren nagevolgd en ook de Leidse spaarbank opende die gelegenheid. Dit had tot gevolg, dat het aantal deelnemers van het C.N.V.-fonds terugliep en dat de in ning voor de bode niet meer lonend was. De Leidse spaarbank was be reid, de leden van het fonds over te nemen. De afdeling van het D.E.L.-fonds deel de mee, dat haar uitgaven in Leiden over 1956 in totaal f 4700 beliepen. De collecte bracht ongeveer f 2200 op. Het aantal belangstellenden voor de Leidse Chr. stichting voor school- en beroeps keuze was weer groter, maar van een belangrijke groei kan nog niet worden gesproken. De zwakke financiële toe stand van de stichting remt de propagan- da-activiteit. Inlichtingen worden ver strekt door de heer R. Krammer, De Sit- terlaan 104, of de heer P. M. de Joode Aarstraat 14. Nijverheidsonderwijs De al lang gekoesterde wens voor de bouw van een Chr. huishoudschool is nog niet in vervulling gegaan. De heer Veer man deel*, daarover mee, dat de over dracht van het bouwterrein heeft plaats gevonden en dat er overeenstemming is bereikt over de plannen. De moeilijkhe den met betrekking tot het bouwvolume en de financiering vertragen echter de voortgang. Ten opslchle van de lagere techni sche school wordt meegedeeld, dat op 8 augustns het K.B. afkwam, waarbij dese school onder de subsidieregeling werd gerangschikt. Het departement heeft sijn goedkeuring gehecht aan de keuze van het bouwterrein. Tegelij kertijd werd toestemming verleend voor het opstellen van een lokalen- plan. De heren J. en L. de Jonge te Rotterdam werden aangewezen als de architecten van het plan. Een schetsontwerp Is gemaakt en de be sprekingen over de uitvoering zijn be gonnen. Aan het onderhoud van het gebouw aan de Oude Singel werd ook dit jaar veel zorg besteed. Het aantal verhuringen heeft 976 bedragen. Het aantal verhurin gen aan anderen steeg met 37. WILMERINK MULLER AMSTERDAM Egyptische oudheid in Deneraarken Over Egyptische oudheden ln de Glyp totheek te Kopenhagen hield dr. B. H. Strieker gisteravond een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. De 9tudie van de Egyptische oudheid Is in Denemarken, zoals in ons land en elders, eerst sedert kort tot bloei geko men. Denemarken had zwaar te lijden van de Napoleontische oorlogen en toen in Nederland omtrent het midden van de vorige eeuw de rust en orde waren terug gekeerd en de welvaart zich weer uit breidde, geraakte Denemarken met de Duitse Bond in een gewapend conflict, dat werd afgesloten bij de, vrede van Wenen, waarin het land nogmaals een zware aderlating moest ondergaan. Terwijl het Leidse Museum van Oud heden dan ook reeds van 1820 dateert, begon men in Denemarken eerst omtrent het jaar 1880 systematisch te verzamelen. Door de vrijgevigheid van twee particu lieren, de bierbrouwer Jacob Christian Jacobsen en diens zoon Carl Helman Jaoobsen beschikte men echter van ston de af aan over rijke geldmiddelen. In 1888 werd de private collectie der Jacob- sens getransformeerd tot een openbare instelling, de Glyptotheek. Dit museum behelst behalve een collec tie Franse en Deense schilderwerken vooral een wijd vermaarde verzameling antieke, Griekse en Romeinse sculpturen. De Egyptische afdeling is zeer veel klei ner, doch ook van belang. Zij werd ver kregen uit aankopen in de antiquiteiten- handel en uit inschrijving op de resulta ten van buitenlandse, gewoonlijk Engelse, opgravingen. De voornaamste stukken werden door spreker in lichtbeeld getoond. Behalve de Glypotheek telt Kopenhagen twee klei nere verzamelingen Egyptische oudheden, een in het nationale museum en een an dere, slechts uit handschriften bestaande, in de Universiteit

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3