CHRISTELIJK Een „pedagogiek van 15 punten :o: Vele spanningen tussen gezin en maatschappij Puzzel mee Boek Internationale samenwerking op gebied Lutherse kerkmuziek S N E L P O N lijmtbreukenenbreektsnelheidsrecords velpon DURF EENS... Een dromer op pad KANTTEKENING Overleg -Een grap Weent zelf een slecht voorbeeld 11 3.1 QM alle misverstand maar direct te voorkomen: de hieronder volgende vijftien punten vormen een pedago giekdie zonder de minste twijfel tot een mislukking zal leiden. Zij zijn afkomstig van de Juvenile and Family Court, Colorado (v.S.) en werden ge publiceerd in Probation, the Journal of the National Asso ciation of Probation Officers, waaruit ze, vertaald, werden overgenomen door het Documen tatieblad, een uitgave van het Studie- en Voorlichtingscen trum van het ministerie van justitie. TNDIEN u de volgende raad gevingen opvolgt, zal uw kind zeker opgroeien tot een mis dadiger en al gauw voor de kin derrechter komen. 1 Besteedt geen aandacht aan de religieuze of geestelijke vorming van uw kind. Let slechts op zijn lichamelijke behoeften. o Toont in het bijzijn van uw kind geen eerbied voor de vrouw, voor de wet en voor het gezag. De kerk, de school, de overheid, de arbeid, dit alles moet u propageren als waardeloos. noet geen orde in uw ge- scheppen. In het bijzijn van uw kind moet u van mening verschillen met uw vrouw. Uw kind weet dan tot wie hy zich moet wenden om gelijk te krijgen. a Oefent critiek uit op uw gas- ten, die zojuist vertrokken zyn en zorgt dat uw kind dit hoort. Het zal eerbied heb ben voor uw integriteit. r Geeft uw kind geen tekst en uitleg van aan hem opgelegde geboden en verboden, laat uw kind er naar radendat is immers veel eenvoudiger. c. Zorgt dat uw kind geen kans krijgt om zijn plannen, zijn problemen en zijn liefhebbe rijen met u te bespreken. U hebt het altijd te druk. U moet voorkomen dat gevoelens van genegenheid, geborgen heid en vertrouwen bij uw kind worden ontwikkeld. n Opent uw huis niet voor de 1speelmakkers; zij zullen alles overhoop halen. Bemoeit u er niet mee, waar uw kind zijn vrije tijd doorbrengt. 0 Geeft geen zakgeld. Uw kind zou eens kunnen leren om met geld om te gaan. Zorgt ook dat uw kind niet leert geven aan weldadigheidsinstel lingen en dergelijken. Ieder voor zich, dat is de gemak kelijkste weg. q Blijft niet rustig en beheerst wanneer uw kind bekent dat hij iets verkeerd heeft ge daan. Een volgende keer zal het vertrouwen in u zijn ver dwenen. IQ Uw kind is niet uw „vriend". Gaat zonder hem naar de sportvelden en vermaakt u zich terwijl u uw kind thuis laat. Hij Lr alleen maar een sta in de weg. 1 I Laat uw kind nooit verge- ten dat hij slechts bij uw gratie een dak boven zijn hoofd heeft en laat uw kind voelen, welke opofferingen u zich voor hem getroost. Uw kind zal u zeker gaan haten. 22 Zorgt dat u uw beloftes niet Kinderen hebben geen gevoel voor waardering 13. Beschuldigt uw dochter er van dat zij de slechte weg opgaat, als zij eens uitgaat. Haar moet worden ingeprent, An* voorbeeldig meisje jeugd uit was, toen i ging. 24# U moet nooit i kind prij- hier één woord voordeel uit kunnen trekken en u bewust proberen te be hagen. 15 Schenkt uw kind nimmer genegenheid en vertel hem vooral nooit hoeveel u van hem houdt. Het zal u half zacht vinden en u moet deze indruk bij uw kind niet wek ken. Als u dit alles mocht vergeten, denkt dan hieraan: Wees zelf een slecht voorbeeld. U kent toch het gezegde: luistert naar mijn woor den. maar ziet niet naar mijn r l- Jeugd op iveg naar zelfstandigheid Van opvoeders wordt zeer groot aanpassingsvermogen gevraagd IN alle groeperingen der jeugd gaat zich op het ogenblik een problematiek aftekenen, die de opvoeders niet of nauwelijks onderkennen: het conflict tussen de steeds groeiende zucht naar zelfstandigheid en het achterblijven van het vermogen om zich zelf over te geven aan een taak. aan de medemens, aan de gemeen schap, aan God. Dit verklaarde prof. dr. Perquin in een rede, die hij vandaag hield op een door de katholieke centrale vereniging voor geestelijke volksgezondheid georganiseerde bijeenkomst, welke was gewijd aan de geestelijke hygiënische nood van de mid delbare schooljeugd. Prof. Perquin zei, dat de spanningen Onder wijsbenoemingen J. Zeedijk te Haarlem. Me dijk te Ridderkerk is ben wijzeres aan de School n Lexmond. Tot onderwijzer tussèn de gezinssituatie en de maat schappelijke structuur dikwijls ondrage lijk zijn, omdat de ouders zich niet aan de veranderde omstandigheden kunnen aanpassen. Willen zij dat wel, dan weten zij vaak niet hoe dat moet gebeuren, omdat zij niet hebben geleerd zelfstan dig stelling te nemen. Vele jongens en meisjes, zo vervolg de de spreker, die aan hun opvattingen omtrent de zelfstandigheid een posi tieve inhoud weten te geven, staan dikwjjls voor grote moeilijkheden: zij voelen, dat zij de zelfstandigheid niet aankunnen en daarom treedt 'bij hen een krampachtigheid op, die de ont wikkeling van hun leven verstoort. De moderne vorm van opvoeding stelt aan ouders en andere opvoeders bijzon der hoge eisen, zo concludeerde prof. Perquin, die erop wees, dat de ouders in staat moeten zijn hun kinderen ook én Vooral in hun anders-zijn te begrij pen en te aanvaarden. Helaas brengen vele onders dit niet op, omdat zij zelf j geestelijk onvolgroeid zijn en omdat er zulk. een grote afstand tussen hun leef wereld en die van hun kinderen bestaat. VAN DL DAG Bijbelse verhalen voor jonge kinderen, door D. A. CramerSchaap. Uitgeve rij Ploegsma, Amsterdam. HORIZONTAAL: 1 Reistas, 6 Land- H.el i! /°ed- z° °.nze J'"dzre° vroe« bewreedschap. 7 Vermetel, 10 Woe- K Ook de school vangt deze jongens en meisjes niet voldoende op. De ouderen zullen de angst -en eehzaamheid van deze jeugd moeten onderkennen .en moe ten luisteren naar haar kreet om begre pen te worden. Beroepinvswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Lexmond: L. Brasser te Voorthuizen, te Ouderkerk a.d. IJssel (2e maal) G. M. van Dieren te Ede; te Middelharms; G. H. van Kooten te Gene- muiden; te Nieuw Weerdinge (toez.) A. de Bruyn te Werkendam. Aangenomen naar Amsterdam (vak wijlen J. C. Koningsberger) J. J. Meuze- laar te Noórdwijk-binnen. Bedankt voor IJmuiden (wijkgem. IJmond): H. S. J. Kalf te Bennebroek. Benoemd tot hulppred. te Ankeveen ,G. Jansma, a.s. em. pred. te Zaamslag. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bunde (Oost-Friesland) H. Alsmeier te Bentheim (Did.); te Drij- ber en Sellingen: kand. H. Langenburg te Emmercompascuum; te Hellendoorn: kand. Th. W. A. Rijper te Amersfoort; te Nieuwdorp: kand. J. Vlaardingerbroek te Loosduinen. GËRFE. KERKEN (Ond. art. 31) Beroepen te Grand-Rapids (American Ref. Church)S. S. Cnossen te Enumatil. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam: G. J. Buijs te Fapendrecht. Ds. P. de Haan, voorheen Hervormd predikant te Voorhout en sedert 31 mei 1924 bij de protestantse kerk in Ant werpen, is door de Belgische koning benoemd tot officier in de kroonorde België. EEN IVOOR» VOOR VAN DAAG A Vrede.... Het woord vrede klinkt in onze oren vaker als een hoon dan als een troost. En dan moet u niet altijd in de eerste plaats denken aan al die strijd in de grote wereld, waar de haat op vlamt en mensen trachten elkaar het leven te be nemen. Blijft u maar gerust in uw eigen gezin. Kijkt u maar eens heel diep in uw eigen hart. Is het daar vrede? Nee, niet de vrede het alles maar op zijn beloop laten, maar de vrede, die uw deel wordt, als u gelooft, dat God voor u zorgt en Hij u voor Zijn godde lijke rekening heeft genomen. Johannes beschrijft ons de laat ste gesprekken van Jezus met Zijn discipelen, voordat Hij de bange weg naar Golgotha gaat. Het is zo oneindig triest en als u niet wist, dat het Pasen is geweest, zoudt u de Bijbel dichtslaan. Maar let u nu eens op wat Jezus zegt: „Dit heb Ik tot u- gesproken, op dat gij" in Mij vrede hebt". Dat betekent heel veel. Ook, dat u eerst en voor alles naar Hem moet luisteren om deel te hebben aan de vrede, die Hij heeft teweeg gebracht voor allen, die van zich zelf willen afzien en zich aan Hem met hun gehele bestaan overgeven. del l Plakbriefie 13 Sm 15 Lawaai de Weuter" of jonge-kir.deren-bijbel kan 19 Maler20 Klein22 HekeMichL 24'daBrtïij van *rote betekenis zijn. Voor- ia Mager, zu Kiem^^HekekUcht. Z4 de inhoi,d moel uit godsdiens tig oogpunt verantwoord zijn en de kern Bergplaats, 25 Voorgaand. VERTICAAL; 1 Verlangen, 2 Vreemde titel, 3 Denkbeeld, 4 Bijwoord, 5 Zang- noot, 8 Deel van het been, 9 Niet goed doorbakken, 12 Gedwee, 14 Draagbalk, 16 Vereniging, 17 Melkklier bij sommi ge dieren, 18 Dun weefsel, 19 Kap van een huis, 21 Wagen, 23 Zangnoot. OPLOSSING PUZZEL NO. 91 HORIZONTAAL: 1 Bonk, 3 Lev. 6 In. 8 Io. 9 Alom, 11 Cito, 13 Aar, 15 Thee, 6 Brak, 17 Rul, 18 Gekko, 19 Ut, 20 Tel, 21 Ring, 22 Pantalon. j tekst. VERTICAAL: 1 Beschut, 2 Kilo, 4 ei. Tot het uitgeven van deze bijbelse ver- T«y°i°J Mark, 12 I halen werd het initiatief genomen door Iel, 14 Aak, 15 Truc, 16 Belga, 18 Gent, de Hervormde Raad voor Kerk en Ge- 20 Tm. 21 Ra. zin. het verhaal moet begrijpelijk zijn weergegeven. Aan deze twee voorwaarden is geheel voldaan in deze bijbelse verhalen voor jonge kinderen, waarvan de tekst is ge schreven door mevrouw D. A. Cramer- Schaap. Zij heeft in woordkeus en zins bouw de stijl getroffen, die onze jonge kinderen het meest moet toespreken. Bijzonder geslaagd zijn daarnaast de i niet minder dan 250 werkelijk voortref felijke illustraties van Alie Evers, waar van onder meer de verdienste is, dat zij zich zo natuurlijk aansluiten bij de Ds. J. F. N. v. Harrevelt uit ambt ontheven Aan ds. J. F. N. van Harrevelt is op zijn verzoek eervol ontheffing verleend uit zijn ambt als predikant der Ned. Herv.-Gemeente van Heinenoord door het breed moderamen van de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland en wel met ingang van 15 mei a.s. Ds. Van Harrevelt heeft een benoeming tot bij stand in het pastoraat te Niekerk (Gron.) aanvaard. A AN de plannen om te komen tot internationale samenwerking op het gebied van de Lutherse kerkmuziek komt thans meer tekening. De commissie, die op het eerste internationale Lutherse congres voor kerk muziek in september 1955 te Amsterdam werd benoemd om vorm te geven aan de wenselijk geachte internationale samenwerking, heeft thans enkele richtlijnen ontworpen en in het Duits, Engels en Zweeds doen verschijnen en aan alle bij de Lutherse Wereldfederatie aangesloten kerken gezonden. Het geschrift bevat o.m. de uitnodiging toe te treden tot de in oprichting zijnde Evangelical Lutheran World Conference for Church Music. De commissie komt in augustus a.s. opnieuw bijeen te Minneapolis in de Ver. Staten, in welke stad van 1525 augustus de derde bijeenkomst van de Luth. Wereldfederatie gehouden zal worden en waar afgevaardigden uit niet minder dan 71 Lutherse kerken worden verwacht, komend uit 37 landen. Het in uitzicht gestelde tweede internationale congres zal in juli of augustus 1958 in Zuid-Scandinavië gehouden worden. De Noorse kerkmuziek- organisaties hebben verzocht het congres in Oslo te doen houden. Muziek en uitleg Dë "geluid-radio is hèt \SSSSSSS I middel om de muziek, Zlss. dZ I het geeft niet welke, -dichter by iedereen te te laten horen, maar ook com mentaar te geven. De samenstel lers van de dikwijls voortreffelijke schoolradio-programma's hebben dit begrepen.-Gistermiddag werd In 1834 richtte Schumann een nieuw tijdschrift op: „Neue Zeit- schrift für Musik" en streed daarin tegen de destructieve geest die uitging van de in zwang komende salonstukjes. Met zijn medewerkers vormde Schumann i de andere zender een organisahe, de Davidsbond, voor de heropleving van oude waarden ca propagering van nieuwe stijlbegrippen. Zij schaar den zich zgn. rond David om de Filistijnen :e overwinnen. Over Davidsbond heeft Schumann T—T-TO.T* ff# r roman .vallen, schrijven; .maken, met waardevolle uitzen-'„Dié Daüiflsbündtef". Maar. hij 'dingen. Alleen éen vraag: kurtnen kwam met verder dan novellen «f m echter danken u,e verschillende composities, waarin de K.R.O. een soort muziék- examentje afgenomen f ter kon men via de and iets horen over de samenstelling van een orkest, 's Avonds gaf Felix de Nobel nog een toelichting op enkele wondermooie gedeelten uit de Matt&eus Passie van Schütz. Dat waren drie uitzendingen op één dag.- Is djit te veel? Voodopig nog niet. WAut we hebben Ijier t bied niet wat meer samenwerken, zoals ook gebeurt bij de voorlich ting over de beeldende kunst? Het zou zeker nuttig zijn. Schumann de idee van de Davids bond wilde uitdragen, o.m. zijn „Davidsbündlertanze" Ópus 6, een serie van 18 pianostukken en ge componeerd in 1837. Vanavond r-jworden die Davidsbündlertanze niet gewend zijn regel- vertolkt door de Ned. pianist Cor matig naar de bioscoop de Groot. te gaan, moeten er aan wekelijks Met medewerking van Phia Berg- Die andere kant Televisiekijkers bioscoop thuis te krij- elevisiv gen. De film, welke de N.T.S. in gezamen lijk programma van de vijf om- roepverenigingen gisteravond op het scherm bracht, zal bij velen "toch wel enige weerstand hebben opgewekt. Hét verhaal van een leraar, die zich op een Engelse school door zijn humorloze afge metenheid gehaat heeft gemaakt en dan door de onschuldige, spon tane waardering van een leerling tot ontroering en zelfkennis wordt gebracht, mag aangrijpend zijn, maar er was ook nog een andere kant aan de geschiedenis. Oorzaak van alles is het vastgelopen huwe lijk van de leraar. Zijn vrouw heeft een verhouding met een jongere leraar en al komt dit tot een breuk, toch dóet niemand een poging om fieze fouten werkelijk te herstellen. Zulk een moraal ligt wel totaal bpiten onze chris telijke levenssfeer, maar de N.C.R.V. zag er blijkbaar geen been in haar fiat aan deze uitzen ding te geven. Meneer Kijkus zegt: „Moeten we dat allemaal maa hout speelt het Concertgebouwor kest onder leiding van Eduard van Beinum vanavond het Concert voor harp en orkest van Hans Henke- mans (1955—'56) en de Balletsuite opus 130 van Max Reger. (Hilver sum I 8.20). Werken van Cesar Franck en Wil lem Andriessen worden eerder op de av,ond (7.10) voor de N.C.R.V. gespeeld door Piet Kraak op het orgel van de St. Jacobskerk te Den Haag. Na het V.A.RA.-programma „In opa's jonge jaren" (in de schouw burg de opvoering van het stük „Zwarte Griet")- zijn om vijf over half elf Cor Steyn en zijn ritmisch strijkorkest te horen met mede werking van de vooral de laatste tijd bekend geworden zangeres Corrie Brokken. Een platenprogramma van succes nummers, gezongen door Fred As- taire wordt morgenmiddag om half vijf 'uitgezonden via Hilversum II. Het is een gezamenlijk programma, dat „Mr. Tophat" is genoemd. Programma voor morgen „Als je televisie hebt, wordt het leven veel te duur". Dat is een klacht, waaraan al eens een heel televisiespel is gewijd. Is er een toestel in huis, dan komen avond aan avond kennissen en vrienden aan lopen: er moet maar koffie of thee worden geschonken en de koekjes trommel kan eigenlijk nooit leeg Inderdaad, er zijn veel mensen, die zonder blikken of blozen onbeschei den op bezoek gaanom het te levisieprogramma te zien'. Maar, het dient gezegd: alle schuld ligt heus niet bij hen. Vrijwel alle kla gers over dit euvel zijn begonnen met, toen de nieuwigheid in huis was, links en rechts iedereen maar gulweg uit te nodigen. Buren, fami lie, kennissen, vriendenen dan is de kamer gauw voL En nu wil len ze daar wel eens van af. Nu wordt het. te duur èp te vermoeiend, vijf avonden; per week een'huis vol Tja, als het zover gekomen is, komt het nu op durven aan. Durft ge de bezoekers niet ronduit te zeg gen waar het op staat? 't Is ook moeilijk, als u het eerst zover laat komen. Maardurf dan eens iets anders. Laat het toestel eens met rust. Laat een uitzending voorbij gaan, kijk desnoods een hele week niet. Durf te tonen dat u baas bent in eigen huis enhet zal perfect helpen! Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Trans Antarctica; 12.30 Gram; 12.40 V d scholen; 13.00 Orgelspel; 13.25 V d arh; 13 55 Weerber; 14.00 Nws; 14.in Me. ded: 14.15 Gevar muz; 15.00 Strijkork; 16.00 Gram; 16.30 Hoorsp; 18.00 V d kind; Nws: 0.08—0.13 Koersen. Brussel. 484 m. 12.00 Gram: 13.00 Nws: 14.15 Gram; 17.00 Nws: 17.10 Gram: 17.30 Fluit en piano; 17.50 Gram; 19.30 Nws 20.00 Hoorsp: 22.00 Nws; 22.10 Vrije tijd; 58 Het was echter geen stuk hout maar een mens, hij schrok, en op de knieën viel hij naast de on bekende neer. Het was een vrouw en al kon hij haar in het donker niet herkennen, hij dacht on middellijk aan de vrouw, die hij op het dorps plein gezien had. Hij had wel eens gehoord, dat het gevaarlijk was om een bewusteloze op te nemen, maar hij kon haar ook niet op de weg laten Liggen tot hij deskundige hulp gehaald had. Er kon een auto komen en dan was het tweede kwaad groter dan het eerste. Enig risico moest hij wel nemen en hij koos uit twee kwade kansen de gunstigste. Voorzichtig nam hij haar op en voetje voor voetje droeg hij haar naar het huis van zijn vriend. Mevrouw Hoeve nam daar de leiding van hem over, zij besliste en er was in haar optreden geen aarzeling. Zij bezag de patiënte en zij wist hoe haar po sitie was. Bel de dokter, beval zij, en de mannen kun nen verdwijnen, het wordt hier vrouwenwerk. Haar man belde de dokter en zijn zenuwachtige stem maakte de medicus bereid tot onmiddel lijk bezoek aan de patiënte. Met spanning werd zijn komst tegemoet ge zien, vooral de mannen waren nerveus, want in- stinktief voelden zij dat zich het wonder van een geboorte zou gaan voltrekken Zij zuchtten een stemmig van opluchting toen zij de auto van de dokter in de oprij hoorden. Zij wezen de arts de weg naar de ziekenka mer en doken toen weer onder in een angstig stil- «wijgen. Zij zaten met gescherpte oren om elk geluid, dat vanuit de ziekenkamer tot hen doordirorig, op te vangen. Het duurde lang, veel te lang voor een gunstig verloop en zij begonnen elkaar met nietszeggen de woorden op te monteren. Eindelijk kw.am de dokter weer uit de zieken kamer. Een jongen, zei hij kort. Hoe is het mei de moeder? vroegen zij met één mond. Zwakjestotaal overspannenhet vrouwtje heeft een moeilijke tijd achter de rug., zij zal wel een paar weken nodig hebben om op krachten te komenmaar zij had een slechter huis kunnen treffenje vrouw behandelt haar alsof zij een eigen zuster iswat dat aangaat ben ik wel gerust. De volgende dag was het echter veel ernstiger met de patiënte en weer moest de heer Hoeve de arts bellen. Wat zijn de verschijnselen? vroeg dé druk bezette dokter. Zij ziet lijkbleek en haar pols slaat over terwi.:l haar ogen levenloos omhoog staren. Ik kom, zei de arts en na korte tijd was hij op de boerderij. Totale uitputting, was zijn diagnose, maal ais er zich geen complicaties voordoen is zij na een week of drie weer zo ver dat zij lopen kan. Heeft zij haar naam gezegd? In haar dromen heeft mijn- vrouw haar een enkele naam horen noemen, maar het is geen naam hier uit de omtrek, zij is een vreemde in deze streek. Het kwam uit zoals de dokter gezegd had. Na drie weken was de vrouw zo, ver hersteld, dat zij haar reis zou kunnen voortzetten. Naarmate haar herstel vorderde werd zij ner veuzer. De scherpe ogen vanf mevrouw Hoeve zagen afkeurend naar het zenuwachtige beweeg van haar handen, die broos leken in een bloed loze blankheid. Zij was een verstandige vrouw en zij vroeg niets. Zij had geen vertrouwen in een verklaring, die niet vrijwillig gegeven werd. Zonder te vra gen beoefende zij haar christenplicht door de vreemdelinge te herbergen. Doch de politie werd ongeduldig; die wilde we] eens weten wie de vreemdelinge was en vanwaar zij kwam. Er werd in het dorp onzin verteld over een vérband, dat tussen de Dromer en de patiënte zou bestaan 'i Was wel een zon derlinge samenloop, dat dn- twee tegelijkertijd opgedoken waren, daar moesl.meer echter zitten dan het zo leek. De Dromer lachte om deze praatjes. Ze kon den hem niet deren, maar de buren oordeelden dat een enkel woord van de gast een eind moest maken aan alle laster. Mevrouw Hoeve gaf op alle. raadgevingen ont wijkende antwoorden. Doch na het vertrek- 'van de welmenende buren voelde »ij zich ontmoedigd (Worcll' Ver vöigd) 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolra dio; NCRV r 10.00 Gram: 10.30 Morgen dienst: KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Chansons; _12.00 Angelus; 12.03 Instr Land- en 12.55 Zonr nws; 13-20 Pianovoordr: 13.45 NCRV: 14.00 Gram; 14.45 V d i TIPS uit het buitenland Het ontroerende verhaal van het door de oorlog vermiste jongetje John naar de film „Little boy lost" wordt van avond voor de microfoon ge bracht in een hoorspel voor Brussel (324 metér). De schrijf ster is Margharifa Laski en Geor gette De Rijske schreef de Neder landse vertaling. Het derde programma van Enge land (464 meter) brengt vanavond na vijf voor half tien een 20e eeuwse hulde aan Horatius in de uitzending „Carpe Diem". Eerder op de avond brengt dit veel omstreden Engelse program ma, dat binnenkort met twee uur ingekrompen zal worden, Franse kerkmuziek uit de twaalfde tief, caus; 19.30 Verz progr; 20.20 Radio krant; 20.20 Gevar progr; 21.45 Gram; 22.00 Periodieken-Parade; 22.10 Orgeiconc: 22.35 Gram; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nws; 23.15 Zaalsportuitsl; 23.20—24.00 Nieu- moderne mu- m elf uur nog Duitsland (309 11, 298 m. AVRO: 1 .20 Gram. VPRO: ipening. AVRO: 8.00 Nws: 8.1: 7.10 Gyi opening. 9.00 Gym Een discussie ove ziek is vanavond i te beluisteren vooi en 189 meter). Morgenmiddag goed vier uur wordt in de serie beroemde klavierpeda gogen van het N.I.R. (324 m) aan dacht geschonken aan Arnold Schoenberg, de baanbreker voor de atonale muziek. wijding: 10.00 spioi meded; 12.33 Lichte bedrijfsleven gram; 13.25 iet je; 12.30 Land- 12.50 Uit 15.15 V i 13.15 Med en Am us muz; 13.55 Beursber, 10 Gram; 14.15 De gouden vlinder, hoor- 14.45 Alt, bas c ken; 16.00 Gram; 16.15 Voordr; am; 17.00 V d jeugd: 17.45 Regerlngs- z: Nederland en de Wereld. Wereldge- idheidsdag; 18.00 Nws; 18.15 Sportpraat- 18.25 Lichte muz: 18.55 Gesproken Londen; 19.08 V d kind; 19.05 3rk; 19.45 V d jeugd: Cabaret; 19.25 Far het -- uur een kwartier kijken geblazen, want dat wordt i„. speciaal voor de Italiaanse televisie gemaakte film over Rotterdam ver toond. Daarna komt het televisiespel Vonk in Judea" van R. F. Delder- field. 45 Me- rogrommo voor morgen relevlsleprogr. NTS: 20.00 Journ. c erber. VARA: 20.15 Spiegel der kunstcr 45 Wim Kan weer thuis; 21.15 De w d waarin wij leven, caus; 21.30 Kiel gINDS jaar en dag is het ons liever te wijzen op datgene wat de protes- tanten in ons land verenigt dan op hetgeen hen scheidt. Niet altijd e«n gemakkelijke bezigheid, maar wel eet dankbare. Vandaar dat wij nu graag meldinj maken van een van dr. J. J. R. Schnnl afkomstige suggestie, die op een bt- paald, belangrijk punt voor de politieke eenheid onder de protestanten bevor- derlijk zou kunnen zijn. Het gaat om de wetsontwerpen be- treffende Euromarkt en Euratom dit straks in onze volksvertegenwoordi ging aan de orde zullen komen. Wij hebben onlangs aan deze beidt onderwerpen op deze plaats een be schouwing gewijd en daarbij niet na- gelaten, de aandacht te vestigen zowtl op het enorme belang in deze onder werpen gelegen, als op de grote malt van ongewisheid die er thans nog ia schuilt. Het is op deze beide elementen dal ook dr. Schmal wijst, en wel in het c.h. weekblad „Koningin en Vader land", en dan voegt hij er aan t Het is duidelijk, dat ook de protes tants-christelijke groepen ten onzent zich op de onderhavige vraagstukken hebben te beraden. Wij menen te we ten, dat men zich zowel van c.h. als ook van a.r. zijde bereids tot ernstige studie van deze zo ingewikkelde ma terie heeft gezet. „Er is in het jongste verleden over het onderlinge contact tussen de beide protestants-christelijke kamerfracties veel gesproken, zij het helaas met wei nig resultaat. „Is nu, zo wensen wij te vragen, thans voor de betrokken fracties niet het ogenblik aangebroken om eens vriendschappelijk met elkaar om de ronde tafel te gaan Zitten? „Zo er een onderwerp is waarbij een eenstemmig en helder geluid uit de reformatorische hoek niet mag ont breken is het zeker wel dit. „Wij hopen van harte, dat men bei derzijds, ter plaatse waar zulks dienen kan, het bovenstaande spoedig tot een punt van beraad zal maken". Ziehier de suggestie van dr. Schmal. Wij vermelden haar graag en zijn be langstellend, in hoeverre zij realiseer baar blijkt. "yAN DE REDE van prof. Oud voor de algemene vergadering van zijn tegenwoordige partij schreven Wij deze week, dat men verstandig zóu doen, haar niet te ernstig te nemen. Wij gingen intussen wel uit van de veronderstelling, dat het de bedoeling de spreker was geweest, ernstig te zijn. Ook verscheidene liberale vrien den van de heer Oud zitten blijkbaar met deze rede in hun maag. Met andere woorden: zij heeft hun maag pijn bezorgd. Ook met de liberale „Nieuwe Rotterdamse Courant" is dat het geval. Vandaar deze opmerkelijke zinsnede ln dit liberale blad: „Voor het overige hoe prof. Oud zelf het ook mag hebben bedoeld, zijn schets van wat hij beter dan de be staande toestand zou achten, een bijna satirische illustratie heten van de merkwaardige toestand waarin hij het Nederlandse politieke leven op het ogenblik beziet". •Wij hebben in deze zin enkele woorden gespatieerd. Het is blijkbaar ook voor zijn vrienden niet duidelijk, wat prof. Oud bedoeld heeft, en dat is de openingsrede van een eigen partijcongres toch wel een vreemde zaak. Het liberale blad laat het daarbij niet. Want van hetgeen prof. Oud dan het congres heeft voorgesteld schrijft het blad onomwonden, dat het ongerijmd is. „Dat hij in ernst de basis zou willen reduceren tot K.V.P.'ers en a.r. dat wil er bij is niet in". Met andere woorden: het liberale blad meent de rede van de liberale partijvoorzitter alleen te kunnen ver klaren als.... een grap. Maar zo dat al het geval is en wij betwijfelen het sterk dan is het toch wel een zonderlinge grap. Het blad spreekt terecht van een „doorslaande bou tade". Voor het overige geeft het blad nog éfens weer uitdrukking aan zijn leed wezen, „dat het niet mogelijk is ge bleken, ook de liberalen bij de rege ring te betrekken". „De socialisten hebben weliswaar enige malen bitter teleurgesteld. Maar alleen op confessionele partijen drij vende zou de regering waarschijnlijk liberalen nog onverteerbaardér dingen doen" Dit is tenminste taal die wc ver daan. En geen grap. Advertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2