Britse belastingen omlaag Hongarije zendt Nederlandse pootaardappelen terug Jlicutue £cüiscl)c OTmtrant Geen heffingen meer op sport en toneel Betalingsbalans verbeterd en defensieuitgaven verminderd „Grensincidenten haast weer onvermijdelijk" Kabinet begint niet aan verruiming loterijwet Prinses Margriet onthulde nationaal monument voor de Koopvaardij in !f WOENSDAG 10 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10929 Directie: F DltMEK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CBR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUntmtlcti Is gbcfelto» myn bert ia tcghenspoct Zeventig jaar Leger des Heils ZIE PAGINA 5 Sprookje op en langs de Seine voer koningin Elisabeth gisteren als een 1 sprookjesfiguur over de Seine, toegeju- I beid door een samengepakte menigte I langs de oevers. Vijfduizend schijnwer pers zetten de historische machtige ge bouwen in een helder licht en telkens weer doken in de lichtplekken groepen op, die in historische kostuums taferelen uitbeeldden der Franse geschiedenis. De oude Notre Dame glansde in zachte kleu ren, die door de vensters straalden. Aan het einde van de boottocht, die onder de zestien grote bruggen van de Seine door ging, werd een vuurwerk afgestoken van ongekende grootsheid Dat was voor de koninklijke bezoekers het einde van een vermoeiende dag Het enthousiasme van het Parijse publiek is zo groot, dat de politie de afzettingen nauwelijks kan handhaven. Op een recep tie op de Britse ambassade was het ook overvol, waardoor één der dames in een wel heel ongemakkelijke situatie kwam. Zij maakte voor koningin Elizabeth een sierlijke revérence, en juist op dat ogen blik deed de Koningin een stap zijwaarts en ging bovenop de sleep van de buigende dame staan, zonder dit echter te merken. Een lakei wist Hare Majesteit op het euvel attent te maken en glimlachend ging koningin Elizabeth nog snel een stapje op zij. waarna de gevangen", gast ijlings overeind kwam. W.A.-verzekering zal binnenkort verplicht zijn Een wetsontwerp tot regeling van de verplichte aansprakelijkheidsverzekering van gebruikers van motorrijtuigen, rijwie len met hulpmotor enz., is in voorberei ding. Dit heeft de minister van justitie in iljn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer meegedeeld. De minister verleent prioriteit aan het burgerlijk wetboek. Maar dit betekent niet dat hij de wetgeving op ander gebied een halt wil toeroepen. Wel wil de minister aanbevelen de pas ln te houden, indien het nodig is het werk voor een nieuw burgerlijk wetboek te laten voorgaan T^INDELIJK KRIJGT DE BRITSE belastingbetaler enig soulaas voor de J zware last die hij al jaren achtereen op de schouders torst. Thorney- croft, de minister van financiën, heeft gisteren in zijn begroting belasting- verminderingsvoorstellen gedaan tot een totaal bedrag van bijna 1 mil jard. Dat is ongeveer twee procent van de totale begroting, die ruim 48 miljard beloopt. Deze belastingvermindering werd mogelijk gemaakt, ten eerste, doordat de Britse betalingsbalans gedurende 1956 aanmerkelijk verbeterde een deficit van 800 miljard in 1955 werd in 1956 omgezet in een overschot van 2.33 miljard en ten tweede door verlaging van defensie-uitgaven met ruim 1 miljard. Er heerste in het Lagerhuis een merkbaar feestelijke stemming, die door Sir Winston Churchill en oppo sitieleider Gaitskell tot uitdrukking werd gebracht door een roos in hun knoopsgat. Er was reden tot deze feeststemming, want Thorneycroft kon een vrij optimistisch geluid la ten horen over de welvaart der Brit- „Wat wij voor ogen zien," zei hij met kennelijke trots, „is niet een industrieel apabisch land, maar een Wolk dat zich aangordt tot hernieuwde grotere krachts inspanningen." De conservatieve regering, aldus de minister, had opzettelijk onpopulaire maatregelen moeten nemen om inflatie te voorkomen, doch de kredietbeperking heeft succes gehad en zal, zij het iets minder straf, gehandhaafd blijven. Aan, banken zal, evenals voorheen, gevraagd worden aan de kredietverlening hun me dewerking te geven en bovendien zal een commissie worden ingesteld onder voor zitterschap van Lord Radcliffe (dezelfde, die de constitutie voor Cyprus opstelde). •en onderzoek zal instellen naar het huidige monetaire en kredietverlenings systeem, opdat dit systeem aan de eisen de tijd kan worden aangepast. Maatregelen Gezien de succesrijke resultaten door beperkende maatregelen, kon Thorney croft een aantal belastingconcessies aan- bondigen, die alf volgt kunnen worden samengevat. Handelsondernemingen, die overzee za ken doen, zullen voortaan in Engeland geen inkomsten- of winstbelasting meer behoeven te betalen over hun buitenslends gemaakte winsten. Winstuitkeringen aan aandeelhouders zullen echter normaal be last blijven. De schatkist derft hiermee een bedrag van naar schatting 350 mil joen. Door deze maatregel wil de rege ring een zetelverplaatsing naar gebieden Sir Anthony kan 't niet betalen Eden heeft ondanks slaapmiddelen een slapeloze nacht in het ziekenhuis te Boston (V.S.) gehad. De Londense Daily Mail heeft een artikel gepubliceerd, waarin uitgerekend wordt "dat Sir Anthony de medische be handeling in Amerika eigenlijk niet kan betalen en zich al heeft moeten be perken in het kiezen van zijn kamer in het ziekenhuis. Het blad schrijft: „Het is uiterst pijnlijk, dat een man, die Engeland met het hoogste ambt heeft bekleed en nu lijdt aan een uiterst pijnlijke ziekte, geldzorgen moet hebben. De regering, Engeland zo men wil, dient Sir Anthony's ziekenhuiskosten te betalen. HU heeft zijn beste krachten aan Engeland gegeven. Wy zijn dit weinige aan hem verschuldigd Egypte vreest nieuwe aanval Terwijl gisteren zowel in noordelijke als in zuidelijke richting voor het eerst een convooi van zes schepen door hei Suezkanaal voer, heeft radio-Kairo mee gedeeld, dat tussen de Arabische regerin gen onderhandelingen worden gevoerd om te komen tot een gemeenschappelijk pro test tegen de „schending van Arabische territoriale wateren door Amerikaanse schepen". Dit slaat op de vaart van de Amerikaanse tanker Kern Hills door de straat van Tiran naar de Israëlische ha ven Eilath. In Washington heeft de Israëlische am bassadeur Eban verklaard: „De tijd is rijp voor een krachtig optreden tegen Egypte. Elke overeenkomst die Egypte het recht van volledig toezicht over het Suez kanaal verleent, houdt in dat ieder land. dat van deze internationale waterweg ge bruik maakt, de Ver. Staten inbegrepen, Hoogtezon schijnt niet voor ambtenaren De ambtenaren van justitie zullen niet van rijkswege een hoogtezonkuur kunnen volgen. De minister van Justitie heeft aar het aanvankelijke voornemen geen uitvoe ring willen geven. een gedeelte van zijn soevereiniteit prijs geeft." In Egyptische militaire kringen zou de mening heersen, dat een nieuwe aanval van Israël op Egypte een kans van vijf tig tegen vijftig is. Het blad schrijft, dat het Egyptische leger weer 100.000 man sterk is en de wapenleveranties uit com munistische landen, die tijdelijk waren te ruggelopen, weer in grote hoeveelheden binnenkomen. Egyptische soldaten betrekken weer hun posities langs de grens van Gaza en grens incidenten z(jn welhaast onvermijdelijk, schrijft de Newsweek. Wordt Boelganin president In de leiding van de Sowjetunie zouden weer ingrijpende wijzigingen op til zijn, zo meent men in Londense diplomatieke kringen. President Worosjilof zou na zijn reis naar China ontslag nemen. Hij is 76 jaar oud. In zijn plaats zou Boelganin benoemd worden. De wer- - 'lijke macht zou dan verdeeld wor den tussen Kroesjtsjef en Malenkof. met een lage belasting, zoals Bermuda en (wat de scheepvaart betreft( naar Pana ma of Liberia trachten te voorkomen- Deze verplaatsing begon de laatste tijd istbai nde i te i De scheepvaartmaatschappijen mogen 40 procent in plaats van 20 pro hun winst belastingvrij reser- ir de bouw van nieuwe schepen. Alleen voor de scheepvaart is deze con cessie gedaan, „omdat zij Engelands le vensader is." Verzoeken van andere in dustrieën om soortgelijke concessies zul len onverbiddelijk worden afgewezen. Deze concessie kost de schatkist ƒ115 De grens van de hoge inkomens, waar op extra belasting wordt geheven, wordt •prhoogd van 20,000 tot ƒ21.000, Boven dien wordt de grens van het inkomen. twee negende is vrijgesteld van belasting, verhoogd van 20.000 tot 40.000. Dit betekent dat van elke 90 verdienste 20 belastingvrij is. Voortaan mag voor elk kind tussen 11 16 jaar 1250 en voor elk studerend kind boven 16 jaar 1500 van het belast bare inkomen worden afgetrokken, in plaats van 1000 tot op heden. Echtparen n de 65 jaar, die een inkomen hebben niet meer dan ƒ4000 worden vrijge steld van belasting. Deze concessie kost de schatkist 462 miljoen. Theater en sport De vermakelijkheidsbelasting voor het .levende theater" en voor alle sporteve nementen wordt geheel opgeheven. Die op bioscopen wordt verlaagd. Het kijk geld voor bezitters van televisietoestellen :hter worden verhoogd van ƒ30 tot 40 per jaar. Bezitters van radiotoestel len blijven ƒ10 per jaar betalen. De extra heffing van 50 procent per gallon (4% liter) op de benzine, die in het begin van de benzinedistributie werd geheven, komt onmiddellijk te vervallen. distributie blijft echter voor onbe paalde tijd van kracht. Thorneycroft waar schuwde evenwel, dat er voor het Britse volk niet de minste reden is, het nu kalm te doen. „Op lange termijn is de waarheid deze, dat wij er allen op uit zijn geweest meer uit de economie te halen. te geven. Vele van onze con currenten hebben meer zelfbeheersing >an de dag gelegd, zich meer ingespan- ïen en een beter besef voor de economi- iche toestand van de wereld getoond, dan wij. Allen werkgevers, arbeiders en regering moeten wij ons inspannen en offers brengen, om de waarde van het pond sterling te verdedigen en wij moe ten de moed hebben de problemen eerlijk en volledig met elkaar door te praten. In 1956 brachten wij het er niet slecht van af, maar toch hebben wij als natie ons niet voldoende voorbereid op de din gen, die komen gaan." Ook herhaalde Thorneycroft de waar schuwing, die de regering de laatste tfld heeft doen horen, dat het systeem sociale verbeterlnge orden aangetast, „ten eigen krachtsinspan wjj deze door igen verdie- De overheersende tooi crofts budget „Ik voorzie ee enige toenemii ;ch(jniyk Thorney- optlmlsme. uitbreiding der export, van het verbruik en lichte stjjgi investeringen. Maar of het Britse vi erin zal slagen z(jn export op te voei hangt af van de produccring van Jul goederen, het leveren op de juiste ttfd tegen concurrerende prijzen." „Aardappelmoeheid" geconstateerd Lasterlijke beschuldiging over de kwaliteit van cadeau (Van een onzer redacteuren) van landbouw, visserij en voei richt binnengekomen, dat de communistische Hongaarse regering het laatste transport van de 2500 ton pootaardappelen, die Nederland in het kader van de internationale hulp aan Hongarije heeft geschonken om de Hongaarse landbouw weer op gang te helpen, heeft geweigerd. Aan de Oostenrijkse-Hongaarse grens staat een spoorwagon met tien ton poot aardappelen, die Hongarije niet mag binnenkomen, omdat volgens de Hon gaarse autoriteiten dit pootgoed besmet zou zijn met aardappelmoeheid. Met de grootste vi. basing en met niet minder ergernis hebben- de Nederlandse autoriteiten en deskundigen in de kringen van de Nederlandse aardappel-exporteurs van dit bericht kennis genomen, omidat het onmogelijk wordt geacht, dat Neder land pootgoed van Inferieure kwaliteit zou exporteren. Om de Hongaarse autoriteiten en ook buitenlandse deskundigen ervan te over tuigen, dat de pootaardappelen, die aan de Hongaarse grens zijn opgehouden, van de beste kwaliteit zijn, is gisteren een deskundige van de Plantenziektekundige dienst naar Oostenrijk vertrokken, waar hij met buitenlandse deskundigen, o.w. een expert op agrarisch gebied uit Oos tenrijk de door de communistische Hon gaarse regering afgekeurde pootaardap pelen aan een onderzoek zal onderwerpen. Het begint er op te lijken, dat Nederland voor de spontane hulp, die men mede op verzoek van de F.A.O. aan het zwaai teisterde Hongarije heeft verleend, 's relds loon: ondank zal krijgen. Trouwens Luchtmaarschalk Sir William Dickson van de R.A.F. en generaal B. R-. P. F. Hasselman, voorzitter van het comité van chefs van staven, in gesprek voor de aanvang van de vergadering van de Noordatlantische militaire commissie in Washington. het Nederlandse geval stamt niet op zich zelf. In Duitsland, dat op verzoek va F.A.O. zaaigoed voor de Hongaarse boe ren ter beschikking stelde, is bericht bin nengekomen, dat ook dit zaaigoed is af gekeurd. Een mededeling, die ln de Duitse agrarische kringen niet minder verba zing en ergernis heeft verwekt dan het bericht over de afgekeurde pootaardap- Toen na besprekingen op internationaal niveau aan Nederland werd verzocht 2500 ton pootaardappelen ter beschikking stellen, heeft men hieraan in ons land direct gehoor gegeven. Achteraf spijt Ook voor dit te exporteren cadeau heeft men de voorgeschreven strenge keurings maatregelen aangehouden. Het pootgoed is eerst door de N.A.K. gekeurd en ver volgens aan een onderzoek onderworpen van de exportkeuringsafdeling vai Plantenziektekundige dienst. Deze dienst heeft bij de keuring vooral rekening ge houden met de maatstaven, welke in Hon garije voor poot- en zaaigoed worden aan gehouden. Kortom, men wilde in ons land geen enkel risico lopen, dat de Hongaarse boeren met pootaardappelen van twijfel achtige kwaliteit zouden worden opge- Inmiddels hebben de Hongaren reeds ruim 2400 ton aardappelen geaccepteerd en onder talloze, wellicht enige duizen den boeren gedistribueerd. Nu de laatste partij is afgezonden komt men met klach ten over aardappelmoeheid. Een klacht, waarover men zich in agrarische kringen nog meer verbaasd heeft, omdat het poot aardappelen afkomstig van kleigronden betreft, terwijl in Nederland aardappel moeheid op de kleigronden nog nooit is voorgekomen. Hangende het onderzoek, dat door een deskundige van de Plantenziektekundige dienst aan de Oostenrijkse-Hongaarse grens zal worden ingesteld, wenste men aan het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening geen commentaar te geven. Met vertrouwen wacht men aan het ministerie het rapport van de deskun digen af. Inmiddels zijn er in ons land geruch ten binnengekomen, dat de regering- Kadar opdracht gegeven heeft de reeds gedistribueerde pootaardappelen weer bij de boeren op te vorderen, waarna dit pootgoed al of niet in opdracht van de Russische bezetters naar ons land zal worden teruggestuurd. Uit alles blijkt, dat de communis ten, die met behulp van de Russen weer hoog te paard zitten, achteraf spijt hebben, dat zij de hulp van de westerse landen hebben geaccepteerd en dat men thans op allerlei manie ren poogt de gratis beschikbaar ge stelde goederen als ondeugdelijk en van inferieure kwaliteit te bestem pelen. ACHILLES NIET LANG MEER OP ZIJN ZIJ Nog is de Achilles, de op 15 maart bij Westkapelle gestrande kustvaar der, een speelterrein voor de Zeeuwse jeugd, maar Dnitse ber gers nit Hamburg zijn inmiddels gearriveerd om een bergingspoging te ondernemen. De Nederlandse bergingsmaatschappijen hebben geen belangstelling meer voor het karwei. De Hamburgers zullen over enkele dagen evenwel vier kabels onder het schip doortrekken en het zo trachten te bergen in opdracht van een verzekeringsmaatschappij. Een duiker heeft ontdekt, dat er aan bakboord een gat met een halve meter middellijn zit. Vee laten verhongeren De officier van Justitie bij de recht bank te Almelo heeft gisteren tegen J. H. en zijn twee zusters J. H. en M. H. uit Den Ham drie keer 100 boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf geëist Zij werden er van verdacht vijf koeien en vier biggen op ergerlijke wijze te heb ben laten verhongeren. ALS HOGE RAAD KNVB-POOL AFWIJST Zo was tenslotte ook afgesproken TAE REGERING zal, gegeven het- U geen is afgesproken by de ka binetsformatie, geen voorstel indie nen voor een verruiming van de lo terijwet, als de Hoge Raad beslist, dat de voetbalpool van de K.N.V.B. een verboden karakter heeft. Dit heeft de minister van justitie mee gedeeld in antwoord op vragen van kamerleden. Het optreden tegen overtredingen de loterijwet is in zoverre verscherpt, deelt de minister verder mee. dat de af wachtende houding »an het openbaa? ministerie inmiddels is beëindigd. Onlangs is nog de aandacht van d< openbare ministeries gevestigd op de ver koop van aandelen in buitenlandse lote rijen. Afgezien van deze buitenlandse loterijen, die moeilijk te achterhalen zijn, doen zich bij de handhaving van de loterijwet weinig moeilijkheden voor. Het is niet gebleken, dat er ongewenste toestanden bestaan. Aan de activiteiten van verenigingspools is geheel een einde gèkomen, nadat optreden daartegen aangekondigd. Worden deze activiteiten voortgezet, dan zal onmiddellijk worden ingegrepen. Uitstel Het justitieel optreden tegen de pool van de K.N.V.B. is aanvankelijk uitge steld, om de organisatie van de pool onder de voor deze bond gunstige standighaden aan de rechter te kunnen voorleggen. Symbool van moed en opoffering ~\T AN MIDDAG heeft het petekind van de Nederlandse Koopvaardij, prinses Margriet, op de Boompjes in Rotterdam het nationaal monument voor de Koopvaardij onthuld. Door de hefboom van een scheepstelegraaf „op volle kracht vooruit" te zetten, trok zij een doek weg voor de op de sokkel uitgehouwen spreuk „Zij hiel den koers". Het monument is „De Boeg" genoemd en is ontworpen door prof. F. A. Carasso. Voordat de prinses in het bijzijn van talrijke autoriteiten het doek wegtrok, blies de harmoniekapel van de Kon Rot terdamse Lloyd de „last post". Na de onthulling werden de aanvankelijk half stok hangende nationale en rederijvlag- gen in top gehesen en legde de Prinses een krans aan de voet van het monu ment. Daarna volgden kransleggingen namens de regering, de gemeente Rotter, dam, de organisatie van reders, van kapi teins, officieren en opvarenden ter Koop vaardij en het uitvoerend comité nationaal monument. De plechtigheid werd met het Wilhelmus besloten. Scheepsfluiten en si renes accentueerden de gebeurtenis. Hartelijk welkom gekomen, reden vanmiddag allereerst naar de woning van burgemeester G. E. van Walsum. De burgemeester begroette daar de prinses en nam in haar auto plaats. Door vlaggend Rotterdam werd vervolgens naar het clubgebouw van de Kon. roei- en zeilvereniging De Maas gereden, waar honderden de Prinses een hartelijk welkom bereidden. Nadat de hoge gast was begroet door de heer A. Veder, voorzitter van het uitvoerend co mité ter stichting van het monument, door dr. Drees, mr. Algera, mr. Klaasesz en de heer P. E. E. Kleyn van WilUgen, vice-voorzitter van De Maas, bood de tienjarige Patricia Veder een fleurig boe ket bloemen aan. Met het m.s. Erasmus voer de prinses met haar gevolg naar het platform bij het monument. Een aantal genodigden volgde haar. Op het platform stonden autoriteiten op scheepvaartgebied, oud-opvarenden en enkele nabestaanden van gevallen opva renden. Namens de regering voerde mr. Algera het woord en namens de stad Rot terdam mr. Van Walsum. Getuigenis „Wanneer wij vandaag trachten te be seffen wat de opvarenden van de Koop vaardij in de oorlogsjaren voor onze be vrijding gepresteerd en geleden hebben, dan vervult ons dat naast ontzag met diepe dankbaarheid en bewondering," zo sprak de heer Veder voor de onthulling „Van deze gevoelens vermogen wij niet beter getuigenis af te leggen, dan door de oprichting van dit monument". Daarna onthulde de Prinses het monu ment, dat enerzijds de voorbeeldige plichtsbetrachting en weergaloze moed symboliseert, maar tevens door het aanbrengen van een geprojecteerde beel dengroep een zinnebeeld van het on peilbare leed en de offere is, gebracht op het altaar van de vrijheid. Dit i6 sa mengevat ln de woorden „Zij hielden kóers", uitgehouwen in de sokkel van Da Boeg. De minister is zeker niet bereid deze pool ongemoeid te laten nu allerminst evident is, dat zij zich tot een besloten kring beperkt en daarom in strijd zou zijn met de loterijwet. Zodra het voorbereidend onderzoek vol tooid is, zal de zaak aanhangig worden gemaakt. De minister merkt nog op, dat aan de dagvaarding een nauwkeurig on derzoek moet voorafgaan, wil het open baar ministerie ter terechtzitting niet voor verrassingen komen te staan. Olieconcessie N.A.M. in het westen toegestaan De Nederlandsche Aardoliemaatschappü krijgt de begeerde concessie tot oliewin ning in het door haar omschreven gebied in westelijk Nederland. Deze dagen komt de officiële publikatie af. De N.A.M. heeft na jarenlange explo ratie in westelijk Nederland een aanzien lijke aardoliereserve aangetoond. Dit ge bied, zo verwacht men, zal in rijkdom het veld van Schoonebeek minstens evenaren. Bovendien is de kwaliteit van de gewon nen aardolie tot dusver beter gebleken dan die van de Drentse olie. Gezien het aantal spuiters, dat men aantrof, lijkt de aanwezigheid van een flinke hoeveelheid aardgas waarschijnlijk. HET WEEK EV EUROPA Koud weer $De Bilt verwacht tot mor- 7 genavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk buien. Matige tot krachtige wind in hoofd zaak tussen west en noord. Koud weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 11 april: zon 5.55-19.32; maan 15.59-4.10. Op 14 april VJtf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1