Brengt glijdende werkweek de zondag in gevaar? H. W. Tilanus sprak voor de chr.-hist. kiesvereniging Heropening Hotel Toor VISSERIIGOLFIES Autokerkhof: liet einde van vele gebroken illusies i NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 9 APRIL 1957 ARBEIDSPROBLEEM IN WEST-DU 1TSLAND Industrie er voor, Kerk er tegen en Staat beschermt beide (Van onze correspondent te Bonn) IN DUITSLAND is éen probleem aan de orde, dat Nederland direct nog geen zorgen baart, maar ook in ons land door de voortschrijdende in dustrialisatie de aandacht kan gaan vragen: dat der „glijdende werkweek". In dit arbeidssysteem wordt, ter wille van een zo efficiënt mogelijke be- drijfsuitvoering in de industrie, radicaal afgeweken van de normale werk week. En daarmee dus van het niet-werken-op-zondag. waar de „glijdende werkweek" bij wijze van proef al sinds meer dan een jaai van kracht is, zou moord en doodslag volgen op de suggestie de oude werk tijden (tot 53% uur per week ondanks vrije zondagen!) nu maar weer in te voe ren en de „glijdende werkweek" af te schaffen Het gelijkmatige arbeidsritme van vier dagen werken en 48 uur vrij is de 800 arbeiders van het hoogovenbedrijf Oberhausen goed bèvalJen. Het is hun gezondheid ten goede gekomen. En merkwaardigerwijze: zowel pastoors als dominees hebben geconstateerd, dat het kerkbezoek der arbeiders onder de nieuwe werktijden-regeling eerder ts toe- dan afgenomen. Een enquête onder het personeel van het hoogovenbedrijf Oberhausen heeft deze bevinding beves- De driehoeks-< industrie en Kerk over de invoering van deze werkweek is in een nieuw stadium gekomen. De landsregering van Noord- rijnland-Westfalen heeft haar minister van arbeid, Hemsath, gemachtigd om aan die hoogovenbedrijven en staalver- werkende industrieën (in het Roerge bied) die daartoe een aanvraag hebben ingediend (het zijn er tot dusverre ze ventien) vergunning te verlenen om op zondagen ook te werken. Elke aanvra ge zal zeer nauwkeurig worden nage gaan op de onvermijdelijkheid van de bedrijfscontinuïteit. Invoering van de •glijdende werkweek" moet voorts ge paard gaan met „aanzienlijke" sociale verbeteringen voor de betreffende werk nemers Een vergunning zal niet worden verleend als het arbeidsschema voor elke werknemer niet minstens 13 volko men vrije zondagen per jaar bevat. STAP VERDER Daarmede is de tegenwoordige (so ciaal-democratische) landsregering van Noordrqnland-Westfalen dus verder ge gaan dan de vroegere (C.D.U.) regering- Arnold, die bü wflze van proef het hoog ovenbedrijf Oberhausen een continüver- gunning verleende met slechts 9 volledige vrije zondagen per jaar. Een verdere uit breiding van de zondagsarbeid (men spreekt van invoering daarvan ook in de papier- en chemische industrie) zal door de landsregering worden tegengegaan Ongeveer 14.000 arbeiders zijn betrokken bü de waarschijnlijk 14 vergunningen, die per 1 april zullen worden verleend. EEN WAARSCHUWING Het is in zekere zin merkwaar dig. dat de invoering van de „glijdende werkweek" in de hoogovenbedrijven en staalverwerkende industrieën, die op continuïteit zijn aangewezen, gepaard is gegaan met zoveel ophef. In kringen van de Metaalbewerker6bond heeft men er op gewezen, dat het aantal arbeiders in bepaalde bedrijven, waar van 1 april af ook op zondagen zal mogen worden gewerkt, in geen enkele verhouding staat tot het ook op zondagen werkende per- •eoneel van de P T T., de staatsspoorwegen en het hotelbedrijf. Voorts, dat de invoe ring van de „glijdende werkweek" wordt gecombineerd met een 42-urlge werkweek en dat de „glijdende werkweek" al lang bestaat in de staalindustrieën in Ameri ka. Engeland en de andere landen van de Europese kolen- en staalgemeenschap Het debat, dat hierover in West-Duits- land is ontstaan, is voornamelijk uitge lokt door de Kerken van beide confes ses. met name echter de roomskatholie- ke. De aartsbisschop van Keulen, Joseph kardinaal Frings en de bisschoppen van Aken, Paderborn en Munster hebben waarschuwend hun stemmen verheven. Ook uit kringen der Protestantse Kerk is kritiek gehoord: de „glijdende werk week" brengt de heiliging van de zondag in gevaar. Het woord „cultuurstrijd" is zelfs in het debat gevallen. GOED KERKBEZOEK In de bedrijven zelf evenwel is de thans in te voeren regeling door de werknemers algemeen toegejuicht De verkorting van de werktijd tot 42 uren per week ging gepaard met een loonsverhoging van tussen de 6 en 8 procent. Minder werk dus voor meer geld. het ideaal der vakbonden, een 60- ciale vooruitgang. De werknemers ach ten naar wij hebben kunnen vaststel len de bezwaren der Kerken niet re- eel. In het hoogovenbedrijf Oberhausen. HAZERSWOUDE Driejarig jongetje verdronk Gistermiddag omstreeks half zes werd bij de familie Gijzen aan de Lindelaan het 3-jarig zoontje Flipje vermist. An derhalf uur werd gezocht en gedregd. De kleine werd ten slotte gevonden door de heer W. Luiten, niet ver van de ouder lijke woning, in een sloot, die langs de Lindelaan loopt. Dokter Meijst kon slechts de dood constateren. tigd: van 115 arbeiders die regelmatig naar de kerk plachten te gaan. antwoord den er 105 dat zij bü de .glijdende werk week" een betere gelegenheid hadden de godsdienstoefeningen bü te wonen dan vroeger wanneer ze vaak te moe van de nachtploeg thuis kwamen om nog naar de kerk te gaan. De zondagsarbeid blijft in Noordrijn- land-Westfalen ook na 1 april een uitzon dering. „De zondag en de van staatswege erkende feestdagen worden als dagen van gods-verering, geestelijke bezinmn) lichamelijke ontspanning en arbeid6ru« erkend en wettelijk beschermd". Zo sta» het in de grondwet van Noord rijnland- Westfalen en ook in die van de West- duitse Bondsrepubliek Het debat om de „glijdende werkweek' is na het besluit van de landsre gering van Noordrijnland-Westfalen geenszins ten einde. Het is, in de grond van de zaak, een debat zonder onderlinge tegenstanders, want Kerk. Staat, vakbon den en industrie willen de zondag zoveel mogelijk van arbeid vrijhouden. Het er alleen maar om. hoe dit nu het beste kan worden geregeld en hoe daarbij de belangen van alle betrokkenen kunnen worden behartigd: van de Kerk die de zondagsrust en de betekenis van de gods dienst-oefening in gevaar ziet komen; var de staat die zich aan de landswetten (ook wanneer die sterk zijn verouderd) moet houden; van de vakbonden die naar de 40- urige werkweek streven en van de indus trie die op de bedrijfsresultaten moet letten. Alphen aan den Rijn Van alle voorzitters van politieke partijen is het toch zeker die van dc C.H. Unie, de heer H. W. Tilanus, die het meest in Alphen komt; er bestaat hier een hartelijke band met deze eenvoudige politicus. Ook gisteravond was hij in het Nutsgebouw aanwezig op de familie-avond, belegd door de Chr. Hist, kiesvereniging. Er waren een 250 belangstellenden en de voor zitter, de heer J. v. d. Oever, zei in zijn openingswoord, blij te zijn met deze opkomst. Na woorden van welkom tot de heer Tilanus en De Ruyter verwelkomde hij ook speciaal de jongeren. In een radio- preek hoorde spr. onlangs een citaat, waaruit bleek dat heel vroeger de oude ren net zo hard klaagden over de jeugd al6 nu. En toch kwamen er figuren als Augustinus en Calvijn uit voort. Spr. zei: laten we niet meedoen met klagen, maar de jeugd opvangen en steunen. Het onderwerp waarover de heer Ti lanus .sprak was: „De politieke ontwik keling in binnen- en buitenland" De heer Tilanus begon met wat te zeg gen over het karakter van een familie avond. Hem was opgevallen, dat er hier een stabiele groep C.H.-kiezers i6. maar het had hem wat verontrust, dat er te weinig verandering is, geen vooruitgang Speciaafl met het oog op de raadsverkie zingen van volgend jaar wekte hij nu reeds op, actie te gaan voeren, vooral onder hen. die nog niet weten, wat ze met dat grote stembiljet moeten doen De heer Tilanus gaf een ontlëding van de stemmencijfere van vorig jaar in Al phen; hij wees erop, dat de P.v.d.A. vrij dicht bij de C.H.U. gekomen is. en zijn conclusie voor de Alphense familie was: Wee6t op uw hoede! Toont, dat uw be ginsel voor u wat betekent, ook in uw gesprekken. Maakt propaganda! Zorglijk Wat de nationale politiek betreft, men kan die niet bezien zonder de interna tionale situatie te schetsen. En die is zorglijk. Er i6 nog altijd de grote tegen stelling tussen oost en west Begin 1956 wekte de glimlach van Rus land hoop op ontspanning. Op 4 novem ber van dat jaar i6 die in Hongarije in bloed gesmoord. En steeds blijft er span ning rondom het middenOosten. Wat zal er uit voortkomen? Aan de ene kant die tegenstellingen aan de andere zijde het pogen om toenadering tot stand te bren gen, in We6t-Europa in de vorm van b.v handelsovereenkomsten. Beperking Er kwam in ons land een zekere mate van welvaart. Spr. schetste, hoe dit mo gelijk was door de gunstige gang van zaken rondom de handelsbalans. Tot het verkeerd ging en de regering, in 1956, moest ingrijpen. Gesproken werd over de bestedingsbeperking en de gang van zaken in de landbouwsector. Er ontston den zeer moeilijke problemen; de eerste maatregelen zijn voort>ereid, andere zijn in bewerking voor de volksvertegenwoor diging. Voorts zijn er nog de vraagstuk- (Advertentie) Op donderdag 11 april 1957, 's middags te vier uur zal de Edelachtbare Heer Z. H. BRUINS SLOT, Burgemeester van Alphen aan den Rijn ons GEMODERNISEERD EN VERGROOT HOTEL-REST. HEROPENEN Wij zullen uw tegenwoordigheid zeer op prijs stellen. Receptie: donderdagmiddag 1 1 april 's middags van 4-6 uur Alphen a.d. Rijn Stationsplein 2 Telefoon K 1720—2118. ken van de woningbouw en de huren Voor dat alles zal een oplossing gevon den moeten worden. In een politieke beschouwing merkte di heer Tilanus op, dat het niet mogelijk ls één grote groepering uit te 6luitec van de regering. Het is beter, met elkaar eer oplossing te zoeken voor de problemen Belangrijker is het beginsel, dat niet verandert. Voor de C.H. Unie bestaat het hande len in het mede helpen opbouwen. Zien de op Hem, Die het al regeert, ook het leven der volkeren. Na deze rede bekampten leden van de kiesvereniging (drie heren en twee da mes) elkaar in een door de heer L. Schip per, inspecteur bij het .O. samengestelde hersengymnastiek. Na de pauze speelden jongeren de éénacter „Help ik leef." een dramatische grap, waarvan een detec- van Scotland Yard het slachtoffer Het werd vlot gespeeld en kreeg veel bijval. Ds. M. Hanemaayer, Herv. predikant, sprak een slotwoord. Honderd filatelisten ruilden postzegels Er waren een kleine honderd postzegel verzamelaars (en verzamelaarster6) bijeen gisteravond in hotel Toor. Ze hadden een kapitaaltje zegels bij zidh om te ruilen, grote zegels, kleine, kleurige en minder kleurige, dure en minder dure, oude nieuwere. Hoe leerzaam dat postzegels verzamelen wél kan zijn ten de historie, werd duidelijk uitgelegd door een oud-Alphenaar uit Djakarta, de heer J. H. Verschuur, die in de Indonesisch» hoofdstad in de handel is en die tot juni met verlof in zijn geboorteplaats ver toeft. De heer Verschuur bepaalde zich tot een bespreking van de zegels van het voormalig Nederlands-Indië, van Indo. nesia, van de Republiek Indonesia Seri- kat en tenslotte de Republiek Indonesia In een wedstrijd, waarin aanwezigen hun kennis van de filatelie met elkaar maten, behaalde de heer Verschuur 190 punten, maar daar hij buiten mededinging m deed, kwam de heer M. v. d. Pouw Boskoop op het erepodium. Hij had punten. De volgende tien prijswinnaars hadden puntenaantallen van 88 tot 45. De wedstrijd werd gehouden o.l.v. de heer H. Verschuur. Er werd de heer J. H. Ver schuur voor zijn causerie dank gebracht door de heer P. G. Pannevi6. Onder lei ding van laatst genoemde werd nog een grote partij zegels geveild. Frits Mehrtens voor de G.J.C. De Geref. Jeugdcentrale week gister avond af van de gebruikelijke gang var zaken, omdat men een bijeenkomst belegd had waarin gesproken werd over muziek. Het was Frits Mehrtens, zo zeer bekend van de radio-programma's, die hierover voorlichting gat- De bijeenkomst, waarvoor goede be langstelling bestond, werd geopend en in geleid door de voorzitter, de heer Jac. Bijl. De heer Mehrtens verduidelijkte zijn met veel aandacht gevolgde met grammofoonplaten. LFAMUWEN Bromfietser reed tegen tuinhek Zaterdagavond om kwart voor elf reed een Amsterdams student, afkomstig uit Brits Indië, tegen een tuinhenk van Here- weg 13. De student liep een hersenschud ding op en werd in de Mariastichting te Haarlem behandeld. In verband met dit ongeval verzoekt de rijkspolitie te Lei- muiden de bestuurder van de bromfiets die juist op het ogenblik van het onge val paéseerde, zich te melden. N1EVWVEEN Steeds Vooruit won groepsprijs De wandelgroep „Steeds Vooruit" van de Johannes-stichting heeft zaterdag deelgenomen aan de ..Goed-Zo-mars" te Amsterdam. De groep stond onder leiding van de heer Kersten en bestond uit 45 deelnemers. Het vijftien kilometer lange parcours voerde door het Amsterdamse bos Iedere deelnemer ontving een fraaie herinnering en de groep won een groeps prijs. IJmuidense handel wei igerde vis In Katwijkse kisten zat te veel ijs De IJmuidense vishandel heeft vanmoi en een deel van de door Katwijkse sche pen aangevoerde haring en makreel niet willen afnemen, omdat uit steekpi was gebleken, dat er bij de vis in te veel ijs zat. zou zijn gebleken, dat in vier kisten 20 kilo netto gewicht te weinig terwijl vier andere kisten 201 kilo bevatten en weer vier andere 204 kilo. hetgeen eveneens te weinig is. Het betrof hier haring en makreel van de KW 80 en de KW 87, 300 kisten makreel 900 kisten haring in totaal. Deze 1200 kisten zijn bij de tweede afslag ederom aangeboden Toen deelde de heer P. Krab namens de Nederl; visgroothandel mee, dat de kisten haring akreel niet gekocht zouden worden, zij het gewicht haalden. Een klein aantal kisten, waarin met gunstig gevolg steekproeven werden genomen, werden •el verkocht voor ongeveer f 12 tot f 18 per kilo. De havenarbeiders begonnen de gewei- De maandagmarkt Voor de maandag loste de Vlos I 1500 kisten, waarvan 10 met schelvis, 50 kabel jauw en gul, 170 kool, 80 makreel, 90! haring, 140 wijting en 10 varia met 170 stuks stijve kabeljauwen alsmede 200 kleine kisten haring. De Klaas Wijker v er met 800 kisten in totaal, waarvan kisten schelvis, 110 kabeljauw, gul kool, 40 makreel, 70 haring, 230 wijting 20 stijve kabeljauwen, terwijl de VL voerde 570 kisten in totaal, chol, 130 schelvis, 85 gul, kabeljauw kool, 215 makreel. 95 wijting, 25 varia 65 stuks stijve kabeljauwen. De Adriane voerde 650 kisten aan. waarvan 150 schel vis, 70 gul, kabeljauw en kool, 190 makreel. 30 haring, 195 wijting, 5 varia en 180 stijve kabeljauwen. De HD 79 was met 580 kis ten aanwezig, waarvan 70 met schelvis. 50 kabeljauw en gul, 80 makreel, 180 wij ting, 200 varia en 400 stuks stijve kabel jauwen. De SCH 6 ten slotte had 615 kis ten bij zich, waarvan 225 met schelvis, 61 kool, 160 makreel, 170 wijting en 300 ijs- kabeljauwen. De kleine vaart leverde 25.000 kilo tongen af en 1400 kisten schol. Voor het buitenland De regels grote kabeljauwen gingen gis teren het buitenland ln en haalden f tot f 95, terwijl voor de kleine rijen f 37 tot f 43 kwam en voor de kisten f f90. De grote schelvis noteerde f2 f28, voor de grootmiddel betaalde f 23 tot f 31 en grote tong deed per kilo f 2.70 tot f 2.75. Grootmiddel deed f 2.60 tot f2.70 en kleinmiddel f2.70 tot f2.90. haalden f2.50 tot f2.70 en de tweetjes f2.10 tot f2.20. De schol liep erg in prijs uiteen naar gelang van de vangplaatsen en de daar- voortvloeiende kwaliteitsverschillen grote schol schommelde van f 16 tot f 20 als het kustschol was, uit de Noord haalde graag f 42, terwijl de middel f 17 tot f20 maakte van de kust en f55 uit de Noord. De zetschollen van de kust deden 17 tot f 22 en uit de Noord zelfs f 60 Binnenlandse markt De binnenlandse markt betaalde voor de haring f 14 tot f 17 en voor de makreel f 14 tot f 27, terwijl de grove gul f 26 tot f 30 deed en de middengul f 23 tot f 27. Torgulletjes maakten f 10 k i 18, zwarte kool haalde f 34 tot f 42 en grote gullen- maatkool ging van de hand voor f 15 tot f 17. Kleine gullenmaat haalde f 13 a f 17 c witte kolen zijn weggegaan tegen 1 .j tot f 57 de kist van 125 kilo. Lengen haalden f 54 tot f 65. De kleinmiddelschelvis, die binnenslands bleef, noteerde f21 tot f30, terwijl de pennen weggingen tegen f22 f27. Braadjes noteerden f 14 tot f 20 en voor de schol II is f27 tot f33 betaald, terwijl de drieën f 14 tot f 20 haalden. Komende markten en vandaag De Curasao loste vanmorgen zijn 1250 kisten met de KW 80, die 900 kisten en 360 stuks stijve kabeljauwen aanvoerde. De KW 129 had 40 kisten vis en de Thorina was vannacht stomende met 820 kisten en 260 stijve kabeljauwen. De markt van morgen krijgt de Vikingbank op bezoek met 650 kisten vis, waarvan 320 schelvis en 250 stuks stijve kabeljauwen. Op en neer De visserij blijft zeer wisselvallig; na een kleine opleving gedurende het week einde, is de zaak weer teruggevallen tot magere vangsten. De schrale noordwester deed daar geen goed aan. De dagvangsten liepen om de Noord tenminste terug tot 80 k 130 manden hoops. Op de 60 graden noorderbreedte is het dan ook de laatste tijd bepaald geen vetpot geweest. Bij de Pitt-boei is bijna niet gevist. OEGSTGEEST Oorzaak gasexplosie onderzocht Het ongeluk, dat zich gistermorgen op het bouwterrein van het bejaardencen trum in Oegstgeest voordeed en waarbij zoals gemeld de directeur van ge meentewerken. de heer M. J. van Gorkom. vrij ernstig werd gewond, is in de loop van de dag door politie en arbeidsdeskun- digen voorzover mogelijk gereconstrueerd. In de loop van dinsdag heeft zich een be langrijke wending ten goede in de toe stand van de heer Van Gorkom voor gedaan. Uit een voorlopig onderzoek blijkt dat de heer Van Gorkom tegen twaalf uur de directiekeet binnenging, gelegen op de hoek van de Van Alkemadelaan en de Hazenboslaan. Via een kleine hal in de geheel uit hout opgetrokken keet betrad de heer Van Gorkom de kamer, waar hij dacht de opzichter te zullen aantreffen. In de hoek van de barak stonden een buta-gasfles en een kachel. De heer Van Gorkom meende een gasluebt te ruiken en liep naar de buta-gasfles toe. Onmid dellijk volgde een zware ontploffing. De heer Van Gorkom wist een raam te openen en sprong naar buiten. Toen bleek dat de directeur van gemeentewerken vrij ernsiig gewond was. Ondanks de explosie is de barak niet uit elkaar geslagen. Deskundigen verkla ren dit door te wijzen op de grote gas druk. die bijv. een stenen gebouw ver laten zou hebben door de ramen. Op vallend is dat geen enkele ruit van de keet gebroken is. Het interieur is zwaar beschadigd door brand, die alles blakerde De beide zijwanden zijn aan de voorzijde ongeveer twintig centimeter verschoven, zodat ook op sommige plaatsen de zolde ring uit de voegen gelicht'is. DE WEEMOED is inherent aan een gang over het kerkhof. Men treurt er over het verlies van een vriend, maar men weet, dat de simpele gang naar de plaats, waar de stoffelijke resten hun rustplaats hebben gevonden, niets verandert aan de omstandigheid, dat ze er toch nooit vandaan zullen komen. En lach niet dergelijke gevoelens hebben ons de vorige week bekropen, toen wij vijf kwartier hebben gedwaald over het autokerkhof van de heer C. de Graaf aan de Haag- weg te Voorschoten. Natuurlijk gaat de vergelijking met een echt kerkhof op vele plaatsen mank. De autosloperij is business, een harde business en men zal er niemand zien, die een bedevaart komt maken naar de roestklomp, die zijn zo vaak bijgeschilderde en opgetuigde autootje is geworden, sedert het toch werkelijk Maar toch, wie gevoelig is voor sfeer, zal ook op het met autowrakken vol gestouwde stuk grond temidden van verder lege wellanden iets proeven van de treurnis, die het einde maal met zich mee moet brengen Er lig gen hier namelijk tal rijke verstoorde dro- Het aantal auto's, dat bij een botsing zo zwaar is beschadigd, dat reparaties de moei- ver in de minderheid Misschien zijn het er tien van de zeker vier honderd wrakken. overheidsin stellingen, die er uit moeten, omdat ze zo veel kilometer hebben gedraaid cn ze in de boeken afgeschreven zijn. Voor deze catego rie Is het autokerkhof meestal niet meer dan een tijdelijke verblijf plaats, waar ze gere pareerd en opgeknapt worden (indien nodig) met onderdelen van wagens van hetzelfde merk, die er meestal ook wel zijn, waarna ze kun nen worden doorverkocht. Maar verreweg de grootste categorie is die van de wagens, die na een druk en veelbewogen leven werkelijk aan de ouderdom zijn bezweken, al behoeven ze, in autotermen gerekend, niet eens de leeftijd der zeer sterken te hebben bereikt. Zo ziet men talloze wagens, waaraan de kenner een- of tweemaal overspui ten opmerkt, roestplekken, die met de hand overgeschilderd zijn in een kleur, die de oorspronkelijke een beetje na bijkomt, waar de verchroomde gedeel ten allang met wat gore zllververf zijn overgelakt en met kennelijk in eigen beheer en van een oude deken ver vaardigde bekledingshoezen, kortom, van die wagens, waaraan zo duidelijk oneindig veel meer tijd en liefde is ge geven dan geld. Want dat was er niet. En omdat het met al die tijd en al die liefde óók niet ging, is de occasion van Jan en Nel waarvoor ze indertijd grif zes- of zevenhonderd gulden heb ben betaald voor een paar honderd aan zijn roemloos einde gekomen. ZAKELIJKE KANT r\E ZAKELIJKE KANT van het be- drijf i6 veel harder, omdat noch de heer De Graaf sr., noch zijn zoon, die aan het hoofd staat van de zaak, uiteraard iets met al die gevoelsover wegingen hebben te maken. Hoe de wagens er komen? Via inschrijvingen bij verkopen van grote bedrijven en soms ook van ga rages, vertelde ons de heer De Graaf. En hoe verlaten ze het terrein langs de drukke rijksweg? Wel, de wagens die goed zijn, of met betrekkelijk weinig moeite in goede staat te krijgen zijn, worden na korte tijd verkocht aan een van de vele re- Nieuws van en voor Katwijk (Advertentie) DRINGENDE OPROEP AAN ALLE V.V.V.-LEDEN In verband met de te verwachten drukte op zaterdag 13 april (Bloemencorso) en de daarop volgende Paasdrukte, verzoeken wij alle leden medewerking te verlenen ie vreemdelingen zo goed mogelijk onder te brengen. Allen, diie logies met ontbijt aan de vreemdelingen kunnen ver- itrekken, verzoeken wij dringend dit op korte termijn aan ons op te geven. In het bijzonder is dit voor. het Paasweek-end, daar wij voor deze tijd reeds talloze aan vragen hebben. Er worden duizenden per sonen verwacht. Laat het bestuur dus niet alleen staan, maar heflpt allen mede deze mensen onder te brengen. Neemt voldoende levensmiddelen, vooral brood, in huis, aangezien er zeker 40 tot buseen in Katwijk aan zullen komen, benevens honderden particulieren. Dit is ook bedoeld voor de Katwijkse bakkers. <iie dus voor voldoende voorraad moeten zorgen. De V.V.V. heeft zowel in het binnen- als in het buitenland besprekingen gevoerd en beloofd zoveel mogelijk te zorgen dat iedereen onder komt. De afrekening gebeurt op ons kantoor. Wij geven bonnen, welke U twee dagen na Pasen op ons kantoor ter afrekening in kunt leveren. Blijven de mensen lan ger dan op bon aangegeven staat, dan moeten zij dit met U verrekenen. Vertrouwend, dat U allen begrip zult tonen voor de a.s. drukte en er voor zult zorgen dat onze goede naam in het bin nen- en buitenland gehandhaafd zal blij ven, verzoeken wij U nogmaals met zeer veel klem, ten spoedligste ons op te geven voor hoeveel personen U plaats hebt. CHR. VERPLANCKE, Dir. V.V.V. J.L b 62T5 Copyright P 1. B. Bor 6 Coponhogon Loop der bevolking Op 1 april bedroeg he»t aantal an Katwijk 27.299, tegen 27.281 op 1 maart, een toeneming dus van 18. Door geboorte en vestiging vermeerderde het zielental met respectievelijk 64 en 79; door overlijden en vertrek trad een ver mindering op van respectievelijk 17 en 108. KATWIJK AAN ZEE Wilhelminafonds telt te weinig leden Door de plaatselijke afdeling van het Koningin Wilhelminafonds werd gisteren de Oranjezaal van het jeugdhuis een propaganda-filmavond gehouden. Dokter J. Bergman mérkte in zijn ope ningswoord op, dat het aantal leden van het fonds in Katwijk in vergelijking met andere plaatsen, bedroevend laag is. Het lidmaatschap bedraagt f 2,50 per jaar; de donateurs betalen slechts f 1,Men en actie voeren om wat meer leden te werven. De heer De Man gaf vervolgens een uiteenzetting over de bestrijding van de kanker en vertoonde de film: Er is een |d van komen De heer J. van Wijk uit Amsterdam sprak een opwekkend slotwoord. Tal van dames meldden zich aan om leden te Kweken van visjes vergt veel tijd Onder voorzitterschap van de heer C. J. van der Plas kwamen de leden van de aquariumvereniging De Discus gister avond in Casa Cara in vergadering bij een. De heer A. de Haan uit Amster dam sprak over het kweken van tropi sche vissen. Men moet hiervoor een echte liefheb ber zijn; het kweken vraagt tijd en aandacht. Niet alleen het afwerpen van de eieren, het opgroeien van de jonge visjes moet nauwlettend worden geobserveerd. Van bijzonder belang is de voeding pasgeborenen. De heer De Haan behandelde verder de kweek van de zogenaamde muilbroe ders. Dit zijn vissen die hun ederen in de bek ronddragen en op dezelfde plaats de jonge visjes een veilig thuis geven. Spreekbeurt Donderdagavond om acht uur spreekt ds. P. P. J. Monster uit Gouda in de Kapel voor de Gereformeerde bond. Spreekbeurt Morgenavond half adht zal dr. C. Steen blok in Casa Cara een spreekbeurt ver vullen voor de Geref. Gemeente in Ne derland. Hoog en laag water Woensdag 10 april: hoog water 11.45 en 0.00; laag water 6 51 en 19.52 uur. NOORDWIJK Spreekbeurt Morgenavond half acht zal voor de Herv. Evangelisatie spreken ds. M. Otte- anger te Leiden. TER AAR Chr. Hist, kiesvereniging De Ohr. Hist, kiesvereniging houdt vrij dagavond om half adht in 't Centrum t< Aardam de jaarvergadering. De voor naamste agendapunten zijn de verkie zing van een voorzitter en een voorstel tot contributieverhoging. laties, die men zich sinds de vestiging (in 1927) heeft verworven. Voor de an dere exemplaren begint de georgani seerde sloperij pas goed. Alles van enige waarde wordt eruit- gehaald: ruitenwissermotoren, radio, kachel, spiegeltjes, claxons, bobines, ruitensproeiers, soms de motoren en soms de versnellingsbakken, alles na tuurlijk voor zover het in redelijke staat is. Al deze zaken worden syste matisch en overzichtelijk opgeborgen om te worden verkocht aan relaties of de toevallige bezoekers. Het zo ontzielde karkas van de wa gen blijft staan. Er komt nog wel eens iemand langs, die een bumper van een Anglia 1950 of een rechterportier van een Skoda-cabrloletje uit 1952 moet hebben. Zo brengen ook de stilstaande resten hun geld op. Tot er weer plaats moet worden ge maakt. Dan komen de mannen met de snijbranders om er handzame stukken van te maken, die met honderd ton te gelijk aan de Hoogovens worden ver- MENSELIJKE KANT nPOCH ONTBREEKT de menselijke kant ook in dit bedrijf niet geheel en al. Soms komen er vrouwen voor bekledingsetof om een jurk of een mantel van te maken. Maar hun aan tal haalt niet bij dat van voor de oor log, toen de stoffen in de winkel duur der en die in de auto's mooier en beter waren. Bovendien hebben de me tegenwoordig meer geld, zegt de heer De Graaf. Af en toe komen er nog wel dames van een kindergesticht in Noordwijk om bekledingsstof, waarvan de kinderen dierenfiguren kunnen ma ken. Zij hebben eens een pluchen hond. je opgestuurd, om te laten zien wat zij er mee kunnen doen. De heer De Graaf bewaart het nog altijd. Soms zijn het ook studenten uit Leiden, die in de autowoestijn komen dwalen om te kij ken, of er soms een bank bij is, die met niet te veel moeite voor een studenten kamer geschikt te maken is. Achteraf bekeken ls zo het postume nut van de auto's die hier terechtko men, nog groot genoeg en ruimschoots opwegend tegen de weemoed, die wij eerder signaleerden. Waarschijnlijk trouwens is de heer De Graaf wel de eerste om dat toe te geven. Want zijn bedrijf heet geen autokerkhof, maar „Handel in gebruikte wagens en sloperij". Nieuws van en voor Woubrugge Uitvoering van De Kleine Lofstem In Het Oude Raedthuys werd maandag avond de jaarlijkse uitvoering gegeven van het chr. kinder- en kleuterkoor De Kleine Lofstem. Nadat de heer S. Couperus, ere voorzitter in zijn openingswoord onder- mevrouw Van Vliet, echtgenote van de vorige dirigent, welkom had geheten, opende de beide koren het programma onder leiding van dirigent Hans Boelee uit Leiden met een tweetal gezangen. Hierna volgde het optreden van het kleu terkoor. De inzet „Van een kikkertje" en „St. Nicolaasnacht" waren vrij zwak waarna ook de andere ten gehore ge brachte nummers niet het peil bereikten van vorige uitvoeringen. Beter werden enkele speelliedjes naar voren gebracht, zoals de Muizenbruiloft en de Treinreis naar Kinkeldorp, waarbij ook veel dacht was besteed aan de aankleding. Het optreden van het kinderkoor was i luter, gedisciplineerder en zuiverder toon. Het best voldeden De grote schoon maak en De kleine Postiljon Voor de pauze voerde dit koor ook nog ten tonele het zangspel Doornroosj' een bewerking van J. N. v. d. Waa-Van Lier. Ondanks enkele kleine strubbelin gen waren zang en voordracht van goed Na de pauze werd het toneel- en zang spel ln drie bedrijven opgevoerd: „Peter en de kabouters" van Hans Boelee. Ook dit stuk speelde zich weer geheel af in de wereld van kabouters en bossen. De kleine spelers deden goed hun best en oogstten dan ook veel succes. Een woord van waardering voor de aankleding van het toneel en het vele werk achter de coulissen door de dames Boon en Zandstra. Heden wordt een herhaling gegeven. Het Oude Raedhuys Het bekende hotel-café-restaurant Het Oude Raedthuys staat sinds enkele dagen niet langer meer onder de leiding van de N.V De Beurs te Hoofddorp, doch van de heer L. C. Geerling uit Nes (Ameland). RIJNSBURG N.Z.H.*schaaknieuw9 De restanten van de bekerwedstrijd mogen dan zonder veel belang zijn, toch werden er nog mooie partijen gespeeld en verrassende uitslagen geboekt. Zo won de jeugdige W. Binnendijk fraai van de eer ste tientalspeler A. Ravensbergen. Het beslissende voordeel werd hier, door een goede combinatie, reeds in de opening verkregen. G. van Egmond bood H. Bin nendijk lange tijd goede tegenstand, maar moest toch voor een sterke konlngsaanval het hoofd buigen. D. v. d. Vijver zette in een remise-achtig eindspel niet goed voort en kon toen niet voorkomen, dat een pion van J. Schoneveld promoveerde. A. Vlet ter won van de zich taai verdedigende G. Kromhout. Voor de prijzenwedstrijd speel den de jeugdleden P. Glasbergen en J. v. d. Meij tegen elkaar. Laatstgenoemde wtya. SASSENHEIM Feestavond Ter gelegenheid van het behaald» kam pioenschap van het le elftal in de 2e klasse KNVB geeft de voetbalvereniging Ter Leede woensdag in de grote zaal van Gebrs Van Zonneveld en Phllippo een feestavond, die verzorgd wordt door het cabaretgezelschap „Luna". Aanvang 8 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7