Dwars door Sinaï-woestijn gebied van Gaza naar 'm fcl^f,f"' Verzekeringswezen helpt woningbouw financieren Standaardisatie en normalisatie van belang voor woningbouw ELIZABETH VEROVERT PARIJS Sukarno benoemt naar links hellend kabinet DINSDAG 9 APRIL 1957 ^OCNSDAGDONDERDAG DE U.N.E.F. IN HET VELD H Verwoeste wegen, zandvlakten en bedelende bedoeïnen rai1 (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) P n; *1 ..GAZA, april lat; TK HEB IN m'n leven heel wat slechte wegen gezien. Maar geen er van t hf 1 kan in de schaduw staan van de weg, die door de Sinaiwoestijn naar Palestina loopt. Hoe de Israëliërs het hebben klaar gespeeld hier zulk een onvoorstelbare verwoesting van te maken, zal me altijd wel een raadsel blijven. Er moeten volgens mij aan tractoren bevestigde ploegen zijn ge bruikt, die het asfalt in ontelbare stukjes verbrokkeld hebben. Een funda ment is verder nooit aanwezig geweest, zodat het van de ene kuil in de andere gaat, als men de moed heeft de „track" te volgen. vergde, werd het benauwd warm in de cabine. Om te verhoeden, dat ik met het hoofd door het dak heen ging, hield ik me met de ene hand aan een railing voor me vast, terwijl ik met de andere m'n camera angstvallig tegen de borst aanklemde. Herhaaldelijk stoven dichte wolken zand de wagen in, die duimendikke veren moest In het konvooi, waarbij ik me had ojl aangesloten, lachte men een beetje inde) over uitroepen van verbazing, die ;eval voortdurend over m'n lippen kwa- cheU men. „We nemen deze weg zes keer e g<1 per week", zei de Canadese korporaal, die de leiding had. „Erg plezierig vin- den we hem natuurlijk niet, maar ,u'1 men went ten slotte aan alles.... De I Israëliërs hebben de Egyptenaren willen treffen, maar tot nog toe heeft sebrl ieze vernieling alleen de UNEF el lende bezorgd Sebr.j Dagelijks trekken tientallen konvooien I van de troepenmacht der Verenigde Naties door de Sinai-wocstifn, om de vooruitge- ichoven posten te bevoorraden. De eerste konvooiljjn en ook degene, die het meeste us I verkeer te zien geeft, loopt van Ismaila vla El Arisch naar Gaza. De tweede komt t gj. In de uiterst zuidelijke punt van het schiereiland uit: in het gebied van Sharm !eDr el Sheikh, dat tegenover de Straat van Tiran is gelegen. En de derde gaat naar de pin meest noordelijke punt van de Golf van Akabah en eindigt vlak bij de Israëlische ■ebr. *rens- niet ver van de havenplaats Elath. Ik had de meest noordelijke en ook slechtste route gekozen, die alleen door de *1 sterkste trucs bereden kan worden. Niet ziet omdat ik het zo plezierig vond urenlang door elkaar gerammeld te worden, maar omdat ik naar Gaza moest en er geen an dere verbindingsmogelijkheid bestond. Het konvooi, dat me had opgenomen, bestond uit drie splinternieuwe Amerikaanse twee tonners. Achter het stuur zaten jonge Canadese vrijwilligers: mannen, die in dienst van de Verenigde Naties al duizen den kilometers in Egypte hadden ver slonden. De Uitgebrande auto's rste vijftig kilometer schoten we lekker op. Toen we bij Ismaila de Bailey brug over het Suez-kanaat gepasseerd warenontvouwde zich een vlak zand landschap voor m'n ogen, dat tot aan de horizon met schrale struiken was beplant. De zon begon onbarmhartig op de cabine te brandenwaarvan de voorruiten moes ten worden losgeschroefd om wat ver koeling te brengen. In de berm lagen hier en daar volledig uitgebrande Egyptische legervoertuigendie vijf maanden ge leden door de Israëlische luchtmacht van de tueg waren geveegd. Ergens zag ik ook nog een aan flarden geschoten tank, die de joden blijkbaar hadden laten staan, omdat hi) voor niemand, behalve de ichrootboer. nog waarde had Ik vroeg me af, waar al die verhalen over die grootscheepse verwoestingen het wegdek vandaan kwamen „Een prachtige weg", zei ik tegen de chauffeur „Als dat zo door gaat, zitten zo in Gaza... Waar beginnen eigenlijk die vernielingen? De Canadees keek me bijna medelijdend ■an. „Je bent er nog niet", antwoordde hij. „Ik zal Je zo meteen op een paar plaatsei brengen, waar Je maag Je keel uit ram melt Al spoedig merkte Ik. dat de soldaa meende wat hij zei. Zo na een kilometer of tien passeerden we een leger van Egyp tische wegwerkers, die midden woestenij aan het asfalteren W£ nauwelijks waren we dezen voorbij, of de ■erste, door mijnexplosies veroorzaakte gaten kwamen ln zicht. Ze konden slechts ln de laagste versnelling genomen worden en de cabine vulde zich met het gierende geluld der motoren. Hotsend en stotend gingen we „stapvoets" verder. De Cana dees naast me had het stuur kranjpachtig ln de handen geklemd, doch dit verhinder de hem niet zich met de glimlach van een gids naar me toe te bulgen en me In het oor te schreeuwen, dat het ergste nog ko men moest. En Inderdaad, het duurde niet lang, of we schokten door enorme zandkuilen heen, over bergen asfalt, dat achter de krachtig trekkende wielen wegspoot en door diepe sporen, die andere wagens In de sachte bodem getrokken hadden. De verwoesting van de weg was zo compleet, dat de man, die haar had uitgevoerd, zich geen betere resultaten had kunnen ■en. Over een afstand van zeker dertig kilometer was de autobaan totaal omge ploegd. nergens ook maar een halve meter van het normale wegdek te zien gevend. Doordat de chauffeur alles van de motor De Canadezen werd het zo nu en >k te bar Ze hadden zo hun vaste en om de tien kilometer werd kort gebruik van gemaakt, Be rt paar kamelen had ik nog geen in de woestijn gezien, al- Een Canadese soldaat geeft een paar hompen brood aan bedoeïenen-kinderen. Er was een alleraardigst meisje van mis schien een Jaar of zes bij. Zc had een zwarte sluier om het hoofd en telkens, als ik naar haar keek, trok ze deze tot aan de ogen op, precies zoals volwassen Inheemse vrouwen zouden doen. Telkens ook als ik de camera op haar richtte, sprong een jongetje van een Jaar of acht, dat haar broertje bleek te zUn, tussen haar en de lens in. Fotograferen mocht dus ook al niet, iets wat overigens niet verwonderlijk is in een land. waar de vrouw als een kleinood voor het oog van vreemdelingen verborgen wordt. Ik kan niet zeggen, dat de kinderen hongerig waren, alhoewel ik me afvroeg, waar ze op deze kale vlakten van leef den. Alles wat ze kregen, tot de chocolade repen toe, werd in de plooien van hun smoezelige kleren verborgen en kennelijk mee naar huis genomen. Sigaretten De pauze, die stilte, rust en een goed ge vulde maag gegeven had, moest al te spoe dig worden opgebroken. We hadden nog een driehonderd kilometer voor de boeg, iets wat tenminste een uur of zes rijden betekende. Twee uur lang bleef de weg net zo slecht als hij daarvoor geweest Hij werd toen geleidelijk aan wat beter hoewel we langs verschillende oasen wa- Het UNEF-konVOoi onderweg gekomen, die water en schaduw boden. Historische grond In dacht aan de omzwervingen der Is raëlieten. nu een kleine drieëneenhalf duizend jaar geleden. Ik bevond me op historische grond, doch kon het me in een truck, model 1957. toch nauwelijks voor stellen. Eén ding is me echter wel heel duidelijk geworden.- De Sinaï heeft niet het zelfde woeste en ledige karakte' bijvoorbeeld de Sahara. Er bevindt zich water, veel water zelfs, in de grond ei als het op dit moment voor nomadenstam- mogelijk is in deze woestijn te blijven, zo is het zeker ook voor het volk van Jahwe veertig jaar mogelijk geweest. De grote rust kwam, toen we ongeveer een uur of vier gereden hadden en toch niet meer dan honderd kilometer hadden afgelegd. Het werd tevens de lunchpauze hetgeen betekende, dat de Canadezen ee loodzwaar pakket noodrantsoenen met ee breekijzer openden en er het hunne uit begonnen te kiezen. Van alles zat e tot blikopeners, zout, zeep en sigaretten toe. Het was toen. dat de eerste bedouïenen ons naderden. Het waren kinderen en waar ze vandaan kwamen, wist ik niet. Ze leefden waarschijnlijk in kuilen in de grond met een tentdoek er overheen om bescherming tegen het stuivende zand van de dag en de sterke afkoeling van de nacht te bieden. Ze zagen er goed gezond uit en wachtten geduldig tot de UNEF- mllltairen verzadigd waren en de geopen- de blikken, waar nog iets in zat, begonnen te verdelen. :n slotte weer een normaal aa krijgen. Overal uit de woestijn kwamen deren en ook volwassene dra het ronken van de trucks werd ge hoord. Ze zwaaiden enthousiast naar ons brachten tegelijkertijd de hand naai de mond, aanduidend, dat ze sigaretten wilden hebben. Tot kinderen van vier j varen op deze bedelende gebarentaal getraind en het was vaak een vermakelijk gezicht te zien hoe ze puften en bliezen duidelijk te maken wat ze precies be doelden. NCRV moet extra reizen inlassen De Nederlandse Christelijke Reisvereni- ging moet er thans reeds toe overgaan ee; belangrijke uitbreiding aan haar reisplai voor het komende seizoen te geven. Sinds het officiële reisplan veertien dagen gi leden Is verschenen, zijn ruim 4000 aai meldingen voor buitenlandse reizen bin nengekomen, waardoor velp reizen al zijn volgeboekt. Het is nog nooit voorgekoi dat in april reeds zoveel aanmeldingen waren ontvangen, waardoor tot uitbrei ding moest worden besloten. K.L.M. publiceert het emissieplan Aanvraag in Amerika reeds ingediend THANS wordt officieel bekend ge maakt, dat de K.L.M. gisteren bij de Securities and Exchange Com mission, een Amerikaanse regerings instelling tot bescherming der be langen van aandeelhouders, toestem ming heeft gevraagd 400.630 gewone aandelen van 100 uit te geven in Amerika. Een syndicaat onder lei ding van Smith Barney and Co. en de First Boston Corporation wil na goedkeuring van de aanvraag een emissie van 250.000 aandelen op de Amerikaanse markt verzorgen. Dit geschiedt waarschijnlijk eind april. Tegelijkertijd zal de K.L.M. 150.630 van de Nederlandse regering teruggekochte beschikbaar stellen voor ver koop op de Amsterdamse beurs. Bemid deling verleent een groep Nederlandse onder leiding van Heldring en Plerson en Co. en de Nederland- sche HandelmU. De verkoop geschiedt voornamelijk om in Amerika en Europa een markt te scheppen voor de aandelen. Voor 1951 ver strekte de staat der Nederlanden aanzien lijke kapitaalbijdragen en leningen, die later werden veranderd in aandelen Op 31 december 1956 bezat het Rijk direct 94,3 pet en indirect 4 pet van het uitstaan de aandelenkapitaal. Dit wordt nu ver minderd tot 71.7 pet. Indien bij het hui dige kapitaal de verdere mogelijkheden voor uitgifte van nieuwe aandelen zou den worden gebruikt, zou de deelneming Dor het Rijk niet beneden de 50 pet dalen. In de toekomst ligt het in het voorne- ien het dividend aan Amerikaanse in gezetenen in dollars te betalen. Ooto over weegt men voor de toekomst uitkering van interim-dividend. De opbrengst der emissie zal deel uit maken van de algemene middelen. Van 1952 tot eind 1956 Investeerde de K.L.M. f 335 min., waarvan f 285 min. in vliegend materieel uit inwendige bronnen en op brengst van verkochte vliegtuigen plus f 58 min. leningen. Het huidige program omvat f 500 min. voor aankoop van 41 vliegtuigen in Amerika. Engeland en Ne derland. hoofdzakelijk met schroefturbine- en straalmotoren, benevens reservemoto ren. onderdelen, vluchtnabootsers en an der® oefenmiddelen. Op 31 december wa ren de verplichtingen voor aankoop van vliegend materieel f 478 min., waarvan f 58 min. vooruitbetaald. Voorts worden In vier jaar nog f 100 min. andere inves teringen verwacht. Uit afschrijvingen, in gehouden winsten en verkopen verwacht de K.L.M. f 380 min. en bovendien heeft zij een krediet van 50 miljoen dollar, zo dat voor het huidige program niet het zoeken van verdere middelen nodig is. Londense ladingklerken weer aan het werk De ladingklerken in de Londense haven Tilbury hebben gisteren besloten weer aan het werk te gaan. Vorige week dins dag legden zij, tegen het advies van hun vakbond in, het werk neer, als protest tegen het in dienst nemen van .onbevoeg den" door een stuwadoorsfirma. F.r zal >ek worden ingseteld r Dank zij miljoenen polishouders Lening van vierhonderd miljoen helpt nood lenigen ZOALS bekend, hebben de levensverzekeringsmaatschappijen, die deel uitmaken van de Nederlandse vereniging ter bevordering van het levensverzekeringswezen, zich bereid verklaard een belangrijk bedrag, nl. f 150 miljoen in 1957 en f 250 miljoen in 1958, voor de financiering van de woningbouw beschikbaar te stellen. Het is niet de eerste keer, dat de levensverzekeringmaatschappijen voor dit doel de helpende hand bie den. Een soortgelijke transactie kwam medio 1951, toen de woningproduktie door de minder gunstige verhoudingen op de geld- en kapitaalmarkt dreigde te stagneren, tot stand. In het tijdvak van 1 juni 19511 juni 1953 verstrekten de gezamenlijke maatschappijen ten behoeve van de woning bouw een lening van f 250 miljoen. Het van het levensverzekeringsbedryf afkomstige leenkapitaal heeft er ln de jaren 19511953 veel toe bijgedragen, dat de woningbouw op een kritiek ogenblik toch kon worden voortgezet, waardoor niet alleen de werkgelegenheid werd be vorderd, maar bovendien het verlangen naar een eigen woning voor velen ln ver vulling kon gaan. Ook de thans verstrekte lening zal ertoe bijdragen, dat een drei gende stagnatie wordt voorkomen. Dat het levensverzekeringsbedrijf als kapitaalverstrekker bij de financiering van de woningbouw kan optreden, dankt het in feite aan zijn rond 22 miljoen polis houders, die uit hoofde van de door hen gesloten verzekeringen, jaar in jaar uit ettelijke miljoenen aan premies bij de ge zamenlijke maatschappijen storten. Het premie-inkomen is in de na-oorlogse tijd in snel tempo boegenomen. In 1946, het eerste volle kalenderjaar sedert de be vrijding, omvatte het een bedrag van 277 miljoen, in 1951 was het gestegen tot 93,5 miljoen, in 1955 tot 678 miljoen. Gelet op het feit, dat in het pas verstreken jaar volgens voorlopige gegevens een record bedrag aan nieuwe verzekeringen werd afgesloten, zal de stroom van middelen, die het levensverzekeringsbedrijf van de zijde van onze bevolking in de vorm van premiestortingen heeft bereikt, in 1956 naar voorzichtige schatting nog ca. 50 miljoen hoger liggen. Van de totale premie-ontvangsten la een deel nodig om de nitkerlngen aan de hierop rechthebbenden te doen. Een ander deel dient ter bestrijding van de onkosten, verband houdende met het afsluiten nieuwe verzekeringen, het beheer va bestaande portefeuille, enz. Verreweg het aanzienlijkste gedeelte van de premie ontvangsten blijft echter in het bedrijf is bestemd om eerst in de toekomst te worden uitgekeerd. Wat aan premies ont vangen wordt, is na aftrek van uitkerin gen en onkosten, voor belegging be schikbaar. De op de beleggingen gekweek te interest wordt opnieuw rentegevend belegd en zo gaat dit proces steeds door. Naarmate er meer verzekeringen ge sloten worden zal het premie-inkomen groeien. Er zullen zodoende meer gelden Voor de woniriig'bouw zijn standaar. diisatie en normalisatie van het groot, ste belang. Zij geven een grotere zekerheid van levering, waardoor de mogelijkheid van planning en prijs bepaling vooraf wordt geopend. Van betekenis zijn voorts de hieruit voort vloeiende verminderde voorberei dingsarbeid, een produktie in grotere series met een continu karakter en een hogere kwaliteit bij gelijke of lagere prijs. De Raad voor de woningbouw heeft daarom de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid ten aanzien van dit on derwerp de volgende aanbevelingen ge daan: 1, Een standaardverdiepinghoogte (ge meten van bovenkant vloer tot bovenkant vloer) voor de woningbouw vast te stellen. welke vaststelling de Raad v ang acht dan het aangeven i oogten; 3. De trapbreedte voor de etagewoning algeheel te normaliseren; 4. In overleg met de daarvoor ln aan merking komende instanties tot standaard- maten voor een meterkast voor de wo ningbouw te geraken, zo nodig in een zeer bescheiden aantal varianten; 5. Bij de vaststelling van bouwvoor schriften meer te letten op de uniformiteit van bijvoorbeeld trappen, dan het aange ven van minimum afmetingen en wensen. De raad heeft ten slotte nog gewezen op de noodzaak van industrieel te vervaardi gen binnenwanden, die een arbeidsbespa rende. bouwtydvcrkorlcnde en kwaliteits verhogende Invloed hebben. Toch is lii'l zo HOE VER ZAKT GRONDWATER WEL? torkomt. het dieper vulling in allerlei gei i we dan. Door lucht- spade in de grond ta steken het grondwater aangeboord, hoe ver zakt dit grondwater Of bereikt het door de icht die alles naar het middel punt van de aarde trekt wellicht het binnenste van onze planeet, sodat we ons de aarde moeten voorstellen als een bol, die voor verreweg het grootste ge deelte uit water bestaat? Het ia bekend, dat grondwater in de poriën van zand, aarde en gruisgesteen- ten optreedt en dat het ook als spleet- zodat het water niet in damp overgaat. Het kan rustig nog veel verder sakken, want bij een dergelijke druk kan water nog veel grotere hitte verdragen, eer het in dampvorm overgaat. Immers, bij 25 atmosfeer druk is de kooktemperatuur al 223 gr. C. Laten we kort fijn. Volgens L. H. Adams sou op ongeveer 15 km diepte in de aardlgfirst de kritische temperatuur van water zgn bereikt, aodat het grond water niet dieper in de aardkorst kan doordringen. Als prof. Picard aich dat gerealiseerd had, sou hjj seker niat in die ondiepe zeetjes zijn afgedaald! En weet U, waarom huisdeuren 'a win ters vaak klemmen? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) beleggingen in aanmerking komen. levensverzekeringsmaat schappijen als geldgeefsters nog in be tekenis zullen toenemen. Daartoe ln staat gesteld door de ver zekerden kunnen zij met de van hen af komstige premiebedragen in de kapitaal behoeften van het bedrijfsleven voorzien economische activiteiten geldelijk steu nen, hypotheken uitzetten, leningen vooi verschillende doeleinden, zoals thans vooi de woningbouw, verstrekken. Het vorenstaande houdt in, dat men ir de grond van de zaak met het sluiten var een verzekering en de aanvaarding var de daarmede gepaard gaande „premie- plicht" een handeling verricht, die eer wijdere strekking heeft dan op het eersti gezicht lijkt. Door voor de eigen toe komst en die van zijn verwanten te zor gen, dient men niet slechts een privé- belang. Men helpt op die manier ook mee, het aanschaffen van nieuwe chines en installaties, de moderni sering van kantoren en fabrieken, de uitbreiding van industrieën, de aanleg van wegen en bruggen, de bouw van kantoren, scholen, win kels en „last but not least" van wo ningen, te financieren. (Vervolg van pag. 1) Britse Gemenebest: Europa is er sinds mensenheugenis de bakermat van ge weest en Frankrijk was immer een harer vurigste kampioenen. Het begrip, dat tussen de volken van Frankrijk en Groot-Britannië bestaat, vormt de beste waarborg voor hnn bei der toekomst. Laat ons in deze geest, tezamen met de volken, die dezelfde idealen zijn toegedaan als wij, voor waarts schrijden." Na het diner begaf de koninklijke stoet zich naar de Opéra over de Avenue de l'Opéra, die geheel omzoomd is door palmbomen speciaal voor deze vier da gen hier „geplant". De Republikeinse Garde, die eigenlijk al len maar als decoratie stond aangetre den, moest met de paarden de opdrin gende menigte in bedwang houden, want de politie kon haar taak alleen niet af. Onder een krachtig applaus van de ge lukkigen, die een plaats hadden in de operazaal, begeleidde president Coty zijn hoge gast naar de loge. Juristen bestuderen tekorten Adoptiewet Een oommissie van juristen zal voor de Nederlandse Vereniging van Pleegouders de moeilijk- en mogelijkheden bestuderen van die pleegouders, die door het ont breken van overgangsmaatregelen in de Adoptiewet, welke 1 november 1956 in werking is getreden, niet Ln staat zijn hun pleegkinderen te adopteren. Dit heeft de voorzitter der vereniging, mr. A. Stempels, zaterdag op de jaar vergadering te Apeldoorn medegedeeld. Als tekortkomingen van de Adoptiewet worden beschouwd het ontbreken van overgangsmaatregelen bij de eis van een maximum leeftijdsverschil van vijftig jaar tussen kind en adopterende ouders, de leeftijdsgrens van dertig jaar voor de tijdelijk mogelijke adoptie van meerder jarigen en de eis van voorafgaande voog dij bij adoptie van meerderjarigen. De N.V.P. telt thans 1399 leden en 103 donateurs. Naar schatting zijn er in onj land 20.000 pleeggezinnen. Mr A. Stempels werd herkozen als CVERVOLG VAN PAGINA 1) Onderwijs en Cultuur: prof. Priono (voorzitter Vredesbeweging), Agrarische Aangelegenheden: mr. Su- narjo (N. Ooe.) (voorheen Binnenlandse Zaken). Verbindingen: mr. Sukardan (thans di recteur-generaal PTT). Propaganda voor de Opbouw: A. M. Hanafi (Nat Volkscongres). Veteranenzorg: Chairul Saleh (genera tie '45). Verbindingen tussen de Daerans: dr. F. L. Tobing (minister van Voorlichting). Sociale Zaken: nog niet bekend. De premier Premier Djuanda is in Tasikmalaja geboren en is 46 jaar oud. Hij liep een Nederlandse middelbare school af en haalde zijn ingenieursgraad aan de Tech nische Hogeschool te Bandoeng. Van 1946 tot 1949 was hfj minister van tierbindin- Het Joodse paasfeest nadert weer en ook de tijd van de on gezuurde broden is dus weer aangebroken. Op het Amster damse Waterlooplein liep giste ren dit Joodse jongetje, smake lijk knabbelend op een grote matze, zoals het brood heet. Bier per glas vijf cent duurder (Van een onzer redacteuren) De Horecaf-bedrijven hebben toestem ming gekregen de bierprtyzen per 1 mei met vflf cent te verhogen. Reeds In de tweede helft van 1955 was dese vergun ning gevraagd, doch eerst thans is zij verleend. In de nieuwe prijs is tevens begrepen de verhoogde omzetbelasting, die 1 augus tus ingaat, zodat per die datum geen nieuwe prijsverhoging mag volgen. De prijs van flessenbier wordt eveneens ver hoogd Een beslissing over de hoogte van de nieuwe prijs is nog niet genomen. oen in de kabinetten van Sjahrlr en Sja- rifuddin en minister van openbare werken in het kabinet-Hatta. Onder Sastroamid- jojo was hij minister van financiën en van plannen. Men acht hem slim, vriend schappelijk jegens de Amerikanen, voor stander van een socialistische staat met erkenning van de verdiensten van het westerse kapitalisme. Eerste vice-premier Hardi is een briljante 35-jarige advocaat en leider van de P-N.I. Subandrio was van 1953 tot 1954 ambassadeur te Moskou. Buitengewesten militairen onder bevel van majoor Djuhartono, die onlangs te Palembang een tegenopstand begon, zijn van het vliegveld Talang Batoetoe naar hun basis terugge keerd onder consigne het kamp niet te verlaten. Hierdoor zou de spanning zijn verminderd. Hoge officieren te Djakarta ontkennen, dat er op Celebes wordt gevochten of, dat er sprake zou zijn van burgeroorlog. De betrekkingen tussen Ventje Sumual en Djakarta zouden goed zijn volgens hen. Het eerste conflict Premier Djuanda heeft verklaard, dat de taak van zijn kabinet moeilijker is dan die van een zijner voorgangers. De eer ste moeilijkheid heeft zich reeds voor gedaan. De Masjoemi heeft namelijk Pan- geran Moh. Noor uit de partij gestoten omdat hij zitting nam in ht kabinet. De Partei Sjarikat Islam Indonesia heeft haar leden verboden zitting te nemen in het kabinet en de nationale raad. Des niettemin is het P.S.S.I. lid als minister van voorlichting beëdigd. Vrees voor terreur Tenslotte loopt in Islamitische kringen hte gerucht, dat er een breuk dreigt in de Nahdatoel Oelama, daar de jongere leden sterk gekant zijn tegen deelneming aan het kabinet. De voorzitter van de jeugdafdeling van de N. Oe. Wahib Wa- sab zeide, dat het niet zou passen het kabinet te steunen. Hij vreest, dat ieder, die in de oppositie komt, het zwijgen zal worden opgelegd, of dat hij zelfs in de gevangenis zal komen. Sukarno heeft bekend gemaakt, dat dr. Leimena van de protestants-christelijke partij minister van sociale zaken wordt. Hy noemt zijn kabinet het Pandja Karja (vijf punten) kabinet. Premier Djuanda en 22 leden van zijn kabinet zijn door Sukarno beëdigd. P. J. van de Velde (49) overleden Gistermiddag Is tc Voorburg op 49-ja- rlge leeftijd overleden de heer P. J. van de Velde, hoofddirecteur van de Rijks dienst voor de monumentenzorg. De thans overledene werd op 14 maart 1908 te Dordrecht geboren. I.i 1932 legde hij het notarieel staatsexamen af. Van 1932 tot 1941 was hij werkzaam als kandidaat- notaris, waarna hy een functie aanvaardde bij het departement van onderwUs, kun sten en wetenschappen in de rang van hoofdcommies. In 1946 werd hij bevorderd tot referendaris en in 1951 benoemd tot hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het stoffelijk overschot zal vrijdagmid- dag ln Westerveld worden gecremeerd. De minister van zaken oversee, mr. G. Ph. Helders, is van Paramaribo te Wil- emstad op Curagao aangekomen. HIJ zal ien dagen in de Nederlandse Antillen erblijven en o.a. Aruba en Bonaire be zoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5