CHRISTELIJK Vakbeweging laat parlement vrij "1 Puzzel mee Meer hulp van Engels- dan van Ned.-Amerikaanse kerken Ml Boek Conferentie van voormalige R ooms-Katholieken D. Lelijk huur- compromis NIï KANTTEKENING r Uit de vakpers f~\P 12 MAART j.l. citeerden we in deze rubriek een arti kel van prof. dr. S. U. Zuide- ma over de zich wijzigende plaats van de vakvereniging, een artikel, dat werd gepubli ceerd in het officieel orgaan van het Verbond Patrimonium. Prof. Zuidema meende in het feit, dat de vakbeweging zich uitspreekt over de te verhogen melkprijs, een overheidsbeïn- vloeding te constateren, waarbij het parlement wordt uitgescha keld. Prof. Zuidema spreekt hier zelfs van een heliend en een socialistische vlak. In het jongste nummer van D e Gids, orgaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond, gaat de heer Smeenk in op de aantijgin gen van prof. Zuidema. De redenering van prof. Zuide ma gaat volgens de heer Smeenk buiten de werkelijkheid om. De vakbeweging heeft in haar orga nen inderdaad gepleit voor een voorlopig minder sterke verhoging van de melkprijs. Mocht zij dit niet doen? Iedere Nederlander is daar toch vrij in. Waarom dan de vakbeweging niet? De vakbeweging tracht de be langen der arbeiders te beharti gen, niet alleen als producent, maar ook als consument. Zij kan onmogelijk blind zijn voor de prijs beweging, waardoor immers wordt beslist over de vraag wat een geldloon reëel betekent. De vakbeweging kan „in het be drijf' de kwestie van de melkprijs niet oplossen. Het is immers geen kwestie van verhouding van lonen De vakbeweging moest zich daarom wel tot de regering rich ten. De volksvertegenwoordiging werd daardoor in het geheel niet gebonden. Het blijft de volksver tegenwoordiging mogelijk verder te gaan dan in vakverenigings kringen ln overweging werd gege ven (temporisering), zij kan ook tot het kabinet zeggen: gij blijft van de melkprijs af. De vakbewe ging heeft noch het kabinet noch de Kamer gebonden, aldus de heer Smeenk. De Werkgever, het orgaan van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers heeft een artikel opgenomen van prof. R. Schippers over het vierde gebod en de vijf-dagen-werkweek. (Het arti kel werd reeds eerder in A.R. Staatkunde afgedrukt). Prof. Schippers betoogt, dat de werkschema's in deze moderne tijd geheel afwijken van die van de kinderen Israëls, die uit de tichelovens van Egypte kwamen. Schrijver vraagt zich af, wat men aan zou moeten met de nachtar beid. wanneer men zich letterlijk wil houden aan de tekst van het vierde gebod. Zes dagen zult gij arbeiden en al Uw werk doen. Dit „al Uw werk doen" dient volledig de nadruk te krijgen. En onder dit werk wordt dan niet alleen ver staan de beroepsmatige arbeid, maar ook de arbeid, die er daar naast nog is op zovele andere ter- ,,De zaak van de activiteit voor het Koninkrijk £ods kan er in dit land best een dag bij gebruiken. Het zou voor kerk en zondag, voor kerkedienst en scholen en voor de gehoorzaamheid aan het gebod wel zeer bevorderlijk kunnen zijn, wanneer de vijfdagenwerkweek kon worden ingevoerd, indien Zij aanvaardbaar is in het kader van een verantwoord sociaal-econo misch beleid", aldus prof. Schip- 11 b e d r i j f pers Het M e t a (Christelijke Metaalbedrijfsbond) spreekt zijn ontstemming uit over de zetelverdeling in de onderne mingsraden. De C.M.B. wil niet kleingeestig zijn, maar de gal be gint nu toch over te lopen. Nog kort geleden werd in een bedrijf 23 pet. van de stemmen uitge bracht op kandidaten van de C.M.B.. terwijl nog geen 7 pet van de zetels werd ingenomen door leden van deze bond. Het sys teem met sterk gesplitste afde lingsverkiezing. waarbij per fa- brieksafdeling de kandidaat met de meeste stemmen wordt verko zen verklaard, is onrechtvaardig. De protestants-christelijke werk nemers, die toch al dikwijls een minderheid vormen, worden door dit systeem nog eens extra zwaar getroffen. De C.M.B. heeft zelf een verkiezingssysteem ontworpen waarbij de evenredige en toch ook de afdelingsgewijze vertegenwoor diging tot haar recht komt en bo vendien een eenzijdige samenstel ling van ondernemingsraden uit gesloten is. Jaarverslag Chr Emigratiecentrale Grote offers van de Canadese Chr. Reformed Church In 1956 emigreerden uit Nederland in totaal 31.788 personen en daarvan verzorgde de Christelijke Emigratiecentrale ongeveer 20 procent: 6323 per sonen; 2504 gingen met hulp van de C.E.C. naar Canada, 1302 naar Australië, 1990 naar de Verenigde Staten, 383 naar Zuid-Afrika, 22 naar Rhodesia, 132 naar Nieuw-Zeeland, 15 naar Brazilië en 14 naar andere landen. Dit valt te lezen in het jaarverslag van de C.E.C., die zaterdag in K. en W. te Utrecht haar jaarvergadering houdt. De secretaris, de heer T. Cnossen. de Gereformeerde, stichting tot bijstand deelt mee, dat het emigratiebeeld in be-1 van emigranten en geëmigreerden, ver langrijke mate beheerst werd in 1956 nietigde en alsnog de erkenning verleen- door het Amerikaanse R.R.A. program. I de. De C.E.C. meent dat het optreden Tr"~ 10c, 4 ,n=e 1 dezer organisaties als aanmeldingsor gaan niet in het belang der emigratie is In de jaarvergadering in\Utrecht ko men 's ochtends de huishoudelijke zaken aan de orde. Des middags spreken prof. dr. J. E. de Quay, commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant en voorzitter van de raad voor emigratie en de Cana dese emigratie-attaché, de heer A. A. Ewen, over „mijn ervaringen met Neder landse emigranten". OPGAVE PUZZEL NO. 91 KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1 Vormloos stuk, 3 vreemde munt, 6 binnen. "8 godin, 9 overal, 11 met spoed, 13 bloeiwijze, 15 drank, 16 jachthond, 17 van aarde; erg los, 18 .tot de hagedissenfamilie behorend dier, 19 grondtoon. 20 aan zien, 21 sieraad. 22 kledingstuk. VERTICAAL: 1 Beveiligd, 2 gewicht, 4 kippenprodukt, 5 voor een rechter verschijnen. 7 kompasstreek, 9 godin 10 vreemde munt. 12 flets en mager, 14 vaartuig, 15 foefje, 16 vreemde munt, 18 vogel, 20 metaal. 21 rondhout. OPLOSSING PUZZEL NO. 90 HORIZONTAAL: 1 Marmot, 6 aloë, 7 wild, 10 os, 11 kiet, 12 om, 13 bast, 15 vast, 16 pa, 17 al, 18 kin, 19 slap, 21 ai. 22 rose, 24 schotel. VERTICAAL: 1 Ma, 2 alom. 3 ros. 4 me. 5 twist, 8 iet, 9 Lt„ 11 kast, 12 o.a., 13 ba, 14 banket, 15 vla, 16 pi, 17 al. 18 kiel, 20 pro, 21 Ase, 23 O.T. Eerste zendingsdag Geref. Gemeenten De Gereformeerde Gemeenten hopen op dinsdag 23 april te Utrecht hun eer ste landelijke zendingsdag te houden. Ter verlevendiging van het besef, dat de kerk tot zending geroepen is, hebben generale zendingsdeputaten deze zen dingsdag belegd. Hij zal gehouden wor den in het gemeentegebouw aan de Boothstraat te Utrecht. De opening is gesteld te half elf, omstreeks vier uur zal de dag gesloten worden. Als spre kers zijn gevraagd de heren ds. A. Ver- hage, ds. J. B. Bel, ds. H. Rijksen, ds. L. Kieboom. ds. C. Hegeman en M. Nijsse uit Middelburg. Nieuwe classis in de Chr. Geref. kerken De Christelijke Gereformeerde Ker ken in het ressort van de particuliere synode van het Noorden zullen zich her groeperen in vier classes; tot nu toe waren de kerken samengevoegd in de classes Groningen, Leeuwarden en Zwol le. Daar komt nu bij de classis Hooge- veen, die zal bestaan uit vier kerken uit de classis Groninger en zes uit de clas sis Zwolle. Ter particuliere synode zul len 24 afgevaardigden komen, zes meer dan tot dusver. Van 1953 tot het voorjaar 1956 zat hier wat Nederland betreft weinig schot in; maar tenslotte is het verbazende resul taat bereikt, dat aan ruim 15.000 van de 17.000 gegadigden visa uitgereikt zijn. Hiervoor komt in de eerste plaats lof toe aan de Church World Service, die in staat bleek de aangesloten kerken te activeren en in de tweede plaats aan de Amerikaanse kerkelijke autoriteiten. Ook heeft de Nederlandse emigratiedienst ten volle medewerking geboden. Wat de Amerikaanse kerken betreft, aldus het verslag, is het verwonderlijk dat d^ hulp in veel sterker mate kwam van dé Engels-Amerikaanse dan van de Nederlands-Amerikaanse kerken. Zo doende zijn vele leden der Gerefor meerde Kerken bij andere dan de (Ne derlands-Amerikaanse) Christian Re formed Church terechtgekomen. Deze houding is in volkomen tegenstelling met de prachtige activiteit en de grote offers van deze kerk ten bate van de Nederlandse emigranten in Canada, aldus het verslag. Betreurd wordt de beslissing van de minister van sociale zaken en volksge zondheid, die een besluit van het emi- gratiebestuur, geen erkenning als aan meldingsorgaan te verlenen aan de Ne derlands-Zuid-Afrikaanse vereniging en Advertentie Diëet-patiënten Indien Uw winkelier onze diëet- pindakaas niet in voorraad mocht hebben, zend ons dan s.v.p. Uw adres en dat van Uw winkelier. Wfj zullen er voor zorgen, dat de pindakaas p/o wordt bezorgd. //lc//li££an'j Rernenin yswerk Vliedorp: J. F. N. Harrevelt, kand. Heinenoord. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Grijpskerke (Z.) en Rockanje: kand. J. Vlaardingerbroek te Loosduinen, te 's-Gravenhage-Loos- duinen.(5e pr.pl.): A. W. Meeder te Spij kenisse, te Zuidhoorn: Th. Boersma te Uithuizermeeden, te Schoondijke. kand. Th. W. A. Rijper te Amersfoort (by accl.). Examen: Aan de Theol. Hogeschool te Kampen is geslaagd voor het prop. examen de heer R. v. d. Berg te Rut ten (N.O.P.). CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Aalsmeer: M. Vlietstra te Eemdijk en S. Wijnsma te Broekop Langendijk. Bedankt voor Broek onder Akker- woude J. van Doorn te Ermelo, voor Nieuwpoort E. Venema te Maassluis. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor H.-I.-Ambacht: L. Kie boom te Lisse, voor Astesia (Califor- nië U.S.A.) 2e maal: H. Rijksen te Vlaardingen. EEN WOORD VOOR VAN DAAG enberg: J. Teule te Apeldoorn; iersschool te Dordrecht: H. J. Kampen; aan de chr. nat. Dedemsvaart: J. Th. Klein De gehele ivereld De massa van vandaag mag dan groter zijn dan de massa van vroeger de massareactie is nog precies gelijk. Toen Jezus op het toppunt was van zijn „aardse roem", toen Hij Lazarus uit de doden had op gewekt en als N een koning Je ruzalem binnen reed, toen riep men Hosanna en klaagden de Fa rizeeën: „Zie, de gehele wereld loopt Hem na!" Maar toen Jezus als een misdadiger gebonden stond, toen riep men even ge makkelijk: „Kruist Hem!" Het is nu nog niet anders. In deze tijd van „alles groot' leggen we enorme meetings en trachten we in enkele weken tijds miljoenensteden voor Chris tus te winnen. En dat is goed. Maar laten we hiervoor oppassen: dat we aan dat massale Hosanna geroep niet al te veel waarde hechten. Niet de massa, maar de enkeling, u zelf moet Jezus aan nemen als uw Heiland en Heer. Wat „de gehele wereld" doet is belangrijk hoe u zelf daar bij het kruis staat is beslissend. Niet alleen voor dominees Postbus 142 Amsterdam VAN DL DAG Lichaamsbouw en aanpassingsmoge lijkheden bij kinderen, elementen voor de kennis der volksgezondheid, door dr. A. F. W. van Meurs, uitgave Van Gorcum Comp. N.V., Assen. Reeds lang heeft men verband ge legd tussen de bouw van de mens en I zijn geestelijke structuur. De schrijver psychiater-directeur van het Medisch Paedagogisch Bureau te Den Haag, stelt een critisch onderzoek in naar de bete kenis van de lichaamstypen bij het on derzoek er de behandeling van kinde ren met aanpassingsstoornissen. Na een hoofdstuk over kind» milieu aanleg volgt een beschouwing lichaamsbouw, individu en type. Daar na wordt het onderzoek beschreven, waarbij gebruik gemaakt is van de sta- tistisch-casuïstische methode. De uit komsten van het onderzoek tonen aan, dat de kennis van de lichaamsbouw voor de aanpassing van groot belang is. Ge waarschuwd wordt tegen het absoluut standpunt Onder vroegere Rooms-Katholleken, die tot het protestantisme zijn overgegaan. Is het besef levend geworden, dat *U de kerken der Reformatie wellicht kunnen dienen met advies Inzake de benadering van Rooms-Katholleken met het volle Evangelie. Daarom wordt tegen 19 en 20 oktober een conferentie van uitsluitend gewezen Rooms-Katholieken georganiseerd, die onder leiding zal staan van ds. H. J. Hegger. voormalig redemptorist en de heer W. M. A. Kuln, voormalig trappist. De conferentie wordt in De Hoeve te Blaricum gehouden. Inlicfltingei F. Th. Been, Kon. Wilhelminaweg 311, Groenekan (Utr.). Niets te leren, nu proberen - mooi en strak Pq+qIan plasticverp \_yVy tdlClV VAN CETA-BEVEA De theologische ether leergang „Rondom het Woord", die de NCRV des maandagsmorgens om half elf in de huiskamers brengt, trekt steeds meer de aandacht. Geen wonder, want deze lezingen, in opzet alleen bestemd voor predikanten om „bij" te blijven, zijn geen zwa re colleges, maar begrijpelijke verhandelingen, die de belang rijkste vraagstukken van het leven raken. Zo sprak prof. dr. G. Brillenburg Wurth gister morgen op indringende wijze over de huwelijksethiek en re- ferpp-rde prof dr H van Oyen over „Het Woord en de zelf moord". Half elf 's morgens is een merkwaardige tijd en de N.C.R.V. zal er velen een dienst mee bewijzen deze lezingen naar een geschikter uur te verplaat sen. Want heus, „Rondom het Woord" dat is gebleken is niet alleen voor predikanten be- Om te vergeten Over het hoorspel van gister avond „Studenten zitten baby" (N.C.R.V.) valt heel weinig te zeggen. Het stelde niet veel voor. Er kwamen komische en geestige gedeelten in voor, maar net slot was flauw. Om snel weer te vergeten. Om te onthouden De NTS heeft gisteren nogal wat aandacht besteed aan het bezoek van het Britse koninklijke Paar aa-. Pa rijs. Natuurlijk heel actueel en zo oppervlakkig bezien heel plezierig voor televisiekijkers die overdag tijd hebben om zo eens een half of een heel uurtje aan het toestel te zitten. TELEVISIE In het maandagavond programma van de N.C.R.V. heeft Peter van Campen deze keer de maandelijkse film- rubriek gewijd aan dierenfilms van Disney verzorgd. Nu eens niet zijn be kende tekenfilms, maar de nog niet zo bekende opnamen van dieren in de rimboe. Deze rol prenten zijn de resultaten van langdurige expedities. Binnen kort zal een film „Verdwijnen de prairie" in circulatie komen, waarin zeldzame mooie en in teressante opnamen van grote en kleine dieren in de Afrikaan se wildernis voorkomen. Wat we nu zagen deed ons denken: Onthouden. Dat wordt een film om beslist te gaan zien. „Widmung" van Schumann (22.30 uur) Robert Schumann schreef als Opus 25 een serie van 26 liederen onder de titel „Myrthen". De serie was bedoeld als een krans van mirtebladeren, een bruidskrans voor Clara Wieck met wie hij dat jaar (1840) in het huwelijk trad. „Widmung" (Opdracht) is het eerste lied uit deze serie en de tekst luidt: „Du meim Seele, du mein Herz, du meine Wonn, n du mein Schmerz, du meine Welt, in der ich lebe, mein Himmel du. darein ich schwebe. o du mein Grab, in das hinab ich ewig meinen Kum- mer gab Du bist die Ruh, du bist der Frieden, du bist vom Himmel mir beschieden. Dass du mich liebst, macht mich mir werth, dein Bliek hat mich vor mir verklart, du hebst mich liebend über mich, mein guter Geist, mein bess'res IchDu meine Seele, du mein Herz, du meine Wonn'. o du mein Schmerz, du meine Welt, in der ich lebe, mein Himmel du, darein ich schwebe, mein guter Geist, mein bess'res Ich". Naar het Metropole-Orkest onder leiding van Dolf van der Linden is het dikwijls goed luisteren. Van avond om half zeven treedt het orkest met medewerking van Henk Driessen voor de K.R.O. op. Ge speeld en gezongen worden o.a. Tv got plenty o' nothin (Gershwin) en Ol' man river. Om vijf over half twaalf zendt de A.V.R.O. de choreografische suite „Les rêves de Jacob" van Darius Milhaud uit. De woensdagmiddag wordt de laatste tijd veel gedaan aan muziek voor de jeugd. Maar het moet niet overdreven worden zoals morgenmiddag het geval is. Om kwart over drie verzorgt de V.A.R.A. het programma „Speel jij ait ook?" en van drie Bols; Avalon; La bii tot kwart voor vier treedt voor de N.C.R.V. op de Stichting „Jeugd en Muziek" afdeling Amsterdam. Had de coördinatie commissie hier niet wat aan kunnen doen? Maar wanneer men zulke uitzen dingen op de waarde ervan bekijkt, zijn ze over het geheel genomen voor namelijk kostbaar. In de ochtend kreeg men in een half uur tijds' het vliegveld bij Londen te zien met een wachtend en daarna een taxiënd vlieg tuig en daar tussenin enkele ogen blikken de handengevende koningin en haar gemaal. Commentator Siebe van der Zee had het maar moeiljk om de tijd vol te praten. Later drie kwartier aankomst op het vliegveld Orly bij Parijs: in specteur van de wacht, weer een heleboel handdrukken en daarna een kwartier wegrijdende auto's. De beelden kwamen niet al te best door en waren weinig interessant. Wat zulke uitzendingen kosten, moeten we maar liever niet weten. Voor het Nederlandse publiek wa ren van deze gebeurtenissen enkele markante opnamen in het journaal echt wel genoeg geweest! Noord of Zuid wordt doorgegeven, over de 4e lijn). WOENSDAG 10 APRIL VAN 18—20 UUR I. Noucha Doina met Orkest Bela San- II. Les Compagnons de la Chanson, En semble Jean Vaissade: Lettre A Virginia; Mon coin d'Paris; Munequita de Paris; Du coté de Montmartre; Le violon de Tante Estelle: Paris Canaille; As-tu vu?; Nini Peau d'chien; En parlant un peu d'Paris: Mon Paris: Elle chante; A Pa ris dans chaque Faubourg; Le gamin de Paris: Les quais de la Seine; Mademoisel le de Paris; C'était mon copain; Le chat noir; J'al trouvé Paris; March de Ménil- montant; Paris sera toujours Paris; Au o.l.v. Simon Poulin: Mai Annie Cordy, Virginie Morgan, Trio lonie: Quand c'est aux autos de pas- Sous les ponts de Paris; La valse e: Le coeui de Ninon; Frou Frou: de Paris; La fille du Cov Caroline; Vier i bols; Ta Poupoule; Monte IA Montmartre: La jan bourn di ay; Je n'p pas. Meneer Kijkus zegt: Programma voor morgen 57 Heeft hij geen dochter? Had een dochter, is beter gezegd. Is zij gestorven? Veel erger, zij is met een stadse meneer getrouwd en naar de praat gaat is dat huwelijk helegaar fout gelopen. Zij moet nu in Amster dam zitten met een vent die haar man niet is. Ik heb echt met de man te doen. Hebben zij heel geen contact met hun doch ter? Neen, die is voor hen dood, haar naam mag niet meer genoemd worden en nu geloof ik wel dat de moeder het daar slecht mee heeft, maar zij is wel zo verstandig om niet tegen haar man in te gaan, want daar komen ongelukken van. Veel had de Dromer niet aan deze inlichtin gen, maar hij was nu in de buurt en hij besloot van de gelegenheid gebruik te maken om op de een of .-ndere manier in contact te komen met de boer van Lommerrijk. Iets in hem zei dat hier het begin lag v-an de draad die hij moest volgen. Zijn vriend was gastvrij en stelde zijn huis voor onbeperkte tijd voor hem open. Tijd speel de geen rol in zijn leven en hij nam het aanbod gaarne aan. Hij trok met zijn vriend naar het veld en het leven van de boer kreeg voor hem een bijzondere bekoring. Hij begon ook zijn vriend met andere ogen te bezien. Tot nu had hij al tijd met goedmoedige spot terug gedacht aan Piet, die in hun schooljaren meestal de rol van ridder van de droeve figuur te spelen kreeg. Deze Pief was in het dorp mijnheer Hoeve ge wonden esn'als lid van de gemeenteraad was hij Een dromer op pad een der steunpilaren van de dorpsgemeenschap. Na een paar dagen had hij in het dorp al ken nissen, waarmee hij op het dorpsplein de avon den stuk praatte. Een week na zijn aankomst in het dorp stond hij in de avondschemer met enige dorpelingen op het plein te praten over de kansen op onweer. Het was een warme dag geweest en boven de rivier groeide de lucht. Ze stonden loom bij elkaar, want het wilde maar niet afkoelen en er werden sterke verha len verteld over dagen in vroeger jaren, die ook zo warm geweest waren en waar een verschrik kelijk onweer op gevolgd was. Opeens werd hun aandacht getrokken door een vreemd verschijnsel. Over het plein waggelde een jonge vrouw, die hier niet thuis hoorde. Haar mantel had een stadse snit en om haar een plaag maakten. Het waren schoenen een dame die een auto tot haar beschikking had, maar op het grint van de buitenwegen waxen zij onbruikbaar. Elke stap scheen haar pijn te doen en telkens greep zij met een vermoeid gebaar na.ar haar lendenen. De mannen volgden haar met de ogen en zij zagen hoe zij bij de kerk wankelde en zich vast greep aan de muur van het kerkhof. Dat gaat mis daar, zei de oude Huib Grote- dorst en hij spuwde bedachtzaam een straal ta- baksap uit. We moeten gaan helpen, stemden de ande ren toe en maakten aanstalten om uit hun lome rust toe te lopen naar de vrouw, die zo duidelijk onwel was. De vrouw herstelde zich echter en waggelde weer voort, gedurig zag zij om alsof zij bevreesd was gevolgd te worden. Die hoort hier ook niet thuis, zeiden de mannen elkaar en zij schudden daarbij beden kelijk met 't hoofd. Zij maakten gissingen waai het vrouwmens thuis zou horen, maar zij kon den het niet eens worden al meenden sommigen iets bekends aan haar gezien te hebben. Alle namen van de dorpsmeisjes, die voor een dienst- je naar de stad gegaan waren, passeerden de revue, maar geen van hen had enige gelijkenis met de vrouw. Zij gaven het raden maar op, de dag zou het wel aan het licht brengen, ver kon zij niet meer lopen, dat was h.aar duidelijk aan te zien. Toen het donker op de velden neerdaalde keer de de Dromer terug naar het huis van zijn vriend. Onder de zware bomen langs de weg was het stikdonker en straatverlichting was een on bekend ding buiten de kom van het dorp. Bij de inrij van de boerderij van zijn vriend struikelde hij over een voorwerp dat dwars over de weg lag- Hij dacht aan een kwajongensstreek en hij bukte zich om het stuk hout te verwijde ren, dat gevaarlijk was voor het verkeer. Wordt vervolgd) rsum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws S.-ber; 7.10 Gewijde muz; 7.45 Een voor de dag; 8.00 Nws en weer- 15 Gram; 8.50 Salonork; 9.00 V d 9.25 Waar voor uw geld; 9.30 i Studenten zitten baby. Jioorsp; 12.05 Alt Land- en tuinb meded; 12.33 Instr sextet; 12.53 Gram of act- 1 13.00 Nws; 13.15 Met Pit op pad; 13.20 ;.rlme,nade:ork en soliste; 14.00 Gram; 15.00 Jeugdconc: 15.45 Gram; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 18.00 Mannenkoor; 18.20 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigings leven; 18.30 RVU.: dr. C. J. Schuur man: Een psychologische benadering der wereldproblemen. Derde lezing: 19.00 Nws en weerber; 19.10 Orgelconc; 19.30 Buiten! overz: 19.50 Gram; 20.00 Radio krant; 20.20 Concertgebouwork en soliste- 21.00 Lijdensoverdenking; 21.30 Pianore- rital: 22.00 Filmbeschouwing: 22.10 Gram; -45 Avondoverdenking: Zaalsportuitsl; 23.20— V. Two Beat Stompers: Potato Head Blues; Tin Roof blues; I ain't give nobody none of this Jelly-Roll; Chattanooga Stomp. VI. René Thomas en son modern group. Paule Desjardins met Orkest Ray mond Lefebure: Shine; Sentimental strip tease: My old flame; Comme tu me plais; Good night, wherever you are; Prends-mois ou laisse-moi; Easy to love. TIPS 23.00 Nw 24.00 Gra Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nwj 7.10 Gym: 7.20 De Ontbijtclub; Nws; 8.18 De Ontbiit vrouw; VPRO: 10.01 10.20 Gram; 10.45 Idem: 1 progr; 12.30 Land- en tuinb .V h platteland; 12.38 Orgel t uit het buitenland 0 Amerika, e< Franz Kafka, is vanavond na half negen te beluisteren voor de Süd- westfunk (363 en 195 meter). Het gevarieerde programma van de B.B.C. vanavond (8 uur) luidt „Keep 'em laughing". Het Belgisch Symfonie-orkest on der leiding van Daniel Sternefeld speelt vanavond voor Brussel (484 m) werken van Smetana, Franck en Tsjaikovsky (Symfonie nr. 5 in e). Lichte n- len over door W Oram; iv.uu t-uanotrio; 17.21 uz: 17.50 Regeringsuitz; Rijksde :ec Kennen jullie Nieuw-Guinea' A L van Doorenmaalen: 18 01 miji: 18.20 Lichte Jeugd; VARA: 20.0i De voor kinderen minder geschik te hoofdfilm, welke de NTS vana ond uitzendt onder titel „Met eervol ont slag" heeft men al eerder ïls tele visiespel kunnen zien. Het is weer eens een schoolprobleem: de geschie denis van een leraar, die zich rehaat heeft gemaakt, maar door de hou ding^ van één leraar een ander mens ppogromrr.o voor moroen VARA: 17.00—17.30 V d Jeugd; NCRV 20.00 Film over Rotterdam; 20.15 Vonk in Judea: TV-spel; 21J0 Dagsluiting. j^jAAR aanleiding van de naderende behandeling der huurvoorstelltg; komt er al wat spanning in de poli tieke lucht te hangen. Bij de indiening van de huurvoor- stellen hebben wij zelf dadelijk doen blijken, met de inhoud weinig geluk- kig te kunnen zijn. Het komt immers neer op een verhoging van de huren met 25 pet. (met compensatie in de lonen), doch van deze 25 pet. zal de helft worden geblokkeerd. Wij hebben bij de verschijning van de voorstellen maar terstond de vraaj en opgeworpen, of dit alles compromis bei< was, met andere woorden: in hoeverre de volksvertegenwoordiging nog vrij- heeJ heid zou hebben, in de voorstellen cor- jun, recties aan te brengen. beic Van socialistische kant is de laatste dagen, niet één doch enkele malen, be- Jj°c klemtoond, dat het hier een duidelijk die overeengekomen compromis betreft, zoel waaraan nu niet verder getornd maj ove: worden. Aan de andere kant heeft dej zo s r.k. minister van volkshuisvesting, ab: <je ter geruststelling, verzekerd, dat de! Auf wetsvoorstellen niet zulk een admi- vad nistratieve rompslomp met zich zullen! zal brengen als door heel velen gevreesd' werd. ■U Auf J7R zijn overigens al verscheidene suggesties gedaan om dan ondet deze omstandigheden maar van een huurverhoging in de mate als door de regering voorgesteld afstand te doen. C.N.V. en K.A.B hebben gepleit voor een verhoging tot 12}4 pet., uit over weging dat anders de looncompensatie te hoog zou moeten worden. In dat ge val zou ook de blokkering achterwege kunnen blijven. Hiertegen is het N.V.V. terstond in het geweer gekomen en geheel ln deze lijn liggen ook de waarschuwingen van de'socialisten: denk er om, het ij een compromis, het gaat óf om 25 pet, waarvan de helft geblokkeerd, of om niets. Het moet dus, zoals bij de meeste compromissen het geval is, betekenen een wederzijds offer. De socialisten hadden heel wat liever afroming van de huren gehad in plaats van blokke ring er van. Anderen hadden liever de voorkeur gegeven aan een behoorlijke huurverhoging, zij het uiteraard ver gezeld van de noodzakelijke compen saties. Het wonderlijke is, dat nu blijkbaar niemand helemaal content is. Dat pleegt trouwens ook weer het ken merk te zijn van een compromis. "yAN hun kant Is het te verklaren, dat de socialisten ditmaal nogal op hun stuk staan. Zeer onlangs was, zo als men zich zal herinneren, in de Tweede Kamer nog een geval van blokkering aan de orde. Het betrof toen een blokkering van vergoeding voor eigenaarslasten in de landbouw. Welnu, toen heeft de Kamer dit eerst aanvaard nadat alle mogelijkheden tot een „gerichte" blokkering eruit waren gelicht. De socialistische minister van landbouw heeft daarover toen van zijn partijgenoten het nodige te horen ge kregen. Vandaar dat de socialisten ditmaal wel op blokkering blijven staan. Maar, zijn zij daarvan alsnog niet af te bren gen, dan zal de Kamer scherp moeten toezien, dat ook hier elk gevaar van een op socialisatie gerichte blokkering wordt vermeden, öok zonder dat „ge richte" karakter is deze blokkering al moeilijk te aanvaarden. Intussen blijven wij hopen op een doorbreken ook bij de socialisten (wij menen, dat het begrip doorbraak hun niet vreemd is) van het inzicht, dat het blijkbaar bereikte compromis dit maal van een compromis alleen maar de lelijke kanten heeft. J£EN bij een kabinetsformatie over eengekomen compromis is in het algemeen al een zaak, waarmee de grootst mogelijke zuinigheid moet wor den betracht. Al te spoedig wordt bij het volk de indruk gewekt, dat daar bij in een onderonsje een oplossing wordt gezocht, waaraan toch vooral niet meer gewrikt mag worden. Zo iets betekent ook voor de parlemen taire behandeling de dood in de pot. Voor de democratie en voor de mate waarin deze onder het volk leeft lig gen hier zeer wezenlijke gevaren. Ons dunkt, dat ook een socialist daarvoor oog zal willen hebben. Geldt dit van een kabinetscompro- is in het algemeen reeds, aan het compromis dat met betrekking tot de huren wordt voorgesteld is al bitter weinig schoonheid te ontdekken. Van daar dat wij de halsstarrigheid der socialisten op dit punt een bedenkelijk iets vinden. Zij achten blijkbaar hun prestige bedreigd. Zo komen ze er toe, de blokkering te gaan overtrekken, wat weer tot gevolg heeft, dat ook anderen nu weer argwanender gaan worden. Werkelijk, we schijnen er als volk wei voor te moeten boeten, dat voor vraagstuk van een rechtvaardige huur niet van stonde aan een juiste en rechtvaardige oplossing kon worden bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2