|lieuuic geihsctye Gfoitranl Sukarno benoemt naar links hellend kabinet Niet verantwoordelijk aan het parlement Elizabeth van Engeland verovert Parijs Suezkanaal nu voor alle schepen bevaarbaar Nog geen A-wapens voor het westduitse leger Vooral verkeer lijdt van bestedingsbeperking Jury zou vandaag over dr. Adams beslissen DINSDAG 9 AP1IL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Chef-red.: H. W. J- ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Achtendertigste jaargang No 10928 „Stflntvastlcfa Is gbe&leoeii nyn bert ia hgjenspott' De IJ.N.E.F. in het veld ZIE PAGINA 5 Jungschlagers rechter minister PRESIDENT SUKARNO van Indonesië heeft gisteren zijn „extra- noodkabinet van deskundigen" bekend gemaakt. Minister-presi dent is de partijloze ir. Djuanda. Het nieuw-» kabinet kan niet getroffen worden door een veto van het parlement. Behalve minister-president Djuanda, zijn nog negen leden van het 23 ministers tellende kabinet partijloos. De communisten hebben geen zit ting in het kabinet, maar vier leden sympathiseren met de communisten, namelijk de minister van landbouw Sadjarwo, de minister van onder wijs, dr. Prijono (de winnaar van de Stalinprijs 1952), de minister van internationale betrekkingen Hanafi en de ministers van oud-strijders Chairul Saleh. Maengkom, die als rechter optrad in het proces Jung- schlager, wordt minister van jus titie. De Masjoemi, de grootste mohamme daanse partij in Indonesië, heeft slechts één minister in het nieuwe kabinet tegen vijf in de vorige. De voorzitter van de partij, Natsir, die de formatiepogingen van Sukarno ongrondwettig heeft genoemd, rei dat deze' Masjoemi-minister zuiver als particulier zitting heeft. De leiders van de Masjoemi zijn gisteravond nog bijeen gekomen om de politieke situatie te be spreken. De naam van de geweren vice-president Hatta komt niet voor on de lijst van mi- De voornaamste punten op het pro gramma van het nieuwe kabinet zijn: De vorming van een nationale raad in over eenstemming met het plan van Sukarno; normalisering van de tegenwoordige toe stand; opbouw van het land; de inlijving van Nederlands Nieuw-Guinea bij Indo nesië; uitvoeringen van de opzegging der overeenkomsten van de ronde-tafel-con- Samenstelling De samenstelling van het kabinet is als Premier en minister van verdediging a.i.: ir. Djuanda. Eerste vice-premier: mr. Hardi (fractie voorzitter PNI). Tweede vice-premier: Idham Chalid (Nahdatoel Oelama). Buitenlandse Zaken: dr. Subandrio (par tijloos) (secr.-gen. Buit. Zaken). Binnenlandse Zaken: Sanusl Hardjadi- nata (PNI) (gouverneur W.-Java). Justitie: G. A. Maengkom (rechtbank president). Financiën: mr. Sutikno Slamet (PNI). Industrie: ir. Ingkiriwang van de pro testantse partij. Handel: Prof. Sunardjo (N. Oe) (hoog leraar te Djokjakarta). Voorlichting: Subibjo (PSSI). Landbouw: Sadjarwo (Barisan Tani In donesia) (leider Ind rubberconferentie U Kopenhagen). Scheepvaart: kolonel Nazir (maritiem commandant Soerabaja). Openbare Werken: ir. Pangeran Noor (Masjoemi). Arbeid: mr. Samjono (secr.-gen. dep. van Arbeid). Volksgezondheid: dr. Azis Saleh (me dicus), (IPKI). Godsdienstzaken: Kyahi Hadji Iiljasi (Nahdatoel belama). (ZIE VERVOLG OP PAG. 5) Laatste wrak verdwenen HET SUEZKANAAL is weer bevaarbaar voor alle schepen. Gisteren is de laatste belemmering, het fregat Aboekir, weggesleept en op de bodem van de Bitter meren tot zinken gebracht. De Duitse bergingsschepen Ausdauer en Energie hebben het katwei van de lichting van het met tien ton ontplofbare stoffen geladen schip geklaard. De slepers Hermes en Wodan hebben het gevaarte naar de Bittermeren versleept. De tocht duurde ongeveer tien uur. De totale kosten van het weei ■baar maken van het kanaal worden op 12 tot 15 miljoen dollar geschat. Het wachten is nu op de officiële kondiging van Egypte, dat het Suezkanaal vrij is voor alle scheepvaart. Echter zijn' de politieke moeilijkheden nog geenszins overwonnen. Bovendien hebben de Ami rikaanse, Franse,, Britse en Nederland; regeringen de rederijen geadviseerd voo lopig het Suezkanaal te mijden, daar de onzekerheden nog te groot zijn. De Ko ninklijke Nederlandse Redersverenigdng Binnenkort tweeduizend tanks Vlaggen moet en kan stijlvol geschieden De Friese raad voor de heraldiek heeft het voornemen meer orde ning. stijl en betekenis te brengen in het vlaggen. Door het toenemen de gebruik van andere vlaggen naast de nationale rood-wit blau we vlag, is langzamerhand een grove verwaarlozing van de vaak eeuwenoude traditionele rangorde opgetreden, aldus de Friese raad. Door een juiste volgorde bij het plaatsen der vlaggen wordt vol gens de raad voorkomen dat be paalde gevoeligheden worden op gewekt. Zo heeft men in Friesland te maken met drie soorten vlaggen: de Nederlandse vlag. de Friese vlag en vlaggen in de gemeentekleuren De raad heeft nu een protocol op gesteld dat geheel in overeen stemming is met en aansluit aan hetgeen door de ministers van bin nenlandse zaken en van justitie, in overleg met de Hoge Raad van adel. mede op initiatief van Z KH. de Prins der Nederlanden, sinds 1945 verscheidene malen is geadvi seerd. De regels komen hierop neer. dat de Nederlandse vlag steeds de voornaamste plaats moet innemen. Bij gebruik van twee vlaggenge zien van binnenuit rechts de Neder landse- en links de gemeentevlag Bij gebruik van drie vlaggen: in het midden de Nederlandse rechts de Friese en links de gemeentevlag. Bij het gebruik ook van het oranje dundoek van links naar rechts: OranjevlagFriese vlag. Neder landse en rechts de gemeentevlag. De ene vlaggestok mag nooit langer zijn dan de andere Bij rouwen mag, indien een wimpel wordt ge bruikt, de wimpel nooit halfstok hangen. Een vlag mag ook niet voor 's morgens half acht worden uitgestoken en mag niet na half zes blijven hangen. Een vlag map ook nooit gebruikt worden als reclame middel of blikvanger. Een oude vorm van rouwbetoon in Friesland wordt door de raad aanbevolen namelijk in de brced-uit-wappe- rende vlag een knoop leggen. BONN, dinsdagmorgen (Van onze correspondent) FJE EERSTKOMENDE twintig maanden is het vraagstuk van een eventuele uit rusting van de Westduitse strijdkrachten met tactische atoomwapenen helemaal nog niet acuut. Met deze verklaring heeft de Westduitse minister van defensie Franz-Joseph Strauss, zich gemengd in het debat over deze kwestie, dat in bin nen- en buitenland nu al enkele dagen wordt gevoerd. Er moet, volgens de minister, eerst nog een aantal militaire en politieke voor waarden worden vervuld, voor er van uitrusting van de „Bundeswehr" met tac tische atoomwapenen sprake zal kunnen zijn. Dit sluit overigens niet uit, dat in die tussentijd een aantal manschappen der Westduitse strijdkrachten in het buiten land alvast zal worden opgeleid in het gebruik van deze wapenen. De minister voegde eraan toe, dat West- Duitsland de uitrusting van zijn strijd krachten met tactische atoomwapenen niet zal kunnen omzeilen, als de andere landen der Atlantische verdediging daar toe overgaan. Strategische atoom wapens atoombommen zullen door West-Duitsland niet worden gevraagd Minister Strauss meende, dat het gevaar voor de bondsrepubliek zeker niet groter zal worden, wanneer op Westduitse bodem tactische atoomwapens zullen worden op geslagen. Inmiddels heeft het ministerie van de fensie aan de commissie voor militaire zaken van dc Bondsdag, medegedeeld, dat de „Bundeswehr" al beschikt over 1100 Amerikaanse tanks van het type M-47. waar binnenkort nog 900 van het type M-48 b(j zullen komen. Ontwapeningsconferentie Bemoedigend plan van Ver. Staten Tijdens de besprekingen van de sub commissie voor ontwapening in Londen, heeft de Amerikaan Harold Stassen, gis- i een verklaring afgelegd, die door de Russische afgevaardigde, Valerian Zorln, „zeer belangrijk" werd genoemd en zorgvuldig zal worden bestudeerd. Stassen opperde het plan, dat de grote mogendheden hun bewapening in de ko mende jaren met een kwart zouden ver minderen. De Russische afgevaardigde noemde het verheugend, dat de Verenigde Staten bereid waren tot nieuwe stappen om tot ontwapening te komen. De deur voor verdere onderhandelingen blijft nu geopend. heeft gisteren haar leden aangeraden zich aan het regeringsadvies te houden en de schepen om de Kaap te laten i Beroep op Veiligheidsraad Bij informele onderhandelingen tussen Amerika en Egypte over de exploitatie moeten op niets zijn uitgelopen Uit be trouwbare bron in Londen werd verno men, dat de Britse, .-'ranse en Ameri kaanse regering overleg plegen om een beroep op de Veiligheidsraad te doen. De Engelse minister van staat. Ormsby Gore, zei gisteren, dat zijn regering van mening is. dat de V N.-resoluties over de vaart door het Suezkanaal volledig moeten worden opgevolgd. Protest Israël heeft gisteren bij de Veiligheids raad geprotesteerd tegen negentien geval len van infiltratie en strooptochten uit de strook Van Gaza op Israëlisch gebied. In een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad schrijft de Israëlische ambas sadeur in de Ver. Staten, dat dergelijke incidenten de zekere voorboden zijn van een ernstige uitbarsting en terreur in het gehele gebied. Inmiddels heeft Israël het voorstel van generaal Burns tot het leggen van eer Tikkeldraad- en mijnversperring langs e grens bij Gaza aanvaard. Op het ogen blik is de bestandslijn slechts aangegever oor een greppel. Ook Egypte heeft een protest ingediend tegen schending van de bestandsgrens en 'el bij de bestandscommissie van de Ver aties. Op 1 april zou een Israëlische pa- •ouille de bestandsgrens hebben over schreden en het vuur hebben geopend op Arabische boeren. Leden van het V.N.- leger zouden getuige van het incident zijn geweest. Koningin Elizabeth II van En geland met de Franse president René Coty in de loge van de Opéra, waar zij en haar gemaal l prins Philip een opvoering van j het ballet De„,ridder en^ het j meisje bijwoonden. Makarios meent Cyprus spoedig bij Griekenland A ARTSBISSCHOP Makarios. hoopvol gestemd ten aanzien van de toekomst, listeravond in een stevige storm op Madagaskar aangekomen. Drie mül bui ten de kust stapte hij van de tanker Olympic Thunder over in een kleine boot, die hem naar de haven van Tama- Aan boord ontving hij enige verslag- ;evers aan wie hij verklaarde, dat naar :ijn mening de eisen der Griekse Cyprio- en voor een vereniging met Griekenland snel zuil enword eningewilligd. In Tama- ive logeerde de aartsbisschop bij de ranse Hoge Commissaris. Vandaar zaL ij naar de hoofdstad van Madagaskar anarive, vliegen. Makarios zeide na zijn bezoek aan \thene waarschijnlijk naar Londen te zullen gaan. De Britten hadden, zo deelde hij mede. geen enkele voorwaarde ge steld aan zijn vrijheid. J. Dura Dzn te Rotterdam, die sedert kort als vertegenwoordiger van de NAPB zitting heeft in het bestuur van de Stich ting Vakopleiding bouwbedrijf, is thans benoemd tot voorzitter van deze Stich ting. DIRECTEUR A.N.W.B. KLAAGT J?EN JUBELEND PARIJS omringt de stralende koningin Elizabeth II van Engeland en haar gemaal, prins Philip. Reeds de eerste dag heeft koningin Elizabeth de harten van de Fransen ver overd. En wel om heel verschillende redenen. Daar was eerst het piëteits volle gebaar, dat op het ogenblik, waarop het Britse koninklijk paar de Franse bodem betrad, een krans namens hen werd gelegd op het graf van madame Coty in Le Havre. De 38 genodigden, die in het Elysée de lunch meemaakten, zagen in verrukking toe, hoe de Koningin haar man harte lijk op beide wangen kuste, nadat pre sident Coty hem de versierselen van het Legioen van Eer had omgehangen en een uitnodigend gebaar naar de Ko ningin maakte: „Nu de accolade, me- Prachtig vinden de, voor de mode zo ge voelige Parijzenaars het, dat koningin Elizabeth zich telkens in een ander toi let vertoont, dat speciaal voor deze reis gemaakt is. Bij aankomst droeg zij een beige complet met marterbont, des mid dags een blauw toilet met grijze nerz- stola en des avonds in de Opéra een schitterend ivoorkleurig satijnen ga latoilet, geborduurd met parels, opalen en gouddraad, die de bloemen van Frankrijk symboliseerden, zoals eens op haar kroningstoilet de flora van het Gemenebest was uitgebeeld. Ontroerd Zo stralend en lachend als koningin Eli zabeth gedurende de rit door Parijs en van het balcon van het Elysee af de menigte had toegewuifd en gelachen, zo stil en zichtbaar ontroerd stond zij des middags voor het graf van de On bekende Soldaat onder de Are de Triomphe, waar de vlaggen van Frank rijk een saluut brachten aan de gevalle- Ook in haar tafelrede aan het grootse banket in het Elysee herdacht de Ko ningin, die in het Frans sprak de doden uit de Wereldoorlogen. Zij bracht hulde aan de kameraadschap, die de Franse soldaten in de Tweede Wereldoorlog jegens de Britse militairen hadden ge toond en herinnerde aan de gedurfde daden van de Franse verzetsstrijders. „Onze twee landen vullen elkaar aan en onze volken begrijpen elkander. Het we derzijds vertrouwen tussen Frankrijk en Groot-Britannië Is de krachtigste band tussen staten van de obde wereld geworden," aldus de Koningin, die hieraan nog toevoegde: „Vrijheid vormt de stuwingskracht van 't hart van het Zie vervolg pagina 5 MODEL Blanche 'n Gelukkige vondst! Modern tafelgerei voor moderne mensen - dit is de nieuwe Sola-creatie ..Blanche". Tafelbestek van distinctie en tóch zo verblijdend „|ong". Nieuw is het sierlijke model, nieuw is het originele M|ndécor op de matte steel. Laat nu dit sfeervolle, zwaar verzilverde Sola Pleet uw tafel 'blijvend sieren. Sola - voor ieders smaak, ieders beurs Er zijn nog 16 andere modellen waaruit U kiezen kunt SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. - ZEIST. DE bestedingsbeperking dreigt voor de wegenbouw en het verkeer een nationale ramp te wor den." Met deze woorden luidde de directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B., de heer A. G. M. Boost, gisteren in Groningen de alarmklok. Volgens hem versterkt de precaire financiële positie van gemeenten en provincies de gevolgen van deze be zuinigingen nog meer. ,Het is ontmoedigend, dat niettemin steeds gegrepen wordt naar het wegiver- keers- en vervoersapparaat om daaruit buitensporige belastingopbrengsten te hal len, terwijl de uitvoering van de nodige •erkeerevoorzieningen telkenmale wordt afgeremd en beperkt." zo klaagde de heer Boost. Aangezien de stratenplannen voor wo ningbouw voorrang hebben, drukt de to tale beperking op de overige wegen er 6traten, waardoor zij veel groter i6 dan tien procent De heer Boost bepleitte de instelling van een wegenfonds voor systematische en gecoördineerde wegenbouw om wegenbouwapparaat zo doeltreffend gelijk en het gehele jaar door te ku gebruiken. Hij achtte het gevaar groot, dat de Ne derlandse wegenbouwers, die voor 20 pet voor het rijk en voor 80 procent gemeenten en provincies werken, ge schoold personeel zullen moe slaan en kostbare maohine6 mo> kopen of gedwongen zijn werk in het buitenland te zoeken. Vliegongeluk bij Grave: piloot omgekomen Acht kilometer ten oosten van Grave is gistermiddag laat een Thunderstreak- straaljagcr van de Kon. luchtmacht neer gestort. Daarbij werd de 20-jarige ser geant-vlieger W. G. M. Molenaar uit Mcdemblik gedood. De Thunderstreak kwam midden in een bouwland neer. Brokstukken van het vliegtuig werden over een grote afstand verspreid. Vierentwintig doden TREINEN IN BOTSING BIJ KAAPSTAD Vierentwintig personen zijn om het le ven gekomen, toen gisteren twee stamp volle treinen bij Kaapstad met elkaar In botsing kwamen. Er zijn 74 gewonden. Tijdens het spitsuur reden de treinen met grote snelheid op elkaar in. Vier rijtuigen boorden zich in elkaar, werden omhoog geduwd en geheel vernield. Bij Biskra in Algerië is gisteren een Dakota van de Air France neergestort. Alle 35 inzittenden kwame om het leven. Het toestel was op weg van Toggoerth in dc Sahara naar Algiers. Een vliegtuig, waarvan vier luidsprekers aan weerszijden van de romp gemon teerd, de voorwaarden voor vrijheid aan de Eoka-strijders verkondigend, vliegt laag over de bergen en valleien van Cyprus. Nog geen enkele Cyprioot heeft tot dusver gevolg gegeven aan het aanbod van de Britse gouverneur Harding, dat Eoka-leden het eiland kunnen verlaten. T7"ANDAAG zou een jury, bestaande uit twee vrouwen en tien mannen, het „schuldig" of „niet-schuldig" uitspreken over dr. John Bodkin Adams, de Britse huisarts, die ervan wordt verdacht, de>rijke weduwe Edith Morell met verdovende middelen te hebben vermoord. De openbare aanklager voor het Londense gerechtshof „Old Bailey" heeft gisteren in zijn slotrede verklaard, moord „boven alle redelijke twijfel" bewezen te achten. De rechter, sir Patrick Devlin, bond echter in een rede, welke gisteren reeds drie uur duurde en vanmorgen were voortgezet, de jury op het hart niét licht vaardig een oordeel te vellen. Hij gaf een samenvatting van het proces en zei- de o.m. dat er veel gesproken was ove: omstandigheden, waarin artsen even tueel gerechtigd zouden zijn. verdovendi middelen te gebruiken waardoor het le de patiënt in kwestie eventueel wordt bekort Voor dergelijke gevallen, aldus sir Pa trick, bijvoorbeeld wanneer de patiënt ondragelijk lijdt, komen er in de wet echter geen speciale bepalingen voor. De rechter legde er verder de nadruk op, dat er geen bewijzen zijn, op grond zou mogen conclude- i, dat aan mevrouw Morell meer nar cotica zijn toegediend dan is aangegeven de notitieboekjes van de verpleegsters De opgetekende hoeveelheden waren kleiner dan door dr. Adams voorgeschre- Sir Patrick hield de jury daarom voor. lat het niet verklaarbare verschil via de iliiikhandel In verdovende middelen kan -kt. In dat geval moet dr. Adams of een van de verpleegsters dit hebben gedaan. De rechter waarschuwde de juryleden, dat deze mogelijkheid niet Is uitgesloten en dat in dit geval dr. Adams slechts beschuldigd zou kunnen worden van sluikhandel In verdovende middelen. Bij het ter perse gaan van deze edi tie werd vanmiddag gemeld, dat dr. Adams, onschuldig is bevonden aan de moord. Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel be- -jfr wolking en overwegend droog weer. Zwakke tot ma- l'8e- later nu en dan vrij krachtige wind uit noorde- lijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 10 april: zon 5.57—19.31 uur, maan 14.38 —3.43 uur. Op 14 april V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1