CffRJSTFLUK d; Sluiten liefde en dienst elkaar volkomen uit? Puzzel mee Belangrijkste Nederlandse kerk tegen Verwoerd Middenstand bereid naar kritiek te luisteren Een dromer op pad Niet te ernstig! nemen Gupa: EOÜTEN STOPSEL van Ceta Bever 2 Roeping Prol dr. G. Brittenburg Wurth, wiens negatief antwoord op de vraag naar algemene dienstplicht (let op het woord „dienst") wij zaterdag overnamen. mediteert verder in het Gereformeerd Week blad wat over de redenen, waar om men niet meer wil helpen. TUATUURLIJK, w*j welen het heel goed, hier zijn in het %-erleden wel allerlei toestanden en verhoudin gen voorgekomen, die dit in de hand hebben gewerkt. Er is een tjjd ge weest, dat heel wat vrouwen, ook wel christen-vrouwen, hun dienstmeisjes behandelden op een manier, die van de slavernij niet 20 veel verschilde. Het werd maar al te veel als een van zelfsprekendheid beschouwd, dat de ene helft van het menselijk geslacht zich kon laten bedienen en de an dere helft voor die dienst maar ge reed had te staan. te, ja, bijna alle meisjes ervoor bedanken om nog langer zich voor dat dienstwerk te .enen. Maar of dit de enige verklaring van het verschijnsel, .dat wij op het oog hebben vormt, waag ik toch te betwijfelen. Zou hier toch ook niet zich openbaren een jam merlijke devaluatie over heel de linie van ons leven, ook van ons christenleven, van de dienstge- Ik geef het ogenblikkelijk toe, dat euvel zullen wij stellig dan niet alleen in één bepaalde groep van onze samenleving moeten zoe- En bij het uitspreken van dat verwijt zullen wij niet alleen ln één bepaalde richting moeten kij ken, zoals wij maar al te vaak doen. Dat ls in zekere zin ons al ler grote font, ons aller ernstige ONZE hele samenleving in al haar geledingen begint zich toe lan ger hoe meer te laten leiden door dat fatale zoeken van alleen het eigen belang en het najagen van alleen het eigen succes en het stre ven om alleen zelf zoveel moge lijk carrière te maken. En daarom: velen, die nu altijd maar weer lamenteren over het dienstbodetekort en de onmogelijk heid om hulp in de huishouding te krijgen, mochten weieens begin nen de hand in eigen boezem te steken. Want zo lang wij zelf veel al nog zo weinig een leven leiden, dat inderdaad in het teken van het echte dienen staat, hebben wij toch feitelijk niet het morele recht om ons erover te beklagen, als anderen niet direct gereed staan ons te dienen en te helpen. diepere zin geen algemene dienst plicht? Wat betekent ons christen- zijn nog, als daarin het dienstbe- ginsel is weggevallen? Kunnen wij Christus' lijden met een gerust geweten gedenken, als bij ons de bereidheid tot het ln liefde dienen van onze naasten in welke verhouding dan ook, geheel ontbreekt, en als wij het maar steeds meer vanzelfsprekend vin den^ dat wij allen alleen het onze Neen, wjj schrijven dit niet om, ten behoeve van een meer gegoe de categorie in onze samenleving, meisjes uit een minder gegoede categorie geestelijk de duimschroe ven aan te zetten, alsof zij de eni gen zouden zijn, die tot dienen zich geroepen hebben te weten en schuldig zouden staan, als zij daarvoor zich niet beschikbaar wilden stellen. gaan afvragen, of wij op het punt dig hebben. En wij zullen daarmee niet mo gen wachten, totdat anderen daar mee een begin zullen gaan ma ken; maar dan zal elk van ons zelf op dit punt de eerste moeten willen en durven zijn om in zijn of haar eigen leven een nieuwe koers in te slaan. En om nu toch nog weer met onze jonge vrouwen te eindigen: een dienstplicht van overheidswe ge zouden wij haar niet witten aandoen, omdat wij, gelijk gezegd, menen, dat wij daarmee haar vrouwelijke natuur die nu een maal op vrijwilligheid der liefde is aangelegd geweld zouden aan doen. roeping Maar vrijwilligheid om Christus' wil, dat sluit tocï£ menen wij, ook voor een vrouw elkaar allerminst uit. Want als Christus ons roept en wij Zijn roe ping In ons leven willen volgen en is dat niet altijd de roeping tot dienen? zal dit juist steeds de echte liefdevolle vrijwilligheid bij ons wekken. Plant, 7 Ongebreideld. 10 Dier, 11 Gelijk gespeeld, 12 Voorzetsel, 13 Schil, 15 Stevig, 16 Gezinslid, 17 Telwoord, 18 Deel van het gelaat. 19 Futloos, 21 Tandeloos zoogdier, 22 Kleur, 24 Eetgerei. VERTICAAL: 2 Is. 3 Pilo. 4 Iel, 5 E, Paard, 4 Pers. voornaamwoord, 5 Verschil, van mening, 8 Onbep. voornaamwoord, 9 Mil. rang, 11 Bergplaats, 12 Onder an dere, 13 Uitroep, 14 Groot feest. 15 Toe spijs, 16 Onmeetbaar getal, 17 Reeds, 18 Kledingstuk, 20 Voor, 21 Godin, 23 Deel van de Bijbel. OPLOSSING PUZZEL NO. 89 HORIZONTAAL: 1 Cipier, 8 Sier, 9 Fa, 10 Ra. 12 L 1„ 13 Ren, 14 Arno, 16 Berk, 17 Vat, 18 Drum. 19 Uk, 20 Loos, 22 Pa, 23 Ka, 24 Etude, 26 Nes, 27 Emotie. VERTIKAAL: 2 Is, 3 Pilo, 4 Iel, 5 Er, 6 Tank. 7 Gravure, 9 Ferm, 11 Arak, 13 Reus. 15 N.T., 16 Bros, 18 Do, 20 Lade, 21 O&se, 22 Pu, 23 Kei, 25 Em.. 26 N.T. De Gereformeerde Onderwijzersvereni ging in de kring der Gereformeerde Gemeenten hier te lande zal haar alge mene vergadering houden op 24 april in het kerkgebouw aan de Boezem singel te Rotterdam. De heer J. Kwek- keboom, leraar aan het chr. lyceum te Goes, zal spreken over „Ons kuituur- begrip". De vergadering vangt om half elf aan. Advertentie. Last van zenuwen t Mijnhardt'» Zenuwtabletteo helpen U er overheen. De kerkelijke apartheid in Zuid-Afrika Bij de voornamelijk Engels-sprekende Zuldafrikaanse kerken, die zich tegen de kerkelijke apartheidsclausule in de nieuwe naturellenwet van mi nister Verwoerd hebben verzet, voegt zich thans ook de belangrijkste Neder lands-sprekende kerk, de Ned. Herv. Kerk. Een deputatie zal deze week naai Kaapstad gaan voor besprekingen met de minister. Elke kerk van betekenis heeft zich nu wat de kerkelijke apartheid betreft tegen de minister verklaard. Zoals men weet geeft de kerkelijke apartheidsclausule de minister en d plaatselijke autoriteiten het recht, Bantoes te verhinderen kerkdiensten ii zg. blanke kerken bij te wonen. Maar hij verzet zich tegen een ondeskundige beoordeling (Van onze speciale redacteur) T)E gang van zaken met het Consumenten Contact Orgaan en het prijzen- en margebeleid van de overheid zijn twee belangrijke zo niet de be langrijkste onderwerpen, waarover op het ogenblik in de middenstandssector gesproken wordt. Het is dan ook begrijpelijk dat de Christelijke Kruideniers- bond in zijn jaarverslag over 1956 uitvoerig aandacht besteedt aan deze beide punten. In het jaarverslag, dat dezer dagen is uitgebracht in verband met de jaar vergadering van de C.K.B., die woensdag a.s. in hotel Noord-Brabant te Utrecht gehouden wordt, stelt de secretaris van de bond, mr. P. J. v. d. Hout, de vraag, waarom de C K.B. zich het afgelopen jaar zo druk heeft bezig gehouden met de opric 'ng van het Consumenten Contact Orgaan. Is het ook hier niet zo, dat wi zich verontschuldigt, zich beschuldigt? Ja Mr. v. d. Jfiout schrijft, dat de midden- stander-detaiuist inderdaad bereid is een ondeskundige beoordeling te negeren, maar hij vraagt zich af, of deze midden stander dit ook kan doen, wanneer de ondeskundigheid wordt gedekt door de naam van overigens representatieve ganisaties, resp. weekbladen. De middenstander-detaillist, die ziel het publiek door de uitoefening van functie een gezins-inkomen verschaft, verzet zich tegen onderwaardering van zijn beroep. Deze middenstander wil zich hierbij echter beslist niet onttrek ken aan het oordeel van de consument. Zo betoogt mr. v. d. Hout: „Men moet als organisatie bereid zijn de consument eerlijk en klaar in te lich ten over de praktijk van de handel, men moet zich, ook in het publiek, openstel len voor kritiek en discussie. Wij menen te mogen stellen, dat in 1956 de C.K.B. zich aan deze voorlich ting en discussie aller minst heeft onttrokken. Anders gesteld: de C.K.B. is een van de weinige vakorganisaties (de enige?), die zich beschikbaar heeft ge steld voor het geven van voorlichting aan de consument".. De heer v. d. Hout spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat nog steeds niet voor 100% opheldering is verkregen over de voorgeschiedenis van de oprich- het Consumenten Contact ting Margebeleid Ten aanzien van het marge-beleid wordt opgemerkt, dat reeds in 1956 marge-correctie gewenst was. Het o leg met Economische Zaken was tijds daarover al begonnen. Daarbij kwam op 1 januari j.l. nog de A.O.W.- premie, die de middenstander voor eigen rekening moest nemen. Allerminst was dan ook de stap verwacht, waartoe de minister van economische zaken over ging, namelijk: een zonder overleg be vriezen of verminderen van de geld- marge. In déze stap kan de secretaris moeilijk een blijk van vertrouwen Economisohe Zaken zien in het werk. door de Christelijke Middenstandsbond Boek VAN Dfc DAG „Oorlog en vrede van burger Ma hasjavl" door M. Y. Ben Gavriël vertaling C. de Dood, uitgave We- reldboog-serie. Wereldbibliotheek, Amsterdam, 202 blz. Een boek om te lezen en te herlezen ivegens zijn kostelijke humor. De lotge vallen van een enigszins zonderlinge Jood, vóór en tijdens de laatste oorlog vormen de inhoud. De geschiedenissen het leger worden zo amusant teld, dat men wel een nurks moet om daarbij zijn gezicht in de plooi te kunnen houden. De oorlog is voor Ma- hasjavi, de held van het verhaal en zijn Joodse medestrijders in het Britse leger, alleen maar een tijd met nieuwe vermakelijke belevenissen. Bloed wordt er gelukkig in dit boek nu eens niet vergoten. Men kan er hoogstens tranen bij plengen van het lachen. Ds. S. J. Je Hoest 75 jaar Ds. S. J. de Hoest, emeritus predi kant der Nederlandse Hervormde Kerk, viert vandaag zijn 75ste jaardag. Ds. De Hoest diende de gemeen- n van Bunschoten, Garijp en ge durende zestien jaar die van Menal- dum, waar hij op 1 mei 1947 emeri taat ontving. Hij vestigde zich daarop te Rietveld en later te Utrecht, waar hij nog als hulpprediker werkzaam is. Hij was o.m. leraar godsdienst onderwijs aan de hervormde kweek school te Leeuwarden en bestuurslid van de vereniging „Kinderzorg" in de classis Leeuwarden. en de daarbij aangesloten vakorganisa ties in december (ten aanzien van de prijsstabilisatie) werd verricht. Dit werk wa>s niet in de laatste plaats ook het belang van het Nederlandse volk. Het zonder overleg systematisch bevrie zen van de geldmarge wordt in strijd geacht met het streven om in eerlijk heid te komen tot een reëel en zakelijk overleg in de praktijk. Bpropmnpswvrk NEDERL. HERVORMDE KERK Bedankt voor Veenendaal: L. Kievit te Woerden. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Bolnes: Th. Vollen- hoven te Bergentheim. Benoemd tot geestelijk verzorger van de stichting Bloemendaal te Loosduienn: F. H. Vonk te Ommen, die deze benoe ming ook aanvaardde GEREF. KERKEN (ONDER ART. 31) Aangenomen naar Alkmaar-Broek op Langendijk: kand. J. Strating te 's-Gra- venhage. die bedankte voor Blokzijl. Hoek (Z.) Uithuizen en voor Vrouwen polder. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Charlois: W. van Heest te Rozenburg en M, Vlietstra te Eemdijk. Beroepen te Aldergrove (Free Chr. Ref. Church of Canada): G. J. Buys te Papen- drecht. Bedankt voor St. Jansklooster: L. Floor te Nieuw-Vennep. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam: H. van Gilst te Dirksland, die bedankte voor Gorinchem, Slikkerveer, Veenendaal en -oor Waar denburg. EVANG.-LUTHERSE ,K Drietal te Woerden: dr. C. H Lindijer te Rotterdam, mejuffrouw M. A. Monsees te Dordrecht en dr. C. J. Munter te Groningen. Tot gewoon hoogleraar in de facul teit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen is be noemd dr. J. Blauw. Hij zal onderwijs geven in de sterrekunde. EEN WOORD VOOR VAN DAAG Het ja-woord heeft gisteren in vele kerken geklonken; mensen, staande voor God en Zijn ge meente, hebben betuigd dat zij hun leven willen stellen in dienst 1 van de Heiland en tot de ge meente van Christus willen behoren. God ze- gene hen. Dat ja-woord (zij het dan in de vorm en in de taal van die dagen) heeft ook Jezus ge- bruikt in de laatste uren van Zijn leven op aarde. Tot Judas als antwoord op diens vraag of hij de verrader zou zijn. En tot Pilatus, als be vestiging op de vraag: „Zijt gij, dus toch een Koning?" Ondanks ons ja-woord blijft er in ons toch iets leven van Judas èn iets van Pilatus, iets van de verrader èn iets van de twijfe laar En daar is maar één wapen tegen; iedere dag weer, en dat heel bewust, ja zeggen tot God. Ja zeggen in ons gebed, in ons lezen in de Bijbel en ook in ons dagelijks werk, in onze omgang met mensen. Laten zien dat we christenen zijn. Dan zult ge Gods zegen ook dagelijks gevoelen. COMMENTAAR Hoogtepunt Het was een diep- I I ernstig hoorspel, dat de K.R.O. zaterdag avond bracht. Een politierechter, door de sleur zijn geloof in het recht ver loren, gaat op zijn laatste zit ting niet wee met de eisen van het O.M. Voor het laatst in zijn leven wijst hij over de juridisch weliswaar eenvoudige, maar menselijk o zo gecompliceerde en tragische zaken vonnis, maar doet dit nu in naam van God, uitsprekend, dat de straf later zal volgenDe Officier tekent hoger be*uep aan. Maar dan zegt de politierechter: „Er is geen hoger beroep voor u moge lijk." Een merkwaardig en mis schien wel dwüas gegeven, dat G. Streefman aandurfde en knap heeft uitgewerkt, zo, dat hij de kern van de problematiek van de rechtspleging raakte: de spanning die kan bestaan tussen het bewogen menselijke en het juridische, tussen de eigen (ge loof s) overtuiging en het wette lijk voorgeschrevene. Dit aan grijpend luisterspel was een hoogtepunt in het radiopro gramma van vorige week, iets wat we rp de zaterdagavond nauwelijks meer voor mogelijk hadden geacht. Toch nog mis Het achterwege laten van een teveel aan tierelantijnen heeft het zalerdagavondprogram- ma van de K.R.O., televisie „Krocodil", wel wat beter gemaakt, maar als geheel is het toch nog mts. Een enkel aardig shownummer tje kon veel goedkoop vertoon niet goedmaken. Jan Willem Hofstra heeft zich vrij handig door een entourageloze quiz heen geslagen, maar vlot en gezellig.nee. Zijn grootste verdienste was, dat hij zijn blunders met wat zelfspot durfde goed te maken. Op zaterdagavond verwacht de televisiekijker geen cultuur, maar het amusement dient toch een beetje op peil te zijn. Deze keer was niet slecht, maar in hoofdzaak flauw. Meneer Kijkus zegt: „Die Hofstra's hebben het niet gemakkelijk tegenwoordig Tovenaarsleerling van Dukas (21.15 uur) Voor zijn ballade „De tovenaars leerling" ontleende Goethe de stof aan een oude volkslegende, waarin wil gezegd worden dat een wijs heid, die niet ten volle beheerst wordt, ontaardt. De leerling van een tovenaar wil namelijk bij diens afwezigheid hetzelfde doen als z'n meester: een bezem water laten halen om de grond te schrobben. Hij kent maar één toverformulenief de bezwerings formule. De bezem sleept steeds meer emmers water aan, in steeds sneller tempo. In grote angst hakt de leerling de behekste bezem in twee stukken. Maar daar gaan Ongeveer 290 miljoen radio's in de gehele ivereld In 1055 waren er naar schatting in de gehele wereld ongeveer 200 mil joen radiotoestellen, waarvan ruim de helft in Noord-Amerika.. Het statistisch jaarboek der Ver enigde Naties over 1055 meldt ver der, dat de inwoners van Engeland en Amerika begin 1056 bijna negentig procent van het aantal televisie toestellen bezaten, dat toen op de wereld in gebruik was. In de Verenigde Staten steeg het aantal televisietoestellen van 12,5 miljoen in juli 1051 tot 39 miljoen ln juli 1956 en in Engeland van 1 miljoen tot bijna 5,9 miljoen. Orkestjubilea De televisie is een hulpmiddel om aan door de radio bekend geworden orkesten nog grotere bekendheid te geven. Hebben we eerst kunnen beide bezemstompen (muzikaal kijken naar receptie en jubileum- uitgedrukt door een canon) water halen en het hele huis dreigt onder te lopen. Op het laatste moment komt de tovenaar zelf aan en met een krachtige tover spreuk bezweert hij het gevaar. Nog even blijft de sfeer van het betoverde huis hangen. Maar ten slotte verloopt alles rustig. De Franse componist Paul Dukas (18651935) heeft naar deze bal lade een zeer suggestief muziek stuk gemaakt, een brok fascineren de programmamuziek. U hoort vanavond het orkest van de Parijse Opera o.l.v. Robert Bene- detti. Na het optreden van het meisjes koor Sweet Sixteen onder leiding van Lex Karsemeyer zendt de N.C.R.V. het hoorspel „Studenten zitten baby", geschreven door G. van Heerde, uit (8.40—9.15). Voor Hilversum II is vanavond om vijf over acht de familie Door snee weer aan de beurt. Om tien voor tien vervolgt de VARA haar lezingen ,,De grote kans van 1957, de gemeenschan- pelijke Europese markt". Drs. D. Roemers spreekt over de opbouw van het verdrag. Programma voor maandag ram; 7.45 Morgengebed en lit kal; vs en weerber: 8.15 Gram; 8.50 V it: 9.35 Waterst: 9.40 Lichtbaken, 10.00 V d kind: 10.15 Gram; 10.30 radio; 10.55 Gram: 11.00 v d vrouw; I Angelus: 12.03 Gram; "2.33 Gram: 13.20 Lichte viering van de Ramblers. de Zaaiers, het AVRO-amusements- orkest, aan de beurt. De Ramblers stonden „in het zil ver" voor de camera's, maar de Zaaiers, die op zaterdag 13 april a.s. zullen worden gehuldigd, hebben dan feest, omdat ze vijf jaar bestaan. Wat er al niet feestelijk wordt her dacht! Maar we gunnen het orkest goede woorden, bloemetjes en hand jes en voor de kijkers is het weer eens iets anders. meded; 13.00 Nwi Schoolradio: 56 an me l__rwas nutteloos. Op alles wat de Dromer zei, antwoordde Gerard met een uitval naar „die kerel", die zijn leven verwoest had. Moedeloos gaf de Dromer het op en traag slof te hij naar beneden, waar Cornelia hem ontving met de woorden: Geen resultaatik heb het je gezegd Nog geen resultaat, verbeterde de Dromer, maar ik geef het niet op. Hij moet toch iets menselijks in zich hebben en daar moet ik hem treffen. Als jij Gerard genezen kunt zal er ergens wel een vrouw te vinden zijn die jouw opvoeding ter hand wil nemen, zei Cornelia op haar gede cideerde toon. Hieraan hoop ik je later te herinneren, ant woordde de Dromer. XI Na een door zorgelijke gedachten zwaar ge worden nacht stond de Dromer in het vroege zonlicht, dat speels door het raam van zijn slaapkamer viel, te peinzen op de eerste stap die hij zetter kon in het geval van zijn vriend. Na verschillende plannen gemaakt en ook weer ver worpen te hebben, kwam hij tot de overtuiging, dat hij niets beters kon doen dan een onder zoek instellen naar de vrouw van Gerard. Cornelia wist haar adres niet. maar de Dro mer had in het dorp van Janna en pal naast de boerderij van haar ouders een jeugdvriend wo nen, die zijn tijd doorbracht met hereboeren op eer. soort ridderhofstede. De ouders zouden wel weten waar hun dochter te vinden was, oordeelde hij en vol goede moed toog hij het pad weer op. Je weet wat ik gezegd heb, had Cornelia hem bij zijn vertrek toegevoegd en hij zag daar in een goed voorteken. Hij voelde zich nu een man met een taak in het leven, die hem zou genezen van zijn verlan gen naar het onbereikbare. Zijn gesprekken met Cornelia hadden hem overtuigd, dat een ander geluk dan hij achter volgd had. voor hem gereed lag als hij zijn taak volbracht zou hebben. Waarom dacht hij nu tel kens aan de bijbelwoorden: en hij reisde zijn weg met blijdschap. De Moorman, wien dit woord gold, had iets van grote waarde gevonden, terwijl hij nog maar op weg was om het geluk te zoeken. De weg die hij te gaan had was lang en het was laat dn de avond toen hij eindelijk bij zijn jeugdvriend aankwam. Deze vriend was een gelukkig man met zijn jonge vrouw en twee schatten van kinderen, en hij kon niet zwijgen over zijn geluk tegen de vriend, die nog steeds niet wist hoe een vrouw het leven van een man veranderen kon. Hij sprak niet maar hij zong toen hij de Dromer vertelde hoe rijk hij wel was. Zijn vrouw had van de ietwat boerse jongeman een dichter ge maakt, die onbewust poëzie maakte Pas nadat hij de Dromer volledig verteld had hoe goed het hem ging, vroeg hij naar het doel van het onverwachte bezoek. Voor een gewoon praatje of een onderzoek naar zijn gezondheid zou de Dromer niet naar zijn afgelegen dorp geko men zijn. Ben ik ook niet, al doet het me goed je weer eens te zien, antwoordde de Dromer en met een lichte buiging naar de vrouw van zijn vriend voegde hij er aan toe: En om eens met je vrouw kennis te maken, dat is de reis alleen al waard. Hiermede maakte hij een goe de beurt bij zijn vriend, die meende dat zijn vrouw de enige vrouw ter wereld was. Geestdriftig begon hij weer haar lof te zingen, doch zij remde hem: Laat nu eerst je vriend eens aan het woord komen. Ik luister liever, vertel jij daarom maar eens iets over je buren. Beste mensen allemaal, ik heb nooit met een van hen woorden of Last; we helpen elkaar als het nodig is en voor de rest leven we ons eigen leven. Ken jij de boer van Lommerrijk goed? Ik ken hem alsof hij mijn eigen vader was Elk jaar komt hij me een gulden pacht brengen voor een stuk weg. dat eigenlijk mijn eigendom is maar dat hij niet missen kan. Weet je niet meer van hem? Er valt niets van hem te weten, hij is eer boer van de bovenste plank en beter kan je var een mens niet zeggen Het is jammer dat de mai geen zoon heeft, want nu is er geen opvolger e> dat is erg voor °en boer, die hart heeft voor zij stee. (Wordt utroolya, 16.00 V d 3 d Jeugd; 17.40 Beursbei uitz: Rijksdelen Over fiS omlsche o het Koninklijk li 18.00 Lichte 18.30 Metropoli j; 19.10 Uit h„. 19.20 Harprecital; 19.45 Act; Uit hi sital; 1. meditatie; 21.00 Pi: »nds binnenl unplice, opei 18.20 Sportpra en solist: IS :k der boeki tal: 21.30 Een us: 21.45 La Fin- 23.00 Nws; 23.15- AVRO: 7.00 Nw: opening: 9.00 Gvm 9.15 Grar VPRO: Nws. 8.1 9.10 V d met eomm; 17.45 Caus; 18.00 V d kind; 18.55 Weerber: 19.00 Nws; 19.15 Stad en land: 19.40 Sport; 19.45 Ork.conc; 20.00 Gevar. Progr; 20.30 Ork.conc: 21.30 Quizpr 22.00 Nws; 22.15 At home and abroad, caus: 22.45 Kamermuz; 23.15 Rep; 23.45 par. overz; 24.00 Nws; 0.08—0.13 Koersen. TIPS uit het buitenland Interessant kan de uitzending van het Engelse Light Progr. zijn (1500 en 247 meter): „Ik zal die dag nooit vergeten", waarin bekende personen het verhaal vertellen van een onvergetelijke dag in hun leven (21.46). De radio in het buitenland, en in het bijzonder de Engelse en Franse, besteedt de gehele dag veel aandacht aan het bezoek van koningin Elizabeth aan Parijs. Omstreeks negen uur kan men nog kiezen tussen de repor tages, uitgezonden door Enge land (330 meter) of Parijs (1829 en 193 meter). De muzikale komedie van Hans Lang, Hofloge, naar het Engelse stuk van J. M. Crawford, wordt om negen uur uitgezonden door de Norddeutscher Rundfunk (93,6, 93,0 en 88.5 MHz). Het Omroep-amusementsorkcst speelt om half tien voor het Ne derlandse programma van België (324 meter). Van half elf tot elf uur wordt voor Duitsland 363 meter een voor dracht gehouden, getiteld „Rebel lie tegen de dood". 12.30 Land- en l conc: 13.00 Nw 13.20 Metropole-ork; 13.55 Beursbér; Gram: 14.40 Schoolradio: 15.00 Vdvi ïc.Y'?0' en "ian°." 16-°5 Blaaskw TELEVISIE VANAVOND Wie gedacht had vanavond eens een flink „Goed zo"-programma op het scherm te zien, wordt teleurge steld: de „Tussenbatte Zonnetrein", waarin Johan Bodegraven 'n praatje zal maken, duurt maar tien minuten. Verder brengt de NCRV o.m. een reportage over het Kamerlingh On- neslaboratorium te Leiden (20.40). Programma voor morgen NTS: 14.45-15.4! Parijs; 20.30 Joi 22.30 FUmprogr. Brits Kon. bezoek LJET IS een merkwaardige rede, dit prof. Oud heeft gehouden voor dt algemene vergadering van zijn tegen woordige partij, de V.V.D. We hebbes er in onze krant van zaterdag een uit treksel van gegeven. Hierop komt het neer, dat prof. Oud, de grote schrijver over onze parlemen taire historie, gemeend heeft, alsnof een hoofdstuk te moeten toevoegen aan onze jongste kabinetsformatie Alsof deze nog niet lang genoeg had geduurd en alsof daarin niet allerlei mogelijkheden waren beproefd. Prof. Oud blijkt nu allerhande prin- cipiële scheidslijnen te zien tussen dtf socialistische en wat hij dan maai gemakshalve noemt de niet-socialiif tische partijen. Deze al te eenvoudige onderscheiding is natuurlijk op zich zelf al uitermate verwarrend en dat was misschien ook wel de bedoeling van de spreker. Men kan zich al dadelijk afvragen,! of prof. Oud de aangewezen man is om op principiële verschillen, als hij bedoelt, attent te maken. F)E MAN die in juni 1945 als voor- zitter van de Vrijzinnig-Democra tische Bond een rede uitsprak onder de veelbelovende titel „Houdt koers om het jaar daarop een leidende rol te spelen in de oprichting van Partij van de Arbeid, om later deie partij weer vaarwel te zeggen en oni sindsdien van de verkiezingsplate» van de V.V.D. droefgeestig aan te zien hij moest met het aangeven van principiële verschillen eigenlijk wat voorzichtiger zijn. Het is trouwens ook uit de jongste rede van prof. Oud niet duidelijk ge worden, wat hij dan nü weer wèl wil Kennelijk wil hij de socialisten uit de regering. Wil hij dan een kabinet van rechterzijde plus liberalen? Blijk baar niet, want hij haast zich te verzekeren: „Die positie zou ik zo enigszins mogelijk liever vermijden". In deze laatste zin schuilt misschien de kern van heel prof. Oud's betoog. De socialisten moeten er uit, maar voor het overige wil spreker zoveel mogelijk vermijden. K.V.P. en A.R. moeten het maar samen doen, luidt nu zijn laatste wijsheid. Dat zou wel een uiterst vreemde positie worden: een kabinet op zo smalle basis, afhanke lijk van de steun der liberalen, die zelf niet zouden meedoen. PJET*IS DUIDELIJK, waar de twee kardinale fouteib schuilen in het betoog, dat prof. Oud voor de alge mene vergadering van zijn huidige partij heeft afgestoken. De eerste is er een van een onduld bare simplificatie, alsof dè principiële scheidslijn zou lopen tussen socialisten en „niet-socialisten". Men weet beter. Er lopen in het politieke leven heel wat principiële scheidslijnen. Dat komt, omdat ons volk de politiek wenst te nemen als een ernstige zaak. Zo is er veel, dat de protestantse partijen scheldt van de socialistische partij. Maar er is ook veel, dat de protestantse partijen scheidt van de liberale partij. Na zijn vruchteloze pogingen om te geraken tot een „derde macht" had prof. Oud dat kunnen weten. Hij wil voorts toch niet gaan be weren, dat er geen principiële scheids lijnen meer zouden lopen tussen zijn liberale partij en bijvoorbeeld de K.V.P.? Ons dunkt, zijn liberale vrien den zouden hem willen zien aan komen. £)IT IS dan de eerste fout In het be toog van prof. Oud, de suggestie namelijk alsof beslissend ls de scheids socialistenniet-socialisten. tweede fout ligt in de gevolgtrekking die de spreker uit zijn eerste fout maakte: dat in het kabinet de socia listen, gesteund door een weifelmoe dige K.V.P„ de toon aangeven. De anderen zouden alleen maar dienen als randversiering. Het is goed, dat de heer Tilanus deze beschouwing zaterdagmiddag maar terstond heeft gebrandmerkt als „sto ken". Want zij is al evenmin op waar heid gegrond als prof. Oud's zienswijze op de principiële onderscheidingen. Ons kabinet is nu eenmaal zoals met elk kabinet in Nederland het ge val zal moeten zijn een compromis kabinet. Niet voor niets heeft nog on langs de socialistische fractievoorzitter een socialistisch minister gekapitteld: hij had tè veel toegegeven. Niet voor niets ook klaagde onlangs het socia listisch partijblad, dat onder de be staande omstandigheden de socialisten niet méér konden bereiken. Van een compromiskabinet zal men t en dan iets moeten slikken, dat men niet aangenaam vindt Aan de andere kant zal men in de politiek van zulk een kabinet nog heel wat van eigen wensen kunnen verwerkelijken. In de stokende activiteiten van prof. Oud kwam het wellicht van pas, dat hij een vertekend beeld gaf van het kabinet, maar daarvoor school dan ook in zijn rede naar ons gevoel net tè veel politiek. Dus doet men verstan dig, het betoog ook ditmaal niet tè irnstig te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2