Jlicuwe geiitsctfe (tfmtranl RUSLAND LOERT OP AFRIKA KW Nixort rapporteert na zijn reis aan Eisenhower: Situatie in liet Midden-Oosten is nog steeds zeer gespannen V.S. moeten rassenstrijd beëindigen Op Zuid-Sumatra dreigt een burgeroorlog Tilanus neemt prof. Oud niet helemaal ernstig Tachtig kinderen gered uit brandend tehuis Klimmende cijfers in het jaarboek der Ver. Naties MAANDAG 8 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. Pij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10927 Directie: F D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMEB Chef-red.: H. W. J. ENSERINR CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken itantfflitlth l« "myn bert ia Uytjenspoct Zo zuinig mogelijk naar Kopenhagen ZIE PAGINA 5 De vice-president van Amerika, Nixon, heeft erop aangedrongen voorrang te verlenen aan de be trekkingen met Afrika. Want, zo schrijft hij in een rapport na zijn Afrikaanse reis aan Eisenhower uitgebracht, de leiders van het Kremlin hebben een reusachtig economisch cn propagandistisch offensief ingezet met het doel in het gehele zwarte werelddeel on rust en beroering te verwekken. „De communistische leiders", aldus de vice-president, „vinden Afrika even belangrijk voor hun plannen de wereld te veroveren, als zij 25 jaar geleden China beschouwden." De Russen zenden hun beste krach ten op het gebied van de diplomatie naar Afrika. Een communistische overheersing is nog geen direct ge vaar, rapporteert Nixon. Maar de strijd om de 200 miljoen Afrikanen begint pas. Gedurende een reis van 22 dagen heeft Nixon Marokko, Ghana, Liberia, Oegan da, de Soedan, Libye en Tunesië bezocht. In zijn rapport doet de vice-president verschillende aanbevelingen en stelt hij maatregelen voor om het politiek, econo misch en cultureel contact met Afrika te verstevigen. Rassen Nixon spaart de regering-Eisenhower zijn kritiek niet en opvallend is het ge deelte van zijn rapport, waarin hij schrijft over de discriminatie van de negers in Amerika. IVy kunnen de volken van Afrika en Azië geen gelijkheid preken en in de Verenigde Staten ongelijkheid toepassen. Veel beter dan tot nu toe moet aan de Afrikanen de werkelijke waarheid ver- Bevolking contra militie Onrust in Pools stadje Stargard In het Poolse stadje Stargard (in het gebied van Stettin) zijn bij gevechten tus sen de bevolking en de militie meer dan veertig personen gewond. De militie was door de plaatselijke autoriteiten uitgezonden om een gezin uit zijn huis te zetten. Dit verzette zich tegen de uitzetting en kreeg hulp van omwonenden en militairen, die de militie verdreven. Zelfs nadat de mannen van de militie versterking uit Stettin hadden ontvan gen, slaagden zij er niet in, het gezin op straat te zetten. Ondanks schoten in de lucht en traangasbommen moesten zij wijken voor een hagel van stenen, waar mee zij door de opgewonden bevolking bekogeld werden. De bevolking heeft een delegatie naar Warschau gezonden om voor het bedreig de gezin te pleiten. "W NATSIR, de leider van de Indonesi sche mohammedaanse partij Masjoe- mi, die vooral in de opstandige bui tengewesten grote aanhang heeft. Hij heeft openlijk de opdracht aan „bur ger Sukarno" tot kabinetsformatie een schending van de grondwet genoemd. De /Vijf In het rapport wordt aangedrongen op •n algemene aanpak van het probleem an de exploitatie van de Nijl ten behoeve an Egypte, Ethiopië, de Soedan en Brits- Oeganda. In het geheim zou Nixon aan president Eisenhower aanbevelingen hebben ge daan over het bedrag, dat besteed moet worden voor hulp aan Afrika. te ondervinden. De olie zal door de we pijpleiding naar Beersheba worden gepompt en vandaar lper frein raffinaderijen van Haifa vervoerd worden. pJE WAARNEMEND SECRETARIS-GENERAAL van de Verenigde Na- ties, dr. Ralph Bunche, heeft met de Egyptische autoriteiten een akkoord bereikt over de status van de politiemacht der V.N. in Egypte. Hierbij zou overeengekomen zijn, dat de bestandslijn wordt vastgesteld overeenkomstig het Egyptisch-Israëlisch akkoord van Oro ert de aanvul lingen van 1952 en 1954. De taak der V.N.-troepen langs de demarcatielijn zou gedetailleerd omschreven zijn. Het hoofdkwartier van het V.N.-leger wordt van Gaza overgebracht naar Rafah. De zone van El Audja wordt gedemilitairiseerd. Tiran doorgevaren zonder enige overlast Nadat gisteren het Suezkanaal geheel voor de scheepvaart gesloten was, omdat het fregat Aboukir naar de Bittermeren gesleept moest worden, verwacht dat generaal Wheeler vandaag nog zal verklaren, dat het Suezkanaal voor alle schepen opengesteld kan worden. Radio-Kairo heeft gisteren In een uit zending in de Hebreeuwse taal gemeld, dat Egypte elk „proefschip" dat Israël door het Suezkanaal zendt, zal vernieti gen, zelfs al zou dit tot een wereldcon- flict leiden. In de uitzending, die in Jern- zalem beluisterd werd, werd gezegd, dat dit bericht uit betrouwbare bron in Kairo afkomstig was. Olie voor Israël Voor het eerst in de geschiedenis de staat Israël is een Amerikaans tank schip, de 16.000 ton metende Kern Hillst, met 1700 ton ruwe olie. de haven van Eilat binnengelopen. Het schip is de straat Sukarno gewaarschuwd en beschuldigd Drie Sumatraanse bataljons tegen over drie Javaanse "TJE WAARNEMEND GOUVERNEUR van Zuid-Sumatra, Hussein, heeft gisteren een beroep gedaan op president Sukarno en de leiders der regering, maatregelen te treffen om een burgeroorlog op Zuid-Sumatra te voorkomen. Hij vroeg onmiddellijke terugtrekking van de drie bataljons Javaanse troepen, die naar Zuid-Sumatra waren gezonden, nadat de pro vinciale militaire commandant, luitenant-kolonel Barlian, het bestuur drie weken geleden had overgenomen. Zelf zei Barlian over de situatie, die steeds kritieker wordt: „Er kan van alles gebeuren. De toekomst is niet te voor spellen". En de militaire commandant zei hiermee niets te veel. Want kortgeleden heeft hij de leden van drie gedemobili seerde Sumatraanse bataljons opgeroe pen, die riu tegenover de drie Javaanse bataljons staan. De spanning op Zuid-Sumatra nam voor 1 toe, toen vorige week majoor Djuhar- tono en zijn troepen een contra-revolutie probeerden te ontketenen tegen Barlian. :n verklaring stelde Djuhartono zich onder het gezag van de opperbevelhebber, president Sukarno, en staf-chef van het Indonesische leger, Nasution. Zijn troepen betrokken stellingen op het vliegveld Ta- lang Betoetoe, maar keerden later weer aar Palembang terug. Zonen van Sumatra Radio-Palembang, die gisteravond de oproep van Hussein omriep, deelde ver- mee, dat het comité „De zonen van Sumatra" is gevormd. Dit comité roept allen, die zich buiten het eiland bevinden, op om te strijden voor de ontwikkeling van Sumatra in overeenstemming met de onafhankelijkheidsverklaring. Volgens dit comité zijn de gebeurtenissen vi laatste tijd, zoals de overneming v: gezag in Midden-Sumatra en de opstand van Djuhartono en zijn mannen aanwij zingen, dat het land ineenstort. Het comité ijvert verder nog vorming van een Sumatraans vrijwilli- gersbataljon, dat de rechten van het ge bied moet verdedigen. Sukarno schendt grondwet In Djakarta is inmiddels ernstige kri tiek geleverd op de benoeming vi burger Sukarno als kablnetsforms Niemand minder dan de voorzitter v M&sjoemi, Mohammed Natsir, heeft Su karno beschuldigd van schending van de grondwet. De president, aldus Natsir, ne geert de bestaande wetten en het poli tieke fatsoen. Een kabinet, dat op deze wjjze tot stand komt, zal de moeilijk heden in het land niet kunnen oplossen En Natsir herhaalde: Wat de buitenge westen wensen, is een regering onder leiding van Sukarno en Hatta of tenminste een regering, die de zegen heeft twee nationale leiders. Verwacht wordt, dat Sukarno ondanks alle verzet zijn ont werp voor een kabinet vandaag gereed zal hebben. HU heeft tenminste Ferdinand Tobing, de oud-minister van voorlichting, vandaag op zUn verblUf te Bogor (Buiten zorg) ontboden. Rebellen op Celebes hebben op stand van 64 km van Makassar een kon vooi van Indonesische strijdkrachten ir een hinderlaag gelokt. Negenentwintig mi litairen en twee burgers zijn gesneuveld. Niets aan de hand De woordvoerder van het Indonesische leger te Djakarta, majoor Harsono, heeft ontkend, dat de toestand ln Zuid-Sumatra ernstig is. Radio-Palembang daarentegen heeft gisteravond een oproep gericht tot de jeugd en alle mannen, die in het leger hebben gediend om vrUwilligersbataljons e richten, daar de toestand steed: hachelijker wordt. Een door Pia beluisterde uitzending uit Palembang beschuldigde de centrale gering ervan, dat zij probeert alle buiten gewesten te onderdrukken en tegelijker tijd de plaatselijke leiders te verwijten, dat zij trachten de centrale regering ten val te brengen. De radio betoogde, dat de buitengewesten, die autonomie 'eisen, deel an de republiek willen blijven. Harsono zeide, dat er slechts 200 luchtmachtpersoneel in februari Zuid-Sumatra waren gezonden. Zaterdag werd te Palembang uitgezonden, dat ste Barlian drie reserve-bataljons oproep. De Stanvac, die in Zuid-Sumatra grote belangen heeft, deelde mede, dat alles ogenscbUnlUk rustig en normaal is ei zö zich geen zorgen maakt. Vandaag kabinet Politieke kringen te Djakarta voorspel len opnieuw dat ir. Djuanda premier zal worden. Voorts wordt dan het parle mentslid Hardi van de Partai Nasional Indonesia eerste en Chalid, voorzitter van de Nahdatoel Oelama tweede vice pre mier. Kandidaten voor minister-porte feuilles zouden zijn de socialist Sudjat- moko, drie vertegenwoordigers van Is lamitische partijen, onder wie de vroege re vrijheidsstrijder Saleh, prof. Priono. winnaar van de Stalinprijs, Hanafi, voor zitter van-het linkse volkscongres en dr. Subandrio, secretaris-generaal van bui tenlandse zaken. Het is niet bekend of Sukarno deze kandidaten reeds geraad pleegd heeft. Persberichten melden, dat Sukarno vandaag zUn nieuwe kabinet zou be kend maken, doch kringen, die in nauw contact staan met het paleis, achten woensdag waarschUnlUker. Zeven doden in JV.-Java Zeven leden van de mobiele brigade zijn in West-Java gesneuveld en zei zwaar gewond door een overval van eer goed gewapende bende op het plaatsii Tjidjaja. De post van de mobiele brigade bood heftig tegenstand, doch zag zich ge plaatst tegenover een grote overmacht De aanvallers staken de kazerne in brand. DODEN IN HET VERKEER Toen zij plotseling de Koningimnelaan te Nijmegen overstak, werd zaterdag het vierjarige meisje H. R. aangereden door een auto. Zij overleed ln een zie kenhuis. In L e m i r s (bij Vaals) kwam zaterdagavond de 22-jarige mej. L. uit Rotterdam onder een auto. Zij overleed kort daarop. In Maastricht reed d< 34-jarige Belg J. Boulanger uit Haccourt met zijn motor tegen een voor hem rij dende auto, die juist linksaf sloeg toen hij wilde passeren. De Belg is gisteren aan een schedelbasisfractuur overleden. De Sowjetambassadeur ln Israël, Abra- mof, is zaterdag ln Tel Aviv teruggekeerd, na afwezigheid sinds november, toen hij naar Moskou teruggeroepen werd uit pro test tegen de Israëlische aanval op Egypte. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, von Brentano, heeft te Frankfort verklaard, dat de Bondsrepubliek zich bij een beslissing over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Israël niet zal laten beïnvloeden door de Arabische landen. Dit naar aanleiding van geruch ten, dat de Arabische landen represaille maatregelen tegen West-Duitsland over wegen, indien Bonn officiële betrekkingen met Israël zou aangaan. (ten aanzien van rechts Kabinet De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de CHU heeft in een toespraak voor de kamerkring Middelburg te Goes verklaard, dat hij de uitlatin gen van prof. mr. P. J. Oud niet ernstig wilde nemen. Prof. Oud had vrijdag te Groningen op het V.V.D.- congres gezegd dat het wenselijk was een rechts kabinet te vormen. De heer Tilanus noemde de woorden van prof. Oud „gestook" De C.H.-voor- zitter achtte een kabinet van K.V.P., A.R. en C.H. niet in het landsbelang. De C.H.U. is een warm voorstander van het Chr. ondèrwijs, maar er kunnen omstandig heden zijn dat een C.H.U.-lid zijn kinde ren naar de openbare school stuurt, zo zei de heer Tilanus, in antwoord op een vraag uit de vergadering. Er werd ook kritiek geoefend op de houding van d< Hervormde synode ten aanzien van he Chr. onderwijs. De heer Tilanus wildi hierop niet ingaan, omdat hij zich o{, eei politieke vergadering als deze niet wilde uitlaten over uitspraken der synode en politiek en kerk gescheiden wilde laten. Hij verklaarde verder nog dat het hem beter .jou lijken als de regering een huur verhoging van 15 pet zonder blokkering zou voorstellen. Wanneer de regering evenwel de 25 pet (met 12Ié pet blokke ring) wil handhaven dan zal de C.H.U. de verantwoording niet willen nemen da regering daarover te laten struikelen. Is doodgewaande Denekamper toch in leven? Mysterieuze geruchten over de terug keer van een sinds de oorlog vermiste en in januari jongstleden officieel dood verklaarde inwoner van Denekamp, heb ben die plaats een beetje in opschudding gebracht. De familie van deze vermiste ex-Wehrmacht-soldaat Anton Eyssink, ontving van mevrouw Vos uit Breda, de zuster van de doodgewaande, een brief in code, waarin te lezen viel dat Eyssyik in Breda vertoefde en dat men hem zou kunnen ontmoeten op een bepaalde tijd en plaats. Wie echter op die plaats was. geen vermiste Anton Eyssink, waarover thans vreemde geruchten gaande zijn. Eyssink nam in 1944 dienst bij de Wehr- macht en werd in 1944 in Roemenië ver mist. Thans wordt verteld, dat hij zich bij de Duitse transporten, die Boelganin vorig jaar losliet, zou hebben bevonden en dat hij clandestien de Nederlandse grens zou zijn overgekomen, maar zich om bepaalde redenen niet in Denekamp heeft laten zien. Zijn zuster beweert bij hoog en bij laag dat hij haar enige malen bezocht heeft. Hij zou zich jachtig en vreemd gedragen hebben, alsof hij ach terna gezeten zou zijn. Enige dagen ge leden verdween Eyssink even mysterieus uit Breda als hU er kwam. Zijn vrouw is in het begin van dit jaar hertrouwd. Familieleden hebben heel Breda naar de man afgezocht, doch niets gevonden. De politie te Denekamp neemt een zeer ge reserveerde houding aan ten opzichte van de geruchten, de Bredase politie wist vanmorgen van niets. De Huizer, noch de Blaricumer brandweer zag kans iets te doen tegen de vuurzee, die za terdag het Meenthuis van de A.J.C. in een half uur tijds in de as legde. Zij hadden hinder van een lage waterdruk en konden slechts een overslaan van de vlammen op de omlig gende houtbossen voorkomen. BU een overval door een bende zijn ;aterdagnacht in het Algerijnse plaatsje Sidi Lazreg tien mannen en een vrouw vermoord. In Oran ontplofte tijdens een olleybalwedstrijd een handgranaat. Alle twaalf spelers en drie toeschouwers wer den gewond. Het vakantieoord van de A.J.C. „Het Meenthuis", op de grens van Huizen en Blaricus is zondag in een half uur tijds afgebrand. Tachtig kinderen uit Amster dam, drie er met hun leiders logeerden, konden hun bagage redden. Van de in ventaris bleef maar heel weinig behou den. De schade wordt voorlopig op an derhalf k twee ton geschat. „Het Meenthuis" was een gebouw van één verdieping met 250 bedden. Het werd gedekt door een rieten dak. Vlak onder of in dit dak moet de brand zijn ontstaan, maar wen weet niet hoe. Een boek met klimmende cijfers, dat is het jaarboek over 1955 van de Verenigde Naties, dat thans is uitgekomen. Het jaar 1955 was een topjaar. Fabrie ken en mUnen in de gehele wereld (be halve de Sowjetunie, Oost-Europa en communistisch China) produceerden twee maal zoveel als in enig vooroorlogs jaar. de spoorwegen vervoerden tweemaal zo veel vracht, schepen voerden tweederde meer lading aan en er waren tweemaal zoveel motorvoertuigen als ln 1938. Ook de prUzen zUn verdubbeld Om nog even bij de auto's te blijven: buiten het SowJet-blok reden 73 miljoen personenauto's, d.i. 73% meer dan in 1948 Daarvan was 71% geregistreerd in de Ver. Staten. De industriële produktie (weer buiten Rusland c.6.) lag in 1955 een 10% boven die van 1954 en bereikte in het tweede kwartaal van 1956 zelfs een niveau, 15% hoger lag dan dat van 1954. Over een langere periode bezien is de vooruitgaing nog treffender: in de periode 1937/1955 steeg de wereldproduktie kolen met 19%, ruwe petroleum met 179%, elektriciteit met 242%, ijzererts met 79%. staal met 97%, cemt met 160%, schepen in tonnage met 98(dit laatste we excl. de Sowjetunie) en van motorvoer tuigen met 112*/». HAZETFABR Minder spectaculair is de vooruitgang van de voedselprduktie sedert de voor oorlogse jaren. Enkele cijfers illustre ren dit: tarwe 22%, mais 33%, rijst 32% melk 18%, vlees 26%, aardappelen zelfs 2% kleiner. In landen als Pakistan en Japan be droeg het dagrantsoen per inwone 1955 nog nauwelijks 2000 calorieën tegen bijna 3000 in de westerse landen! Na de brand heeft de minister van sooiale zaken en volksgezondheid, de heer J. G- Suurhoff, zich ter plaatse op de hoogte gestedd. Men zal direct beginnen een inzamelingsactie voor de bouw een nieuw tehuis. Rampen Brazilië zestig doden Brazilië is zaterdag getroffen door eei vliegramp en een spoorwegramp. DaarbU kwamen in totaal 59 personen om Een verkeersvliegtuig, op weg van Li- vramento naar Porto Alegre, stortte by de start neer. Alle 35 passagiers ei vijf bemanningsleden kwamen om In een voorstad van Rio de Janeiro reed in de mist een personentrein in op een stilstaande goederentrein, waar bij 19 personen gedood en veertien ge wond werden. De Chileense regering heeft besloten de verhoging der bustarieven, die de vorige week aanleiding gaf tot bloedige ongere geldheden. ongedaan te maken. Koningin Elizabeth in Pariji opgetogen begroet "DEGROET door een met Britse vlagge- tjes wuivende menigte werden ko ningin Elizabeth TI van Engeland en haar gemaal, prins Philip, vanmorgen om twaalf uur in de stralende zon op het vliegveld Orly ontvangen. Hiermede is het staatsiebezoek van vier dagen, waar voor de Franse hoofdstad zich een waar lijk vorstelijk feestgewaad heeft aange meten, begonnen. President René Coty, omgeven door een soet hoogwaardigheidsbekleders, ver welkomde de gasten, waarna een triomf tocht naar het Elysée waar koningin Eli zabeth zal logeren, begon. President Coty heeft gisteren persoon lijk de vertrekken van het koninklijk echtpaar geïnspecteerd en alles in per- De Britse veiligheidsdienst heeft een onderzoek Ingesteld naar de verdwijning van kapitein Frederick P. Shannon, eeD ambtenaar bU he tministerle van lucht vaart. belast met het vernietigen van af gehandelde documenten. Shannon heeft de vorige week zUn gehele garderobe ver nieuwd en is sindsdien spoorloos verdwe fecte orde bevonden. Maar toch w« vanmorgen de grootste droefheid in het paleis, waarbij zelfs tranen gevloeid heb ben. De taart, het pronkstuk der Parijse banketbakkerskunst en die heel Frank rijk via de televisie al bewonderd had, is ingestort! Het baksel had het begeve door de warmte. Edens toestand is zorgwekkend Een totaal uitgeputte Eden verliet gis teren het vliegtuig van de Canadese lucht macht, dat hem naar Boston had ge bracht, voor een grondig medisch onder zoek. Zichtbaar vermoeid begaf hij zich naar de wachtende auto. Hij werd on middellijk naar het ziekenhuis gereden. Het is niet onmogelijk, dat Eden op nieuw moet worden geopereerd. Zijn toe stand is zorgwekkend. Doktoren verklaar den tegenover een verslaggever, dat het onverantwoordelijk is geweest. Sir An thony in deze toestand naar Boston te laten vliegen. Er had een specialist hem moeten komen. Rode rozen (van marsepein) op het voetstuk, een suikeren kroon aan de top met daartussen zes verdiepingen, versierd met allegorische voorstel lingen, vormen de prachtige taart, die door vijf beroemde Parijse banket bakkers is opgebouwd ter ere van koningin Elizabeth en haar gemaal, die vandaag voor een staatsiebezoek te Parijs zijn aangekomen. Zo wds de taart, maarvanmorgen is het kunststuk voortijdig ineen- gezegen door de warmte der televisie lampen en der bewonderende blikken! HET WEEF CV EUROPA 2 8 c lil l 5 i Stockholm zw. bew. Dublin"0 Brussel onbew. Grenoble Berlijn onbew. licht bew. onbew! ZUrich Gcnève licht bew. licht bew. Rome regen NNO NNO NNO NNW Meer bewolking De Bilt verwacht tot mor- gen avond: Veel bewolking met hier en daar wat motregen. Van nacht minder koud, vooral in het noorden van het land. Morgen overdag over het al gemeen iets lagere tempera turen. Overwegend matige wind uit noor delijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1