I Rond 15000 bezoekers waren opening voor officiële 9 Er komt aan Oude Rijn een kerk Buitengewoon concert door vier mannenkoren KWATTA Ds. Bijlefeld over conferentie van Moslims en Christenen Maand gevangenisstraf voor slapende overwegwachter MLUV.'Z LEIDSCHfi COURANT VRIJDAG 5 APRIL 1957 Mr. J. Klaasesz: Een nationaal gebeuren 'Molen van Holland-Amerika-lijn kan gaan draaien U*EN DEEL van de vijftienduizend bezoekers, die sedert maandag 21 -*-i maart de poorten van Keukenhof te Lisse zijn binnengewandeld, zat j gistermiddag soezerig-tevreden op het terras, tërwijl binnen in het restau- rant de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, in te- I genwoordigheid van een groot gezelschap genodigden de nationale bloe mententoonstelling officieel voor geopend verklaarde. Het kwam eigenlijk allemaal een beetje als mosterd na de maaltijd, maar de organisatoren kun nen er nu eenmaal ook niets aan doen,dat het weer zich de laatste tijd van lo'n zonnige kant laat zien. Met het bepalen van de openingsdatum heeft men altijd moeilijkheden. Nadat de heeT Van Waveren mr. Klaa sesz de gouden Keukenhofspeld had aan geboden, werd de molen bezichtigd. Voorproefje Om de Engelsen thuis een voor proefje te geven van al het schoons dat hun in Keukenhof te wachten staat, waren de heren Robin Day en Michael Basely aanwezig, die voor de B.B.C.-televisie opnamen maak ten. Zij hadden een vraaggesprek met prof. Van Slogteren en op het tele visiescherm krijgen de Engelsen ver der een groen-wit tulpje van twee centimeter te zien, de tulipa Kauf- manniana Kopolskowskiana, met als contrast Hollands Glorie, één der grootste tulpensoorten. Het was een echt-zomerse dag. Uitge- xocht weer om door het park te dwalen om te luisteren naar de bewonderende uitroepen van de meters film verschie tende buitenlanders en om aandachtig te kijken naar de witte narcissen met hun j iele, oranje en rode hartjes en de grote verscheidenheid aan hyacinten, die r wat meer afwisseling in de kleuren gaan vertonen. Nadat mr. Klaasesz de vlag van Keu kenhof in top had gehesen, toog hij met voorzitter T. M. H. van Waveren, staats raad dr. L. Deckers, ir. J. J. G. van Hoek, onder-voorzitter van de Kamer van Koop handel te Leiden, dr. A. J. Verhagen, voorzitter van het Produktschap voor Sierteeltgewassen, prof. dr. E. van Slog teren, burgemeesters uit de omliggende lemeenten en nog tal van andere promi- nenten naar het restaurant. Kerngezond De heer Van Waveren zette daar de teldschieters van de vereniging eens goed in het zonnetje. De financiële toestand vsn Keukenhof is, dank zij hun eerste hulp, nu kerngezond. Ook de A.N.V.V., het gemeentebestuur van Lisse, de Neder landse Spoorwegen en de N.Z.H.V.M. wer den in de dank betrokken. De vooruitzichten z(jn dit jaar op nieuw gunstig. Door de toeneming van het aantal bezoekers wordt het par- keervraagstuk evenwel urgent en in de toekomst zullen nieuwe voorzie ningen nodig zUn. De heer Van Wave ren besloot zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat dit particuliere initiatief de mensen zal inspireren tot verhoging van het culturele niveau. W indmolen I De hoofd-directeur van de Holland- Amerikalijn, de heer W. H. de Monchy, hood het bestuur vervolgens het geschenk van zijn maatschappij, een authentieke I windmolen, aan. Hij noemde Keukenhof van de meest typische Hollandse on dernemingen en men wilde daarom ook «n echt-Hollands geschenk aanbieden. De heer De Monchy overhandigde de heer Van Waveren een modelletje van de gro te molen, die 's morgens gereed was ge- een bijzonder geestige, met tal van kwinkslagen doorspekte toespraak gaf mr. Klaasesz hierna uiting aan zijn waarde- voor het initiatief van de vereniging Keukenhof. Hij noemde dc tentoonstel ling een werkelijk nationaal gebeuren en •en sprookje, dat telkens opnieuw boeit. De Keukenhof is een heuse windmolen rijk. In 1892 in Gro ningen gebouwd, is de molen door de Holland-Amerika-lijn aangekocht, afgebroken en ge transporteerd en vervolgens op een gloednieuwe stenen onder bouw op onze nationale bloe mententoonstelling herbouwd. De flinke bries, waarop de hoofddirecteur van de H.A.L. gisteren zo had gehoopt, is evenwel uitgebleven. Draaien de wieken waren er dus nog niet bij. Foto N. van der Horst AGENDA VOOR LEIDEN Vrjjdag Schouwburg, 8 uur: Leids Studenten toneel. galavoorstelling van het toneel stuk A kiss for Cinderella van Sir James Den Burcht, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Politie-Bond, feestavond. Leiderdorp: zaal achter Geref. kerk, 8 uur: bijeenkomst Arjos, onderwerp „Europese eenwording". Turk, 8 uur: Politieke Jongeren-C tact-Raad Leiden, prof. dr. M. J. W ners van het Philosoficum te Warmond over „Verdraagzaamheid". Zaterdag Schouwburg, 8 uur: uitvoering zang spelclub „Irene" (Herv. wijkgemeente Kooiwijk). Oud-Hortuszicht, 2.15 uur: wandeltocht kring Leiden van Ned. bond voor l.o. Gebouw gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst. Nieuwe Mare 13a. 2 tot 4 uur: inschrijving deelnemers auto tocht ouden van dagen. Stationsplein, 2 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-Vereniging, vertrek voor R.K. technische school „Don Bosco" Boerhaavelaan 44, 3.30 uur: uitreiking van diploma's aan leerlingen van av school. Antonius-clubhuis, 7.45 uur: feestavond volkstuindersvereniging „Tuinlust" ti herdenking van het 15-jarig bestaan. Gebouw Prediker, 7.30 uur: afdelir Leiden Ned. Chr. bond van werkneme: in de textiel- en kledingbedrijven „Un tas", feestavond met huldiging van ji bilarissen. Zondag Luxor, 10.30 uur: bijzondere Kerkewerk Hervormde Gemeente, onderwerp: „Re- atie en Rome", onder leiding van dr P. L. Schoonheim. Dienst der apotheken avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgee6t wordt waargenomen door de apotheek Boekwijl Breestraat 74, tel. 20552, de Haven-apo theek, Haven 18. tel 20085 en de apotheek te Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274 Baptisten Gemeente heeft de panden 3 en 5 aangekocht Naar wij vernemen, heeft de Baptis ten Gemeente van Leiden de per celen 3 en 5 aan de Oude Rijn, bij de hoek met de Hoogstraat, aangekocht. Op de foto zijn het de beide middelste panden. In het pand 3 is nog een grossiersbedrijf gevestigd en in het huis er naast is het kantoor van dit bedrijf. Het centrum van de Baptisten Ge meente is nu nog het gebouw Jeruël aan de Eerste Groenesteeg. Dit voldoet niet meer aan de eisen, die het werk van de Baptisten Gemeente op dit ogenblik telt. enige tijd geleden werd d< het plan aan de orde gesteld, naar eer ander onderkomen uit te zien en he bestaande gebouw aan zijn huidige be stemming te onttrekken. Men is aaai nu in geslaagd door de aankoop var Oude Rijn 3 en 5, twee panden die vol doende ruimte bieden voor een cen trum, dat men voor dit werk nodig acht. Er zal hier echter een grondige res tauratie en verbouwing moeten plaats hebben, voordal de Baptisten de panden als kerk-met-toebehoren in gebruik kunnen nemen. Men deelde ons mee. dat het gros siersbedrijf al zeer binnenkort naar Lei derdorp zal worden overgebracht. Dan zal zo spoedig mogelijk met de verbou wing worden begonnen. Er komt een grote zaal als kerk, deze zal enkele hon derden mensen kunnen bevatten. Het verbouwingsplan vermeldt ook enkele bijlokaliteiten voor het doordeweekse werk van de Baptisten Gemeente. Het is voorlopig niet de bedoeling, dat de Gemeente afstand doet van het oude gebouw aan de Eerste Groenesteeg. Dat blijft onder meer voor verhuringen be schikbaar. Nieuw Brunhilde besloot tot contributieverhoging Gisteravond hield de Leidse gymnas tiek-, atletiek- en volleybalvereniging „Nieuw Brunhilde" de jaarlijkse leden vergadering onder presidium van mevr. M. van Dorsten-Hoogendoorn. De jaar verslagen van de secretaresse en pen- ningmeesteresse werden goedgekeurd, evenals het rapport van de kascommissie. De behandeling van de begroting bracht de benarde financiële positie van de vereniging naar voren. De leden aan vaardden de noodzakelijke contributie verhoging. De aftredende bestuursleden werden herkozen en een kascommissie en banierdraagster aangewezen. Bij de rondvraag heeft men over een uur extra toestelturnen gesproken. Men besloot op zo kort mogelijke termijn hier toe over te gaan. Er werd meegedeeld, dat per 1 april is benoemd voor een groep meisjes en twee groepen dames mej. J. Amsberg, lerares lichamelijke oefeningen M.O. te Rotterdam, speciaal voor ritmi sche gymnastiek. Het korps commandotroepen, de hoofdcommissaris van Den Hang. J. H. A. K. Gualtherie van Weezel. enige tijd commandant is geweest, vierde gis teren en heden zijn vijftienjarig bestaan. Vervolg stadsnieuws op pagina 7 Prijzen bij de vleet Op de internationale slagersvakten- toonstelling, die in het RAI-gebouw Amsterdam wordt gehouden, heeft slagerij E. Teekens zes eerste prijzen, één ere prijs en twee tweede prijzen gewonnen. Met solistische medewerking EVENALS VERLEDEN JAAR mogelijk was gebleken, zijn vier mannen koren erin geslaagd gezamenlijk een concert te geven in de Stadsge hoorzaal. Deze koren waren Kunst na Arbeid, S.L.F., Internos en Onderline Zanggenot, het laatste uit Koudekerk aan den Rijn. Het geheel stond ander leiding van Louis van Wijngaarden, terwijl solistische medewerking werd verleend door de sopraan Heieen Verkley en de alt Belia Brussen- Keijzer; John Mostaert begeleidde enige onderdelen van het programma de vleugel. De mannenkoorzang neemt tegenv dig geen grote plaats meer in in ons certleven; na een grote bloeiperiode e eeuw, werden de mannenkoren geleidelijk op de achtergrond gedrongen door de oratorium-verenigingen die ovei grotere en vooral monumentalere lite, ratuur konden beschikken. Tooh bezit de mannenkoorzang een eigen i aantrekkelijke charme en een belang rijk repertoire. Dit bewees het concer gisteravond zeer overtuigend. De vie noemde koren vormden tezamen een schien niet volkomen homogeen, doch ;min waardevol ensemble van goed gehalte, waarmee de dirigent Louis Wijngaarden uitstekende resultaten wist te bereiken. Het koor zong werken van Da Vittoria n Palestrina (o.a. „Popule meus") op ge- uanceerde en expressieve wijze zonder modernistische vrijheden te vervallen; wellicht waren de tempi hier iets tt pend doch de sonoriteit was vol en goed geproportioneerd. Een „Te Deum" Hubert Cuypers werd fraai gezongen; het 'werk op zichzelf leek ons wat vlak. Zeer mooi Zeer mooi was na de pauze Schuberts Welhmut", terwijl twee Hongaarse koren nog wel in de oorspronkelijke taal gezon- in vele opzichten de bekroning var ond vormden. Vooral het laatste, var 't is weer Luxor-gesprek nu over Reformatie-Rome De vele, vele Kerken maken het Chris tendom zwak. Vooral in de ogen van bui tenstaanders. Er zijn principiële verschil len. Bijkomstigheden en misverstanden geven echter veel vertroebeling. Boven dien is er partijzucht, streven naar macht. Ook in politiek opzicht In het Luxor-programma, aangekondigd door het bijzondere Kerkewerk van de Herv. Gemeente voor a.s. zondag, zal een poging gedaan worden de werkelijke, fun damentele tegenstellingen tussen Prote en Rooms Katholiek te belichten. Ook de kleinere en de praktische ver schillen zullen in het gesprek, waarbij volgens de bijna traditioneel geworden regels van bijzonder kerkewerk Leiden iedereen vrijuit mag meespreken, ter sprake komen. De. medewerking van dr. H. van der Linde, voorheen studiesecretaris van de Oekumenische Raad in Nederland, thans Hervormd predikant te Middelburg, door studie en velerlei persoonlijke contacten uitermate goed bekend met de leer en de praktijk van de Rooms Katholieke Kerk, e aanwezigheid van enkele vooraan staande Rooms Katholieken, o.a. dr. D. G. Willebrands, professor aan het Semi te Warmond, garanderen de be zoekers, dat in het gesprek van zondag niet met oppervlakkigheden of algemeen heden genoegen zal worden genomen. In het voorprogramma: oude Kerkmuziek. Mr. dr. Hugenholtz beschermheer in Schotland Op de gisteren gehouden 117de jaarve; gadering van de landelijke Schotse dieren beschermingsvereniging te Edinburgh is dr. W. Hugenholtz te Leiden benoemd beschermheer dezer vereniging, ontving deze onderscheiding „wegens zijn inbrekend werk voor dierenbescher ming op internationaal gebied." Mozaïekwedstrijden nu op vrijdag In afwijking van het aanvankelijke voor nemen om de mozaïekwedstrijden in de week na het bloemencorso te houden, heeft men nu als definitieve datum 12 april vastgesteld. Men verwacht hierdoor meer animo voor de wedstrijden, terwijl er toch al bloemen genoeg zijn. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna Wilhelmina. d v D Ouwehand en W J Ramak, Andreas, zn v J G van Kooperen en A van Velde; Tjamme, zn v D van Turennout en R S Vis; Johanna Helena, dr v J Tisseur en H van den Wijngaard. Johannes Michael, zn v J M Brands en C M Lodewijks; Eli sabeth Cornelia Maria, dr v A H W van der Vooren en E M Th van Kesteren. OVERLEDEN: J van Neutegem, 53 jaar, man; M W Mizee, 68 jaar, weduwe van L Klinkhamer. GEHUWD: W C van Putten en P G Ouwehand; W S Lips en W J Copier; P Wassink en E W Lardé, P A Heetvelt en M P L de Boer; J van Nierop en P A Loomans; J C Verhaar en F Kerstens; A P van Houten en G Vlasveld; P P J Metscher en C de Ridder; J Ravensber- gen en J Ch A Hensing; I Uljé en E Beij; A de Haan en G Schrijer; E Lucas en MAF Freusberg; W C van Hees en W P Wiggers; C Tol en L de Wilde. De kantonrechter te Eindhoven heeft vandaag de sinds begin vorig jaar lopen de vordering van de Nederlandse bond sdhoenmakersgezellen tegen een schoenfabriek te Best afgewezen. De bond ed6te een betaling van een miljoen gulden wegens Erkel Ferencz. werd met gloed gezongen. De grondige studie die een en ander ver eist moet hebben, is zeker niet tevergeefs geweest! In een koorlied van Schubert, „Standohen" (Zögernd leise"), werd de alt solo gezongen door Belia Brussen-Keijzer; haar voordracht was verdienstelijk, jam mer dat haar volume wat klein bleef, al werd dit langzamerhand beter toen de aanvankelijke geremdheid werd over- Hoewel geheel los staande van de rest van het programma betekende het optre den van Heieen Verkley toch een opmer kelijke gebeurtenis op deze avond. In een „Cantio sacra" („Lecon de ténèbres") van F. Couperin, een interessante keuze, toon de zij al dadelijk dat zij over een schitte rend orgaan en een zeer ontwikkeld vocaal talent beschikt. Wel was haar toonvastheid eerst wat aarzelend en bleef de voordracht wat uiterlijk. In drie liede ren van Schubert en twee van Brahms wist zij zich geheel te ontplooien. Sinds we haar voor de laatste maal beluisterden, is haar stem belangrijk in volume en expres siviteit toegenomen. Haar voordracht is steeds bewogen en intelligent, haar dictie uitnemend, haar stem heeft een glans en een rijkdom van timbre waarnaar men gaarne nog wat langer had geluisterd. Met name de interpretaties van Schuberts „Gretchen am Spinnrade" en „An Sylvia" waren van grote allure. Ze werd door John Mostaert verdienstelijk begeleid. Be halve een geestdriftig applaus viel haar, evenals tevoren aan Belia Brussen-Keijzer, een bloemenhulde ten deel. Deze avond mocht zeker geslaagd heten. Dr. J. van der Veen. Voor wijkgemeente Staalwijk OP UITNODIGING van de Nederlandse Zendingsraad maakte ds. W. A. Bijlefeld vorig jaar een reis naar het Nabije en Midden Oosten, waar hij deelnam aan een conferentie van Moslims en Christenen uit de gehele wereld. Op een bijeenkomst van de wijkgemeente Staalwijk van de Ned. Hervormde Gemeente gaf hij in het wijkgefoouw aan de Herenstraat gister avond zijn indrukken betreffende de religie in deze gebieden weer. Ds. P. Kloek leidde spreker met een kort woord in. We hebben ons altijd op Indonesië ver keken. zei spreker, en we zijn wat ba- treft de zending met domme illusies in het Nabije en Midden Oosten aan •erk gegaan. We vergaten dat het Chris tendom in Indonesië makkelijker Haagse politierechter Een maand onvoorwaardelijke gevan genisstraf legde de Haagse politierechte: n een 26-jarige overwegwachter uit Leiden, in dienst b(j de Nederlandse Spoorwegen. De man was vorig Jaar on- ■oordelijk te werk gegaan door de beweegbare bomen, die h|j altijd bedien de, niet te sluiten terwijl een trein in was. De man was voordien in enkele café's geweest en had daar een iegental borrels en enkele glazen bier gedronken. Daarna was hij teruggegaan lar zijn wachtpost. Door de drank ech- r viel hij In slaap. Doordat de overwegwachter dn ge breke bleef, gebeurde er bijna een ern stig ongeluk. De trwin naderde de onge sloten overweg. Op de weg die de over weg kruist, kwam met vrij grote snel heid een personenauto aan, bestuurd door een dame. Een voorbijganger met grote tegenwoordigheid van geest wist door wild met zijn armen te zwaaien de automobiliste nog te waarschuwen. De wagen kwam net voor de overweg tot stilstand, terwijl de trein voorbij den- Waarschijnlijk werd de slapende over wegwachter hierdoor wakker en kwam hij tot de ontdekking, dat hij nog wel iets anders had te doen dan slapen. Hij zei, dat hij de Straf, hoewel hij wist dat hij deze had verdiend, nogal zwaar vond omdat hij ook zijn ontslag bij de Nederlandse Spoorwegen had ge kregen. De politierechter vond echter de eis van de officier van justitie, maand gevangenisstraf, wel gerechtvaar digd. Vijftien gulden voor mishandeling Voor de Haagse politierechter stond terecht een schilder uit Voorschoten, die conform de eis werd veroordeeld tot een geldboete van 15, omdat hij een buur jongen een klap in zijn gezicht had ge geven. Verdachte vertelde, dat de buur jongen al enkele malen zijn vrouw had getreiterd en zelfs had bedreigd. De jongen was veertien jaar. De buurjongen had hem volgens zijn zeggen aangepakt en het was tot een worsteling gekomen. Niettemin kon verdachte niet ontkennen dat hij de eerste klap had uitgedeeld. De rechter vond het nogal kinderach tig, een kind van 14 jaar te slaan, waarop verdachte antwoordde dat dat kind een boom van een kerel is, met dezelfde lichaamsafmeting als hijzelf. Er was een schriftelijke verklaring van een getuige die de rechter voorlas. De verdachte zei, een buurvrouw er alles van afwist; hij had deze meegenomen. Het bleek ech ter, dat de buurvrouw plaats had geno men op de publieke tribune, zodat ge tuigen van deze zijde geen zin meer had. Puzzelprominenten 1. J. Kijk in de Vegte, Oranje- gracht 115a, Leiden; 2. mej. G. de Vries, Von Bönninghausenlaan 10, Lisse; 3. mevr. J. Hortensius-van der Arend, Fred. Hendriklaan 29, Oegstgeest. worden ingevoerd, aangezien de Islam daar als een vernisje over de heidense godsdienst heen zat. We zijn er toen een beetje omheengelopen. Er is weliswaar werk verricht, maar dat kan de ver gelijking met wat de zending deed onder de aanhangers van andere grote gods diensten niet doorstaan. Door de eeuwen heen is voor de Moslim het besef gegroeid, dat het Christendom een zaak is van Europa, en wie tot het Christendom overgaat, is een verrader van zijn land en van zijn ras: hij kiest de politieke partij van Europa. Deze ge dachte is voor de Moslim dè hinderpaal om tot Jezus Christus te komen. Alles wat de Europeaan doet, wordt gezien als een verlengstuk van de kerk, en zo beschouwt de Moslim in Egypte elke bom, elke granaat, die door toedoen van Europeanen op zijn land terecht komt, als door Christus daar neergeworpen. Niet klaar Men zegt wel dat de Moslims de kans om tot Christus te komen voorgoed heb ben verspeeld, en Zijn boodschap van redding voor altijd verworpen, maar hier mee zijn wij niet klaar, zei de. Bijleveld. Is dat trouwens wel zo? vroeg spreker zich af. Zij vereren Christus als de groot ste profeet, maar geloven niet aan zijn kruisdood en zijn Goddelijke afkomst, als de Zoon van God. Zou het niet zo kunnen zijn, dat wij met onze westerse theologische formuleringen van de Drie eenheid degenen zijn die een ontmoeting onmogelijk maken? Betreft het hier wer kelijk een strijd tussen Christus en da anti-christ, of is hier sprake van een vergissing onzerzijds, van ons Europeanen, die zo graag Christus in ons vaandel mee voeren, en intussen de Moslims verhin deren tot een ontmoeting met Christus te komen? Vragen Bij een groep mensen, verspreid over de hele wereld, die een staalkaart van kerkelijke verscheidenheid vormde, zijn deze vragen gerezen en men heeft ten slotte contact met vooraanstaande figu- uit de Islamitische wereld gezocht. De centrale vragen van de conferentie n de verhouding van God tot de en de openbaring In de Bijbel en in de Koran. Moslims en Christenen heb ben hierover van gedachten kunnen wis- len. Men zal moeten afwachten wat hiervan de resultaten zijn. Na zijn inleiding vertoonde ds. Bijleveld dia's, die hij op rijn rais had gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3