Jlicuuie £d?wrt|c (Courant Raket vervangt straaljager Afschaffing van dienstplicht tegen 1960 te verwachten President Sukarno wijst burger Sukarno aan Kapitaalschaarste gevaar voor particuliere bouw Nederland behaalde een gedeeltelijk succes Russisch dreigement nu tot Nederland gericht BULTHUIS VRIJDAG 5 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10925 B. W. J. EN'SERINE CBRISTELtJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stftntvasticfi Is ahfbleorn "myn hert la Ug hens poet Kampeerders worden wegwijs gemaakt ZIE PAGINA 5 ,90 Brits leger over vijf jaar gehalveerd (Van onze correspondent.) LONDEN, vrijdagmorgen. HET IS GEDAAN met Albions slagschepen en kruisers; zij worden voor schroot verkocht; en gedaan is het met zijn bemande straaljagers en straalbommenwerpers; er zullen geen nieuwe typen meer ontwikkeld wor den, daar het bemande vliegtuig gedoemd is te verdwijnen om plaats te maken voor het geleide projectiel. Ook het dienstplichtleger heeft zijn tijd gehad en wordt omgezet in een beroepsleger. Dit blijkt uit het lang ver wachte witboek op de defensie dat gisteren eindelijk verschenen is, nadat de publikatie driemaal was uitgesteld. Het heeft in Engeland een sensatie ver oorzaakt en wel voornamelijk om twee redenen: ten eerste wordt de defensie-begroting teruggebracht van 16 miljard gulden in 1956 tot 14,83 miljard gulden voor 1957 en ten tweede wordt er tegen 1960 afschaffing van de gehate dienstplicht in uitzicht gesteld. In werkelijkheid is er een veel grote re bezuiniging verkregen dan de cij- fers op het eerste gezicht aantonen, i want was het defensieplan, zoals het het j vorig jaar is ontworpen, uiltgevoerd ft dan zou. de begroting niet minder dan 17 miljard gulden hebben bedragen en daar de Amerikaanse wapenhulp 130 miljoen gulden beloopt en Duitsland 500 miljoen gulden bijdraagt in de on derhoudskosten van het Britse Rijnle ger zijn de Britse belastingbetalers dus een bedrag van 2,8 miljard gulden be- Voor ons is het belangrijkste nieuws van dit witboek de aankondiging dat het Britse Rijnleger in de komende twaalf maanden zal worden ingekrompen van 77.000 tot 64.000 man. In de herfst zullen er met de bondgenoten besprekingen be ginnen over verdere inkrimpingen. Bo ven zal het Britse aandeel in de Tweede Tactische Luchtmacht, die behalve Britse ook Nederlandse en Belgische vliegtuigen omvat, met de helft verminderd worden. Het Rijnleger zal echter zodanig gereorga niseerd worden, dat het aantal gevechts eenheden toeneemt. Ook de vuurkracht zal door invoering van de atomische ra ketartillerie worden verhoogd. De halve ring van de Tweede Tactische luchtmacht wordt gecompenseerd door verscheidene squadrons uit te rusten met atoombom- Het.witboek houdt voor de Westeurope- se verdediging nog andere consequenties in. Op Engeland rust thans de verplich ting twee divisies te leveren voor de ter ritoriale verdediging van West-Europa (ter onderscheiding van de vier divisies van het Rijnleger, die deel uitmaken van het NAVO-schild). Het witboek stelt vast: „Daar deze di visies voor acties op het continent beslist niet binnen drie maanden gereed zouden z|jn, en z(j dns voor de atoomoorlog wei nig waarde hebben is de regering van oor deel dat het beter is hen in te delen bü de binnenlandse verdediging, zoals de rest van het territoriale leger. Dit vraag stuk is thans bjj de NAVO in bespreking. Defensieplan Het defensieplan dat wemelt van de nieuwigheden wordt in het witboek gety peerd als „de grootste verandering, die ooit in normale tijden in het militaire beleid is aangebracht". Dat er reden is voor deze pretentie blijkt uit het voor nemen de gezamelijke sterkte van de drie wapens: vloot, leger en luchtmacht, in het komende jaar in te krimpen van S90.000 tot 625.000 man. Dit inkrimpings proces zal worden voortgezet tot in 1962 ten sterkte van 375.000 bereikt is. De omvang der strijdkrachten wordt dus in vijf jaar tijds ongeveer gehalveerd. Deze halvering is mogelijk gemaakt, omdat nieuwe wapens als tactische atoombom men, raketten, geleide projectielen en dergelijke minder mankracht vereisen, door de afschaffing van de dienstplicht door allerlei werkzaamheden als on derhoud van materiaal, beheer van voor- Scheepsbotsing op Theems: zes doden Op de Theems, even buiten Margate, lijn gisteren twee schepen in botsing ge komen. Het ene, de 939 ton metende Britse kustvaarder Lisbeth, zonk vrij snel i de aanvaring. De stoffelijke over- «chotten van de kapitein en twee leden i de bemanning zijn gevonden, drie anderen worden nog vermist. Het tweede schip, de Sir John Snell, werd slechts licht beschadigd, terwijl aan boord niemand werd gewond. Advertentie Raadpleeg voor uw inkopen onze VOORIAARS- COURANT die bij U is thutebezi Haarlemmerstraat 172-174- 179 Herenstraat 9 Midza boninen voor onze cliënten. raden, administratievoeding en derge lijke aan particulieren uit te besteden. Deze inkrimping maakt ook afschaffing van de dienstplicht mogelijk Momenteel bestaat 22 procent ofwel 150.000 man van de Britse strijdkrachten uit dienstplichtigen, die een diensttijd van 2 jaar te vervullen hebben. Nooit is de dienstplicht in Engeland populair ge weest. Men voelde deze aan als een uiterst onwelkome onderbreking i)an dfe burger- carrière en een inbreuk op de burger lijke vrijheid. Doch het was nu eenmaal' onmogelijk en onbetaalbaar bovendien driekwart miljoen man ertoe te bewegen het soldatenberoep te kiezen. Een be roepsleger van 375.000 behoort echter tot de mogelijkheden, al houdt de regering een stok achter de deur voor het geval, de bereidheid tot dienstneming niet groot genoeg blijkt te zijn. (ZIE VERVOLG OP PAG. 5) Noodkabinet in Indonesië IK HEB BURGER Sukarno mijzelf aangewezen om een kabinet te vormen, dat op zijn beurt een nationale raad zal samenstellen, die gegrondvest zal zijn op het presidentiële plan," aldus verklaarde gisteren president Sukarno te Djakarta op de bijeenkomst van vierenzeventig poli tici van alle partijen en chefs der staven van de strijdkrachten. Ieder was daar, behalve Hatta. Men zag er vier communisten, onder wie de partij leider Aiddt, en ook de leider van de Masjoemi, Natsir. Het zal geen presidentieel kabinet, doch een extra-parlementair noodkabinet worden, samengesteld uit deskundigen. Het viel op, dat Sukarno het Nederlandse woord „zakenkabinet" gebruikte. „In de juist beëindigde vergadering heb ik mijn gehoor gevraagd of z(j mijn aanbod om in dit kabinet zitting te nemen, kunnen aanvaarden. Het doet mij bijzonder veel genoegen, dat de meerderheid van deze groep zich hiertoe heeft bereid ver klaard. Ik zal de juiste man aanwijzen voor de juiste plaats in het kabinet, al dus Sukarno. Sukarno verzocht de aanwezige poli tici en officieren namelijk een verkla ring te ondertekenen of zij bereid waren in het kabinet zitting te nemen. Hij zelf verliet vijf minuten de zaal, terwijl ds aanwezigen de verklaring invulden. Vol gens een hoogwaardigheidsbekleder zou den Sukarno's uitnodigingen aan de kan didaat-ministers nog heden verzonden worden en zal de samenstelling van het kabinet hoogstwaarschijnlijk morgenoch tend worden bekend gemaakt Sukarno heeft niet verklaard, dat hij zelf als leider van het kabinet zal op treden. Wel dat het kabinet in staat zal zijn doortastend en juist te handelen en in staat zal zijn de nationale raad te vor men overeenkomstig zijn plan. Communisten Voorts kondigde hij aan, dat hij bij de samenstelling van het kabinet twee han delingen zal verrichten. In de eerste zal hij optreden als kabinetsformateur en als zodanig de juiste lieden uitnodigen voor de bezetting van de juiste plaatsen, ten tweede zal hij als president-opperbe velhebber krachtens de staat van oorlog en beleg deze mensen benoemen in hei nieuwe kabinet. De leider der Masjoemi, Natsir, zeide na afloop tegen een journalist: „Ik heb Sukarno niets horen zeggen, waaruit af geleid kan worden, dat hij geen commu nisten in het kabinet zal opnemen. Hij heeft ook niet gezegd, dat er wèl com munisten in komen, doch theoretisch is alles mogelijk". Gevraagd of hij Sukar no's besluit als een slag voor de demo cratie in Indonesië beschouwt, zeide Nat sir: „Wij gebruiken hier niet zulke sterke taal. We moeten afwachten, hoe alles zich ontwikkelt, maar het is wel uniek." Een vooraanstaand mohammedaans lei der verklaarde gisteren te menen, dat de mohammedaanse partijen bij haar vroe ger besluit zullen blijven om niet zitting te nemen in een kabinet, waarin commu nisten zijn opgenomen. Djuanda genoemd nenen, dat de plaatsvervangende minister van finan ciën, de partijloze Djuanda, premier zal Het zakenkabinet zal krachtens de staat van oorlog cn beleg niet verantwoorde lijk zijn aan het parlement. Hatta, die gisteren niet aanwezig was, heeft er Indertijd meermalen op aange drongen, dat Sukarno zelf een kabinet zou vormen. De leiders van de opstan dige buitengewesten hadden de wens re kennen gegeven, dat de samenwerking tussen Sukarno en Hatta zou worden her steld als eerste voorwaarde om de ver schillende politieke crises te overwinnen. Christelijke partijen vergeten Verscheidene godsdienstige leiders hebben hun teleurstelling uitgespro ken over het feit, dat Sukarno de sultan van Djokja, Sjahrir en de voorzitters der protestants-christe lijke en rooms-katholieke partijen niet had uitgenodigd. Sukarno's aankondiging dat hij het ka binet zal vormen, heeft vooraanstaande politici te Djakarta duidelijk onaangenaam verrast. De bladen van de Partai Nasional Indonesia en de communisten prijzen Su karno's besluit, maar de leiders van de Masjoemi. de Nahdatoel Oelama en de Partai Sjarikat Islam Indonesia waren niet bereid iets te zeggen, dan dat zij de kat uit de boom willen kijken. De leiders der christelijke partijen nemen een zelfde standpunt in. Politieke kringen verklaren niet te hebben verwacht dat Sukarno op de bijeenkomst formulieren liet versprei den met de vraag of zij zitting wensten te nemen in het kabinet. Het Minicorso te Aalsmeer, een bloemencorso in het klein, is gis teren weer opengesteld voor het publiek. Op de foto ziet men en kele van de praalwagens op een tiende van de ware grootte. Het vorige jaar werd de corso bezocht door 21.000 betalende bezoekers. Zoals bekend {s, zijn de baten be stemd voor het Rode Kruis. Het tandartsenconflict Wat gebeurt met de vrijkomende gelden TV"U DE algemene ziekenfondsen geen betalingen meer kunnen doen tandartsen, die zich van 1 april 1957 af niet meer als medewerkers der fondsen beschouwen, en de fondsen krachtens de wettelijke en reglementaire voorschrif ten aan de verzekerden evenmin tege moetkomingen in de kosten van tand heelkundige hulp kunnen verstrekken ko men hierdoor gelden vrij, zo deelt de Ziekenfondsenraad mede. Uiteraard zullen deze gelden worden aangewend in het belang van de verze- Over de wijze, waarop dit ten aanzien van de verplichte verzekering zal ge schieden, kan de Ziekenfondsenraad zich eerst een oordeel vormen na de proble men, zowel die. welke verstrekkingen, als die, welke de premiebetalingen raken, te hebben bestudeerd. Wat de vrijwillige verzekering betreft, mag worden verwacht, dat de ziekenfond sen terzake voorstellen zullen uitwerken. Minister Suurhoff is niet bereid ertoe mee te werken dat ziekenfondsen, met toepassing van artikel 8 van het zieken- fondsbeslui). restitutie kunnen geven aan patiënten die gedurende het huidige tandartsenconflict zelf de tandheelkun dige behandeling betalen. Hij heeft dit aan de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde meegedeeld in antwoord op het telegram dat deze maatschappij hem, zoals bekend, heeft gestuurd. In een groot deel van de Londense havens ligt het werk stil als gevolg van een staking der ladingklerken, zonder wie de havenarbeiders niet kunnen werken. De staking is een protest tegen de te- erkstelling van personeel, dat geen lid an een vakvereniging is. WONINGWETBOUW NIET BELEMMERD Huurverhoging van 12,5 pet. is voor exploitanten voldoende BIJ EEN LANGER VOORTDUREN van de schaarste op de kapitaalmarkt is het niet onwaarschijnlijk, dat de particuliere woningbouw in moei lijkheden geraakt. Het rijk ziet echter geen mogelijkheden om aan deze moeilijkheden tegemoet te komen, aldus schrijft minister Witte in zijn memorie van antwoord op zijn begroting 1957 aan de Eerste Kamer. Hoewel minister Witte een vast voor. verdere huurverhogingen aantrek kelijk vindt, meent hij dat het op het ogenblik moeilijk is een dergelijk plan te verwerkelijken. LUCHTVAARTONDERHANDELINGEN Los Angeles geen „lost Angeles" (Van een onzer redacteuren) De heer I. A. Aler, de altijd optimisti sche president-directeur van de KLM, Represailles in atoomoorlog RADIO MOSKOU, die de laatste dagen getracht heeft een aantal West- europese landen schrik aan te jagen door te dreigen met Russische atoombommen op Amerikaanse bases in geval van oorlog, is gisteravond deze tactiek ook op Nederland gaan toepassen. Terwijl in Britse en Duitse uitzendingen de bevolking van die landen de verschrikkingen van de aan vallen met Sowjet-kernwapens kregen opgediend, richtte de commentator Alexander Melnikow zich in soortgelijke bewoordingen tot de Nederlanders in een speciale uitzending voor Nederland. Hij gebruikte hierbij de recente reis van minister Staf als aanleiding voor zijn waarschuwing tegen het vestigen van Amerikaanse bases op Nederlands grondgebied. „De Sowjet- unie", aldus Melnikow, „zal er in ge val van een aanval niet voor terug schrikken, de springplanken, die voor agressie tegen haar worden gebruikt, te vernietigen." Melnikow zeide, dat Nederland op het punt staat, veranderd te worden in een Amerikaanse atoombasis. Hij wist te ver tellen, dat minister Staf zeker Ameri kaanse geleide projectielen zal krijgen en H-bommen om er de Amerikaanse basis op Soesterberg mee uit te rusten. Dreigend met repressailles met dezelfde wapens als eventueel tegen de Sowjetunie zouden worden gebruikt, zei de stem van radio-Moskou: „Een H-bom op Soesterberg is voldoen de om Amsterdam, Den Haag. Utrecht, Amersfoort en het gehele gebied tussen deze steden te vernietigen. Bovendien moet men rekening houden met het feit, dat nergens in hef Westen de bevolkings dichtheid zo groot is als in Nederland". De Moskouse radio zei tot de West duitsers o.m., dat hun grondgebied in geval van een atoomoorlog het belang rijkste strijdtoneel zal zijn. Daarom zou elke stap om het nieuwe Duitse leger met kernwapens uit te rusten, grote gevaren met zich meebrengen. In het Franse St. Michel is men bezig met de bouw van op een na de grootste telescoop ter wereld. (De grootste staat in Amerika). Op de foto ziet men, hoe werklie den bezig zijn met het plaatsen van de enorme as. De spiegel, die binnenkort zal worden geplaatst, wordt in Parijs gepolijst. Hoop voor Adams Getuigen spreken elkaar tegen In het proces tegen de Britse huisarts dr. Adams, waren de medische deskun digen, optredend resp. voor de openbare aanklager en de verdediger, het gisteren niet eens over de vraag of de door dr. Adams toegepaste behandeling van me vrouw Edith Morell met verdovende mid delen tot haar dood heeft kunnen leiden. Nadat dr. Douthwaite stelling had ge nomen tegen een combinatie van morfine en heroïne als verdovend middel, ver klaarde dr. John Bishop Haarman, die als specialist aan een bekend Londens zieken huis is verbonden, het tegenovergestelde. Ook was hij niet tegen het toedienen van van heroïne aan mensen boven de zeven tig jaar. noemde de in Washington, tijdens dc daar gehouden luchtvaartonderhandelingen, behaalde resultaten een „partieel succes". „Ik heb grote bewondering voor de ken nis en vasthoudendheid waarmee dc Ne derlandse delegatie de onderhandelingen heeft gevoerd. Weliswaar had de verbin ding met Los Angeles (waarvoor geen concessie Is verkregen) de hoogste priori teit, maar de deur is open gebleven. Los Angeles is daarom geen „lost Angeles' (Verloren Angeles). Nadrukkelijk is vastgelegd in de overeenkomst en in de desbetreffende briefwisseling dat er in de toekomst alsnog oJer de begeerde verbinding kan worden gesproken We kunnen beginnen met tweemaal ii de week op Houston te vliegen, aldus de heer Aler. (Wanneer precies kon hij nog niet zeggen; het wachten is op de offi ciële toestemming, zodat het nog wel eer twee maanden kan aanlopen). Van de winter zouden we dan met het nieuwste materiaal (7-C's) een Texas-expres kun nen gaan onderhouden. De heer Aler wees op het grote belang van deze verbinding. Twintig procent de Houstonse handel wordt namelijk met Nederland gedreven. Nederland is dan ook de grootste handelspartner van T De lijn New YorkCuracao zal zo spoe dig mogelijk een dagelijkse dienst den. Voorlopig zal men echter driemaal per week vliegen. Over het contract sprekend, zeide de president-directeur, dat het voor onbe paalde tijd is afgesloten. Eventuele op zegging zal met inachtneming van termijn van een jaar moeten geschieden. Over de restrictieve bepalingen zeidt hij deze niet in het belang van de wereld economie te achten. Hij hoopt daarom oj een nieuwe luchtvaartpolitiek van d< Verenigde Staten. Noodmaatregelen verzacht Makarios vandaag van Seychellen De Britse gouverneur van Cyprus, Sii John Harding, heeft de noodmaatregelen op dit eiland verzacht. Zo is de doodstraf op alle schendingen van het noodrecht af geschaft, behalve voor het afschieten of dragen van een vuurwapen en het werpen an bommen met de opzet te doden erwonden. Verder is het huisarrest voor de bisschop an Kitium en de secretaris van de Etnar- chische raad ingetrokken en zijn de nood- bepalingen voor de pers ongeheven. Vliegtuigen van de R.A.F., uitgerust met luidsprekersinstallaties, vlogen donderdag boven de bergen van Cyprus om aan leden van de Eoka bekend te maken, dat de aartsbisschop is vrijgelaten en dat de gou verneur vrijgeleide heeft aangeboden voor verzetslieden, die Cyprus willen verlaten. Het Griekse tankschip Olympic Thunder an de reder Onassis ls gisteravond op de Seychellen aangekomen, om aartsbisschop Makarios naar Madagaskar te brengen. Vandaar zal de aartsbisschop naar Athene vliegen, waar hij dinsdagavond wordt ver- MIJNINDUSTRIERAAD ZET BESPREKINGEN VOORT Op donderdag 11 april zal een vergade- ing van de Mijnindustrieraad worden ge houden. In deze vergadering zullen de besprekingen over de arbeidsvi den, die op 30 maart zijn opgeschort, den voortgezet. Het is niet de bedoeling van de regering, schrijft dc minister verder, de woning bouw op welke wijze dan ook af te rem men. Er bestaat zelfs een redelijke kans. dat de woning,webbouw van de moeilijke omstandigheden van het ogenblik geen hinder van betekenis zal ondervinden. De stijging van de bouwkosten is niet katastrofaal. Het Nederlandse systeem I.B.OC.O. heeft proefwoningen in uit voering en zal geleidelijk tot 6eriepro- duktie komen. Met ongeduld ziet de mi nister de indiening van de concrete plan nen en de daarbij horende gegevens om trent de bouwkosten tegemoet. Het zwaartepunt van het overleg ligt bij een aantal gemeenten. Randstad Holland Minister Witte heeft nog geen standpunt ingenomen met betrekking tot de plano logische ontwikkeling van de Randstad Holland. Eerst moet dit probleem meer worden bestudeerd. Behalve een zo goed mogelijke ontwik keling van het westen zal de aandacht moeten worden gericht op het aangrijpen van mogelijkheden voor de industrieves tiging aan diep vaarwater buiten het westen. Ook moet het stimuleren van nieuwe bcstaansbronnen in de Industriële en de zogenaamde derde sector in an dere gebieden van overig Nederland wor den onderzocht. Woningtelling De uitgewerkte resultaten van de wo ningtelling 1956 zullen binnenkort be schikbaar worden gesteld. Uit een steekproef uit het materiaal van de telling is gebleken, dat van de inwonende huishoudens er rond 60.000 hebben verklaard, dat de inwoning voor hen geen verband hield met de bestaande woningnood. Voor bijna 40.000 gevallen was sprake van samenwoning van ge huwde kinderen bij ouders of omgekeerd. Maatregel tegen Ike Senaat ontstemd over concessies De Amerikaanse Senaat heeft gisteren besloten de presidentiële bevoegdheden inzake internationale luchtvaartovereen komsten te beperken, als protest tegen de nieuwe rechten, die aan de KLM zyn toegekend. De democratische voorzitter. Warren Magnuson, was van mening, dat de Nederlandse overeenkomst de deur cpent voor buitenlandse luchtvaartmaat schappijen voor luchtvervoer in Amerika, terwijl het congres subsidies moet ver lenen aan Amerikaanse maatschappijen, om ze gaande te houden. In Los Angeles heeft gisteren de voor zitter van de Kamer van Koophandel zijn spijt uitgedrukt over het feit. dat de KLM geen toestemming is gegeven voor een verbinding met Los Angeles. De stad heeft behoefte aan uitbreiding van de luchtvaartverbindingen met Europa, zo verklaarde hij. Drs. G. H. van der Beugel, de leider van de Nederlandse delegatie, is gisteren met de Nieuw-Amsterdam naar Neder land vertrokken. „Er is geen verband" Luchtvaartconcessies en Navo-verpliclitingen - (Van i redacteuren) De president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, heeft desgevraagd ver klaard, dat er hoewel dit is gesugge reerd geen verband ligt tussen de luchtvaartonderhandelingen en de Ne derlandse verplichtingen ten aanzien van de Navo. Mocht men toch een verband willen zien dan moet dit zijn, dat mede de luchtvaart, die immers dollarverdie- nend is, het Nederland mogelijk maakt aan de eisen van het Navo-lidmaatschap te voldoen. (Advertentie) wmmm bishir smyrna karpetten 322 388.— I BOTERMARKT 23 Kouder in het Noorden De Bilt verwacht tot mor- genavond: j-'yVr Overwegend droog weer rm met in 1161 Noor(*en van het land van zee binneoidrijven- ■JÊiAUiL bewolking of mist en lagere middagtemperaturen. In het zuiden van het land nog overwe gend zonnig en weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. (Opgemaakt om 11.15 ZON EN MAA. 6 april: zon 6.06—19.24; maan 1.07—9.42. Op 7 april E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1