Jïieuiue £riJiscl)e GTtrarant Toch luchtvaartroutes in V.S. voor Nederland Ook nieuwe rechten voor de Amerikaanse maatschappijen Egypte vertrouwt plan van Dulles niet Kadar: Mindszenty wil Hongarije verlaten Lan ffzaa m-aa n-actie liep vakbond uit de hand Sukarno raadpleegt vanavond veertien politici Lente spurt naar zomer -DONDERDAG 4 APRIL 1957 r BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10924 Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMER Chef-red.: a W. J. ENSERINK CBRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken a$tant»nstfcfa Is afjfblmn "myn hert la Ugjjenspoet Uit niets groeide prachtig apparaat ZIE PAGINA 5 K.L.M. niet naar Los Angeles, maar NEDERLAND heeft na jarenlange moeizame onderhandelingen, die hun climax vonden in de recente besprekingen te Washington, eindelijk het recht verworven op enkele luchtvaartroutes binnen de grenzen der Ver enigde Staten. De K.L.M. mag krachtens een gisteren getekende overeen komst voortaan vliegen op Houston in Texas en Miami in Florida. Haar grootste wens blijft echter onvervuld: een lijndienst op Los Angeles, aan de Westkust. Dit laatste is voor de Nederlandse de legatie een moeilijk te verwerken teleur stelling. Staatssecretaris drs# E. H. van der Beugel, de leider van de delegatie heeft dat ook direct geschreven aan de Dreigend, naderde dinsdag een tornado in twee wervelwinden de stad Dallas in Texas (boven). j Enige uren later (rechts) scheen zon weer, doch belichtte puin en verwoeste gebouwen. Dertien- doden en honderden gewonden telde de stad. [Vier doden in Duitsland bij treinbotsing Een Amerikaanse militaire trein is van- norgen in een diohte mist achterop de ex- res-trein van Kiel naar Landau gereden. Ij het ongeluk kwamen vier Duitsers om it leven. Acht personen werden gewond. Geen stap verder... FGYPTE heeft het Amerikaanse i promisvoorstel, dat als basis verdere onderhandelingen over het Suez- kanaal moest dienen, van de hand gewe- In Washington is nog geen officiële nentaar op de Egyptische nota ge- n. Op zijn persconferentie zeide pre sident Eisenhower, dat de Verenigde Sta len hopen in staat te zijn een belangrijke sleun te geven aan het streven naar een oplossing van het Suezprobleem door de Verenigde Naties. Radio-Kairo verklaarde omtrent het Egyptische standpunt over de voorstellen an Amerika: „Als wij ons verlaten op de verkla ringen van Dulles, zullen wij zien, dat het voorgestelde plan neerkomt op in ternationalisatie van het kanaal en het stellen van het kanaal onder be heer van het westelijke blok. Maar het kanaal is Egyptisch en zal Egyp tisch blijven." In Franse en Britse diplomatieke krin- |gen wordt het niet voor onmogelijk ge- [houden, dat de Suezkwestie opnieuw in |de Veiligheidsraad zal worden gebracht. In Kairo Ambassadeur stort zich van dak De ambassadeur van Canada in Kario, Herbert Norman, heeft zich vannacht van het leven beroofd door van het dak van een hoog gebouw te springen, dat zich dichtbü zqn woning bevond. Norman, die 48 jaar oud was, verkeerde volgens een mededeling van de Canadese ambassade in een depressieve toestand daar „onlangs onaangename beschuldigin gen tegen waren geuit". Dit waren beschuldigingen van een Amerikaanse congres-commissie, die on langs tijdens het instellen van een onder zoek naar communistische activiteiten in de Ver. Staten Herbert Norman van com munistische sympathieën en activiteiten heeft beticht. DODENlN HET VERKEER Bij het oversteken van de Oranjeboom- •traat te Rotterdam is de zesjarige Jilles Verwey door een auto aangereden «n tegen de straat gesmakt. Bij aankomst ln het Zuiderziekenhuis was hij al over leden. Te Haarlem reed een fietser de negenjarige Jan C. Schouten aan terwijl hij aan het spelen was. Hij overleed later door een opgelopen hersenschudding. In «en ziekenhuis te Venray overleed de 58-jarige M. Wolniak uit Bergen (L.) de gevolgen van een hem de vorige week overkomen verkeersongeluk. Bij het oversteken van de Amersfoortseweg te N ij k e r k botste de 52-jarige bromfietser A. Mijnten tegen een passerende auto. Hij was op slag dood en laat een vroui negen kinderen achter. Israël zal misschien een afrastering van prikkeldraad .aanleggen langs de 18 kilometer lange grens van Gaza, heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken ver klaard. De regering van Israël dringt nog voortdurend bij generaal Bums, de be velhebber van de V.N.-troepen, aan op het bouwen van een dergelijke afraste ring door de V.N. Dr. Ralphe Bunche, de onder-secretaris van de V.N., heëft een bezoek aan het gebied van Gaza gebracht en bij zijn te rugkeer in Kairo verklaard, dat de be velhebber van een Israëlische patrouille met wie hij aan de bestandslijn had go- sproken, gezegd had, dat er sedert de legering van de V.N.-troepen geen moei lijkheden in dit gebied whren geweest. Eerste doelpunt... In de gisteren in Amsterdam gespeelde voetbalwedstrijd tussen Nederland en Duitsland heeft onze nationale ploeg inderdaad de verwachte nederlaag geleden. Het werd 21 voor Duits land. doch de nederlaag is zeer eer vol geweest. Op de foto de Neder landse achterspeler Roel Wiers- ma, nadat Duitsland het eerste doel punt had gescoord. De Nederlanders kwamen de morele klap te boven. Beide partijen wisten nog eenmaal te scoren, zodat het einde met een 21 nederlaag voor Nederland ein digde. Voor het verslag zie pag. 11. Nieuwe burgemeester van Eindhoven (Van een onzer redacteuren) Zeer binnenkort is de benoeming te verwachten tot burgemeester van Eind hoven van mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooy thans eerste burger van Venlo. De thans 45-jarige magistraat is in Rotterdam ge boren. Hij studeerde in Amsterdam en Utrecht. In 1938 promoveerde hij tot doc tor in het Indische recht, waarna hij in 1939 burgemeester van Hontenisse werd. Na de bevrijding vervulde hij tot 1952 hetzelfde ambt in Etten-Leur. Sinds 1952 is hij burgemeester van Venlo. Mr. Van Rooy is lid van de Radioraad, de Tele- visieraad en commissaris van het Rode Twee slachtoffers van bed rij f son gelukken Terwijl hij boven op een ladder ramen stond te lappen aan de Westlaan te Pijnac- ker, verloor gisteren de glazenwasser J. Tiel Groenstege uit die plaats het even wicht en viel op straat. Kort daarna over leed hij. De glazenwasser laat een vrouw en negen kinderen achter. Bij een in aan bouw zijnde fabriekshal te Tilburg, stortte gisteren een gedeelte van het betonnen dak in. De 27-jarige timmerman F. P. D. Janssens werd getroffen en kwam om het leven. Hij was gehuwd en vader van een kind. Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. De onderminister van buitenlandse ken, Christian Herter, heeft in antwoord hierop verklaard, dat deze zaak op latere datum opnieuw ter hand kan i den genomen. De heer Van der Beugel liet weten, dat de Nederlandse regering dit zeker zo spoedig mogelijk zal doen. In de nieuwe overeenkomst zijn de K.L.M. de volgende routes toegezegd: T Van Nederland vla Engeland, Ierland. Newfoundland en de Azoren naar New York (bestaand), o Van Nederland via Engeland, Ierland. IJsland, Groenland, Newfoundland. Azoren en Montreal naar Houston. q Van de Nederlandse Antillen via Ciu- dad Trujillo, Port au Prince. Kingston. Montego Bay, Camaguey en Havana naar Miami. A Van de Nederlandse Antillen New York. De Amerikaanse maatschappijen kregen rechten op vliegroutes naar Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. De overeenkomst gaat onmiddellijk in en vervangt de sedert 1946 bestaande tijdelij ke regeling. In senaat E. Vermeer wenst Israël in de Enromarkt Israël dient in de Europese economische gemeenschap en de Euratom opgenomen te worden, heeft de voorzitter van de Partij van de Arbeid, Evert Vermeer, tegen de pers in Tel Aviv verklaard. Hij zei dat een deelname van Israël aan de Euromarkt zoveel politieke voordelen zou opleveren, dat andere overwegingen ter zijde moeten worden geschoven. De heer Vermeer heeft met een delegatie van de P.v.d.A. en het N.V.V. een bezoek ge bracht aan Israël, als gast van de Israë lische socialistische partij. Gisteren ont ving Ben Goerion de delegatie en eerder legde men in het dorp Kfar Saba de eer ste steen van een botanisoh instituut, dat de naam Polakinstituut, naar de Neder landse pionier van de socialistische vak beweging Henri Polak, krijgt.. Een cheque van 11.500 dollar werd overhan digd als bijdrage van de Nederlandse beiders in de bouw van het instituut. Nieuwe koers in Iran De nieuwe premier van Iran, Eghbal, hoopte nog vandaag zijn nieuwe kabinet aan de sjah voor te leggen. Zijn voor ganger, Hoessein Ala, is gisteren reeds benoemd tot minister van hofzaken, de vorige functie van Eghbal. De nieuwe premier heeft besloten een einde te ma ken aan de staat van beleg, die sedert 1945 bijna onderbroken in Iran heeft be- „Het volk heeft hem niet nodig en de regering zeker niet JANOS KADAR heeft gisteravond ver klaard, dat kardinaal Mindszenty zfjn schuilplaats in de Amerikaanse legatie te Boedapest wil verlaten, om uit Hongarije te vertrekken. Kadar liet in het midden of de Hongaarse regering hiertegen be zwaar zal maken. Hij zei tegen enkele westelijke journalisten slechts: „Het Hon gaarse volk heeft Mindszenty, voor zo ver ik weet, niet nodig. De regering heeft hem stellig niet nodig." Kadar zei dit in de wandelgang van de staatsopera in de pauze van het pro gramma, waarmee de twaalfde verjaar dag van de Russische overwinning op de Duitsers in Hongarije werd gevierd. Volgens de premier heeft de Paus er tweemaal bij Mindszenty op aangedron gen. zijn werk als primaat van Hongarije weer op te vatten. „Maar voor zover wij weten. heeft hij dit niet geprobeerd," voegde Kadar hieraan toe, daarmee eer dere berichten van zijn eigen regering tegensprekend. Oplossing moeilijk Een oplossing voor het probleem- Mindszenty te vinden, achtte Kadar uiterst moeilijk, „zowel voor hem als voor degenen, die hem asiel verleen den." Hetzelfde is volgens de premier het geval met de vroegere premier Imry Nagy. „Deze maakt het goed. waar hij thans is," verklaarde Kadar Op een vraag of er tegen Nagy een proces wordt voorbereid, antwoordde Kadar: „Wij doen in Hongarije veel dingen volgens plan, maar geen pro- Hij zei verder, dat het onderzoek in de zaak tegen generaal Pal Maleter minister van defensie tijdens het bewind van Nagy wordt voortgezet. Gyoergy Lukacs, onder Nagy minister van cultuur en met hem indertijd door de Russen naar Roemenië verbannen, zal „vermoe delijk" naar Hongarije mogen terugkeren. Het officiële Hongaarse nieuwsagent schap MTI maakte gisteren melding van twee nieuwe doodvonnissen in Eger, ten noordoosten van Boedapest. Deze vonnis sen werden uitgesproken wegens ..samen zwering tegen de volksdemocratie". Vier andere beklaagden kregen straffen van zes maanden tot twaalf jaar. De V.S. hebben gisteren de Hongaarse regering beschuldigd, te zijn teruggekeerd tot „enkele van de ergste praktijken der Stalinistische terreur". den hebben. In de Senaat werd aange drongen op het beëindigen van de onder handelingen. Slechts de democratische se- Pet McNamara uit Michigan, sprak zich uit ten gunste van de Nederlanders. Hij gaf een uiteenzetting van het Neder landse standpunt. „De Nederlanders heb ben zich de moeilijkheden en problemen niet gerealiseerd, die een oplossing in de weg staan," aldus de senator. Nog meer doden in Santiago In de Chileense hoofdstad Santiago i! het gisteren opnieuw tot ongeregeldheden gekomen. Duizenden betogers vielen po litie en legereenheden aan. Er werd een aanslag gepleegd op de Panamese bank. Er zijn meer dan tien mensen om het leven gekomen. Vijfhonderd personen werden gearresteerd. Om de economische banden met Zuid-Afrika te verstevigen, is giste ren prof. dr. J. Zijlstra, minister van economische zaken, naar de Unie vertrokken, waar hij aan het hoofd van een missie bestaande uit Neder landse industriëlen, bezoeken zal af leggen en een tentoonstelling openen. Op Schiphol nam de minister afscheid van zijn zoontje Ane Jelle. „Wij wilden geen desorganisatie de mijnwerkers ging te hard. Het was allerminst onze bedoeling de productiemiddelen te desorganiseren en wij voerden geen aotie om de mij nen in het ongerede te brengen, zei gistermiddag de heer F. Dohmen, voorzitter van de Nederlandse katho lieke mijnwerkersbond. (Desondanks heeft de actie een schadepost van een kleine drie miljoen opgeleverd!). Wij voelden ons dan ook verplicht, al dus de voorzitter, onze mensen te waar schuwen geen mnnimumproduktie te hand haven opdat de voortgang van het bedrijf verzekerd bleef. Maatregelen waren al in voorbereiding, toen dinsdagmiddag in Scheveningen met de werkgevers volko en overeenstemming werd bereikt. Terwijl wij zaten te vergaderen met de directies, vertelde de heer Dohmen -erder, vaardigde de bedrijfsleiding- te Heerlen de mededeling uit, dat de mij zouden worden gesloten. Wij wisten hiervan niets. Wij zijn dan ook niet door knieën gegaan en hebben geheel onafhankelijk van deze bekendmaking overeenstemming met de werkgevers be- De heer Dohmen deelde nog mee, dat hij de mijndirecties zaterdags had mee gedeeld, dat de langzam^aan-actie op de bestuursvergadering v^Bondag zou wor den afgekondigd. De dn^cties wisten, dat wij de actie zouden beginnen en tot het bittere einde zouden voeren, ook al zou den de bedrijven moeten sluiten. Vandaag zou de Mijnindustrieraad over het akkoord vergaderen en deze week wellicht zal het voltallige bestuur reeds bijeenkomen om de bereikte overeen stemming volledig uit te werken. S.S.-er Krumey gearresteerd Verantwoordelijk voor dood van 450.000 Joden In de kleine Hessische stad Korbach ls de SS-kolonel Hermann Krumey gearres teerd. De openbare aanklager in Frank fort, Arnold Buchthal. deelde mee, dat Krumey verantwoordelijk wordt geacht voor de moord op 450.000 Joden. H(j is gearresteerd na het uitbrengen van een officieel Oostenrijks rapport, dat aan de Westduitse regering is overhandigd. In dit rapport wordt Krumey genoemd als lid van een speciaal Duits commando, dat in 1944 in Hongarije werd gevormd. Dit commando wordt door Oostenrijk aansprakelijk gesteld voor de deportatie en liquidatie van zeker 450.000 Joden. De leiding van 't commando had kol. Adolf Biobmann, die vermoedelijk naar Zuid- Amerika is gevlucht. Er was nog 6teeds geen formele aanklacht tegen Krumey in gediend. Wel was hij na de oorlog tot een korte stral veroordeeld en in 1948 weer uit het interneringskamp ontslagen. Voor zijn arrestatie had Krumey een kleine drogisterij in Korbach. die hij op gericht had met een regering6lening. Al6 lid van de vludhtelingenpartij was hij districtsbestuurder van Waldeck. DE PRINS OP BEZOEK BIJ „HET ATOOM" Prins Bemhard heeft zich gisteren op de hoogte gesteld van de vorderingen bij de bouw van de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol. De Prins, die ere voorzitter is van de stichting, die deze tentoonstelling organiseert, liet zich rond leiden en uitgebreid voorlichten. Men rekent er op, dat tenminste 400.000 jongelui de tentoonstelling zullen bezoe- Negen soldaten gesneuveld in West-Java Bij een overval door 250 goedbewapen de opstandelingen op een militaire post in de omgeving van Tjitapen in West- Java zijn negen Indonesische soldaten en een burger gesneuveld. Vijf soldaten zijn zwaar gewond. De opstandelingen maak ten zich meester van vuurwapens, staken 33 huizen in brand en ontvoerden vijf burgers, toen zij zich na een schietpartij van twee uren terugtrokken. Sukarno heeft gisteren veertien voor aanstaande politici uitgenodigd om heden avond een bespreking op het paleis tt honden. Verondersteld wordt, dat Su karno wellicht toch gedwongen zou zijn een presidentieel kabinet te vor waarbij hij zelf alle eindbeslissingen moet nemen. Tegenstanders zeggen, dat Su karno tot dusverre alles in het werk heeft gesteld om vooral zelf geen verantwoor delijkheid te hoeven dragen. De ontbodenen zijn leden van de Par- tai Nasional Indonesia, de christelijke partijen en partijlozen, geen vertegen woordigers van de Islamitische partijen Labour vraagt uitstel van kernproeven De Britse Labourpartij heeft een reso lutie aangenomen, waarin de regering verzocht wordt de voorgenomen Britse kernproeven enige tijd uit te stellen. Deze tijd kan benut worden om voorstellen te doen tot afschaffing van deze proeven door middel van een internationale over eenkomst. ER SLOOP EEN PANTER DOOR PARIJS De chevalier d'Orgeix, een be kend Frans ruiter, belde gistermor gen vroeg de politie, fn verband met een klein probleem: hij miste zijn huispanter, midden in Parijs. Politie en brandweer rukten uit en vonden de panter na een uurtje zoeken. Het dier sloop langs het trottoir. Tot verbazing van de om standers kwam de panter rustig op zijn baas toelopen, toen deze hem riep. De chevalier houdt ervan, huisdieren uit de wildernis om zich heen te hebben. Hij heeft ook een 'eeuw en wat slangen gehad De maten in het miniatuurstadje Madurodam zijn nog steeds niet be rekend op levensgrote mensen, en ook als burgemeester zijnde, zal men in de meest letterlijke zin van het woord door de knieën moeten gaan, om een voorwerp wat beter te bekijken. Hier zijn het v.l.tlt. burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, een vertegen woordiger van de Swiss Air in Neder land, burgemeester mr. J. J. G. Boot van Hilversum en loco-buroemeester Piet Wijnands van Madurodam, die zich na de officiële opening vol be wondering over een miniatuur vlieg tuigje buigen. en van de communisten. Het zijn o.e. de gouverneurs van West- en Oost-Java en regeringsambtenaren van Java en Su matra. Geen van allen heeft een belang rijke rol gespeeld bij de huidige crisis. Het onderhoud van Sukarno met de minister van buitenlandse zaken Ruslan Abdulgani over de binnenlandse toe stand had tot gevolg, dat he,t hoogge rechtshof de behandeling van de aan klacht tegen Abdulgani moest verdagen. Hatta niet Nader wordt gemeld, dat 74 politieke leiders door Sukarno zijn uitgenodigd, doch Hatta is er niet bij. De militairen te Djakarta hebben stadsarrest opgelegd aan vooraanstaande inwoners, die afkomstig zijn van Zuid- Sumatra. Censuur De militaire commandant van Djakar ta censureert sinds kort de berichten van buitenlandse correspondenten, die „na delig zijn voor het land". Drie bijbels op elke hotelkamer Vandaag heeft Ir. R. A. Jas, voorzitter van de kamer van koophandel voor Dor drecht en omstreken, het nieuwe hotel Swindrecht aan de Pieter Zeemanstraat te Zwijndrecht geopend. Het hotel (12 bedden) ligt vlak bij de rijksweg 16. Op elke kamer liggen drie bijbels, een Ne derlandse, een Franse en een Engelse. WEERBERICHT Zonnig weer De Bilt verwacht tot mor- genavond: .**A>yfy Droog en zonnig weer, maar •Jfi/l 119. in de nacht en ochtend plaat- Z^rl'lnl 6elijk mist Overwegend zwak- IW njjJy ke wind. Dezelfde temperatu ur-- ren als vandaag of iets hogere. ZON EN MAAN 5 april: zon 6.09—19.22; maan 0.10—8.46. Op 7 april E.K. HOOGWATER SCHEVENINGEN Vrijdag 5 april: 5.58 v.m. en 18.19 n.m. (Van een onzer verslaggevers) JNDIEN HET ZACHTE WEER AANHOUDT, zullen eind deze week de 4- pruimebomen in volle bloei staan. Ook wordt de bloei van de vroege kersen zeer spoedig verwacht bij voortdurend lenteweer, evenals van enkele perensoorten. In het Amsterdamse Bos zijn de eerste boerenzwa luwen gesignaleerd en in het Haagse Bos zingt al enige dagen de fitis zijn lied. De bollenvelden krijgen een hoe langer hoe kleuriger aanzicht, door dat nu ook veel witte narcissen met hun gele, oranje en rode hartjes in bloei gekomen zijn. Ook bij de hyacinten komt wat meer afwisseling in de kleuren. Op de Keukenhof zullen de mozaieken dit jaar al op 18 april klaar zijn, zodat men tijdens de Paasdagen reeds van deze bloementapijten kan genieten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1