CHRISTELIJK Voorkeur voor sociale markteconomie "1 Hervormde kerk in ernstige financiële moeilijkheden Wereldraad blijft protesteren en steun verlenen Melkhaiiflel tot de nek in de moeilijkheden Mi Een dromer op pad 2 Uit de vakpers sociale redacteur) voor de sociale markteconomie van de Westduitse minister van economische zaken, prof. Lud- wig Erhardt. Weliswaar wordt met voldoening, geconstateerd, dat minister Ziilstra zich verzet heeft tegen de verdergaande verlangens der dirigisten. maar toch zou men het op prijs stel len, wanneer in Nederland het economische beleid meer ging in de richting van de Westduit se sociale markteconomie. Ook de Duiser heeft boven zijn stand geleefd en ook in Duitsland moet men zich teweer stellen te gen de prijs- en loonspiraal. Maar hier neemt men zo weinig moge lijk sterke maatregelen van bo venaf. Men doet hier een beroep op het gezonde verstand van de verbruiker en de bezitter. Mochten in West-Duitsland bijv. de autoprijzen onverantwoord hoog opgeschroefd worden, dan dicteert men liever geen prijsstop, maar geeft men er de voorkeur aan de invoerrechten te verlagen. De concurrentie doet dan de rest. Tijdens de benzineschaarste als gevolg van de Suezcrisis zette Er- ïardt de situatie door middel van advententies en radiotoespraken uiteen. Het resultaat was een vrij willige zuinigheid. Toen de Duitse prijs voor zeevis onverantwoord opgeschroefd werd volgden er geen ..maatregelen". Maar Erhardt schreef een uitvoe rige advertentiebrief. Boven de brief prijkte zijn markante kop en onder de brief zijn kloeke handte kening. In de brief dêed hij de af faire degelijk en begrijpelijk uit de doeken en hij besloot met de opmerking: als jullie nu maar mal genoeg zijn om die exorbitante prijs te betalen, dan kan ook ik jullie niet helpen. Betaal je die prijzen niet. dan help je jezelf. Het gevolg was, dat de huisvrou wen de prijzen niet betaalden dus de vis niet kochten en slechts kor te tijd later kelderden de prijzen. Goed zo, schreef Erhardt enkele weken later in een nieuwe adver tentiebrief. „En nu praten we er Nederlandse bedrijfsleven spoedig verlost zal worden van de onder curatele-stelling. wereld inderdaad geen loos alarm is, blijkt uit een mededeling in De Christelijke Bak kerspatroon. Het blad schrijft, dat de N.V. Vermaats Bakkerijen en de N.V. Frankens Broodfabrieken te Haarlem zeer nauw gaan samenwerken. De sa menwerking komt in feite neer op een fusie. De overeenkomst werd afgesloten na onderhandelingen, die geruime tijd duurden. Het ge fuseerde bedrijf heeft ongeveer 350 man personeel in dienst. Tengevolge van de fusie is dit bedrijf thans in grootte het derde van Nederland geworden. Het is de bedoeling op den duur een nieuw bedrijfsgebouw voor de bak kerij te stichten. Onderhandelin gen met het gemeentebestuur van Haarlem zijn hierover nog gaan de. In een tweetal bonden wordt op het ogenblik een grote ledenwerf actie gevoerd. Het zijn de Pro testants Christelijke Bond van Vervoer s per soneel en de Nederland- Eerstgenoemde bond schrijft in haar orgaan Het Seinlicht, dat de propagandaresultaten van de laat ste weken verheugend zijn te noe- Zo heeft men de grens van 8900 leden reeds royaal gepasseerd. Op de jaarvergadering van de bond, J:- Den Haag worcjt ge it het bestuur n. dat ook d< de 9000 is geslaagd. De Vereniging van Christelijke Handelsreizigers is weliswaar aanzienlijk kleiner, maar er zit hier leven in de zaak. In het laat ste verschenen nummer van De Christelijke Handelsvertegen woordiger werd een heel prijzen- plan voor de ledenwerfactie 1956- 1957 aangekondigd. Vooral het aantal leden-handelsagenten blijft hier nogal achter. De vereniging telt nog geen 1000 leden, maar wie weet wat er op de jaarvergadering 11 mei in Utrecht meegedeeld kan worden. Helaas heeft de vereni ging een teleurstelling moeten in casseren in de weigering van de volijverige secretaris, de heer W. van Wijngaarden te Rotterdam, de benoeming tot vrijgestelde van de vereniging te aanvaarden. Het bestuur zal zo spoedig trachten te de nogelij vakati Tekort over 1956 van 130.000 Stijgende kosten niet opgevangen door opbrengst van collecten en giften De Nederlandse Hervormde Kerk verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. De stijgende prijzen en loonronden hebben een ver hoging van de lasten teweeggebracht, die niet gecompenseerd werd door de opbrengst van giften en collecten. Het jaar 1956 eindigde met een tekort van ƒ130.000. De generale synode financiële raad hebben Onderwij sbenoemingen Benoemd tot onderwijzeres aan de Prinses Beatrixschool te Roosendaal: mejuffrouw G. J. van Veen te Oegstgeest; aan de herv. school te Vianen: mevrouw J. Gerritsen aldaar (tijd.); aan de chr. school te Herveld (Betuwe): mejuffrouw de generale] Hoewel men het gevoel heeft, dat hebben een schrijven nog lang niet genoeg gedaan wordt, doen uitgaan, waarin zf) de vrees uit-'durft men de verantwoordelijkheid deze zaken niet op zich te biy- nemen, als het tekort der Kerk niet kan worden gedekt. Bijdragen kunnen worden overge maakt op postrekening 50292 van de Quaestor-generaal der Nederlandse Hervormde Kerk, Wijnhaven 89; Rot terdam, met de toevoeging: tekort 1956. In deze brief worden genoemd de arbeid onder schippers, zeelieden en studenten; de hulp aan nieuwe gebie den (Noordo'ostpolder en Oostelijk Flevoland), aan kleine gemeenten in overwegend R.K. streken, en in ont kerkelijkte gebieden als Noord-Holland, Oost-Groningen en ZO. Friesland; ve lerlei werk, dat in de sfeer van het diakonaat ligt; het kerkelijk opbouw werk. zoals dat van de theologische en pedagogische seminaria, de school voor maatschappelijk werk, de wika- opleiding, het sociologisch instituut. Beroevingsiverk NEDERL HERVORMDE KERK Aangenomen naar Zierikzee: C. Beze- mer te Kerk-Driel; naar Castricum: Th. Vlasblom. Rotterdam, school met de Bijbel te Sigerswoude: mejuffrouw R. Jansen te Arnhem. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. imbecielenschool te Rotterdam-Zuid: A. van der Meulen te Rotterdam; aan de Rehobothschool te Nijkerk: D. van Be- zooijen aldaar; aan de Dr. H. Bavinck- school te Delft: W. J. Bruins te Zuid- wolde (tijd.)aan de chr. school te Zuid- Beijerland: G. J. de Laat te Oosterhout-r aan de chr. u.l.o.-scchool te Leeuwarden- Huizum: D. Wassenaar te Leeuwarden; Benoemd tot geestelijk verzorger-sociaal aan de Koningin Wilhelminaschool te ambtenaar van de chr. opvoedingsinrich- Lemmer: I. de Boer te Alterveer; aan ting voor jongens te Hoenderloo: A. W. de school met de Bijbel: C. Terstra te Lenderink te Gieterveen. Musselkanaal. Beroepbaarstelling: kand. W. S. Duve- kot, 's Heer Hendrikskinderendijk 92 te Goes. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Heinkenszand: kand. J. Vlaardingerbroek te Loosduinen; te Via- hen: kand. Th. W- A. Rijper te Amersfoort (uitbeen tweetai met kand. A. van Asselt GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Aangenomen naar Nijkerk: J. van Dijk te Waardhuizen. Examen. De classis Amsterdam heeft preparatoor geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer M. van Beveren, theol. kand. Kand. van Beveren woont Karei du Jardinstraat 50 bv., Amsterdam-Zuid. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN - -Bedankt voos Opperdoes: J. P. Geel te Haarlem-Centrum Tweetal te Zaandam: G. J. Buys te Papendrecht en C- Noordegraaf te 's-Gra- vendeel. Weer twee Hongaarse predikanten vrij Opnieuw zijn twee Hongaarse predi kanten vrijgelaten: ds. Bodoki en ds. Agay. Het bureau in Genève van de Horizontaal: 1 Kledingstuk, 3 Werp- Gereformeerde Wereldbond (World Pres- ankertje, 7 Bestaat. 9 Kuisheid. 10 Vis. byterian Alliance) heeft dit bericht ont- 14 Zangnoot, 15 Rivier. 16 Moed, Maat. 18 Lyrisch gedicht. 19 Klaar. 20 Gesloten, 21 Maat. 22 Onderwijs, 24 Hu meurig, 27 Godin, 29 Verfrissing, 30 Landbouw gereedschap, 31 Jong. Verticaal: 1 Kledingstuk, 3 Vogel, 4 Zangnoot, 5 Gelofte, 6 Inkeping, 8 Groen-; te, 11 Vissoort, 12 Rondhout, 13 Dier,, 17 Draagvat, 18 Bovendien. 19 Drank, 21 Landbouw werktuig, 23 Dier, 25 Boom, 26 Pret. 28 Titel. OPLOSSING PUZZEL No. 84 POLKA, polder, teder, te- ke n. danken. DANSEN. vangen. Reeds eerder zijn twee predikanten in vrijheid gesteld: van de negen die enkele weken geleden gearresteerd wer den omdat ze politiek verdacht" geacht werden, verkeren nu nog vijf predikan ten in gevangenschap. De Gereformeerde Wereldbond heeft zich in een telegram, dat mede door prof. dr. K. Barth ondertekend was. ge wend 'tot de minister voor kerkelijke aangelegenheden. Horvath. De Wereldraad, die zich te zelfder zake tot de president van Hongarije wendde, kreeg tot nu toe geen atwoord. Over premiers gesproken Mac Millan - in Engeland de premier. Mc Millan - in Nederland de premier on der de pindakaasmerken Beter van samenstelling, lekkerder van smaak, voed zaam en gezond! 7ïlc?ïli(faris De Nederlandse Christen-Vrouwenbond houdt zijn jaarlijkse algemene leden vergadering op donderdag 23 mei in gebouw Tivoli te Utrecht. Op de agenda staat onder meer een bespreking van de statutenwijzigingen. De vervolgingen in Spanje en Colombia Colombia. De Wereldraad heeft geantwoord, dat hy sinds 1952 herhaaldelijk heeft geprotesteerd by de betrokken regeringen. De Argentynse methodisten- bisschop Barbieri, een der voorzitters van de Wereldraad, zal binnenkort Spanje bezoeken. Bovendien hebbeh andere lichamen (o.a. de Internationale Zendings raad) hun protesten laten horen. Er zijn vele besprekingen gevoerd met kerkelijke en overheidsinstanties in Colombia en men heeft veel aandacht geschonken aan het publiceren der feiten. Daadwerkelijke hulp heeft de Commissie voor interkerkelijke hulp van de Wereld raad gegeven: zij heeft steun in geld en goed< In de vrijdag^ gehouden leden i Gelder. j verleend. b-'rgadering van de Oecumenische Raad werden tot het IKOR benoemd, ds. F. H. Landsman, ds. H. J. Kater en ds. N. van Ik niet! „Gij behoort toch ook niet tot de discipelen van deze mens?" vroeg de portierster van Annas's huis aan Petrus en hij antwoord de onmiddellijk: „Ik niet!" We kennen allemaal dat ver haal, die bittere episode uit het lijden van Jezus. En we voelen de tranen in onze ogen opwellen, als we lezen van zijn bitter be rouw. En we hopen alle maal dat we zelf nooit in een der gelijke situatie zullen worden geplaatst. U komt echter dagelijks in an dere situaties. Waarin niet slechts uit uw woorden maar ook uit uw daden moet blijken, dat ge een discipel van Jezus bent. Weet dan: dat „ik niet!" klinkt haast EEN WOORD VOOR VAN DAAG Bij jaarvergadering christelijke bond (Van sociale redacteur) T^E melkhandel zit tot de nek in de moeilijkheden. Tot deze conclusie moeten wij wel komen, na de laatste maanden de zittingen van productschap zui- vel en het bedrijfschap voor melk- en zuivelproducten te hebben bijge woond en bovendien een gesprek te hebben gehad met de secretaris van dt Christelijke Bond van handelaren in melk en zuivelproducten, de heer C. de Boer. Voorafgaande aan de jaarvergadering van deze bond, die dinsdag eni woensdag resp. 9 en 10 april te Zeist gehouden wordt, willen we hier even dt| vele problemen in de wereld van de melkhandel aanstippen. gelden immers verschilllende prijzen. Ditj zou betekenen, dat de vrije organisaties overal in het land accountantsonderzoek ken moeten laten instellen, waarvoor we tenschappelijke mensen moeten worden aangetrokken. Dit is financieel al met mo gelijk. die te zwi- In de eerste plaats noemen de piijsstop voor melk. die 8 juli 1956 werd afgekon digd na een mislukt overleg tussen mi nister Zijlstra en de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening. Van de zijde van de publiekrechtelijke zuivelorganen zijn de laatste tijd bij het departement stap pen gedaan om weer van de prijsstop voor melk af te komen. Economische Zaken blijkt hiervoor wel te voelen, maar op voor waarde, dat de vrije or ganisaties garanderen, dat er zich geen onver antwoorde prijsstijgingen zullen voordoen Deze last achten de vrije or ganisaties echter te In de verschillende delen van het land dagelijks op uit uw handel en wandel. En dus is ook haast da gelijks dat bittere berouw nodig over wat we hebben misdaan. de prijsstabilisatie, want de minister; heeft als tweede voorwaarde voor op heffing van de prijsstop gesteld, dat dt prijsstabilisatievoorschriften moetec worden opgevolgd. En deze houden in dat voor elke prijsverhoging vooraf aan Economische Zaken goedkeuring moe: worden gevraagd. De melkhandel vraagt zich hierbij tl, wat dan nog het voordeel zal zijn vat de opheffing van de prijsstop. Zelf zo; men er sterk de voorkeur aan geven dat het productschap voor zuivel eer commissie in het leven roept, die ach teraf prijsverhogingen controleert. Di: voorstel is echter voorshands voor Eco nomlsche Zaken nog onaanvaardbaar. Winstmarge Boeiend Het hoorspel Anasta- Isia, dat in een bewer king en onder regie ar. Dick van Putten gisteravond in de A.V.R.O.- „La finta semplice" i Mozart (21.- uur) Carlo Goldoni en radioscoop werd uitgezonden, gestimuleerd door Keizer Joseph 11 schreef Mozart in 1768, dus op 12- jarige leeftijd, de opera „La finta grandioze vertol- semplice" (Het sluwe meisje). Het kingen van Rika Hopper Caro van Eyck, twee actrices van allure, die niet zo vaak in hoorspelen optreden en daarom niet zo behept met de gladde radiotrucjes-die wij-, van de anderen vaak-gewoon-zijn. de list i werkje gaat sluwheid van de vrouw, die het altijd van de man winnen. Er zijn twee verliefde paren en er is een vrouwtje, dat met twee broers speelt. De Hongaarse hoofdman ■Fracasso is Dagsluiting EEN van de moeilijkste-onderdelen van het televisieprogramma mogen we wel de dagsluitingen noemen. Er wordt dan van de predikant geëist, dat hij spreekt, niet alleen voor de kerkmensen, diemet de preekterminologie ver trouwd zijn maar nog meer voor talloze niet-kerkelijken, die zelden of misschien voor het eerst een predikant horen. Een niet eenvoudige opgave Toch lijkt het ons, dat eenvoud het hierbij wint van het vrolijk- populaire, dat met een keer naar de ernst, juist voor niet-kerkelijken dikwijls bevreemdend werkt. We hebben niets tegen op een sprankje Wie zijn toestel liet aanstaan, Giacinta, zijii sergeant Simone op verliefd op Donna hamor> „fe kan daarna nog genieten een goede uitzending: muziek uit Spanje en Portugal, toege licht door dra Maya Hoogveld. Over veertien dagen wordt weer een dergelijk programma uit gezonden. Rommelig Ad. de Vries heeft niet zo'n beste beurt ge maakt met de regie van Rotonde in het V.P.R.O. - televisiepro gramma van gistèr- avond. Veel te veel hia ten tussen de beelden, veel te veel plaatjes en weinig vaart in de vraaggesprekken maakten het geheel rommelig en vermoei end om aan te zien. Wat minder monologen en wat meer actie zou deze actuele rondblik zeer ten goede komen. Een beetje rommelig was trou wens het gehele programma, waarop de reportage over kam peren (onder regie van Ben Klokman) een zeer gunstige uit zondering maakte. Ook het Afri kaanse filmpje was wel interes sant, maar had een te veel aan gesproken tekst in neger-Engels. Meneer Kijkus zegt: het kamermeisje Ninetta en zijn zuster Rosina speelt twee rijke broers tegen elkaar uit: Don Cas- sandro en Don Polidor. Een echt? vrolijke, soms ondeugende „com media dell'arte", door de 12-jarige Mozart met meesterhand geschre ven. De leiding vanavond heeft de Mozartkenner uit Salzburg, prof. Bernhard Paumgartner. De Hon gaarse hoofdman zingt George Maran, Rosine: Dorothea Siebert, Don Cassandro: Alois Pernerstorf- w fer, Don Poliaor: August Jaresch, Nederrand^'^componilt Guus Jansen doet. Maar het eenvoudige lijke woord, recht naar het hart en waarom dan niet ernstig? spreekt toch altijd het meeste aan. Ds. Joh. Langstraat uit Vorden gaf hiervan zaterdagavond een goed voorbeeld. Guus Jansen verliest kort geding De president van de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren uitspraak doende in het kort geding, dat de Giacinta: Edith Oravez, Simone. Walter Eaninger en Ninetta: Karin Küster. Let u vooral op de spran kelende partij van deze laatste soubrette. Onder het motto „Een klanken- oogst uit vrye uren" verzorgt de A.V.R.O. een serie in de regel op peil staande uitzendingen van ama teurs op het gebied van muziek, declamatie, conference etc. Van avond om vijf over zeven is er een programma verzorgd door de afd. Arnhem van de Stichting d'Oprech- te Amateur onder de titel „Klanken uit den Hof van Gelre". de vorige week aanhangig heeft ge maakt tegen een weekblad besloten de door de heèr Jansen gestelde ei sen van de hand te wijzen en hem te veroordelen in de kosten van dit ge ding. In de overwegingen staat o.a. ver meld, dat de radioredacteur H. Leer- dink met zijn artikeltje over het be kroonde liedje ..Net als toen" niet de bedoeling zou hebben gehad Guus Jansen te beledigen. Vieni, vieni: Torna s to; Maria Marl; Mattinata; C npagnola; Santa L nostalgia: Reginella II. Ritmo, Bini. Paolo Sardis, zang met orkest Pippo I zeggende titel vai met voorbeelden, Leeuw vanavond (A.V.R.O.) houdt ot tele muziek. de causerie die Ton de om half elf er experimen- Ouore moneiio; Accarezzame: 'O Mein Lieberamore; Addio. di gloria: Perchè: Credevo. lila Bini. Paolo II. Cawti disco en Adrii t Pippo Ba: 51 Deze laatste woorden deden de Dromer pijn. Was hij geen man? En het was juist zijn eni ge streven om man, in de volle betekenis van het woord, te zijn. Daarvoor was hij het zwer verspad opgegaan om onder Gods hoge luchten uit te groeien tot de man, die stond in de heer lijkheid waarvoor hij geschapen was. In de mannen, die jaagden naar eer en bezittingen, zag hij slechts caricaturen van de heer der schepping. Hij wilde vrij zijn om God te die nen door te genieten van de koninklijke bezit ting, die de aarde was. En trouwen, om daarvan alles te verwachten zoals de notaris deed? Dat was een gewaagde onderneming. Hij verdroeg slecht banden en dag aan dag met ,,de huzaar" te moeten omgaan betekende jezelf reduceren tot een nul. En zo ver was hij nog lang niet. Hij was te voorbarig geweest tegenover de no taris. een zwak ogenblik, waarin hij onzin ver teld had. „De huzaar" zou hem met haar ogen verpletteren als hij het waagde verliefd tegen haar te doen. Hij lachte zelf om de voorstelling, die hij zich maakte en in een spiegelruit maakte hij een bui ging voor zijn eigen beeld: Mijnheer de zot! Deze waardering bevredigde hem zo, dat hij over woog om ma.ar onmiddellijk terug te keren naar de wereld van Koos Houtebeen en Leen de Turf. Daar was hij een man met een reputatie, ter wijl hij hier in de stad niet meer was dan een onbekend nummer, die zich dwaze gedachten in het hoofd haalde. Aarzelend bleef hij voor een winkelraam staan alsof hij verdiept was in de uitgestalde artikelen. Hij zag niet wat er in de etalage te koop werd aangeboden. Dit werd hij pas gewaar, toen twee opgeschoten lummels hem een spottende opmer king toeriepen. Hij schrok en weer noemde hij zich een zot. Welke verstandige man zou zo zelfverloren voor een uitstalling van dameslingerie gaan staan kij ken alsof hij nog zo hevig in het artikel geïnteres seerd was? Toch had hij in dit ogenblik zijn zelfvertrou wen terug gevonden. Gerard had hem nodig, meer dan Koos of Leen. Hij kon weer lachen om zijn oponthoud voor de dameswinkel en met lan ge passen liep hij naar de straat der nette bur gers, waarin Gerard zich begraven had. ,,De huzaar" ontving hem op haar gewone ma- Heb je weer eens trek in een behoorlijk maal etenen natuurlijk geen dak boven je hoofd Als je me binnenlaat heb ik een behoorlijk onderdak, beter dan ik in dagen gewoon ben ge weest, antwoordde de Dromer lachend- Steek je handen uit de mouwen, dan behoef je niet op de genade van anderen te speculeren, mopperde ,,de huzaar", maar zij liet de deur opening vrij Terwijl hij scherp Je draagt toch geen gasten bij je? Wat kan nu zo'n enkel springertje maken, schertste de Dromer. Eén is al te veel en als je niet zuiver bent, ga je eerst naar de badkamer, je zult je bed niet bederven. Voor een leeuw zou ,,de huzaar" niet uit de weg gaan, zij zou het dier eenvoudig bij de oren pakken en hem brengen waar zij hem hebben wilde, maar zij rilde als zij dacht aan de moge lijkheid dat de Dromer een vlo in huis zou bren gen En de kans daarop was groot, rekende zij. Verkeerde hij niet dagelijks met pierewaaiers en logementgasten en wie zou zeggen in welke hui zen hij sliep? Voor haar was armoede een synoniem voor vlooien en pas toen de Dromer met de hand op het hart durfde verklaren dat hij zuiver was, mocht hij neervallen in een van haar gemakke lijke stoelen. En hoe gaat het met Gerand? begon de Dro mer nadat hij plaats genomen had. Hij zit boven brieven te schrijven, die nooit verzonden zullen worden. Is hij de laatste dagen nog al te spreken? Veel zegt hij niet, maar hij heeft slechter tijden gehad. Het lijkt er op dat de tijd ook zijn pijn verzacht. Thee Ik heb met de notaris thee gedronken. Wat heb jij met de notaris uit te staan? Als hij gewoon ds om zwervers op zijn kantoor te ont vangen, zal ik mijn zaken bij hem weg halen. De Dromer zag haar lang en nadenkend aan. Geërgerd keerde zij zich af, maar hij zag nog juist hoe zij bloosde. Dus toch gevoelig voor -aan dacht die aan haar besteed werd. iWordt vervolgd) Dick van Bommel geeft morgen middag voor de N.C.R.V. een reportage van de interlandvoetbal- wedstryd NederlandDuitsland, die in Amsterdam wordt gespeeld (4.25—6.20). Programma voor morgen 8.15 Gram: 8.27 Idem; 9.00 V d zieken; 9.25 V d vrouw; 9.30 Gram: 9.35 Waterst; 9.40 Amus mui; 10.10 Gram; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram: 11.10 Tam-Tams voor Bokulu. hoorsp; 11.50 Promenade- "".30 Land en tuinb meded; 12.33 rnuz; 12.53 Gram of act; 13.00 .15 Prot Interkerkelijk Thuisfront; ilonork; 13.50 Gram; 14.35 Ka- 15.00 V d jeugd; 16.20 Gram; 16.25 Voetbalwedstr Nederland—Duits land; 18.20 De koorzang onder de loep; 18.45 Specti vereniglngsl 19.10 Orgelconc; 19.30 üuiteni overz; 19.50 Gram; 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr ork en soliste; 20.50 Lijdensoverdenking; 21.20 Geestelijke liederen^ 21.50 De Lichte Nws; 1 13.20 ie: Si Chiamma amore; Co bra: Roma bella; II Lampionaio delle Stelle; Ci Ou Ci; Esistenziale Blues. IV Canzoni di Sanremo: Fiorella Bini. Paolo Sardlsco en Adriano Valle. zang met orkest Plppo BarzizzaII primo viaggio; Sentiero; Canto nella valle; Buongiorno tristezza; Zucchero e pepe; L'ombra; Iri- cantatella; Una fotografie nella cornice. TIPS uit het buitenland Een hoorspel voor fijnproevers zendt het Engelse derde programma (464 meter) vanavond om kwart over tien uit. Het is The Father van Strindberg. O Werken vanavond gramma vj n Poulenc en Ibert zijn oor het Franse pro- België (484 meter) te 22.00 22.10 8.00 Nws; 8.18 De ontbljtclul V d vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram; 11.30 Gevar progr; 12.30 Land- en tulnb meded; 12.33 V h platteland: 12.38 Pianoduo; 13.00 Nws: 13.15 Tentoonstelllngsagenda: 13.18 Dans- 13.50 Medische kron; 14.00 Gram; Nws en comm; 18.20 Hammondtrio; 18.40 Act; 18.50 Gram: 19.00 V d jeugd: 19.10 Progressieve Katholieke geluiden Nws; 20.05 Tussen de regels c 20.15 Operaconc: 21.10 De red 9 De andere Brusselse zender (324 meter) brengt het Tango-orkest Osvaldo Fresendo en Yma Sumac. De televisiekijkers krijgen van avond door de NTS twee films voorgezet, die wel grote contras ten vormen. In „De nieuwe gra vin van Glyndebourne" raakt een Amerikaanse toerist verdwaald op een operafestival waar hij allerlei dwaze avonturen beleeft. De twee de film, „Het hakenkruis", is de ierde aflevering van de Ameri kaanse visie op de wereldgeschie denis van deze eeuw. Deze bevat de opkomst van Hitier en beelden uit de tweede wereldoorlog. ProgramrT'O voor morgen :ula; Tirltomba; Sere i Santos: Funiculi-Fu- voetbalwedstr Dat de winstmarge voor de slijten inderdaad te laag is, heeft het bedrijf, schap voor melk dezer dagen nog aan getoond in een nota aan de regering, Uiteengezet werd, dat in een jaar üjdi de bedrijfskosten met 7 pet. zijn geste, gen, zonder dat daarvoor in de prijzen- sfeer enige compensatie geboden werd Met klem heeft de melkhandel bij Economische Zaken daarom verdedigd; de melkprijs niet met de ene cent U verlagen, die er eigenlijk volgens af- spraak af zou moeten. Dit zou neerko men op een halve cent vergroting van de winstmarge. In de kostprijsverhoging met zes ceal zien de slijters een reden om met nog meer klem aan te dringen op verrol- ming van de winstmarge. De kostpriji- I stijging maakt voor de melkhandelav i immers een grotere investering noodn- keiyk een bovepdien zal ten gevolge van 1 de doorberekening van de kostprijsstij ging waarschijnlijk een daling van dt t optreden van circa 7 pet. I melkomz* Alle factoren bijeen genomen menen de melkhandelaren. dat zij recht heb ben op een vergroting van de winstmar ge met meer dan een halve cent, zodat zij gegronde hoop hebben, dat de mi nister op 1 juli de uitgestelde 1-april- cent niet meer in mindering zal bren gen en dus de winstmarge in leder geval met een halve cent zal verruimen. Vestiging Tenslotte snijden we hier de vesti- gingsproblematiek nog aan, want deze zaak, die vrijwel de gehele "middenstaad in beroering heeft gebracht, laat uiter aard ook de melkhandel niet onbewogen. Bij de indiening van zijn ontwerp-vesti- gingsbesluit terr departemente heeft de melkhandel zich op het standpunt ge steld dat vastgehouden moet worden aan het gespecialiseerde melk- en zui velbedrijf. In het kader van de parallellisatie blijkt er evenwel, zoals wij in ander verband reeds eerder schreven, een practische ontwikkeling gaande te zijn in de rich ting van het levensmiddelenbedrijf met een breed assortiment. Vooral de krui-i deniers dringen in deze richting. Zouden deze bijv. toestemming krij gen melk en medicinale zuivelproducten te verkopen, dan behoudt de melkhandel] zich het recht voor artikelen als vlees waren. jam etc. tot zich te trekken.; Door een groot aantal kruideniers wordt op het ogenblik al het vakdiploma voor de melkbranche behaald. De organisatie We besluiten met enkele mededelin gen uit het organisatorische vlak. Ne derland telt ongeveer 11.000 melkdetail- bonden V.M.O. en C.B.B. en ongeveer 15Ö0 in de christelijke bond. Van del 11.000 detaillisten zijn er dus 8000 ge organiseerd. Het vrij geringe aantal' le-j den van de christelijke bond is voor een belangrijk deel te wijten aan de situatie! in de noordelijke provincies, waar de V.M.O. haar bolwerk heeft. De V.M.O. bestaat uit aaneengesloten provinciale organisaties. Deze provinciale organisa ties leggen zich er op toe. door de leden ook zoveel mogelijk sociale voorzienin gen te treffen (o.m. pensioenfonds), maar ook in het economische vlak is men bijzonder actief, bijv. door het or ganiseren van een gemeenschappelijke margarine-inkoop. Voor de christelijke bond zou stellig een ledental van 2000 te bereiken zijn. Bedrij fsgroep visserij kwam bijeen Onder leiding van de voorzitter van j de Christelijke Bedrijfsgroepencen^rale, I de heer C. van Baren Jr. kwam zater dag te 's-Gravenhage, de bedrijfsgroep I visserij en aanverwante bedrijven bij- De secretaris, de heer C. van der Wal, gaf een overzicht over de werkzaam heden in 1956; hij wees op de verbete ringen in de c.a.o. voor de boetsters te Vlaardingen en Katwijk, de regelingen voor de vislossers te IJmuiden en Sche- veningen, de visknechten en de Ijs fabrieken te IJmuiden. Voor het oester- en mosselbedrijf werden besprekingen geopend om de bestaande regeling om te zetten in een c a o. Voor de groep kuipers en haringpakkers werd na jaren moeizaam werken een c.a.o. goedge- Tenslotte stond de heer Van der Wal stil bij de verschillende takken van de visserij de kustvisserij, trawlvisserij IJmuiden, de drijfnet en trawllóyger- visserij te Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen. Na een zeer brede discussie sprak de vergadering haar instemming en waar dering uit voor het gevoerde beleid in 1956. In het bedrijfsgroepbestuur werden ge kozen J. van der Plas - Katwijk, M. van der Zwan - Scheveningen. C. Verloop Katwijk, W. de Jong - Scheveningen, J. A. Kooy - Vlaardingen, D. Spaans Scheveningen, R. Post - IJmuiden. Tot lid van de verenigingsraad werden benoemd M van der Zwan en C. Ver loop .plaatsvervangers J. van der PJas en C. van der Plas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2