Ilicuwc $riitsd)e (flouran! BRITTEN NIET AAN LEIBAND VAN V.S. E gypte wil de Israël infiltratie in tegengaan ui li Macmillan onweerstaanbaar in het Lagerhuis Verantwoordelijkheid voor de wereld kennen en beleven Conflict met tandartsen voorlopig niet opgelost Suwirjo's poging mislukt DINSDAG APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10922 Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEHJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastict Is gbebleoeii "myn btrt ia Ugljeaspoet Leidse ramen voor Hooglandse kerk ZIE PAGINA 3 (Van onze correspondent.) LONDEN, hedenmorgen. RUSTIG, volkomen zeker van zichzelf, heeft premier Macmillan gisteren zijn leiderschap over de Britse politiek bevestigd door rekening en ver antwoording af te leggen over zijn besprekingen met president Eisenhower op Bermuda. Het Lagerhuis was tot de laatste plaats bezet en tal van diplomaten, onder wie de Amerikaanse ambassadeur Whitey, zijn Russische collega Malik, mevrouw Pandit, India's hoge commissaris, en de heer Hasselman, zaakgelastigde van Nederland, sloegen de zitting vanaf de diplomatengalerij gade. Ook de oude Churchill markeerde door zijn aan wezigheid het belang van Macmillans redevoering. De socialisten begroet ten hem met kreten van „aftreden, aftreden!", maar Macmillan maakte allerminst de indruk van een opgedreven man, die aan het eind van zijn politieke krachten is. i Met haast jongensachtige quasi- onschuld gaf hij de socialisten de ge- legenheid hem spottend uit te jou wen, toen hij zijn redevoering begon met toe te geven dat, de verhouding tussen Amerika en Engeland de laat ste tijd niet al te best was geweest, doch onmiddellijk deed hij de lach op hun gelaat besterven door op te mer ken: „Gedane zaken nemen echter geen keer en wij zijn zeker niet van plan er lang over na te denken". Met geen woord maakte hij melding van het aftreden van Lord Salisbury, dat tijdens het weekend zo'n sensatie ver oorzaakt heeft. Hun. die hem verweten, dat hij het besluit Makarios in vrijheid te stellen onder pressie van Eisenhower ge nomen had, sneed hij kortweg de pas af door met nadruk te verklaren, dat deze aantijging geen grein van waarheid be vatte. De kwestie-Cyprus was op Ber muda zelfs nauwelijks ter sprake geko men. Ook waren er met Amerika geen geheime overeenkomsten aangegaan, doch de zaken waren „openhartig zoals onder goede vrienden betaamt" doorgepraat en al waren wij het niet in alle opzichten eens zoals over de handel met Rood- China, toch hebben de Amerikanen een zeker begrip voor ons standpunt gekre gen. Israël door het Suezkanaal Wel was Macmillan het met Eisenhower eens geworden, dat geen oplossing voor het Suezkanaal aanvaardbaar was die geen rekening hield met de zes grond principes, zoals die door de Veiligheids raad zijn vastgelegd. Een Labourlid vroeg hem wat zijn standpunt was inzake Israels HAROLD MACMILLAN recht op vrije doorvaart door het Suez kanaal en onomwonden gaf de premier ten antwoord: „Een der eerste principes is de vrije doorvaart voor elk land, dus ook voor Israël". De door Hammarskjöld met Nasser ge sloten overeenkomst noemde Macmillan een „onbevredigend document" en deze uitlating, gevoegd bij zijn aankondiging dat eigenaars van Britse en Amerikaanse schepen door hun respectieve regeringen was aangeraden geen gebruik te maken van het Suezkanaal alvorens er een be vredigende regeling was getroffen, hield Uitbrekers lieten boevenpakken terugbezorgen Ook de directie van de Scheve- ningse strafgevangenis Is niet over geslagen bij de serie één-april-ver- rassingen, die velen gisteren te wachten stond. By de poort ver voegde zich gistermiddag een keu rige heer met onder zyn arm een groot pak. „Voor de directie, met de groeten van mqn broer," zei hy tot de verbaasde cipier, die het pak met een onthutst „bedankt" van meneer H. (want die was het) in ontvangst nam. Op de directietafel, waar de écn-april-verrassing ontmanteld werd, prü'kten vervolgens twee overalls, de gevangenisplunjes waarin tot zondagavond de thans voortvluchtige inbrekers A. H. en A. M. gestoken waren. Broer H. werd by de gevangenis uiteraard even aan de tand gevoeld, doch wilde niets loslaten over de plaats van herkomst van de overalls. Hy zei slechts dat de beide vluchtelin gen niet wilden, dat de directie van de strafgevangenis, die toch al door zoveel zorgen wordt geplaagd, nu ook met een tekort aan gevangenis kledingstukken zou komen te zit ten. Bovendien wilden zy wellicht voorkomen, dat hun eens diefstal ten laste gelegd zou worden, als zy nu hun cclkostuums niet terug gaven voor Nasser een duidelijke aanwijzing n, dat het laatste woord over het Suezkanaal nog lang niet gesproken is. Lang en breed stond Macmillan stil bij de kwestie der H-bommenwerpers, die binnenkort door Engeland in de Stille Oceaan gehouden zullen worden. „Wy moeten doorgaan met deze proeven", zei hy met nadruk, „omdat onze hele defensiestrategie op het be zit van de waterstofbom gebaseerd is". Hy verklaarde zich bereid het nemen van H.bom proeven te beperken, mits ook Rusland daarin toestemde. Maar tevens achtte hy de controle op deze proeven ondoeniyk, doordat vanwege de ontwikkeling der wetenschap zelfs proeven genomen (cunnen worden, die buiten het ontploffingsgebied niet of nauweiyks waarneembaar zyn. „Als de een of andere mogendheid H-bom- proeven wil nemen op een manier die ontdekking daarvan onmogelyk maakt, zou deze poging vrywel zeker succes hebben. Gevaar voor de mens heid leveren deze H-bomproeven echter niet op, want men heeft mij van bevoegde zyde verzekerd, dat zelfs indien met het nemen van deze proeven voor onbepaalde tyd werd voortgegaan, de radiatie nog geen honderdste deel zal bedragen van de kosmische straling waaraan de mens gedurende zyn leven bloot staat'. Zie vervolg pagina 5 Scandinavië bespreekt de bedreiging De ministers van buitenlandse zaken van de Scandinavische landen komen volgen de week dinsdag en woensdag in Helsinki byeen om te spreken over de Russische bedreiging de Scandinavische landen zo nodig met waterstofbommen aan te val len. Dodeiyk verongelukt. Op de Apeldoorn- seweg te Hattem is vanmorgen een per sonenauto, die in en militair kolonne was geraakt, bij een poging deze kolonne te verlaten, tegen een boom gereden. Een 45-jarige inzittende, P. J. B. uit Maasbree, kwam om het leven. Twee inzittende dames zijn zwaar gewond opgenomen. VELE AMERIKANEN TERUG NAAR MIDDEN-OOSTEN DE Egyptische regering heeft be loofd te zullen trachten te voor komen, dat de bestandsgrenzen van 1949 worden overschreden en inval len in Israël worden gedaan. Het le- Prins Bernhardt voor N.O.V.I.B. Ons aller geest en energie zijn volop nodig, opdat wij samen erin slagen het Nederlandse volk daadwerkelijk te maken tot een volk, dat zijn ver antwoordelijkheid voor onze wereld kent en weet te heieven. De nood van miljoenen mensen moet ons zo concreet mógelijk voor ogen komen te staan; de mogelijkheden om zinvol te helpen en op te bouwen, dienen te worden gewogen met goed inzicht en praktische zin. Dit alles betekent een drin gend appèl op onze verantwoordelijkheid. Dit zeide Z.K.H. prins Bernhard vanmiddag op de openbare bestuursvergadering van de Nederlandse orga nisatie voor internationale bijstand, waarvan hij algemeen voorzitter is- De bijeenkomst werd in Amsterdam gehouden. De Prins betoogde, dat de organisatie thans zover is, dat zij in de openbaarheid kan komen om actief en met daadwer kelijke verantwoordelijkheid aanwezig te zijn. Hij zeide verder: Elan Is nodig, om de moeizame arbeid te kunnen aanvatten en volhouden. Daadwerkelijke hulpverlening minder ontwikkelde gebieden stelt voor een wereldwijd en uiterst ge compliceerd en slechts met inspanning van alle energie oplosbaar probleem. Halve oplossingen en halve inzet zyn geen oplossingen en geen inzet. Fantasie cn vindingrykheid van de geest, bewo genheid van het gemoed cn belangeloze bereidwilligheid om te offeren zUn ver eist, om te kunnen beantwoorden aan d' opdrachten, die wü onszelf in het statuut van de stichting hebben verleend. Projecten Over de acties van de N.O.V.I.B. ver telden prof. dr. Ir. E. de Vries en de heei H. Oosterhuis bijzonderheden. Ui) deze toespraken bleek, dat het voornemen be staat in Griekenland in het dal van de Nestos in Tracië een streekproject uit te voeren, waarbij de economische en so ciale integratie van stad en platteland en de hulp aan boeren en stedelingen om zich te organiseren en met name het vakonderwijs te verbeteren, op de voor grond staan. Voorts wil men zo mogelijk in Marokko en wel in de steden Casablanca en Fez sociaal werk steunen, opdat de maat schappelijke verzorging van vooral de vrouwen en kinderen zal verbeteren. Ter slotte heeft de nood in de Soedan aan dacht getrokken, waar men vooral be hoefte heeft aan kadervorming en vor- ingswerk. Over al deze projecten zal men contact opnemen met de desbetreffende autori teiten. Van 21 tot 27 oktober zal een nationale geldinzameling worden gehouden. Deze ■alt dus samen met de week der Ver- nigdc Naties. ger van de Verenigde Naties, zo deel-1 de de secretaris-generaal Dag Ham marskjöld mee, zal Egypte helpen deze belofte na te komen. Kairo heeft de Arabische vluchtelingen en andere inwoners van de strook van Gaza laten weten, dat de Egyptische po litiek tegen infiltratie over de demarcatie lijn is. De Egyptische regering is van plan deze mededeling van tijd tot tijd te her halen. Dat de toestand in het Midden-Oosten aanmerkelijk minder gespannen is, blijkt ook uit het besluit van de Amerikaanse regering, het reisverbod voor haar onder danen naar Egypte. Israël. Syrië en Jor danië, dat vijf maanden gegolden heeft, op te heffen. Ook heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington de ge zinnen van ongeveer 200 diplomaten en specialisten op het gebied van de buiten landse hulp toestemming gegeven naar het Midden-Oosten terug te keren. Moeilijkheden in Jordanië In Jordanië doen zich echter ernstige po litieke moeilijkheden voor. Soeleiman Na- boelsi, de eerste minister, en de andere leden van 't kabinet zouden besloten heb ben hun ontslag aan koning Hoessein aan te bieden. Reeds lang bestaat er onenig heid tussen koning Hoessein en zijn eerste minister, van wie bekend is, dat hij anti westerse opvattingen heeft. Ongeveer een maand geleden heeft ko ning Hoessein een beroep gedaan op zijn eerste minister, de nodige maatregelen te treffen om de communistische propaganda te verhinderen en wetten uit te vaardigen tot bestrijding van het communisme. Later heeft koning Hoessein zelf communistische IN DE meeste spreekkamers en wachtkamers van de tandartsen verscheen gisteren de mededeling, die de fondsleden voor het feit stelde, dat zij zich voortaan slechts tegen contante betaling konden laten be handelen. De indruk bestond, dat vele fonds patiënten een afwachtende houding aannamen. Slechts in dringende ge vallen liet men zich behandelen. Over het algemeen hebben de tand artsen zich gehouden aan de door de Ned. Mij tot bevordering der Tandheelkunde gestelde regels. In kringen van tandartsen meende men dat er nog wel enige „zwakke broeders" waren, die er zich niet aan hielden. Deze tandartsen staan namelijk voor de moeilijkheid, dat zij uit- Het lyfet er nog niet op, dat het conflict binnenkort opgelost wordt. De commissie voor byzondcre omstandigheden van de ziekenfondsraad zal zich met de kwestie gaan bezig houden. Maar het Is de vraag of dit deze week al zal gebeuren. De commissie voor de contracten van de ziekenfondsraad zal aan het werk gaan zodra de gegevens van de ziekenfondsen en de Mij Tandheelkunde binnen zijn. Verwacht wordt dat deze commissies enige weken voor hun beoordeling nodig zullen hebben. In de poliklinieken van bijv. het ATZ te Amsterdam gaat de be handeling gewoon door; daar werken de tandartsen namelijk op arbeidscontract. Zoals bekend is, betreft het conflict uit sluitend de behandeling in particuliere spreekkamers van de tandartsen. publikaties in beslag laten nemen en verbod uitgevaardigd voor nieuwsbulletins van het Russische persbureau Tass. V.N. weer bijeen Dc mogelykheid bestaat, dat de alge- mene vergadering van de Verenigde Na ties deze maand nog byeen geroepen zal worden om te spreken over de financie ring van het opruimingswerk in het Suez kanaal. Hammarskjöld heeft leningen ge sloten in verscheidene landen, waardooi tot dusver de kosten gedekt zyn. Deze le ningen en de totale kosten moeten in de algemene vergadering besproken worden. Do Amerikaanse bankier John J Mc- Cloy onderhandelt in Kairo met de Egyp tische minister van buitenlandse zaken, Fawzi, over de financiering van het op ruimingswerk. In niet bevestigde geruch ten wordt gesproken van een lening var tien miljoen dollar, welke Egypte van df Verenigde Naties of een andere interna tionale instelling wenst te ontvangen voor vervanging van het baggermateriaal, sleepboten e.d., dat tijdens de Brits- Franse invasie verloren is gegaan. Het monument, dat prinses Margriet op 10 april aan de Boompjes te Rotterdam zal ont hullen, nadert zijn voltooiing. Het wordt een eresaluut aan de Nederlandse koopvaardij. T ENTEZON WEKT levensvreug de. Het groen is zo fris en teer, de lucht heeft iets van de jeugd en belofte. Elke lentedag kan een blijde dag zijn voor de mens die er zich voor openstelt. Op zo'n fees telijke dag het gebeurde gisteren in Rijswijk, maar het gebeurt zo vaak overal in de wereld schreed een jong paar naar het raadhuis. Onze fotograaf vertelt het u op deze plaats, want een plaat gelijk deze is als een schone vertelling. De bruid was mejuffrouw Suze van Heusden, leidster van de kleuter en jongerenafdelingen van de Chr. gymnastiekvereniging O.D.I. te Rijswijk; de bruidegom was ir. Henry van Meines. Zij gaan zich in Antwerpen vestigen Parlementsleden keren terug uit de West De delegates van de Nederlandse Sta ten Generaal en de Staten der Neder landse Antillen zijn gisterochtend uit Su riname vertrokken. Zij kwamen vervol gens te Willemstad aan. De Nederlandse delegatie zou heden over Havana en Washington naar Nederland terugkferen. Prof. mr. C. P. M. Romme, dr. W. L. P. M. de Kort en ir. E. H. A. Kraayvanger blijven echter nog een week in de West. De Indonesische kabinetsformateur Suwirjo heeft vandaag toegegeven, dat zijn tweede poging mislukt is. •Sukarno heeft beloofd binnen drie f vier dagen handelend te zullen optreden. Suwirjo heeft zijn opdracht aan Su karno terugegeven, nadat de islamitische partijen het voorstel om linkse figuren als de winnaar van de Stalin-prijs, prof. Prijono op te nemen, van de hand had den gewezen. Suwirjo noemde als oorzaak van zijn mislukking, dat het niet mogelijk was de twintig kandidaten voor portefeuilles te spreken zonder overleg met de leiders der partijen. Bij dit overleg kwam hij voor moeilijkheden, die hij r.iet uit de weg kon ruimen zonder af te wijken van zijn opdracht Decrisis duurt thans acht tien dagen. De Masjoemi had de haar aangeboden vee zetels geweigerd. De protestantse i rooms-katholieke partijen weigerden ook, evenals de Partai Sjarikat Islam In donesia. Men acht het mogelijk dat Su karno nu iemand van de Nahdatoel Oela- ma met de formatie zal belasten Arrestanten De derde voorzitter van de Nahdatoel Oelama, Djamaluddin Malik, is gear resteerd op last van de militaire com mandant van Djakarta. De woordvoerder van het leger liet doorschemeren, dat dit geschied is in verband met de maatrege len tegen profiteurs en corruptie. Even eens is in hechtenis genomen Zuber Sa- lam, die kandidaat was voor de functie van Indonesisch zaakgelastigde in de Soedan. Men beschuldigt hem van ver duistering van 3 miljoen roepiah. Vrijlating Knook gevraagd Het hoofd van de Nederlandse poli tieke vertegenwoordiging te Djakarta de heer H. Hagenaar heeft heden een be zoek gebracht aan het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken en om zo spoedig mogelijke vrijlating verzocht van de president-directeur van de Factorij der NedeiTandsche Handelmaatschappij, de heer H. A. Knook, die zondagavond door militairen was aangehouden. De Britse ambassadeur ondernam een soort gelijke «tap ten behoeve ven de heer Edward Curray, de directeur van de Chartered Bank. Beide heren waren aan sprakelijk gesteld voor de aanwezigheid van enkele revolvers in safeloketten. K.L.M. niet naar Los Angeles TAE luchtvaartonderhandelingen tassen Nederland en de Ver. Staten zyn nu in een stadium gekomen, dat voor dc Ne derlanders weinig hoop meer biedt. Wel licht zal Amerika toestaan, dat de KLM op de route naar Curagao passagiers op neemt in New York, maar het is byna zeker, dat voor Los Angeles geen landings rechten zullen worden verkregen. De leider van de Nederlandse delegatie, Van der Beugel, is van plan, morgen naar Nederland terug te keren gelijk met mi nister Staf. Minister Luns heeft geantwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer J. de Kadt (soc.), naar aanleiding van een persbericht, waarin wordt gezegd, dat het mislukken van de luchtvaartonderhande lingen wel eens kan leiden tot defensie- beperking in Nederland. De minister ont kende, dat by de onderhandelingen ver band is gelegd tussen de Nederlandse de fensie-inspanning en de uitkomst van de conferentie. LANGZAAM-AAN-ACTIE HEEFT ZEER ERNSTIGE GEVOLGEN HEERLEN, dinsdag De langzaam-aan-actie in dc Nederland se mynen leidt lot een grote desorgani satie. De ochtend-, middag- en avond diensten zyn normaal opgekomen, i alle werk, zowel ondergronds als boven gronds, geschiedt in een vertraagd tem po. Als gevolg van het vertraagd schacht- vervoer komt het materiaal dat onder gronds gebruikt moeten worden, te laat op de werkpunten aan. De vertraagde voorbereidingen aan het kolenfront zijn mede oorzaak dat de kolenwinning in zeer vertraagd tempo geschiedt. Een dag- produktie van 40 procent, die maandag nog gehaald werd werd vandaag niet bereikt. Ook bovengronds wordt ia' werkplaatsen van de mijnen langzaam gewerkt. Op de spoorlijnen van' de m; schuiven de kolentreinen in zeer kalm tempo naar hun bestemming, welk voor beeld door de chauffeurs van de vracht auto's der mijnen gevólgd wordt. Aan de veiligheidsvoorschriften wordt echter als normaal de grootste aandacht besteed. Regering: geen overleg Vanmiddag hadden de ministers v. eco nomische zaken en van sociale zaken er volksgezondheid een bespreking met d« mijnindusrtrieraad. Met het oog op de jongste gebeurte nissen in de mijnindustrie wordt er var regeringswege de aandacht op geves tigd, dat deze bespreking uitsluitend betrekking heeft op de goedkeuring een reeds enige tijd geleden door de mijnindustrieraad aanvaarde verorde ning inzake de arbijdstijd van de on dergrondse mijnwerkers. De regering blijft zich op het standpunt stellen dat tijdens een staking, langzaam-aan-actie of dergelijke niet met partijen onder handeld of overlegd wordt. HET WEER IN EUROPA lil It iilï ?f 1 E Stockholm Kopenh. Aberdeen Dublin Londen A'dam onbew. WZW 1 N 2 ZZO 3 windstil NO 2 N 5 1 0 -1 0 4 0 6 6 3 6 0 5 0 Parijs Grenoble WNW 5 windstil 11 6 10 12 Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno ''b'nevei geh. bcw. NO Z 1 ZO 1 WNW 1 O 1 ZO 8 8 0.3 3 0 2 0 8 3 8 8 7 0.6 Innsbruck Rome Mallorca jtch. bew. licht bew. Z 6 WNW 6 5 0.1 14 0.2 12 0 WEERBERICHT Iets warmer De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer, morgen zon- "'ge perioden. In de nacht "ytjfl!S\ en ochtend echter plaatselijk mist. Aanvankelijk weinig wind. Later zwakke tot ma tige wind tussen zuid en west Vooral in het binnenland hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 3 April: zoo 6.13—19.19; maan 7.21—23.07. Op 7 april E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1