Ned. auteurs feestten Boekenweek 1957 de in Prinses Beatrix in een sfeer van goede luchthartigheid Neutraliteit zonder nut POLITIEWET AANVAARD Architectonische durf, religieuze bezinning rwwim rr^TPrfR rirrr Hü BEURSBAROMETER== 5-klEUWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG 30 MAART 1957 Voor de 22ste maal GLIMLACHEND betrad Prinses Beatrix, gekleed in een licht gebloemd avondtoilet, gisteravond de Koninklijke loge van de Amsterdamse Stadsschouwburg. Waarom ook niet glimlachend bij het jaarlijkse schrij- versfeest, dat de Boekenweek bedoelt te openen? Alles is hier immers ieder jaar weer in feeststemming. En dus ook onze Kroonprinses, die in de volle zaal verwelkomd werd met het Wilhelmus en door een driewerf hoera van alle aanwezigen na de uitroep „Leve de Prinses" van de Amsterdamse burgemeester. Wie zo gisteravond die Stadsschouw- burg binnenkwam voelde zich al direct opgenomen in die luchtige sfeer. die I schrijvers en dichters veelal zo bemin- "DOELGANINS brief aan de Noorse pre mier heeft bij velen de vraag doen op rijzen, waarom dit geschrift juist op dat ogenblik verzonden werd. Het lijkt ons niet onmogelijk hiervoor het antwoord gevonden te hebben. Tegelijkertijd is na melijk' een rapport gepubliceerd, samen gesteld door twaalf Zweedse experts in militaire zaken en de buitenlandse poli tiek. Men zou kunnen zeggen, dat beide documenten tot eenzelfde conclusie ko men, zij het dan uit geheel andere gron den. Deze conclusie is, dat Scandinavië onder de voet gelopen zal worden, ja vernietigd, wanneer een oorlog tussen oost en west, tussen de Sowjetunie en welk ander land aan deze zijde van het IJzeren Gordijn ook, uitbreekt. De ge- volgtrekkingen, weer f Verklaarde uit deze conclusie te uitlicht maken, zijn verschil lend van aard voor beide landen. Het rapport, dat in het neu trale Zweden gepubliceerd is, zegt duide lijk, dat neutraliteit geen waarborg biedt ten aanzien van het buiten een oorlog blijven. Een der schrijvers van het rap port, de kolonel Macholm Murray, heeft dit in drie stellingen vastgelegd. TEN EERSTE kan de Sowjetunie de verbindingslijnen van het westen niet met succes aanvallen zonder eerst Scan dinavië te bezetten. Ten tweede leiden de luchtwegen van de Sowjetunie naar Ame rika en omgekeerd over Scandinavië. En ten derde moet Rusland de ketting van radarstations der Scandinavische landen beheersen, wil het voorbereid zijn op een luchtaanval uit het westen. Het argument, dat Zweden neutraal is en Noorwegen het Navo-land, dus dat dc Sowjetunie bij een treffen met een der Navo-landen onmiddellijk ook in oorlog ls met Noorwegen en dat overmeesteren kan, terwijl Zweden als neutraal onge moeid zou blijven, houdt geen steek. De Sowjetunie zou nooit kunnen toestaan, dat Zweden als een wig zou liggen in het gebied, dat Rusland dan dringend als aanvalsbasis en als verdedigingszone no dig heeft. NEUTRALITEIT heeft als veiligheids maatregel aan waarde verloren. In wezen bestaat er in de moderne wereld geen neutraliteit meer, hoogstens een eten van twee wallen, maar of dit op den duur mogelijk blijft, staat nog te bezien De neutraliteit van Zweden is van het zelfde karakter als de Zwitserse. Men vermijdt militaire bondgenootschappen, maar de sympathie van land en volk en de buitenlandse politiek zijn typisch op het westen gericht. Het Zweedse rapport, dat semi-officieel is, is getiteld: Het westen, 't oosten en wij. Het onderschrijft de mening, dat het wes ten slechts verdedigbaar is, wanneer het beschikt over atoomwapens en dan in een hoeveelheid die opweegt tegen, zo niet groter is dan die van de Sowjetunie. In wezen zegt Boelganin hetzelfde tegen de Noorse premier, alleen in tegengestelde bewoordingen. Hij dreigt, dat Noorwegen door het gereed hebben en maken van bases, waar de Navo-leden in een kleine spanne tijds atoomwapens zouden kunnen stationeren, hiermede zich de vijandschap zo niet de vijandelijkheden van de Sow jetunie op de hals haalt. Aan het lidmaatschap van Noorwegen van de Navo wil Boelganin nu niet tor nen, zo schrijft hij. Misschien bestaat in het Russisch wel een spi eekwoord van dezelfde betekenis als bij ons: Gedane za ken nemen geen keer. Afgezien van het weinige succes, dat een Russische eis omtrent het terugtrek ken van Noorwegen als Navo-partner zou hebben, heeft Boelganin ook niet nodig dit te eisen. De bedreiging van Scandina' vlsche landen, lid of geen lit van de Navo Noorwegen of Zweden, is gelük. Boclga- nlns brief zou voor Zweden daarom eer der het sein kunnen zijn, zich bij de Navo »an te sluiten en zijn onnuttige neutrali telt te laten varen, dan voor Noorwegei aich terug te trekken. BIJ dit alles beden kend. dat de Navo geen aanvals- maa; verdedigingspact is. al zijn hun verhalen en verzen dan ook nog zo tragisch. Maar die tragiek, dat levenspessimisme, schijnt ieder jaar te moeten worden afgereageerd in vrolijk feest, dat het vroege och tendlicht tart en strapless en rokkostuum vaak meer in beweging brengt dan kwa liteit of leeftijd eigenlijk kunnen ver dragen. Maar, het moet gezegd, het is altijd gezellig zo zonder verzen, zonder romanS,' zonder essays, zonder kritieken (literaire dan, wel menselijke) en zonder afgunst (menselijke dan, wel literaire). D^aas versierde en beschilderde gan- ;n, waarin de bloem van de Nederland- t schrijvers en dichters (van vlees en bloed) zich snel of langzaam bewegen: rijk bebloemde trappen waarop KLM- stewardessen (van carton) schalks en glim lachend met die auteurs flirten. „Laat u inenten tegen pockets" vertellen die ste in de Stadsschouwburg te Amsterdam werd de opening van de Boekenweek gisteravond bijgewoond door Prinses Beatrixaan wie in de pauze de be kende schrijfster Hella Haasse werd voorgesteld. Op de foto ziet men ook: de heer Chr. heeflang, voorzitter van de Commissie voor de collectieve propaganda voor het Ned. boek. wardessen op grote borden; of „Leen uw boeken veel uit, uitgevers moeten ook even". Het is ons eigenlijk een raadsel Het programma Propaganda van het Ned. Boek. heette Prinses Beatrix, de vertegenwoordigers van het corps diplomatique en van de eigen regering welkom. En de burge meester van A'dam, mr. G. v. Hall, open de de 22ste Boekenweek met enthousias me: enthousiasme omdant ons land een grote traditie heeft op het gebied van de persvrijheid. De voordrachtkunstenares Nel Oost hout gaf eerst een „voorstelling" van Couperus' verhaal „De binocle" (waarom zo veel toneelspel in een in zichzelf al sterk genoeg sprekend prozastuk?) er daarna met enorm veel pleizier en grote handigheid het zeer geestige en bizarre verhaal „De gelijkenis" van Harry Mu- lisch. het verhaal van de man die steeds een ander blijkt te zijn. Een ontspan nend divertissement, waarin toch ook weer ernst schuilt, gaf het Ned. Ballet met „Dessins pour les six", waarbij het Trio in a kl. t. van Tschaikowsky uitne mend gespeeld werd door Walter Elle- giers (viool), Dijcke Koster (cello) en Peter Rester (piano). Na de pauze kwam de première van „Graduation Ball" van David Lichine op muziek van Johann Strauss, goed ge speeld door het Kunstmaandorkest o.l.v. Anton Kersjes. Men kan zich voor een dergelijke avond moeilijk een feestelijker ballet denken dan dit kostelijke spel van Weense kostschoolmeisjes en militaire cadetten. Het Ned. Ballet heeft met dit ballet weer een nieuwe aanwinst, die de toeschouwers ten volle voor dit ensemble inneemt. Ook door de wijze waarop het gedanst wordt. Het is een pretentieloos ballet, maar geestig en knap van choreo- Het feest T^N PAST HET pretentieloze niet vol komen bij dit feest om het hoek, dat nu eens niet gewichtig wordt benaderd maar met een lonkend oog achter een glas wijn? Professoren en gewone schrij vers, romanciers en verhaaltjes-makers, experimentelen en metrum-rijmelaars, kritische beschouwers en beschouwende critici, kortom allen die iets met de uit vinding van Laurens Jansz. Coster te maken hebben (in geestelijke zin, wel te verstaan), aangevuld met enkele ver schijningen die ambtshalve een glas bier dronken, een broodje-kaas aten en een tango moesten volgen van een „bekende" schrijfster, bleven tot heel laat (of beter: tamelijk vroeg) in de gangen van de Am sterdamse Stadsschouwburg de klok lui den voor de Boekenweek en dus voor het boek. Dat er daarbij meer materia listische dan geestelijke klokluiders over bleven, staat buiten kijf. En het is nog begrijpelijk ook. Corn. Basoski Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop1 de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Laertes (9 april); Ned. Antillj Engeland 16 april); Unie van Z.-Afrika: Sibajak (4' m.s, Sibajak (4 april); vla riname: m.s. Hydra (2 april): n.s. Stirling Castle (6 april); Oost-Afrika vla Frankrijk (o (Advertentie) Rustig nijlpaard ivordt plotseling rasend Het eerste gedresseerde nijlpaard ter wereld was Oedipus, het braafste en vredigste dier, dat men zich kon denken. Jarenlang werkte hij rustig mee in de voorstel Mr «gen van circus SarrasarM en liep dromerig en onverschillig van zijn bassin naar de piste en weer terug. Juist omdat hij zo gesteld was op rust, zal het altijd wel een raadsel blijven wat er op een avond in Oedipus is omgegaan. Wat hem ertoe heeft gebracht zijn eendere kalme loop plotseling te onderbreken en zich onverwachts, in volslagen razernij, op de olifanten te werpen, die niets ver moedend op hun plateau stonden te wiegen. Allen, die het zagen, waren als aan de grond genageld.. Zo begint één van de tientallen verhalen, die u kunt lezen in het circusalbum „De bonte droom van het Circus". Eer boeiend en afwisselend verhaal met tal loze pentekeningen, vele prachtige kleu renplaten en plaatjes, geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren er Fred Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt i dit boekwerk kopen bij uw roomboter- leverancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Room- boteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes, ontvangt u gratis voor rijksbotermerken U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! met enige w Eindelijk is dan de nieuwe Politie wet aangenomen. In de vergadering van de Tweede Kamer, die gister middag is gehouden, heeft men haar, zij het enigszins door amendementen gewijzigd, met 106 tegen 4 stemmen aanvaard. Het eerste amendement van de heer Calmeyer (c.h.) c.s. werd verworpen met 71 tegen 27 stemmen. Ertegen waren de fracties van P. v. d. A., K.V.P. en C.P.N. en de heren Fens en Visch. De andere amen dementen van de heer Cal meyer, eveneens ten doel hebbende de positie van de marechaussee als politieel orgaan veilig te stellen trok hij in. Het amendement van de heer Van Doorn (kath.v.) verging het beter. Het werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen, zodat het ontwerp-wet werd aangevuld met de bepaling, dat bij de wet kan worden bepaald dat twee of meer gemeenten een gemeenschappelijk korps van gemeentepolitie hebben. Een amendement van de heer Boek hoven (soc.) c.s., met de strekking d< lijst met gemeenten die gemeentepoliti» zullen hebben en in welke rijkspolitie za) optreden te wijzigen, werd ingetrokken De heer Van Rijckevorsel (kath.v.! Academische examens AMSTERDAM. V.U.. 30 maart. Geslaagd oor kand. filosofie: F A. v. d. Wal, Utrecht. GRONINGEN. 30 maart. Bevorderd tot mdarts: A. E. de Graaf en H. E. Waalkens te ind. rechten: R. K. O. P. de Ruiter Den Haag. PROMOTIES AMSTERDAM. G.U.. 29 maart. Geprorr veerd tot doctor in de geneeskunde op proefschri Borderline cases of Hodgkln's disease, L. Offi haus. geb. Ie Rotterdam. NIJMEGEN. 30 maart. Gepromoveerd I itrole serdhei, nationale kartelcontrole, mr. A. J. M. Weeber Commandowisseling Maandag 1 april zal de commandant van de marinelucht vaartdienst, kapitein-ter-zee-vlieger jhr. P. J. Elias, op het marinevliegkamp Val kenburg zijn functie overgedragen aan kapitein-ter-zee-vlieger A. J. de Bruyn. EXPOSITIE ARK IN AMSTERDAM Wij kunnen trots zijn op onze kerkbouw (Van eei l LS men i onzer verslaggevers) het Amsterdamse Ste delijke Museum langs de rijen foto's en maquettes loopt, die daar de gisteren geopende tentoonstelling ,Ark" vormen, krijgt men langza merhand de stellige overtuiging, dat er in Nederland na de oorlog op het ed van kerkbouw enorm veel gebeurd is. En dat niet alleen architectonisch, van hoeveel durf en ambitie de verschillende ontwerpen ook mogen getuigen; nee, bovenal religieuze bezinning op de taak en functie van het kerkgebouw, op doel en gebruik der inrichting van meubels, attributen en ruimten. „Ark" een expo sitie van kerkbouw en voor protestantse gemeenten in ons land na de oorlog, wil dit besef van durf en bezinning dan ook kennelijk aan de bezoeker bijbrengen dat is, naast de artistieke waarde 3 deze collectie afbeeldingen, de grootste verdienste van deze de gehele maand april geopende expositie. Deelnemer De voornaamste conclusie, die men bij het beschouwen van de nieuwe kerken maakt, is, dat de kerkganger niet langer de „belangstellende toeschouwer" is, m ten volle de deelnemer aan de dienst, de oorlog zijn er 300 protestantse kerken In ons land gebouwd en de expositie brengt misschien niet de mooiste, maar ir elk geval de meest ambitieuze en mar kante zijden van die kerkbouw naai voren. En deze markeringen in onze kerk bouw zijn een leidraad voor de consta tering van een gestage voortgang. Het calvinistische kerkgebouw blijft type wel bestaan naast bijv. het Lutherse; verschillen in interieur-aankleding schikking der elementen. Maar ook i uiterlijk treden nieuwe tendenzen voren: de kerk is weer monument in plaats van ornament. Ook de sociale functies van de kerk komen in de bouw tot uiting: lokalen voor vergaderingen, kamers en ruimten voor catechisaties en andere bijeenkom- En de kerken zijn bovenal functioneel: de schikking en indeling, gericht op het gebruik, treden ook in de uiterlijke vorm De expositie „Ark Tien jaar Kerk- Op welke hoogte dc kerkarchitectuur in eigen milieu is gekomen, blijkt uit de schepping van de architecten Van der Kuilen en Trappenburg: de Gereformeerde Koningskerk van Am sterdam-Water graaf smeer, die in de beton- en glaswanden eer accent vindt bouw" is gisteren geopend door mr. J. F. M. J. Jansen, plaatsvervangend hoofd van de afdeling kunsten van het ministerie van O., K. en W. De expositie is georga niseerd door de Prof. dr. G. van der Leeuwstichting en tijdens de tentoonstel ling worden In de aula van het Stedelijk Museum congressen gehouden, op 3 april („De Kerkdienst"), 10 april („De Kerk bouw") en op 17 april („Het beeld in de Kerk"). verzocht nog de artikelen 28 en 29. over taak en bevoegdheden der politie, te schrappen, daar zij zijns inziens onjuist en overbodig waren, maar zij bleven, na stemming bij zitten en opstaan, in het ontwerp behouden Het amendement Boekhoven c.s. waar mee de gezagspositie van de burgemees ter werd versterkt, verkreeg de Instem ming der ministers en die der Kamer. Dat van de heer Oud (Ub.) om de burge meesters hoofd van de politie te noe men, verkreeg alleen de medewerking van V.V.D., A.R.P., C.H.U.. S.G.P. en C.P.N.. zodat het werd verworpen. Weer beter verging het het amendement van de heer Van Doorn, dat bedoelde te regelen dat het Openbaar ministerie met betrekking tot het opsporingsbeleid als dit plaatselijk de handhaving der openbare orde raakt, tevoren het gevoelen van de burgemeester inwint. De regering nam het namelijk over. Voordat men tot stemming overging, legde de heer Gerbrandy (a.r.) nog een korte verklaring af. Hij zeide niet heen te kunnen komen over het bezwaar tegen de gedachte, die aan het ontwerp ten grondslag ligt, dat de politie zowel onder justitie als onder binnenlandse zaken res sorteert. Naar zijn mening behoort zi) uit sluitend tot de justitie. Met de stemmen van de heren Gerbrandy (a.r.), Beernlnk (c.h.), Schmal (c.h.) en Kodde (s.g.p.) tegen Minister dreigde helemaal niet met sancties teur van De Reserve-officier, het maand blad van de Algemene vereniging van Nederlandse reserve-officiers, op de al gemene vergadering van de afdeling Twenthe van de vereniging een onjuist beeld gegeven over de redenen, die heb ben geleid tot zijn aftreden als hoofdre dacteur. In ons blad van donderdag schreef onze Hengelose correspondent, dat de heer Ter Wocrt op de vergadering had meege deeld, dat de aanleiding van zijn aftreden was „de laatste éls van de' hninister, 'bi dat het artikel van de hand van" He héér Ter Woort in 't december-nummer, waar in de vraag naar voren werd gebracht of de benoeming van generaal Speidel op dit ogenblik psychologisch juist was, door een artikel van het hoofdbestuur onge daan zou worden gemaakt". En voorts: „hij (de minister) heeft het hoofdbestuur van deze vereniging gelast op straffe van sancties bepaalde publikaties door tegen- artikelen ongedaan te maken". Van de zijde van het hoofdbestuur van de AVRO wordt ons medegedeeld, dat de minister van defensie nimmer met sancties ta v. De Reserve-officier heeft gedreigd, ook niet na het artikel over generaal Speidel. Het hoofdbestuur was het echter niet met dit artikel eens omdat het op het stand punt staat, dat de vereniging die gebonden is door het reserve-officiersschap, zich niet met de politiek moet inlaten Dit verschil van opvatting-tussen hoofd bestuur en hoofdredacteur en niet een ministeriëel ingrijpen, heeft er toe geleid dat de heer Ter Woort zijn functie neer- Koninklijke steeg tegen stemming van de markt in aandelen Koninklijke n.l. dat de koers de 900 pet wist te passeren. Het is een recordniveau, dat in vele jaren niet bereikt is. Voor het overige was de stemming rustig, maar met een iets betere ondertoon. Het passeren van de „brug" van negen maal de parikoers werd deze week in de hoek der Koninklijke Olie zonder feeste lijkheid gevierd. Toch is het wel een feit om bij stil te staan. Op 2 januari 1956 noteerde het hoofdfonds „slechts" 648Vo, aan het einde van dat jaar 803«/o, terwijl de notering van f 180 per aandeel van nom. f 20 overeenkomt met 900'/o. De voortdurende kooplust stamt van buiten landse zijde. Deze week waren Zwitser land, maar vooral Frankrijk aan de markt met kooporders. Op de Parijse beurs be stond veel vraag naar Financieel oliewaarden, niet al- leen Royal Dutch. overzicht maar ook Fran-e soorten. Ongetwijfeld heeft valutavrees wederom een rol ge speeld, maar daarnaast schijnen ook de hoopvolle verwachtingen voor de exploi tatie van de olie in de Sahara van bete kenis te zijn geweest. Over een bonus, uit te keren door de Kon. Shell, hoort men de laatste dagen minder spreken. De hard nekkige koersstijging van het hoofdfonds, tegen de tendens van de internationale markten in, kan men ongetwijfeld rang schikken onder de merkwaardige feiten. Niemand ter beurze kan een afdoende verklaring voor de hausse in Royal Dutch geven en het wachten is op de medede lingen van de rijde van het bestuur ter gelegenheid van het komend verslag. On getwijfeld zullen de resultaten door het bedrijf in 1956 behaald, schitterend zijn. maar dat mag dan ook wel. gezien de 9 x parikcers. Anomalie Minder goud en deviezen in Indonesië Blijkens de jongste weekstaat van de Bank Indonesia is de dekking van de 'geldomloop door goud en deviezen deze week 0,360/» gedaald tot 17,62*/«. De reser ves bedroegen rp. 2033 miljoen, de voor schotten aan de regering stegen rp. 128 min. tot rp. 7699 min. Dividendverhoging Ned. Kabel Commissarissen van de Nederlandsche Kabelfabriek te Delft zullen in mei aan de aandeelhouders 14 (v. j. 12) pet divi dend voorstellen. Dividend Kon. Zout De commissarissen van de Koninklijke Nederlandse Zputindustrie hebben beslo ten aan de aandeelhouders 12.(12) procent dividend voor te stellen. Buitenlandse invloed op Senembah De directie van Senembah heeft onder handelingen gevoerd met de buitenlandse groep, die indertijd 8500 aandelen in de vorm van niet-royaerbare certificaten heeft overgenomen. Zij acht een nauwe samenwerking met die groep wenselijk. Daarom wil zij door wijziging van admi nistratie voorwaarden voor certificaathou ders individueel de mogelijkheid openen desgewenst stemrecht uit te oefenen. Dien tengevolge zal 11 april aan aandeelhouders worde nvoorgesteld de beperking van het stemrecht tot ten hoogste 6 stemmen per aandeelhouder te doen vervallen, waar door elk ter vergadering vertegenwoordigd aandeel recht zal geven op 1 stem. Glasfabriek Sas van Gent. Emissie 3 min 5 pet 10-jarige obligaties op gering bedrag na voltekend. VISSERIJ EN MARKTNIEUWS 18. selderij 4—10. KATWIJK AAN DEN RIJN. 29 maart. Groenteveiling: waspeen A 47—29. B 30—53. ra- 31—33, peterselie 6.60—8.40. andijvie 33—34. kroten 5.50-6. witlof A 18—29. B 7—14. A 16—17, knolselderie 2—9, radijs 10—12, 1415. rode kool 77.10, gele kool 13 13.20. sjalotten 22—23. >ELOFARENDSVEEN29 maart. Bloe- eiling: Fresia's 43—52, Anemonen 20—40. ve Druifjes 5—15, Irissen 115—123, Prunus 54—90, Lathyrus 60—125 Tulpen: Konieforus llmus 55—62, White Sail 28—55. Wintergold 5, Hillegarde 30—41, W. Pitt 34—65. Rose Copland 36—67, tulpen 70110, 1 54. E. Eddv 30—47. 56—79, Purper Copland 52—66, Crown Imperial 26—48, Prunus 41—47. Cordel Huil 48—63, Bandoeng 46—53, dubbelt 6—22 per bos; Am ROELOFARENDSVEEN. 29 ■BURG, 2? maart Groenteveiling: A 31—53.50, B 46.50—56. witlof 20—21. 6—11. rode kool 8.20—9.20. prei 9—12. witlof blijft de. Goede pi rabarber. Er iten. de radijsprijzen liepen 'd goed betaald, i goedkoop. Stoof si a TER AAR. 29 maart Groenteveiling: witlof I 25—29, II 10—17. spinazie 22—32. II 15—16. lasandijvie 2234. B 1419. prei 1315. aard- ppelen 3. alles per kg; >)a A 814. B 5—9. C 6. knolselderij 3. alles per stuk; radijs 510. lapstelen 3 per bos: stoofsla 30—50 per kist. SCHEVENINGEN. 30 maart Besommingen ust vissers: SCH 18—1770, 65—3020. 44—1700. 26—1455 67—2900. 16—300. 74—100, 62—235. 38—300. 12—390. SCHEVENINGEN, 29 maart. Aangevoerd 68 kg garnalen. Notering handelsgamalen 1 06— 54 per kilogram. VLAARDINGEN. 30 maart. Visserijberich- IJM 14—5020, H D87—7350, KW I 6750, 51—830; kotters: IJM 40—2750, 59—2740, KW 30—1870. 128—870. RO 29—1400. TX 14— 1320, KW 27—2800. 77—1830. 61—640, 65^490, 35—2100, 56—2190. 21—1160, 105—2840. WR 88— Belastingconsulenten bijeen Onder voorzitterschap van prof. mr. Ph. A. N. Houwing 'is vanmorgen in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de belastingconsulentendag 1957 van de Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten gehouden ln aan wezigheid van de directeur-generaal van 's rijks belastingen namens de minister van financiën, de burgemeester, oud-bur- gemecster, Kamerleden, hoogleraren, raadsheren in de belastingkamers, enz. Prof. mr. H. J. Hellema hield een inlei ding over fiscale problemen bij de groei van een onderneming. Hij bepleitte de reserveringsmogelijkheid van art. 11 van het inkomstenbelastingbesluit uit te brei den tot vrijwillige vervreemding en ver vanging van bedrijfsmiddelen. Hij was tegen het denkbeeld ondernemers de keuze te geven om normaal in de I.B. te worden aangeslagen of als N.V. te worden beschouwd. Spreker meende, dat inbreng van een onderneming in een N.V. geen aanleiding moet geven tot belastinghef fing, wanneer de ondernemer door aan delenbezit de zaak blijft beheersen. An- derszijds zou men dan ook niet mogen af wijken van de oorspronkelijke boekwaar den zonder gegronde niet-fiscale motie ven. Wat de dubbele belastingheffing bij d'^ten "wel' kopen" de N.V. betreft, is hij voor verrekening rogge geraakte van de vennootschapsbelasting met de in komstenbelasting. Als overgangsmaat regelen wil hij vrijstelling van primair dividend. De claim beschouwt hij als In komenbron niet als inkomen. en Dordtsche Petroleum. Laatstgenoemde imaatschapptj is uitsluitend holding- company van aandelen Koninklijke. Een aandeel Dordtsche omvat nom. f 200 Koninklijke meer dan hat hoofdfonds en behoort, op grond hiervan, dus onge veer f 1800 meer beurswaarde te hebben. Dat zulks evenwel niet het geval is, vloeit voort uit het feit dat Koninklijke een internationaal fonds, Dordtsche een locaal aandeel is te noemen. Maar voor beleg gers is de koers-anomalie toch wel inte- Met belangstelling nam men kennis van de mededeling van minister Zijlstra in de Eerste Kamer betreffende de con junctuursontwikkeling. De minister ver wachtte na de uitwerking van de huidige bestedingsbeperkingen een terugkeer van de structurele vooruitgang, welke ons economische leven de laatste jaren heeft gekenmerkt. Tot een grote opleving van de beurs handel is het echter, ondanks deze offi ciële optimistische verklaring, deze week echter niet gekomen, al was het senti ment wel wat vriendelijker te noemen. Unilever en Philips Ondanks de voortdurende stakingen in Engeland heeft Unilever rich behoorlijk kunnen handhaven, ja, er werd zelfs enig koersavans bereikt. Het communiqué van Philips inzake de resultaten over het af gelopen Jaar maakte ter beurze een goede indruk. De winst bedroeg na aftrek van belastingen f 158 miljoen (v.J. f 148 mil joen) en hiervan wordt f 64 miljoen In het bedrijf gehouden. Er wordt een on veranderd dividend van 14*/» over het vergrote kapitaal voorgesteld. Op de markt der locale Industriefond sen kwamen er wederom enkele verras sende dividendaankondigingen voor, welke met gemengde gevoelens door de beurs werden begroet. Van Gelder Zonen kon digde een onveranderd dividend van 12*/» aan, echter vergezeld gaande van de mededeling, dat hiervan 10'/« in stock wordt uitgekeerd. Draka keert 15'/» uit, hetgeen 3hoger is dan vorig jaar, ter wijl Ned. Dok en Scheepsbouw met 12®/* (v.j. ll*/«) uit de bus kwam. een en ander in contanten. Zwanenberg-Organon kwam met een dividendverhoging, een prachtig verslag en een emissie van 5'U converteerbare obligaties. Voor de claims bestond er ter beurze enige belangstelling. De eerste prijs bedroeg f 90, wat overeenkomt met een koers van 118*/» voor de nieuwe obligaties. Op de jaarvergadering van Van Vlls- singen Katoenfabrieken te Helmond werd van bestuurszijde medegedeeld, dat 80*/» van de omzet voor export bestemd ls. De textielindustrie wérkt in het algemeen veel voor de uitvoer naar buitenlandse markten en het is bekend, dat er ln deze branche nog behoorlijke zaken worden Cultuurwaarden- bleven deze week ver onachtzaamd wegens de voortdurende staatkundige onzekerheid in Indonesië. Handelsveren. „Amsterdam" moest enkele punten van het koersniveau afstaan. Scheepvaartwaarden hebben ook een weinig succesvolle week achter de rug. De Holl. Stoomboot Mij heeft een onveran derd dividend van 10V» aangekondigd, maar de beurs reageerde op deze mede deling niet. Het rendement dezer aan delen ligt boven de VU. Op de vergadering van Van Nievelt Goudriaan Se Co. werd medegedeeld, dat de gang van zaken in de eerste maanden van 1957 niet onbevredigend is geweest. Aandelen Stoomvaartmij „Nederland" waren lager genoteerd wegens vrees voor aanbod van stockdividenden. Het ziet er in het algemeen naar uit, dat de geneigdheid om een deel van het dividend in aandelen uit te keren, zoals deze de laatste tijd is op te merken, pre cies als in 1952 een druk op de koersont wikkeling zal blijven betekenen. Uit kering van stockdividend betekent in feite een kleine emissie en de markt kan nieuwe emissie door de kapitaalschaarste moeilijk verwerken. De provincie Zuid-Holland is met een premielening verschenen. Het ziet er niet naar uit, dat het succes even geweldig zal zijn als met de jongste premielening Rotterdam het geval was. Staatsfondsen waren gedrukt gestemd. GRANEN EN VEEVOEDERS (Overzicht van de firma A. Makkreel, makelaar in granen, Rotterdam) Er is deze week in het algemene beeld van de graanhandel weinig verandering gekomen, hoewel aangekomen of spoedig gewachte partijen het goed koopst zijn. terwijl voor de latere posities pre mies moeten worden betaald. Zodoende blijven de zaken op aflading zeer beperkt. Nu spoedig de rundveestapel als consu die de omzetten niet ten Spoedig gewachte Amer HiBVHH zich nog in prijs handhaven en een aangekomen boot kon nog geheel geplaatst worden. Op afla ding viel weinig verandering te bespeuren. Gele Zuid-Afrikaanse mais werd lager afgedaan en houders van deze partijen zijn tenslotte zeer in hun verwachtingen teleurgesteld geworden. De prijzen van Laplata-mais brokkelden langzaam af. waardoor tenslotte de Afrikaanse minder aan trekkelijk werd geacht. In nieuwe oogst Laplata- maïs op met-jura en juni-juli-aflading kwamen enkele zaken tot lagere prijzen tot stand. Het viel niet gemakkelijk de aangekomen par tijen Laplata-gerst aan de man te brengen, wat voor deze aangekomen en loco-posities een terug gang in de prijs met zich mede bracht. Ook ge wachte Amerikaanse no. 3 gerst liep een kleinig heid omlaag. Franse gerst kon eveneens slechts dan geplaatst worden. Indien de verkopers water in de wijn wilden doen. Over het algemeen gaf ook de gerstmarkt geen florissant beeld te zien. Offerte van Irak-gerst op april-raei aflading ont moetten bij boordvrij kopers nog geen belang- Amcrikaa ligt hlerv Kees Pruis, 68, overleden In zijn huis in Amsterdam i6 dezer dagen, na een langdurig lijden op 68-ja rige leeftijd overleden de cabaretier Kees Pruis. HHHWPlmiM MB juni-juli aflading wel enkele afdoenln- stand. Milltezaad werd over de gehele een fractie lager aangeboden en de prijs an zeer geschikt in de marlet, leze week wel het een en ander omge- Ouitse tarwe en roggevoerbloem. De of- or deze artikelen lagen nogal gunstig De import- gebruik werd direct of spoedi koop wed aangeboden ymende Amerikaanse witt ter geoffreerd. Mixed ha i partij Russische havt e Rotterdam gesch. Hierdoor werd kele uitzondering als

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9