tm Zuster Valk gaat terug Lnaar elfhonderd Macaronisoep Ze moeten wel y^YSTERIEUZE LUIFEL fbÜ) OOK SCHOONMAAKTIJD Voor Hèm geen* „ongrijpbare' jeugd KOUSEN KRIJGEN EEN ANDER KLEURTJE ZONDAGSBLAD ZATERDAG 30 MAART 1957 Het verlof is weer voorbij Het vliegtuig, waarmee zuster Valk weer naar Nieuw-Guinea gaat, vertrekt op 4 april. In ongeveer twee en een halve dag zal ze in Biak zijn, vandaar is het met het vliegtuig vier uur naar Sorong en dan, ja, dan zal zuster Valk moeten wachten tot er een boot vertrekt naar Inanwatan. Die boot gaat maar eens iD de maand naar dat kleine, afgelegen dorp (eigenlijk een ver zameling van tien dorpjes) met zijn elfhonderd inwoners, en met het ziekenhuisje, dat zuster Maria Valk onder haar beheer heeft en dat twintig bedden telt. Zo ver weg en zo eenzaam en afgelegen ligt dat ziekenhuisje daar en zuster Valk is de enige blanke onder al die papoea's. Ze vertelt het heel rustig en glim lachend, deze vriendelijke, grijze vrouw, die in Den Haag verpleeg ster was en in de winter van 1946/1947 een korte cursus op de Zendingshogeschool van Oegst- geest meemaakte om in 1947 als zendingsverpleegster naar Nieuw- Guinea te vertrekken. Om de drie jaar heeft ze verlof: in 1950. 1953 en 1956 kwam ze voor een half jaar naar Holland. Bijna zit dit derde verlof er al weer op. Het is een heerlijk verlof geweest, het is ook heer lijk weer aan het werk te gaan. Alleen het afscheid nemen, dat is moeilijk. Niet akelig „Maar om daar te werken, zo hele maal alleen tussen al die papoea's is dat niet akelig? Geen contact tc heb ben met de buitenwereld; of gaat u in uw verlof wel eens naar Hollandia?" „Als het werk het toelaat, hebben we achttien dagen per jaar vrij", zegt zus ter Valk. „Maar het werk laat het meestal niet toe. er is altijd zoveel te doen en bovendien ben je dagenlang on derweg in een prauw." Ze vertelt over de ziekenhuizen; voor de oorlog zijn er acht bijgekomen, die nu alle onder gouvernementele leiding staan. Alleen de leproserie in Miei wordt door de zending beheerd. Het streven is om in de buitenposten model- kliniekjes te maken, er moeten cemen ten vloeren komen en in plaats van de wanden, die gemaakt zijn van de ner ven van de sagopalm, worden de muren opgetrokken van bamboevlechtwerk en bestreken met cement. Dat is veel hy giënischer in dat vochtige land. Hygiëne Hygiëne een van de voornaamste voorwaarden om het werk goed te doen marcheren. Maar de mensen in Inanwa tan, dat kleine plaatsje aan de west kust van de Vogelkop, zijn apatisch (voornamelijk het gevolg van de een zijdige sagovoeding) en er zit weinig vooruitgang in. Het aantal inwoners vermindert. Hoe dat komt? De gouver nementele dienst is uit Inanwatan weg getrokken naar een meer centraal gele gen punt, een dokter is er niet meer omdat er eigenlijk te weinig voor hem te doen was en de zendelingen zijn er niet meer. omdat de papoea's in Inan watan al tot het christendom bekeerd zijn, en de dorpsgoeroe (onderwijzer), die ook dienst doet als predikant, de geestelijke verzorging op zich heeft ge nomen. Daarom zijn de inwoners van Inanwatan zo weinig vooruitstrevend, ze voelen zich achteruitgesteld en ze ver vallen in lethargie, die ook weer zijn oorzaken heeft in die verkeerde voeding. ment in gebruik was, en dat wordt schoongehouden door haar hulsjongen Benjamin, uit haar vorige standplaats Aja- maroe. Benjamin kan lezen noch schrijven, als hU brieven van zijn familie krijgt of hij wil ie Iets laten weten, fun geert zuster Valk als zijn se cretaresse. Weinig verpleegsters Een gediplomeerde verpleger, zes zie kenoppassers en vijf leeruugen (die in een internaatje wonen, ze zijn omstreeks vijftien jaar oud) maken het personeel zuster Valks ziekenhuisji Slechts twee van hen zijn vrouwen meisjes zijn een kostbaar bezit onder de papoea's, ze zijn al vroeg uitgehuwe lijkt en meestal is de aanzienlijke bruidsschat al opgesoupeerd. Die moet terug betaald worden als het meisje eventueel niet huwt; dus voor het ver- pleegstersberoep komen er (nog) niet veel in aanmerking. Het hele beheer van dit hospitaaltje rust op de schouders van deze rustige en bedaarde vrouw. De dichtstbijzijnde dokter woon' in Teninaju*n, de motorboot ongeveer tien Inanwatan verwijderd. Deze arts heeft het gehele Bintoenigolf als zijn praktijk- gebied. Als dat gebied maar beter toegan kelijk was, als er maar behoorlijke wegen waren Dan zou medische hulp veel vlugger geboden kunnen worden. Nu is zuster Valk behalve verpleegster in feite ook arts, situatie die in Nederland eenvoudig ondenkbaar zou zijn. „Kunt u in geval van nood de dokter op de een of andere manier toch wel te hulp roepen? Telefoonverbindingen zij er natuurlijk niet „De politie heeft een zendapparaatji Maar toch is dan in ernstige gevallen de hulp wel te laat ...Zoals met die man, die in gouvernementsdienst was en naar een stam werd gestuurd, die nog niet onder controle was gesteld. Ze dachten dat hij met kwade bedoelingen kwam en hij werd met pijl en boog be groet. In dlie dagen tijds bereikte de be richtgever Ajamaroe. waar ik toen nog werkte, om het geval te vertellen. On middellijk is een verpleger er op uit ge gaan om de man te halen. Acht gevan genen gingen mee om vier aan vier met dragen te helpen. Het heeft een week ge duurd voordat ze in het ziekenhuis wa ren. We seinden per radio naar Sorong lijnvliegtuig wachten, dat de i de stad zou brengen. Maar na vier da gen stierf hij. Door het hoesten drong de pijl verder in zijn hart." Angst Het zijn die gevallen, ons in Europa nauwelijks een voor stelling kunnen maken. Dat het nor maal is om vijf, zes, soms zeven dagen te lopen om een dokter te vinden. Dat sommige doktoren niet eens de beschikking hebben over een motorbootje, maar die eindeloze af standen in een prauw moeten afleg gen. En dat tóch steeds de angst voor de boze geesten, al wordt die dan nu, omdat ze Christenen gewor den zijn, „duivel" genoemd (maar in feite komt het op hetzelfde neer) bij de mensen boven komt. Zuster Valk vertelt het trieste ver haal van de jonge vrouwtjes, die uit angst voor de duivel niet naar het ziekenhuis komen voor de bevalling, maar naar een hutje van bladeren in het bos gaan. Zr'.f stoken ze daar een vuurtje, niemand is erom ze bij te staan. Wel zijn er oudere vrouwen in de buurt, voor het geval er iets mis gaat, maar bij de bevalling moeten ze zich zelf helpen. De sterfte onder de babies en de moeders is dan ook groot, ten minste in Inanwatan. In Ajamaroe, waai zuster Valk, zoals gezegd, eerder werk te, was een dorpshoofd dat het goede voorbeeld wilde geven nadat hij getrouwd was en hij bracht zijn tweede (als ze al twee vrouwen hadden ze gedoopt werden, mag de tweede blijven) voor haar bevalling» naar het ziekenhuis. Dat is het leven, dat zuster Valk weer tegemoet gaat, als ze naar Nieuw-Guinea terug keert. Een moei lijk leven, waartegen alleen maar geestelijk heel sterke vrouwen zijn opgewassen. Eet u macaroni alleen met ham en blokjes kaas? Of met tomaten puree en stukjes groente? U kunt ook macaroni-soep maken, en dat is echt wel even iets anders dan gewone soep, waarin je dan inplaats van rijst of vermicelli maar een handvol macaroni strooit. O Dit z(jn de ingrediënten die u nódig heeft: later bouillon van vlees, been deren of (bouillon)-blokjet, 2'/, dl melk, 30 gr (een half kopje) macaroni, 30 gr (2 eetlepels) boter of margarine, 30 gr (3 eetlepels) bloem, een stukje boterham worst, zout en indien mogelijk peterselie of selderijgroen. O De bouillon wordt eerst aan de kook gebracht. Dan strooit u de macaroni er in en laat die zachtjes gaar koken in ongeveer 20 minuten. De boter of mar garine smelten in een andere pan, de bloem er door roeren en bij scheutjes te gelijk de bouillon toevoegen (de macaroni in de pan laten!) De massa 6teeds even laten doorkoken, alvorens er opnieuw bouillon bij te schenken. De melk even eens toevoegen. O Dan snijdt u de boterhamworst in zeer kleine stukjes en ook het peterselie- of selderijgroen wordt fijngesneden. Maca roni en worst in de soep overdoen, deze nog even verwarmen en zo nodig verder op smaak afmaken. Op het laat6t roert u het fijngesneden groen door de soep. In Engeland doet zich het merkwaar dige feit voor, dat de kousenfabrikanten de nood een deugd maken en te gemoetkomen aan een modegril van de Britse vrouwen en meisjes. Die zijn nl. begonnen met hun kousen binnenste bulten te dragen, want ze vinden dat de naad buiten op het been zo mooi staat. „Maar," zeggen de fabrikanten, „als de kousen binnenstebuiten worden ge keerd, blijft de ruwere oppervlakte eer der haken, waardoor de nylons vlug ger ladderen". In sommige gevallen zijn de fabrikanten al aansprakelijk gesteld' Ze werden er van „beschuldigd" slech te nylons te maken. Om hun goede naam te beschermen zijn zij nu begonnen nylons te vervaar digen met de naad aan de buitenkant.. Helemaal van harte zal het wel niet gegaan rijn, maar wat kan zo'n handje vol mensen tegenover zo veel vrouwen beginnen? ^rAiritiriririrü-iririrü-irirüirü-ii-irirü-irtrCrü-irCrii I Alvast voor de Als een mysterieuze luifel golft de rand van deze hooggebolde hoed over het voorhoofd van de mannequin. De hoed ontworpen door Max Heijmans, is gemaakt van een witte, vrij grove piqué, met een band van zwarte gros grain. Het randje van de luifel is daar ook mee afgezet. Bij het linkeroog zit een soort knoopsgat. Voor versiering, niet om stiekem door te kijken Engelse kaas smaakt best wijn/| voor planten Het wel zeer vroege voorjaar I ren kunnen noemen. In de vorige groei- steekt ook de bezitsters van kamer- periode en ook in de daarop volgende planten aan. De kamers moeten na- zijn er meestal wel enige tuurlijk de schoonmaakbeurt onder s<=lt°°n»»eidsgebrelcen aan de dag getre- gaan en dus moeten ook de kamer planten onder handen genomen wor den. Dat is heel goed gedacht, want er begint zich jong leven te ontwik kelen, of ook wel, voor zover het win- terbloeiers betreft, gaat er een rust tijd in. Op enkele van de voorjaarswerkzaam heden willen wij even de aandacht ves tigen en enkele nuttige wenken geven, Doral over het vormen en het verpot ui van de kamerplanten. Het vormen zouden wij ook fatsoene- zomer Het maken van pyjama's doen de Blad Zij-lezeressen blijkbaar graag want we kregen al weer enkele verzoeken om een patroon te plaatsen voor een damespyjama. Patroon nr. 239 is een leuk en vlot geval, erg geschikt voor de minder koude nach ten. Het jasje is ruimvallend en wordt door een lange band gestrikt. De broek heeft niet te wijde pijpen. Als men een bewerkte stof kiest, is het aardig om het jasje rondom af '.e biezen met een stof van een effen, bijpassende tint. Voor dit model heeft u plm. 4.50 meter stof nodig van 90 cm breed. Palionen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44 en 46 (maat 48 op bestelling) bij onze bureaux voor f 0 50. Ze kunnen ook per post worden toegezonden. In dat geval •5 dient u aan de adreszijae van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet, f 0.60 aan postzegels bij te plakken, naasde gewone frankeerzegel. Denk u er wel aan, dat u binnen een week uw bestelling opgeeft. Na 6 april worden geen opdrachten meer aan- Als het waar is, dat sommige vrouwen alleen maar naar een dames- en huishoudbeurs gaan, omdat je er zo lekker veel mag proeven, van soep en koffie tot wijn en ingelegde uitjes toe, dan zullen de standhouders van de Engelse kaas op de Huishoudbeurs in Amsterdam dat ongetwijfeld ge merkt hebben. Want die kaas i s lekker, al zullen wij er een eerlijk stuk Edammer of Goudse echt niet voor laten staan. Daar is bijvoorbeeld Cheddar, een kaas vanl zo'n veertig pond, die een beetje naar; noot smaakt. Een goede Cheddar vraagt 9 tot 12 maanden om te rijpen. De Caer philly doet over dat rijpingsproces heel wat korter, nl. twee tot drie weken. Deze kaas is helemaal wit van kleur, smeuiig, stevig maar niet hard en een beetje brok kelig. De Stilton wordt volgens de Engelsen de koning der kazen" genoemd: roomach tig van kleur, vanuit het midden lopen de blauwe aderen straalsgewijze naar alle kanten. Volgens de kenners dankt de Cheshire zjjn pittige smaak aan de zout houdende gronden van de weiden in Cheshire. De Wensleydale heeft een ho ningachtige nasmaak en dat is te danken aan de kalkhoudende gronden in York shire vallei. jden, die verholpen dienen te worden. Dode of niet goed ontwikkelde takjes en bladeren moeten verwijderd worden. Ge deelten van de plant, die de vorm be derven door te dichte groei of door te hoog opschieten, moeten weggenomen of ingekort worden. INTOPPEN Voeding Kan men ze dan niet leren iets anders te eten? In het ziekenhuisje gebeurt dat wel. Maar de grond is er te drassig om iets te verbouwen; de kok gaat er twee keer per dag op uit om verse varens te snijden. Iets anders is er niet. Zelf eet zuster Valk veel uit blik, en verder heeft ze een paar kippen, die er voor zorgen dat ze verse eieren te eten krijgt. En de onderwijzer heeft een schooltuin, waarin hij wat kweekt en daarvan krijgt zuster Valk één of twee maal in de week een maaltje verse groente. Ze heeft er haar eigen, vrij grote huis, dat vroeger bij het gouverne- Riempjes zijn niet overbodig Die riempjes op deze laag uitgesne den pumps rijn geen overbodige versie ring! Wie geen hoge wreef heeft, loopt kans zó uit de schoentjes te slip pen. en dat riempje houdt althans nog iets tegen. Voor wie wel een hoge wreef heeft, accentueert zo'n riempje puntige Italiaanse leest nog een b—t*" Om een meer bossige groei te krijgen topt men wat daarvoor in merking komt, wat in. Dit alles moet geschieden met een vlijmscherp mes, dat er een gladde wond ontstaat, vlak boven een knop, een blad of een zij takje. Er mogen later geen ontsierende dode stukjes tak ontstaan. Wat het verpotten aangaat, niet alle planten vragen elk jaar om verpot te worden. De meeste kunnen wel twee of drie jaar of nog langer in dezelfde de blijven staan. Als ze maar voldoende ruimte hebben en voedsel krijgen. Vol doende wil nog niet zeggen overmatig veel. SCHOONHOUDEN Els Is wèl, dat de pot regelmatig schoon gehouden wordt, Men moet nooit dulden, dat er een groene, noch een witte uitslag op de pot voorkomt, en nog veel minder op de aarde. De pot- de potgrond s men meent, dat de plant inder- I aan een grotere pot toe is, neem dan altijd één, die net een slag groter dan de oude. Die oude pot moet pre- 2s in de nieuwe passen. Hierbij moeten wel even opmerken, dat, als bij het uit de pot kloppen, de wortels als een dicht vlies de buitenkant van de pot- kluit bedekken, dit nog geen bewijs is, dat de pot te klein was. De wortels zoe ken nl. graag de buitenkant van de kluit tegen de potwand, omdat daar de zuur stof gemakkelijker te verkrijgen is. SCHONE POT De pot, die u voor de plant gaat ge bruiken, moet zowel van buiten als van binnen goed schoon zijn, en bovendien geheel met water verzadigd. Na het schoonmaken legt men ze daarom een hele poos, liefst een nacht, in schoon water. Het gaatje wordt bedekt door een potscherf, om te zorgen, dat overtollig water gemakkelijk wegvloeien kan. Op deze scherf legt men een laagje aarde, zoveel, dat, als men de plant er op zet, deze op de juiste hoogte komt te staan. Spreid de wortels van de plant naar alle kanten uit, en vul de pot verder met verse potgrond, nu en dan de plant licht schuddend, opdat alle wor- tcls goed in de aarde komen C/t te liggen. Wist u, dat vroeger het humeur van de boerin in sterke mate de kwaliteit van de kaas beïnvloedde, die z(j op een be paalde dag maakte? En nóg is kaasma ken iets, waaraan de persoonlijke toewij ding niet mag ontbreken. Bjj kaas opdie nen trouwens evenminWant Cheshire glas sherry of port, droge port en de i lichte rode Bour- moet li eten by i de Stilton met Wensleydale met gogne Boze drogist De drogist, die ons meteen maan dagmorgen opbelde, was heel boos. „Houd d'r rekening mee", zei hij, „dat u listerine net zo goed bij de drogist kunt kopenZoals u zich zult he.rin.ne.ren, raadden wij u aan, ter bestrijding van hoofdroos listerine te kopen bij de apotheek. Goed, goed, het is dus ook bij dro gisten te verkrijgen, 't Is maar, dat u het weet. O Koken in een netje In West-Duitsland heeft een fabrikant perlon-netjes vervaardigd, die speciaal bedoeld zijn om worst of eieren In te ko ken. Zonder de vingers te branden, kan men de netjes uit het kokende water ha len. Perion is ongevoelig voor vocht en er tegen gekookt te worden. de vele reacties op mijn stukje van 16 mei jl., getiteld: Kunnen u>ü nog terug duidelijk gebleken, nl.: dat vele geestelijk doodver moeide ouders hun vertrou wen in God enin hun kinderen kwijt zijn. Zij wijzen beschuldigend naar de jeugd, inplaats van naar mij geen gaan bent. Laat het haar gerust voelen, dat dikwijls wezensvreemd, ap z'n rug groeit. De boot is weet, dat ji God weeft de generaties niet aan. Je moet nu als jongere cent zakgeld voor andere din- w_ naar één patroon. Ook aan partij kiezen. Je voelt intuï- gen krijgt en ik die óók niet zelf geen heilige bent j- ,nj déze generatie wordt door tief, dat moeder gelijk heeft, ding mij wei Hem gebouwd. En wij, puders maar omdat je er de pé opvoeders mogen Zijn nebt, naar catechisatie te kousen droeg mede-arbeïders zijn. Laten gaan (die dominee staat zo den haar, ze we daarop onszelf nu maar vèr van je af en snapt nou aan te eens onderzoeken. Heb- net niets van de tegenwoor- ,ben we het vertrouwen van dige jeugd) schaar je je aan vaders zijde. Moeder conclu- risch. Uiteindelijk zijn wij de de vergeving der zonden uit, toen ze die noet leven. Zo'n vertrouwe- wij verbo- lijk gesprekje, vlak naast el- de kerk kaar staande kan iemand een Tranen, leven lang bij blijven. En denk Sibe- rug. Wij gingen toch óók tot veilig deert uit dit voorval èn uit je baas. Wij moeten als ouders- ouderen, inplaats zichzélf en naar kerk, staat oord?'Zijn wij maatschappij. Zij onder- schatten de macht van God thuis, althans één en de macht van hun gebed, den? En dan luisteren avonds zoveel mogelijk om het geloof geeft. Straks Zulke scènes als u me daar -ww... bei- .begint ze te „preken" en dan beschrijft zijn funest voor het ga jij vloeken, waarop „Nozems, teddyboys en hoo- moeten zich kunnen uit- der huilt, jij de deur met praten, deze grote kinderen, die zo hopeloos in de knoop zittc met die wereld vol angst en oorlogsdreiging. ligans zijn voor God loren" decreteert een vader. Nou, nou, nou meneer V. L., u durft daar heel wat te corruptie, onzedelijkheid zeggen'. Hoe schromelijk farizeïsme, waarin ze te- doet u tekort aan Gods rechtgekomen zijn. En de grote liefde! Deze zgn. „on- kerk? Zij hebben veelal het grijpbare" jeugd mag dan gevoel, daarin niet mee te voor mensen ongrijpbaar tell.en- ?n dat wat naar un zijn, maar voor God niet.' Al doen deze in het geloof dogenloos-eerlijke J mm ®en opmerken hele gezin. Ik zeg niet, dat wij het er altijd zonder kleerscheuren afbrengen en altijd zo rustig en beheerst óók huilt en bidt. zijn. O r dikwijls juist te gen elkaar in. De leraar lading school- opgevoede kinderen beetje dwaas, stellen zich soms ..Sartre-iaans" aan, ieeft ji onder die moderne, gedurfde -verii maskers kloppen harten, yar\ j;- dvnhtor „'in Ann Jmst catecnisaue-avona. r.n die niet slechter zijn dan zondag toomde de dominee te, been-kleurige kousen dra- gezag handhaven, gen en inplaats van lange ha ren, korte? Nogmaals: de sfeer in de gezinnen moet goed zijn. Doorademd van de geest van Christus. Als het tussen vader en moeder niet goed zit, als va der d( hele opvoeding aan moeder overlaat, als ouders avond aan avond uitgaan, als zij uit luiheid alle geestelijke inspanning vermijdend, bang voor conflicten, maar toege ven enz. enz., moeten we dón nog vragen, hoe deze ieugd zo losgeslagen komt?? Maar al doen- jongeren Alsof je niet van de Here Je- de leert men. Of liever: de houdt! Moeder moest het ervaring leert het je wel. Dit óns af moest hangen! Maar weten. Maar daar praat meisje is uw oudste en ik had God is er. Hij, dc Getrouwe als je jong het over ónze jongste. (De roept ook onder deze rode kousen, die ze mis- schien drie weken gedragen heeft, vond ik onlangs het uwe of het mijne. -wj-r tpapwtfn tpppn elke ouders, die het schoolwerk 7U lKACHltw tegen euce ..-.♦-nhUot.P lipten 7 L prijs hun gevoelsleven verbergen, maar daarom is dat erv wel. Wij kunnen zelfs tot onze grote verwondering in de harten van deze „no- —i"-jeugd soms - toch niet de repetitie bent?! „Ze" denken altijd de volgende dag. t Is altijd het slechtste van je. juist catechisatie-avond. En £0als u mevr. T. de B.—M. zondag toornde de dominee te V. beslist een te groot ierin de paraplu-bak!*) Wij lijks daartoe vanaf de preekstoel tegen irama van die groene kou- mogen beslist niet uit deze gemaakt hebt, die uw 16- uiterlijkheden jeug-" Zijn kinderen bij na me. Hij heeft hen zo lief. Werken onze gebeden dage- MARGARITHA vóór de catechisatie lieten jarige dochter van haar zak- trekken. Ma; i vader zegt: „Nou ja, ens, als die jongen de repetitie onvolcf geld had gekocht. Mijn 15-ja- rige dochter kwam enkele met maanden geleden met vuur- rode kousen thuis. En ook Idoendê loopt met van die lel«ke- laoenae -i,.:v« waarachtige Godsvrucht ont- ^aakt doet hem dit iuist de lanS«. sluike haren. Niet te- uit, ga ergens met haar in dekken. Maar treedt hen toch voor zijn overlang veel notitie v»n n#m.„ h.„« - hMm Heus, dit gaat wel over. Ze willen (thuis lopen de kleintjes blijven'zitten", meedoen. Dat is il. Ik zei altijd omheen) en praat zetten ze al hun stekels op. aordeelt moeder. Ze zegt het rustig: „Nou kind, als jij echt gezellig met uw „grote" Mhr v. L. te R'dam. U ook niet in orde is hebt gelijk. Maar vindt kinderen. Ik kan u óók niet, dat in het He- na de gemaakte brokken breeuwse woord iets méér zit dar alleen: zilveren? Iets dat op kunstzinnig doelt? M.i. is hier de Statenverta- rustig hoekje zitten ling beter dan de nieuwe Mhr J. V. Op uw schrijven hoop ik over één of twee we- te reageren. Wilt dochter, daarbij i initiatieven, ook al zijn die iet over geld, dat hem niet gang liefje. Als je heeft roll" type wilt lopen, ga je stuk afdalende en eerlijk be- voet- nog even geduld hebben? nnende, dat u te Druk de aarde mét de dui men flink aan, vooral langs de potwand. Zorg, dat de aarde ongeveer een vinger breedte beneden de potrnnd blijft. Dit is om zonder be zwaar water te kunnen ge- Nu wordt de plant licht besproeid en koel, uit de zon, weggezet voor enkele dagen. In deze tijd geve men per dag een of tweemaal een lichte besproeiing, want door het verplanten zijn veefl haar wortels verloren gegaan, zo dat de wateropname gestoord is. rjférTjt Bruin, berge, taupe, dat zijn zo de bekende kleuren als het over kousen gaat. Maar de kousenfabrikanten wil len een nieuwe richting inslaan en er blijkt, volgens de Jovanda-revue, een sterke neiging te bestaan om de kou sen aan te passen aan de kleuren van hoeden. Althans in Amerika. Er worden daar o.m. kousen gevraagd in paarsachtige tinten. Daar ook wit heel belangrijk wordt in Amerika de ze zomer, zowel in de kleding als in de schoenen, worden veel kousen ge bracht in kleuren met een witte on dertoon. Een nieuwtje is, dat een Amerikaanse producent kousen aanbiedt, die in één paar vier kleuren vertegenwoordigen. Men koopt bijvoorbeeld een paar stretch kousen (in lengte en breedte rekbaar )in licht beige. Erbij geleverd krijgt men drie capsules met kleur stof, op een palet geplakt. Wanneer men nu genoeg heeft van de lichte kleur, doet men in het waswa ter de eerstvolgende kleur en na het wassen zijn de kousen van een mooie, egale nieuwe tint. Dit kan nog twee maal herhaald worden (steeds don kerder natuurliijk). Men is zelfs be zig een gamma van veertig kleuren sa men te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 16