OORLOGSERFENIS ROTHENBURG nog niet verdwenen Het wiel van Michiel in het Rijksmuseum 57 ZONDAGS BLAD BRIEVEN AAN DE Hieuw? Cciterfjc (Courant ZATERDAG 30 MAART 1957 een bom kan liggen, dat er in het slootje achter uw huis geweren, mor tieren en munitie verborgen kunnen zitten, dat er vlak langs het heidepaad je, waar u fietst, landmijnen in het zand kunnen zijn het wordt nog dagelijks bewezen. Maar er wordt nog iets meer bewezen: dat wij, Nederlanders dat oorlogstuig nog steeds als speelgoed voor grote mensen beschouwen, en dat er nog steeds stommelingen worden verminkt of gedood, omdat zij een granaat proberen te demonteren, omdat zij proberen, of het gevonden geweer nog schieten wil. In het centrum van Den Haag, hoog in de wolkenkrabber van een kantoorverza meling, zit een kleine ambtenaar achter een lessenaar: de heer J. H. Grim. administra teur van de Hulpverleningsdienst, ook wel populair „Mijnopruimingsdien6t" genoemd, en hij overziet uit zijn grote raam als het ware het gehele land, waar nog steeds bommen en granaten in de grond zitten, waar nog steeds geweren, pantservuisten en mortieren gevonden worden, en waar nog steeds ongelukken gebeuren met mijnen en bommen. En hij verzucht: „Waren de mensen maar wijs. Ik wou dat alle mensen de spullen, die ze vinden, tenminste durfden aangeven Er kan een bom in uw tuintje liggen „Ik wou dat alle mensen de spullen tenminste durfden aangeven kreet van mensen, die zelf vaak noodkreten van anderen hebben gehoord, en niet alleen hebben gefluisterd, hebben geholpende red ders, vrijwilligers, verenigd de Nederlandse Vereniging De Reddingsmedaille. ,,Ons Onder steuningsfonds heeft dringend aanvulling nodig", schreef ons de secretaris, „de financiën schieten tekort om onze leden, veel oudere redders, bij staan. Mogen we via uw blad een beroep op de mensen doen? Met alle genoegen. Deze men senvrienden verdienen steun, lezers. Weet u dat er dui zenden gezinnen door hun man moedig optreden van ellende bespaard zijn gebleven? En zul len we him ellende nu vergeten? Dat mag toch niet! Het fonds steunt oud-redders en de wedu wen en wezen van omgekomen redders. Hier volgt het gironum mer van de Vereniging: 30 90 50. Het secretariaat van De Red dingsmedaille is gevestigd in de Vlierboomstraat 116, Den Haag. Dat er in onze grond nog steeds mijnen en bommen lig gen, werd onlangs weer eens bewezen, toen in Alem in Bra bant een vrachtauto op een mijn reed en ernstig bescha digd werd. Onlangs werd in Rotterdam nog een bom gevon den en zo zal het voorlopig nog wel doorgaan. En het eer ste telefoontje is altijd naar de HVD, die door het gehele land nog steeds met 25 man op post is, om ons van dat gevaarlijk spul te verlossen. fllerkivaardig Het is waarschijnlijk wel een van de merkwaardigste beroe pen van ons land, dat de man nen van de HVD tot het hunne hebben gemaakt: het wegha len van spul, dat nog altijd ontploffen kan. zelfs na tien, twaalf jaar in een sloot of de grond gelegen te hebben. Bij ontginning, bij baggeren en graven komen de bommen en granaten voor de dag het werk wordt gestaakt, de politie wordt t>p de hoogte gebracht. En dan gaat er een telefoontje naar het Spui in Den Haag, en vanuil deze commandopost wordt de HVD in beweging ge zet. Met speciale werktuigen mijndetectors, voor dit doel ingerichte transportauto' trekt men naar het terrein van de strijd, een strijd die span nender en enerverender kan zijn dan wij ons ooit kunnen voorstellen. Want niemand is voorzichtiger met wapentuig dan hij, die er alles van In stand „Zolang er nog één stuk mu nitie is, zijn we verplicht, de dienst in stand te houden.. Dat is het devies van de HVD, en het is een devies, dat vele mensenlevens sparen kan. En het werk van de dienst is soms lang geen sinecure. „Bij Alem, waar die auto op een mijn ge. reden was," zo vertelt de heer Grim óns, „moesten we met detectors het omliggende ter rein afzoeken. Zo'n detector „reikt" maar 40 cm diep. sten, zelfs al verspeelt men er zijn prestige van brave, nette burger meeis veel straf baarder: het is levensgevaar lijk. Een fietsenmaker zaagt de kop van een granaat; een huis vader maakt van een bom een vaas; ouders weten, dat hun zoon eeai Duits geweer in zijn kamertje heeft hangen wor den we dan nooit wys Het „Plönleiri plekjes i een van de meest betoverende romantisch Rothenburg- ob-der-Tauber romantisch stadje in Beieren, waar middeleeuwse rust heerst (Van onze correspondent jn Bonn) Net over de grens van Baden-Wiirtteuiberg ligt in Beieren het stadje Rothenburg ob (an) der Tau- ber. Het is het noordelijke eindpunt van de z.g. „Romantische Strasze", die in het zuidelijker ge legen Dinkelsbühl begint. Deze „Strasze" nog niet hersteld van de vorstschade tijdens de winter 1955-1956 is in haar geheel en in haar détails één van de bezienswaardigheden van West-Duits- land. de stad bezette, en aanvanke lijk wilde plunderen en platbran den. Maar hij bleek bereid te zijn de stad genade te schenken als een der vroede vaderen een kroes met 13 glazen wijn erin in één teug kon ledigen. Burgemees ter Nusch offerde zich daarvoor op. Het lukte hem en Tilly hield woord. De scène met de wijn- drinkende burgemeester en de verbaasde Tilly herhaalt zich elke dag om 11, 12. 13 en 14 uur. In de „Ralsherrn- trinkstube in Ro thenburg bevindt zioh een klok een schenking van „Vrienden van Ro thenburg" uit Neu renberg uit het nirs verkopen, rondleidingen or ganiseren. fotograferen dan wel in hotels én café-restaurants be- genoemde uren gaan er twee HHPV. ramen thenburg wordt jaarlijks door aan herinneren, dat de geschie- klok open. Rechts Vooral echter het stadje Ro- wellen gelegen stationnetje het is geen uitzondering dat u ,s w,JLUl UUO! aan nerinneren, we na het eerste ondlrzofk het duizenden en ,nog eens duizenden denis de laatste laten afera toeristen uit binnen- en Duuen- tneiren en land vooral door de Amerikanen 1 in West-Duitsland) bezocht om de schoonheid van dit unieke „kleinood van het Duitse verle- mijn gevon- den" op zich te laten inwerken. 8ranaat. Zo slecht zijn helaas echter de Rothenburg Rothen- drinkt burgemees- buiten- burg toch niet onopgemerkt is ter Nusch Dan wordt eei den, een bom. In haksel, zand en stro wordt toegangswegen tot MONUMENT Rothenburg-ob-der-Tauber is één groot kunst-historisch monu ment, zoals er in het na-oorlogse Duitsland met zijn vele geheel of buig thans het taittottó heeft ge. st,!de" nomt»n tot aanW van ggn vlieg- ^.el geelL enkel .meer 1S overge' het explosief in een speciale, (njet aÜeen de „Romantische afgeschermde auto vervoerd strasze". doch ook die van Würz- de springhel bij Bergen burg en Neurenberg derwaarts), mi-w— - hotel-eigenaar in Rothen- in Limburg. En daar klinken dan, van tijd tot tijd, als er weer een voorraadje is, op be- tcai .nee- paalde dagen luide explosies, veldje vlak buiten de stadspoor- bleven. Tot de luchtaanval c met een startbaan ""c tn nrtia hefschroefvliegtuigen U( "e diensten van Fran1-'- Maar de HVD komt pas in berg en München de 31e maart 1945 toen de geal- lengte. Hij hoopt, dat met lieerde luchtmacht het zeepfa- cóntinu- briekje, de twee kinderwagens- Fj-ankfurt Neuren- fabrieken, het kousen-industrie- bedrijf waar Kerst- afhankelijk, of Nederland In een nabije toekomst werkelijk „schoon" kan zijn. Het in zijn bezit hebben van wapentuig is strafbaar maar het niet melden van voorraden of vond- delingenvei-keer van Rothenburg- ob-der_Tauber nog ten goede ko- rnaar^ inplaats daarvan men, het zal de romantiek scha- J~ den van een stadje Waar overi gens alleen de bomschade van de luchtaanval op ,31 maart de vele zware Ameriï auto's (die alleen maar in enke le straten der stad kunnen par keren), en het buiten de stads- Na de 17e eeuw heeft Rothen burg zich niet meer uitgebreid. Het is merkwaardig te zien, hoe weinig nieuwe ook in eeuwen gerekend huizen er buiten de stadsmuren staan. Lang is Ro thenburg vrijwel geheel vergeten geweest. Deze af geslotenheid is ver moedelijk haar ge luk geweest hoewel honderd jaar geleden de burgerij op de vroede vaderen der stad foeterde, omdat die zelfs geen aansluiting van het stadje aan de spoorwegen wensten. Hieraan Is het te danken geweest, dat de stad Rothenburg In haar oorspronke lijke staat be waard is gebleven en het moderne leven der laatste eeuw niet heeft geknaagd aan zijn wallen en torens, dat de stad niet ten offer viel aan het verkeer, waakt de „Verein AJt-Rothenburg" er voor, dat dit ook achteraf niet meer zal kun nen gebeuren. Mede daardoor is het stadje met zijn wallen, zijn ,1s dl, id Keulen of In Ulm. Ho- golhische terkm „„t,, pa. kroes leeg, links staat de veldheer hem verbaasd aan te kijken. Zo is Rothen burg vol oude geschiedenis, voor al op kerkelijk ge bied. De stad is voor viervijfde protestants, voor de rest katholiek. Zij is vol kerken, die trots over het gewirwar van da ken kijken en de toerist reeds van verre toeroepen. De voorma lige Dom der stad thans de protestantse St. Jakobskirche kan zich in schoonheid uiter aard niet meten het kathedralen De „Klingengasse", met de „Klinger Tor", waar veld heer Tilly de toegang tot dé vesting forceerde. Sinds J hun middeleew de historische „ALfcstad' as legde is Rothenburg sinds de Dertigjarige Oorlog (1618—1648) bewaard gebleven in de staat wsarin het ook thans nog ver keert. Dat het in de Dertigjarige Oorlog werd gespaard, was te danken aan de grootmoedigheid thenburg, dat aan het einde' van trffciërshuizen van de roemruchte veldheer de 14e en In bet begin van de 15e „erken een uniek stuk Duits Tilly, die in 1631 toen zijn eeuw zijn grootste bloei-periode leden gebleven dat tanen was beleefde, heeft met zijn luttele naar duizenden inwoners tegenwoor- in zijn geheel tijd is overgeplaatst de moderne mens. die het ge- rnJL.°,TI!!!,.!2500 ku„„e„ bezoeken, de gelegenheid te ge- j t. ven te overdenken, wat er in al als de basilieken to Fret. dla eeuwen burg, Wenen, Keulen of Ulm. Gerekend naar de bouwwerken van de 14e eeuw is de St. Ja kobskirche evenwel een pracht stuk. Toen na de voltooiing van de kerk in 1436 de burgerij de raad vroeg, hoe de stad zulk een bouwwerk had kunnen oprichten, antwoordde deze zelfbewust en trots: „Met gaven, raad, hulp t MIDDELEEUWS Wie Rothenburg heeft gezien, heeft daarmede een beeld gekre gen van een krijgshaftige, Duitse Rijksstad uit het verleden, dat de gemeenschappelijke aalmoe- onuitwisbaar is. In Rothenburg is sen van onze burgers en ook van me„ me, één slag varplaaut andere Christelijke lieden, gelijk in het land te doen gebruikelijk Middeleeuwen. Het is een pel- De Bisschop van Würzburg grimsstad voor toeristen, zoals ~*ÉM' ontwerp vroeger de pelgrims dromden st£ naar de van het Heüjge WÉ - - de Bloed. En er zijn niet alleen des Deutschhauskirche in Würzburg. zomers vele gasten in Rothen- Do bouw begon in 1373. De kost- burg. Ook des winter. lijn de baarste schat d«» s» .Tatnhc VREEMDELINGEN De stad Rothenburg leeft van het vreemdelingenverkeer. Drie van de vijf inwoners hebben daarmee op de een of andere ma nier te maken, of zij nu souve- ieder, die Rothenburg heeft ge zien is met het stadje bevriend geworden en zal anderen aanspo ren het ook te gaan bekijken. Het is onmogelijk, dat het iemand ooit zal berouwen, zich aan de betovering van Rothenburg te hebben onderworpen. Op de springhei bij Bergen (L.) stijgen van tijd tot tijd enorme stofwolken omhoog: met een daverende explosie wordt dan een voorraad gevonden of in beslag genomen wapentuig vernietigd. VERSCHRIJVING En dan vóór wy aan dc nieuwe bockeuverzockjes beginnen, een rechtzetting. Op de vacantiepagina van ons vorige zondagsblad schreef een redacteur heel vrolijk over een sportfietsje van zestig kilo. Gezien zijn gezicht heeft hy er zelf zo een wel nodig, maar hy bedoelde na tuurlijk zestien kilo. 't Is anders geen sport meerDank lieren D. van Krevelen en L. J. Mostert voor uw opmerkingen hierover. Dachsel. DE RAMP „Ik zou zo graag het boek van de Ramp naar mijn zoon in Afri ka zenden. Het is overal uitver kocht. Kan iemand my helpen?" Die zoon is van de lieer D. Bur gers, Cromvlietplein 88, Den Haag. DE HEMEL Heeft iemand voor de wed. A. M. Moermanden Hollander, Maaskade 90a, Rotterdam, (des noods ter lezing) „Dc Hemel en het Heme"even" van ds. C. J. Hoekendijk en „Verborgen weel de" ook van deze dominee, maar gepubliceerd onder het pseudoniem Jan Senior? i 195! JAN VAN BATENBURG Mevr. A. B. Kruikemeier-v. d. |g Mooren, Menkemastraat 230, Den njj! Haag, zou voor haar kinderen de gd boeken willen hebben, die haar 95(1 overleden echtgenoot onder het 19Kj pseudoniem Jan van Batenburg <955 publiceerde Staan er nog in de .9» boekenkast? ko- door Jurriaen Jacobson, aandacht. Niet omdat het als schilderstuk voortreffelijk is geslaagd, maar omdat het doek De Ruyter toont in zijn huiselijk leven, met de zijnen, met prouw en kinderen, met de grote zoon Engel, die vice- admiraal werd, en zijn vader slechts enkele jaren overleefde. Als het portret wordt geschilderd is De Ruyter al getrouwd met Anna van Gelder, zijn derde vrouw. Hoewel, zoals de geschied schrijvers herhaaldelijk hebben verzekerd, De Ruyter een een voudig man was, die niet hield van opschik en thuis de kleedij van een zeekapitein droeg, heeft de familie zich voor deze ge legenheid in groot gewaad ge stoken, mevrouw De Ruyter met de brede kanten kraag en De Ruyter in zijn admiruaisjas en Engel de Ruyter met een veder bos op de hoed. Het portret toont verder nog Jan Pauwelsz. van Gelder, de zoon van Anna van Gelder uit haar eerste huwelijk, en Alida, Margaretha en Anru de Ruyter, spelende met haar neefje Cornells de Witte, oudste kleinzoon van de admiraal, en Jan de Witte, oudste schoonzoon van de admiraal en zijn vrouw Cor nelia de Ruyter. BOEKEN De historie herleeft bij het zien van deze expositie, die een reis naar Amsterdam meer dan waard is. Ook door de tentoongestelde literatuur. Bij de boeken is uiter aard Gerard Brandt, De Ruyters biograaf, vertegenwoordigd, wiens Het Leven en bedrijf van den heere Michiel de Ruyter, de bron is geweest, waaruit vele schrijvers hebben geput, en dat zowel in het Frans als in het Duits werd vertaald En bij de jongensboeken ontdekken we Paddeltje, het boek van Joh. Been, die zoveel heeft gedaan om de figuur van Michiel bij de jeugd levendig te houden. Expositie over De Ruyter Michiel Adriaansz. de Ruyter is niet alleen een nationale figuur. Zijn verrichtingen ter zee, waar van de uitslag in hoge mate mede bepalend is geweest voor de gang van zaken in de toenmalige we reld, hebben hem in een interna tionaal milieu geplaatst en dit is tot uitdrukking gekomen in de tentoonstelling, die ter gelegenheid van de 350ste geboortedag van de vlootvoogd tot 17 juni in het Rijks museum te Amsterdam wordt ge houden. De organisators hebben deze expositie met veel liefde op gezet en mede door de inzendin gen van particulieren ook uit het buitenland is een goed ge heel gekregen. Men moet het ech ter wel betreuren dat van de per soonlijke bezittingen van de ad miraal in de loop van de tijd veel verloren is gegaan, want daardoor kan men zich uit de expositie niet een geheel afgerond beeld vormen van de grote man. De expositie omvat tekeningen en schilderijen van zeeslagen, ge schilderde portretten van De Ruy ter en van tijdgenoten, veel kaar ten, brieven en boekwerken, on derscheidingstekens, geschenken en globes. In enkele zalen is dal alles in chronologische volgorde gerangschikt, zodat het leven van De Ruyter wordt gevolgd van de wieg, die in Vlissingen stond, tot het graf, dat in de Nieuwe Kerk te Amsterdam is. WIEL Het viel te verwachten, dat het wiel, waaraan Michieltje in een blauwgeruite kiel voor een loon van zes stuivers in de week in de lijnbaan van de gebroeders Lampsius draaide, een plaats op de tentoonstelling zou krijgen. Van dat wiel weet iedere Neder lander te vertellen en door dat u iel is hij in de eerste plaats bij- zeer en zeer velen bekend ge bleven. Door het wiel en door liet klimmen op de torenspits van de St. Jacobskerk in Vlissingen. Het is jammer, dat de organisa toren meenden zo waarheidsge trouw te moeten zijn, dat zij in de catalogus de echtheid van het wiel in twijfel trekken. Het zou „vol gens de traditie" het wiel zijn, waaraan De Ruyter „als jongen gedraaid zou hebben". Niet het oorspronkelijke dus, maar een an der wiel, wel uit de lijnbaan, maar van later datum? Veel van de charme van dat eenvoudige ap paraat gaat door deze toevoeging verloren. Van de tentoongestelde doeken verdient vooral de grote Familie groep van De Ruyter, geschilderd Op Iedere Nederlander rust de plicht, gevonden oorlogstuig bij de politie aan te geven. En die plicht geldt nog steeds, ook voor de jongeman, die na de oorlog wapens en munitie „ver zamelde", en die nu met zijn verzameling danig in zijn maag zit. Daar schuilt het gevaar. Als u en ik een bom of een mijn, een geweer of een kogel vinden, bellen we met een ge rust hart de politie op maar die jongeman, die tegen zijn wapen-arsenaaitje in zijn kast zit aan te kijken, durft dat niet. Want hij is al die jaren lang strafbaar geweest, en maar weinigen hebben de moed dit aan de politie te gaan ver tellen. zelfs ai kan hun veilig heid, hun leven en dat van hun gezin, ervan afhangen Het is de laatste jaren wat stil geworden rond die Hulp verleningsdienst, stil in elk ge val vergeleken met de jaren na de bevrijding, toen in één jaar tijd bijna 100.000 'granaten, 5.000 landmijnen, 5.000 kg springstof, 50.000 kilo munitie. 20.000 handgranaten en 1200 bommen werden opgespoord en vernietigd. Veel daarvan, zeer veel zelfs, moest uit particulie re en onkundige handen wor den gehaald T rans port Dat er bij particulieren nog steeds oorlogstuig verborgen wordt gehouden, is wel zeker; dat bewees het nachtelijke transport van een vrachtwagen lading vol ontplofbaar spul op de Veluwe, toen onbekenden ten einde raad besloten, het il legaal in hun bezit zijnde wa pentuig dan maar stiekum bij de Hulpverleningsdienst voor de deur te leggen. Het is goed afgelopen, maar de vakkundige HVD-ers verzekerden, dat zij zo'n transport niet graag had den opgeknapt

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 13