Burgemeester Koomans hield eerste werkrede Noord wij kse raad krijgt lange agenda te behandelen NIEUWS uitdeSLEUTELSTAD Mej. Van Ouwenaller sprak voor Pedagogiek en Pro Juventute Mode- en kapshow trok zeer veel belangstelling Indonesisch le^er pakt de corruptie aan Dr. Charles Hill moet de Britten populair maken DONDERDAG 28 MAART 1957 Raad van Rijnsburg Meningsverschil tussen B. en W. en P.v.d.A. over grondaankopen ANVANKÉLIJK leek de uitvoerige agenda van de gisteravond belegde gemeenteraadsvergadering van Rijnsburg in recordtempo onder de voorzittershamer van burgemeester Koomans te zullen doorgaan. Een uit voerige polemiek tussen de P.v.d.A.-fractie en B. en W. over diverse grond aankopen vertraagden dit tempo wat, hetgeen echter niet wegnam dat de 16 punten toch in drie uur werden afgehandeld. De raad hoorde de eerste „werkrede" van burgemeester Koomans. Er waren enkele belangrijke be sluiten te nemen waaronder de verkrijging in erfpacht van grond langs de Saxenstraat en de Evertsenstraat van het hoogheemraadschap Rijnland. Burgemeester Koomans zei hier te kort te zijn om een nieuwjaarsrede te kunnen houden. Na een oppervlakkige bestudering van enkele problemen meende hij wel te kunnen stellen dat de woningnood nijpend is, nijpender dan bij eerste ken nismaking leek. Nauw hangt hiermee sa men het tekort aan bouwgrond. De voor zitter had zich ook laten voorlichten over o.a. het verenigingsleven en de ver keerssituatie. Hij zei echter vóór Pasen niet met concrete voorstellen te kunnen komen, aangezien hij zich vóór die datum nog niet voldoende heeft ingewerkt. Wel hoopte de burgemeester, dat zich reeds nu de eerste symptomen zullen openbaren van een groeiende wederzijdse samenwer king. Het oudste raadslid, de heer Van Tilburg beantwoordde de rede met een kort dankwoord. Schoolverzuim Na kennisneming van enkele goedkeu ringen door G.S. benoemde de raad met algemene stemmen de hoofdonderwijzer van de Wilhelminasohool, de heer Jagers- ma, tot lid van de commissie tot. wering van schoolverzuim. De voorzitter deelde mede dat genoemde commissie in 1956 115 gevallen van schoolverzuim heeft be handeld tegen 109 in 1955. Ongeveer 2/3 deel hiervan was ongewettigd. De heer G. van der Mey kreeg vaste aanstelling in gemeentedienst nu de raad bleek, dat na een herkeuring hiertegen geen bezwaren meer waren. Ook gaf de raad zijn fiat aan voorstel enkele gemeentcwoningen 4 jaar te verharen aan enige gen teambtenaren, doch niet dan nadat op verzoek van de heer K. Zandbergen hieraan de clausule was verbonden, dat bij beëindiging der betrekking deze mensen uit hun huis kunnen worden De bijzondere lagere scholen kregen ee voorschot op de vergoeding 1957 van per leerling, terwijl de kleuterschool zijn vergoeding '56 aangevuld zag tot 6.222,50. terwijl eenzelfde voorschot vc werd toegekend. Verpachting Voor de tijd van één jaar verpachtte de raad enkele percelen grond aan de Gebr Van der Mey, J. van Delft en J. Prins Op verzoek van alweer de heer Zand bergen zal nader worden onderzocht of hieraan bepalingen moeten worden toege- gevoegd betreffende tussentijdse opzeg ging van het pachtcontract. Deze grond is n.l. bestemd voor uitbreiding van d« vuilnisbelt en het bejaardentehuis. De N.V. Bouwkas van Nederlandse Ge meenten vroeg en kreeg eén garantie vooi het aangaan van .geldleningen ten bedrage van 15.000. De voorzitter merkte op. dat deze geldleningen nodig zijn v de vóórfinanciering van het bouwen woningen, aangezien de Bouwkas pas het klaarkomen van de huizen hierop hypotheek kan vestigen. Uitbreiding van het postkantoor is door een grotere toeloop cn een uitbreiding van de personeelsbezetting dringen nood zakelijk. De garage naast het kantoor zal daarom verdwijnen en bij het kantoor worden gevoegd. De verbouwing moei i.v.m. de bestedingsbeperking zo sobei mogelijk worden uitgevoerd en vergt nt nog 7.656. Dit bedrag zal door een huur verhoging van de PTT worden terugge vorderd. De heer D. van der Mey zag graag een betere afscheiding tussei loketten, welk voorstel door B. er zal worden uitgevoerd. Gezinsverzorging De Stichting voor Geref. gezinsverzor ging te Rijnsburg vroeg een subsidie van 600, gezien de hoge kosten voor het in dienst hebben van een gezinsverzorgster en een gezinshulp. De voorzitter meende dat het subsidie onontbeerlijk is voor een sluitende ba lans. De lieer Zandbergen zei dat eer interkerkelijke aanpak van de gezins verzorging geboden is. daar verschillen de kerkgenootschappen nlhlcr niet tal rijk genoeg ziin om een eigen gezlns- verzorgstcr in dienst te nemen. De Hcrv Gemeente kent ook gezinsverzorging doch hier wordt de helft van de koster door de gemeente Rünsburg gedragen terwijl bij een stichting met een eigen gezinsverzorgster het rijk evenveel bil draagt als de gemeente. Dokter Van der Laan zei dat gezins verzorging voorziet in een groot gemis Hoe groter de opzet nu is. hoe efficiën ter men dit kan organiseren. De gemeen te dient hier dan ook het initiatief te ne men om tot centralisatie te komen Geen dwang voorzitter verklaarde hiervoor veel te voelen, maar dit zal zonder dwang moe ten gebeuren. Hij hoopte op een samen werking, die niet alleen Interkerkelijk doch zelfs interlokaal zal zijn. O.a. de ge- ite Valkenburg interesseert zich hier- De burgemeester dacht aan een stichting, waarin vertegenwoordigers van alle kerkelijke groeperingen zitting heb- en een vertegenwoordiger van de ge meente. Tot deze laatste zouden de bui tenkerkelijken zich dan kunnen wenden Een ongeschreven voorwaarde voor sub sidiëring door het Rijk is n.l. dat het al gemeen karakter van een veréniging dui delijk tot uiting moet komen. De raad ging akkoord met een redactie wijziging van het raadsbesluit inzake de voorrangssplitsingen aan de Tramstraai en het Moleneinde. Het verkeer in dr Brouwerstraat zal nu ook voorrang krij gen van het verkeer van Vliet n.z. en z.z Het belangrijkste punt was ongetwijfeld het verkrijgen In erfpacht langs de Saxenstraat, toebehorend aet noogheemraadscnap „Rijnland". Deze grond is namelijk, bestemd v de Douw van negentig woningen. Ge; net nijpende bouwgronatekori moet i Rijnland wel heel dankbaar zijn vi dit gebaar. De heer Kromhout vroeg, of men navolging van anoere gemeenten het pro- iiel van de huizenblokken niet wat moet oreken door er bijvoorbeeld kleine hui zen voor bejaarden of middenstandswo ningen tussen te bouwen. Wethouder Van der Vijver antwoordde, dat over de grootte van de woningen nog niets bekend is. Wethouder Kralt beves tigde dit, doch voegde hieraan toe, dat gezien de gemiddelde gezinsgrootte het bouwen van kleine huizen niet verant woord is. De heer Zandbergen meende eveneens, dat men moet stoppen met het bouwen van kleine huizen, aangezien de bejaarden immers straks een eigen te huis krijgen. Ook voor de bouw van bé- drijfswoningen met schuren was hij wei nig enthousiast. Velen schrikken terug de hoge kosten, t. en W. stelden vervolgens voor over gaan tot aankoop van 2478 vierkante ter grond van de heer W. L. Heems kerk, 2290 vierkante meter van de heer A. de Haan, 423 vierkante meter van N. van Egmond en 56 vierkante meter van J. de Haan. De grond is nodig voor de doorbraken in de Dubbele Buurt. het Katwijkereind en de Vliet N.Z., en voor verbetering van de Kerkstraat.' De heer Kromhout las een in scher pe bewoordingen gesteld epistel voor. waarin hfj tot de conclusie kwam, dat D. en W. in de na-oorlogse jaren een kortzichtige bouwgrond-politiek hebben gevolgd, die tienduizenden guldens heeft gekost. Men dient grond aankoop minstens zeven Jaren tevoren te verrichten. Voorzichtig De voorzitter merkte op, dat men met dergelijke uitlatingen voorzichtig moet zijn. Niemand is-profeet en men kan het verloop Van de conjunctuur niet vooraf weten. Achteraf is het vrijwel nooit moei lijk, aan te wijzen op welke manier men geld had kunnen besparen. Verder n het verleden te wroeten. Als we evenwel toch doen. moeten we nooit geten ook de voordelen eens onder het stof vandaan te halen. Wethouder Kralt betoogde, dat het ont nemen van Iemands grond een zaak is, waartoe men slechts zeer node overgaat. U kunt ervan overtuigd zijn, zo zei hij dat de grondeigenaar altijd voordeliger uit is. als hij zijn grond niet behoeft te Toch accepteren De heer Zandbergen was van mening, dat zelfs de hoogste instanties grove ver gissingen maken, als het op „planning" aankomt. Maar mochten bepaalde perso nen door vroegtijdige aankoop van grond worden benadeeld, dan zullen dezen dit in het algemeen belang toch dienen ti Nadat de heren Kromhout en Van de: Meij over dit onderwerp het hunne had den gezegd, sneed de voorzitter verdere discussie af, als. niet ter zake dienende In de rondvraag Informeerde dok ter Van der Laan naar het nieuwe clubgebouw van Riinsburgse Bovs. Het oorsnronkeliike plan bleek te zijn afgekeurd. Toch zal men proberen het clubhuis nog vóór het nieuwe seizoen klaar te hebben, zij het dan zonder tribune. Burgemeester Koomans hoopte, dat 3poedie weer een korfbalclub zal worden opgericht. Christ.-Hist. iongeren hebben veel te doen De leden van de Chr. Hist, jongeren groep gaan een drukke tijd tegemoet. In de eerste plaats zullen twee afgevaardig den van de groep Rijnsburg de vergade ring bijwonen van de ring Leiden, die maandag 1 april zal worden gehoudi De vastgestelde vergadering van C.H.J.G. van 4 april is uitgesteld tot don derdag 11 april. Op deze vergadering zal er een spreker komen van de Unesco. De dagsluiting zal worden verzorgd door mej J. Hogervorst. Op dinsdag 9 april zal er een C.H.J.G. worden opgericht in Noord- wijk. Voor deze vergadering zal de groep Rijnsburg na de pauze, dus na het po litieke gedeelte een toneelstuk uitvoeren. Op de conferentie, die 30 en 31 maart wordt gehouden in Katwijk aan Zee zul len 26 leden van de groep Rijnsburg zijn Op dinsdag 7 mei zal de groep Rijnsburg weer in groepsvergadering bijeen komen. Wat er die avond behandeld zal worden is echter nog niet bekend. De laatste ver gadering van het winterseizoen zal plaats vinden op dinsdag 4 juni. Dan zal wet houder Van der Kwaak uit Leiden spre ken. Ook op de provinciale vergadering van Zuid-Holland die 10 april zal worden gehouden en de conferentie van de fe-». deratie, die van 26 april t.m 29 april wordt gehouden, en op het provinciale weekeinde van 15 en 16 juni, dat in Was plaats zal vinden zullen leden Bij de achtervolging van een wegpiraat sloeg gisteren op de rijksweg Amsterdam-Den Haag, onder Sassenheim, een politie auto van de Amsterdamse ver- keersgroep der rijkspolitie en kele keren over de kop. De heide inzittenden, de heren Brugge- man en Lansweer, liepen slechts lichte verwondingen op. De ach terhanden van de politie-auto bleken niet in orde te zijn. De wegpiraat ontkwam. SASSEJSHEIM Ds. Van Heest beroepen De Christelijke Gereformeerde Kerk beriep bij acclamatie ds. W. van Heest te Rozenburg. Verhoging krediet B. en W. van Sassenheim stellen de ge meenteraad voor het krediet in rekening, courant bij de bank voor Nederlandse ge meenten tot 25 april te verhogen 250.000 tot 300.000. Ringvergadering Morgenavond om acht uur wordt Het Bruine Paard een gecombineerde ringvergadering van de Hervormde mels- en jongelingsverenigingen gehouden Dinsdagavond om 8 uur vergadert de Noordwijksc gemeenteraad. De agenda vermeldt onder meer: tege moetkoming naar art. 13 der l.o.-wet; benoeming van een onderwijzer aa openbare lagere school in de vacature De Meijer; bezwaarschrift schoolgeldaanslag; medewerking ingevolge de kleuteronder wijswet voor ontwikkelingsmateriaal ter behoeve van de Geertrulda-kleuterschool verzoeken om medewerking volgens de l.o.-wet van A: de school met de I voor aanschaffing van een verkeersma- quette; B. van de Chr. Uloschool dat het weinig zin heeft öe groep Rijnsburg aanwezig zijn. Nog gebrek aan gezinsvoogden Voor de leden van de Leidse Vereniging voor Pedagogiek en Pro Juventute sprak gisteravond mej. C. A. van Ouwenaller, algemeen adviseuze van Pro Juventute in Amsterdam, over de gezinsvoogdij. Na enkele inleidende woorden van de heer H. A. Vriend hield mej. Van Ouwenaller haar toe spraak, waarin ze historie en opzet van de kinderbescherming behandelde Zij begon met eerbied te spreken o mensen uit het Reveil als Heldring .an 't Lindenhout, die in een tijd normale kinderarbeid en langdurig verblijf kinderen in gevangenissen overal in het land de idee van kinderbescherming propageerden. Een groot bezwaar bij dit alles was het ontbreken van elke wette lijke grond om in te grijpen in gezinnen aar iets met de kinderen mis was. In 1906 wordt dan de wetsbepaling van de ontzetting uit de ouderlijke macht in gevoerd. Ook de ontheffing dus met medewerking van de ouders kreeg een juridische grond. Doel was echter een halve eeuw geleden het kind zo ver mo gelijk uit het ouderlijke huis weg te nemen op het platteland in inrichtingen onder te brengen. Met lof gewaagde mej. Van Ouwenaller van de arbeid in deze opvoe- dings- en weesinrichtingen. Nu ziet men het gevaar in. dat kinderen, bij hun ouders vandaan, de huiselijke omstandigheden gaan idealiseren en na hun meerderjarig heid terugtrekken naar de stad en daar vanzelfsnrekend niet het milieu vinden aartoe ze waren opgevoed. In 1923 kwam niet het verwaarloosde kind. maar kwamen de ouders in het mid delpunt. De gezinsvoogdij deed in de Ne derlandse kinderbeschermingswereld zijn intrede. Een grote overwinning voor de voorstanders van de kinderbescherming de benoeming van mr. de Jong tot kinderrechter in Nederland. Liefde en hoop Aan de toen begonnen periode van ge- nsvoogdti kwam de liefde als grondslag, geen sentimenteel gedoe maar liefde, die samengaat met de hoop en de bewogen heid om kind en ouders. De gezinsvoogdij kwam in handen van In juni Cambridge komt naar Leiden Binnenkort zal Leiden niet langer Lei den zijn, want van 24 tot 3f Juni zal. fi guurlijk gesproken, de Engelse universi teitsstad Cambridge naar Leiden worden overgebracht. Er staan verschillende eve nementen op het programma, onder meer zal in de stadsgehoorzaal een grote ten- grond toonstelling worden gehouden. particulieren en het was Pro Juventute dat, omvattend alle gezindten, een groot deel van de voogdijschappen aanvaardde Beroepskrachten blijven onmisbaar, maar de particulier is nodig, mej. Van Ouwenaller betreurde het, dat er zo wei nigen gevonden worden, die deze mooie taak willen vervullen. Liefde, tijd en voorlichting moeten de basisgedachten van een gezinsvoogd vor men. Echter zal voorop moeten staan, dat de ouders gesteund worden, in het belang van hen zelf. maar ook ten bate van het kind. VOORHOUT Ingelanden De Boekhorst bespraken hun belangen In de opkamer van café „De Bonte Koe" vergaderden de ingelanden van de polder „De Boekhorst" ter bespreking 'ah hun belangen. Na opening door voor- itter H. L. v. d. Hul6t kwamen de jaar- ■erslagen aan de orde. Omdat er dit jaar geen aflossingen meer zijn, is er een batig saldo geboekt van f 3699,52. De heer W Borst bracht verslag uit ak lid van de kascontrolecommisSie. De begroting van 1957 werd vastgesteld, op een bedrag van 7686,92. Verscheidene stemmen werden gehoord n - nu de aflossing voor het twintig Jaar oude elektrische gemaal zijn afge^ lopen en een aardige reservé ls gekweekt de polderlasten te verlagen. Het be oordeelde echter anders, daar ln het komende jaar hef onderhoud 3300 meter lange beschoeiing Haarlemmertrekvaart .grote Bij de rondvraag werd het verzoek ge daan om de mollen in de weilanden gaan bestrijden. Algemeen was mén het er over ee dat er met deze zachte winter over i mollenplaag kan worden gesproken. Het voorstel werd verworpen, omdat het be stuur in kwestie het nut zag en moeilijkheden vreesde. Er werden oog vragen gesteld over de schouwtijden en enkele sloten die niet goed onder' houden worden. Het polderbestuur za! zich nu met deze zaak gaan bezighouden Melodia gaf mooie kerkzangavond De Christelijke gemengde zangvereni' ging „Melodia" gaf met het kinderkoor „De zangvogeltjes" onder leiding van de heer N. de Vries te Sassenheim. een uit voering in het Hervormde kerkgebouw, dat geheel bezet was met belangstellen den. Algemeen was men van oordeel dat het kleine koor een goede uitvoering heeft gegeven. Na de opening door ds. E H. Kalkman werd 12 nummers ten ge hore gebracht. Speciaal genoemd mogen worden het Sanctus van Fr. Schubert Morgenwandeling van Bicher en Land van Hoop en Glorie van Elgar. Ook het kin derkoor zong, o.m. de Engelenwacht 1 Catharina van Rennes. Herfstliedje Weber en een Bochkoraal. De orgel- pianobegeleiding was ln handen van heer T. Kranenburg, die tussen de llede- I. de aanwezigen kerkorgelmuziek liet mORDWIJK "P\E gecombineerde mode- en kap- worden gevierd. Onder leiding show, gisteravond gegeven door de firma Bleichrodt en de heer H. van 't Wout in De Zeeleeuw, trok zeër veel belangstelling. De heer N. Bleichrodt opende de show met wel komstwoorden. Hierna demonstreerden de mannequins Yvonne, Anneke. Jane en Hedy diverse modellen udt de collectie van de heer Bleichrodt Het bleek wel dat de veredel de katoen op de stoffenmarkt momenteel in trek is en in de hedendaagse mode een belangrijke plaats inneemt. In deze zeer verzorgde show viel voor al ook op een beeldige ..sunset" van Ne derlands fabrikaat. Deze vlotte japon werd. ontdaan van de bolero, een aller aardigst e strandjapon, die nog weer ge metamorfoseerd kon worden, naar ver kiezing, in een beschaafd zomerpakje. De badkostuums waren voor het meren deel ééndelig. Hierna werd het woord gevoerd door de heer A. van Dellen, voor zitter van de LFC dde een toelichting >D de verschillende kapsels die gede monstreerd werden en die vervaardigd n door de heer H. van 't Wout al hier, leraar aan de vakschool te 's-Gra- venhage. Onder meer werden vertoond de kapsels Layenne. l'Epoque, Beauflnte. Charleston. Vooral deze laatste creatie, speciaal voor jonge meisjes, oogstte veel s Ook de andere modellen genoten de volle belangstelling van de dames i verdienden terecht aller bewondering. een aardige wedstrijd wonnen dames Visbach en Kooien prijzen. Mede door de goede explicatie van de heer Bleichrodt sr. i6 deze gecombineerde show door de gezellige sfeer een groot s geworden. J. J. v. d. Reyden uit Leiden, die reeds 23 jaar de dirigeerstaf zwaait, werd hiei het programma vlot afgewerkt. Dit bestond uit een aantal marsen en walsen, die over het algemeen vaardig en muzikaal wer den uitgevoerd Vooral de „Colonel Bogey- mars" en „The Middy", beiden van K. L. Alford, werden, ons inziens, voortreffe lijk vertolkt. Zeer in de smaak viel ook de wals „Oud-Hollandse liedei vallend was wel het gemak jonge leden hun partij meebliezen. Het was al een prestatie alle werden uitgevoerd uit het hoofd te leren! Het optreden van de „Concordi met populaire melodietjes, viel zeer in de smaak. Na de pauze werd de film „Mamma", met in de hoofdrol Ben- jamino Glgli. vertoond. De heer v. d Reyden, die ook alle arrangementen ver zorgde, ontving uit handen van de voor zitter een geschenk. Suwirjo heeft zijn plan klaar f'PERWIJL Suwirjo voortgaat met zijn pogingen tot vorming van een In donesisch kabinet, heeft de chef-staf van het leger generaal-majoor Nasution aangekondigd, dat het leger begint met strenge maatregelen tegen de corruptie. De militaire politie te Bandoeng heeft een aantal vooraanstaande politici van verschillende partijen, onder wie oud-mi nisters en vroegere parlementsleden, voor ondervraging opgeroepen, o.a. de gewezen vice-premier Zainul Arifin van de Nah- datoel Oelama. Arudji Kartawinata. voor zitter van de Partal Sjerlkat Islam In donesia. verschillende leden van de Mas- joemi en de Partai Sosialte Indonesia, van de laatste oud-minister Sumitro Djo- johadikusumo, voorts oud-minister Iskaq van de Partai Nasional Indonesia en een oud-minister van verbindingen der P.N.I Zij werden verhoord ln verband met hel schandaal van de ruilovereenkomst met Honkong. In Djakarta zijn echter nog geen verhoren of arrestaties geweest. Bij dit schandaal zouden honderden mil joenen roepiah'6 gemoeid zijn geweest. Tot de verhoorden behoren Tjikwan van de Masjoeml en mr. Tan Po Goan van de P.S.I. Suwirjo zou Hardt, voorzitter van de parlementsfractie der P.N.I. als premier willen aanwijzen. HU voltooide woens dag z(jn ontwerp-kabinet, doch men be twijfelt het ln politieke kringen of hU een groep kan bijeenbrengen, die op een meerderheid In het parlement zal kun nen rekenen. De Masjoemi. N.Oe. de Pcr- ti en de P.S.I.I. zouden een gemeenschap pelijke verklaring over de kabinetsfor matie voorbereiden. Hatta heeft gewaarschuwd, dat de ge spannen toestand van het land met spoed een oplossing eist. Hij drong aan op vor ming van een presidentieel kabinet door Sukarno. Een delegatie van de Oostlndieche Jeugd heeft te Djakarta aan de waarnemend chef-staf van het leger, Gatot Subroto de eis gesteld van snelle uitvoering van hel door OostindUche leiders opgestelde pro gram, daar men anders de zaak zelf ter hand zal nemen. Dit zijn autonomie, we deropbouw en herstelde samenwerking tussen Sukarno en Hatta. Mondaccordeonisten „Concordia'"1 in Lido de chr. mondaccordeonclub „Concordia" De voorzitter, de heer J. Lindhout, richt te welkomstwoorden tot de talrijke aan wezigen en begroette in 't bijzonder vi caris Kamman en afgevaardigden van zusterverenigingen te Leiden, Lisse, Sas senheim cn Voorschoten. visserij berichten 3—47. B 37—44. A 16—18, B 10— 2225. rat ie 7.20—7.40, 15—22, rat sla 21-32 f 17—43, sla 36—54. tulpei irvcst 34—73. Ros 4012, V. d. urper Copland 52—62. Pru M 54—59, Couleur Cardinal 34—43, Elisabeth 5861 Zenobsr 24- Orchiwalde 55—57. Tl mart. Groenteveilinj I 31—42, rode kool 8 20- ten 5.50. radijs 12, petei TER AAR. 2 23—35 II 12- 12—22, prei II glasandijvlc 30—45. SCH 180 met f 5620. Grote tong 2 44—2.64, grm. .48—2.70, kim. 2.74—2.84, I 2.78—2.98. II .42—2.58, tarbot 1 2.19—2.40, II 1.60—1.70. Ill .25—1.30, IV l-l 15. griel I 1.20-1.30, II 1.10 1.15; prijzen per 40 kg: grote schol 1820.50, rm 20—24.50, mldd. 26.90—33.50, kl. 17.10- 9.80, schar 12.40—23, bol .11—14. middelkabel- ,u* 30—34. 1 26.50—29.50. ijskabeljauw per 100 SCHEVENINGEN. 28 maar ustvissers: SCH 16—1710, >_270, 74—155. ZS 1 1185 c SCHEVENINGEN. 27 VLAARDINGEN. 28 i IJMUIDEN. 27 —24. kim. 45—31. I schar 24—8, bot 12- kreel 30—16. 1150, 12—1380. 70, I! 250—230, bot II 144—124. schol 30—26. 49—35. kl. II kl. I 62—43, II 60—42, gul 60-51, midd. 51—41, kl. haai 36—32. ham 120— IJMUIDEN, 28 maart. Besommingen: 1 traw- r16.700; loggers: VL 166—1770. 85—7590; jltcrs: KW 65—2600. 61-2600. TX 33—2730. 37—34, p 56—12.50 22—12. tarbot II 128— 25—15, kim. schel' Noord wij kse zangeres voor Duitse televisie In onze rubriek Met Loep en Lens heb ben wij al eens geschreven over Pat Burns, de Noordwijkse zangeres, die vo rige zomer in het orkest van John Kristel is opgenomen. Poly Comys, zoals men haar in Noordwijk noemt, is nu door de Duitse televisie benaderd om in het bui tenland op te treden. Op 11 mei zal zij in het Avro-programma te zien en te horen Amerikaanse autoriteiten in Perzië vermoord Twee Amerikaanse autoriteiten zijn zondagavond vermoord bij een overval door bandieten in het zuidoosten van Iran. De vrouw van een hunner werd ont voerd: Ook kwamen twee Iranezen om het leven. leermiddelen; verhoging krediet voor verbouw school aan de St. Jeroensweg; krediet voor aanschaffing van sportbeno- digdheden ten behoeve van de scholen; verhoging van het krediet op te nemen in rekening-courant of bij wijze van kas geldleningen; adres bewoners van Dal- rust betreffende verhoging van de ver- pleegprijs; voorstel tot beschikbaarstel ling van grond voor een te bouwen in formatiebureau van de Stichting VVV c.a.; aankoop grond aan de Koningin Wil- helmlna Boulevard; aankoop voortuinen aan.de Weteringkade; verhuur van grond aan de Koningin Astrid Boulevard voor exploitatie van het Zuiderbad; verhuur grond en opstal aan de Golfclub; krediet voor opmeting van gronden van het Staatsbosbeheer; krediet voor aankoop rljwielrekken; krediet voor verbetering van het kerkpad langs de Herv. kerk te Noordwijk-Binnen; krediet voor aanleg van de Van de Mortelstraat; krediet voor diesel-elektrisch aggregaat in het pomp station; bijdrage voor de bouw van een nieuwe brug op de Noordwijkerhoek; voorstel aan Gedeputeerde Staten tot ver hoging van het presentiegeld van de raadsleden; begrotingswijziging. Studie van prijsbeleid bij de detailhandel (Van sociale redacteur) Het hoofdbedrijfschap detailhandel zal op korte termijn een permanente com missie ln het leven roepen, die belast zal worden met de bestudering van het prijs beleid bij de detailhandel. Het begrip prijsbeleid moet daarbij zeer ruim gezien wordeq, zodat behalve de prijsstelling onder meer ook de verticale prijsbinding daartoe zal behoren. Tijdens een uitvoe rige discussie in het hoofdbedrijfschap sprak met merendeel der bestuurs leden gistermiddag een gunstig oor deel uit over het in het leven roe pen van deze commissie. Wat betreft de samenstelling gaan de gedachten uit deskundigen uit de sfeer van het grootwinkelbedrijf, de coöperaties, het midden- en kleinbedrijf en de organisaties werknemers. In de volgende openbare zitting op 24 april zal het dagelijks be stuur in een nota ook commissieleden oordragen. Een ander punt dat in de openbare zit ing van gisteren nogal enige discussie uitlokte was het voorstel aan de minister het voorstel te doen de gehele detail handel op maandag 15 juli (begin van de zomeruitverkoop) in de gelegenheid te stellen de verkoop reeds 's morgens te beginnen. Besloten werd. dat het dage lijks bestuur in de volgende zitting met uitvoerige nota zal komen, waarin ook de sociale consequenties zijn over zien. Tevens is in deze tussentijd dan overleg mogelijk met de verschillende I branches. De „Stem van Engeland (Van onze Loridense correspondent) T^EN NIEUWE functie en een nieuw geluid: zo kan men de ministerspost beschrijven, die door premier Macmillan is toegewezen aan dr. Charles Hill. Officieel is hij Kanselier van het hertogdom Lancaster", maar dit is niet meer dan een titel. In werkelijkheid is het zijn taak de Britse rege ringsvoorlichting in binnen- en buitenland te coördineren. Ten stelligste ontkent hij minister van Voorlichting te zijn: „De afzonderlijke ministers blijven voor hun eigen voorlichtingsdiensten verantwoording verschuldigd aan het parlement. Mijn taak is het, ervoor zorg te dragen dat de feiten, hun achtergrond en het hoe en waarom van een bepaalde politiek zo snel, zo duidelijk en zo volledig mogelijk wereldkundig worden gemaakt. Wie en wat is de man, die door Macmillan belast 16 met de verantwoordelijke taak, Engelands stem in de wereld te doen doorklinken? Wijd en zijd is hij bekend, want jaren achtereen was hij de „radio- dokter" van de BBC. en miljoenen raak ten met zijn zware, gemoedelijke stem vertrouwd. „De mens 16 nu eenmaal meer geïnteresseerd in een slechte dan in een goede gezondheid", zegt dr. Hill zelf lachend, „en daarom bestond er altijd belangstelling voor mijn radio praatjes". Dat mag waar zijn, doch het was toch vooral de manier waarop dr. Hill de dingen zei die he'm populair maakte, en deze ervaring in „public relations" komt hem In zijn nieuwe functie wonderwel te stade. Harde jeugd Charles HUI was nog slechts drie jat oud toen zijn vader stierf en zijn moedi moest uit werken gaan om te voorzien In het levensonderhoud van haar kinderen. Het feit dat hU een goed stel hersens had, kwam haar daarbij goed van pas. want hU won beurzen, zowel om de „Grammar school" als om de universiteit van Cambridge te bezoe ken. Met (jzeren wilskracht werkte hij zloh omhoog, promoveerde en zag aleb aangesteld tot geneesheer aan een Lon- dens ziekenhuis. Via verschillende gemeentelijke functies als gezondheidsinspecteur belandde hij bij de British Medical Association, eerst als tweede, later als eerste secretaris. Het was in die hoedanigheid, dat hij de belangen van 54.000 Britse artsen moest verdedigen toen de socialistische regering na de oorlog de „Health Ser vice", de Staatsgezondheldsdtenst intro- diceerde. Hill was, tot grote woede van velen zijner collega's niet gekant tegen gezondheidszorg vanwege de staat maar wel tegen de socialistische uitwassen daarvan En ook op deze post deed hij onbetaalbare ervaring op in het moeilijke vak van „public relations officer". Snelduidelijk, volledig Aon drie vereisten, vindt dr Hill, moet een goede voorlichting voldoen: zü moet snel. duidelijk en volledig zijn Hij legt daarmee de vinger op de drie wonde plekken der Britse overheidsvoor lichting- r is in elke Brit een onmiskenbare tegenzin tegen het begrip „voorlich ting", waarschijnlijk omdat hij maar ai te zeer geneigd is het te vereenzelvigen met „propaganda'" en propaganda heeft een nare, Goebbeis-achtige bijsmaak De Bnt is er tot in zijn ziel van over- I tuigd (al zegt hij wel eens het tegendeel), dat zijn land geestelijk en materieel goede, zo niet de allerbeste waar levert, en „goede waar behoeft geen krans"! Bovendien getuigt hard schreeuwen van slechte manieren: een „gentleman" schreeuwt niet, hij overreedt. Deze tegenzin manifesteert zich soms tot in het absurde. Een enkel voorbeeld uit mijn eigen erva ring. Enige tijd geleden wendde Ik mU tot de afdeling Voorlichting der „Lon don County Council", het gemeentebe stuur van Groot-Londen, met het ver zoek om inlichtingen over het proces van de wederopbouw. „Wederopbouw van Londen??" vroeg de mU te woord staande voorlichtingsambtenaar ver baasd, „wat valt daar nu ovor te schrijven? Hier en daar heeft de Luft waffe een paar gaten geslagen, dat ls alles!" Zijn werkprogramma is tactisch uitge stippeld. „We moeten van elk volk af zonderlijk een psychologische studie maken", zegt hij. Tegen de Amerikanen zullen we op een andere manier moeten praten dan tot de Arabier. In het Mid den-Oosten Is de radio oppermachtig, daar een groot deel der bevolking niet kan lezen of schrijven. In India bereikt men het volk door middel van de film, In Amerika vooral door de tëievlsie. Korreltje propaganda Dan ls er de uiterst belangrijke kwestie van „objectieve" of „subjectieve" voor lichting. Objectlvitiet is prijzenswaar dig, maar het werkt saaiheid ln de hand en doet geen beroep op de gevoelens der mensen. Subjectiviteit daarentegen rielft aldra naar „propaganda", die het mogelijkerwijs niet al te nauw neemt met de waarheid. Ook hier weet dr. Hill wat hij wil; „Ob jectiviteit zij en blijve het handelsmerk van alle Britse voorlichting. Alleen ln ..bepaalde streken" zal een korretje propaganda geen kwaad kunnen" Wat hij met „bepaalde streken" bedoelt ia duidelijk; hei h^ldden-Oosten en andera gebieden, waar propaganda in haar on- beschaamdste vorm bedreven wordt. De wereld zal waarschijnlijk in de naaste toekomst weinig van dr. Hills werk zaamheid ervaren, Geleidelijk-aan zal hij zijn mede-ministers en landgenoten doordringen van de noodzakelijkheid de bedoelingen en de prestaties van het Britse volk duidelijk te maken aan een wereld, die via radio, televisie, pers en film reeds bedolven wordt onder „voor lichting" Geen geringe taak maar wel een dankbare taak althans voor een rustige doorzetter als dr. Charles HUI!

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9