Het Mosterdzaadje" vierde 100-jarig bestaan V.V.V.-Katwijk aan Zee heeft bijna vijftien honderd leden P. V. d. PLAS Ds. Teutscher over Papoealand op districtsavond Jonge Kerk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 28 MAART 1957 Zeldzaam jubileum in Katwijk aan Zee Zondagsschool groeide van enkele leerlingen tot 2400 GISTERMIDDAG trokken honderden en honderden kinderen door Kat- wijks straten naar de Nieuwe Kerk, waar ter gelegenheid van het eeuwfeest van de zondagsschool „Het Mosterdzaadje" alle 2400 kinderen onder geleide van de 120 leiders bijeen kwamen. De voorzitter van de zondagsschoolvereniging, de heer G. Vooys, vertelde in deze massale kin derbijeenkomst in het kort over de geschiedenis van de zondagsschool in het algemeen en over die van „Het Mosterdzaadje" in het bijzonder. Spr. herinnerde aan de oprichter, wij len de heer L. A. van Mels, destijds op richter bij het stoomgemaal „Rijnland", hoe deze het werk met een zeer klein aantal kinderen begon in de keuken van zijn woning. Er kwamen spoedig meer leerlingen en daarom ging de heer Van Mels naar het magazijn van het stoom gemaal. Toen ook deze ruimte niet meer voldoende was, heeft men nog een tijd lang gewerkt in een gelegenheid waar de tegenwoordige chocolaterie van de heer Chr. Verplancke is gevestigd en daarna in het Koetshuis, een gebouw, dat na verschillende verbouwingen in 1913 een definitieve bestemming kreeg en se dertdien de Kapel is. Het mosterdzaadje Het werk groeide en groeide. De en kele leerlingen van 1857, werden hon derden in 1900 en 2400 nu in 1957. Van de eerste medewerkers noemde spr. de reeds lang gestorven Bastiaan Parlevliet. Jacob van den Oever en W. van Wijk de dames Verloop, Verdoes en Meerburg- Resier. Anderen namen de openvallende plaatsen in en week in week uit bleef het werk voortgaan. De naam „Mosterdzaadje" werd voor gesteld door de heer G. van Rijn, toen het werk reeds zo was uitgedijd, dat kon spreken van een boom. De grote schare kinderen zong ver schillende liederen en hiermee was deze massale kinderbijeenkomst achter de rug. KATWIJK AAN ZEE C. Barnhoorn werd kampioen schaken Het schaakkampioenschap van Katwijk ds behaald door C. Barnhoorn. Hij maakte remise met J. H. Edeling en kwam daar door op 5% punt uit 8 partijen, een pun- tenaantal; dat door de overige deelnemers niet meer kan worden bereikt. Het is voor de eerste keer, dat C. Barnhoorn de titel in de wacht sleepte. Hij liet be kende cracks als Edeling, Van Galen en Hoek achter zich en de wijze waarop hij dit deed, 6tempelt hem tot een waardig kampioen. De uitslagen zijn: Groep I: A. C. Berk- hey sr.—D. Hoek 01, C. BarnhoornJ. H Edeling ^—*4; groep II: H. van Dijk— A. Haasnoot 10, A. C. Berkhey jr.— J. de Jong 10, P. BavelaarH. Dijk Vzl/i; groep III: C. HouwaardG. Haasnoot 1—0, J. Reit6emaH. J. de Groot 10. Spreker Morgenavond om 8 uur spreekt in de Kapel ds. P. J. F. Lamens van Kamerik Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 2.30 en 14.45 uur; laag water 10.22 en 22.46 uur. ALTIJD VERS GEBAKKEN VIS! VISHANDEL LEIDERDORP Contactavond Hervormde sohool In samenwerkingmet bestuur, perso neel en de schoolvriend en club van d( Hervormde school aan de M. P. Splinter- laan zal op maandag 1 april een contact avond worden gehouden voor ouders en belangstellenden. Er is een forum samen gesteld, bestaande uit de heer L. Schip per, inspecteur van het lager onderwijs te Alphen aan den Rijn, en mej. C. M Bakhuizen van den Brink, districtsechool- arts. Er kunnen vragen over onderwijs en opvoeding worden gesteld, die reeds bij de heer W. A. Pleijsier schrifte lijk kunnen worden ingediend. Na de pauze volgt een gezellig sam zijn met hersengymnastiek o.l.v. mej. v. d. Krol en de heer H. van Stralen. De heren J. Raaima en C. van Egmond ren enige schetsjes op. Verder werken de organist Van Diggelen en de trompet tist Jagel mee. De avond wordt in de echoolhal gehouden en begint om 8 Receptie In de Kapel werd om 4 uur een ceptie gehouden. Het bestuur, omgeven door bloemen en palmen, en de ruim 100 medewerkers in een hoefijzervormige groep geschaard, namen daar vele ge lukwensen in ontvangst. De receptie stond onder leiding van de voorzitter van de jubileumcommissie, ds. D. Bouman. Deze heette de verschillende aanwezigen welkom en sprak er zijn blijdschap uit, dat zo velen dit grote gebeuren wil- 'fnaken. In het-bijzonder be groette spr. ds. en mevr. Pras, die ui Zeist waren overgekomen. Als eerste kreeg het woord ds. F. Pijl- ran. Deze zei, dat het geweldig genoemd loet worden, dat een initiatief, dat 100 iren geleden werd genomen, zo is voort gezet. En dit moet voortgezet worden, ook in de toekomst, vooral in een tijd, vervreemding van God en Zijn Woord meer en meer voorkomt. Ds. P. Pras herinnerde in zijn toe spraak aan het jaar 1857, hoe toen drietal belangrijke feiten in ze kere zin samenhingen. In de eerste plaats was daar het feit, dat in dat jaar de Bijbel geen plaats meer mocht hebben op de openbare scho len, verder was er de geboorte van Lord Baden Powell, de stichter van de padvindersbeweging, en ten derde begon in dat jaar het zondagsschool werk in Katwijk. Namens de centrale kerkeraad en de C.J.M.V. voerde ds. Jac. de Vos hei woord. Hij wees op de grote verant woordelijkheid, die bij deze arbeid be hoort, maar ook op de vreugde, die het werk geeft. Prettige relatie De heer D. J. Kleen sprak allereerst als president-kerkvoogd. De relatie tus- dè zondagsschool, die van 1857 da teert en de kerkvoogdij, die in 1869 als orgaan met vrij beheer voor het eerst optrad was altijd van prettige aard, al dus deze spreker, die hierna sprak als wethouder. In 1857 was de gemeente 5200 zielen rijk en de zondagsschool 6. Beide zijn ze groot geworden. Spr. hoop te, dat deze ontwikkeling mag blijven voortgaan. Vele sprekers Achtereenvolgens voerden nog vele anderen het woord; de heer G. van Rijn als oud-medewerker; de heer D. Gesink in zijn kwaliteit van voorzitter va Hervormde diaconie; de heer Binnendijk uit Rijnsburg voor de zondagsschool al daar; ds. P. Moerenhout namens de Wijk- kerkeraad van de Noordwestwijk en d« Herv. schoolvereniging; namens de col lectanten de heer D. van Duijn; de heei P. van Rijn voor de kerktelefooncommis sie; ds. W. A. B. Hagen sprak voor dt wijkgemeente Zuid; de heer C. Zwitser als oud-bestuurslid; namens de Herv Geref. mannenvereniging „Calvijn" hoor den we de heer Jac. van der Plas spre ken; mevr. Buskop deed het als presi dente van het vrouwenbijbeluurtje; de heer Bakkenes als vertegenwoordiger van de Chr. Geref. zondagsschool; ds. F Offerings uit naam van de Zuidwestwijk de Viifcentsactie en de zendingscommis sie; de heer W. van der Plas als oud medewerker: vervoleens sprak de heei W Bentsnijder, hoofd van de Chr. Ulo school. Nadat nog gesproken hadden de heer H. van Beelen voor de Geref bond en de heer Vlasboom. was het de voorzitter van de jubileumcom missie. ds. D. Bouman, die uit naam "an alle medewerkers de heer G Voovs een voorzittershamer over handigde. Deze laatste dankte de verschillende sprekers voor hun woorden, waarna vele gemeente leden (en oud-leerlingen van de Honderden kinderen van 100-jarige zondagsschool „Het Mosterdzaadje" trokken giste ren door de straten van Kat- vijk aan Zee naar de Nieuwe Kerk voor de jubileumviering. Een paar honderd zitten hier rond de preekstoel geschaard. Foto D. Kruyt school hun gelukwensen nog kwa men aanbieden. In de avonduren waren bestuur en per soneel opnieuw in de Kapel bijeen om het eeuwfeest in intieme kring te vieren. VISSERIJGOLFJES Vier woensdag De middenweekse markt werd door vier trawlers bezocht: de totale aanvoer kwam van vijftien schepen, die 3350 kis ten vis in de hal zetten, waarbij 105 schelvis. 475 wijting en 200 gul en kabel jauw, 560 kool en 665 haring plus 570 makreel en 200 schol en schar. De Vi- kingbank (van 13 maart) had 860 kisten bij zich. waarvan 270 kool, 230 makree' en 150 haring alsmede 140 wijting, en de Curacao voerde van 14 maart 1220 kis ten aan, waarbij 370 kool, 130 makreel en 430 haring plus 130 varia, terwijl de Thorina met 515 kisten present was (van 15 maart) plus 130 stuks stijve kabeljau wen. Van de kleine vaart stonden er 4000 kilo tongen en 250 kisten schol. buitenlandse i De export nam van deze aanvoer de kabeljauw, de tong en de schol uit de hal en verhandelde de kabeljauwen voor België tegen 150 160 terwijl de klei ne regels 70 tot 80 golden en er voor de kisten een ƒ180 tot ƒ170 kwam De grote tong, die vooral door Frankrijk. Italië en België gekocht werd, haalde 2,70 tot 2,80 en de grootmiddel 2,65 tot ƒ2,70 de kilo. Voor de kleinmiddel. een erg gewilde soort in het buitenland kwam van ƒ3,40 tot ƒ2,50 en de tong II maakte 2,40 tot 2.50. Grote schol, voor namelijk voor Engeland, deed 24 tot 2P en voor de grootmiddel kwam 26 tot f 33. terwijl de kleinmiddel van 40 tot ƒ48 deed. De schol I haalde ƒ40 k f 48 de kist. Binnenland Voor de binnenlandse handel werd de grote gul afgenomen tegen 51 60 en men betaalde de middelgullen met 41 tot 51 terwijl voor de torren 30 a 35 kwam. De zwarte kolen haalden ƒ33 tot 28 en de grote en kleine gullenmaat- kool deed 13 a 14. Voor witte koolvis kwam van 77 tof 86 en de wijting maakte van 27 tot 32: over de hele linie herstelde de prijs zich dus belang rijk. De braadjes deden weer ƒ45 tot 56 en de pennen zelfs ƒ49 tot 57, terwijl voor leng tussen 74 en 82 gegeven is. De schol II varieerde van 44 tot 26 naar gelang van de kwaliteit en de drie- Katwijk aan den Rijn Vier koren gaven uitvoering in de Hervormde kerk Het „Hervormd Gemengd Koor" van Katwijk a.d. Rijn (met het „Meisjes koor"), „Die Rhijnsanghers" van Oegstgeest en „Excelsior" van Leiderdorp (alle vier onder leiding van Hans Boelee) werkten, met Johan Zweers als organist, Aat van Vliet als pianobegeleider en een aanvullend koperensem ble, mee aan een concert in de Hervormde kerk van Katwijk aan den Rijn. Dergelijke uitvoeringen trekken hier altijd een grote toeloop van zang liefhebbers. Deze drang naar het schone, die zeker niet overal in zo sterke mate aanwezig is, stemt, als levensteken, tot voldoening. Ds. A. Makkenze sprak in zijn slotwoord over de muziek als een „stukje hemel, dat ons op deze donkere aarde nog is gelaten". Het besef hiervan is blijkbaar in Kat wijk aan den Rijn levend. Dit gold ook van Kor Kuilers „O jubel mijn hart" Maar dit mooie lied vraagt lodh een sterkere bewogenheid dan de jonge dames nu nog konden opbrengen. Het gemengde koor scheen nog in om vang te zijn toegenomen. We merkten bo vendien op, dat de zang der heren inmid dels weer een hoger kwaliteitsniveau heeft bereikt. Hun 6temmen klinken veel meer geprononceerd en zekerder daD vroeger. De melodievoering is nu bijna gelijkwaardig aan die der stemvaste da mes. Zo kon het gebeuren, dat het „Lente koor" uit .J>ie Jahreszeiten" een heel verdienstelijke uitvoering kreeg. Met Beebhovens „Windstilte en voor spoedige vaart" had Boelee een nogal hoge greep gedaan. Het eerste (langzame deel) bleek, ondanks de eisen van intona- biezekerheid, concentratie en beheersing, die het stelt, binnen het bereik der mo gelijkheden te liggen. De uitvoering vol deed tenminste in menig opzicht. In het tweede deel werden de grenzen van het kunnen echter wel overschreden. De rappe motieven springen hier van stem op stem; een luchtig spel, dat op een haar nauwkeurig moet verlopen. Het treffen van de toon is daarbij doorlopend een moeilijke bezigheid, die met wisselend 6ucces werd bedreven. Men houde het werk echter op het repertoire Een koor, dat deze moeilijke muziek werkelijk aankan, bewijst daarmee de sterke homogeniteit en de vaste gesloten heid van zijn zang. De moeite, nodig om dit doel te bereiken, moet zeker niet als verloren worden beschouwd. Het koor ls er trouwens al een heel eind naar op wegl De gezamenlijke koren zongen hierna de „Fantasie" (met als leidend motief Psalm 136) van de dirigent, een werk, dat we al eens bespraken. Het bezit enkele waardevolle eigenschappen, al zijn de vondsten ook lang niet allemaal origi neel. De contrastwerking is vaak gunstig, de bouw over 't algemeen solide en de klank vrijwel nergens banaal. Boelee toont er zijn muzikaliteit en gevoel voor evenwicht in. De uitvoering slaagde naar wens, behalve het eerste deel van de finale, dat aarzelend en wei nig gesloten klonk. De mannenstemmen produceerden vaak een heel mooie klank. Een uitstekende vertolking kregen ten- De koren van Oegstgeest en Leider dorp mengden hun 6temmen in het ge heel, zodat wij ze niet afzonderlijk kon den beoordelen en (hoewel dit ons tuurlijk wel bekend ie) dus ook niet gen schrijven, welke waarde hun mede werking betekende. Na het gemeenschappelijk zingen drie verzen uit Psalm 118 trad eerst het meisjeskoor naar voren. Hun zang klonk eerst wat schuchter en in het „Morgen' gebed van Mendelssohn werden enkele hogere tonen niet zuiver gepakt. Maar in een ander lied van dezelfde meester („O wonderschone dreven") bleek heel duidelijk, hoe zorgvuldig Boelee me (nog) kleine koortje te werk gaat. De ty pische sfeer werd heel goed getroffen en de voordracht was stijlvol en keurig. tjes haalden 27 14. Haring ging de hand tegen 12 tot 22 en maki voor ƒ12 tot ƒ20. Vandaag De donderdagmarkt hing vannacht nog Ietwat in de lucht: er was sprake de Postboy met zijn nog onbekende vangst en ook de SCH 27 werd verwacht, ter wijl verder de VL 210 marktrijp De HD 87 stoomt thuis en ook de VL 153 kan komen. Er is nu eenmaal geen c leg tussen reder en handelaar en markt tast op die manier dus meer eens in het duister. Op de receptie van de 100-jarige zondagsschool in Katwijk aan Zee werd voorzitter G. Vooijs ook gelukgewenst door ds. P. Pras, die voor hij met emeritaat ging predikant was in Katwijk en ere-voorzitter van „Het Mosterdzaadje". Geheel rechts mevrouw Pras, naar links ds. Pras, D. van der Plas en J. van Duyn, bestuursleden, en voorzitter Vooijs. Foto D. Kruyt Zestigste jaarvergadering hadplaats geschaad door Naam van ongemotiveerde prijsverhogingen V.V.V.-Katwijk aan Zee heeft gisteravond in De Zwaan een bijzondere vergadering gehouden. Het was de zestigste jaarvergadering van de ver eniging. De belangstelling ervoor was, eigenlijk vanzelfsprekend, zeer groot. Nadat de voorzitter, mr. J. van der Plas, de welkomsttoespraak had gehouden, sprak hij een rede uit, waarin een overzicht werd gegeven van de ontwikkeling van het V.V.V.-werk in de afgelopen 60 jaar. De ontwikkeling van het werk der ver eniging in de 60 jaar van haar bestaan is groot geweest, aldus spreker. Toen V.V.V. haar werk begon was het vreem delingenverkeer noch voor Katwijk noch voor de andere toeristenplaatsen in Nederland van veel betekenis. Mr. Van der Plas ging in zijn zeer algemeen ge houden overzicht na hoe Katwijk zwaar getroffen door de oorlog in 1945 aan de herbouw van zijn badbedrijf begon, welke herbouw voorspoedig verliep, mede ten gevolge van de grootse ontwikkeling van het nationaal en internationaal toerisme in ons land. De bezoekersaantallen in Katwijk aan Zee stegen met sprongen. V.V.V., de rijksoverheid en het eigen ge meentebestuur hebben goed samenwer kend. van die ontwikkeling, waarvoor wij op dit bijzondere ogenblik onze grote dankbaarheid uitspreken, uitstekend ge profiteerd. aldus mr. Van der Plas. We zijn er nog niet Wat de toekomst betreft, zei mr. Van der Plas. is het moeilijk en gevaarlijk voorspellingen te doen, omdat het vreem delingenverkeer erg conjunctuurgevoe lig is. Maar als alle factoren, die tot de hoge vlucht van het vreemdelingenver keer hebben bijgedragen, hun rol blijven spelen, dan biedt de toekomst Katwijk goede kansen. Men komt hier graag. Maar laten we niet denken, dat we er zijn. In velerlei opzicht is de accommodatie van onze badplaats gebrekkig. Wij zullen daarin verandering moeten brengen verder ook door het scheppen van gezellige sfeer en het verlenen van uitstekende service de badgasten het verblijf in onze gemeente zo aangenaam mogelijk moeten maken. Er komen gevallen voor van werke lijk ongemotiveerde prijsverhoging, die naar de mening van het bestuur de perken te buiten gaan. Daarin schuilt een gevaar. Onze naam wordt daardoor geschaad. Het bestuur dringt aan op redelijkheid. Te betreuren Uit het financieel jaaroverzicht, dat door penningmeester P. C. Bloot werd uitgegeven, bleek, dat het batig kassaldo f 2876.98 bedroeg bij de afsluiting der boeken. Er werd f 17.163 ontvangen aan contributie, de gemeente verstrekte een subsidie van f 9228. Secretaris J. C. Tieleman vertelde, dat het aantal leden de 1500 dicht is gena derd. Hij vond het betreurenswaardig, dat nog altijd vele inwoners, die wel inkom sten trekken uit het badbedrijf, niet zijn aangesloten bij V.V.V. Hij vond het eveneens vreemd, dat er bezwaren wor den gemaakt tegen de' toch matige con tributieheffing. En dan zijn er V.V.V.- leden dié van hun lidmaatschap ongepast gebruik maken ten koste andere trouwe leden. Het bestuur zal deze misbruiken krachtig gaan bestrij den, aldus de heer Tieleman. Hoge cijfers De secretaris zei vervolgens, dat de voorzitter in verband met huiselijke om standigheden maar tot 12 juni van het vorig jaar actief had kunnen meewerken. Hij herinnerde aan de benoeming van de heer Chr. Verpldncke tot tijdelijk directeur. De prestaties van de heer plancke waren van dien aard, dat hem een normale overeenkomst kon den gesloten. In 1956 werden 30.000 maal inlichtingen gegeven. Er werden 9000 poststukken verzonden. Deze cijfers liggen ver bove die van 1955. Het valt te betreuren, aldus de secre taris, dat bepaalde ingezetenen gasten, die zich op zondag melden voor woninghuur, op een onbehoorlijke manier wegsturen. Dc vreemdeling zal het kunnen respecteren, dat men op zondag niet wenst te verhuren, maar hü zal 't op prijs stellen daarop op een fatsoenlijke manier attent te worden gemaakt. Er werd waardering getoond voor d afdeling van Peruka, in het bijzonder voor al het werk, dat de heer J. van Rijn tijdens het seizoen belangeloos doet. De directeur, de heer Chr. Verplancke, gaf nog een overzicht van de V.V.V.- activiteit in 1956, van al het werk, dat het bureau verzette en van het leggen der contacten met V.V.V.'s in binnen- en buitenland. Bij de bestuursverkiezing werden P. C. Bloot, D. Schoonenberg en J. C. Tieleman herkozen. De filmdienst van de K.L.M. vertoonde na de pauze de prachtige kleurenfilm „Per K.L.M. op reis door Europa". Bij de rondvraag werd nog geanimeerd gepraat over diverse praktische kwesties. VALKENBURG Opening paviljoen De Krom In het bijzijn van een kleine groep ge nodigden had gistermiddag de opening plaats van het paviljoen „De Krom", dat voor de meeste gebruikers van de Vai- kenburgerweg wel beter bekend zal zijn onder de naam „koffietent". Het was even vóór ae oorlog van '40. dat de vroegere tolhouder, de heer Van Vugt, in de buiging van de weg Haagsche Schouw- Valkenburg in een oude autobus een begin maakte met de koffietent. Toen later de scherpe bocht rechter werd getrokken, kwam er een houten gebouwtje te staan. De primitieve outillage was er echter mede oorzaak van, dat het bedrijf niet floreerde. Ongeveer drie Jaar geleden werd de zaak gesloten. Nu heeft de heer H. P. Verhaar aan het geheel een totaal ander aanzien ge geven. Er is een eenvoudige, aardige meubilering en op zomerse dagen kan men genieten op een beschut terras. Het hou ten gebouwtje is bijna tweemaal zo groot geworden. Burgemeester Van der Have sprak bij de opening enige woorden. Hij meende, dat deze gelegenheid voor doortrekkende mensen in een behoefte voorziet, en sprak de wens uit. dat de heer Verhaar zoveel voorspoed mag ondervinden, dat over enige jaren een groot gebouw kan ver rijzen, dat kan wedijveren met andere, soortgelijke bedrijven in de omgeving. slotte de Engelse kerkliederen: „Bezingt de macht van Jezus' naam" en „Staat op en strijdt voor Jezus". Samen met de aanwezigen kwam nog Gezang 171 (in de bewerking van Asma) tot uitvoering. Johan Zweers verdient veel lof voor zijn knappe en inspirerende orgelbege leiding. Ook Aat van Vliet was aan de piano alleszins betrouwbaar, maar zijn aanslag was soms wat te uitdrukkelijk, wat ruw ook. Het koperensemble (in de „Fantasie") als geheel, blie6 niet bepaald zuiver. De trompetten deden dit echter wel en verleenden enkele malen uitste kende assistentie. Joh. v. Wolfswinkel. Gevonden voorwerpen Kinderdriewieler, diverse kinderwan tjes, bruine portemonnaie met inhoud, 1 paar bruine herenhandschoenen, zwart grijze herenvulpen, houten passerdoos met inhoud, gekartelde schaar, sleutel, schroe vendraaier, jongenspet, kindersjaal, da mesrijwiel. paar glacé herenhandschoe nen, doublé vulpen, bruine pantoffeltjes, zwarte herenhandschoenen, claxon, munt biljet van 2,50, bruine lederen heren handschoen, 2 kindertasjes, schakelarm band, capuchon, kindertruitje, blauwe jongenspet, rieten poppenwagen. Inlich tingen tussen 5 en 6 uur aan de politie- Ouderavond Hedenavond om 8 uur wordt in de school aan het Commandeurspad de jaar vergadering gehouden van de Otto baron van Wassenaer van Catwijckschool. Lisse Woensdagavond werd in het gebouw Rehoboth in Lisse een districtsavond van de Jonge Kerk gehouden voor de Bloembollenstreek. Ook waren de Jonge-Kerkers uit Haarlemmermeer gekomen. Ds. J. A. van Boven te Nieuw Vennep had de leiding van deze avond, waarop ds. Teutscher uit Rotterdam sprak over zijn werk in het land van de Papoea's, Nieuw-Guinea Ds. Teutscher merkte op, dat in boe ken en geschriften vaak een voorstelling gegeven wordt, als zou elke ontwikkeling op Nieuw-Guinea ontbreken. Dit is be slist onjuist Hij toonde aan, dat de ont wikkeling ook daar steeds voortschrijdt en de aobivering van de Papoea's al jaren geleden tot ontplooiing kwam. Zo wordt het onderwijs door Papoea's zelf geleid. Zelfs worden er predikanten uit eigen kring opgeleid. De gedachte dat de Pa poea's koppensnellers zijn. is dus beslist eenzijdig. De westerse beschaving heeft er zegen rijke invüoed gehad. In de snel groot ge worden stad Hollandia wordt het cultu rele centrum gevonden. Onder de Pa poea's is veel waardering voor hetgeen de Nederlanders daar tot stand brachten. Al vóór de vestiging van het Nederlandse gezag, nu meer dan 100 jaar geleden, heeft de zending er voet aan wal gezet. Vele zendelingen vonden er hun graf, maar het zaad van het Evangelie heeft vrucht gedragen. Ds. Teutscher heeft zelf onder de Pa poea's gewerkt en woonde in Hollandia. Na de oorlog kwam er een stroom Neder landers naar Hollandia. Men vond elkaar als Christenen van allerlei Kerken in de Evangelische Christelijke Kerk in harte lijke samenwerking. Alle kerkelijke ver schillen vallen daar op wonderlijke wijze weg. Bij de opleiding van predikanten werkt men in Hervormde en Gerefor meerde kring samen. Ds. Teutscher lichtte zijn causerie toe met een serie mooie kleurendia's. Sociaal onrecht moet met kracht bestreden Voor de afdeling Lisse van de Alge mene bond van ouden van dagen heeft wethouder A. Tibboel in een onderhou dende toespraak enkele grepen gedaan uit het sociale leven. De wethouder merkte in het begin zijn betoog op, dat er de laatste halve eeuw enorm veel ten goede is veranderd. Ook de Kerk is vroeger in haar taak opzichte van het sociale onrecht schrome lijk tekort geschoten. Ds. Tatma was één der eersten die op merkten, dat men zo op de verkeerde eg was. Hij drong aan op het invoeren an sociale wetten. Over de woningnood zei de heer Tib boel, dat Lisse van de gemeenten in de bollenstreek wel de meeste woningen heeft gebouwd. Toch i6 ook hier nog heel veel te doen. Morgen hoopt men het seizoen af te 6luiten met een feestelijke middag. Ook d6. Verleur wordt dan verwacht Lissenaar verdronken Uit het water van het open haven front te Amsterdam is het stoffelijk overschot opgehaald van een sedertdien veertien dagen vermiste 35-jarige inwo- er van Lisse. Jaarvergadering Vanavond wordt de Jaarvergadering gehouden van de Ohr. nat. school aan de Broekweg. A.R.-kiesvereniging Morgenavond vergadert de Anti-revolu tionaire kiesvereniging om 8 uur in De Witte Zwaan. Dit is de jaarvergadering. Avond van Bijbelgenootschap De afdeling Lisse van het Bijbelgenoot schap houdt dinsdagavond om acht uur een bijeenkomst in de Gereformeerde kerk, Herenweg 103. De declamator Wil lem Berkhemer uit Arnhem zal Bijbel teksten zeggen uit de oude en nieuwe vertaling. Uitvoering Morgenavond geeft het kinderkoor Klein Excelsior zijn jaarlijkse uitvoering in Rehoboth. VOORSCHOTEN Grote activiteit van de nieuwe sportraad In „Allemansgeest" kwam de sportraad bijeen om met de besturen van alle aan gesloten verenigingen de lopende zaken te bespreken en het huishoudelijke re glement vast te stellen. Voorzitter Van Lookeren Campagne sprak een openings woord. De adviseur van de sportraad, de heer A. G. van der Linde, zette uiteen hoe een vruchtbare samenwerking met de leden tot stand kan komen. De voor naamste functie van de raad is wel het contact met de overheidsorganen en an dere instanties en de behartiging van de belangen der aangesloten verenigingen. Verder is er nog het uitwerken van ini tiatieven en het verlenen van daadwer kelijke steun. De heer Van der Linde toonde met •oorbeelden het belang van een sport raad aan. Ook in Voorschoten zal bin nenkort met de gemeente worden onder handeld. On 30 april zal de raad ia) het i van de festiviteiten worden inge schakeld voor de verzorging van sport- cnementen. Gedacht is aan een voet balwedstrijd en een singelloop. Op 28 juli een sportdag. Met de traditionele naardensport zijn er die dag nog andere emonstratfes. Het huishoudelijke reglement werd ter vergadering <7oedffekeurd. Bij de rond- kon ieder wensen naar voren bren- waarmee het bestuur van de sport raad rekening kan houden. Tot lid van de kascommissie werden ïevr. Goddiin en de heren Groenenberg n Jongeneel benoemd. Jaarvergadering Vanavond 8 uur houden de Geref. leugdverenigingen in het culturele cen- hun feestelijke jaarvergadering. Geslaagd In Leiden slaagde voor het diploma apo thekereassistente mej. Hilde v. d. Bos, Veurseweg 287.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7