STAD Ds. Schoonheim over zijn werk; vertoning van De vallende Ster Lezing voor de Chr. bond van overheidspersoneel Agenda voor Leiden Echtpaar Frank is 65 jaar getrouwd Bijeenkomst in Marekerk over de zin van het lijden Bloemencorso op 13 april MlfciU Vv L&xuaCHL COURANT 3 DONDERDAG 28 MAART 1957 Vrijdag en zaterdag Kraaiennest houdt bazaar Vrijdagavond om half 8 wordt in het clubhuis „Het Kraaiennest", Oude Vest 25. tegenover de Lakenhal, een bazaar ge opend ten bate van het werk van de stich ting „Hervormde jeugdzorg", het instuif- wcrk voor jongens en meisjes in Leiden, die niet door andere verenigingen worden bereikt. De bazaar is vrjjdag open tot 11 uur en zaterdag van 3 tot 6 en 7 tót 11 i Ds. Kloek en de heer Brinks hebben tussen de stands-in-opbouw iets over werk van het Kraaiennest verteld. We wisten niet, dat hier wekelijks ongeveer honderd jongens en meisjes uit verschil lende delen van de stad door dit jeugd werk worden aangetrokken. Op vier da gen van de week zijn er middag- er avondclubs en zes leiders leiden ze in goede banen. Een belangrijk punt van het programma is de handenarbeid, waarin zowel jongens als meisjes veel plezier vinden. Op de ba zaar zijn ook resultaten van die arbeid te vinden en we moeten zeggen, dat ze er zijn mogen. Figuurzagen en vlechtwerk zijn erg in trek. Deze jeugdzorg is kort na de oorlog voortgekomen uit de padvinderij. Het is met een kamp begonnen en het werk heeft in Het Kraaiennest vaste vorm ge kregen. Men geniet subsidie van rijk, pro- vinoie en gemeente, maar dit is toch niet toereikend om de exploitatiekosten vol ledig te dekken. Daarom is de bazaar hard nodig. Zulk werk kan beslist geen finan ciële zorgen en tekorten verdragen, om dat het zonder dat toch al grote inspan ning vergt. Wie kan, ga vrijdag of zaterdag eens een kijkje nemen in het gezellige nest der Leidse kraaien. We kunnen u garanderen, dat u er iets moois zult zien. want wat men gemaakt en gekregen heeft is werke lijk goéd en de opstelling is overeenkom stig. Er wordt ook koffie geschonken. Huishoudelijke vergadering van „RijnlancT'-kynologen In Zomerzorg hield de kynologenver- enigang „Rijnland" gisteravond een huis houdelijke vergadering. Na de opening door de voorzitter, dr. ir. P. C. Linden- bergh, werden de verslagen van secretaris en penningmeester behandeld. Uit deze verslagen bleek dat de toestand van de vereniging gezond is. Aan de orde was verder de verkiezing van twee bestuurs leden. Aftredend waren de heren Bar- ning en Lindenbergh, die beiden herko zen werden. Een belangrijk agendapunt vormde de bespreking aangaande het tweede lus trum. Besloten werd om het lustrum op echt kynologische wijze te vieren, dat wil zeggen, er zal een hondenrally gehouden worden. De tijd die overbleef werd gevuld met het bekende spel „mastklimmen". Spreekbeurt in Leiden Ds. F. Mallan uit Bruinisse spreekt zaterdagavond om zeven uur in gebouw Hoge Rijndijk 24 voor de Gereformeerde Gemeente in Nederland. Herv. wijkgemeente Morskwartier De Hervormde wijkgemeente Morskwartier had gisteren in de Maranatha- kerk een Gemeente-avond, waarop dr. P. L. Schoonheim over zijn werk onder buitenkerkelijken vertelde en de geluidsfilm ,,De vallende ster" werd vertoond. De avond werd geopend door de wijkpredikant, ds. H. J. van Achterberg. Ds. Schoonheim verplaatste de dacht van de aanwezigen naar Luxor. waar, zoals bekend, regelmatig het ge sprek met buitenkerkelijken plaats heeft, alsmede naar het Open-Deur-werk. a namelijk in „De Kamp", de Liisbethsteeg en omgeving. Dit pionierswerk daar geboren uit de Luxor-gesprekken. De predikant vertelde, dat men hem in Luxor als „mijnheer" aanspreekt. Hem is wel eens de vraag gesteld, of hij zijn Luxor-bijeenkomsten propaganda voor de Kerk wilde maken. Zijn ant woord is toen geweest: niet voor de Kerk. maar wel voor Jezus Ohristus. Men moet de mensen eerlijk antwoorden en bang zijn. In Luxor ontmoeten wij juist "ie mensen, die wij verwachten. Wat de kosten van de gesprekken be treft, deze komen op 125 per keer. He* aantal bezoekers bedroeg dé laatste tussen de 250 en 300. Strijd Na deze vertelling van ds. Schoonheim werd de genoemde geluidsfilm gedraaid. ,Der fallende Stern" heeft Harald Braun een film willen vervaardigen, die de functie van een lekespel zou kunnen vervullen. Het gaat in dit werk om de machten die een strijd voeren om een mensenziel, met op de achtergrond hel verlangen naar overwinning van de angst. De hoofdpersoon is Elisabeth Holbrel- ir, de hardvochtige directrice van een vluchtelingenkamp in Duitsland. Haar levensidee is: denk aan jezelf en be kreun je niet om het lot van een ander. Deze vrouw heeft geen gelukkige jeugd gehad. Toen zij een klein meisjes was. vervulde de komeet van Halley de mens heid met angst en beven. Velen dachten vreesden, dat de 'vallende ster het einde van de wereld zou betekenen. Temidden van deze gebeurtenissen worstelen en engel en een duivel, de e in de gedaante van de koorddanser Luciano, en de tweede als de illusionist Lenoir, om het leven en de toekomst van de kleine Elisabeth. In deze eerste ron de behaalt de duivel de overwinning en onderwijst hij het door angst gebroken kind de bittere wijsheid van het „ieder jor zich". Tientallen jaren later, in een wereld aarin de angst voor de atoombom nog veel groter is dan indertijd de vrees de komeet, komen de engel en de duivel nog een keer terug, nu in de ge stalte van de machinist Lucius en een kantinepachter. Nu behaalt het licht de erwinning op de duisternis. Aanvan kelijk laat deze harde ambtenares een jong meisje, dat door wanhoop gedreven de hulp van deze vrouw inroept, aan haar lot over, maar op het laatste ogen blik krijgt het medegevoel de overhand 53ste en laatste jeugdconcert De eerst wat rumoerige zaal verstomde al spoedig p ISTERMIDDAG werd, onder auspiciën van de Maatschappij voor Toon- kunst, het laatste jeugdconcert in dit seizoen gegeven. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest, onder leiding van zijn dirigent, Eduard Flipse, gaf een uitvoering van werken van Joseph Haydn, Willem Pijper en Maurice Ravel. Was het eerst een ogenblik rumoerig in de zaal, het lawaai ver stomde al spoedig, vooral, toen de heer Flipse meedeelde, dat het program ma voor het volgende seizoen van het R. PH. O. zo overladen was, dat er een keuze gedaan zou moeten worden tussen de verscheidene gemeenten, waar het jeugdconcerten betrof, en dat natuurlijk het orkest spelen zal in die steden, waar het jeugdig publiek zich het meest geïnteresseerd heeft getoond." Een korte inleiding ging vooraf eerete tiwee delen udt Haydns symfonie in G, de zgn. „Oxford-symfonie", die Haydn componeerde uit dank voor het hem te Oxford aangeboden eredoctoraat. De vertolking, die van deze compositie gegeven werd, was grondig, maar wij zijn toch van mening, dat Flipse de finiteit voor werken uit de vo< tische periode enigszins nvist; de opzet wa6 aan de brede kant en mi6te het speelse element en de puntigheid, die Haydn tooh zeker eigen zijn. Uitstekend was daarentegen de uitvoe ring, die Pijpers zes Adagio's te beurt viel. Enige dagen geleden is hierover reeds in deze kolommen geschreven, Flipse dit werk bij ons introduceerde; wij kunnen er nu dus kort over zijn. Bij een tweede auditie viel het op, hoe ge makkelijk dit werk aanspreekt; de vaak moeilijk te volgen wendingen, zoals die kennen uit Pijpers symfonieën, o breken praktisch, de schrijfwijze i6 h der en doorzichtig en zeer dankbaar v< de verschillende instrumenten, zoals de cello (de solistische prestatie in het Lento assai was bijzonder gaaf), d® viool en d« altviool; de wijze waarop Pijper dit laat ste instrument laat begeleiden door pizzi- caitóe is op zichzelf een fraaie vondst. Juist inzicht Misschien was het wel dienstig geweest, indien Flipse in zijn toelichting een enkel moord gewijd had aan het gebruik van d piano als onderdeel van het orkest. Zij\ idee, juist deze ook voor onervare luisteraars begrijpelijke muziek van eei hedendaags Nederlands componist op het programma te zetten, getuigde echte i fan een zeer juist inzicht. Of de dirigent zich door het program matische karakter van de 2e Suite, ge nomen uit Ravels ballet „Daphnis Chloë" had laten verleiden, dit opus als Uat6te nummer van het programma te kiezen is ons onbekend. Ondanks de zeer charmante toelichting leek het ons een vrij zware opgave voor de ongeoefende toehoorder. Weliswaar klinkt Ravels mu ziek ons niet ongewoon in de oren, maar harmoniek en melodiek 6tellen, juist in dit werk hoge eisen aan het begrip van de luisteraar. Het gevaar lijkt ons niet denkbeeldig, dat men dan ook zeer «iel «eneigd zal zijn, zich bij een eerste auditie wat het voor velen onder het Publiek waarschijnlijk wa6 mee te la- ton slepen door zijn fantasie en daardoor de gemakkelijkst-aansprekende passages uit het geheel te selecteren, zonder zich Steeds applaus Het opleven van de belangstelling in de zaal bij het „zingen van de vogels,'' het „klanken van Daphnis' fluit" en de tutti- passage in de „danse générale" gaf aan leiding tot deze veronderstelling. Dege nen edhter, die zich wel meer moeite getroost hebben zullen zeker zeer genoten hebben. Het „lever du jour" werd op uiterst geraffineerde wijze weergegeven, ook de „pantomime" was zeer suggestief en warm van klank. Was het volume mis schien wat aan de grote kant in het laat ste deel, de bezielende directie van Flipse maakte, dat men dit bezwaar nauwelijks telde. Het applaus, dat dirigent en orkest leden na elk nummer te beurt viel, moge hen ervan overtuigd hebben, dat er in Leiden grote waardering voor hun con certen bestaat; wij spreken de wens uit, dat de Maatschappij voor Toonkunst ook in het volgende seizoen voort zal gaan met het organiseren van jeugdconcerten en dat zij erin zal slagen zich de mede werking van orkest en dirigent te ver zekeren. A. van der Veen-Wiersma. en weet zij het meisje te redden. Voor deze omkeer gebruikt Harald Braun het motief „Een mens wordt gered doordat hij of zij de kans krijgt een ander Aan het slot van deze avond werd ge zang 118a gezongen: „Het leven is eer krijgsbanier Leidse Smalfilm Liga bekeek eigen werk "jl/TET enkele woorden opende de heer H. Kleibrink, voorzitter van de Leidse Smalfilm Liga, gister avond een Liga-bijeenkomst in kan tine Smit. Het werd een gezellige avond, die gewijd werd aan de ver toning van eigen films. De heer N. Bol beet deze keer het spits af met zijn kleurenfilm „Rijns- burgs Bloemencorso". Heel de bloemen pracht van zo'n optocht trok aan de ogen de aanwezigen voorbij op deze prent, die vorig jaar op verzoek var Corso-comité werd gemaakt. Voor „Jantje en de Toverfee" en „Mop- penparade" van de heer J. de l'Ecluse werden de toeschouwers verplaatst naa poppenland. Hoewel de techniek van di laatste fantasie aanmerkelijk beter was werden toch beide kleurenfilms gewaar- Enkele zwart-wit documentaires van de heer E. Timan besloten het program man vóór de pauze. In een korte toe lichting zei de heer Timan naast zijn film hobby ook een zwak te hebben voor me- ano-dozen. Daarvan getuigde hij in „Me- rano", een voortreffelijk staaltje van filmkunst, op vrij jonge leeftijd vervaar digd. Met „Het Getal" en „Water" bewees deze enthousiaste filmer, dat met zwart wit fotografie heel wat te bereiken valt. Goede opnamen en harmoniërend, geluid n kenmerkend voor beide rolpren- waarvan de laatste bij de Nationale wedstrijden van de Nederlandse Smal film Liga in 1947 de hoogste onderschei ding verkreeg. Ook met „Hooi", een in druk van het leven op een boerderij in de hooimaand, behaalde de heer Timan Een interessante documentaire over de ontwikkelingen bij de bouw van een tele- -zendstation was het waardige aan- van de heer Kleibrink aan deze sa menkomst Ned. Reisvereniging lieeft 3000 leden de Nederlandse Reisvereniging voorlas, bleek, dat de afdeling het afgelopen jaar met 600 leden tot 3000 is uitgegroeid. Pen ningmeester H. de Koning vertelde, dat er nog 651,38 in kas is en dat de financiën geen zorg baren. De bijeenkomst, die in de bovenzaal van de Turk plaats vond, werd geopend door voorzitter J. H. v. d. Horst, die o.m. mede deelde, dat de Paasreis naar Rome met 450 deelnemers(sters) reeds is volgeboekt. De overleden voorzitter, dr. R. v. d. Waard, werd met enkele ogenblikken stilte herdacht. De aanwezigen konden zich verenigen met de kandidatuur van de oud-Leidenaar mr. J. Schellenhach voor het landelijke voorzitterschap. De heer Van der Horst deed voorts nog enkele mededelingen over het komende congres te Middelburg, dat van 24 tot 26 mei gehouden zal worden en dat zeer aantrekkelijke programma punten heeft. Na de pauze werden er drie series kleurendia's vertoond, resp. over het bloemencorso van Zundert en van Rijnsburg en over de rijkdom der natuur in Joegoslavië. De hooriivliestransplantatie deling Leiden van de Ned. Chr. bond van overheidspersoneel giste ren een bijeenkomst waar mevrouw dokter C. C. Kok-van Alphen aan de hand van enkele lichtbeelden een lezing hield over „De hoornvlies transplantatie". Deze bijeenkomst die speciaal belegd was voor de vak groep volksgezondheid van deze bond werd geopend door de voorzit ter, de heer W. J. Loeve. Hij vestigde er de aandacht op dat de sociale toestanden van de verplegenden wel eens in het gedrang gekomen waren en het was hem een vreugde juist op deze avond, waarop zo veel men sen uit verpleeginrichtingen aanwe zig waren bondsbestuurder C. de Bruyn te kunnen verwelkomen, die zich vooral op het terrein van de volksgezondheid beweegt en bereid gevonden was enkele woorden te spreken. De heer De Bruyn begon met op te merken, dat wij op het terrein vam de volksgezondheid de nadruk moeten leg gen op het gemeenschapsgevoel. Vanuit de gemeenschap kan de juiste zorg gege ven worden aan de mens die hulp nodig Donderdag Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers- bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden", de heer De Pree over a g en onderhpud van een grasgazon. Wijkgebouw Staalwijk, Herenstraat. 8 ir: Herv. wijkgemeente Staalwijk, can- ■r-organist Gerard Kremer te Amster dam over „Kerkmuziek in het algemeen 1 de nieuwe berijming van de psalmen i het bijzonder." Het Gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assu rantie-Club, dr. W. J. Goslinga ov< Ned. Antillen. Hotel Central, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Vereniging van ex-politieke gevan genen uit de Bezettingstijd, jaarvergade- Ambachtsschool, Haagweg 4, 8 uur uitreiking diploma's vakavondschool. Stadsgehoorzaal, 8 uur: abonnements- meert Residentie-Orkest, solist: Eduar- do del Pueyo, piano. Schouwburg, 8 uur: Driekoningenavond" in William Shakespeare door de Haag- sche Comedie, voor K. en O. Het echtpaar B. Frank F. Frank-Ekkel, Oosterstraat 17, is in de bruids dagen. De heer en mevrouw Frank staan voor de wel zeer bijzondere ge beurtenis, dat zij hun 65-jarige echtvereniging gaan herdenken. Ze doen dit met grote dankbaarheid en in een gezondheid, die hen beiden doet hopen, dat zij nog enige jaren bij elkaar mogen zijn. „O, u moest eens weten, hoe dankbaar we zijn". Dat zei mevrouw Frank. En haar man be aamde het met een zacht knikken en milde ogen. De bruidegom i6 86 jaar en de bruid 84, Kampen is hun geboortegrond, waar de Frank vele jaren sigarenmaker is geweest. Het valt ons telkens op, dat nsen die 50 of 60 jaar getrouwd zijn, hun gesprek over vroeger altijd belanden bij die treurige sociale omstan digheden, waarin zij hebben moeten leven meestal, grote gezinnen tot hun be stemming moesten brengen. Niet minder opvallend echter is hun dankbaarheid wat zij aan zegen nog hebben ont vangen en voor de uitkomsten van hur „Toen we trouwden, verdiende hij gulden in de week. En als dan het fond6 en de huur er af waren, bleef er f 2,75 over. Maar ik heb er- geen berouw hoor; aan de andere kant zijn we dubbel en dware gezegend". Toen ze al met hun negenen w bracht de heer Frank dertien gulden per week mee naar huis. Zijn oudste zoor was bij de politie in Leiden en deze be reidde de weg voor de overtocht naai de Sleutelstad, waar de heer Frank ook bij de sigaren terechtkwam. Het was in financieel opzicht een vooruitgang. Hij heeft hier nog dertien jaar gewerkt. Een maagzweer maakte hem ongeschikt. Door het magere eten is die zweer in de oorlog overgegaan en de heer Frank moet zich nu alleen via een dieet een beetje ontzien, Mevrouw Frank heeft achttien kinderen ter wereld gebracht. Enige kinderen den, helaas, dood geboren. Er zijn ni negen kinderen in leven; zij wone Kampen, Leiden en Den Haag. Verder zijn er 32 kleinkinderen en 47 achter kleinkinderen. Dat zij allen het feest in deze dagen en speciaal op 6 april (7 april i6 de eigenlijke dag) meevieren, i6 teveel gezegd, want verscheidene leden vai talrijke nakroost bevinden zich in buitenland. Maar aan blijken van mede leven zal het hen zeker niet ontbreken! De wens bij dit zeldzame feest is, dat de heer en mevrouw Frank nog enige Jaren n in blijde herinnering mogen te rugzien op deze weken, die door de liefde de vriendschap van velen onvergetelijk zullen zijn. Harmonie, 8 uur: Leidse bond van huis- en grondeigenaren. Turk, 8 uur: kring Leiden Kon. Ned. Lawn-Tennis-Bond, propaganda-avond, spr.: tennisjournalist C. Vreedenburgh, met films. Vrfldag Filmzaal academiegebouw, 8 uur: Ver eniging Oud-Leiden, dr. W. C. Braat over Verdwenen schoonheid. Clubhuis Elisabethshof, Oude Vest (bij wijkgebouw De goede Herder): stichting voor Hervormde jeugdzorg, bazaar ten bate van clubhuis „Het kraaiennest". Hervormde school Hoge Morsweg, 8 uur: feestelijke ouderavond ter gelegen heid van 25-jarig bestaan der school en 40- en 25-jarig jubileum van de heer Tijmstra. Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: Vereniging van Gerepatrieerden voor Leiden en Om streken, cabaretavond. Kantine bouwwerk 5 Mei-laan, 3 uur: ingebruikneming eerste 12 woningen van tiende bouwplan van woningbouwvereni ging „Eensgezindheid". Ambachtsschool, Haagweg 4, 3.30 uur: viering zilveren jubileum van de heer Jac. van Wijk, leraar autoherstellen. Stationsplein, 2 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, verzamelen voor excursie naar 't Huys te Warmond. Schouwburg, 7.30 uur: uitvoering clubs van speeltuinvereniging „Oosterkwar tier". Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807, de apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060, en de apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. Cebuto-filmavond over Italië Het reisbureau Cebuto verzorgde gis teravond in de foyer van de gehoorzaal een Italië-avond. waarop dr. L. van Egerath het woord voerde en dia's over deze „schatkamer van Europa1* ver- De aanwezigen kregen onder meer veel te zien van de Italiaanse architectuur in verschillende tijdperken. Ook Pisa werd bezocht en het domein der gondeliers. Venetië. De spreker zei. van mening te zijn, dat de bezoekers van Italië niet zo zeer volop moeten „drinken" van de oude schoonheid, maar dat zij Se gepresen teerde schoonheid met kleine teugen moeten genieten. Geref. Gemeente onder 't Kruis Vrijdagavond zal voor de Geref. Ge meente onder 't Kruis in het wijkgebouw Rehoboth voorgaan ds. J. A. Smink Den Haag, 8 uur. Kringvergadering Geref. mannen Hoewel de vorige kringbijeenkomst nog vers in het geheugen lag was de opkomst voor de kringvergadering van de Bond van Gereformeerde mannenverenigingen in het Evangelisatiegebouw aan de Mors weg gisteravond groot. Als spreker op deze voorjaarsvergadering trad eei van de vereniging „Paulus" op, de heer D. de Valk. De voorzitter, de heer D. Binnekanqp, las na zijn openingswoord psalm 126 als inleiding op het onderwerp van de heer De Valk, die sprak over „De wenende zaaier". De spreker nam als uitgangspunt van zijn voordracht de twee laatste vc van psalm 126, waarin gezegd wordt dat zij die met tranen zaaien met gejuich zul len maaien. De heer De Valk paste dit toe op allen die evangeliserend werkzaam willen zijn. Na de voordracht ontspon zich een levendige discussie. Burgerij^ stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth Gemma Maria, d van N. van Dijk en C. M. van der We reld; Antje Hendrika Cornelia, dr J. I. de Bruin en J. C. Harkes; Frederik Rudolf, zn van W. F. Bleiji en C. Hooge- Richard Jacobus Lodewijk. zn R. Keereweer en E. H. van der Weijden; Cornelia Adriana Maria, dr van C. P. van Teylingen en C. E. van der Klugt; Johan- Vail, dr van J. H. Douglas en J. W. Hattey; ifraria, dr van W. A. Vriezen en Otte; Robert Joannes Theodoras, zn an G. Kop en M. Gressie; Erik Pieter. a van J. Onderwater en G. J. SjardJn. OVERLEDEN: R. Ruiten, 16 jr. zn; G. Braunius, 50 jr, huisvr. van K. Knol; J. P. Schouten, 71 jr, huisvr. van J. de Wolf; n Ewijk, 59 jr, man. VOOR UW DRUKWERK Tyemmenip. Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 In verband met de lijdenstijd belegde de kerkeraad van de Herv. wijkge meente Molenwijk een bijzondere samenkomst in de Marekerk. De gehele bijeenkomst stond in het teken van het lijden van Jezus Christus. Zowel de liederen, gezongen door het koor van het „Centrum onder leiding van de heer A. Zaalberg, en de gedichten, voorgedragen door Henk van der Wiel, als de overdenking van ds. J. van der Wiel getuigden hiervan. Hans de Groot begeleidde de zang der aanwezigen. Ds. Van der Wiel zei in zijn toespraak, hij vroom! Het komt van de Heer; d< dat wij moeten proberen te verstaan, waarom het lijden er is. We moeten gaan :ien, dat we er iets uit meedragen tot onze winst. In verband hiermee haalde de pre dikant de figuur van Job aan, een veel besproken figuur, over wie Goethe en zelfs de spotter Heinrich Heine hebben ge sproken. ons mensen komt telkens de vraag: om is er lijden, smart en dood? Wat is het, dat er in India en Hongarije zoveel ied en ellende is? Job had een voorspoedig leven. Op een dag gaat het hem niet goed; er komt lij den. Is God niet rechtvaardig meer? Het is de schuld van de satan, die met God' had gesproken; hij vond het vanzelfspre kend, dat Job in God geloofde, omdat hem alles voor de wind ging. Als de satan hem alles heeft afgenomen, zegt Job: „De He.r heeft gegeven en de Heer heeft genome.i En dan wordt Job melaats. Maar nog blijfi ij vroom! Het komt m aanvaardt hij het God kent geen willekeur of leedver maak. Hij vindt het nodig, de mens iets op te leggen om de gang erin te houden. Zoals de oude Friese klok een gewicht nodig heeft om te gaan. God geeft het in de vorm van leed. Eèr ik verdrukt werd, dwaalde ik, maar nü ken ik Uw weg. Dat is het resultaat. De mens kan sterkte ontvangen door het gebed. De Geest van God bidt voor ons. Toen Jezus in Gethsemané bad, leerde Hij gehoorzaamheid uit Zijn lijden. We moeten Gods heiligdom ingaan, waai Zijn Woord wordt verklaard, en bidden of Hij ons wil bewaren voor opstand en de band tussen Hem en ons wil verinnigen Is lijden een oefening en een doorgangsfase naar de Nieuwe Wereld, het Koninkrijk Gods. Dan kunnen we aanvaar den, wat Jezus zei: „Ik leef en gij zult heeft. In dienst aan de patiënt mag men nooit uitgaan van zichzelf. De charitas- gedachte moet voorop staan Maar net feit dat deze mensen als zijzelf niet meer kunnen werken, overgeleverd worden aan de barm hartigheid van anderen is bescha mend. Hier past een organisatie die voor de rechten van deze mensen opkomt. Als christelijke vakvereni ging is de bond voor overheidsperso neel bezig deze toestanden te ver anderen. Er moet gestreefd worden naar een bedrijfsgemeenschap. Als dat doel bereikt is zijn wij op weg naar de volwassenheid aldus de heer De Bruyn. In haar lezing over de hoornvliestrans- plaotatie begon dokter KokVan Alphen met enige opmekingen vooraf. Transplan tatie ds het overbrengen vain 'n deel van de huid of een hoornvlies van het ene lichaam naar het andere. Hieronder valt dus ook de hoorvliestransplan tatiedie reeds in de aohtbiende eeuw bekend was. Veel bereikte men toen nog niet en pas in onze eeuw kan men spreken van enig resultaat. In Nederland was het de be kende arts Piek. die in 1939 als eerste een transplantatie met succes bekroond zag. Aan de hand van enkele zeer duide lijke dia's werd vevolgens het verloop van zo'n operatie getekend. De behandeling duurt ongeveer tien dagen en pas na zeven weken kan men enig resultaat zien. Een van de belangrijkste dingen die naar voren kwam, was het feit dat wan neer een patiënt eenmaal weer kan zien, zijn gehele wezen verandert. Hieruit blijkt dan ook wel de zeer grote waarde van een hoornvldestransipilantatie. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een dankbaar gebruik gemaakt. Naar wij vernemen, hebben de or ganisatoren van het grote bloemen corso besloten, het corso reeds op 13 april aanstaande te houden, dit met het oog op de stand der te gebruiken bloemsoorten. Jaarvergadering Reuvens Grote verbouwing nog niet aanstaande In dc gisteravond onder voorzitterschap van mr. W. de Clercq gehouden ledenver gadering van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" is allereerst het overleden erelid, dr. J. E. Kroon herdacht, die gedurende een lange reeks van Jaren op voortreffelijke wijze een bestuurs functie heeft vervuld. De voorzitter deel de voorts mede, dat mede in verband met de bestedingsbeperking van de voorgeno- n verbouwing voorshands wel niet veel kunnen komen, zodat zal moeten wor- i volstaan met de meest noodzakelijke xndige voorzieningen. Hierbij werd uit de vergadering de wens uitgesproken, dat de Leeszaal In ieder geval de beschik king krijgt over het aangrenzende per dat eigendom is. Er zullen daartoe stappen worden ondernomen. Aau het uitvoerige jaarverslag van de secretaris, de heer H. N. van den Berg, ontlenen wij, dat het jaar 1956 voor de uitleen gunstig is geweest. Het aantal uit geleende boeken nam met 17 pet. toe, het aantal jeugdboeken zelfs met ruim 18,5 pet. Het aantal leden-lezers in het Hoofd gebouw aan de Breestraat nam met onge- 200 toe, dat in de Jeugdbibliotheek de Plantage zelfs met ruim 600. Deze uitbreiding maakte ook een vergroting het boekenbezit noodzakelijk; er wer- o.a. 800 populair-wetensohappelijke werken en ruim 1500 jeugdboeken aange schaft, waardoor de Leeszaal momenteel de beschikking heeft over 16.330 romans, 15.326 populair-wetenschappelijke werken i 6.297 jeugdboeken. Aan volwassenen werden in 1956 114.365 boeken uitgeleend, aan de jeugd 72.295. De penningmeester, de heer M. Eek jr., deelde in zijn jaarverslag mede, dat de ontvangsten, inclusief de contributies, leesgelden en subsidies 69.568 hebben bedragen, de uitgaven 80.411. Vermeldenswaard is voorts, dat op elk uitgeleend boek (186.660 stuks!) een last exploitatiekosten rust van vijftig cent, waartegenover per boek aan inkom sten uit contributies en leesgelden een bedrag staat van slechts tien cent. Het verschil moet dus worden gedekt uit de subsidies van rijk, gemeente en provincie. P ostzegel verzamelaars troffen elkaar In De Kleine Burcht werd gisteravond ie maandelijkse bijeenkomst gehouden /an de Leidse afdeling van de Vereni ging van postzegelverzamelaars. De voor zitter, de heer Meyboom, opende de ver gadering. Drie nieuwe leden werden aan genomen. Ook werd een deputatie geko- die de Leidse filatelisten zal ver tegenwoordigen op- de landelijke vergade ring in Den Helder. Deze zal plaats heb ben op 26. 27 en 28 april. De afvaardiging bestaat uit de heren Meyboom, Minnema, Kraalenbrink en Haverkorn. Natuurlijk ontbrak de traditionele postzegel veiling deze avond niet, terwijl ook de jaarlijkse verloting zonder „nieten" werd gehouden. r Vervolg stadsnieuws °p pagina 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3