A Eerste bejaardensoos in Herv. Gemeente gisteren geopend Agenda voor Leiden Wat Het Groene Kruis voor de volksgezondheid doet Hoge boeten voor ontduiking van leerplichtwet Tweeduizend gulden boete voor Leids expediteur Stempel van personeelstekort drukt op zomerdienstregeliiig MEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 27 MAART 19» In wijkgebouw Staalwijk „Spelletje, babbeltje, kopje thee, maar vooral open harten MET DE VERHOGING van de gemiddelde leeftijd van de mens dient de zorg voor de bejaarden te worden geïntensiveerd. Langzamerhand zijn de ogen er voor opengegaan, dat jeugdzorg wel heel belangrijk maar niet het een en het al is en dat er mensen nodig zijn, die inzicht hebben in de omstandigheden van de ouden van dagen en bereid zijn deze mensen tege moet te komen. Voor vele bejaarden is een sociëteitsmiddag een feest. Zij zijn teruggeworpen op zichzelf en leven vaak in eenzaamheid; het contact van mens tot mens is voor hen verloren gegaan, met alle verlichting en alle vreugden van dien. algemeen: leven in zorglijke omstandig heden. Toch heeft het oud-worden ook nu zijn speciale moeilijkheden. Ds. Kloek nöemde de invaliditeit. Het is een van de Ja ken, ook van de kerkelijke Gemeente, Het werk van particuliere instellingen en de overheid voor de bejaarden en de stimulansen die daarvan uitgaan, zijn van evident belang, maar het zou te betreu ren zijn, als de Kerk zich de status van de mens-boven-de-65-jaar niet aantrok. Zorg voor bejaarden is niet alleen een zaak van financiële positie en recreatief bezighou den, maar ook van geestelijke verzorging. Goed werk De bejaardensoos, die nu in de Leidse Hervormde Gemeente, en wel in de wijk- gemeente „Staalwijk", op gang is ge- braoht, heeft zowel de ontspanning als het geestelijke contact op het oog. Gistermid dag is de soos in het wijkgebouw aan de Herenstraat door de wijkpredikant, ds. P. Kloek, geopend. Ds. Kloek zei, dat zij, die de opening van de sociëteit hebben voor bereid gerekend hadden op een 25 belang stellenden. Het waren er zeker een zestig, waarover men vanzelfsprekend zeer ver- De opening geschiedde in de grote zaal en toen dit enigszins plechtige gedeelte ten einde was, verplaatste men zich naar de gezellige voorzaal, waar thee werd ge dronken, gebabbeld en verschillende spe len werden beoefend. Deze middag is dui delijk gebleken, dat de „gangmakers" voor deze bejaardensooiëteit een goed werk tot stand hebben gebracht, ten aanzien waarvan gehoopt mag worden, dat het, wanneer er een beroep wordt gedaan, vol doende steun ontmoet. :orgen, dat deze moeilijkheden worden verlicht. Ook dacht de predikant de eenzaamheid. Verwanten en be kenden ontvallen ons als we ouder wor den. De sociëteit is een middel om die eenzaamheid te doorbreken. De predikant herinnerde er nog aan, hoe de sociëteit tot stand is gekomen. Vorig jaar is onder meer in de wijkgemeente „Staalwijk" de bekende folderactie ge voerd, waarbij alle Hervormde gezinnen werden ingelicht over het werk van de wijkgemeente en de vraag werd voorge legd. of en eventueel in hoeverre men aan het werk kon deelnemen. De folder ver meldde ook de rubriek „Huip aan elkaar", omdat het in de Christelijke Gemeente toch mogelijk moet zijn, elkaar al is het iaar met kleine diensten te helpen. Er zijn dan ook heel wat mensen ge weest, die zich voor deze dienst beschik baar hebben gesteld, en daaruit is de ge dachte van de bejaardensooiëteit geboren. Moeilijkheden Ds. Kloek heette bij de opening in het bijzonder welkom de heer H. van Loef uit het Pioenhof, die juist gisteren 91 jaar is geworden. Jarig of niet, maar de opening wilde hij niet missen. Ook werden harte lijk begroet mr. dr. N. G. Geelkerken, voorzitter van de Hervormde diaconie ter plaatse, en dr. S. Rozemond, oud-direc teur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken. De wijkpredikant had een gedeelte van Jesaja 65 gelezen, over de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. Wij leven nog niet in het Koninkrijk van God, zei ds. Kloek, maar het behoort tot de voorrechten van deze tijd, dat de gemiddelde leeftijd van de 'inëiis' Biermet sprongen is 'VoöriBt- Oud-worden betekende vroeger over het Endodl HORMOONcrème wekt de huidcellen tot nieuw leven en doe» rimpeltjes en ongaafheden verdwijnen. Endocil, gebruikt als nachtcrème, voedt de huid zonder vettig te zijn. Overdag gaat de hormoonwerking door gebruik Endocil pok als basis voor poedec- of make-up. Ontsluier uw schoonheid met Endocil hormooncrême van Organon-Oss per tube f 2,90 ,In deze sociëteit is het mogelijk, een stuk je gemeenschap te vormen", aldus ds. Kloek. Regelmatig contact Mr. dr. Geelkerken bracht de gelukwen- :n van de diaconie over aan de organisa toren en de wijkkerkeraad van „Staal wijk" en vanzelfsprekend aan de bejaar den. Hij zei, dat de mensen, die vragen of de Kerk nog wel wat doet, deze vraag eigenlijk in onwetendheid stellen. Een immiere opsomming was al voldoende n het tegendeel aan te tonen. Maar dit sluit niet uit, dat er toch nog wel een en ander Is te noemen, waar medeleven nodig is. Vooral het medegevoel tussen de ene en de an dere mens ontbreekt zo vaak. Wat de mens in het bijzonder nodig heeft, zijn leden der Gemeente, met wie hij re gelmatig contact kan hebben, met wie hij vreugd en leed kan delen. „U hebt het voor een goed deel in uw hand om zelf van dit nieuwe contact iets moois te maken", zei de heer Geelkerken. Mevrouw Parmentier sprak een heel goed woord namens hen die dit hebben voorbereid. Zij meende, dat de sociëteit heel eenvoudig moet beginnen: een spelletje, een babbeltje, een kopje thee, .aar vooral open harten voor elkaar. De middag werd gesloten met een korte wijding. „Bijzondere Noden" in 1956 De Leidse Commissie van Samenwer king voor Bijzondere Noden heeft het jaarverslag over 1956 uitgebracht. Aan dit verslag ontlenen wij het volgende. De commissie stelt zich ten doel te- amen met andere instellingen hulp te erlenen aan gezinnen of personen, die ri bijzondere nood verkeren, zodanig, dat de geholpenen over hun nood worden heengebracht en het te verwachten is. dat zij het voortaan zonder hulp van derden kunnen 6tellen. Er werden in 1956 67 aanvragen be handeld, waarvan in 32 gevallen werd geholpen. Deze hulp bestond In het be kostigen van kleding, dekking, woning inrichting en verhuiskosten, in het. op ruimen van schuld, hulp bij studie en het verstrekken van Invalidenwagentjes. De geholpenen behoorden tot alle krin gen van de bevolking. Ieder, die het oordeel der commissie hulp behoeft, wordt geholpen, ongeacht levensbeschou- Met de hulpverleningen was in totaal een bedrag van 11.946.23 gemoeid. Krachtige hulp ondervond de commissie in het bijzonder van de Dienst voor So ciale Zaken, de Leidse Maatschappij van Weldadigheid en het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden, waarvan de commissie de plaatselijke afdeling is. Voorts werd samengewerkt met ver schillende kerkelijke en particuliere in stellingen en fondsen. Dankzij de giften en contributies van werkgevers, werk nemers en donateurs was de commissie in staat in praktisch iedere hulpverle ning een bijdrage beschikbaar te stellen Het bestuur onderging een wijziging doordat dr. S. Rozemond werd opgevolgd door de heer S. Krist. Nauwelijks hadden de sociëteitsdeelnemers zich gistermiddag na de opening van de bejaardensoos in het wijkgebouw „Staalwijk" naar de gezellige voorzaal verplaatst, of deze mannen staken een sigaar op en schoven aan het dambord, waar men hen de hele middag niet meer gehoord heeft, behoudens dan enkele pikante opmerkingen over verlies of winst. Woensdag Zomerzorg, 8 uur: kynologenverenlging „Rijnland", algemene ledenvergadering. Kantine Smit, Herengracht 34. 8 uur: Leidse Smalfilm Liga, vertoning van Slecht bezochte voorlichtingsavond Kruis gaf gisteravond in de Chr. school aan de Asserstraat voorlichting betreffende de werkzaamheden van de vereniging. Spreker was de heer W. P. Droog uit Vlaardingen, die zijn visie gaf op het onderwerp „Uw eigen belang bij de volksgezondheid en de kruisverenigingen". Mejuffrouw T. Blom van de voorlichtingsdienst van Het Groene Kruis te Rotterdam ver toonde de film „De kinderen", die gemaakt werd in opdracht van de Unicef en de kleurenfilm „Voorkomen is beter dan genezen". Het bestuurslid de heer Jac. Wilbrink 6prak er zijn teleurstelling over uit dat zo weinigen gevolg hadden gegeven aan de uitnodiging. Hij vroeg zich af of Leiden hiermee wilde aangeven geen belangstel ling te hebben voor een zo belangrijke zaak als de volksgezondheid en de rol die de kruisverenigingen daarbij spelen. De heer Droog zei het werk van de kruisverenigingen te willen zien tegen de achtergrond van de volksgezondheid in ons .and en hij ging na hoe het daarmee in Nederland is gesteld. De gunstige ge steldheid is behalve aan overheidsmaat regelen, goede huisvesting en sociale om standigheden ook te danken aan het werk van de kruisverenigingen, dat in het bui tenland naam heeft gemaakt, zo zelfs dat in navolging van ons land In Hongarije een dergelijke vereniging is opgericht. Spreker ging in op de geschiedenis van Het Groene Kruis, dat ontstond uit Het Witte Kruis op initiatief van dokter Polman en dominé Fleisher en zich zo heeft uitgebreid dat het thans 987 afdelingen in Nederland telt, waarvan in Zuid-Holland alleen al 160. Het ledenaantal bedraagt 1.168000. Begonnen als uitleenmagazijn nam Het Groene Kruis weldra de zorg op zich voor t.b.c.-patiënten. Deze beslissing noemde spreker een groot moment in de geschie denis van Het Groene Kruis. De wijk zuster deed haar intrede om de patiënt op verantwoorde wijze advies te geven, niet slechts in lichamelijk opzicht, ook de gees telijke steun was nodig. Het werk van de Voor het Leids kantongerecht VIER KATWIJKSE SCHIPPERS waren bij de Leidse kantonrechter op het matje geroepen, omdat z(j hun kinderen niet naar school hadden gestuurd. De jongens waren mee naar zee gegaan en hadden elk een goede f 125 verdiend. De sub: officier vond het meer dan er gerlijk en eiste hoge boeten, variërend van Haagse politierechter Een boete van f 2.000.— of vier maanden en zes weken voorwaardelijke gevange nisstraf met drie jaar proeftijd legde de Haagse politierechter op aan een expedi teur uit Leiden. De officier van justitie had drie maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf tegen hem geëist wegens drie gevallen van valschheid ln ge schrifte. Voor zijn expeditiebedrijf had verdach te een vrachtauto die niet altijd in bedrijf was. Hij wilde hiervoor graag een belas- tingkaart hebben met een geldigheids duur van 60 dagen, want dat is veel goed koper. Om zo"n kaart te kunnen verkrij gen, moet men echter tenminste drie be talende wagens in bedrijf hebben, en dat had hij niet. Hij vroeg daarom de kaart aan op naam van zijn broer, die wel een expeditiebedrijf met voldoende wagens heeft. Dit deed hij drie achtereenvolgen de jaren en het bespaarde hem f 2.199,"" aan belasting. Het was voor de Leidenaar niet direct duidelijk, dat hij de belasting ontdoken had. „Die wagen heeft toch niet meer dan 60 dagen gereden," zei hij. „Maar u had helemaal geen recht op die kaart," ant woordde de president. De verdachte be toogde, dat zijn broer toestemming had gegeven, maar de rechter wist het beter en memoreerde dat niet die broer er van op de hoogte was geweest, maar een an dere broer, die bij hem bedrijfsleider was. Bovendien had deze alleen maar gezegd, dat verdachte zijn gang moest gaan als hij maar zorgde, dat zij er geen last mee De officier van justitie vond het een ernstig vergrijp. Hij had de indruk, dat verdachte er niets van snapte. Hij moet echter voelen, dat dit niet kan worden toegestaan, aldus de officier van justitie. Bovendien kan de staat die f 2.000.— niet meer navorderen, aldus de officier. De verdachte betoogde dat hij maar een kleine zaak heeft, maar de rechter meen de dat in elk geval het grootste deel van de niet betaalde belasting in de boete verdisconteerd moest zijn. f 50 tot f 300. De veroordelingen van de rechter lagen tussen de f 40 tot f 200. Ook een Leidse zeeman moest in het beklaagdenbankje plaats nemen. Hij had, toen hij weer eens een tijdje thuis was, in een auto gereden, waaraan alles wat los moet zitten vast zat, en omgekeerd. Er waren geen richtingaanwijzers, geen uit laat, geen claxon, geen stoplichten en geen kentekenborden te bespeuren. Bovendien was de jongeman niet in het bezit van een rijbewijs. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f 90 boete of 44 dagen hech- Verder werden tal van onoplettende en roekeloze weggebruikers tot flinke boeten veroordeeld. De enige die een lichte boete kreeg, was een verdachte, die strompelend met twee krukken naar voren kwam. Hij erkende zijn fout, waardoor hij invalide was geworden. De rechter vond, dat de man al genoeg was gestraft en veroor deelde hem tot f 20 of 8 dagen. Beëdiging van Leidse Milva-officieren Vrijdag 29 maart zal de commandant van de onderafdeling algemene dienst Milva, majoor M. Korevaar, in het Prin ses Julianakamp te Kijkduin de reserve tweede-luitenant H. C. v. d. Bergh uit Rotterdam en de reserve-tweede-luite nant G. E. Douwes uit Haarlem beëdigen. Beide officieren zijn lerares-voedingsad- viseuze aan de koksschool te Leiden. Arjos-ontmoeting in Leiden Op woensdag 3 april zal in het Gerefor meerd jeugdhuis een openbare bijeen- koijrst voor de Arjos-leden en belangstel lenden uit Leiden en omgeving worden gehouden. De heer Chr. v. d. Heuvel zal spreken over de bestedingsbeperking. zuster werd hierdoor verzwaard, moest een centrum bezitten van waaruit zij kon werken. De gedachte aan een wijk gebouw werd verwezenlijkt; het is nodig dat deze gebouwen zo geoutilleerd moge lijk worden ingericht. De heer Droog ging vervolgens in op het werk van de zuigelingen- en kleuters bureaus. Deze hebben veel bijgedragen tot de gunstige volksgezondheid. Op plaatsen waar deze bureaus niet waren gevestigd bleek het sterftecijfer 50 pet. hoger te liggen, De heer Droog wees ook op het belang van moedercursussen en vani de prenatale i-zorg. De wetenschap schrijdt ook op het'"gebied vén kanker en reumabestrijding steeds voort en He- Groene Kruis is paraat om de resultaten op te vangen. Spreker zei nadrukkelijk dat men werk van de Jcruisverenigingen niet mag opvatten als een verlengstuk van een zekeringsmaatschappij. Dat is het beslist niet. Het is een nationaal belang en door lid ie worden helpt men dit nationale belang bevorderen. In Doelenkazerne Tom Kelling over Brazilië's muziek ziek. Wie zou over die muziek beter kunnen vertellen dan de Zuid- amerikaanse Nederlander Tom Kei- ling. Hij was gisteravond naar de Doelenkazerne gekomen om de sol daten iets over die muziek van Bra zilië te laten horen. Als we door de radio Latijnsamerikaans muziek horen, is het overgrote deel Braziliaanse origine. Deze muziek wordt gekenmerkt door een bijzonder geaccen tueerd ritme. Voor de Braziliaan is het niet altijd amusement. In hoofdzaak is het eeuwenoude volksmuziek. Tom Kei- ling besprak de verschillende ritmen. Al lereerst is daar de samba, een vorm, die ons land geïntroduceerd werd door het liedje „Maria de Bahia". Het heeft echter niets met Bahia te maken en het is geen samba, aldus spreker. De zogenaamde „ritselgroep" in Braziliaans orkest heeft instrumenten beschikking, die alle gemaakt zijn 1 vruchten.Het basisinstrument v de melodie is bij uitstek de guitaar, in de landstaal Viola. De Braziliaan is uitermate fantasierijk, daarom maakt hij over de meest gewone dingen liedjes. Zo ook het bekende liedje „Tsiring Tsiring", dat geïnspireerd is op het ratelen van een telefoonbel. Tom Kel- ling vond het een gelukkig verschijnsel, dat de doorsnee Braziliaan op het gebied van liefdesliedjes tamelijk reëel is. Het ritme zit de Braziliaan in het bloed. En zijn muziek betekent voor hem veel meer dan onze muziek voor ons. Het is zijn speciale manier van uiten. En dan op een sterk ritmische wijze, want zelfs in de slaapliedjes vinden we dat ritme terug. Ook andere ritmen werden onder de loep genomen, zoals de rumba en de marcha. De mambo is een mode-muziek en dus niet authentiek. Spreker vertoonde nog een film over enkele Zuidamerikaanse Been gebroken Op de Steenstraat vlakbij de Blauw- poortsbrug heeft de Leidse student Van der Zande vanmiddag een been gebroken Hij slipte met zijn fiets in de tramrails ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 27 ma»rt <5«! doe», ex. geolorie: de heer Bachtoel Chatab te Leiden. Breestraat 27, 8 uur: algemene leden vergadering openbare leeszaal „Reuvens". Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Cebuto- avond over Italië. Marekerk, 8 uur: samenkomst Herv. wijkgemeente Molenwijk, declamatie, mu ziek en zang, ds. J. van der Wiel over „De zin van het lijden"- De kleine Burcht, 8 uur: Leidse ver eniging van postzegelverzamelaars, jaar lijkse verloting en uitreiking van de prijzen. Turk, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Reis- Vereniging, algemene ledenvergadering met films Het Gulden Vlies, 8 uur: vergadering Pro Juventute. Evangelisatiegebouw, Mor6weg 59, 8 uur: kringverg. Geref. matinenverenigitigen. Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: afd. Lei den Ned. Chr. bond overheidspersoneel, mevr. dr. C. C. Kok-v. Alp'nen over „De hoornvliestransplantatie". Donderdag Café Atiiba, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden", de heer De Pree over aan leg en onderhoud van een grasgazon. Wijkgebouw Staalwijk, Herenstraat, 8 uur: Herv. wijkgemeente Staalwijk, can tor-organist Gerard Kremer te Amster dam over „Kerkmuziek in het algemeen en de nieuwe berijming van de psalmen in het bijzonder." Het Gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assu rantie-Club. dr. W. J. Goslinga over de Ned. Antillen. Hotel Central. 8 uur: afdeling Leiden Ned. Vereniging van ex-politieke gevan genen uit de Bezettingstijd, jaarvergade- Ambachtsschool, Haagweg 4, 8 uur uitreiking diplomats vakavónd6chool. Stadsgehoorzaal, 8 uur: abonnemente; 'concert Rësidentie-Orke6t, 60list: Èduar- do del Pueyo, piano. Schouwburg, 8 uur: Driekoningenavond" van William Shakespeare door de Haag- sche Comedie, voor K. en O. Vroom en Dreesman, 10.30, 2.30 en 4 uur: modeflitsen. VrUdag Filmzaal academiegebouw. 8 uur: Ver eniging Oud-Leiden, dr. W. C. Braat over Verdwenen schoonheid. Clubhuis Elisabethshof, Oude Vest (bij wijkgebouw De goede Herder): stichting voor Hervormde jeugdzorg, bazaar bate van clubhuis „Het kraaiennest". Hervormde school Hoge Morsweg, 8 uur: feestelijke ouderavond ter gelegen heid van 25-jarig bestaan der school er 40- en 25-jarig jubileum van de heer Tijmstra. Turk, 8 uur: kring Leiden Kon. Ned. Lawn-Tennis-Bond, propaganda-avond, spr.: tennisjournalist C. Vreedenburgh, met films. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807, de apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060, en de apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. N.Z.H. voor regionale verkeersregeling Op stadstram in Leiden zal ook langer moeten worden gewacht merdienst van de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoermaatschappij, die dit jaar per 5 mei wordt ingevoerd. Vooral in Zuid-Holland is het gebrek aan chauffeurs en trampersoneel ontstellend groot. Aantrekking van werk nemers uit andere delen van het land ondervindt moeilijkheden door ge brek aan huisvesting. Wel heeft men 26 Hongaren in dienst kunnen nemen met wie men over het algemeen goede ervaringen heeft. De directeur van de N.Z.H.V.M., de heer J. J. Jurrissen, heeft op een persbij eenkomst verder de aandacht gevestigd op de verkeerschaos op zon- en feest dagen, waardoor vertragingen tot zestig minuten voorkomen. De vervoersmaat schappij propageert nu reeds enige tijd een regionale verkeersregeling met t bijzien van allerlei kleine plaatselijke belangen. Rijtijden De zes-minuten-dienst van de stadstram Hoge Rijndijk—Kerkbuurt—Oegstgeest wordt met ingang van 5 mei gewijzigd in een zeven- tot acht-minuten-dienst. De rijtijden van de tram NoordwijkLeiden —Den Haag en Leiden—Katwijk blijven ongewijzigd. Het kan nog wel enige jaren duren alvorens de verbinding Noordwijk —Leiden door een busdienst wordt ver vangen. Het wachten is op het klaarkomen van een aantal bruggen, dat zelfs nog op papier moet worden geregeld. Het bustraject Haarlem—Noordwijk —Den Haag zal van 1 april af niet meer over de te smalle Zwarteweg voeren. Men heeft toestemming ge kregen van Noordwfjk over de pro vinciale wee dwars door Katwijk te rijden om via de Rijnmond op de bou levard uit te komen. Voor het perso neel en de bezoekers van de dr. mr. W. van den Berghstlchtlng ls deze regeling natuurlijk minder prettig, maar daar tegenover staat, dat op de hoek Zwarteweg—provlncialeweg een nieuwe halte wordt gemaakt. Dat is niet zo ver van de stichting. Verdere wijzigingen Suriname-avond in Zuiderkerk In de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg werd gisteren een zendings avond over Suriname gehouden, waaroi de nieuwe geluidsfilm „Seluntie" weré vertoond. De film gaf een beeld van d« opening en het werk ln het Johannes King-hospitaal van de Evangelische Broe dergemeente op het Stoelmans eiland. Dit hospitaal, dat 400 km ln het binnenland van' Suriname ligt. werd' do'or 'dé echtge note van de gouverneur geopend. Spreker was ds. N. M. Erné, zendeling onder de Javanen in Suriname. De avond werd geopend door dr. H. J. Wc6terink, Geref. predikant. Als wij een band wil len hebben met de mensen over wi< deze avond gaat, moet dit ook uitkomen in de warmte van ons hart, aldus de pre dikant, die het jammer vond, dat er het algemeen zo weinig medeleven met de Suriname-zending is. Ds. Erné sprak onder meer over de te- gestelling Mohammedanisme en Christen dom. In de Koran wordt van Jezus ge sproken als van de zoon van Maria, i als Verlosser heeft de Mohammedaan Jezus Christus niet nodig. Zijn wereld staat afwijzend tegenover de boodschap van Jezu6, de Heiland der wereld. Vele Mohammedanen echter zijn in Suriname tot Jezu6 gekomen. Na de vertoning van de film 6prak de predikant nog een opwekkend woord in het belang van de medische zending herdacht hij het werk van de zendings arts Doornbos en zijn vrouw. De. J. de Wit, Hervormd predikant, sprak het slotwoord, waarin hij een be roep deed op de aanwezigen voor daad werkelijke 6teun. De avond werd geslo ten met het zingen van het bekende lied „Rijst op, rijst op voor Jezus". K. en O. filmstudiekring Trucage en experimenten de film bij gisteravond de heer W. de Vogel, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, iets over trucage en experimenten bij de film. Het ging niet in de eerste plaats over het gebruik van trucs bij het maken van films, maar hoofdzakelijk om de vraag hoe een film tot stand kan komen en dat gedemonstreerd met verschillende soorten films, natuur- en wetenschappelijke films, documentaires, speelfilms, abstracte en expe rimentele films. We kunnen al die rolprenten, lang of kort, niet gaaiv bespreken, maar we kun nen wel zeggen, dat de meeste uitsteken de specimina dér filmkunst waren. Daar was de goede inzet met de bekende film van Bert Haanstra: „Pantha Rhei", met een knappe montage, goed van opname en een fascinerend ritme. Hoe men de mensen kan filmen, zonder dat ze het weten, waardoor speciaal de gelaatsuitdrukking natuurlijk blijftliet de film „Menschen Tele-objektiv ge sehen" zien. Deze was Iets te lang om de aandacht geepannen te houden, maar er waren prachtige opnamen bij. Hoe een film opgenomen en gemonteerd wordt zagen we in „Eine Filmszene ent- steht" een goede documentaire, evenals de Duitse film, waarin men eenzelfde scène een jongen die een portemonnaie gevonden heeft, er mee naar huis gaat en op de trappen, die hem naar zijn woning voeren een buurman tegenkomt, waardoor hij angstig wordt verschillende malen opneemt, telkens op een andere manier, met variatie in belichting, met en zonder muziek of met wisselende geluidseffecten. Dan was er nog een Canadese experimen tele speelfilm met door de maker bijge tekend geluid. Een succes konden we dit laatste niet vinden, ofschoon de film zelf niet onwaardig was en leuke vondsten had. In al deze films en vooral ook in de abstracte film, viel ons het ritme op, in volkomen harmonie met het onderwerp en doel van de film. De abstracte film was niet opgenomen maar dadelijk op der rijden dan het vliegkamp Valkenburg. De lijn VoorschotenWassenaarse slag blijft ongewijzigd, evenals de dienst Haarlem—Leiden. De lijn Sassenheim OegstgeestLeiden wordt opgeheven en de bussen tussen Leiden—Voorhout— Noordwijkerhout gaan inplaats van om de dertig minuten om de veertig minuten De heer Jurrissen merkte ten slotte op, dat deze regelingen nog moeten worden goedgekeurd door de rijkshoofdinspecteurs van het verkeer. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis dat zij hebben besloten met ingang van 1 april 1957: a. in te trekken het in hun besluit d.d. 23 december 1955, no. 37, onder punt V, vermelde wachtverbod ten aanzien van de Breestraat voor zover gelegen tus sen de scheiding der percelen 69 en 71 en de Boomgaardsteeg, voor de zijde der even huisnummers; b. voor de volgende weggedeelten een wachtverbod vast te stellen: 1. de Breestraat, voor zover gelegen tus sen de scheiding der percelen 69 en 71 en de Mandenmakerssteeg, voor de zijde der even huisnummers, met dien ver stande, dat dit verbod niet geldt op zon en feestdagen; 2. de Breestraat, voor zover gelegen tus sen de Mandenmakerssteeg en de Maars- manseteeg, aan de zijde der even huis nummers, op werkdagen van 6 tot 18 3. de Breestraat, voor zover gelegen tus sen de Maarsmanssteeg en de Boom gaardsteeg, voor de zijde der even huis nummers. met dien verstande, dat dit verbod niet geldt op zon- en feestdagen. Een afschrift van dit besluit is gezon- den aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van verkeer en water staat aangewezen verenigingen, beharti ging van verkeersbelangen ten doel heb bende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Geringe opkomst Jaarvergadering van „Professorenwijk" TN 't Profje vergaderde gisteravond de buurt- en speeltuinvereniging „Professorenwijk". Op deze jaar lijkse algemene ledenvergadering was helaas de opkomst maar gering. De kleine groep van enthousiaste medewerkers, die ook tot de aotief- sten behoren, was echter aanwezig en men heeft de vergadering vlot kunnen afwerken. Het jaar 1956 is voor de vereniging gun stig geweest. Wel bedankten enige leden wegens vertrek uit dit stadsgedeelte, maar dit schaadde de activiteiten van het speel tuinwerk niet. Er waren de vakantiebezig heden, de Sint Nicolaasmiddag, de avon den van de verschillende onderafdelingen. De verhouding tussen de bestuursleden was prettig en vriendschappelijk en er is over het algemeen hard gewerkt. Het werk door het bestuur werd door de aan wezige leden beloond met een hartelijk applaus. Aangezien er geen tegen-kandi daten werden aangewezen namen de heren J. Rosdorff, H. J. Mattheus Sr. en W. Truyers opnieuw zitting in het bestuur. Financieel staat de vereniging er goed voor. Wat meer activiteit zou ontplooid kunnen worden met betrekking tot de nieuwgevestigde bewoners van de Pro fessorenwijk, meende de vergadering en men besloot hier werk van te maken in de komende maanden. Een der aanwezigen sprak zijn afkeuring uit over de mislukte honorering van waardebonnen door de winkelierscombinatie van de Professoren- wijk. Het bestuur, dat het met spreker eens was, meende dat deze zaak niet op zijn terrein lag en dat de opvatting als zou het bestuur iets met deze zaak te maken hebben gehad op een misverstand be rustte. Van uit de vergadering werden woorden van hulde gesproken voor de actie ten bate van de Hongaarse gezinnen die in deze wijk huisvesting vonden. Architect A. C. Gathier en ir. H. J. Kuiper hebben bij onderhandse aanbe steding aan de firma gebrs. Zitman opge dragen het uitbreiden van de bakkerij- grondstoffenfabriek van Backer en Co. N.V. aan het Utrechtse Jaagpad. Met het heiwerk is al een begin gemaakt. de filmstrook getekend. Technisch be keken een knap stukje werk. De kleuren waren harmonieus, maar toekomst zal in dit soort films wel niet zitten. Ofschoon uit de de aard der zaak de toelichting bij de film nogal technisch was, was het een zeer instructieve avond, waarbij duidelijk de vele mogelijkheden die de film biedt, naar voren kwamen, maar ook duidelijk werd, dat het maken van een goede film. die wat hij te zeggen heeft in zijn eigen taal zegt, geen gemak kelijke taak is. A". O. BopwmM

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3