Jlieuwe £ditsrl)c (Courant MOSKOU WIL NU RADICAAL ZIJN plan Engeland vast verder te van gaan Verlaging van melkprijs een 1 april-mop? Olifant met pijl en boog geschoten Ir. Staf wil verlichting van oorlogsbegroting Boelganin dreigt met raketten Dubbel ongeluk eist 2 doden Egypte wil garanties aan V.N. geven WOENSDAG 27 MAART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: vanaf 1 april: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10917 (V. J. ENSERINR CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „itantmttch ts tffMetw myn bert la Ug!jeosp®tt Samenwerking nodig ZIE PAGINA 5 Staak onmiddellijk alle kernboinproeven Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën heeft deelgenomen aan gezamen lijke oefeningen met Canadese en Amerikaanse vlooteenheden in de omgeving van Porto Rico. Tevens werd een bezoek aan dp West ge bracht. Op Sint-Maarten werd een autotocht gemaakt en elders gaf een oliemaatschappij een party. Tijdens deze party fungeerden enige Jantjes als oppas, wat hen, zo te zien, voortreffelijk afging. (Van c sociale redacteur). met één cent (wanneer deze dan toch In een openbare zitting heeft het be drijfschap detailhandel in melk en melk en znivclproduktcn gisteren staande de vergadering In 'n telegram op de minister van economisch zaken een dringend be roep gedaan, om op korte termijn de melkprijs niet met een cent te verla gen, daar met ingang van 1 juli de prijs toch weer met zes cent opgetrokken zal moeten worden. Een beperkte verlaging vóór 1 juli zou om praktische en psycho- gische redenen onaanvaardbaar zijn. Het publiek denkt hier voor de gek ge houden te worden en meent met een 1 april-mop te doen te hebben. Voorge steld werd een verlaging van de melkprijs MET PIJL EN BOOG een olifant 1T1 schieten, het lijkt meer dan onwaarschijnlijk, maar het is een rijke Amerikaan gelukt die daardoor nog rijker werd, want hij won er een weddenschap mee. William Carpenter, zoals de for tuinlijke jager heet, afkomstig uit Wilmington (Delaware) koos de Afrikaanse jungle als zijn operatie- terrein. Zijn groep bestond uit twee vrienden, van wie een fotograaf is, en elf inheemse dragers. Daags na aankomst in de Congo gingen ze op stap. Zeven dagen duurde de tocht naar het binnenland. Bij het Al- bert Meer werden de jagers oli fantssporen gewaar. Een werd gevolgd cn na ccn uur sjouwen over drassige bodem kreeg men het dier in dc gaten. „We waren zeer gespannen," vertelde Carpenter later, „want het woei hard en dc wind kon ons parten spelen". Op alles voorbereid hield een man een geweer klaar. Als het boogschot niet zou tref fen, zou hü een kogel vuren. De jagers wisten tot tien meter af stand te naderen. Toen legde Car penter aan. Hij spande zijn boog tot het uiterste cn suizend Ijlde een Ijzergepunte pijl door dc lucht. Het zeventig centimeter lange ding drong geheel in het olifantcnljjf. Alleen de dwarsvleugeltjes aan het eind staken er nog uit. De pijl had een vitaal orgaan ge raakt, de olifant zwalkte op dc grond, richtte zich nog eenmaal op cn kwam weer op de benen. Een tweede pjjl dwars door het hart maakte er een einde aan. Aange moedigd door dit succes schoot de boogschutter verderop nog een tweede kolos. Eenmaal terug in Amerika ver klaarde hij, dat het jagen met dc boog hem te pakken had. „Ik ga vast weer" vertelde hü zijn ver- raste vriend, die hij foto's en slag tanden liet zien. „Maar dan doorgang moet vinden) samen te laten vallen met de verhoging van zes cent op) 1 Juli; drit zou dus neerkomen op een ver hoging met vijf cent (tót 36 cent per liter) per 1 juiil. Het bedrijfschap keurde gistermiddag voorts een nota over de gevolgen van de prijsstop voor de detailhandel.in melk goed. De totale kos tenstijging, die niet in de prijzen werd doorberekend, bedroeg dn het afgelopen jaar zeven procent .De financiële positie daarom uiterst precair geworden. De nota zal na overleg met het produktschap zuivel, aan de ministers van eco mische zaken en landbouw, visserij voedselvoorziening worden gezonden. Minister Butler zei: „Wij hebben over deze aangelegenheid zojuist besprekingen met de leiders van de Amerikaanse rege ring gevoerd. Wij zijn van mening, dat de beveiliging van de vrije wereld voor een groot deel afhankelijk is van het be zit van kernwapens. Daarom moeten de proeven met die wapens voorlopig voort- Iljetsjef, de perschef van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, die het Sowjet-vooistel bekend maakte, zei, dat Rusland op een radicale oplossing van het probleem van de kernwapens hoopt. „Wat zou eenvoudiger kunnen zijn dan de proefnemingen te verbieden in plaats van het zoeken naar oplossingen, die de kern van het probleem niet raken." zei hij. Een overeenkomst die een einde maakt aan de proeven, zou een belangrijke stap zijn in de goede richting om de wereld bevolking te bevrijden van de dreiging van een nieuwe oorlog, meende Iljetsjef. Hij hoopte dat de besprekingen in de ontwapeningscommissie eindelijk een keerpunt zouden betekenen. Besprekingen in RUSLAND HEEFT de suggestie van Eisenhower en Macmillan, buiten landse waarnemers bij de proefnemingen met atoomwapens toe te laten, afgewezen. In plaats hiervan stelt Moskou voor, de atoomproeven onmiddellijk eerst tijdelijk en later permanent te staken. In het Lager huis heeft de Britse regering daarentegen verklaard, dat zij niet kan be loven dat er na de komende atoomproef in de Stille Oceaan geen nie .nroeven zullen worden gedaan in afwachting van het resultaat vai besprekingen over dc ontwapening in het kader van de Verenigde Naties. De daad by het woord voegend, heeft de Russische afgevaardigde In de ontwa peningscommissie gisteren In Londen aan gedrongen op onmiddellijke bespreking van de kwestie van het beëindigen van de kernproeven. Zorin wilde dit punt bo venaan op de agenda plaatsen. De westelijke afgevaardigden wilden echter beginnen met het gesprek over dt beperking van de conventionele bewape ning. Over dit onderwerp zou gemakke lijker overeenstemming bereikt kunnen worden, meenden zij. De vergadering werd verdaagd, zonder dat een beslissing werd genomen. PREMIER Boelganin van Rusland heeft Noorwegen schriftelijk ge waarschuwd, voor de gevaren, die het lidmaatschap van de N.A.V.O. inhouden. De nieuwe aspecten van de Amerikaanse politiek, speciaal wat betreft het leveren van atoomwapens aan N.A.V.O.-landen, houden een on metelijk gevaar voor Noorwegen in, zo schrijft Boelganin. „Indien de plannen van de NAVO- strategen worden uitgevoerd, zal het Noorse volk duur betalen. Rusland zal op de krachtigst mogelijke.wijze reageren, indien agressie tegen haar wordt onder nomen. Zij zal dan haar aanvallers een vernietigende 6lag toebrengen en ook de bij de Russische grens gelegen 1 aanvallen". Boelganin vervolgt zijn dreigement „De opstellers van de agressieve plan nen hopen, dat zij bescherming zullen ge nieten door de grote afstand, waarop zij rich van de Russische gebieden bevinden. Maar z(j vergissen zich. De ontwikkeling van de militaire techniek en meer spe ciaal de vervaa.rdiging van raketten, maakt dat er niet langer meer eei stand op aarde ls, die door de modernste wapens niet kan worden overbrugd." Amerika zal economische en technischi hulp aan Tunesië gaan bieden. Vóór eind juni zal 5,5 miljoen dollar ter beschik king van de Noordafrikaanse staat den gesteld. 26-jarige vrachtautochauffeur P. H. Brou wershaven uit Gorinchem, vader van vier: kinderen, het leven verloren, toen hij in zijn vrachtwagen met trekker achter op een stilstaande vrachtauto botste. Toen de rijkspolitie vanmorgen een onderzoek naar het ongeluk instelde, werd de 46- jarlge opperwachtmeester Compeer uit Bilthoven door een militaire auto gegre pen en op slag gedood. De vrachtauto met trekker vervoerde stalen buizen. Als gevolg van de hevige schok schoten de buizen door de be stuurderscabine en doodden de bestuurder op slag. De opperwachtmeester was van morgen bezig met het onderzoek naar de oorzaak van de botsing en merkte de mi litaire auto niet op, waardoor hij weTd overreden. Hammarskjöld heeft succes TAAG HAMMARSKJÖLD vliegt vandaag naar New York terug met een gewijzigd Egyptisch plan voor de doorvaart en het beheer van het Suezkanaal. Een plan, dat zoals een betrouwbare woordvoerder zeide niet iedereen tevreden zou stellen, maar voor de Verenigde Staten aan vaardbaar zou zijn. Hammarskjöld heeft de gedachten van Nasser geduren de de langdurige besprekingen in Kairo blijkbaar voorzichtig omgebogen en zal nu het voor het westen zo verbeterde plan voorleggen aan de be langhebbende partijen in de Verenigde Naties. Het plan moet met spoed behandeld worden, want generaal Wheeler denkt, dat tussen 1 en 5 april het kanaal weer open zal zijn voor schepen van elk tonnage. Hoewel het plan nog niet gepubliceerd ie, wordt uit welingelichte bron verno men. dat het de volgende punten bevat: De Egyptische autoriteiten innen alle kanaalgeldcn. 2 Vijfentwintig procent wordt gestort op een afzonderlijke rekening ten behoe ve van het bureau voor de technische bijstand van.de Verenigde Naties. Vijf procent zal gereserveerd worden voor genoegdoening van de aandeel houders van de oude Suezkanaal- maatschappij. De overige gelden staan ter beschik king van Egypte voor het beheer van het kanaal en als winst ÊJ De vrije doorvaart wordt gegaran deerd door de conventie van Constan- tinopel van 1888. Wanneer het land van mening is, dat het verdrag keerd wordt geïnterpreteerd, dan kan het ccn beroep doen op het Interna tionale bof van justitie in Den Haag. Bij de besprekingen van president Ik gec. weddenschap legde dc laatste af met nadruk Washington DE MINISTER van defensie, ir. C. Staf, is gisteravond van Schiphol naar de Verenigde Staten vertrokken „voor het voeren van diepgaande be sprekingen met daaraan verbonden een algemene oriëntatie over die za ken, waarmee de Amerikanen Neder land op het gebied van de defensie kunnen helpen". Dit geldt voor de levering van conventionele wapens voor leger en-luchtmacht en ook voor de marine, waarvoor de verschepin gen al gaande zijn. De minister liet hij zijn vertrek duide lijk uitkomen, dat Nederland moet trach ten, de begroting sluitend te krijgen, dus moet streven naar verlichting van de be groting. Daarom zal minister Staf in Washington met dc Amerikaanse defen sie-autoriteiten cn in het bijzonder met zijn collega Wilson de procedure van de hulpverlening aan de orde stellen en die de voorziening van onderdelen voor de krijgsmacht. Dit laatste is een pro bleem waarvoor de minister reeds gerui me tijd een oplossing zoekt. Minister Staf zei verder, dat wij in Ne derland te weinig afweten van de eis die worden gesteld aan de organisatie dc opleiding van personeel bij gebruik van raketten en geleide projectielen. Hij wil ook op de hoogte komen va deringen bij de research en de verdere ontwikkeling van deze wapens, op welk punt hij uitwisseling gewenst acht. Voor de marine gaat de belangstelling van minister Staf uit naar de raket de bestrijding van onderzeeboten en andere, eenvoudiger middelen vooi onderdeel van de defensie. De minister is van oordeel, dat de schepen der Kon. Marine niet geschikt zUn voor uitrusting met geleide projectielen. Op langere ter mijn bezien houdt dit in. dat w lijk in 1958 meer omlijnde plannen op tafel kunnen komen. Minister Staf zal in de V.S. ook spreken over de stoomaandrU ving van schepen. Generaal Twining tot voorzitter commissie stafchefs benoemd Generaal Nathan Twining is gieteren door president Eisenhower benoemd tot voorzitter van de commissie van staf chefs van de Amerikaanse strijdkrachten. Ingaande vijftien augustus zal hij admi raal Arthur Radford opvolgen. President Eisenhower reorganiseert de sleutelposities van de militaire defensie. Tot opvolger van generaal Twining, als chef-staf van de luchtmacht, is benoemd generaal Thomas D. White. James H. Douglas is benoemd tot minister voor de I luchtmacht. Britse stakingen Raad van onderzoek vandaag in functie De Britse vakbondleiders hebben zich gisteren beraden op het verzoek van de regering, om de staking der scheepsbouw- arbeiders, die reeds elf dagen duurt, te beëindigen, hangende het onderzoek door de gisteravond Ingestelde raad van on derzoek (resultaten zijn nog niet bekend). Afgevaardigden van de arbeiders hebben mirü6teT Macleod voorgesteld, gedurende de periode, dat het arbeisconflict door de commissie wordt onderzocht, een loons verhoging van vijf procent te geven. Op de Waalsdorperv'lakte is gisteren 'n demonstratie gege ven met de eerste van achttien dummy-tanks, die de cavalerie gaat gebruiken bij de oefening van toekomstige tankchauf feurs in de eerste samenwer king tussen infanterie en het tankwapen. Het zijn schijn- tanks, die worden gebruikt om brandstof te besparen. De schijntank bestaat uit een drie tonner, waar met houten schot ten het profiel van een Centu- riontank aan gegeven is. De koepel is draaibaar en bewa pend met mitrailleur en kanon, die beide losse salvo's kunnen geven. Eisenhower en Macmillan is. volgens welingelichte bron, komen vast te 6taan, dat Amerika en Engeland geen bezwaar hebben tegen betaling van de kanaalgel- aan Egypte, Echter is gisteren in Londen door de Britse regering scheepvaartmaatschappijen het advies ge geven het Suezkanaal „voorlopig" te mij den. Als reden werd opgegeven „enige technische moeilijkheden o.a. het gevaar mijnen." vaart door de straat van Tiran de Golf van Akaba 6telt Egypte op het ogenblik ndet aan de orde. Echter heeft het zich veilig gesteld door komst met Saoedi-Arabië en Jordanië, dat Jordaanse troepen in de haven Akaba (Jordanië) gestationeerd zullen worden, zodra de Britse troepen, welke er volgens het opgezegde Brits-Jordaanse verdrag gelegerd waren, vertrokken zijn. Geen troepen naar Gaza Ten aanzien van de strook van Gaza heeft Hammarskjöld Nasser ervan tuigd, dat geen Egyptische troepen dit gebied gezonden dienen te wc Op het ogenblik wordt niet verwacht, dat Egypte de politictroepen van de V.N. Jt verblijf in Egypte zal ontzeggen. De Verenigde Staten betwijfelen het recht van Egypte tot een eventuele wei gering van de V.N.-lroepen, maaT c wel op het standpunt, dat de troepen weerszijden van de bestandslijn, dus ook Israël, gelegerd dienen te worden. Iet6 wat Israël niet Aanslag op Nasser mislukte Zes weken geleden werd een militaire aanslag op president Nasser van Egypte op touw gezet, maar deze mislukte, toen vier van de zes officieren die er bij be trokken waren, Nasser van alles op de hoogte stelden, aldus de Newsweek Ma gazine. Het blad deelde verder mee, da' de twee andere officieren doodgeschoten werden en dat niet bekend ls wat er ge beurde met de drie burgers, die er ooi bij betrokken waren. Oud-voorzitter van de N.C.R.V. met zijn vrouw verongelukt Mr. A. van der Deurc, advocaat ei procureur te Bennekom, oud-voorzitter van de N.C.R.V. is gisteren met zijn echt genote bU een auto-ongeluk op de rijks weg onder de gemeente Maarsbergen het leven gekomen. Hy is 67 jaar ge worden. Kort voordat mr. Van der Deure voor hem rijdende vrachtauto met hangwagen zou passeren, sprong de rech tervoorband van zijn auto. Deze botste daardoor tegen de linkerachterzijde van de aanhangwagen en werd geheel vernield. De heer en mevrouw Van der Deure waren op slag dood. Mr. Van der Deure, geboren in 1889 te Enkhulzen, is lector in de landmeterij geweest aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Hij studeerde rechten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Van 1924 tot 1947 was hij voorzitter van de N.C.R.V. Voorts is hij lid geweest van Ged. Staten van Gelderland en secretaris van de eerste staatscommissie voor de radio-omroep (de commissie Ruys de Beerenbrouck). Geheel onverwacht bracht koningin Juliana gistermiddag een bezoek aan de Sibajak, die met repatriëren- den in Rotterdam aankwam. De verrassing van zijn leven overkwam wel de heer L. J. Weijzig, die 73 jaar geleden op het fregat Licht straal by St. Helena werd geboren en aan dat schip zijn eerste naam ontleent, toen hij aan de Koningin werd voorgesteld, samen met zijn 36-jarige echtgenote en hun acht kinderen. „De wens van mijn leven is in vervulling gegaan", vertelde hij ontroerd. De Koningin onder hield zich geruime tijd met de familie. Edouard Herriot overleden Edouard Herriot, die driemaal premier ran FrankrUk ls geweest, is gisteren na langdurige ziekte te Lyon overleden. Her riot was de laatste jaren ere-voorritter van de Franse Nationale Vergadering. H(j was „de grote man" van de radicaal- socialistische party en burgemeester van De voorzitter van de Nationale Verga dering, Le Troquer, was aan het sterfbed van de 84-jarige staatsman. De vergade ring is op reces gegaan. Het congres van de radicaal-socialistische party, dat vrij dag zou beginnen, is uitgesteld. (Zie voor een beschouwing over Herriot pagina S.) Besprekingen op Bermuda Canadese uranium naar Engeland De Britse premier Macmillan en zijn Canadese collega Louis St. Laurent heb ben na afloop van hun besprekingen op Bermuda meegedeeld, dat Engeland In de komende vijf jaar uranium ter waarde van 115 miljoen dollar van Canada zal kopen. Het wordt gebruikt voor vreed zame doeleinden. Uitvoerig hebben de premiers gedu rende hun tweedaagse conferentie gespro ken over de problemen in het Midden- Macmillan is reeds gisteravond 24 u. eerder, dan zyn plan was teruggekeerd naar Engeland, in verband met de „moei lijke industriële situatie". HET WEER IN EUROPA ïlÜ III) WEERBERICHT Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgen avond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen, maar later ook ver- spreide opklaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en zuid. Iets hogere temperatureen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 28 maart zon 6.27—19.08 uur; maan 5.01— 16.25 uur. Op 31 maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1