PANG is alleen RANG als er PANG op staat. Hardwerkende Amsterdamse vrouw Prinses de Bourbon RODENT i Achterkleinkind van Louis XVI en Marie Antoinette Suwirjo s kansen worden laag geschat Amerikaanse diplomatie in Djakarta mislukt Adams was uit laatste testament geschrapt Europeaan zijn kan een ieder s DINSDAG 26 MAART 1957 D&Z W =<S?C5 Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken STRIJD OM ERKENNING ITT IERBIJ wil ik u dank zeggen voor de sublieme wijze, waarop u de rol "Ai Van mijn bet-overgrootmoeder in het hoorspel „Marie Antoinette" I vertolkt hebt, schreef een paar weken geleden een Amsterdamse dame de actrice Eva Janssen, en zij ondertekende haar brief met Princesse E. M. A I de Bourbon". Omdat ze haar adres erbij vermeldde Churchill-laan 41 III hebben we audiëntie aangevraagd bij deze dame van koninklijken bloede. Het werd ons zonder de minste omslag verleend. Zelfs geen dure I secretaris of secretaresse kwam er aan te pas. Verbaasde ons dit in eerste aanleg, weldra waren we geneigd deze gemoedelijkheid toe te schrijven aan Franse charme en vlotheid. De realiteit Is natuurlijk altijd anders als de droom. Princesse E. M. A. de Bourbon, bleek niet te zijn de door ons in zijde gedroomde vrouw, die zich ver verwijderd houdt van de alledaagse din gen des levens, maar een (51-jarige) hard werkende alleenstaande vrouw moe der van drie grote kinderen die met bescheiden kantoorwerk en Franse les sen in de avonduren in haar onderhoud en dat van haar studerende dochter tracht te voorzien. Slechts ln één opzicht onderscheidt ze zich van de duizenden leefttldgenoten om haar heen: het leven heeft haar één illu sie gelaten. De Illusie, dat ze een echte prinsea is. Wat het leven haar ook aan moeilijkheden en desillusie heeft ge bracht, dat grootse Idee kon er niet door verstoord worden. In haar eenvoudig gemeubileerde huis kamer driehoog aan de deftige Amster damse Churchilllaan hebben we ons met haar over de boeken en bescheiden ge bogen om die illusie te verifiëren. Men kent het oude verhaal. Uit het huwelijk van de Franse koning Lodewijk XVI de „zonnekoning", zoals hij werd ge noemd met Marie Antoinette uit het Habsburgse Huls, werden drie kinderen geboren. In december 1778 naar de zede van het Franse Hof in een zaal vol toeschouwers, die door kamerleden ln bedwang werden gehouden een doch ter Marie Thérèse Charlotte. Drie iaar later volgde de vurig verlangde kroon prins Louis, de eerste dauphin, en weer vier jaar later de tweede zoon, de her tog van Normandië. Louis is niet ouder dan acht jaar geworden, 2 juli 1789 over leed hij. Zijn rechten op de troon gingen over op de tweede zoon, die toen Louis Charles werd genoemd. Drie jaar later werd het gezin gevan gen genomen en in de Temple opgeslo ten, 21 januari 1793 stierf Lodewijk de zestiende onder de guillotine en wer nog geen acht jaar oude Louis Charles door de koningsgezinde aristocratie in de gevangenis tot koning uitgeroepen Lodewijk XVII dus. Zes maanden nadat zijn vader onthoofd was, werd de jonge koning van moeder en zuster gescheiden. De repu blikeinen zouden hem zelf wel opvoeden, heette het. Nauwelijks drie maanden la ter vond ook Marie Antoinette de dood op het schavot. de beweringen? Och. dat is wel duide lijk. Het is een ongelooflijk verwarde tijd geweest. Maar bovendien is er op 8 jun 1795 in de Temple een kind overledei ongeveer dezelfde leeftijd als di dauphin. Volgens een officiële verklaring 9 juni 1795 is het echter een ander kind, een rachitisachtig kind. geweest De onderzoekende doktoren, die nader hand vergiftigd zijn geworden, hebben er de dauphin niet in herkend. Het lijkje werd begraven op St. Marquérlt, maar niemand, die de dauphin persoonlijk ge kend hadden, hebben dè begrafenis mo gen bijwonen. Toen, in deze zelfde periode. Barrat pro beerde het Republikeinse bewind wat te verzachten, is de werkelijke dauphin dc Temple ontvlucht, en opgenomen bij toe gewijde mensen. Wel were hij in '97 op nieuw gearresteerd, maar niet voor lang, omdat Josephine de Beauharnais, de la tere vrouw van Napoleon zich over hem ontfermde. Het zou ons te ver voeren de avontuur lijke levensloop van deze troonpretendent uit de 18e eeuw nog verder te volgen. Wanneer men zijn geschiedenis verder leest, en verneemt hoe hü later in Zwit serland het horlogemakersvak heeft ge leerd, zich als horlogemaker In Duitsland heeft gevestigd, daar leefde onder de naam Charles Guillaume Naundorff, de naam van iemand, die hij stervende had gevonden op de weg van Halle naar Ber lijn, en hoe hjj ln 1825 tot drie jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, omdat hU rich ten onrechte zou hebben uitgege ven voor een levende prins de Bourbon, moet wel tot de conclusie komen, dat het een hardnekkige oplichter of falsifi- cateur geweest moet zijn, wanneer hü ei dc risico's van al dat leed voor lie; genomen beeft. En met deze eenvoudige opsomming zijn we allesbehalve volledig geweest over zün pogingen om zün i digheid erkend te krügen. Princesse E. M. A. de Bourbon zegt: „Mijn broer heeft nog altijd contact met de royalisten van Frank rijk. Niet natuurlijk met de Graaf van Parijs. Dat is een Orléans, en dat geslacht heeft er nog aan gehol- oen Marie Antoinette op het schavot te brengen. Het is er ons uiteraard niet om begonnen de Franse troon te bezetten. Het is de vraag, of we voor een dergelijke zware taak de capaci teiten zouden bezitten. Het enige, wat wij zouden willen en wat ook nader heeft gewild, is door alle re deringen erkend te worden als een De Bourbon. Wie zich bewust af stammeling voelt van dit Franse ko ningshuis valt het zwaar die erken ning maar niet te krijgen". Militaire commandant West-Java van zijn post ontheven POLITIEKE kringen te Djakarta waren heden verre van optimistisch, over de kansen van de voorzitter van de Partai Nasional Indonesia, Suwirjo, om als kabinetsformateur een zakenkabinet samen te stellen na de mislukking van zijn eerste opdracht Volgens hen is er tussen de eerste en tweede opdracht niet veel verschil, daar ook een zakenkabinet op een meerderheid in het parlement moet rusten. Suwirjo heeft zich heden schriftelijk ge wend tot de personen, die hij tot deel- het kabinet wil uitnodigen Lichtpunt Duistere zaak Volgens sommige geschiedschrijvers zou ook Louis Charles in de Temple zijn ge storven. Maar mevrouw E. M. A. de Bourbon weet wel beter. Het afschuwe lijke in haar hele geschiedenis is, dat er zich in de 19e eeuw wel drle-en-veertig personen hebben uitgegeven als de zoon van Lodewijk XVI en Marie Antoinette Dat heeft het de Franse royalisten niet gemakkelijk gemaakt geloof te scheppen in de hoogste kringen, dat de enig echte Lodewijk XVII onder die drie-en-veertig kandidaten is geweest de overgrootvader van deze Amsterdamse burgeres. Niette min enige erkenning voor dit feit is er wel geweest, en nog wel een koninklijke erkenning. Na heel veel omzwervingen door Europa, en zelfs door Amerika ls deze pretendent voor de Franse troon ln Januari 1845 vanuit Engeland naar Ne derland overgestoken. Nadat hier enkele kleine moeilijkheden waren overwonnen ls hij hier met zeer veel eer ontvangen en toen hü dan ook 15 augustus 1845 te Delft overleed, werd er een doodsakte opgemaakt, die Koninklijk werd geauto riseerd en waarin de volledige titels van deze Prince de Bourbon werden opge nomen. Koning Willem III heeft nader hand last gegeven dat de steen, die op het graf te Delft werd geplaatst van overheidswege zou worden onderhouden. Tot tweemaal toe. het laatst ln 1936. is dit graf nog geopend geworden voor een sectie op het gebeente. Tweemaal werd er namelük, volgens de familiekring een aanslag gepleegd op het leven van deze kroonpretendent, en de sporen daarvan kwamen bü de sectie nog aan het licht. Waarom de officiële geschiedschrijvers nog altijd twijfelen aan de echtheid van Het enige lichtpunt in deze hele per soonsgeschiedenis is zijn huwelyk in 1818 met mej. Jeanne Elnert uit Frankfort aan de Main, die hem in de loop der jaren een negental kinderen heeft geschonken De twee laatsten, Adelbert en Emmanuel, werden geboren in Engeland en aldaar in geschreven met hun volle titels. Adelbert is de grootvader van mevr E. M. A. de Bourbon geweest. Door be middeling van Koning Willem III ls hij Na onstuimig vaderschap kwam de grote vergissing DE SLECHTE kanten van de te persoonlijke diplomatie der Amerikaans! ambassadeurs zijn duidelijk gebleken ten aanzien van de Amerikaanse diplomaten in Indonesië, aldus schrijft het Amerikaanse maandblad For tune. Merle Cochran staat bij de Indonesiërs bekend als hun „Ameri kaanse vader". Hij deed veel om de revolutie te leiden en te doen slagen en in dit proces ontwikkelde hij een houding van onstuimig vaderschap ten opzichte van de nieuwe regering en hun leiders, in het bijzonder pre sident Sukarno. Toen echter zelfs de vriendelijkste lei ding van het westen verbolgenheid wek te, scheen op zijn beurt Cochran hier voor te zwichten. Op zijn aandringen ontzegde Amerika Indonesië zo goed als alle economische hulp en werd de staf van de ambassade verkleind zowel in aantal als in kwaliteit. Alles bijeen was de Amerikaanse vertegenwoordiging in Indonesië ln een slechte staat. toen Cochran in 1953 vertrok en opgevolgd werd door de beroepsdiplomaat Hugh Comming Jr. Nieuwe politiek Deze verhoogde de financiële hulp aan Indonesië tot 11 miljoen dollar per Jaar en bemande de ambassade en andere or ganen met meer personeel. Het was een lange en moeilüke taak om dicht genoeg bü president Sukarno en premier All Sastroamidjojo te komen, en voor hen alles wat Amerikaan was. aanvaardbaar te maken. Tüdens zün eer ste ambtstermijn wilde de premier niet met Cumming spreken op recepties ei hü ontweek officiële ontmoetingen, z< veel als hü kon. Sukarno koesterde eei diepe achterdocht tegen het kapitalist!' Witte tanden - frisse adem met COLGATE Bestrijdt tandbederf de gehele dag slechts 70 Ct Standaard tube 44 ct Familietube 100 ct Colgate vernietigt met éénmaal poetsen wel 85% der bacteriën, die slechte adem veroorzaken sche Amerika en scheen Cumming e verdenken, dat hü streefde naar zelfde positie als Cochran. Eindelijk echter wist Cumming Sukarno en Sastroamidjojo uit hun hoek te ken. Cumming was er trots op, dat de premier regelmatig en hartelijk met hem sprak en was rechtuit verheugd ove betere relaties met Sukarno. Het hoogtepunt van geluk werd reikt in begin 1956, toen Sukarno Ame rika bezocht en een warme verrassing te kennen gaf te bemerken, dat het een fat soenlijk land was. Cumming kwam ertoe te geloven dat Sukarno een oprecht vriend van Amerika was en alleen maar lippen dienst bewees aan de communisten met zijn nog hartelijker toespelingen op communistisch China en de Sow- jetunie. Indonesische politici, die hun president al jaren kenden, hadden de indruk, dat Cumming zich zwaar ver gist had, maar voor de rest van zijn periode was de achting van Cumming voor Sukarno de grondslag van de betrekkingen van Amerika met Indo nesië en van de Amerikaanse poli- omroep zich een fortuin verworven? Hi l\|kt er veel op. De Spaanse omroeper, di met zün gezin te Hilversum woont, za boedelveiling in het Gooi temidden van kachels, wrakke stoelen en dressoirs oud schilderü staan. Het stelde een Madonnakop voor en was gevat in een oude Spaanse baroklüst. De heer Müs-Ca- md op de lüst een koperen plaatje, p nauwelijks leesbaar de naam Mu- rillo Esteban stond vermeld. Ter veiling lachte men om de belangstelling di Spanjaard voor het schilderij toonde. En lang behoefde hü niet te bieden om df Madonna, die deskundigen een echte Mu rillo achten, het zü'ne te kunnen noemen oor vqfentachtig gulden kreeg hü het ce naar huis. In het Rüksmuseum verzekerde me heer Mas-Cabre dat het schilderij bijzondere kwaliteit is en zeker 300 jaar oud moet zijn. Of het inderdaad een ech te Murillo is. zal nu in Madrid uitge maakt worden. Een fotocopie is onder weg naar het Padromuseum in de Spaan se hoofdstad. Mocht de uitslag gunstig zün, dan heeft de heer Mas-Cabre zich voor vijfentachtig gulden een vermogen verworven. Want reeds nu werd uit het buitenland een fantastisch bedrag voor het schilderü geboden. de familie Mds-Cabre hard- gegaan Onmiddellijk is met deskundigen contact opgenomen De heer Mas-Cabre tikt een brief naar Madrid, terwijl zijn zoon (links) Juanito (14) een naslagwerk inkijktzijn dochter Gloria (16) de tele foon aanneemt en Paco (12) met zijn moe der de activiteiten gadeslaat De Madonna hangt voor een ogenblik aan de muur, maar is later voor alle zekerheid in een safe opgeborgen. De tweede foto toont de Madonnakop, die wellicht een fortuin Voorts had hij een onderhoud mer Dja karta's burgemeester Sudlro, een voor aanstaand persoon in de Partai Nasional Indonesia, die kandidaat zou zijn voor een belangrijke portefeuille. Het Islamitische dagblad Abadi te Dja karta, spreekbuis van de Masjoemi. meldt dat Sukarno de formateur zou hebben op gedragen geen leden van de Masjoemi in het kabinet op te nemen als hü niet tevens communisten zou uitnodigen. Volgens kringen van de Nahdatoel Oelama is het standpunt van deze partij veranderd, dat geen leden der N. Oe portefeuilles mo gen aanvaarden, zo lang Suwirjo niet be reid is tot overleg met de verschillende partijen over de samenstelling van het kabinet. De vice-voorzitter van de N. Oe., Kiai Dahlan en de voorzitter der rooms-ka- tholieke party, Kasimo, verklaarden he den dat hun partijen deelneming aan het kabinet zullen afwijken, als Suwirjo de communisten of hun meelopers zou nodigen. Men acht het vrü'wel onmogelük de formateur om een zakenkabinet met parlementaire steun te vormen, als hü alleen de nationalisten, communisten en vertegenwoordigers van enkele splinter- partüen uitnodigt. In kringen van de N.Oe. betoogde men dat deze partij als premier een partijloze figuur verlangt, die het vertrouwen heeft het grootste gedeelte der bevolking Hierin zien waarnemers een duidelüke aanwyzing, dat de N.Oe. zich heeft aai gesloten bü de Masjoemi en de leidei de opstandige buitengewesten in de dat Hatta de leiding van het nieuwe kabinet dient te hebben. De chef-staf van het leger, generaal- majoor Nasution, heeft de voorbereiding gelast van een büeenkomst der 48 leger officieren van Noord-Sumatra, die in de cember de zogenaamde gezamenlüke ge lofte ondertekende, welke voor kolonel Simbolon de aanleiding was tot zijn mis lukte staatsgreep in Noord-Sumatra. De bijeenkomst wordt in Atjeh gehouden de militaire commandant van Atjeh, ov Gaharu. hoopt dat Simbolon aanwezig tiek. In duigen Om eerlijk te blüven tegenover Cum ming was de ommezwaai van Sukarno in de richting van Amerika een grote winst, want voor een minderheid der intellectuelen heeft Sukarno's houding Amerika voor het eerst sinds 1949 res pectabel gemaakt en dit feit kan niet meer ongedaan worden door hetgeen de veranderlijke Sukarno later deed. Toen Sukarno echter enkele we ken geleden de westerse democratie verwierp, en de communisten uitno digde in een nieuw kabinet zitting te nemen, viel de gehele Amerikaanse diplomatie in duigen. Gelukkig had Cumming juist zijn ambtstijd be ëindigd en werd hij opgevolgd door John Allison, die uit Tokio kwam om de zaak over te nemen. Sepp Dietrlcht, een voormalige gene raal van de SS, zal op zes met terecht staan, op verdenking medeplichtig te zijn geweest aan de zuiveringsactie van de Nazi in 1934. waarbü Röhm vermoord Jap anse werven deden zichzelf tekort De Japanse scheepsbouwers vrezen, dat zü zichzelf ernstig tekort hebben gedaan door in de jaren 1954—1955, toen het moeilük was om orders te krügen, tracten te sluiten voor de levering schepen aan buitenlandse reders zonder hierbü het risico van stügende lonen en Prijzen in rekening te brengen. Het gevolg ls, dat de meeste schepen, die verleden Jaar In Japan van stapel liepen, de werven nauwelijks enige of ln het geheel geen winst opleverden. Pas tegen het einde van het vorige jaar heb ben de werven betere contracten kunnen sluiten Men vreest voor een depressie ln de jaren 19591960 geplaatst geweest by het garderegiment1 der Grenadiers en Jagers. Uit diens hu- welük werden evenals uit het huwelyk zün broer Charles Edmond (1833 1883), vier kinderen geboren. Het tweede kind Henri Charles Edouard (1867—1937) werd de vader van onze gespreksvrouwe en haar broer mr Louis Jean Henri Char les de Bourbon, die burgemeester van Oss is geweest, en thans als schrijver en dich ter in Den Haag leeft. Hoezeer ook deze laatste nog vervuld is van geloof in zün goede rechten op de Franse troon, men kan het lezen in zijn sonnet „Zelfportret" uit de dichterbundel „Het negende uur", die hij het licht deed zien: „Een prins van Frankrijk en het zoet Heeft blauwe ogen, donkerblonde hart Maar geen paleizen i i doen in deze t Geef hem de koelte weer der kathedralen. En bloeiende gazons met ruisende fonteinen. Muziek en toortslicht in de hoge zalen De gloed van kruistochten en van festijnen. Een leven vol herinnering en dromen. Blijft onbenut en roeit zichzelve uit. Het lost zich op in sombere fantomen Maar soms, opeens, moet dit moe hart weer spreken, Een oud kasteel, dat zich nog eens Een laatstè zwaan, waarvan de ogen breken." Tori, is hel ZO De man met de vulpen en die andere 895) In een, overigens vry onbelang rijk, geschrift heeft Dr. Luning Prak een opmerking gelanceerd die de hele uitgave van zijn boek rechtvaardigt. Ter aanduiding van de intellectueel, wyst hjj nl. naar de linkerboritzak van de betrokkene, waar zich de vulpen be vindt, liet kenteken en tegelykertyd het wapen en gereedschap van de man die zich met intellectuele arbeid bezig Nu moge het waar syn, dat ook de actetas tot die ingrediënten behoort, maar aan de hoogst originele vondst van Luning Prak doet dat niet* af. onder vulpen is i heeft bezig op zyn kantoor reden voor te beweren, dat hy met intellectueel werk zyn gezin onder houdt. Niemand zal dat ontkennen, maar of de man nu werkelyk zo veel méér denkt dan degeen die het brood met zyn handen verdient, is nog steeds indenkbaa tellert ■el zonder gezegd wil zyn dat vulpen en hersenen op cén lyn kunnen worden gesteld. Hoe het ook zy, vroeger gaapte er een grote kloof tussen de man-met-het-boord- je en de handwerksman, tegenwoordig gaapt die kloof even hard tussen de drager van de vulpen en diezelfde hand werksman die zich in vele gevallen wel van een boordje heeft voorzien, maar voedsel voor de mens kon worden ge bruikt, dan al lang als zodanig jou zyn aangewend. Ook een Heftige kantoor man zal de vraag'met een heslist „neen" beantwoorden, want hy herinnert zich vaag de biologie-lessen op school, waar dit vraagstuk door de leraar werd aan gestipt, met de opmerking dat het zo jammer is dat de mens de weiden niet kan afgrazen. Het oordcel van de kan toorman is dus nl veel beslister dan dat van voorganger en is bovendien ge baseerd op de kennis van „iemand die Tenslotte vr zelf. Deze zal omdat de koe logelijkheden hiedt, iar vlees, heenderen. icdingswaa eenvoudige reden, dat hy daarvoor geen Nu gaat het ons vandaag ln aan sluiting over hetgeen we hierover de vorige maal hebben gezegd voor- namelyk over de denkarbeid, waarop de eigenaar van de vulpen zich be- woorden, omdat hy roept Hy is de hele dag ingespannen stelling uitgaat, dat gi ingc- een open vraag. Waarby wordt tekend, dat we de term „denken" hiei in ayn hoogste betekenis nemen. Laten we een voorbeeld geven. Iemant stelt de vraag, of gras voor menselyki voeding kan worden gebruikt. Eer 'kman zal hierop ontkennend ant discussie, maar dc menselykc spijsver tering is helaas niet by machte de harde celwanden van het gras te vernietigen, zodat de voedingsstoffen opgesloten blyven. De bioloog kan er nog erg veel méér by vertellen, en dat vinden we natuurlyk erg knap. heteker woord, is hier geen sprake, want c man heeft alleen gereproduceerd w hy destyds geleerd heeft. Dénken Suprajogi ÏN DE Londense Old Bailey kruisen var daag de detective Herbert Hannam van de Scotland Yard en GeoHrey Law rence, de verdediger van dr. Adams, de degens. De belangstelling voor dit duel is groot. Het zün twee hoffelüke mensen, die echter 4>Uzonder sarcastisch kunnen zün en zeker elke opening zullen vinden, waar zü hun tegenstander kunnen treffen. Reeds gisteren is Hannam begonnen aan zün verklaring, naar aanleiding van hel onderzoek, door hem ingesteld ln de zaak- Adams. De nalatenschap van mevrouw Morrell, die met verdovende middelen om het leven zou zün gebracht, bedraagt vol gens de detective meer dan anderhalf miljoen. Dr. Adams kreeg hieruit een met antiek zilver en een Rolls Royce. Gisteren kwam Hubert Sogno, een rist. tot de conclusie, dat Adams In het geheel geen belang had bü de dood van zyn rüke patiënte. De rechtsgeleerde ver klaarde. dat Adams twee maanden vóór het overlüden van zün patiënte uit haar testament was geschrapt, omdat hij vakan tie had genomen, zonder haar te waar schuwen. De heer Sogno verklaarde, dat het testament van mevrouw Morrell zes maal was gewüzigd. Dat dr. Adams na het overlijden toch In het bezit kwam van het zilver en de auto. heeft hij, volgens de heer Sogno. te danken aan de zoon van mevrouw Morrelldie het laatste testament van zijn moeder vernietigde. Op verzoek van de zoon heeft Adams zijn deel gekregen. Noorwegen verruimt de import van groenten De regering jan Noorwegen heeft de Import van groenten uit Nederland voor lopig belangryk verruimd. Voor een aan tal groentesoorten is een vrüe invoer in Noorwegen toegestaan tot een bepaald» datum. Zo mag spinazie vrij ln Noor wegen worden Ingevoerd tot 1 mei. Voor tomaten geldt als einddatum 15 mei Verder zün er een aantal produkteD welke tot 1 juni vrij naar Noorwegen mo gen: asperges, bloemkool, bonen, aard beien, verscheidene koolsoorten en sprui ten. Voor uien is er een onbeperkte ex portmogelijkheid naar Noorwegen tot 1 augustus. heven en zal een cursus volgen aan de militaire stafcommandoschool. Volgens dagbladberichten heeft het Soendanese leugdfront zün vervanging door een offi cier uit West-Java geëist Suprajogi sprepkt regen dat zijn ontheffing daarvan een gevolg is en verklaart, dat hef hoofd- kwartier zijn overplaatsing reeds lang van plan was geweest. Er is grote kans dat de chef-staf van West-Java, overste Kosasih, zijn opvolger wordt. Het hoofd van de afdeling telecommu nicatie der Indonesische posterüen te Bandoeng heeft medegedeeld, dat de mi- nsuur is Ingesteld op brieven, ln- telefoongcsprekken en telegram- communistische vakbond Sobsi heeft •n telegram, bü de militaire com mandant van Zuid-Sumatra, overste Bar- geprotesteerd tegen de arrestatie teven plaatselüke leiders der Sobsi. N FRANKRIJK hebben de dagbladen opvallend weinig aandacht besteed an de ondertekening van de Europese verdragen te Rome; helaas een ongunstig teken voor de strijd, die de Franse rege ring in het parlement te wachten 6taat, neer de ratificatie van de verdragen de orde komt. Maar de houding van de Franse regering zelf baart al even ier zorgen ten aanzien van de goede wil tot 6treven naar 'l Verklaarde Europese integratie. uitzicht doele" °j> vtr" drag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, dat juist in de laatste maanden op onrust barende wüze door de Franse regering genegeerd 6chünt te worden. Met bezorgd heid heeft men in Luxemburg vernomen, hoe Paul Ramadier, de Franse minister financiën, tracht afspraken met de staalindustrie te maken, welke volgens het vedrag niet te gedogen zün. Boven dien echter werd op 16 maart te Parüs het decreet uitgegeven, dat de Franse im porteurs een voorafgaande borgtocht van 25 procent van de waarde der ln te voe- produkten bü 'n bank moeten depone- Het doel van dit decreet is duido- lük: drastische beperking van de invoer in het kader van de Franse maatregelen tot het verkrijgen van een evenwicht tus sen export en import. Een dergelüke maatregel echter houdt, indien ook toegepast op kolen en staal, een discriminatie in ten aanzien van de overige partners van de E.G.K.S. Daarom is René Mayer, de president van de Hoge Autoriteit, naar Parüs ge gaan om besprekingen te voeren en de Franse regering te wüzen op haar schen ding van het verdrag. Het interessante is, dat René Mayer hierbü de handschoen moet opnemen tegen de Franse regering. Hüzelf immers is Fransman van nationa liteit, maar Europeaan in zün functie. Hü zal dus als Europeaan en niet als Fransman spreken. Dat René Mayer zelf gaat, hoewel hij op het punt staat, naar de Verenigde Staten te vertrekken, is een duidelüke demonstratie. Een welkome ook, want te vaak oog wordt voorbügezien aan het supranationale karakter van de E.G.K.S. TN DE EUROPESE VERDRAGEN wordt het supranationale karakter gemist. De verdragen, in het büzonder die voor de Europese Economische gemeenschap, zün daarvoor teveel het resultaat van politie ke overwegingen. Maar toch ligt het prin cipe van de E.G.K.S., dat de Europese gemeenschap boven een tijdelijk natio naal belang gaat, verankerd in de ver dragen. Men moet dit niet zo begrüpen, dat van de leden van de Europese Com missie of van de leden van de algemene vergadering geëist wordt hun nationali teit te vergeten. Principes behoeven nim mer verloochend te worden. Maar zoals de politieke partijen 'iit de zes landen zich tot fracties hebben samengevoegd: chri6ten-democraten. socialisten en libe ralen, waarbü slechts voor een enkele partü (op het ogenblik twee leden van het uit 78 leden bestaande E.GK.S.-parle- ment) een ulrzondering wordt gemaakt, zo zullen ook In de organen van de nieu we Europese gemeenschappen, de natio naliteiten vermengd en tezamen gebonden zün. jyjEN DENKE NIET. dat dit alles bulten dc Invloed van de gewone burger staat. Zelfs niet zolang er geen recht streekse verkiezingen voor de Europese assemblee worden gehouden. Immers, de afgevaardigden worden door en uit de parlementsleden gekozen. De sterkte van de nationale fracties bepaalt de samen stelling van de nationale delegaties en dus de sterkte van de Internationaal ge bundelde politieke partyen. Zo ontkomt geen stemgerechtigde Europeaan aan de verantwoordelUkheid belangstelling te hebben, ook In internationaal verband voor de politiek .als uiting van zün over tuiging. RAT MUIS

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5