Golden Fiction Leidse gemeentelijke H.B.S. wordt ly< rceum Agenda voor Leiden Dubbel jubileum Beatrixschool in Maranathakerk gevierd TELEVISIE LIGTVoet ME UWE LEIDSCHE COURANT OINSDAG 26 MAART 1957 Met 20 tegen 13 stemmen Prot.-chr. fractie en K.V.P. konden er geen nut in ontdekken T~)E OMZETTING VAN DE GEMEENTELIJKE H.B.S. aan de Burggra- «■-' venlaan in een gemeentelijk lyceum is gistermiddag hèt punt ii raadsvergadering geweest. De rest van de 31 punten tellende agenda ging er zonder slag of stoot door, maar de lyceumkwestie is er een van 1 geworden. Het voorstel van B. en W. voor omzetting werd uiteindelijk genomen met 20 tegen 13 stemmen. De fractie van de p.v.d.a. was vóór, die van de v.v.d. en de c.p.n. eveneens en tegen waren de fracties van de prot.- chr. groeperingen en de k.v.p., de laatste met uitzondering van de heer De Bree. Van het college kon alleen de heer Van der Kwaak (prot.-chr.) niet met het voorstel akkoord gaan. De omzetting van de H.B.S. geschiedt met ingang van het cursusjaar 1957-1958. De leiding van de school wordt op gedragen aan de directeur van de H.B.S. Mr. Woudstra (prot. chr.) verklaar de, geen voorstander van de omzetting te zijn. In het voorstel van B. en W. mis te hij bovendien een steekhoudende moti vering, wat hem in zijn afwijzende stand punt had versterkt. Bij een toeneming van het leerlingental en een dreigende overbevolking van deze onderwijsinstel ling achtte hij de oprichting van eer tweede school een voor de hand liggende conclusie, maar hij kon daarin geen leiding voor omzetting vinden. N o o do plossing De heer Woudstra vroeg, wééruit blijkt, dat vele ouders de oprichting van een ly ceum begeren. Er is in dit voorstel toch van niets anders sprake dan van combinatie van gymnasium en H.B.S. der één dak. Als de ouders er dan veel prijs op stellen, waarom entameren zij dit dan zelf niet; waarom moe gemeente dat doen? De woordvoerder van de prot.-chr. frac tie zei bovendien te weten, dat de inspec teur voor de gymnasia evenmin enthou siast is voor een dergelijke omzetting. Het is een algemeen verschijnsel, dat de afdeling gymnasium van een lyceum klein is. Spr. noemde daarvan een kant voorbeeld. Van de eventuele resul taten in Leiden verwachtte hij ook niet veel. Het lyceum is weliswaar een accep tabele noodoplossing, maar dan toch noodoplossing. De heer Woudstra consta teerde, dat het gymnasium in de naast toekomst zeker niet overbevolkt zal ra ken. Sprekende over de geest van d school stelde hij, dat er wèl sprake i van een gymnasiumgeest en een H.B.S. geest, maar niet van een lyceumgeest. Eigen plaats Nadat de heer Van D ij k (k.v.p.) had verklaard, voor omzetting evenmin geest driftig te kunnen zijn, ontpopte de heer Meester (p.v.d.a.) zich als een warm voorstander. Hij zei, dat het lyceum zich een eigen plaats in de onderwijswereld heeft veroverd. De ouders die openbaar onderwijs voor hun kinderen verlangen, vinden in Leiden niet de gelegenheid hun kinderen naar een gemeentelijk lyceum te zenden. Hij noemde het keuzejaar, waartoe het lyceum de mogelijkheid opent, zeer be langrijk; het is niet altijd bekend, in welke richting de kinderen zich kunnen ontwikkelen. Het lyceum schept de ge legenheid, een doelmatiger gebruik te maken van de aanwezige intelligentie. De vrees, dat het gymnasium door de stich ting van een lyceum wel eens aan bloed armoede kon gaan lijden, koesterde de heer Meester niet. Het lyceum zag hij niet als een noodoplosing, gezien de sta tus van deze onderwijsinrichting op dit ogenblik. De heer D r ij b e r (v.v.d.) bleek nu ook voorstander te zijn. Hij zei, dat het wel moeilijk is, zich pertinent voor of tegen dit schooltype uit te spreken om dat de deskundigen op dit gebied er te verschillend over denken. Een feit is, dat de omzetting van een H.B.S. in een ly ceum veelvuldig voorkomt. Het lyceum heeft zich ontwikkeld tot een eigen schooltype. Uit de kring van de ouders is de om tot oprichting van deze school te gaan, sterk naar voren gekomen. Als voorstanders van het openbare onder wijs wensen deze mensen geen bijzonder neutraal lycéum. De heer Drijber drong aan op een voortvarende voorbereiding voor de stichting van een vierde v.h. school. Langere tijd Tegen de omzetting verklaarde zich ook dokter Kortmann van de k. fractie. Het leren van de klassieke talen en het indringen in de geest van de klas sieke beschaving moeten over een lan gere tijd dan vijf jaar worden uitgestre ken, zo meende hij. Het zich eigen kun nen maken van de geest moet prevaleren boven het automatische leren. Daarom koos dokter Kortmann de zijde va curatoren van het gymnasium. Beweging Wethouder Van Schaik (p.v.d.a.) zag zich gedrongen tot een uitvoerige be antwoording en verdediging van he voorstel van B. en W. Hij begon met te zeggen, dat een pleidooi voor de stich ting van een lyceum niet behoeft te be tekenen, dat de waardering voor hei gymnasium is gedaald. Ook voor dé hui dige maatschappij is de betekenis var het gymnasium zeer groot, zo merkte de wethouder op. Met nadruk stelde de heer Van Schaik vast, dat «r ondeT de ouders nog nooit zo'n beweging is geweest voor de stich ting van een lyceum als nu. Wij m< als gemeentelijke overheid aan deze drang gevolg geven. De heer Van Schaik tr de, dat de heer Woudstra geweld deed aan het inzicht van de ouders, die zijn mening niet delen. Hij verzocht hem, zich even naar hen te verplaatsen. De wethouder was er niet van c tuigd, dat het gymnasium schade van lyceum zal ondervinden. Leiden is stad met een universiteit en er zullen ongetwijfeld ouders zijn en blijven, di voor hun kinderen bewust gymnasiaal onderwijs begeren. De wethouder betoogde nog, dat onze maatschappij een andere kant opgaat en dat het nodig is, het aan tal leerlingen van het v.h.m.o op zijn minst te verdubbelen. Hij deelde mee, dat het in het voornemen van B. en W. ligt, met goedvinden van de raad, binnen afzienbare tijd tot de stichting van een tweede gemeentelijk lyceum te komen. En als er dan klei ne klassen zijn in de hogere afdelin gen, dan is het leggen van verbindin gen toch mogelijk. De keuzemogelijkheid noemde de wet houder zeer belangrijk. Vooral kunnen, ouders uit in sociaal opzicht bescheide- milieu hier hun voordeel mee doen. De heer Van Schaik zei ten slotte, er aan te twijfelen, dat de omzetting van de H.B.S. andere gedachten, een andere geest en andere verhoudingen door de ontmoeting met het klassieke gymnasium Dinsdag Schouwburg, 8 uur: opvoering door Ned. Comedie van Home Sweet Home van Paul Osborn. 't Profje (Burggravenlaan), 8 uur: al gemene ledenvergadering buurt- en speeltuinvereniging „De Professoren- wijk". Kantine Doelenkazerne, 8 uur: Tom Keiling en zijn Braziliaans orkest. Zuiderkerk Lammenschansweg, 8 uur: Suriname-zendingsavond, vertoning van nieuwe film „Selantie", spr.: ds. N. M. Erné, zendeling onder de Javanen in Suriname. Aula Hervormde school Asserstraat, 8 uur: Prot. Vereniging voor Gezondheids zorg Het groene Kruis, W. P. Droog te Vlaardingen over „Uw eigen belang bij de volksgezondheid en de kruisverenigin gen", na de pauze mej. T. Blom van de voorlichtingsdienst te Botterdam met films. Den Burcht, 8 uur: fonds C.N.V. „Draagt Elkanders Lasten", opvoering van „De Huistyran" van Godfried Bomans, mede werking van Ini Dreef, accordeon. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reisvereniging, film voorstelling over Zwitserland. Museum van Oudheden, 8 uur: dr. P Glazema te Amersfoort over „Het magi sche aspect van de prehistorische rots schilderingen in Spanje". Casino, 9.15 uur: filmstudiekring K. en O., lezing van W. de Vogel over Trucage en experimenten bij de Film, met films en filmfragmenten. Collegezaal afdeling heelkunde acade misch ziekenhuis, 8 uur: lezing met licht beelden door prof. dr. P. J. Gaillard, on derwerp: „Transplantatie van weefsels". Jacobazaal Den Burcht, 7.30 tot 10 uur: demonstratie oliestook door firma Nou- Woensdag Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging „Rijnland", algemene ledenvergadering. Stadsgehoorzaal, 2 uur: 53ste jeugdcon- cert Maatschappij voor Toonkunst. P.ott Philh. Orkest. Stadsgehoorzaal, 3,30 uur: 53ste jcugd- concert Maatschappij voor Toonkunst. Rott. Philh. Orkest, herhaling. Kantine Smit, Herengracht 34, 8 uur: Leidse Smalfilm Liga, vertoning van vier films. Breestraat 27, 8 uur: algemene leden vergadering openbare leeszaal „Reuvens". Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: Cebuto- avond over Italië. Marekerk, 8 uur: samenkomst Herv wijkgemeente Molenwijk, declamatie, mu ziek en zang, ds. J. van der Wiel over „De zin van het lijden" De kleine Burcht, 8 uur: Leidse ver eniging van postzegelverzamelaars, jaar lijkse verloting en uitreiking van de Turk, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Reis- Vereniging, algemene ledenvergadering met film» Het Gulden Vlies, 8 uur: vergadering Pro Juventute. Evangelisatiegebouw, Morsweg 59. 8 uur: kringverg. Geref. mannenverenigingen. Donderdag Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden", de heer De Pree over aan leg en onderhoud van een grasgazon. Wijkgebouw Staalwijk, Herenstraat. 8 uur: Herv. wijkgemeente Staalwijk, can tor-organist Gerard Kremer te Amster dam over „Kerkmuziek in het algemeen en de nieuwe berijming van de psalmen in het bijzonder." Het Gulden Vlie6, 3 uur: Leidse Assu rantie-Club, dr. W. J. Goslinga over de Ned. Antillen. Hotel Central, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Vereniging van ex-politieke gevan genen uit de Bezettingstijd, jaarvergade ring. Ambachtsschool. Haagweg 4. 8 uur: uitreiking diploma's vakavondschool. Stadsgehoorzaal, 8 uur: abonnements concert Residentie-Orkest, solist: Eduar- do del Pueyo, piano. Schouwburg. 8 uur: Driekoningenavond" van William Shakespeare door de Haag- sche Comedie, voor K. en O. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, R: penburg 9, tel. 24807, de apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060, en de apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. Evenwicht In tweede instantie merkte de heer W o u d st ra op, dat hij de hogere waar dering van de wethouder voor de com binatie van twee scholen niet kon begrij pen. Het openbare gymnasium aan d< ene en de openbare H.B.S. aan de andere kant blijft hij de beste vorm vinden. De waardering voor het gymnasium daalt, maar dat zit 'm dan in de toene mende technische mentaliteit. Als zijds het onderwijs vertechniseert, dan moeten wij anderzijds de geestesweten schappen zoveel mogelijk bevorderen oir het evenwicht niet te verliezen. De heer Woudstra stelde nog eens met klem de vraag, wat hier de ouders nu eigenlijk wordt geboden. Hij gaf er zelf het ant woord op door te zeggen: alleen eer school, waar de leerlingen öf het eind diploma gymnasium öf het einddiploma H.B.S. kunnen halen. De heer Van D ij k bleek ook niet te zijn overtuigd. De heer Meester deed in tweede instantie reeds de suggestie, voor het lyceum, als dat door een be sluit van de raad wordt opgericht, een passende naam te zoeken. De naam „Ca- simir-lyceum" vond hij wel geschikt. Geen verband Mr. dr. Knol (prot.-chr.) mengde zich ook nog in het debat. Hij betoogde, dat men met de keuze-na-een-jaar, gezien de leeftijd die de leerlingen dan hebben, toch niet bereikt wat men zou willen bereiken. De toeloop van leerlingen achtte hij niets te maken te hebben met de omzetting een H.B.S. in een lyceum. Hij stelde daar enboven, dat de klassieke opleiding dus danig is, dat men de geest daarvan niet kan bereiken als men een andere oplei ding heeft genoten. De heer Van Schaik toonde in 2 tweede antwoord met cijfers de groei de evidente populariteit van het lyceum in ons land aan. Lycea vinden algemeen ingang, ook bij mensen die de klassieke opleiding verdedigen. Door het lyceum is de belangstelling voor het v.h.m.o juist toegenomen. Het voorstel van het college werd ten slotte met 20 tegen 13 stemmen aangeno- Pilgrims De andere voorstellen gingen e vlot doorheen, dat het toch niet na z< werd. Bij het voorstel voor het beschik baar stellen van gelden voor de inrich ting van het perceel Vliet 45 als tent stellingsruimte voor documenten en dere voorwerpen die verband houden met het verblijf van de Pilgrim Fathers in Leiden, drongen de heren D r ij b Meester en Questroo (de laatete prot.-chr.) erop aan, de inrichting 3 doen worden, dat zij overeenkomt met het karakter van wat daar zal worden tentoongesteld. De heer Jongeleen verzekerde, dat de inrichting zal beant woorden aan wat men er van verwacht. De heer S c h 11 e r (p.v.d.a.) stemde te gen. De raad besloot nog 375.000 beschik baar te stellen voor opspuitingen in Lei den Zuid-West. De heer Van Iterson (prot-chr.) stelde, gezien de stand van de wijzers van de klok en de soepele houding var de politie in deze zaak, voor, de beant woording van zijn vragen betreffende de „vuilnisbakkenkwestie" uit te stellen tot de volgende vergadering. Filmavond voor grafici Een groot aantal grafici uit Alphen en omgeving was gisteravond in hotel Cen traal bijeen voor de filmavond van een Amsterdamse papiergroothandel. Het was juist gezien, dat de gehele voorstelling liet over papier ging, maar dat belang- itelling gewekt werd voor de grafische wereld in het algemeen. een openingswoord van de heer Ver meulen draaide eerst de film „World of color", handelend over zelfdruk. Het de Nederlandse première van deze helaas in het Engels gesproken film. Voorts kreeg men op het witte doek films over papierfabricage, een abstracte kleu renfilm met motieven uit het grafische bedrijf, een ontspanningsfilm over kin dertekeningen en ten slotte de mooie film het vervaardigen van boekdrukper- Bij sommige rolprenten gaf de heer Vermeulen een toelichting. Onder on toch maar liever Een gulden genieting voor 90 cent Home siveet home Uitstekende Ned. Comedie in abonnementsvoorstelling gen: bij elkaar gaat het niet, zonder elkaar kan het niet. We maken met deze mensen kennis op het moment, dat de zenuwen van diverse Swan- sons en Boltons nogal geprikkeld zijn. Beste mensen allemaal, maar die elkaar gruwelijk in de weg lopen. Ze bedoelen het allemaal zo goed, maar door het minste of geringste worden ze geprikkeld. Een gebruiksaanwijzing heeft men voor hen wel nodig De schrijver Paul Osborn heeft blijspel willen schrijven waarin hij de feilen der mensen op humoristische wijze aan het licht brengt, niet scherp analys- tisch. maar genoeglijk en goedmoedig. Hij is daar zeker voor een groot gedeelte in geslaagd. De opzet bracht mee om geen problemen te gaan behandelen. Een meningsverschil moet geen conflict wor den. We vinden het ook daarom een goede vondst om alles zich in de achter tuinen van twee, naast elkaar gelegen hui zen, te laten afspelen. Binnenshuis wordt alles zo gauw gewichtig en belangrijk. In tuin kan gemakkelijk de lichte toets bewaard blijven. Osborn spot een beetje met de mensen, die met van die quasi- gewichtige levensvragen rondflopen (Carl Bolton) en met degenen die er zwaar wichtig op ingaan (David Crampton). De opzet bracht ook mee dat de figuren tamelijk gechargeerd getekend werden door de schrijver en daardoor aan natuur lijkheid inboetten. Toch is het Osborn ge lukt om in deze mensen hun eenzaamheid voelbaar te maken. Tussen al deze geagiteerde lieden waar in sommigen op Zoek zijn naaT een „home", een tehuis, loopt de oude en Ester Crampton rond. De oudste zusters Cora, Arry, Ida en Esther. Zij spreekt de wijze woorden van een meevoelende levenswijze vrouw. Dit voortreffelijk gespeelde rol van Jacqueline Royaards-Sandberg, die hierin een beetje haar tachtigste ver jaardag viert. We betuigen gaarne onze hulde aan deze vrouw aan wie het toneel in ons land zo heel veel te danken heeft, niet alleen door wat ze zelf presteerde en nog presteert, maar ook door de manier waarop ze haar man dr. Willem Royaards 11 steun geweest is. Joan Remmelts speelde de uiterst las tige rol van Homer Bolton, de veertig jarige manschuchter, verlegendie zich „Zilveren" hoofd Y. Tijmstra hartelijk gehuldigd Vele oud-leerlingen op receptie van hun oud-leermeester EEN WEL ZEER bijzonder jubileum werd gisteravond in de Maranatha kerk aan de Lage Morsweg gevierd. De Hervormde Prinses Beatrix school, beter bekend als Tijmstra-school, aan de Hoge Morsweg, bestaat vijfentwintig jaar en de heer Y. Tijmstra, die veertig jaar geleden voor het eerst bij het onderwijs kwam, is vijfentwintig jaar als hoofd aan deze school werkzaam. Vele oud-leerlingen hebben hem gisteravond nog eens persoonlijk kunnen spreken op een receptie in een van de kerklokalen. Onder het zingen van psalm 138 vers 1 1 3 werden de heer en mevrouw Tijm- ra en verdere familie binnengeleid, aarna zij door de voorzitter van de Herv. schoolvereniging, ds. D. J. Vos- werden verwelkomd. Onder de tal rijke aanwezigen bevonden zich de rijks inspecteur van het lager onderwijs, de heer S. Machielsen, de heer Van den Berg, die het college van B. en W. ver tegenwoordigde, kerkvoogden, bestuurs leden, leden van het personeel, een col lege van hoofden van scholen, ouders en oud-leerlingen. Ds. Vossers zei met dankbaarheid te gedenken dat het toenmalige bestuur in zo'n vooruitziende blik heeft gehad >p een zo uitgezocht punt, met dewerking van het gemeentebestuur school te stichten. Spreker memoreerde eerste schooljaren, toen de heer stra met de hulp van mej. Wilbrink op 1 maart de schoolcursus begon, aan hankelijk met éénentwintig leerlingen. De school kwam tot grote bloei. Lange vas het de enige in dit stadsgedeel te. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur kon de school met een verdieping worden uitgebreid en aange past worden aan de eisen van deze tijd. Het jubileum van de heer Tijmstra Ds. D. J. Vossers wenst het hoofd van de Hervormde school aan de Hoge Morsweg, dat zijn 25-jarig ju bileum als hoofd van deze school en zijn 40-jarig jubileum als onder wijsman vierde, geluk namens het bestuur van de schoolvereniging. Dit gebeurde gisteravond in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg, waar velen van hun waardering voor de heer Tijmstra en de school hebben getuigd. Foto N. van der Horst Deze groei is voor een groot deel te danken aan de heer Tijmstra, zei ds. Vossers. Hij heeft ook moeilijkheden ge had in zijn persoonlijk en gezinsleven, maar de liefde tot het onderwijs is altijd even groot gebleven en hij heeft de kans benut het vertrouwen van kinderen en ouders te winnen. Dit dankt hij behalve aan zijn openheid, zijn ironie en zelfspot aan de vastheid van zijn karakter, maar bovenal aan een christelijk geloof en een vaste levensovertuiging. Ds. Vossers bracht de dank van het bestuur hiervoor aan de jubilaris over. Geen hovaardij Zijn we hier vanavond bijeen al leen om te juichen omdat de school vijfentwintig jaar bestaat en omdat een man vijfentwintig jaar op zijn post is gebleven?, zo vroeg spreker. Nee, want het feit van vijfentwintig jaar christelijk onderwijs een voorrecht op zichzelf is niet ge noeg. Bijna alle politieke partijen zien wel in dat het een behoefte is van ouders de school voor hun kin deren te kiezen die zij begeren. We kunnen voor het christelijk onder- vyijs dankbaar zijn. Maar er is ook een gevaar aan verbonden. Onze voorouders waren in dat opzicht voorzichtiger. Zij spraken niet van christelijk onderwijs, maar van de „School met de Bijbel". We moeten ons hoeden voor hovaardij, zei ds. Vossers. Want als wij het niet ge daan hadden, waren er misschien ande ren geweest, die het evengoed deden. God heeft ons niet nodig. Hij heeft ons •ijfentwintig jaar- willen' gebruiken. De vare blijdschap is dat Jezus Christus het •oor ons in orde heeft gemaakt bij God; Ie ware vreugde bestaat hierin dat wij geloven dat Christus Zijn werk heeft volbracht. Liefde Spreker richtte zich tot de heer Tijm stra en zei dat deze in dit geloof zijn werk heeft mogen doen. Christus zegt voorts „Hebt elkander lief, gelijk Ik u heb liefgehad". Onze liefde is maar een zwakke afschaduwing van de Zijne, maar ook op de Prinses Beatrixschool was daarvan iets te zien. Spreker noemde in dit verband de goede verstandhouding tussen het personeel en de verhouding tot de kinderen, ook tot de lastige leer lingen en de kinderen die niet goed mee kunnen. Ten slotte sprak ds. Vossers de hoop uit dat het de jubilaris vergund mag zijn in goede gezondheid tot aan de pensioen gerechtigde leeftijd aan de school werk- Ds. H. J. van Achterberg, predikant van de Hervormde wijkgemeente Mok- kwartier, feliciteerde het bestuur en de heer Tijmstra met dit dubbele jubi leum. Hij wees op de band die er. be staat tussen de school en de wijkge- ïte. waarbij de heer Tijmstra een belangrijke rol heeft gespeeld. Al is het hoofd var deze school niet door een kerkeraad benoemd, toch zag ds. Van Achterberg een overeenkomst tussen de ambtsdrager en het schoolhoofd. Welke predikant of ouderling heeft zo'n toe gang tot het kinderhart als de onderwij zer? En wie van hen geniet zo het ver trouwen van de moeders? Hij heeft met de meest interne problemen van het ge zin te maken en daarom is zijn roeping groot. Veel van wat op de school door het leerplan heenstroomt mondt uit in de grote bedding van de kerk. Voorbeeld Niet alleen in de Hervormde ge zinnen heeft u uw invloed doen gel den, zei spreker, maar ook verder dan de Hervormde kring. Ds. Van Achterberg sprak de wens uit dat dit voorbeeld zal opwekken tot ac tiviteit om ook in de nieuwe stads gedeelten die verrijzen een christe lijke school te stichten. Vervolgens sprak ds. Van Achterberg over de nauwe banden tussen de heer Tijmstra, die bestuurslid wa6 van de wijkvereniging Morskwartier, en de wijk gemeente. De school is te beschouwen als de wieg waarin de wijkgemeente heeft gelegen, zei spreker. „U bent altijd een goede gastheer voor ons geweest", voegde hij eraan toe. Ds. Van Achterberg zei er van overtuigd te zijn dat het feit dat deze jubileumviering in de Maranathakerk kon plaats hebben de jubilaris dankbaar moest stemmen. Beide sprekers overhan digden de beer Tijmstra resp. namens het bestuur en de wijkgemeente een ge schenk onder couvert. Rij sprekers Van de rij sprekers die volgde werd nu eerst het woord gevoerd door de inspec teur van het lager onderwijs, de heer Machielsen. Deze feliciteerde het bestuur met het zilveren jubileum en betrok de ouders en de kinderen eveneens in zijn gelukwens. De oprichting van de school noemde spreker een belangrijke stap voor deze stadswijk, die betekende dat ouders voor hun kinderen het onderwijs konden kiezen dat het meest strookte met hun godsdienstige opvattingen. Deze school heeft ongetwijfeld goodwill gekweekt. De school is daarom van zoveel belang omdat ze klaarmaakt voor het leven. Het is de onderwijzer die dit moet doen, maai hij staat onder leiding van het hoofd, er van deze figuur hangt veel af. Vijf er twintig jaar ergens leiding geven is 01 zichzelf geen verdienste, maar het resul taat: het vertrouwen te hebben gewon nen van de ouders en daarvan is deze schare die in dit kerkgebouw bijeenge komen is om uw jubileum te vieren het bewijs wèl. Dit zal voor u een stimu lans zijn, zei de inspecteur tot de heer Tijmstra, om in de toekomst uw taak met inspanning van al uw krachten te verrichten. Spreker uitte de wens, dat de jubilaris zijn taak in volle gezondheid zal kunnen afmaken, waarna hij de heer Tijmstra en het bestuur feliciteerde. Namens het college van B. en W. sprak de heer Van den Berg, die onder meer zei dat een gerenommeerde school de stad als woonplaats aantrekkelijker maakt. De Prinses Beatrixschool heeft een ver trouwde naam in dit opzicht. Feestdag De heer M. I. de Jonge voerde het woord namens de collegae hoofden. Hij memoreerde zijn eerste ontmoeting met de heer Tijmstra in de zgn. „hoofden- kamer". Hij zei met de jubilaris verheugd te zijn dat deze feestdag werd belegd en te hopen dat de heer Tijmstra nog vele jaren kinderen van dc Heer Jezus zal vertellen, want zei hij, naar aanleiding van een opmerking van de schrijver Aart Romein: de christelijke school is in vele gevallen nog als een puber ge draagt met een prima expressie, waarbij zijn handenspel opvallend goed was. Mimi Boesnach, de nieuwsgierige, ja loerse, ongetrouwde vrouw Arry. die bij haar zuster Cora en zwager Herbert in woont en die in wezen een zielig mensje is, speelde deze rol goed. Het lag haar wel. maar soms speelde ze naar onze smaak deze rol iets te gechargeerd waar door de grens overschreden werd en we niet meer in haar konden geloven. Dan was ze een beetje te veel een karikatuur. Dat kwam vooral door haar mimiek. Sophie Köhler-van Dijk was een reso lute Cora Swanson en Johann Fiolet haar goedmoedige echtgenoot. Temidden van de ouderen hield Elly Weller, die de rol van Myrtle, de ver loofde van Homer speelde, goed 9tand. Ze werd niet weggespeeld, maar ze speel de, hoewel ze niet over de routine en ge deeltelijk ook niet de techniek der oude ren beschikt, toch zo da<t ze zich behoor lijk handhaafde. En dat was temidden van al deze „oude rotten" in het vak, die allen zo prima toneel speelden, een goede prestatie. Zo werd deze 7de abonnementsvoor- •telllng een groot succes, niet alleen voor de speel 9ters en spelers van de Neder landse Comedie, maar ook voor Ank van der Moer, die voor een uitstekende regie had gezorgd. Bloemen vertolkten de dank der aan wezigen. A. C. Bouwman. Voor slechthorenden Li Oostveen vertelde over Turkije nl Oud-Hortuszicht hield de Vereni ging tot bevordering der belangen van slechthorenden gisteravond haar maan delijkse bijeenkomst. Deze werd gewijd een lezing over Turkije, door mej. Li Oostveen uit Utrecht. De voorzitter de vereniging, de heer J. W. Stoffers, opende de vergadering. Li Oostveen. die vier en een halve maand in Turkije rondgezworven heeft, vertelde aan de hand van de vele foto's die eij daar gemaakt heeft, op boeiende wijze over haar ervaringen in «Jat land. Zij veerde de aanwezigen van het eeuwen ontwikkeling achter zijnde platteland rr de moderne steden met hun prach tige indrukwekkende moskeeën. Prachti ge opnamen had zij gemaakt van de Aya Sofia, het niet geëvenaarde meesterwerk in de Byzantijnse kunst, dat, gebouwd door :r Justinianus. een ontwikkeling van Grieks-orthodoxe kerk maar moskee en luseum doormaakte. Over het moderne Turkije vertelde li Oostveen, dat de harems en de fez er zijn verboden. Er is een nieuw burgerlijk wet boek ingevoerd naar Zwitsers model. Hierdoor heeft de vrouw dezelfde status ais de man gekregen. Bovendien bestaat tegenwoordig actief en passief kies recht. De feiten, dat men in Turkije de christelijke tijdrekening heeft ingevoerd at er een nieuwe Turkse taal is sa mengesteld uit het Perzisch en het Ara bisch geven ons te kennen dat Turkije niet langer een afgesloten land is. CANCETjE 12 velen het enige, dat in hun leven nog van Christus spreekt. Hij uitte de hoop dat spreker zijn verantwoordelijke taak nog vele jaren mag voortzetten, waarna de heer De Jonge de heer Tijmstra een enveloppe met inhoud overhandigde. Een der onderwijzers, de heer J. F. G. Sierat richtte zich tot het hoofd uit naam van het onderwijzend personeel. Hij prees de goede verstandhouding en de vrij heid die de heer Tijmstra de onderwijs krachten steeds laat, zodat zij zich kun nen ontplooien in hun klas. Zonder te willen heersen drukte de heer Tijmstra toch zijn stempel op de school. Voorts prees hij de kwaliteiten van het bestuur en van de jubilaris als onderwijzer. Herinneringen De heer A. van Egmond sprak namens het oudercomité. Hij sprak van de onver wachte en onvoorziene bloei van de school in een stadsgedeelte dat oorspron kelijk niet veel meer was dan een dood lopend straatje, en gaf de jubilaris en het bestuur de beste wensen mee voor de toe komst. Een onderwijzer heeft het niet makkelijk, omdat ouders dikwijls geneigd zijn partij te trekken voor hun kind. Daar om wenste hij dat ouders in de toekomst eens wat meer begrip voor de onderwijs mensen zullen opbrengen. De heer Van Dijk, leraar bij het middel baar onderwijs in Den Haag en oud-leer ling van de school, haalde herinneringen op uit zijn schooljaren. Vele oud-leerlin gen zijn dankbaar op deze school onder wijs te hebben genoten, zei hij, want de school was gcfed. Namens de oud-leerlin gen overhandigde hij de jubilaris een geschenk. Ten slotte richtte de heer Tijmstra zich tot alle sprekers afzonderlijk met woorden van dank. Hij zei onder meer erheugd te zijn dat mej. Wilbrink, zijn medewerkster uit de eerste moei lijke jaren, dit jubileum kon meemaken. Hierna was er gelegenheid de heer en mevrouw Tijmstra de hand te drukken Velen maakten van die gelegenheid ge« bruik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3