l CHRISTFUJK theryolven KANTTEKENING Verzuiling gevaar voor democratie? Hoe de liberalen over de p.b.o. denken "1 ARK wordt vrijdag geopend Een dromer op pad Euro-verdragen 2 Uit de vakpers sociale redacteur) telijke Werkgevers in Neder land De Werkgever, be steedt mr. G. C. van Dam aan dacht aan de vraag of de verzui ling een gevaar is voor de demo cratie en een bedreiging van het volksbestaan. Mr. Van Dam noemt het merkwaardig, dat tal van mensen, die dit gevaar voor houden aan anderen, zelf menen aan de gesignaleerde gevaren te kunnen ontkomen door mede te werken aan organisaties, die zich op een andere grondslag dan de christelijke levensover tuiging baseren. De heer Van Dam noemt het on juist, de zaak zo voor te stellen, alsof er een organisatie zou kun nen zijn, die niet op een bepaalde levensbeschouwing is gebaseerd. Het is onmogelijk zich buiten de verzuiling te plaatsen. Als men meent, dat door de levensbeschou welijke organisaties het volksbe staan wordt bedreigd, dan bete kent dit dat men zelf dit gevaar ook bevordert. Maar de heer Van Dam twijfelt jr ernstig aan of de gesignaleer de gevaren überhaupt wel be staan. Hij betoogt, dat de historie der laatste honderd jaren het tegendeel bewijst. Verschillende verworvenheden, zoals ons onder wijs. de verhoudingen in het be drijfsleven en onze staatsinstel lingen zouden niet de algemene waardering hebben, welke zij thans genieten indien op haar tot standkoming niet van verschillen de richting-.n was ingewerkt. Bo vendien zou een veel gevaarlijker machts/orming zich hebben ont plooid dan in de huidige verhou dingen mogelijk is. De heer Van Dam gaat er in zijn redenering vanuit, dat het wijzen op de gevaren van ver zuiling, die over het algemeen speciaal bij een bepaalde g.oepe- ring zo sterk worden gezien, niet be '-eld zijn louter als middel om eigen machtspositie te versterken. Bond van Huispersoneel, heeft zijn voorjaarsnummer vrijwel ge heel gewijd aan het jaarverslag over 1956. Misnoegen wordt uitge sproken over het feit, dat het bij de lonen voor het huispersoneel nog een warboel is. In sommige delm van het land worden lonen betaald, die beneden het peil lig gen. dat een werkneemster in een huishoudelijk beroep toekomt. In andere plaatsen wordt weer een behoorlijk hoog loon betaald, mede omdat men geen personeel kan krijgen. Eind 1956 is de bond begonnen met een onderzoek naar de loon- en arbeidsvoorwaarden van alle leden, ook al omdat was gebleken, dat velen de loonronden van de laatste tijd niet hadden gekregen. Aan de hand van de gegevens hoopt men in de loop van 1957 tot een overzicht te komen van de lo nen en arbeidsvoorwaarden, waar- vo nu gewerkt wordt. In over leg met de daarvoor in aanmer king komende instanties hoopt men dan ook te komen tot een betere en meer verantwoorde loon- opbouw. Op korte termijn is voor het huispersoneel een wettelijke vacantieregeling te verwachten. CAMENWERKING, orgaan van J de Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond, vraagt zich deze week af, op welke wijze men zich ook voor de toekomst kan verzekeren van een voldoende aan tal landarbeiders. In de eerste plaats zal de landarbeider over eenkomstig zijn vakbekwaamheid betaald moeten worden. Men zal af moeten zien van los se art zid. .trachten, maar moeten streven naar een constante bezet ting met een daarop ingestelde bedrijfsvoering. Een dienstver band voor het gehele jaar zal de arbeiders aan de bedrijven bin den. Aantrekkelijke sociale voor waarden zullen de relatie werkne mer en werkgever ten goede ko men, de verantwoordelijkheid sti muleren en de belangengemeen schap versterken. De waardering voor het beroep moet zowel bij de werkgever als bij het Nederlandse publiek en de arbeider zelf toenemen. De woon gelegenheid moet verbeterd, even als de vakopleiding. Opleidingen aan vakcursussen, aan lagere landbouwscholen en eventueel aan middelbare landbouwscholen zou den via de c.a.o. ook in de sala riëring tot uitdrukking moeten ko- Grote voordeel voorbijgezien? (Van onze sociale redacteur) DE liberale Telders-stichting, zo genoemd naar prof. mr. B. M. Tel- ders, heeft een studie gepubliceerd over de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie in Nederland. De conclusie van het rapport Is, dat het bedrijfsleven zeer gereser veerd dient te staan tegenover de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De ontwikkeling zal eerder afgeremd dan gestimuleerd moeten worden. De regering zou alleen medewerking moeten verlenen bij de instelling van nieuwe bedrijfslichamen, wanneer duidelijk blijkt, dat het algemeen be lang dit vordert. Puzzel mee Het rapport geeft achtereenvolgens weer de inhoud en strekking van de wet op de bedrijfsorganisatie, de discussie, |j die er over de wet geweest is, de wijze waarop de wet wordt uitgevoerd en een beoordeling van de wet. Ten slotte concluderen de opstellers tot een aantal minder gewenste tenden ties, die zich in de ontwikkeling van de oubliekrechtelijke bedrijfsorganisatie zou den aftekenen. Een dergelijke tendentie wordt genoemd het feit, dat bij toe kenning van verordende bevoegdheden aan bedrijfslichamen niet onderzocht wordt, of de daaruit voortvloeiende be perking van de concur rentie in het algemeen nuttig en noodzakelijk Op het terrein van de middenstandsbedrij- ven voorziet men een ordening van de markt, die langs privaatrechte lijke weg niet of al- schappelijke arbeid wel gedaan en hij komt tot de conclusie, dat het grote voordeel van de p.b.o. Is, dat ons econo misch stelsel bevrijd wordt van zijn c-n- zljdig kapitalistische trekken, zich uitend in te grote nadruk op het winststreven en onvoldoende verantwoordelijkheid bij de werknemer. Inderdaad een voordeel dat tegen ve le nadelen opweegt. Zouden de opstellers van het rapport en dr. Zeegers dit gTO- te voordeel werkelijk helemaal over hoofd hebben gezien? BEROEPIINGSWERK NEDERL. HERVORMDE KERK Aangenomen naar Avereest: J. G. H. Eggink te Halle. Bedankt voor Oranjestad (Aruba): dr. J. D. Pienter te Lemmer (nadere be slissing). Benoemd tot voorganger der herv.- geref. evangelisatie te Culemborg: de heer A. Schuring te Nijkerk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rotterdam-Charlois: C. Ch. Griffioen te Voorthuizen; te St. Annaparochie; Joh. Dijkstra te Scher- merhorn; te Heerlen (tweede predikants plaats): A. A. Leenhouts te Castricum. Aangenomen naar Utrecht-Zuid: J. van Ree ven te Hardenberg; naar Mil- dam: kand. P. van Breugel te Amster dam, die bedankte voor Drijber, Zon- nemaire, Houwerzijl, en Hasselt. Bedankt voor Oudewater J. Banga te Vleuten-De Meern. Beroepbaar. Kand. J. Vlaardinger- broek theol. drs., die geruime tijd ge leden preparatoor examen aflegde, za! met ingang van 2 april gaarne eer eventueel beroep in overweging nemen Kand. Vlaardingerbroek woont Haagweg- 349, Loosduinen (tel. 01700—396522). CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Zwijndrecht: N. de Jong te Katwijk aan Zee en G. de Vries Zeist. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelburg: W. Hage te Nunspeet. Ik zal EEN WOORD VOOR VAN DAAG Tweemaal „ik zal" in een tijds verloop van enkele minuten. De eerste maal Petrus: „Waar om kan ik u thans niet volgen? Ik zal mijn leven voor u inzet ten!" De tweede maal Jezus tot Zijn discipelen: „Indien gij Mij iets vraagt in Mijn naam, Ik z'al het doen!" De eerste maal de menselijke overmood: goed bedoeld en bla kend van ijver en van liefde voor de Meester. Maar puur men selijk en op niets uitlopend: „De haan zal niet kraaien eer gij Mij driemaal verloochend hebt!" De tweede maal de almacht van Gods Zoon: Ik zal het doen. Voor Jezus is niets onmogelijk, wat Hij wil kan Hij volbrengen. En zal Hij volbrengen voor ieder die er Hem om vraagt met een gelovig hart Ik zal u kunt kie zen tussen: ,Ik zal het zelf doen" en „Ik zal Jezus bidden om Zijn hulp". Het laatste heeft het mees te resultaat. Speciaal voor hen die werkzaam zijn Ln secretariaats- en administratieve functies in bedrijven en bij de over heid organiseert Oud-Poelgeest te Oegstgeest een conferentie onder titel Beroep en bedrijf op 4 er lAUMtC ê-CtJI neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver- zacht en geneest /AJCKER smoor sterkere mate beperkt dan uit sociaal of economisch oogpunt wenselijk zou zijn. De consument is niet vertegenwoor digd en bij onvoldoende concurrentie kan hij niet beoordelen of de prijs, die hij betalen moet te hoog is. Sociaal en economisch Ook zouden beslissingen over vraag stukken, die de bedrijfstak betreffen, steeds meer in handen komen van men- j sen, die daarin niet of althans niet meer werkzaam zijn. De concentratie van macht, die hiermee gepaard gaat zou de j democratische ontwikkeling der maat- schappij in gevaar brengen. Bedrijfslichamen met verordenende be. I voegdheid op sociaal terrein zouden al- i leen opgericht moeten worden, wanneer j een publiekrechtelijke regeling duidelij- 1 ke voordelen biedt boven een samenwer king op privaatrechtelijke grondslag. Verordenende bevoegdheden op econo misch terrein zouden alleen gegeven moeten worden, indien bijzondere factoren een gedetailleerde regeling per bedrijfs- HORIZONTAAL; 1 Soort brood, 4 tak nodig maken, zoals in de landbouw; Bladgroente, 7 Intkvis, 9 Vogel, 11 Stro-1 en voorts indien het in het algemeen wis, 12 Zwaardvis, 13 Boom, 15 Opper- noodzakelijk is, dat bepaalde kartelover- vlaktemaat, 16 Val, 19 Gehoororgaan, eenkomsten of gedeelten daarvan alge- 20 Voorzetsel, 21 Tegenvaller, 22 Bez. meen verbindend worden verklaard, voornaamwoord, 24 in het jaar onzes Onze mening over dit rapport van de Heren, 25 Verblijf. 27 Streling, 28 Muts. Telders-stichting, is een mening vol ver- VERTICAAL: 2 Bestaat, 3 Paardje, bijstering over zoveel negativisme. We 4 Baard, 5 Bergplaats, 6 Deel van de hebben het gevoel gekregen, dat men voet, 8 Armoedig, 9 Gedroogde vrucht, never de gehele p.b.o. een trap had ge- 10 Uitheemse vogel, 12 Bid, 14 Misdadig. I geven, ware het niet. dat op enkele ter- 15 Vertegenwoordiger, 17 zonder glans. rejnen de p.b.o. reeds aanzienlijke resul- 18 Dwaas, 21 Vruchtennat. 22 Schaap, taten heeft geboekt. Noodgedwongen 23 Drank. 25 Uitroep. 26 Zangnoot. heeft men dus zijn kritiek gematigd en zich beperkt tot een aanbeveling voor afremming van de p.b.o. HORIZONTAAL: 1 Boemerang, 2 Ro- En als het nog zover mocht komen, zenolie, 3 Ares. Otter; 4 Nel, Erg, Ara. 1 dat de p.b.o. ook in de industriële sfeer 5 Dril, Molen; 6 Gander, Bit; 7 Loper, binnendringt dan moet vooral gepoogd Daad; 8 Ader, Geste; 9 Set, Sol. Tel. j worden de organen geen verordenende bevoegdheden te geven op economisch VERTICAAL: 1 Brandglas; 2^ Oor, j terrein. Door de economische beslissin- OPLOSSING PUZZEL No 78 ABDIJSIROOP'. Albast; 8 Nier, Ei. Ate; 9 Gerant, DeL I Benoemd tot hoofd van de Oranje- Nassauschool te Schiedam: H. Siemons te Colijnsplaat. I Benoemd tot onderwijzer aan de chr. I nat. school te Meerkerk: I. van der Sluys te Rotterdam; aan de Rehoboth- I school te Sneek: P. de Groot, aldaar. Kerkbouwtentoonstelling in Amsterdam vleugellai... We zullen hier geen brede bestrijding opzetten van de argumenten, die de op stellers van het rapport er met de ha ren bijslepen om zo het gevaar van de verordenende bevoegdheden der p.b.o.- organen op economisch terrein te bewij zen. We verwijzen hier alleen naar de dissertatie van dr. W. Albeda en dan in het bijzonder naar het tweede gedeelte van het hoofdstuk, dat uitsluitend over de p.b.o handelt. Dan blijkt het nog Enormiteit ARK de tentoonstelling van kerkelijke bouwkunst wordt vrij dag om half vier in het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend door mr. J. F. M. J. Jansen, plaatsvervangend hoofd van het bureau beeldende kunsten van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Tijdens de expositie worden drie studiedagen van de Van der Leeuw stichting gehouden, op 3, 10 en 17 april. De Gereformeerde contactkring Kerk en kunst houdt op 12 april een dergelijke bijeenkomst. De tentoonstelling gaat na 1 mei naar Groningen, waar zij van 18 mei tot 16 juni te bezichtigen is; zij verhuist tijdens het zomerseizoen vermoedelijk naar Amersfoort en Middelburg (augustus) Bouwcentrum te Rotterdam. komt begin september i De redactie van het weekblad Burger recht, die zich frel thuis voelt in de li berale sfeer van de Telders-rtichting, heeft in haar laatst verschenen nummer reeds de loftrompet geblazen over het jongste geschrift van de stichting. Dr. A. Zeegers (want van diens hand is het artikel in Burgerrecht) raakt bij zijn beschouwing van het rapport zo zeer in vervoering, dat hij aan het slot van zijn artikel de enormiteit debiteert, dat de p.b.o. ,,een van huis uit fascistisch keurslijf" is. We zouden zowel de samenstellers van het rapport als dr. Zeegers willen vra gen ook eens een poging te ondernemen, het de voordelen van de p.b.o. te formuleren. I Dr. W. Albeda heeft dit bij zijn weten- COMMENTAAR Prestatie Liesbeth Doorsnee gnat I trouwen en dat brengt I in het huisgezin wel enkele verwikkelingen met zich mee. Vader Doorsnee merkt tot zijn niet geringe op luchting, dat voorlichten nu niet meer nodig is; er komen twee vroegere gunstelingen van de bruid-in-spé op bezoek en er wordt petroleum gemorst op de bruidsjapon. Ge ziet, het is alle maal niet zo wereldschokkend, maar de 72ste uitzending van de familie Doorsnee, die gister- WC(n>- u avond door de. V.A.R.A. iverd stei^. brief, u>ai gepresenteerd was nog even strijkkwartetten boeiend als de eerste en dit een grote verdienste. Na het nieuws van elf uur liet de V.A.R.A. uit Milaan nog wat horen van het kwartet van Van Wood, de Nederlander Peter van Houten, die in Italië furore maakt. Terecht, leek ons. Aangrijpend Inderdaad, de één- akter „Portret van een vrouw", die de A.V.R.O. gisteravond op het tele visiescherm bracht, was niet goed voor jonge Dissonantenkwartet van Mozart (21 uur) Het Strijkkwartet in C. gr. t. K.V. 465 is het zesde van de zes kwartetten, die Mozart aan Joseph Haydn opdroeg. Er bestond een hechte vriendschap tussen Mozart en de 24 jaar oudere Haydn, een vriendschap die naast persoonlijke sympathie gebaseerd was op een grote bewondering voor eikaars werk. Uit de in het Italiaans ge in Mozart de zes aan Haydn op droeg, blijkt een enorme liefde voor de grote meester. Mozart noemt zijn kwartetten zijn „kin deren", die hij de wereld instuurt en waarvoor hij de bescherming inroept van zijn oud ere vriend, aan wie hij zo veel te danken heeft. De voorbeelden voor Mozart vormden de zgn. „Russische" strijkkwartetten 6e kwartet, dat Liedjes in rechtszaal Guus Jansen heeft gistermorgen voor de president van de Amster damse rechtbank twee liedjes ge draaid, zyn eigen compositie „Net als toen", dat op het Eurovisie- festival in Frankfort werd bekroond en het Franse liedje „J'ai rendez vous avec vous". Dit concertje op gramofoonplaten werd in dit kort geding gegeven om de president te overtuigen, dat de liedjes niets op elkaar leken en geen plagiaat was gepleegd zoals de radioredacteur van een weekblad had geschreven. De raadsman van het weekblad zei, dat er geen sprake was van be schuldiging van plagiaat en spiak over een reclamestunt van Guus Jansen. Maar later zei hij vriendelijk dat dat zoveel beroemde musici is overkomen, dat op ëeri associatie werd gewezen tussen hun "werken en die van beroemde tijdgenoten otf voorgangers.... De uitspraak volgit maandag. IN DÉ RIJ De VPRO schaart zich nu ook in de rij van omroepen die de gevarieerde televisieprogramma's op de maan dagavonden verzorgen. Ook op deze de uitzending bij avonden, Haydn. Het toerbeurt wordt toegewezen, zal de vanavond hoort VPRO minder verschijnen dan de an- O. wan het Gewandhauskwartet uit dere v'eF; Leipzig, is het enige met Adagio-inleiding tot het eerste deel. Daar deze inleiding april, krijgt deze omroep toch de ge hele uit-ending voor zijn rekening. Dit programma wordt niet zo over- gecultiveerd als dat op de vorige televisie ogen. Maar wij volwas- f"* beschouwd (er zijn inder- senen zijn diep onder daad verschillende dissonanten de indruk gekomen van de wijze waarop Loudi Nijhoff de oude, verarmde, krankzinnige vrouw, telg van Engelse land adel, speelde. Een zware rol met lange monologen, maar gebracht met een mime en expressie, welke de actrice van formaat stralend is. verraadt. Matthieu van Eysden, haar knappe tegenspeler, accentueerde eigenlijk alleen haar tragische figuur, die het verwarde verhaal van haar leven remloos uitkreet. Jammer en onbegrijpelijk, dat de schrijver Tennessee Williams als storende elementen een over bodige liftboy, een belachelijk ongevoelige dokter en een vreemdsoortige keiharde ver pleegster ten tonele voerde. De ziekenhuisreportage moest helaas vervallen: daarvoor in de plaats zagen wij de Franse chan- mUz; i sonnier Charles Trenet in Am- sterdam optreden. MENEER KIJKUS ZEGT: „Wel 'n merkwaardige sprong: van het ziekenhuis naar de Franse liedjes!" Mozarts tijd als sterk dissonerend VPRO-zaterdagavond: dat is ook niet de bed -rting, deze programma's wor den altijd in een wat luchtiger sfeer gehouden. Een paar in'Tviews, een documen tair filmpje, een reportage over kam peren en een impressie van een Ni- geriaans feest zullen op het scherm te merken), wordt dit werk het tissonanten Kwartet" genoemd. Bijzonder schoon is het Andante cantabile, een der romantische stukken van Mozart. Daarna komen nog twee meer levendige delen, waarvan vooral de C-dur finale Programma voor morgen Bestuurders mogen televisie niet zien hilversum i. 402 m. VARA Nws; 7.10 Gym: 7.20 Gram; S.OO 8.18 De Ontbljtclub; 8.50 V d (9.35—9.40 Waterst). VPRO: 10.00 J radio. VARA: ,10.20 Gram; 10.45 11.30 Gevar progr; 12.30 Land- meded: 12.33 VI Lichte Een nieuwe politieverordening in Groot Britannië bepaalt, dat televi sietoestellen ir auto's niet zo mogen zijn opgesteld, dat het scherm door de bestuurder zichtbaar is of hem hinder bezorgt, en ook niet zo. dat de platteland:"l2.38 Lichte bedieningsknoppen onder het bereik van de bestuurder zijn. Een ander svmotoom van de popu larisering van het nieuwe medium is 4e aankondiging, dat on de komende tentoonstelling ..Goed Kamo" (april, HHH Houtriisfhallen te Jen Ha^g) een der '»tT Doorën- duurdere, caravans waarschijnlijk 18.20 Lichte met televisie uitgerust zal zijn. le-ork: 13.50 Medi- 14.30 V d jeugd; 15 Die Schöpfung, .10 Pianoduo: 17.25 •ringsuitz: Rijksde- 45 Er was iets in hem aan het veranderen. Altijd had hij alles doorleefd zonder aan tijd of afstan den te denken. Nu telde hij de kilometers af en hij berekende hoe laat hij in de stad zou kunnen zijn. Alle omstandigheden waren gunstig, hij zou vroeg genoeg zijn voor een lang gesprek met Gerard. Met veerkrachtige stappen liep hij over jie als hij zo voortliep zou hij kende tijd inlopen. i uur op de bere- Doch hij was geen man die volgens een tijd schema kon leven. Er waren te veel mensen en zaken, die hem konden ophouden. Nu struikelde hij over Leen de Turf. die hem op een aftandse motorfiets tegemoet reed. „Nou vader, jou moet ik net hebben", zei Leen nadat hij zijn voorhistorisch lawaaimonster ge stopt had. „Is er zwarigheid?' informeerde de Dromer. „Zwarigheid niet, maar het kan er van komen en ik zeg maar zo: het is beter hard gelopen dan je achterwerk gebrand." „Vertel op." „Niet hier. je moet mee naar mijn nuis, dan kan je op de middag een hap meeëten." „Maar ik moet naar de stad.... „Je moet met mij mee, jij hebt de pap laten aanbranden en nu zal je er van eten of je wilt of niet... stap op!" „Moet ik op dat vuurspuwend mirakel van „Man, je zit er best. je zal denker dat je weer in "de wieg ligt en dat je moeder een versje voor je zingt om je in slaap te krijgen". De Dromer bezag de motorfiets en hij rilde van afkeer, maar hij wist tegen Leen niet opge wassen te zijn, en zuchtend klom hij op de duo zitting, die erg slap van veren was, te slap om hem te kunnen beschermen tegen de putten en kuilen van de slecht onderhouden weg. Met een ruk liet Leen de motorfiets vooruit schieten en toen begon voor de Dromer het grootste avontuur van zijn leven. Leen hield niet van geëffende wegen, het was alsof hij de diepste kuilen opzocht. Onvoorzichtig was hij niet, telkens waarschuw de hij zijn passagier: „Pas op, daar is er weer een." Als de Dromer deze waarschuwing hoorde hield hij zijn adem in. Hij wipte hoog op om met een smak weer terug te vallen op de gebroken veren van de duozitting. Zijn zitvlak deed hem pijn, zijn rug deed hem pijn en het was alsof zijn nek een broze glazen staaf geworden was, die elk ogen blik breken kon. De open knalpot maakte een oorverdovend lawaai en de honden op de weg hapten naar zijn benen. En Leen zat maar te grinniken en de snelheid op te voeren tot de grootste hoogte die zijn vehikel kon opbrengen ,,Ik wil er af!" gilde de Dromer aan het oor van zijn beul. rtaar deze schreeuwde terug: „We zijn er zo., hou vast daar is weer een kuil." Weer vloog de Dromer omhoog en weer kwak* te hij neer, hij had geen lid meer aan zijn li chaam dat hem geen pijn deed. Een ogenblik overwoog hij zich van de zitting af te laten rol len, maar als hij zag hoe snel de bomen langs hem heen gleden,begreep hij dat dit een ern stige poging tot zelfmoord zou betekenen. En hij was niet levensmoe, hij wilde blijven leven voor zichzelf, voor het gezin van Koos en voor „de huzaar". Aan haar moest hij' bewijzen dat hij een man was, haar minachtende woorden ten spijt. De motorfiets sleurde hem voort door kuilen en bochten die Leen nam zonder gas te minde- Eindelijk, toen de Dromer in een wanhoop- stemming gereed was om zich te laten vallen, verminderde de vaart en draaide Leen met een wijde boog het hek voor het huis binnen. Met een schok bracht hij de motor tot stilstand en de Dro mer schoot bijna over hem heen. Harder dan nodig was kneep hij in de vette rug van Leen, deze kleine wraakoefening kwam hem eerlijk toe. „Knijp niet zo, mijn vlees is geen gummibal", zei L°en nijdig. „Ik moest je.. antwoordde de Dromer, die op zijn voeten stond te trappelen om de bloeds omloop te herstellen. „Je moest nikskom binnen en drink een kom koffie voor de schrik, je hebt nog heel wat anders aan mij verdiend." De beschuldiging ging langs de Dromer heen met de handen in de pijnlijke lendenen gedrukl volgde hij Leen naar de huiskamer waar de vrouw hen begroette: „Je hebt hem g,auw opge duikeld." (Wordt vervolgd Orchesti Martin met a little bit V. Orkest Billy M; „Luchtbrue naar Pimlico" is de ti- el van de film welke vanavond in de 'uiskamers zal worden vertoond. Het verhaal oeelt zich af in Enge- and en handelt over een stukje van °t land. dat niet tot de staat behoort Voorat natuurliik het ioumaal met o dingen Her afgelooen dagen. tPE ROME zijn gisteren de Euro verdragen getekend: de verdragen voor de Euromarkt en de Euratoom. Rome zelf heeft er een feestdag van gemaakt met veel klokgelui en vacan- voor de kinderen. Voor ons leeft deze zaak nog niet i. De materie waarop zij betrekking heeft is dermate gecompliceerd, dat slechts betrekkelijk weinigen haar doorschouwen. Niettemin hebben ook wij in de afgelopen weken en maanden getracht, in onze krant het onze lezers en lezeressen duidelijk te maken, waarom het hier gaat. Een korte samenvatting is nog wel te geven. Het komt er op neer, dat de zes landen, voor wie gisteren te Rome de handtekeningen zijn gezet (België, Frankrijk, Italië, Luxem burg, Nederland en West-Duitsland), periode tegemoet gaan van een tien tot twintig jaar, die van beteke nis kunnen worden voor een hechtere onderlinge eenwording. De wederzijdse invoerrechten en handelsbeperkingen zullen moeten verdwijnen. Er zal vrije uitwisseling moeten komen van arbeidskrachten, kapitaal en goederen. De zes landen zullen een gemeenschappelijk tarief krijgen op goederen uit het „buiten land". Nagestreefd zal tenslotte wor den een gemeenschappelijke ontwik keling van de atoomenergie voor vredesdoeleinden. TA IT IS de korte samenvatting. Zij doet de bedoeling al uitkomen: een gemeenschappelijke markt voor een gebied van 160 miljoen inwoners. Men kan begrijpen, dat dit op den duur moet leiden tot een belangrijke versterking van West-Europa als zo danig. Het is een nieuwe stap op de weg naar Europese integratie. Even duidelijk is, dat dit voorlopig van de deelnemende landen offers kan vergen, belangrijke offers zelfs. En hier komen we dan bij de uitwerking van de hierboven zo algemeen gefor muleerde gedachte. Hier ook begint voorlopig nog een terrein van onzeker heid. Wel opmerkelijk is het, dat ook vurige voorstanders erkennen, dat deze verdragen in bepaalde opzichten lijken op een sprong in het duister, op een waagstuk, een waagstuk echter dat toch ondernomen behoort te worden. De moeilijkheden schuilen uiteraard aan de ene kant in de onderlinge aan passing van de deelnemende landen. Deze landen kennen soms sterk '-an elkaar afwijkende niveaus: misch gebied en ook op socia- De sociale voorzieningen i^ land zijn zeer onderscheid, in het andere en dit heef mede zijn invloed op he^j peil van een land. Deze Euro-verdragen gezegd, in de eerstkoni hierop neerkomen, dat j van deze zes landen peanen moeten leren jyjOEITE zullen we de verhouding zes Europese land daarbuiten. Een werkend Europa Europa zijn, het, behalve va ook altijd moi vrije wereld, bijzonder wicht zijn, deuren hi buiten. Ni deur kuni Onze min» president heeft van deze verdragen gezegd, dat zij het resultaaat zijn van de overtuiging, dat in West-Europa de nationale grenzen niet meer in overeenstemming zijn te achten met de moderne economische verhoudingen. Dit laatste zal ook voor onze volks vertegenwoordiging een uitgangspunt moeten zijn, wanneer zij straks geroe pen wordt, over deze Euro-verdragen, die gisteren te Rome getekend zijn, haar oordeel te geven. Het zal een belangrijke beslissing zijn, zelfs al valt er aan de verdragen zelf moeilijk nog veel te veranderen. Ook voor de volksvertegenwoordiging zullen in deze verdragen nog zeer veel onzekere factoren schuilen. Niet voor niets wordt daarom bij zondere waarde gehecht aan een ver sterking van een Europese geest en een Europese mentaliteit, die voor een overwinning van de nog komende problemen van grote waarde zullen zijn. KRO. 17.00 v d kind. avro. 20.00 Te ovi7ior; 20 10—22.00 De wenende Madon na. TV-spel. •rland in het bijzonder ge- Europa wijde wereld daar- zelf zulk een Over premiers gesproken Mac Millan - in Engeland de premier. Mc Millan - in Nederland de premier on der de pindakaasmerken Beter van samenstelling, lekkerder van smaak, voed zaam en gezond! lUcTniffanJ Benoemd tot onderwijzeres aan In stituut Bender te Rotterdam-Centrum: mejuffrouw N. Krans te Djakarta; aan de chr. school te Hulshorst: mejuf frouw R. van der Landen te Woerden; aan de chr. nat. school te Meerkerk (tot 1 okt mevrouw P. A van den Berg te Arkel; aan de geref. school te Laag Zuthem: mejuffrouw T. Coenen

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2