ENGELSE STAKINGEN GAAN VERLOPEN Jlicuwe ;Cciïtscl)c Gtimrant bij Y.S. sluiten zich militair Pact van Bagdad aan De week eindigt hoopgevend voor de Britten Grote kans op akkoord in de scheepsbouw Standpunt van Egypte niet meer zo star Vier zware aardschokken troffen San Francisco ZATERDAG 23 MAART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: vanaf 1 april: 7,50 pc;- kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. ENSERINK CHRIST ELI] K-IS A T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Zevenendertigste jaargang No 10914 ftantvattlch k «bellwen "mgn bert ia Ughenspoct GOLDA MEIR kocht de vrijheid Zie pagin Vit „De Koepel" ontsnapt Gevangene maakte sprong van 5 m. De Amsterdammer F. W. is er gisteren i geslaagd uit de Haarlemse gevangenis, de zg. Koepel, te ontsnappen. Hij was werkzaam in de keuken en wist onge- spijl het venster door (Van onze correspondent.) LONDEN, zaterdagmorgen. NT is vandaag uiterst hoop gevend, al zijn de onweerswolken nog geenszins voorbij gedreven. De spoorwegstaking is afgewend, omdat de Spoorwegen er in hebben toege stemd het personeel een loonsverhoging van drie procent met terugwerken de kracht tot 26 november 1956 toe te kennen en een verdere verhoging van 2 procent m.i.v. 4 maart. De spoorwegarbeiders hebben met hun stakings dreiging in zoverre succes geboekt, dat zij een loonsverhoging met terug werkende kracht krijgen toegekend, terwijl het arbeidstribunaal hun slechts drie procent met onmiddellijke ingang had toegewezen. De loons verhoging zal de Britse spoorwegen op 145 miljoen gulden per jaar komen te staan, zodat de tarieven waarschijnlijk opnieuw verhoogd moeten worden. nadat de regering de verzekering had ge geven dat zij geen marinesleepboten inzetten om „besmet" verklaarde schepen bij het zeekiezen behulpzaam te zijn, zoals dat bij het vertrek va Queen Mary het geval wés geweest. En werkgevers en werknemers in de scheepsbouwindustrie, die giste ren de gehele dag vergaderd hebben, nadat zij door de minister van arbeid MacLeod aan de groene tafel ver enigd waren, zijn het eens geworden over een „basis voor verdere onder handeling". De staking der scheeps- bouwarbeiders blijft onverminderd van kracht, doch de beide partijen hebben er thans tenminste in toege stemd met elkaar over bepaalde grieven ongezouten van gedachten te wisselen. En dit is op zichzelf reeds een onwaardeerbaar winstpunt. De onderwerpen van bespreking zijn niet bekend gemaakt, maar het lijdt geen twijfel dat de werkgevers bereid zullen zijn over loonsverhoging te praten indien de vakbonden (17 in totaal) besluiten erin toe te stemmen de werkgevers tegemoet te komen inzake hun grieven trictdeve praktijken". Naijver Deze door de vakbonden in de loop der jaren gevestigde en hardnekkig verdedig de praktijken zijn de werkgevers reeds lang een doorn in het oog geweest, omdat zij een economisch bedrijfsvoering scheepsbouwindustrie in de weg.staan. Zij zijn voortgevloeid uit de onderlinge naijver tussen de vakbonden en de angst voor werkloosheid. Een voorbeeld vindt men in de „gaten staking", die vorig jaar zes maanden achtereen door een drietal vakbonden b\j de scheepswerf Cammell Lard Birken head werd volgehouden. De vakbonden konden het niet met elkaar over de vraag wie de gaten in aluminiumplaten, die aan houten schotten bevestigd werden. Moesten de leden van de houtwerkersbond het doen of die van de metaalplaatwerkersbond' Na een halfjaar werd de staking opge heven door een fameus compromis: men zou de gaten gezamenlijk boren. Over bodig te zeggen dat het niet bepaald de efficiency ten goede kwam. De ketel- makersbond heeft het onwrikbare be ding gemaakt dat als een van hen moet overwerkenalle leden van de bond die op de bewuste werf werkzaam zijn, even eens voor overwerk betaald moeten wor den, ook al werken zij niet. Veel tarieven zijn nog gebaseerd op oude en verouderde overeenkomsten. Zo wordt het inslaan van klinknagels nog altijd betaald volgens een tarief opgesteld in 1890, ondanks het feit dat de pneuma tische hamers het werk oneindig verge makkelijkt en versneld hebben. Het zijn deze restrictieve praktijken, die het de Britse scheepswerven zo moeilijk maken snel en efficient te werken, die er vooral de oorzaak van zijn dat zoveel orders naar buitenlandse werven gaan. Sinds 1951 is het gemiddeld in de scheepsbouwindus trie uitgekeerde lonen gestegen van 47 tot 136 gulden per week, doch niettemin zijn er sindsdien niet minder dan 451 sta kingen geweest, waarbij in totaal 1.333.000 werkdagen verloren gingen. Efficiency De werkgevers ztfn graag bereid hogere lonen uit te keren, indien de efficiency van het scheepsbouwbedrijf daardoor wordt verhoogd en de oorzaak van onder linge onenigheid weggenomen. Op deze basis wil men dan trachten „zaken te doen". De metaalbewerkers zullen overi gens hun sneeuwbalstaking gewoon laten doorgaan. Ook al ziet het er naar uit dat hun kameraden in de scheepsbouwindus trie binnenkort weer aan het werk zullen zijn. Misschien heeft het feit dat de sta kers in de eerste week van hun werkwei- gering normaal weekloon krijgen uitge keerd, hiermee iets te maken, maar in de tweede stakingsweck krijgen zij een scha mel stakingsloon uitgekeerd. Een week staken heeft voor de arbeiders dus geen nadelige gevolgen en het kan geen kwaad, zo redeneert men waar schijnlijk in vakbondskringen, de „bazen" te laten merken wat een staking betekent. De hoofdadviseur voor industriële zaken van het Britse ministerie van arbeid. Sir Wilfred Needen, zal evenwel maandag trachten ook in deze bedrijfstak werk gevers en vakbonden aan de conferentie- tafel te verenigen, maar dan zal de sta king der metaalbewerkers reeds zijn in gegaan, daar deze heden begint. De havenarbeiders van Southampton zijn gisteren weer aan het werk gegaan. Benzinedampen in brand: etage in de as gelegd Een korte, maar felle brand heeft gls- ln Southampton Oceaanstomers zijn gisteren de haven an Southampton bipnengevaren en heb ben gemeerd zonder hulp van sleepbo ten of arbeiders. Bijgestaan door ideaal weer lag de 27.000 ton metende Capetown Castle met 600 passagiers uit Zuid-Amerika na een uur manoeuvreren aan de kade. Personeel van de Union Castle Line zorgde voor het meren, terwijl de staken de sleepbootmannen en het walperSöneel toekeken. Even later liep het 6269 ton metende Noorse schip Venus op dezelfde wijze bin nen. onder het applaus en gejuich van de passagiers op de dekken. De toestand in Southampton is verward. Sleepbootpersoneel, elektriciens, mon teurs, scheepstimmerlieden en walmannen zijn in staking. Ook sommige stucadoors, maar anderen haalden toch de bagage van de passagiers van de Capetown Castle, toen deze eenmaal gemeerd had. Abonnementsprijzen Nu de prijs van het courantenpapier, nadat deze per 1 december j.l. was verhoogd, op 1 april a.s. opnieuw om hoog gaat, heeft de minister van eco nomische zaken zijn goedkeuring ge hecht aan een geringe verhoging van de abonnementsprijs van de Nieuwe Leidsche Courant. Deze stijging, van slechts 4 ct per week, is uitsluitend het gevolg van duurdere grond- en hulpstoffen. De stijging van de lonen is hierin niet be grepen en wordt dus niet aan de abonnees doorberekend. Vanaf 1 april zullen de abonne mentsprijzen bedragen: 59 ct per week, f 2.55 per maand en f 7.50 per kwartaal. Abonnees die gewend zijn hun abon nementsgeld per giro, postwissel, enz. te betalen, verzoeken wij beleefd dit vóór 1 april a.s. te willen doen. In dien de krant op een speciaal adres wordt bezorgd, wilt u dan vooral het bezorgadres vermelden? Bij voorbaat hartelijk dank. zagen. De zaag had W. weggenomen i werklieden die in de keuken bezig wa ren geweest. De man sprong van vijf meter hoog in de tuin van een bewaker, waar een kleine jongen speelde. Hij vroeg het kind niets te zeggen, maar de jon gen waarschuwde zijn vader en er werd direct alarm geslagen. W. was echter in tussen al verdwenen in de vrijheid. Na wilde achtervolging Autodief dook in het Sp aarne Giste/middag heeft de Haarlemse mo torpolitie een wilde achtervolging van een per/Dnenauto succesvol besloten. Zij was va/ plan het rijbewijs van de bestuurder to controleren en verzocht deze daarom V? stoppen. De automobilist gaf hieraan ochter geen gevolg, ook niet toen de poli tiemannen enige schoten in de lucht had den gelost, en zelfs niet toen zij, op de auto schietende, één van de banden had den geraakt. een rit door een groot deel van Haar lem konden de agenten de auto op de Friese Varkensmarkt langs het Spaarne passeren en deze snijdend tot stoppen dwingen. De bestuurder verliet snel zijn wagen, rende weg en dook in het Spaarne. De agenten sommeerden de man naar de kant te komen. Inziende dat zijn spel verloren was, voldeed hij aan het verzoek, nam plaats in de zijspan en bereikte zo het politiebureau. Daar bleek hij te zijn de 21-jari'ge Haarlemse in Apeldoorn werk zame, betonwerker H. S.. wiens opsporing 's ochtends was verzocht wegens diefstal Overleden na brandwonden. Te Am sterdam overleed de 84-jarige weduwe J. C. Goosen-Roelink, die zondag ernstige brandwonden opliep, toen zij in haar wo ning aan de Lange Leidsedwarsstraat tegen een petroleumkachel stootte, waar door haar kleren in brand raakten. GOEDE RESULTATEN OP BERMUDA ALS EEN LOGISCH gevolg van de Amerikaanse plannen voor het Mid den-Oosten, hebben de Verenigde Staten besloten toe te treden tot de militaire commissie van het Pact van Bagdad. Het lidmaatschap van deze commissie zal het opstellen van militaire plannen tegen eer communistische aanval mogelijk maken zei de perschef van het Witte Huis, Jame: Hagerty, die met Eisenhower naar Ber muda is gereisd. Lange gesprekken in Kairo teravond de tweede etage aan de Javastraat in Amsterdam-Oost in de as gelegd. De bewoner maakte bad- muiltjes en gebruikte daarbij solutie. Hij rookte een sigaret en vermoedelijk vat ten de benzinedampen vlam. gen hebben Dag Hammarskjöld, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, en Fawzi, de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, met elkaar gesproken over het probleem van het Suezkanaal en 't Egyptisch- Israëlisch conflict. Het schijnt, dat deze twee deskundigen op het gebied van het internationale recht vorde ringen hebben gemaakt. Vermoede lijk zal het resultaat van deze bespre kingen vandaag aan president Nasser worden voorgelegd. De oplossing voor het Suezkanaal is nog niet gevonden, maar wel zou Egypte ak koord gaan met een verruiming modernisering van het verdrag v stantinopel van 1888. Zo zou Kairo geen principieel bezwaar hebben tegen 't vast stellen van maximum-vaargelden en he' uitbrengen van verslagen aan de Ver enigde Naties. Van een vereniging van gebruikers var het Suezkanaal voor het voeren van on derhandelingen over de ontwikkeling van het kanaal wil Egypte echter weinig Wat Israël betreft zouden de Egyptena- >n er mee instemmen, dat de troepen an de Verenigde Naties langs de be standslijn blijven gelegerd, onder voor waarde echter, dat de Israëliërs het goed vinden, dat deze troepen ook aan hun zijde van de demarcatielijn gestationeerd worden. Fawzi zou Hammarskjöld gezegd heb ben, dat Egypte vredelievend wil hande len tegenover Israël, maar dit strikt in het kader van de bestandsovereenkomst van 1949. Zoals bekend is, streeft Ham marskjöld naar stipte naleving van deze bestandsovereenkomst, maar heeft Israël bezwaren, door een hoge ambtenaar van het Isra ëlische ministerie van buitenlandse zaken ;n „internationale mystificatie" genoemd In tegenstelling tot Hammarskjölds klaring van 22 februari had het V.N.-leger slechts écn uur de volledige verantwoor delijkheid voor de veiligheid en het bur gerlijke bestuur van Gaza gehad. Onmid dellijk na de Israëlische terugtocht bcgon- de plaatselijke autoriteiten zelf op te Volgens ontvangen inlichtingen is het gehele bestuur van Gaza weer in Egypti sche handen en bevindt het V.N.-ïeger zich in feite slechts langs de bestandslijn. Precies een week na haar vertrek is ievrouw Golra Meir, de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, weer in Tel Aviv teruggekeerd. Zij vertelde, dat verschillende landen haar hadden doen weten, dat zij hun troepen uit het V.N.- leger zouden terugtrekken als de Ver. Na ties zich niet bereid verklaarden de ver antwoordelijkheid voor de binnenlandse veiligheid in de strook van Gaza op zich te Kennelijk doelend op de meningsver schillen in het Midden-Oosten, waarbij sommige leden van het Bagdad-pact be trokken zijn, zei Hagerty verder, dat het aansluiten bij de militaire commissie geen enkele politieke verbinding met zich mee brengt. Amerika wordt dus geen volledig lid van het Pact. Het zal alleen op mili tair en economisch gebied (de V.S. zijn reeds lid van de economische commissie) met Turkije, Perzië, Irak. Pakistan Engeland samenwerken. Hagerty maakte dit nieuws bekend, toen president Eisenhower, na een half uurtje ontspanning op het golfveld. met hoogge plaatste diplomaten en militaire deskun digen lunchte en de plannen besprak de hulp aan Engeland bij de modernise ring van de strijdkrachten. Eerder op de dag hadden de ministers van buitenlandse zaken van de V.S. Engeland. Foster Dulles en Selwyn Lloyd gesproken over de recente gebeurtenissen in Europa. Onder vier ogen atoomwapens aan andere landen onmoge lijk maken, te wijzigen. Dit onderzoek van Eisenhower houdt verband met de Britse bezuinigingsplannen op defensiegebied, die gebaseerd zijn op het aanschaffen raketten met atoomladingen. Deze atoomraketten moet Amerika leveren. Eisenhower voelt hier wel voor. Want hij is van mening, dat de hand having van de Britse militaire sterkte vitaal belang is voor de N.A.V.O. en der halve ook voor de Verenigde Staten. Bo vendien bezit Engeland nog steeds aantal militaire sleutelposities, die niet verzwakt mogen worden. In geen geval mogen tengevolge van de Britse bezui nigen militaire lacunes ontstaan. Tussen twaalf ben Eisenhower leen gesproken i heden. President Eisenhower zou een voor lopige studie gemaakt hebben van dt maatregelen, die nodig zijn om de Ameri kaanse wetten, die de levering var zen uur gisteren heb- Macmillan geheel al- defensie-aangelegen- Onrust op Lombok Onder de bevolking van Lombok heerst bezorgdheid over vlugschriften en plakbiljetten. waarin verwijdering wordt geëist van alle ambtenaren, die niet v: Lombokse afkomst zijn, en van al vreemdelingen behalve de Arabieren- -Een vroege lentemaand op de Keukenhof, die maandag de poorten weer zal openen. Wel zullen dan nog een aantal beiders enige dagen bezig zijn met het plaatsen van de Franse beelden Fietsen mogen iets duurder worden (Van één onzer redacteuren) De minister van economische zaken heeft de rijwielfabrikanten toegestaan hun prijzen met zeven procent te verhogen, met dien verstande echter dat zij moe ten uitgaan van het prijspeil van 25 fe bruari 1955. Niet alle fietsen zullen du6 duurder mogen worden. Theoretisoh is het zelfs mogelijk, dat sommige merken in prijs verlaagd moeten worden. Het verzoek van de rijwielfabrikanten is ingewilligd in verband met de stijging van de mate- riaalprijzen gedurende de laatste jaren. Geen doden troffen door vier hevige aard schokken, die de verschrikte inwo ners deden denken aan de ramp van 1906 toen deze Amerikaanse miljoe nenstad grotendeels werd verwoest. Zover is het nu gelukkig niet geko men: de schokken waren de hevigste sedert 30 jaar. maar er vielen doden noch zwaar gewonden en de materi ele schade hoewel nog niet geheel te overzien bleef beperkt tot ge- De Westduitse president Heuss heeft scheurde muren, verbroken gas- en gisteren bekendgemaakt, dat jüs^datum j telefoonleidingen en vernielde inte rieurs. De eerste schok kwam gisteravond om zertien minuten voor negen (Ned. tijd) i werd onmiddellijk gevolgd door een lichtere trilling. Gebouwen stonden te schudden, mensen op straat hielden zich lantaarnpalen staande. De aard beving liep in de richting Oost-West en vertoonde zowel op- en neergaande als zijdelingse bewegingen. De laatste schok om kwart over twaalf was weer bijzonder hevig. Hier bij deed zich een rommelend geluid dat velen de straat deed opvluchten deze beving, om kwart over drie plaatse lijke tijd, riep de burgemeester van Francisco de raad tot hulpverlening bij rampen bijeen. Deze raad is opgericht op te treden bij atoomaanvallen. Mystificatie Wat zich in dc strook van Gaza afspeelt Ctne*z. Med.-Affv.) GOLDEN BLUFT WAARDE BEHOUDEN!" UAAPlEMMEQSTttW lbO LEIDEN Kracht vijf De naald van de seismograaf in de universiteit van Californië werd zijde lings van de schaal gedrukt en wees een schok van kracht vijf aan. In 1906 was de kracht tien. Een schilder, die boven op de Golden Gate brug aan het werk was, vertelde, dat de brug schudde als een boom in de storm. De schokken werden gevoeld Sacramento, 135 kilometer ten noorden van de stad tot aan Hollister, 135 km ten zuiden van San Francisco. Grote keerswegen langs de kust zijn door blokken versperd. Voor zover tot nu toe bekend is gewor den, hebben twaalf mensen lichte ver dingen opgelopen. Zij werden getroffen door vallende voorwerpen of door de kracht van de beving tegen een muur ge worpen. Er braken enige tientallen brand jes uit. De derde verdieping van een warenhuis moet ernstig beschadigd zijn. Nehroe, de eerste minister van India, vierde in New Delhi het Hindoefeest van de symbolen der naderende lente. Daarbij werpen de feestgangers elkaar met water en besmeren gelaat en kleding met gekleurde poeder. Ook Nehroe, die een groot aantal gasten bij zich genood had, volgde de oude traditie. Plaatselijk regen Tot morgenavond ver- Bi wacht De Bilt: Verandelijke bewolking en plaatselijk enige regen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zwakke tot matige, maar in het noorden van het land aanvankelijk nog vrij krachtige wind tussen oost en (Opgemaakt om 11.15 uur). Zondag: zon: 6.3619.02 12.10. Maandag: zon: 6.34—19.0; 13.13. Op 31 maart N.M. BESHIR-SMYRNA KARPETTEN enkele nieuwe dessins 125 x 180 123.— 170 x 240 230— 200 x 300 322— 225 x 325 388— ZELDZAAM MOOIE KWALITEIT BULTHUIS Botermarkt 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1